Berdyansk State Pedagogical University

Reception rector:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast

Events

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Участь кафедри дошкільної освіти в міському методичному об’єднанні

15 грудня на базі кафедри дошкільної освіти відбулося засідання методичного об’єднання вихователів-методистів м. Бердянська з теми «Стратегія впровадження освіти для сталого розвитку в освітній процес ЗДО». Засідання було організовано на платформі Zoom.

На початку зустрічі керівник міського методичного об’єднання, вихователь–методист ЗДО № 41 «Казка» Тетяна Володимирівна Воронкіна привітала всіх учасників та визначила мету заходу: оновлення змісту, форм і засобів освітньої діяльності відповідно до суспільних запитів шляхом впровадження освіти для сталого розвитку в практику роботи ЗДО.

Для ознайомлення учасників із родзинками програми «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку» (автори Н. Гавриш, О. Пометун, О. Саприкіна) спікером було запрошено кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної освіти та соціальної роботи ДВНЗ “ДДПУ” Іванчук Сабіну Айдинівну. Доповідач розкрила теоретичні та методичні основи організації освітнього процесу в ЗДО на засадах освіти для сталого розвитку, визначила шляхи та методи упровадження курсу в освітню діяльність з дошкільниками та форми роботи з батьками з цього питання, а також акцентувала увагу на «родзинках програми», як-от: особливості проведення тематичного дня, організація самодослідження, робота з розмальовками тощо.

Вихователем-методистом ЗДО № 3 «Ластівка» Л. І. Бордюг було презентовано досвід роботи закладу за програмою «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку».

Активну участь у заході брала старший викладач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук Юлія Семеняко. У своєму виступі вона наголосила на важливості мотивації і натхнення до дій, що є основою Емпауермент–педагогіки. Юлія Борисівна надала рекомендації щодо залучення дітей та їх батьків до практичної діяльності з метою збереження довкілля. Робота пройшла цікаво, з активним залученням педагогів до обговорення актуальних питань.

Учасники міського методичного об’єднання позитивно оцінили новий цікавий формат зустрічі, до якого були залучені фахівці-практики та викладачі-науковці закладів вищої освіти м. Бердянська та м. Слов’янська.

Дякуємо за запрошення керівнику міського методичного об’єднання, вихователю–методисту ЗДО № 41 «Казка» Тетяні Воронкіній. Сподіваємося, що майбутня співпраця буде плідною, успішною і натхненною.

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

кандидат пед. наук, старший викладач

кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


 

Добрі справи майбутніх вихователів під час карантину

З 14 грудня на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти традиційно почала працювати майстерня добрих справ з виготовлення новорічних іграшок до Дня Святого Миколая та Новорічних свят. Особливістю цього воркшопу було не лише навчити майбутніх вихователів виготовленню м’яких  іграшок з фетру та новорічних прикрас для ялинки, а й розкрити у здобувачів вищої освіти творчі здібності. У процесі роботи учасники вкладали частинку своєї душі, тепло рук і найкращі побажання в кожну іграшку, яку потім подарують дітям.

Участь у таких акціях сприяє підвищенню професійної компетентності майбутніх фахівців дошкільної освіти, формуванню бажання подарувати радість іншим. Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА.

 

 

за матеріалами кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВІТАННЯ НАШИМ МУЖНІМ БАТЬКАМ!

 

Ми пишаємося нашими батьками. Татусями і матусями, хто присвятив життя служінню країні, обравши військові професії. Хто в складний для країни час встав на захист її цілісності та суверенітету. Хто дає нам можливість навчатися, радіти мирному життю, планувати майбутнє.

В День збройних сил України наші щирі вітання Вавілкіній Анні Василівні, Слободян Сергію Анатолійовичу, Клименко Юрію Дмитровичу, Хлопко Віктору Вікторовичу, Білицькому Юрію Григоровичу, Павлушко Владиславу Юрійовичу, Педак Ігору Валерійовичу, Ропай Сергію Івановичу, Кудінову Сергію Валерійовичу, Коваленко Сергію Володимировичу, Грінченко Олександру Юрійовичу, Зарубіну Сергію Анатолійовичу, Стадніку Ігору Олександровичу, Перець Віктору Олександровичу!

Ми зичимо Вам козацької мужності, дідівської гідності, батьківської мудрості, незламної сили волі та віри у власні сили. Нехай оптимізм, спокій та гарний настрій завжди крокують поряд. Мирного неба, благополуччя та процвітання вашій родині!

 

 

Студрада факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

ФОТО ЧЕЛЕНЖ ВІД СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

З 25 жовтня по 22 листопада тривав фото челендж організований здобувачами 3-го курсу спеціальності 231 Соціальна робота в рамках вивчення дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника» під керівництвом кандидата педагогічних наук Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

В рамках фото челенджу здобувачами були розроблені цікаві завдання та організована робота протягом п’яти тижнів: участники креативно представляли себе, фотографували свої улюблені місця відпочинку, ділились дитячими фото та максимально проявляли креативність.

Усі учасники плідно попрацювали та отримали свої заохочення у вигляді подарунків та сертифікатів.

Переможцями фото челенджу стали: Антон Сердюченко — I місце, Катерина Крижановська — II місце, Яна Хотюн з Катериною Клюй — III місце. Вітаємо переможців та запрошуємо всіх долучатись до інших наших ініціатив.

 

 

 

Анастасія СЕРДЮЧЕНКО,

здобувачка 3-го курсу 304 СР-групи

першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

зі спеціальності 231 Соціальна робота.

 


 

ПРО НЕФОРМАЛЬНУ ОСВІТУ: РІВНИЙ-РІВНОМУ

 

Наприкінці листопада, Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела онлайн лекцію про неформальну  освіту. Захід був організований в рамках освітньої компоненти «Технології неформальної освіти» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для здобувачів заочної форми навчання.

Наталя бере активну участь у освітніх заходах національного та міжнародного рівня, тому їй було, чим поділитися зі здобувачами.

«Загалом ми встигли обговорити, де шукати можливості для саморозвитку (як офлайн, так і онлайн, що зараз актуально), якими ресурсами користуватися та що отримують учасники від відвідування неформальних освітніх проєктів», – розповіла  Наталя.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н., доцент

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ЗАДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ҐЕНДЕРНОЇ РІВНОСТІ

 

Протягом листопада Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела цикл онлайн лекцій про 5 Ціль сталого розвитку – ґендерна рівність.

Лекції були проведені для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота різних рівнів та форми здобуття освіти. Загальна кількість учасників становила 45 людей. Дані навчальні заходи є частиною соціального проєкту, який реалізовує Наталя як переможниця програми «SDG-Амбасадори» 2020.

Цілі сталого розвитку (SDG), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекції проходили в інтерактивному форматі. Оскільки важливо розповісти не тільки про ґендерну рівність існуючі проблеми, а надати прості та конкретні рекомендації, які може робити будь-яка людина для досягнення Цілі №5».

Переможці цьогорічної програми «SDG-Амбасадори» від Центру «Розвиток КСВ» підготували путівник з 510 простими кроками, які ви можете зробити вже сьогодні, щоб почати досягати цілей сталого розвитку.

Ознайомитися з цими кроками можна за посиланням: https://csr-ukraine.org/materials/putivnyk-sdg/

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 

 


 

Засвітимо свічі в скорботні хвилини.

Пошлемо молитву в небесні глибини,

Молитву до Бога, молитву за тих,

Чий голос від голоду в муках затих…

 

Не згасне вогник пам’яті святої

 

З року в рік в останню суботу листопада народ України схиляє голову, перед трагічною сторінкою свого життя. Вся країна вшановує пам’ять жертв голодомору 1932-1933 років. Це – найбільша трагедія в нашій історії.

1933 рік… Тридцять… чорний рік. Прах семи з половиною мільйонів стукає в наші серця. Їх ніхто не судив, отже, ніхто не реабілітує. Ніхто, крім нас з вами, їхніх співвітчизників і довговічних боржників.

Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 32-33 років хвилюватиме серця людей. І тих кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після того страшного лихоліття. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, одним болем, однією печаллю.

Пам’яті тих сумних подій, що відбувалися на Україні, студенти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти присвятили акцію «Свічка, що мерехтить у вікні»: переглянули фільм «Ціна правди», розповіли про голодомор молодшим братам та сестричкам, взяли участь у мітингах-реквіємах у своїх містах та селах, а ввечері 28 листопада разом з близькими запалили свічки пам’яті.

 

 

Вита Тихенька – голова студради ФДССО

 


 

Педагогічна практика в умовах карантину на ФДССО

Третьокурсники факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти успішно пройшли свою першу виробничу практику. В реаліях сьогодення вона мала дистанційний формат, і на жаль здобувачі не мали можливості побувати в закладі дошкільної освіти, поспілкуватися з дітьми раннього віку. Практика тривала чотири тижні, перший з яких мав організаційно-аналітичне спрямування. Тож у перший день практики, загальним керівником Лесею МОРОЗ-РЕКОТОВОЮ, була організована віртуальна екскурсія різними закладами дошкільної освіти. Не мешого значення набули заняття з методистами практики Аллою ОМЕЛЯНЕНКО, Тетяною ЄСЬКОВОЮ та Юлією СЕМЕНЯКО, які спрямовували на аналіз різних видів діяльності дітей раннього віку за допомогою відеозаписів.

З другого по останній тижні здобувачі виконували програму практики. Необхідно зазначити, що всі впоралися з поставленими завданнями, незважаючи на численні перепони! Всі ці, насичені творчою, креативною діяльністю, дні методисти були консультантами, «подругами», «контролюючим органом» і ще багато ким, до яких практиканти зверталися у зручний для них спосіб: електронною поштою, Viber, Messenger, Telegram, Zoom, Duo тощо. Як шуткували між собою методисти – «працюємо 24/7». Як зізнавалися самі практиканти під час онлайн-спілкування зі своїми методистами – «складно, але цікаво».

Форми, методи і прийоми обробки всіх надісланих практикантами матеріалів (календарного планування сценарно-хронологічного типу, конспектів та відео всіх проведених видів діяльності) методисти обговорювали також дистанційно, і я би назвала це «онлайн-толокою». Всі нововведення, розроблені та втілені у життя в ході цієї виробничої практики відслідковувалися та координувалися завідувачем кафедри дошкільної освіти Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

По завершенню практики відбулася звітна конференція у форматі «Speechmob», на якій здобувачі емоційно ділилися своїми досягненнями та здобутками, а методисти практики дали диференційовану оцінку процесу та результатам. Всі зауважували, що дуже хочуть спробувати себе у ролі вихователя в умовах реального закладу дошкільної освіти, з групою дітей, щоб нарешті відчути весь смак обраної професії.

За результатами проходження практики здобувачами третього курсу спеціальності 012 Дошкільна освіта можна зробити висновок, що дистанційна форма освіти не є перепоною для набуття професійних компетентностей для тих, хто цього бажає!

 

 

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

канд. пед. наук, старший викладач кафедри дошкільної освіти

Світлини з архіву кафедри дошкільної освіти

 


 

ПИШАЄМОСЯ ПЕРЕМОЖЦЕМ

 

У Міжнародний день студента Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької обласної державної адміністрації провело нагородження переможців обласного конкурсу «Студент року-2020». У номінації «Студент-патріот» переміг студент 2 курсу магістратури спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти МАКСИМ ШЕНДЛЕР.

Максим завжди мріяв стати військовим, і коли його питали: «А чому соціальна робота?», відповідав «Командир повинен добре розуміти підлеглих, оцінювати їх психологічний стан».

Чотири роки навчання промчали швидко. Вони були наповнені спілкуванням, роботою у волонтерському загоні та студраді факультету, участю у різноманітних культурно-дозвіллєвих заходах.

Вступивши до магістратури Максим подав заяву для проходження строкової служби в лавах Національної гвардії України. Життя закрутилося ще з більшою силою:  фізична підготовка, оволодіння зброєю, відрядження в зону операції об’єднаних сил, ротація, заняття в університеті, знов відрядження для оволодіння спеціальністю кінолога, зустрічі зі студентами факультету…

Минув рік служби. Запорізька обласна державна адміністрації за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, вірність військовій присязі  оголосила Максиму Шендлеру подяку.

А тепер у Максима ще й грамота обласної адміністрації як у переможця конкурсу «Студент-року».

Максим, студенти факультету пишаються тобою!

 

 

Голова студради ФДССО

Віта Тихенька

 


 

Гостьові лекції для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта»

Гарною традицією є проведення гостьових лекцій відомими науковцями кафедри дошкільної освіти БДПУ для здобувачів ОПП «Дошкільна освіта» споріднених кафедр. У рамках такої співпраці 9 листопада на запрошення завідувачки кафедри дошкільної освіти Криворізького державного педагогічного університету доктора педагогічних наук Олени Ковшар відбулася лекція Лариси ЗАЙЦЕВОЇ – доктора педагогічних наук, професора, наукового кореспондента лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України.

У рамках курсу «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» Лариса Іванівна прочитала лекцію на тему: «Формування у дітей дошкільного віку уявлень про величину предметів та вимірювання». На занятті було розкрито: поняття про величину предметів, основні якості величини, особливості сприйняття величини предметів дітьми дошкільного віку. Практична частина заняття була присвячена вправлянню майбутніми вихователями у вимірюванні різних величин за допомогою умовної міри. Оригінальна форма виконання завдання була сприйнята слухачами позитивно і викликала масу яскравих емоцій. Здобувачі відзначили, що лекція була надзвичайно цікавою та важливою з практичної точки зору.

11 листопада на запрошення завідувачки кафедри педагогіки і психології (дошкільної та корекційної) ім. Т. І. Поніманської РДГУ, доктора педагогічних наук, професора Ілони ДИЧКІВСЬКОЇ для здобувачів вищої освіти спеціальності 012 «Дошкільна освіта» гостьову лекцію провела Ірина УЛЮКАЄВА – завідувачка кафедри дошкільної освіти БДПУ, кандидат педагогічних наук, доцент. Тема лекції – «Внесок педагогічних товариств у розвиток дошкільної освіти в Україні (початок ХХ ст.)».

Лекторка розкрила слухачам особливості функціонування Київського товариства народних дитячих садків, Фребелівського педагогічного товариства та проаналізувала зміст і організацію навчання у Фребелівському педагогічному інституті. Ірина Гереєвна звернула увагу майбутніх педагогів на значущі для дошкільної педагогіки персоналії, які були активними учасниками товариств – Н. Д. Лубенець, С. Ф. Русова. Викладач також визначила найбільш важливі заходи, які були проведені Київським Товариством народних дитячих садків. Тематика лекції викликала інтерес у майбутніх вихователів, про що свідчила жвава дискусія, багато запитань лекторці щодо особливостей розвитку дошкільної освіти в Україні.

Ірина Гереєвна є знаним фахівцем, авторкою підручника, за якими вивчають історію дошкільної педагогіки. По закінченню заняття Ірина Гереєвна висловила сподівання, що ця книга стане для майбутніх педагогів не тільки джерелом важливих знань, але й натхненням, розумінням важливості вивчення педагогічної спадщини для виховання дітей. Незважаючи на онлайн-формат, заняття пройшло в теплій атмосфері активного спілкування з викладачем.

Висловлюємо щиру подяку колегам за теплий прийом та надану можливість провести гостьові лекції!

 

 

 Юлія СЕМЕНЯКО

к..пед.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

 


 

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ – НЕ ЗАВАДА ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЯКІСНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

 

Дистанційне навчання вносить свої корективи в освітній процес, що відображається у формах взаємодії зі здобувачами вищої освіти. Однак, якісне навчання та дотримання усіх процедурних аспектів організації освітнього процесу має відбуватися за будь-яких умов, а магістерські кваліфікаційні роботи написані з дотриманням усіх правил академічної доброчесності.

Так, 30 жовтня ц.р., за ініціативи Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, відбулась настановча зустріч щодо написання магістерських робіт для магістрів-першачків. У рамках якої були:

– презентовані Положення університету щодо особливостей написання кваліфікаційних робіт та запобігання академічного плагіату (Положення про випускні кваліфікаційні роботи студентів (магістрантів); Положення про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті; Положення про виявлення та запобігання академічному плагіату у Бердянському державному педагогічному університеті);

– розподілені магістри за керівниками-викладачами;

– надані рекомендації щодо якісного написання кваліфікаційних робіт.

На заході були присутні усі здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти та керівники магістерських робіт з числа науково-професорського складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. В рамках настановчої зустрічі вдалось познайомитися ближче зі здобувачами, обговорити основні помилки у плануванні та написанні магістерської роботи та поділитися лайфхаками успішного написання магістерських робіт.

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н.

 

світлини з архіву кафедри

 


 

Підвищуємо майстерність співпраці зі стейкхолдерами в рамках круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти»

 

28 жовтня 2020р. завідувачка, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у роботі круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця у галузі соціальної роботи».

Захід відбувся в он-лайн режимі за ініціативи кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка і зібрав понад 90 учасників. До обговорення долучились представники закладів вищої освіти України, які здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 23 «Соціальна робота», державних та громадських організацій – надавачів соціальних послуг, а також студенти та аспіранти спеціальності 231 «Соціальна робота».

Основна дискусія на Круглому столі розгорталася навколо шляхів і способів побудови соціального діалогу між університетами, які здійснюють професійну підготовку соціальних працівників, і роботодавцями, як кінцевими бенефіціарами цих послуг.

 

У рамках роботи Круглого столу “Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця в галузі соціальної роботи” відбулася стратегічна сесія “Фахівець у галузі соціальної роботи в умовах сучасного ринку праці”.

Мета стратегічної сесії: пошук шляхів взаємодії між представниками закладів вищої освіти, здобувачами освіти та роботодавцями з метою підвищення рівня конкурентоспроможності фахівців у галузі соціальної роботи на ринку праці.

Організаційна рамка: учасників заходу було об’єднано у 3 групи а саме:

“Роботодавці” (управлінці та представники державних та громадських організацій соціальної сфери)

“Здобувачі освіти” (студенти та аспіранти)

“Представники закладів вищої освіти” (науково-педагогічні працівники та адміністрація ЗВО, що здійснюють професійну підготовку фахівців в галузі соціальної роботи).

Представникам кожної групи пропонувалися до обговорення 2 запитання:

 1. Що ви готові зробити для того, щоб на ринку праці з’явився конкурентоспроможний фахівець у галузі соціальної роботи?
 2. Яких дій заради цього ви очікуєте від інших суб’єктів (двох інших груп відповідно)?

 

Інформація про учасників:

Спільноту роботодавців представили управлінці та фахівці Національного агентства кваліфікацій, Громадської організації “Зелене зростання”, Державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”, благодійна організація “Партнерство “Кожній дитині”, Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Дарницького району міста Києва, Соціально-психологічного центру міста Славутич, Групи компаній “Укргаз”, Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Американської урядової організації Корпус миру США в Україні, Благодійної організації “100 відсотків життя”, Центру соціальної реабілітації дітей №1 Служби у справах дітей та сім’ї виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва, Громадської організації “Жінки і діти України – наше майбутнє”.

 

Спільноту здобувачів освіти представили студенти та аспіранти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Західноукраїнського національного університету, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Національного університету “Запорізька політехніка”.

 

Освітянська спільнота була представлена управлінцями та викладачами різних закладів вищої освіти України, а саме: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна”, Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Комунальний заклад “Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради, Черкаський державний технологічний університет, Національний університет “Чернігівська політехніка”, Державний заклад вищої освіти “Університет менеджменту освіти”, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Західноукраїнський національний університет, Державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти”, Запорізький національний університет, Коледж економіки та соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, Бердянський державний педагогічний університет, Державний заклад вищої освіти “Донбаський державний педагогічний університет”, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Державний заклад вищої освіти “Приазовський державний технічний університет”, Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

 

Узагальнюючи напрацьовані, в рамках стратегічної сесії, шляхи співпраці, можна відзначити наступні параметри, характерні для всіх груп:

– адаптація освітнього (навчального) матеріалу до сучасних підходів та практик;

– зміцнення практичного компоненту в процесі здобуття освіти;

– впровадження гнучкості в процесі взаємодії між усіма суб’єктами: студентами-викладачами-стейкхолдерами;

– налагодження ефективної тристоронньої комунікації;

– розширення форм взаємодії (практика/ стажування) до взаємовигідного партнерства з пошуку шляхів вирішення актуальних соціальних проблем та впровадження інновацій.

 

Круглий стіл продемонстрував актуальність та готовність до розвитку взаємовигідних професійних партнерств за принципом “win-win” з метою формування конкурентоздатного фахівця у галузі соціальної роботи на ринку праці та розвитку соціальної роботи в Україні загалом.

Ця подія стала впевненим кроком до налагодження соціального діалогу та конструктивної взаємодії між закладами вищої освіти, роботодавцями та здобувачами освіти у галузі соціальної роботи.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

к.пед.н., доцент

 


 

БУДЬ ЛІДЕРОМ, ЯКОГО ПОТРЕБУЄ ГРОМАДА!

 

Саме під таким гаслом пройшов онлайн тренінг, де здобувачка І курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота та Амбасадорка Цілей сталого розвитку 2020 Наталя Рибнікова провела онлайн лекцію про 5-ту Ціль сталого розвитку.

Цілі сталого розвитку (ЦСР), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекція була проведена в рамках тренінгу «GCMxCherkasy» для талановитої молоді в Черкасах від Global Changemakers.

«За час лекції мені вдалося розкрити важливість висвітлення поняття ґендерної рівності у суспільстві. Ми з учасниками розібрали, які стереотипи побутують у нашому суспільстві та як на них треба реагувати. Також я поділилася простими кроками, які може робити кожна людина для досягнення Глобальної Цілі №5», – каже Наталя.

Ідеї Наталі, дотримуючись яких, Україна швидше подолає ґендерну нерівність та досягне Цілі:

 • Розмовляти з батьками та родичами про ґендерну рівність.
 • Знати різницю між ґендером та статтю й розповідати про це своєму оточенню.
 • Бути нетолерантним\ою до будь-яких проявів ґендерної нерівності.
 • Вживати ґендерно-орієнтовану лексику (фемінітиви).
 • Засуджувати й висвітлювати прояв ґендерної дискримінації у своїх соціальних мережах.
 • Знати свої права та відстоювати їх.
 • Розроблювати, впроваджувати та підтримувати акції та проєкти для досягнення ґендерної рівності.
 • Розробити соціальну рекламу для обсміювання стереотивних уявлень.
 • Приєднуватися до рухів і ініціатив, наприклад, #HeForShe.
 • Скаржитись та банити контент в якому присутні дискримінаційні висловлювання.
 • При вихованні дітей не акцентувати увагу на гендерному коді кольору (наприклад, іграшок та одягу).
 • Не працювати в компанію, яка не дотримується стандартів ґендерної рівності та не звітує з КСВ.

 

Кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти пишається, що їх студенти від молодіжного активізму переходять до молодіжної участі й передають свої знання молодших студентам.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

НАКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «ПРОГРАМИ ЕРАЗМУС+: ВІД ІДЕЇ ДО ДІЇ»

 

20 жовтня відбувся науково-практичний семінар «Програми Еразмус+: від ідеї до дії» для викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Захід був організований Радою молодих учених факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти під керівництвом Наталі Цибуляк та у співпраці із заступником декана факультету з наукової та міжнародної діяльності Анастасії Попової.

Метою заходу було визначення пріоритетів міжнародної діяльності, а також аналіз основних можливостей та досвіду участі у написані проєктних заявок в рамках програм Еразмус+.

Організатори заходу детально розповіли про можливості програми, які доступні для наших викладачів та здобувачів вищої освіти, а саме: про відкриті напрямки діяльності в рамках проєкту Еразмус+ та типи участі в них. Зокрема, в рамках заходу, було розглянуто 2 основні напрями:

КА1 Академічна мобільність

Міжнародна кредитна мобільність – короткострокові програми обміну: на навчання 3–12 міс.) та на практику (2–12 міс.) для українських (молодших) бакалаврів, магістрів, аспірантів, докторантів; викладання / підвищення кваліфікації / на стажування (від 5 днів до 2 міс.) для викладачів та працівників закладів вищої освіти.

Програма Жан Моне, яка спрямована на сприяння досконалості в сфері викладання, вивчення та дослідження європейської інтеграції у світі, а також підтримку діалогу академічного світу і розробників стратегій.

 

Учасники заходу отримали покрокові інструкції щодо подання заявок: дізналися про актуальну тематику проєктів-переможців у 2020 році, особливості процедури оформлення і подання проєктних заявок, важливість дедлайнів, вимоги до аплікантів, пакет необхідних документів. Також Наталя Цибуляк та Анастасія Попова поділилися власним досвідом підготовки проєктних заявок та продемонстрували власні напрацьовані матеріали.

 

Заходи подібного спрямування є важливими в умовах інтернаціоналізації змісту вищої освіти і нових вимог до закладів вищої освіти. Навіть дистанційне навчання не стало на заваді конструктивному спілкуванню та обміну досвідом між фахівцями, які прагнуть вдосконалюватись та примножувати успіхи нашого університету.

 

Анастасія Попова,

голова Ради молодих учених БДПУ,

кандидат педагогічних наук,

Наталя Цибуляк,

голова Ради молодих учених ФДССО БДПУ,

кандидат педагогічних наук, доцент

 


 

Наталя Рибнікова – амбасадорка Цілей сталого розвитку

 

З 5 червня по 15 вересня здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Наталя Рибнікова брала участь у лідерській програмі для молоді «SDG-Амбасадори».

Мета Програми – познайомити молодь із SDGs, мотивувати на виконання SDG челенджів від компаній України, за виконання яких отримати почесне звання «SDG-Амбасадор/ка».

Цілі сталого розвитку ООН 2030 закликають до дій всі країни – бідні, багаті і з середнім рівнем доходу – щоб сприяти процвітанню та захисту планети. Згідно з Цілями, подолання бідності повинно реалізовуватися спільно із стратегіями, що сприяють економічному зростанню і задовольняють ряд соціальних потреб, включаючи освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, можливості працевлаштування, боротьбу з кліматичними змінами та захист навколишнього середовища.

Протягом літа учасники/ці програми кожного тижня виконували челенджі від українських компаній та організацій. Таким чином молодь на практиці дізналася, як реалізуються ЦСР в Україні й генерувала ідеї по їх впровадженню. Кожен челендж для учасників базувався на одній із Цілей сталого розвитку та передбачав використання дослідницьких, аналітичних та креативних підходів при виконанні. Завдання учасникам надавали представники/ці 1+1 media, Carlsberg, Career Hub, Фонду ООН у галузі народонаселення, Альфа-Банку, IDS Borjomi та Українського культурного фонду.

CSR Ukraine, експертна організація Центр «Розвиток КСВ» визначила 17 переможців лідерської програми для молоді «SDG-Амбасадори». Ними стали проактивні учасники, які протягом 3 місяців виконували завдання на тему Цілей сталого розвитку та набрали найбільшу кількість балів. Загалом до програми долучились 117 молодих людей з усіх куточків України. За кожний челендж учасникам та учасницям нараховувалися бали. За підсумком балів за всі челенджі Наталі вдалося вибороти звання амбасадорки Цілей сталого розвитку 2020.

Враження Наталі від Програми:

«Під час програми я мала змогу ознайомитися з цікавими практиками на шляху досягнення Цілей сталого розвитку багатьма провідними компаніями в Україні та світі; провела онлайн лекцію;  вчилася швидко знаходити креативні рішення; навчилася писати сценарій до відео, знімати й монтувати; разом з усіма учасниками нам вдалося згенерувати більше 1500 ідей (простих кроків), які може робити кожна людина, задля досягнення Цілей сталого розвитку. Кожна ідея була проаналізована та занесена до окремого посібника. Мені вдалося прокачати лідерські якості та навчилася знаходити сили й час там, де їх не було. Для мене ця Програма стала поштовхом до дій та досягнення своїх мрій. Вважаю, що Цілі сталого розвитку це кроки, у яких має бути обізнана кожна людина. Досягнення кожної цілі веде до процвітання, як нашої країни, так і світу в цілому».

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ПРОЄКТИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВО: навички, які потрібні всім без виключення

Ну дуже швидко промайнули три навчальні дні Четвертого Кампусу програми «Розвиток компетентнісного підходу в навчанні та викладанні», присвяченому роботі в проєктах та підприємницькій діяльності.

І підприємництво, і управління проєктами – це навички, які потрібні всім без виключення, адже керівником проєкту (наукового, освітнього тощо) може стати і психолог, і логопед. Але зазвичай у вищій школі ці навички розвивають лише в рамках відповідних курсів, і часто – на програмах із менеджменту та економіки. Тому основною місією Кампусу було виправити таке прикре становище, адже Україна потребує крутих проєктів і підприємців, особливо з гуманітарних дисциплін. Актуальність і важливість формування навичок підприємницької та проєктної діяльності у вищій школі  підкреслив у зверненні до учасників Олег Шаров, директор Директорату вищої освіти МОН України.

Кращими практиками реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі ділилися спікери Кампусу: Аліна Піддубна (сертифікована керівниця проектів, тренерка, консультантка, віце-президентка Українського відділення PMI (Інституту проектного менеджменту США)), Ірина Тітаренко (PhD, керівниця бакалаврської програми кафедри зв’язків з громадськістю НаУКМА, викладачка НаУКМА та УКУ), Наталія Іванова (доцентка кафедри економічної теорії НаУКМА), Роман Резніков (PMP, віце-президент Українського відділення PMI, консультант з управління проектами та процесами SoftServe), Тамара Марценюк (доцентка кафедри соціології НаУКМА), Bartolomiej Janiak (business trainer, Pearson), Максим Корнійчук (викладач кафедри мультимедійних систем НаУКМА, старший спеціаліст з навчання та розвитку компанії Epam), Nazar Podolchak (Doctor of Science, Professor of National University of Lvivska Politechnika, CEO of Tech StartUp School), Олена Шарова (к.т.н., доцентка кафедри бізнес-адміністрування та управління проектами університету “КРОК”), Наталя Старинська (керівниця ГО Вище) Ольга Бершадська (тренерка ГО Вище, керівниця Центру викладацької майстерності НаУКМА).

Змістове наповнення трьох днів Кампусу включало різноманітні напрями реалізації проєктної та підприємницької діяльності у навчанні та викладанні у вищій школі, як-от: управління проектами як навичка; інфраструктура з розвитку підприємництва у студентів в Україні; розвиток проєктної роботи в курсах різного спрямування і тематики; розвиток навичок підприємництва в курсах різного спрямування і тематики; оцінювання проєктної роботи студентів; підприємництво як інтегральна навичка, service learning: впроваджувати, не можна ігнорувати. Як результат участі у Кампусі викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК мали можливість навчитися розробляти навчальні заходи, які розвивають у студентів навички управління проєктами та підприємництва; оцінювати роботу студентів у проєктах, враховуючи індивідуальний вклад кожного; складати заявки на гранти з урахуванням необхідних елементів проєктної діяльності; оцінювати ефективність навчальної діяльності та вносити корективи у разі потреби.

Вдячні організаторам Наталі Старинській та Ользі Бершадській, усім спікерам Кампусу за цікавий віртуальний контент, продуктивну взаємодію та можливість впровадити проєктний підхід у навчання.

 

P.S.: З натхненням запрошуємо усіх зацікавлених викладачів нашого університету до участі у заході «Організація та керування проєктною роботою студентів» (дата узгоджується, орієнтовно – листопад).

Доцентки кафедри прикладної психології та логопедії,

Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК

 


Літня школа для майбутніх фахівців соціальної сфери

Під кінець серпня Наталі Рибніковій, здобувачці другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, пощастило стати учасницею Літньої школи для майбутніх фахівців соціальної сфери та психологів: допомога постраждалим від домашнього насильства.

Проблема гендернозумовленного та домашнього насильства є актуальною проблемою сьогодні. Ця тематика є предметом законодавчого регулювання та одним з провідних напрямів діяльності Міністерства соціальної політики та інших органів державної влади.

Однією з вимог для участі у програмі було проходження онлайн курсу «ДІМ (НЕ)БЕЗПЕКИ» (курс розміщено на сайті EdEra: https://nonviolence.ed-era.com/). На цьому курсі зібрано дуже багато корисної  та соціально важливої інформації, яка стосується означеної проблематики. В рамках участі у програмі, а саме триденної плідної та напруженої, однак цікавої роботи, учасники та учасниці заходу:

 • отримали практичні знання у сфері протидії домашньому насильству;
 • занурились у новели законодавства, що стосується протидії домашньому насильству;
 • дізналися, як треба реагувати на випадки домашнього насильства;
 • розглянули етапи ідентифікації постраждалих;
 • розібралися, які передбачені соціальні послуги й допомоги для постраждалих;
 • ознайомилися з кращими практиками протидії домашньому насильству.

Літня Школа була проведена з урахуванням усіх вимог та правил безпеки в умовах пандемії COVID-19. Захід організовувався в рамках проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні  «Посилення спроможності Міністерства соціальної політики України у протидії домашньому насильству».

 

Ці номери має знати кожен з нас. Не будьте осторонь насилля!

Національна “гаряча” лінія

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

працює цілодобово!

 

Національна дитяча лінія довіри

0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)

працює у будні з 12:00 до 16:00.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ВОЛОНТЕРСЬКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

 

Неформальна освіта – важлива складова професійної діяльності майбутніх соціальних працівників. Так, з ініціативи викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувач Олексій Кучерук відвідав практикум з волонтерського менеджменту Української Волонтерської Служби #УВС.

Метою навчання було надати активній молоді інформацію про організацію волонтерської діяльності на різних рівнях. В рамках триденного навчання учасники освітнього тренінгу мали можливість отримати теоретичні знання та практичні навички, які стануть у нагоді у діяльності Волонтерського загону «Палітра добра» і майбутній професійній діяльності.

 

 

 

Олексій Кучерук,

здобувач 4-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

Вітаємо з присудженням наукового ступеня!!

 

 

Рішенням Атестаційної колегії МОН України від 24.09.2020 року старшому викладачу кафедри дошкільної освіти Лесі Вікторівні Мороз-Рекотовій присуджено науковий ступінь кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

Щиро вітаємо Лесю Вікторівну та її наукового керівника – доктора педагогічних наук, професора Ларису Іванівну Казанцеву.

Бажаємо натхнення, невичерпної наснаги та нових вагомих здобутків! Пишаємося Вами!

 

колектив кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля

 

27 вересня 2020 року відбулася оn-line зустріч з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля. Організатор заходу – Громадська організація «Академія розвитку особистості» та Центр авторських методик та модерних практик кафедри дошкільної освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

У центрі уваги цьогорічних сходин було висвітлення життя, діяльності, творчого й наукового доробку людей, які причетні до розвитку українського дошкілля. Ведуча заходу – професор Катерина Леонідівна Крутій запросила на зустріч відомих та високоповажних педагогів з усіх куточків України. Почесною гостею від Бердянського державного педагогічного університету була завідувач кафедри дошкільної освіти, доцент – Ірина Гереєвна Улюкаєва.

Присутні на творчій зустрічі колеги-однодумці поринули у мандрівку спогадів про Вчителів, наставників, яким завдячують своїм професійним становленням.

Першими слова привітань з нагоди Всеукраїнського дня дошкілля лунали з вуст академіка Алли Михайлівни Богуш, професора Наталі Василівни Гавриш. Далі естафету виступів підхопили педагоги Донеччини і Полісся, Закарпатського краю і Поділля.

«Професор Володимир Пилипович Котляр – знакова постать у царині естетичного виховання», – представила свого Вчителя Ірина Улюкаєва. Її щира розповідь, була пронизана непідробною любов’ю і пошаною до свого наставника, дала змогу всім присутнім глибше пізнати особистість Володимира Пилиповича, оцінити його наукові здобутки й талант. За словами Ірини Гереєвни професор Котляр є «атлантом, патріотом професії», якій присвятив 60 років життя! Завдяки численним працям та авторській методиці саме з іменем Володимира Котляра значною мірою асоціюється тепер наукова школа з проблем естетичного виховання дітей дошкільного віку.

Ірина Улюкаєва відзначила багатогранність особистості Володимира Пилиповича і його неповторну здатність через естетичне, мистецьке і наукове сприйняття довколишньості постійно шукати красу світу і помножувати у ньому добро. Вона наголосила, що багаторічна віддана праця ювіляра-дошкільника є унікальним прикладом натхненного служіння обраній справі.

Загалом зустріч проходила в легкій і невимушеній атмосфері, сповнена дружніми жартами та спогадами. По закінченню заходу Ірина Улюкаєва зазначила, що могутня підтримка та єдність колег-однодумців не тільки залишила неймовірний позитивний заряд бадьорості, теплоти, душевного піднесення, але й має великий потенціал дошкільної спільноти, спроможний змінювати світ Дитинства на краще.

 

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ЦІКАВИЙ КВЕСТ ТА ІСТОРІЯ МІСТА

 

16 вересня здобувачі вищої освіти 2 та 3 курсів зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у квесті «Історія Бердянська в обличчях». Захід організований музеєм історії міста Бердянська і приурочений до 193-річчя рідного міста.

Метою заходу було в інтерактивній пізнавальній формі дізнатися про видатних особистостей міста, які зробили значний внесок у його розвиток. Завдання квесту були надзвичайно цікавими та пізнавальними. Така форма роботи з немісцевими здобувачами дозволила в цікавій невимушеній атмосфері  познайомити їх з історією та відомими постатями нашого міста.

Вирішуючи завдання квесту здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота проявляли активність та креативність, що у кінцевому результаті привело до фінальної станції, де на студентів очікував символічний подарунок від музею.

Думка студентів щодо квесту:

Аня Скорінова:

«Квест дуже сподобався, ми дізнались більше про місто та його історію. Отримали незабутні враження та неодмінно відвідаємо музей разом з друзями.»

Дякуємо працівникам музею історії міста Бердянська за можливість отримати новий досвід та розширити кругозір.

 

 

 

Анастасія Сердюченко,

здобувачка 3-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Як наші викладачі голову Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України обирали

 

Викладачі Бердянського державного педагогічного університету: Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; Світлана Хатунцева, завідувачка кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації та Анастасія Тургенєва, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти взяли участь у XXV звітно-виборній конференції Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України (голова – Інна Тихомирова).

Нагадаємо, що Бердянська міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста України співпрацює з Бердянським державним педагогічним університетом у рамках благодійних акцій і проєктів, а також завжди радо відкриває двері студентам БДПУ для проходження практики.

Викладачі БДПУ разом із високоповажними гостями у складі Оксани Бекетової, голови Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України; Жанни Васильчик, голови Бердянської районної ради; Наталії Токмань, начальника управління праці та соціального захисту населення, заслухали звіт голови Інни Тихомирової з проведеної роботи за 5-річний термін. У доповіді Інна Тихомирова підкреслила, що «Червоний Хрест не залежить від політики, релігійних переконань, він приходить на допомогу всім, хто її потребує».

Також на конференції Інну Тихомирову знову обрали головою Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України, адже робота проведена величезна.

Щиро вітаємо Інну Іванівну і дякуємо за співпрацю!

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

Світлини з архіву автора

 


 

«ЯК ЯКІСНО ПРАЦЮВАТИ З МОЛОДДЮ?» – ІНТЕРВ’Ю ІЗ СПІВАВТОРОМ ПОСІБНИКА.

 

Протягом минулого року Університетське слово публікувало статті про участь Антона Сердюченко (провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності та асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) в міжнародному навчальному курсі «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеному НГО «Youth for Exchange and Understanding» з метою переосмислення якості молодіжної роботи та неформальної освіти для YEU та членів-партнерів цієї організації, визначення сильних та слабких сторін, впливу і потенціалу молодіжної роботи і неформальної освіти в Європі.

Нещодавно було опубліковано посібник «Quality Label for Youth Work and Non-Formal Education», який є результатом роботи учасників курсу протягом 2019 року. Антон Сердюченко є одним із співавторів посібника.

Ми поспілкувались з Антоном, щоб дізнатись більше про курс та посібник.

 • Антоне, розкажіть про курс та чому вирішили брати в ньому участь?
 • Курс «The Wonderful Wizards of Youth Work» було створено за запитом багатьох членів-партнерів НГО «Youth for Exchange and Understanding» через те, що в багатьох країнах молодіжна робота як професія не є визнаною, і не регламентується законодавством, але працювати з молодими людьми необхідно і треба це робити якісно, системно і продуктивно.

Тому організатори вирішили зібрати близько 25 учасників з різних країн, які мають досвід роботи з молоддю і зможуть створити практичний посібник, який стане у нагоді для більшості громадських молодіжних та дитячих організацій.

Я взяв участь, тому що маю досвід та знання, які є релевантні тематиці курсу та можуть бути корисними для інших учасників, і навчання яке передбачалось під час зустрічей дало б мені закордонний досвід роботи з молоддю.

 • Розкажіть про опублікований посібник. Для кого він і для чого?
 • Опублікований посібник – це найкраща візуалізація роботи великої кількості людей протягом року в рамках цього проєкту. Я надзвичайно щасливий, що став його частиною.

В першу чергу, він буде корисний професіоналам, які працюють з молоддю в громадських організаціях, школах, університетах та закладах неформальної освіти.

Він складається з 12 розділів, які містять теоретичне обґрунтування важливості кожного з них та тест-систему, завдяки якій можна оцінити свою роботу і зрозуміти, що треба покращити і як це зробити.

 • Якою мовою опублікований посібник?
 • Враховуючи, що я був учасником міжнародного проєкту до якого були залучені представники молодіжної громади різних країн світу – робочою мовою була англійська, відповідно посібник надрукований також англійською. Але у мене є думки щодо його перекладу українською. З часом планую обговорити цю ідею з організаторами та іншими учасниками з України, оскільки зміст посібника має неоціненні ідеї, які можна використовувати у роботі з молоддю.

 

Ознайомитись з посібником!

Перша частина курсу.

Друга частина курсу.

Третя частина курсу.

 

Колектив кафедри соціальної роботи 

та інклюзивної освіти ФДССО, 

світлини з архіву Антона Сердюченко.


 

Використовуємо теорію на практиці

На думку здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота усі освітні компоненти є доцільними і вкрай важливими протягом навчання – цю тезу вдалося ще раз підтвердити протягом проходження дистанційної практики за спеціалізацією.

Так, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у складі  Наталі Рибнікової, Альони Руденко та Альони Харченко вміло застосовують знання з дисципліни «Рекламно-інформаційні технології у соціальній роботі» (викладач: Катерина ПЕТРОВСЬКА) під час виробничої практики зі спеціалізації.

На цьому тижні, під керівництвом методистів практики з числа викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачі займалися методичним напрямком роботи педагога соціального, зокрема:

 • розробили плакат на тему «Булінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою профілактики віктимної поведінки школярів та попередження проявів булінгу у шкільному середовищі.
 • склали план роботи педагога соціального ЗЗСО на місяць.
 • розробили плакат на тему «Кібербулінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою набуття учнями навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.
 • розробили пам’ятку для батьків щодо попередження сімейних конфліктів.
 • розробили сценарій соціально-педагогічного тренінгового заняття на тему: «Згуртованість учнівського колективу».
 • розробили гугл-анкету «А чи знаєте Ви, куди звертатися у разі складних життєвих ситуацій?» з метою підвищення обізнаності учнів щодо поведінки у разі виникнення складних життєвих ситуацій, а також популяризації спеціальності 231 Соціальна робота. (https://docs.google.com/forms/d/1zIoPgPhkTb2nl49EKduFnQ05LMpO_Jd35OWfh25qf_0/edit).

Не дивлячись на те, що практика дистанційна, здобувачі у повному обсязі виконують завдання і формують компетентності передбачені програмою практики за спеціалізацією.

ПЛАКАТ-Кібербулінг.-ДОД-6

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

Українська вишиванка – модний тренд майбутніх вихователів!

 

21 травня 2020 року здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з задоволенням долучилися до свята Вишиванки. Факультет замайорів різнобарвними візерунками української вишивки.

Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров’я та краси, щасливої долі й родової пам’яті, любові та святковості; оберіг і захист відзлого ока і слова. Елементи української вишивки все частіше використовуються в дизайні одягу.

Так, зі студентами 301, 401, 402 та 203 груп доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною ЄСЬКОВОЮ було проведено онлайн майстер-клас з виготовлення вишиванки-орігамі, на якому всі учасники з паперу змогли виготовити листівки, які оздобили українськими орнаментами. Майбутні вихователі вклали частинку своєї душі та творчість у кожен виріб, тому вони вийшли цікавими та оригінальними. Свою креативність і професійні навички у створенні таких необхідних сьогодні масок виявили і студенти 1 курсу заочної форми навчання, які прикрасили свої роботи яскравими вишивками та аплікацією. Дійсно, українська вишивка  сьогодні – й модний сучасний стильний look!

Куратор академічної групи 102 спеціальності Дошкільна освіта старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО провела бесіду зі здобувачами на тему «Шануймо свої традиції» та змотивувала долучитися до фото марафону всіх членів родини.

Вишита сорочка – це вже давно не музейний експонат. Це частина стильного та сучасного образу, від класичного до повсякденного. Українська вишита сорочка пройшла довгий та часом нелегкий шлях до наших днів. Наші предки залишили нам у спадок величезний скарб. І ми зобов’язані не тільки не втратити цей скарб, а й примножити його та передати у спадок нашим нащадкам.

Є вишиванка? Тоді долучайтесь до фото марафону #ФДССО_у_вишиванках!

 

 

За матеріалами кафедри дошкільної освіти

 


 

ЗУСТРІЧ КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ З ВИПУСКНИКАМИ І РОБОТОДАВЦЯМИ

На карантині викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти проводять не тільки пари, але активно організовують роботу із випускниками та роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота.

Так, зокрема 14 травня за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої відбулась онлайн-зустріч із випускниками спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка». В рамках якої викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та випускники обговорили актуальні питання професійної підготовки майбутніх соціальних працівників. Актуалізували сильні та слабкі сторони освітньо-професійних програм спеціальності 231 Соціальна робота і визначили перспективні напрями роботи. Зазначимо, що така форма співпраці є дуже ефективною, оскільки дає можливість отримати зворотній зв’язок зі студентами, які завершили навчання на спеціальності і працюють за фахом і покращити якість професійної підготовки нинішніх здобувачів.

15 травня відбулась друга запланована зустріч із роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої. Нагадаємо, що до складу Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота входить 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування.

На порядку денному були питання, присвячені:

 • оцінці якості навчальних планів та освітньо-професійних програм підготовки фахівців (ознайомлення з проектом ООП 2020 р.; внесення пропозицій щодо коригування переліку навчальних дисциплін);
 • участі у розробці змісту інформаційно-методичного та матеріально-технічного забезпечення вибіркової складової навчальних планів;
 • участі в оцінці якості експертизи підготовки випускників (можливості взаємодії в контексті даного питання – укладання планів співпраці, участь у розробці ООП, коригування програм практики, діяльність Ради роботодавців);
 • моніторингу якості підготовки фахівців серед випускників та провідних роботодавців.

До зустрічі кожен роботодавець був ознайомлений із проектом освітньо-професійних програм кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти на 2020 рік, а також із навчальними і робочими програмами до кожної освітньої компоненти, в рамках аналізу яких заповнив анкету роботодавця і вніс свої пропозиції щодо їх можливого змісту.

Результати анкетування були оприлюдненні і презентовані всьому складу роботодавців і активно обговорювалися під час зустрічі. Наразі професорсько-викладацький склад кафедри активно аналізує пропозиції та можливість їх запровадження в освітньо-професійні програми кафедри.

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ЯК КАФЕДРА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ ДНІ НАУКИ 2020 СВЯТКУВАЛА

Щорічно професорсько-викладацьким складом кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти в рамках Днів студентської науки в БДПУ традиційно планується низка заходів, які були б цікавими та актуалізовували здобутки і досягнення у науці. Однак, запровадження карантину внесло свої корективи у план заходів. Не дивлячись на перепону у вигляді карантину Дні науки 2020 на кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти видались надзвичайно цікавими та насиченими як для здобувачів вищої освіти, так і для викладачів. Традиційні та інноваційні формати заходів, цікаві наукові дискусії, обмін думками та науковий стимул – усе це стало можливим завдяки злагодженій та професійній діяльності викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка».

Дні науки 2020 кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти почались з 11 травня, коли був оголошений челенж «Моє найбільше досягнення у навчанні і науці», у рамках якого викладачі та студенти могли похвалитися найбільшим досягненням та отримати схвалення. В рамках обмеженого спілкування, виявилось, що так важливо ділитися досягненнями аби підтримувати власну психологічну стійкість.

12 травня кафедрою організовано та проведено традиційний захід у рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки  – студентська наукова секція «Актуальні проблеми соціальної роботи та інклюзивної освіти» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталії Миколаївни Захарової. У рамках секції здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» мали змогу представити результати роботи у рамках магістерських досліджень, обмінятися думками, досягненнями та отримати науковий стимул на подальші наукові звершення.

Не дивлячись на те, що захід проводився у класичному науковому форматі – у ньому знайшлося місце як для формальної так і неформальної частини, яку дуже полюбляють наші здобувачі.

Формальна частина заходу передбачала звіт про наукову та міжнародну діяльність наших студентів, а також наукові та публіцистичні доповіді студентів у рамках магістерських і перспективних досліджень під керівництвом професорсько-викладацького складу кафедри. Тематика доповідей різноманітна, актуальна та відзначається інноваційними підходами.

Здобувачка 1 курсу магістратури Елизавета Петренко в доповіді за матеріалами магістерського дослідження на тему: «Профілактика схильності до вживання наркотичних речовин у підлітковому середовищі» (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова) представила інноваційні форми роботи з учнями: квест, тренінг, печа-куча та ін..чим викликала зацікавленість не тільки здобувачів, а й наукового керівника.

Здобувачка 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Клочко (науковий керівник – ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Михайленко) презентувала доповідь на тему гендерних досліджень: «Подолання гендерних стереотипів у сприйнятті                        чоловіка-керівника та жінки-керівника».

Результати роботи над магістерським дослідженням на тему: «Формування правової культури у дітей «групи ризику» представила здобувачка І курсу магістратури факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ліана Лантух (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова). Студентка доповіла про стан проведення констатувального експерименту в умовах карантину та спрогнозувала подальшу роботу над соціально-педагогічною програмою з учнями.

Результатом студентської мобільності в умовах освітньої євроінтеграції є участь у міжнародних програмах та проектах. Так, неодноразово здобувачка 4 курсу Наталя Рибнікова приймала участь у подібних заходах. У цьому році вона була учасником зимової школи з допомоги постраждалим від торгівлі людьми (м. Чернігів), форуму «Career talks 3.0» (м. Київ), тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» (м. Маріуполь).

Наталя розповіла про зв’язок формальної та неформальної освіти в контексті підготовки соціальних працівників, спираючись на власний досвід та мотивуючи студентів до саморозвитку інструментами неформальної освіти.

Обговорення доповідей мали конструктивний та практично направлений характер.

Приймаючи участь у різних університетських та факультетських заходах студенти розширюють свій світогляд, доповнюють спектр зацікавленості новими темами та підтримують статус БДПУ як сучасної вищої школи України. За результатами презентацій та обговорення доповідей учасники секції були нагороджені грамотами.

З 13 травня стартувала  онлайн-вікторина  «Науковий та навчальний lifestyle» у соціальній мережі Facebook – принципово нова та інноваційна для БДПУ форма активізації студентських наукових досліджень, яку розробила та впровадила старший викладач кафедри Анастасія Сергіївна Попова у 2019 році. Онлайн-вікторина тривала з 13 травня 12.00 до 16 травня 18.00, у рамках чіткого дедлайну. Метою вікторини було активізувати пошуково-дослідницькі навички здобувачів вищої освіти у контексті знання про науковий та навчальний стиль життя своїх викладачів та студентів БДПУ, а також навчити працювати у чітко визначених часових рамках. Переможцем вікторини стала Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4-го курсу зі спеціальності 231 «Соціальна робота».

13 травня в рамках плану заходів на Дні науки 2020 викладачами було організовано онлайн-зустріч із здобувачами вищої освіти заочної форми на тему «Академічна доброчесність в університеті».

Не дивлячись на карантин і зміну формату, можемо констатувати – ніщо не може бути перепоною для змістовних і якісних Днів науки. Головне бажання і трішки фантазії! Варто пам’ятати, що Дні науки – це свято не лише науковців, які мають наукові здобутки! Це свято кожного, хто щодня відкриває для себе нову істину!

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ДНІ НАУКИ НА ФАКУЛЬТЕТІ ДОШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

Всеукраїнський фестиваль науки – 2020 на факультеті дошкільної, спеціальної освіти відбувся за розкладом в онлайн-форматі. Для здобувачів та викладачів були підготовлені цікаві наукові івенти, на які всі чекали із нетерпінням!

В рамках «Днів науки-2020» 12 травня 2020 року на факультеті працювало 7 основних секцій:

Усього, в рамках роботи студентських наукових секцій було виголошено 38 доповідей та цікаву та актуальну тематику пов’язану із профільними спеціальностями – 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта, 231 Соціальна робота. Нагороджено грамотами та подяками ректора за кращі доповіді 23 здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Цікавинками в рамках Днів науки 2020 стали заходи, які організовували викладачі для здобувачів із використанням соціальних мереж та засобів відеозв’язку. Професорсько-викладацьким складом організовано та проведено:

 • 2 челенжи у соціальних мережах пов’язані із академічною доброчесністю і найбільшим науковим досягненням(з 11 травня по 16 травня);
 • онлайн-вікторину для здобувачів ВО спеціальності 231 Соціальна робота «Науковий та навчальний lifestyle» (13 травня – 16 травня);
 • презентацію-огляд міжнародних програм Erazmus+ для викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (14 травня);
 • шоу-технологію «Топ-педагог» для здобувачів ВО спеціальності 012 Дошкільна освіта (15 травня);
 • онлайн-кінолекторій кафедри прикладної психології та логопедії для здобувачів спеціальності 016 Спеціальна освіта (15 травня).

Необхідно зазначити, що не дивлячись на те, що Всеукраїнський фестиваль науки-2020 відбувався в онлайн-режимі усі здобувачі та викладачі факультету змогли поринути у наукову атмосферу пронизану принципами академічної доброчесності, наукової етики та дослідницької пізнавальної новизни!

 

Колектив факультету

дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву факультету

 

 

 


 

ПРО ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЮ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИЦЬ

 

У рамках професійно-орієнтованої (навчальної) практики здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Рибнікова Наталя, Руденко Альона та Харченко Альона провели онлайн-лекцію на тему «Безпека спілкування в інтернеті та профілактика кібербулінгу» для учнів 8 класу ЗЗСО №11 м. Бердянськ.

Метою лекції була профілактика віктимної поведінки школярів, набуття ними навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.

Кібербулінг — це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою нашкодити, принизити людину з використанням мережі Інтернет.

Згідно досліджень ЮНІСЕФ кожен шостий підліток в Україні стикався з цькуванням, погрозами чи шахрайством у соціальних мережах. Тому ми вважаємо тему кібербулінгу надзвичайно актуальною, особливо в умовах карантину. Працюємо в онлайн-режимі за програмою практики у співпраці із соціальними педагогами закладів освіти. У нас в запасі ще багато цікавих онлайн-ідей!

Карантин практиці – не перешкода! Долаймо труднощі спільно з викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

Британська Рада онлайн-зустрічі для представників університетів

Британська Рада підготувала серію онлайн-зустрічей для представників університетів із 15 країн Центральної та Східної Європи, Південного Кавказу та Центральної Азії. Основна мета цих зустрічей – різнобічне обговорення впливу та наслідків пандемії Covid-19 на навчальний процес в сфері вищої освіти. Орієнтовною тематикою зустрічей є дистанційне навчання, забезпечення якості онлайн-освіти, студентська мобільність у найближчому майбутньому і проведення досліджень.

Викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК взяли участь у першій зустрічі «Accelerating technology: University’s proactiveness to use emerging technologies across all activities», яка відбулася 7 травня. На цій зустрічі своїм досвідом щодо організації навчального процесу в умовах пандемії ділилися Саймон Гай (проректор, Університет Ланкастер, Велика Британія), Разія Ісаєва (директор з питань розвитку, Університет Хазар, Азербайджан), Роман Шулик (доцент кафедри журналістики, Національний університет «Острозька академія», Україна).

Онлайн-зустрічі триватимуть впродовж травня-червня 2020 року, тому запрошуємо долучитися до вивчення досвіду колег із різних країн.


 

Самоосвіта кафедри дошкільної освіти

Карантин – це сприятливий час для самоосвіти. Викладачі кафедри дошкільної освіти підвищують фахову компетентність, власний професійний рівень для подальшого надання освітніх послуг здобувачам вищої освіти відповідно до цілей та завдань навчальних дисциплін факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти робить усе можливе, щоб навчання студентів ФДССО було якісним та високопрофесійним. З цією метою вони є активними учасниками вебінарів, відеоконференцій, онлайн-майстерень, що пропонуються на платформах «На Урок», «Всеосвіта», «Prometheus» та інші.

Наразі, доцент Надія КОТ та старший викладач Олена ТЕЛЬЧАРОВА розширюючи власні знання щодо вже відомих способів  e-learning та електронних ресурсів, які можливо застосувати в освітньому процесі, стали учасниками вебінару «Сервіс ZOOM  у дистанційному освітньому процесі: алгоритм роботи».

За період карантину старший викладач Юлія СЕМЕНЯКО успішно закінчила курс «Домедична допомога». Викладач отримала знання про поведінку педагога в разі непередбачуваної ситуації, способи допомоги дитині або дорослому. У рамках вивчення дисципліни «Фізичне виховання дітей раннього віку» майбутнім вихователям важливо розуміти, що безпека для дитини – один із головних принципів  роботи. Для того, щоб організувати безпечне освітнє середовище, вихователь має володіти певними навичками. Одна з них – навичка домедичної допомоги.

Окрім того, Юлія Семеняко взяла участь у вебінарі «Інструменти для вирішення конфліктів: важливі навички для освітян». Інформація про психологічні  особливості поведінки в конфлікті, потенційні можливості конфлікта, інструменти медіації – стане у нагоді під час вивчення дисциплін «Педагогіка дошкільна», «Управління в системі дошкільної освіти», «Педагогічна творчість». Здобувачі спеціальності 012 Дошкільна освіта навчаться шукати та знаходити кроки до порозуміння; розробляти алгоритм ефективного діалогу; застосовувати дієві інструменти медіації; ефективно комунікувати та взаємодіяти з іншими.

Участь Юлії СЕМЕНЯКО у науково-практичній студії «Методичні засади застосування інноваційних технологій навчання в закладах освіти» доцільна для наповнення змістових модулів дисципліни «Сучасні освітньо-ігрові технології в ЗДО». Здобувачі спеціальності 012 дізнаються про особливості інноваційних методів навчання (веб-серфінг, діамант цінностей, кінокоучінг, критерійний покер та ін.), перспективи впровадження дуальної форми навчання, сучасні підходи до навчання дітей поколінь «Альфа» та «Z».

З метою осучаснення змісту дисципліни «Комп’ютерні технології в роботі з дітьми», а саме змістового модуля «Критичне мислення педагога» Юлія СЕМЕНЯКО була учасником педагогічної майстерні з теми «Запитання на занятті: як, навіщо і до кого» за програмою «Інноваційні підходи у сучасній освіті». Отримана інформація сприятиме удосконалено медіакомпетентності майбутніх вихователів. Зокрема, здобувачі навчаться:

– проєктувати і розробляти методики опитування дітей як інструменту розвитку критичного мислення;

– конструювати системи запитань різних типів для реалізації завдань різних етапів пізнавальної діяльності вихованців;

– добирати доцільні методики опитування для розвитку критичного мислення з урахуванням особливостей аудиторії;

– реалізовувати доцільні методи й форми опитування та забезпечення взаємодії під час освітнього процесу, в тому числі зворотного зв’язку та рефлексії під час виконання дітьми завдань із розвитку критичного мислення.

Отже, одне з завдань викладачів у період карантину, використовуючи платформи дистанційної освіти організувати самоосвіту так, щоб отримані знання ефективно впроваджувати в свої навчальні дисципліни.

Карантин ‒ це не канікули, а гарна можливість вивчити щось нове!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

НОВІ ЗНАННЯ НА КАРАНТИНІ ЗАСОБАМИ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ

Нові знання на карантині – необхідні для того, щоб залишатися в гармонії з собою і крокувати у ногу з часом. Не дивлячись на те, що викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти вже майже 2 місяці працюють у дистанційному режимі, не виключенням є певні проблемні ситуації, які потребують нових знань, умінь та навичок!

Так, Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, дистанційно підвищила кваліфікацію під час вебінару «Скринкасти, або форми і методи подачі навчального матеріалу під час дистанційного навчання» та набула компетентностей, передбачених стандартами освіти.

А також, враховуючи важливість впровадження інклюзивної практики в закладах освіти необхідністю є постійне підвищення кваліфікації у цій галузі. В рамках освітнього проекту «На урок», Катерина Петровська, успішно завершила дистанційний онлайн-вебінар «Створення інклюзивного середовиа в закладі освіти» та набула професійної та інклюзивної компетентностей, передбачених стандартами освіти.

Отриманими знаннями маємо звичкку ділитися на кафедральних планерках. Долаємо труднощі у співпраці з дружньою командою кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти!

webinar278125203183376455715857932

webinar2361252033079654805568891

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

ПРАКТИКА НА КАРАНТИНІ: МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

На карантині освітній процес майбутніх соціальних працівників за розкладом. Так, із 27 квітня для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (соціальних педагогів і психологів) розпочався 2-й етап проходження професійно-орієнтованої (навчальної) практики на базі закладів загальної середньої та дошкільної освіти.

Оскільки заклади освіти, усі без винятку, працюють в режимі карантину – працюємо зі школярами та дошкільнятами в рамках практики в онлайн-режимі, відповідно до оновленої програми з урахуванням змін, що вносились і були затверджені кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти у зв’язку із пандемією COVID-19.

Залежно від обраної бази практики здобувачі вищої освіти вже встигли:

 • детально визначити зміст програми практики, скласти візитну картку установи та ознайомитися із соціально-педагогічним паспортом загальної середньої освіти №11;
 • вивчити нормативні документи та ділову документацію соціального педагога школи (плани, журнали, картки, соціальні паспорти учнів);
 • зафіксували у щоденнику практики інформацію про практичні аспекти діяльності соціального педагога, про його функціональні обов’язки, напрями та види діяльності;
 • склали конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини на тему «Моя дружня сім’я», спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, позитивного настрою, встановлення контакту з дітьми;
 • розробили програму дослідження особистісної сфери дітей;
 • складали план-конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини, спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, за допомогою арт-терапевтичних методик;
 • у ході онлайн бесіди з батьками нами з’ясовано індивідуальні особливості дітей;
 • склали програму психологічного аналізу проведення онлайн занять для молодшої групи ЗДО;
 • проаналізували документацію психолога ЗДО;
 • разом з методистом склали програму дослідження особистісної сфери дітей молодшого дошкільного віку.

Ми дякуємо викладачам кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за безперервну підтримку та допомогу в організаційних питаннях реалізації запланованої програми практики. Нам вдалося швидко перелаштуватися до нових реалій. Це доводить, що ми є підготовленими випускниками – майбутніми фахівцями соціальної роботи, оскільки вміємо реагувати на нові виклики та швидко вирішувати будь-які непередбачувані ситуації.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

ЯК РОЗВИВАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ І ДЕ ЗНАХОДИТИ РЕСУРСИ?

Життєдіяльність людини в сучасному суспільстві, в умовах постійних змін і суспільних потрясінь пов’язана з необхідністю подолання складних життєвих ситуацій, що вимагає підвищення психологічного адаптаційного потенціалу, розвитку і правильного використання внутрішніх ресурсів. Тому особливої актуальності набуває питання опанування майбутніми фахівцями ефективних стратегій і способів подолання ситуацій, які суб’єктивно сприймаються як стресові ситуації.

У рамках Тижня психології для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти першого курсу спеціальностей 012 Дошкільна освіта, 016 Спеціальна освіта та 231 Соціальна робота викладачки кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК та Ганна СИЗКО провели низку заходів.

28 квітня відбувся вебінар «Психологічна стікійсть у нестійкому світі». Під час зустрічі спільно дискутували з проводу того, чи є психологічна стійкість (стресостійкість) є однією з soft skills та як ця навичка може допомагти сучасному фахівцю справлятися з труднощами, рости і розвиватися. Під час зустрічні студенти мали можливість дізнатися більше про реакцію нашого тіла на стрес із погляду нейробіології. Родзинкою вебінару стали прості, але дуже ефективні практики “перехоплення” контролю над стресом.

Доповненням роботи  став онлайн майстер-клас «Створення моєї ресурсної казки», який відбувся 30 квітня. Кожен з учасників завдяки казці розробив свій особистий ритуал подолання стресової ситуації.

Сподіваємося, що такі неформальні зустрічі та практичні поради будуть у нагоді під час професійної діяльності, а й допоможуть студентам самостійно долати складну ситуацію, впоратися з труднощами, запобігти емоційним порушенням, використовуючи власні психологічні резерви. Адже, уміння справлятися зі складними ситуаціями, застосовуючи власні психологічні ресурси – запорука збереження психологічного здоров’я й ефективного виходу зі складних життєвих ситуацій із мінімальними емоційними та іншими втратами.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


 

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ОП «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

Під час карантину викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти використовують час із користю для професійного розвитку та самовдосконалення.

Так, зокрема Анастасія Попова, старший викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти пройшла онлайн курс «Діалог та медіація: Шлях до порозуміння» на освітній платформі Prometheus.

Метою курсу було оволодіння знаннями та навичками щодо пошуку кроків до порозуміння, особливостей подолання конфліктів та розробки власного алгоритму ефективного діалогу.

Актуальність даного курсу полягає у тому, що викладачі належать до типу професії «людина-людина», де ефективне і конструктивне спілкування із різною аудиторією – важлива складова успішності професійної діяльності. Не виключенням є і різні конфліктні ситуації, які викладачі повинні вміти вирішувати із максимальною користю для всіх сторін конфлікту. Адже, можливість віднайти діалог та спільну мову навіть у найскладнішій ситуації – це поєднання кількох надзвичайно важливих сфер: дипломатії та культури, конфліктології та медіації, історії та мистецтва. Відповідальний крок на зустріч іноді надзвичайно важкий, але як саме його треба зробити та хто має його зробити першим? – це важливі знання і навички, які кожен повинен вміти застосовувати у своєму житті.

До того ж, користь цього курсу полягає у тому, що Анастасія Попова викладає дисципліну «Медіація в соціальній сфері» на другому (магістерському) рівні вищої освіти та зможе використати отриману інформацію для вдосконалення теоретичних і практичних складових освітньої компоненти. До того ж, за вимогами акредитації освітніх програм викладачі повинні мати підтверджене сертифікатом, дипломом, науковими доробками право викладати ту чи іншу дисципліну. Тому, карантин – це можливість витратити вивільнений з дороги на роботу час на корисні знання, які сприятимуть професійному вдосконаленню, саморозвитку та якісній професійній діяльності.

Медіація_шлях до порозуміння

 

 

Посилання на онлайн-курс (можливо стане у нагоді):

https://edx.prometheus.org.ua/courses/course-v1%3APrometheus%2BMEDIATE101%2B2020_T1/

 

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти


 

Вперед до першоджерел! Збираймо достиглі «дари Фрідріха Фребеля»!

Світова педагогічна спільнота святкує дві визначні дати: день народження ідеолога дошкільної освіти Фрідріха Фребеля та 180 років з моменту відкриття першого дитячого садка. Педагогічну спадщину метрів Фрідріха Фребеля, Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера було розглянуто на семінарському занятті у формі онлайн-конференції, яка була проведена на платформі Zoom доцентом кафедри дошкільної освіти Аллою ОМЕЛЯНЕНКО зі здобувачами вищої освіти  401, 402 груп спеціальності 012 Дошкільна освіта.

Викладач запросила майбутніх «садівниць дитячого садка» до висвітлення ренесансу історичних поглядів педагогів минулого в умовах перенасиченої цифрової сучасності, що залишає свої сліди в профілях, інстаграм-каналах, на які підписані навіть діти дошкільного віку. На вимушеному карантині студенти з вдячністю зазначають, що мають нагоду прискіпливо, ретельно тлумачити погляди педагогів з першоджерел у хрестоматії, яку впорядковано завідувачкою кафедри дошкільної освіти доцентом Іриною УЛЮКАЄВОЮ.

Під час дискусії найпереконливіше студенти обстоювали погляди щодо технології саморозвитку дитини, підготовленого середовища в спадщині Марії Монтессорі, Рудольфа Штайнера в сучасних закладах дошкільної освіти. Також на семінарі були презентовані студентками Юлією Шебедою. Анастасією Слинько портфоліо, в яких зібрані практичні здобутки з дисципліни “Інноваційні технології в дошкільній освіті”. Ну і, звичайно, як будь-який день народження не обійшлося без ігор. Студентам була запропонована дидактична гра «Кому належить цей предмет?», серед яких були: млинок, столик, спіраль, куб, кулька, флейта.

Символічно, що у майбутніх виховательок на наступному тижні починається виробника практика, до цього з’ясували історичні аспекти, порівняли з сучасними інноваційними технологіями і тепер мають можливість використовувати варіанти осучаснених методик дошкільної освіти.

Все точно за Фрідріхом Фребелем: минуле, сьогодення і майбутнє – це триєдина сутність часу.

Алла ОМЕЛЯНЕНКО

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Професійна комунікація з майбутніми роботодавцями

Теоретичні та методичні основи, якими оволодівають здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта під час навчання в університеті потребують практичного відпрацювання. Для цього майбутні вихователі проходять виробничу практику, де мають можливість в умовах реального освітнього процесу «відшліфовувати» свої професійні вміння. По закінченню навчання кожного очікує процес працевлаштування. Сьогодні до фахівця дошкільної освіти висувають чіткі й конкретні вимоги. Щоб зорієнтувати майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти в умовах ринку праці, потреби до конкурентоспроможності, асистент кафедри дошкільної освіти  Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття зі здобувачами вищої освіти 401 групи з теми «Професійна комунікація як показник компетентності» за участі гостей – вихователя-методиста ЗДО №28 «Малятко» Олени Борзенкової та завідувачки дитячого садка НВК «Капітошка» Ірини Євстаф’євої.

В ході заняття у форматі Zoom-конференції, відбулося моделювання співбесіди молодих фахівців з потенційними роботодавцями. Здобувачки озвучували свої самопрезентації, а гості здійснювали аргументований вибір. Моделювання співбесіди, як і за реальних обставин, передбачало відповіді «претенденток на вакантну посаду» на запитання «роботодавців». У ході живої бесіди вихователя-методиста ЗДО № 28 «Малятко» Олену Борзенкову цікавило, чому здобувачки обрали цю професію, що сподобалося, і що ні під час практики, що вони хочуть привнести в освітній процес ЗДО, що запозичили у педагогів-практиків, яким чином будуть вирішувати конфліктні ситуації з батьками тощо. Завідувачка дитячого садка НВК «Капітошка» Ірина Євстаф’єва цікавилася тим, якому віковому періоду надають перевагу, з чого почнуть діяльність в конкретній групі, чи використовують інтернет-технології у роботі, як будуть готувати дітей до навчання в умовах НУШ, чому надають переваг: традиційним заняттям чи інтеграції тощо.

Діалог виявився не просто змістовним, він спонукав до продовження. Здобувачки-дошкільники ставили запитання, а гості відповідали. Всі учасники зазначили ефективність такого формату взаємодії, й висловили сподівання поспілкуватися наживо. На завершення здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта отримали запрошення на роботу по закінченню навчання в університеті.

Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора


 

Взаємодія між студентами під час дистанційного навчання

Одним із викликів дистанційного навчання є пошук інструментів, які дозволяють зберігати взаємодію не тільки між викладачем і студентами, а й організувати ефективну співпрацю між студентами. Важливість групової роботи в умовах вимушеної самоізоляції зростає, оскільки така робота не тільки дозволяє організувати процес взаємонавчання та розвитку soft skills, але й сприяє розвитку психологічної стійкості, формує та підтримує почуття єдності, мотивує до навчання.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії залежно від конкретних цілей та результатів навчання здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта прагнуть організовувати взаємодію студент-студент задля роботи над спільними проєктами, розв’язанням кейсів тощо.

Так, під час вивчення дисципліни «Логопедія» студенти працюють у групах над аналізом письмових робіт дітей із дисграфією (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє на дистанційній основі продовжувати опанування теоретичними знаннями з логопедії, формування вмінь аналізувати письмові роботи дітей, виявляти основні дисграфічні помилки, систематизувати та узагальнювати отримані результати, обробляти та аналізувати інформацію; формулювати логічні висновки. Робота в парах застосовується для перевірки на помилковість суджень під час опанування курсу «Логопедія» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати), що дозволяє не тільки перевірити попередньо засвоєні знання, а й сприяє їх застосуванню у вирішенні проблеми виховання і навчання осіб із порушеннями мовлення, розвитку критичності мислення та формування здатності відстоювати власні переконання (викладачі – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в мікро-групах під час опанування курсу «Психокорекційна робота з агресивними дітьми» (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) працюють на створення кейсів на матеріалі випадків з практики за схемою. Після обговорення підгрупи обмінюються кейсами та пропонують свої варіанти вирішення діагностичного завдання для надання допомоги клієнту (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

У рамках дисципліни «Психологія педагогічна» здобувачі вищої освіти об’єднуються в пари задля роботи над спільним проєктом «Ідеальний педагог», що дозволяє віддалено проаналізувати особливості педагогічної діяльності та особистості педагога як організатора освітнього процесу, спонукає до рефлексії (ресурс Padlet) (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

Під час вивчення дисципліни «Спеціальна дошкільна педагогіка» робота в мікро-групах (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) із застосуванням прийомів «Фішбоун», «Песимісти і оптимісти», «Дерево рішень» дозволяє здобувачам при вирішенні освітніх та науково-методичних завдань активізувати попередньо засвоєні знання в галузі спеціальної освіти, розвинути культуру мовлення під час співпраці в мікро-групах, розвинути навички роботи в групі для вирішення проблеми та налагоджувати ефективну міжособистісну взаємодію, розвинути здатність бути критичним і самокритичним, наполегливим щодо поставлених завдань і взятих зобов’язань очільника мікро-груп (викладачі – к. пед. н., доц. Євгенія ЛИНДІНА, к. пед. н., ас. Ганна МИЦИК).

Робота в парах застосовується на дисципліні «Психокорекція з практикумом» задля відпрацювання навичок проведення індивідуальної психокорекції в парах (психолог-клієнт) в онлайн-режимі (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати). Це дозволяє студентам адаптувати методи психокорекції до умов взаємодії в дистанційному форматі, при цьому викладач виступає в ролі супервізора. Завдяки такій дистанційній роботі забезпечується формування здатності до особистісно-зорієнтованого педагогічного спілкування, формується уміння надавати рекомендації клієнтам щодо оптимальних шляхів вирішення проблемних ситуацій, а також здатності розрізняти специфіку використання різних психокорекційних методів у процесі психокорекції, організовувати та здійснювати корекцію пізнавальної та емоційно-особистісної сфер людини у різні вікові періоди (викладач – к. психол. н., ст. викл. Тетяна СУЩИНСЬКА).

Під час опанування дисципліни «Психологія дитяча» здобувачі вищої освіти об’єднуються в мікро-групи задля роботи над спільним проєктом «Психологічний портрет дитини» (ресурс Padlet). Це дозволяє віддалено систематизувати психологічні особливості дитини різного віку, а також сприяє розвитку навичок роботи в групі для вирішення проблеми та налагодження ефективної міжособистісної взаємодії (викладач – к. психол. н., доц. Наталя ЦИБУЛЯК).

У рамках дисципліни «Психологія соціалізації та соціальної адаптації дітей з особливими освітніми потребами» здобувачі вищої освіти працювали у підгрупах задля порівняння своїх думок і припущень з іншими, обговорення та обмін емоціями (метод «Сторітеллінг», платформа Stories that move). Під час цього дистанційного заняття вдалося проаналізувати те, як Я сприймаю себе та інших, поглянути на розмаїття як природну та притаманну світу особливість. Це дозволило з’ясувати, яким чином робляться припущення, яку роль відіграють упередження та стереотипи, унікальність, і як це впливає на процес соціалізації та соціальної адаптації (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Вивчення навчальних дисциплін «Лопедичний масаж та гімнастика» та «Фізична реабілітація осіб з вадами мовлення» відбувається синхронно та асинхронно. Так, студенти групами складають програми масажу, індивідуальні плани реабілітації, аналізують відеоматеріали (ресурс Padlet), а також закріплюють набуті знання під час розв’язання кейсів (викладач – к. пед. н., доц. Ганна ЛОПАТІНА).

У рамках дисципліни «Організація та планування логопедичної роботи» здобувачі вищої освіти, працюючи у парах, розробляли та виготовляли макет логопедичного кабінету з застосуванням ресурсу Prezі, а потім мали змогу на занятті презентувати, обговорювати та визначити позивні і не дуже вдалі сторони. І як результат визначились із грамотним та безпечним зонуванням та матеріально-технічним забезпеченням логопедичного пункту при закладах освіти (викладач – ст. викл. Наталія АНАСТАСОВА).

Під час вивчення дисципліни «Діагностика та корекція розладів аутичного спектру» робота в мікро-групах задля співвіднесення проявів поведінки дітей з РАС (ситуації) з симптоматикою розладу, а також розгляд кейсів консультування батьків щодо проблем дитини з РАС формує здатність співпрацювати з батьками дітей та/або особами, які їх заміняють, спеціалістами інших галузей, дотримуючись у своїй діяльності толерантності, культури спілкування, його способів та форм, вербальних і невербальних засобів (платформа Zoom, функція розподілу на окремі віртуальні кімнати) (викладач – к. психол. н., доц. Ольга СЕРБОВА).

Дійсно, організація та підтримка взаємодії між студентами під час дистанційного навчання є складною проблемою. Проте, її можна розв’язувати із застосуванням дистанційних технологій, зберігаючи якість освітнього процесу та досягаючи програмних результатів навчання.

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

ШИРОКІ ОНЛАЙН МОЖЛИВОСТІ ПРОФЕСОРСЬКОЇ ШКОЛИ

Кафедра дошкільної освіти вкотре доводить, що інноваційність – важлива ознака сучасної освіти. Неочікуваний режим дистанційного навчання не став викликом для викладачів. Адже весь професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти у доволі стислі терміни трансформував 100 % освітніх курсів у новий  незвичний формат.

Безумовно, особливого впливу зазнали зовнішні оффлайн зустрічі з вихованцями закладів дошкільної освіти та воркшопи з батьками і колегами. Такі події, звичайно, максимально скоротились. Але, поєднавши професіоналізм та любов до дітей, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної освіти Лариса ЗАЙЦЕВА знайшла оптимальне вирішення зі склавшоїся ситуації – організувала авторську школу «Розвивальна математика».

«Розвивальна математика» – сучасний проект, в якому реалізується нова технологія формування математичної компетентності дітей дошкільного віку.

Авторська школа професора Лариси Зайцевої має широкі можливості: вдосконалює освітню практику підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта, забезпечує соціальну затребуваність в онлайн платформі для висвітлення кращого педагогічного досвіду для освітян з усієї України, виступає методичним порадником для працівників закладів дошкільної освіти, сприяє розширенню та поглибленню творчих контактів, обміну досвідом та науковими матеріалами з науково-педагогічними працівниками.

Для якісної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти під час практичних занять з дисципліни «Теорія і методика формування елементарних математичних уявлень у дітей дошкільного віку» здобувачі вищої освіти працюють у прикладному форматі. Незвичайні інтерактивні форми подання викладачем навчального матеріалу, використання ним різноманітних пізнавально-практичних питань і завдань, вирішення яких вимагає від здобувачів активної пошукової діяльності, сприяють підтримці їхньої оптимальної мотивації до використання свого навчально-творчого потенціалу, прояву розумової самостійності та ініціативності.

На сучасному етапі вже неактуальним стають прості формальні знання та уміння відтворення вивченого на репродуктивному рівні. Відтак, онлайн-заняття з дітьми є неоціненною практикою для придбання та вдосконалення методичних навичок здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з проведення занять з математики, уміння будувати діалог з дитиною, підтримувати їхній інтерес до завдань.

Сьогоднішні вихователі закладів дошкільної освіти мають швидко адаптуватися в «карантинних» умовах, мати стійку мотивацію до самоосвіти та саморозвитку. З метою ознайомлення педагогічних колективів із інноваційним освітнім інструментарієм, підвищення їх професійно-кваліфікаційної майстерності, доповнення новими формами педагогічної діяльності і новими видами методичних знань професор Лариса ЗАЙЦЕВА систематично проводить онлайн-семінари.

Тематика семінарів передбачає розгляд актуальних питань організації занять з математики:

✅Чи залишається заняття основною формою навчання дітей дошкільного віку?

✅Яким має бути середовище на занятті?

✅Чи доцільно проводити заняття на килимі та рухливі заняття з математики?

✅У чому особливість розумового заняття?

✅У чому перевага занять за столами?

Учасниками семінару є не тільки педагоги, але й батьки дітей дошкільного віку. Всі уважно слухають та занотовують виступ професора, з цікавістю переглядають відео-заняття за сучасною навчальною технологією, діляться власним досвідом, обговорюють переваги використання авторських друкованих зошитів. Такі зустрічі здобувачів-вихователів-викладача-батьків і дітей мають позитивну атмосферу та бажання подальшої співпраці.

Слід зазначити, що професор Лариса ЗАЙЦЕВА популяризує та активізує науково-дослідницьку діяльність на державному рівні, оскільки вона є старшим науковим співробітником лабораторії дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України, науковим кореспондентом Національного центру «Мала академія наук України». Тож, Лариса Іванівна проводить вебінари з актуальних питань дошкільної освіти та виховання, зокрема: «Використання активних методів у навчанні дітей дошкільного віку математики», під час якого розкриває особливості використання моделей в ознайомленні з кількістю, формою, простором та часом. Вебінар на тему «Світ у вимірі математики» Лариса ЗАЙЦЕВА присвятила розкриттю особливостей інтегрованого підходу. Вона на конкретних прикладах показала як математика розкриває таємниці навколишніх об’єктів природного та предметного довкілля, представила цікаві завдання, у яких математика характеризує одну з невідомих сторін звичайних предметів, що оточують дитину.

Маючи великий досвід методичної роботи у вихованні дітей дошкільного віку, підготовці сучасних фахівців дошкільної освіти професор Лариса ЗАЙЦЕВА вдало здійснює компетентнісно орієнтований підхід у викладацькій діяльності.

Онлайн-семінари тривають! Для участі реєструйтеся на сайті https://zayceva.com.ua/

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

КАРАНТИН ОЧИМА ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

Для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота карантин – це не відпочинок, не канікули та зовсім не розваги. Це нові виклики, задачі, ідеї та можливості.

Ми сумуємо за тією надихаючою атмосферою, яка панує у стінах нашого університету, за можливістю слухати лекції в аудиторії і відповідати, переборюючи страх публічних виступів. Саме у такі моменти ми і відчуваємо себе справжніми студентами.

Але ще на початку березня ми думали інакше, ми тяжко прокидалися вранці і говорили, знову в університет, знову пари, знову відповідати, знову самостійна, знову домашні завдання, знову їхати у маршрутці і ще багато таких «знову»…. І чи хтось з нас міг собі уявити, що все різко зміниться в одну мить?

І зараз би повернути те відчуття «знову»… прийти в університет, попити каву з одногрупниками, поспілкуватися або порадитися з викладачами у приватній бесіді, посидіти на парах, вдягнути нову сукню та похизуватися новою зачіскою або новою прикрасою. А ще «знову» відвідати цікавезні заходи, які проводять для нас студентське самоврядування, викладачі та адміністрація університету. На карантині роль студента сприймається зовсім по іншому, і вже хочеться «знову» на повну використовувати цей статус.

Сьогодні, вже по іншому сприймаємо навчання та інакше дивимось на ті можливості, які мали, коли «знову» ходили на пари. На карантині стаємо відповідальніші та розуміємо, що багато залежить і від нас – від нашого бажання вчитися, від нашої відповідальності. Намагаємося використовувати карантин максимально з користю і звісно, ж спілкуємося з викладачами та своїми одногрупниками та друзями про дистанційне навчання, шукаємо позитивні та негативні сторони. Кожен має свою думку стосовно дистанційної освіти, але ми так скучили за один одним, що вирішили об’єднатися і спільно провести дослідження щодо позитивів і негативів навчання за допомогою дистанційних технологій серед здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота.

До позитивної сторони дистанційного навчання здобувачі вищої освіти віднесли:

 • Освоєння сучасних технологій та каналів спілкування.
 • Можливість більше часу приділяти неформальній освіті.
 • Почали ще більше цінувати живе спілкування зі студентами та викладачами.
 • Можливість ефективно розподілися свій час (не марнувати час на дорогу) та дотримуватися режиму дня.
 • Підвищення комп’ютерної грамотності.
 • Можливість більше часу проводити у сімейному колі.
 • Можливість прокидатися дещо пізніше.

На думку здобувачів вищої освіти негативними аспектами виключно дистанційної роботи є:

 • Відсутність живого спілкування та емоцій.
 • Недостатньо якісне технічне забезпечення.
 • Поганий Інтернет зв’язок.
 • Відсутня можливість проводити практичні заняття.
 • Перебої з електропостачанням.
 • Велике навантаження на зір.
 • Відбувається гірше засвоєння лекційних матеріалів.
 • Вдома є інші члени сім’ї, що часто викликає незручності.
 • Домашня атмосфера не мотивує до продуктивної навчальної діяльності.

Не зважаючи, що існує досить багато негативних моментів, студенти та викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти успішно справляються з усіма викликами: проводять лекції та семінарські заняття за розкладом; мотивують та постійно підтримують контакт між собою.

Не можна не відмітити такий величезний позитивний ефект, що студенти справді скучили за живим спілкуванням між собою, викладачами та стінами університету. Маємо надію, що, коли ми «знову» повернемося з карантину – будемо це більше цінувати те, що маємо. Скоріше б уже те «знову»…

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

Книга як стиль життя

Здобувачі вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  не тільки розумні, а й дуже креативні, що, безумовно, є запорукою успішності майбутніх вихователів. З метою підвищення якості підготовки кваліфікованих фахівців, створення умов для їх творчого зростання старший викладач кафедри дошкільної освіти Юлія СЕМЕНЯКО запропонувала майбутнім педагогам різноманітні завдання до Всесвітнього дня книги, який  щорічно відзначається 23 квітня у 190 країнах світу.

У рамках вивчення дисциплін «Педагогічна творчість» та «Сучасні освітньо-ігрові технології у закладах дошкільної освіти» здобувачі груп 301 ДО та 402 ДО створили низку презентацій, в яких пропагують книгу та переваги читання, як-от: «Як пройти в бібліотеку», «З книгою – у майбутнє».

Цікавими формами на підтримку читання та підвищення статусу книги були: фотоконкурс «Фотографія з улюбленою книгою», онлайн дискусія «Молодь і книга: залишилися точки дотику?», фотореклама «Читаємо з розумом», опитування в Google формах «Фільм чи книга?», есе на тему «Освідчення в коханні улюбленому письменнику».

Креативність майбутніх вихователів проявилась і при створенні «книжкової реклами» – буктрейлерів. Роботу подібного типу здобувачі робили вперше. Книги обирали на власний розсуд.

Незвичайною родзинкою серед заходів було приєднання здобувачів-дошкільників до прямих ефірів «Казка на ніч» телезірки Олі Полякової. Майбутні вихователі впевнені, що читання і слухання казки у прямому ефірі розвиває дитячу уяву, а якщо це робити разом із дітьми, то це ще й зближує.

Ажіотаж серед студентів та викладачів спеціальності 012 Дошкільна освіта викликав флешмоб зі слоганом «У комп’ютері – новини, в книзі життя». Про це свідчать числені яскраві фотографії із залученням членів родини, а також вихованців, з якими здобувачі познайомилися під час практики.

Викладачка переконана, що потрібно залучати багато різних цікавих і неординарних методик, своїм прикладом показуючи, що читати модно та цікаво.

Кафедра дошкільної освіти безмежно радіє творчому розвиткові майбутніх вихователів та сприяє поєднанню теорії із практикою в засвоєнні навчальних курсів.

Кафедра дошкільної освіти читає з великим задоволенням! Читаємо самі і Вам радимо!

 

 

    

 

 

 

 

  

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н, стари викладач кафедри дошкільної освіти

світлини  з архіву кафедри


 


 

ОСВІТА СЕРЦЯ ТА РОЗУМУ: м’які навички СЕЕН

Одним із актуальних проблем сучасної науки є практичне застосування в освіті нових даних про те, як працюють емоції, інтелект і розум людини. Викладачка кафедри прикладної психології та логопедії Наталя ЦИБУЛЯК пройшла базовий курс із застосування та практичної реалізації програми соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning). Ця інноваційна програма була розроблена науковцями з університету Еморі (США) і наразі реалізується у понад 25 країнах світу, зокрема у 2019-2020 н.р. в Україні стартував пілотний проєкт щодо її запровадження у школах.

Основний фокус СЕЕН програми – розвиток базових людських цінностей, системне та критичне мислення, зосередження уваги, запобігання стресу й стійкості до нього, співпереживання до себе й інших. СЕЕН програма базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленості, залученості та співпереживанні, які перетинаються між собою.

СЕЕН програма надає як педагогам, так і практичним психологам необхідні інструменти для сприяння розвитку емоційного, соціального та етичного інтелекту людини під час освітнього процесу. Програма орієнтована на роботу з дітьми дошкільного, молодшого шкільного та підліткового віку. Участь у цій програмі дозволить не тільки збагатити навчальні курси підготовки вихователів, спеціальних педагогів і практичних психологів закладів освіти сучасними підходами та інструментами роботи з дітьми, а також застосовувати окремі елементи під час взаємодії зі здобувачами вищої освіти.

 

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

СУЧАСНІ ЗАСОБИ ОПАНУВАННЯ ДИСЦИПЛІН

Професорсько-викладацький склад кафедри дошкільної освіти,  в умовах карантину, продовжує активно працювати в дистанційному форматі. Викладачі кафедри дошкільної освіти пропонують здобувачам вищої освіти різні можливості повного та якісного дистанційного опанування навчальних курсів: платформу MOODLE, електронну пошту, соціальні мережі, месенджери Viber, WhatsApp, Telegram тощо.

Звичайно, виникає багато питань і, зрозуміло, що дистанційне навчання – це тільки альтернатива, яка у повній мірі не може замінити класичну форму навчання, але, відповідно до інноваційної освітньої парадигми поняття «навчити» означає «навчити навчатися», самостійно здобувати, аналізувати, інтерпретувати інформацію, прагнути до постійного вдосконалення, саморозвитку, самореалізації. Саме це викладачі та студенти спеціальності 012 Дошкільна освіта й роблять сьогодні – навчаються навчатися дистанційно.

Самостійна робота здобувачів вищої освіти в умовах карантину покликана навчити молодь опрацьовувати необхідні джерела, виконувати практичні та індивідуальні завдання, чітко формулювати свої думки й, головне, відповідально ставитися до навчання.

Викладачі не тільки надають різноманітні навчальні матеріали для самостійного опрацювання (лекції, завдання для практичних занять, контролю та самоконтролю, навчальні програми з переліками питань та списками літератури, електронні підручники й посібники, методичні рекомендації),

Так, у рамках вивчення дисципліни «Професійно-комунікативна культура вихователя ЗДО» з теми «Емпатійний складник професійно-комунікативної культури вихователя закладу дошкільної освіти» асистент кафедри дошкільної освіти Леся МОРОЗ-РЕКОТОВА провела практичне заняття в онлайн-форматі на платформі Zoom. Учасниками були здобувачі вищої освіти 401 групи спеціальності 012 Дошкільна освіта ФДССО. На цьому занятті, як і на попередньому, здобувачі опановували метод ненасильницького спілкування М. Розенберга, вирішуючи завдання-ситуації професійного спілкування. Деякі з них потребували вдумливості, а деякі – всміхали. Так чи інакше – учасники цього заняття стали на 8 кроків ближче до мети!

Асистент Наталя ГРИГОР’ЄВА проводить індивідуальні консультації зі здобувачами з дисципліни «Педагогіка раннього дитинства», з метою уточнення методичних настанов щодо виконання різних видів роботи. Повне методичне забезпечення курсу створено на платформі Google Classroom. У Classroom зручно працювати і викладачеві і студентам, оскільки сервіс забезпечує користувачів універсальним робочим апаратом, має зручний, інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс і можливості, необхідні учасникам освітнього процесу (дозволяє оцінювати роботи здобувачів за встановленими заздалегідь критеріями, дає можливість коментувати завдання та «підглядати» за роботою одногрупників).

Тож, продовжуємо працювати в онлайн-форматі та відповідально створювати віртуальний навчальний простір із використанням сучасних цифрових технологій!

Юлія СЕМЕНЯКО

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

 


 

ЛІДЕРСТВО В ОСВІТІ  / АБО ВЧИТЕЛІ МАЙБУТНЬОГО

З 13 по 17 квітня цього року завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у семінарі-форумі Liberal arts. Це інтелектуальна платформа для зустрічі, діалогу й співпраці вчителів майбутнього, які приймають виклики сучасності та підтримують модель “навчання впродовж життя”.

З 2017 року в Україні серію відкритих форумів для вчителів про лідерство в освіті та розвиток цілісної особистості ініціювала та щорічно проводить Українська академія лідерства.

#LA_ULA Українська Академія Лідерства – це 10-місячна освітня програма розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років. Програма допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, усвідомлено обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості. Подробиці на офіційному сайті академії: ual.ua.

Упродовж 5 днів онлайн-зустрічей обговорювалися питання, що є наразі, в реаліях дистанційного навчання, дуже актуальними:  суспільні виклики в новій онлайн-реальності; із якими викликами стикнулися вчителі в новій онлайн-реальності?; сила команди, лайфхаки як працювати з командою; мистецтво рефлексій, як здобути та не втратити зв’язок з учнями; нові освітні рішення; в яких мережах ловити підлітків? тощо.

Лекції та робота в групах проходила у додатку Zoom. Команда проєкту працювала злагоджено як в технічному, так і в організаційному плані. Модератори та спікери (Орися Демська, Любомир Шимків, Яна Козаченко та ін.) на відмінно виконали свою місію. Цінною стала така форма роботи як  читання та обговорення текстів (Читання як досвід), коли ми мали можливість обговорити, поділитися власними думками та почуттями щодо прочитаних уривків із роману Альбера Камю «Чума». Також корисним було поспілкуватися з співзасновником та керівником студії онлайн-освіти EdEra, консультантом та експертом з дистанційного навчання, координатором проектів ОБСЄ Україна Іллею Філіповим.

Участь у форумі дала можливість поділитися досвідом організації дистанційного навчання у нашому університеті, отримати відповіді на ті питання, які турбують кожного викладача, вчителя долученого до цього процесу.

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

Краса Великодня!

Незважаючи на карантин продовжується активний освітній процес  на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти за допомогою технологій дистанційного навчання.

Незвичайні умови навчання не стали перешкодою для дотримання хороших звичаїв світлого свята – Великодня здобувачами вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта. Вже традиційно доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна ЄСЬКОВА у рамках вивчення дисципліни «Художня праця та основи дизайну» напередодні Великодня навчає майбутніх вихователів мистецтву створення писанок, крашанок та витинанок. Цьогоріч воркшоп відбувся в онлайн-форматі.

На початку віртуальної зустрічі викладач узагальнила знання здобувачів про писанки та витинанки як твори декоративно-прикладного мистецтва; розказала про символіку великодніх яєць та їх регіональні особливості, продемонструвала кращі зразки розпису. Педагог зауважила, що через магію писання писанок можна передавати свої глибокі почуття, переживання, настрої, створити оберіг для близьких людей.

   Після ознайомлення з різними техніками виготовлення великодніх виробів кожен створював власний витвір мистецтва під керівництвом Тетяни Леонідівни. Дівчата мали можливість обрати цікаві орнаменти для великоднього яйця, проконсультуватися з педагогом щодо добору фарб чи візерунків тощо. Попри те, що нині в магазині можна придбати різні наліпки чи малюнки для великодніх яєць, все ж таки самостійно розфарбована писанка в рази краща. Тим паче, відроджувати українські традиції модно!

«Кожен виріб відображає індивідуальний внутрішній світ того, хто його створив. Немає двох однакових писанок чи крашанок. Кожна з них різна, кожна з них розповідає про свого автора», – зазначала під час он-лайн зустрічі Тетяна ЄСЬКОВА.

На завершення воркшопу Тетяна ЄСЬКОВА закликала всіх учасників поширювати фото своїх творінь у соціальних мережах, адже писанка – це не лише оберіг, але й символ вдячності своїм ближнім, і роблять її для того, аби ділитися, дарувати.

Проведення таких занять не тільки сприяє вихованню у здобувачів вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта  поваги до традицій і звичаїв свого народу, а й прищеплює любов до народного мистецтва (писанкарства); виховує у майбутніх вихователів естетичний та художній смак.

Пропонуємо для перегляду індивідуальні роботи здобувачів вищої освіти груп 401 ДО та 402 ДО – весняні витинанки та барвисті деревця, оригінальні писанки, яскраво демонструють майстерність кожного студента.

Нехай святковий настрій, яскраві емоції та радість рідних серцю людей буде завжди з Вами! Нехай це величне свято наповнить Ваші серця світлими почуттями віри, надії та любові!

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ВІТАЄМО НАТАЛЮ РИБНІКОВУ

з перемогою у конкурсі творчих робіт

«Погляд молоді»

 в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту

«Євроінтеграція в освіті, науці і культурі»

Не навчанням єдиними славляться здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Як поєднувати корисне із необхідним – наші студенти добре знають і вміють. Адже професія соціального працівника – це не тільки рутина, але і щоденна креативність і майстерність фахівця навчити та надихнути свого клієнта ставати кращим із дня у день.

Не виключенням є і наша зірочка, Наталя Рибнікова – талановита та розумна студентка, якій вдається поєднати якісну професійну підготовку у стінах університету, різні заходи неформальної освіти для професійного самовдосконалення та творчість.

Цього разу, Наталя Рибнікова стала переможцем конкурсу творчих наукових робіт «Погляд молоді» в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту «Євроінтеграція в освіті, науці і культурі». Тематика конкурсу була орієнтована на реалізацію в творчих молодіжних розробках уявлень сучасного студентства про нашу планету і майбутнє людської цивілізації, інтеграційних процесах в суспільстві, культурі, мистецтві.

 

Вітаємо нашу

Наталю Рибнікову!

Бажаємо успіхів і натхнення,

яскравого сонечка, міцного здоров’я,

океан позитивних емоцій, море щасливих подій!

Пишаємося і дякуємо,

що обрала спеціальність 231 Соціальна робота

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЯК ПРАЦЮЮТЬ НА КАРАНТИНІ МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ ТА ЇХ ВИКЛАДАЧІ

Дистанційне навчання на карантині для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота – це виклик, який ми прийняли та вже більше місяця намагаємося якісно і змістовно організувати освітній процес.

За допомогою дистанційних технологій Скайп, Moodle, Zoom зустрічаємося зі студентами денної та заочної форм не тільки на парах онлайн за рокзладом, але і проводимо консультації зі здобувачами, спілкуємося з їхніми батьками.

Не оминув карантин і проведення виховних заходів – суміщуємо корисне з необхідним. Щовівторка та щотверга збираємося всім складом здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота та викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для того, щоб обговорити важливі та хвилюючі питання кожного на карантині, а також підготуватися до акредитації.

Проводимо планерки онлайн для того щоб поділитися досвідом, обговорити проблеми та знайти ефективні рішення. Хоча карантин багато хто сприймає як можливість відпочити, але не викладачі кафедри. Оскільки справ тільки щодня додається, розробити складові для електронних курсів, скласти тести та залити їх Moodle, подумати як будемо приймати екзамени у заочної форми, а також як організувати практику і державну підсумкову атестацію, перевірити всі роботи онлайн, мотивувати здобувачів виконувати все вчасно та якісно, заспокоювати батьків, що навчання відбувається, підготувати звіти про виконану на карантині роботу і багато іншого.

Карантин – це можливість для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти приділити декілька годин, зекономлених на дорозі на роботу, на підвищення кваліфікації. Кожен з викладачів кафедри вже щонайменше отримав один сертифікат і отримав новий досвід та нові знання.

Сприймаємо цей час як можливість стати професійнішими, мобільними та більш сучасними. Адже на карантині опановуємо нові для себе можливості, які обов’язково використаємо у майбутньому.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)


 

На пару – з практиком

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА разом із логопедом-практиком м. Запоріжжя Олесею МОРОЗОВОЮ провели бінарну лекцію з навчальної дисципліни «Логопедія», яка займає провідне місце в процесі фахової підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта».

Лектори сформували уявлення у студентів 304 групи спеціальності 016 «Спеціальна освіта» про зміст системи корекційного навчання з профілактики порушень писемного мовлення у дітей. Також під час заняття вони власноруч виготовили практичний матеріал, який можна застосовувати в подальшій роботі з дітьми.

Підсумовуючи зауважимо, що практики охоче діляться своїми напрацюваннями, а студенти стають ще більше вмотивованими до практичної діяльності.


 

Весняний брейн-ринг

4 березня відбувся брейн-ринг для здобувачів вищої освіти 2 курсу 202 ДО групи спеціальності 012 Дошкільна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Учасники інтелектуального шоу змагалися за звання найрозумнішої та найталановитішої студентки 202 ДО групи. Спостерігало за перебігом конкурсів журі у складі одногрупників, студентів 202  ДО групи. І перемогла  … жіноча краса, жіноча інтуїція, молодість!

Зустріч відбулася напередодні Міжнародного жіночого дня. Не випадково інтелектуальне змагання стало для учасників святом весни, жіночності, краси.

Наталія Кеда, куратор 202 ДО групи, старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії


 

 

Неформальна освіта майбутніх соціальних працівників: зимова школа від ОБСЄ

З 25–28 лютого цього року Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти брала участь у Зимовій школі для майбутніх соціальних працівників та психологів з допомоги постраждалим від торгівлі людьми.

Захід організовувався у рамках діяльності Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні», що реалізувався за фінансової підтримки урядів Канади та США.

Наталя Рибнікова пройшла серйозний відбір серед претендентів на участь у такому масштабному заході. У конкурсному відборі перевага надавалася кандидатам, які пройшли онлайн-курс «Протидія торгівлі людьми в Україні» (курс розміщений на сайті EdEra: https://courses.ed–era.com/courses/course–v1:EdEra_OSCE+ST101+ST101/about) та надали відповідний сертифікат.

Загальною метою проекту було посилення спроможності органів державної влади у сфері протидії торгівлі людьми, а також посилення спроможності державних органів та громадських організацій надавати відповідну допомогу постраждалим від торгівлі людьми.

Активно подискутувати та навчатись основним поняттям у сфері протидії торгівлі людьми, обговорити ризики потрапляння в такі ситуації, шляхи їх уникнення та практично відпрацьовувати методики, які застосовуються при наданні допомоги людям, які пережили ситуацію торгівлі людьми зібралося 25 учасників з усієї України.

Протягом чотирьох днів учасники заходу мали можливість отримати додаткові знання у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема, що стосується тенденцій та ризиків даної проблеми, шляхів уникнення потрапляння в такі ситуації та про національний механізм надання допомоги особам, які постраждали від такого явища. Майбутні соціальні працівники та психологи були ознайомлені з кращими європейськими практиками соціальної роботи при наданні соціальних послуг та допомоги постраждалим.

Родзинкою програми став майстер-клас з базових навичок попередження професійного та емоційного вигорання при роботі зі складними клієнтами та пошуку власних ресурсів для відновлення. Також учасники встигли зняти соціальний ролик на задану тематику і презентувати його.

Соціальний працівник чи психолог має бути готовим чи готовою до комунікації з особами, які постраждали від торгівлі людьми, вміти уникати ретравматизації, визначити нагальні потреби постраждалих, надати їм підтримку та допомогу у поверненні до нормального життя. Тому, неформальна освіта та розширення теоретичних знань є важливою складовою професійного розвитку майбутніх соціальних працівників.

Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

АКАДЕМІЧНО ДОБРОЧЕСНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

27 лютого ц.р. для здобувачів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» денної та заочної форм навчання був організований тренінг-семінар «Академічна доброчесність: від теорії до практики». Організатором та модератором заходу виступив асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Антон СЕРДЮЧЕНКО за підтримки Катерини ПЕТРОВСЬКОЇ (завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) та Анастасії ТУРГЕНЄВОЇ (доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти ).

Під час зустрічі було обговорені питання, пов’язанні із визначенням сутності, принципів академічної доброчесності, а також основними порушеннями в цій сфері.

Захід передбачав двосторонню роботу, тому учасники ділились власними думками та баченням шляхів вирішення цієї проблеми, розбирали кейс-ситуації, а також співвідносили термінологію і значення видів порушення академічної доброчесності.

Завершили роботу учасники закріпленням отриманих знань за допомогою онлайн-сервіса опитувань «KAHOOT» в якому змагались між собою в швидкості написання правильних відповідей щодо розуміння сутності академічної доброчесності та її важливості при підготовці висококваліфікованих соціальних працівників.

Антон СЕРДЮЧЕНКО,

асистент Кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності

Світлини з архіву кафедри

 


 

Теорія + практика = конкурентноспроможний випускник

Одним із головних завдань закладів вищої освіти є впровадження концепції студентоцентрованого навчання. При цьому особливий акцент робиться на тому, що  професійні вміння і навички, фахові компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти, забезпечать його конкурентоспроможність, затребуваність на ринку праці.

З метою набуття загальних та фахових компетентностей здобувачем вищої освіти, які необхідні для розв’язання діагностичних, реабілітаційних, корекційних проблем у галузі спеціальної освіти, важливим питанням є пошук різноманітних форм інтеграції науки з практикою.

Для подолання розриву між рівнем теоретичних знань і вмінням  їх застосовувати на практиці, була присвячена зустріч між студентами 4 курсу 404 СО та 405 СО груп спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету та Лілією Глінською, директором комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради Запорізької області.

Тема для обговорення «Корекційно-реабілітаційний супровід дітей з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю в інклюзивно-ресурсному центрі викликала інтерес у здобувачів вищої освіти.

Протягом спілкування майбутні спеціалісти дізналися від Лілії Глінської про кадрове забезпечення, вимоги до оснащення кабінетів в інклюзивно-ресурсному центрі, специфіку просвітницько-педагогічної роботи серед батьків. Найбільше зацікавлення у здобувачів освіти викликав перегляд відеоматеріалів корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, які проводилися фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

Ця зустріч ще раз довела справедливість слів великого математика XIX ст. Пафнутія Чебишева: «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії безкорисна і пагубна».

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

З 18 по 22 лютого Анна Скорінова та Андрій Вареник, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у тренінгу «Всі разом: Залучення громади до системи раннього реагування на випадки домашнього насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований за підтримки Ради жінок Донеччини за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення.

5-ти денний тренінг-марафон передбачав насичену програму, яка складалась з різних освітніх модулів, спрямованих на формування знань, умінь та навичок, необхідних для роботи з жертвами домашнього насильства у майбутній професійній діяльності.

Аанна та Андрій діляться враженнями: «

Вражень маса, інформації багато, але через те, що вона подається в творчій формі, то і сприймається легше. Багато спілкування, обговорення дуже активне і цікаве. Відчувається професіоналізм тренерів, що теж дуже радує. Зустріли привітно, всі проблеми і питання вирішуються швидко! Дякуємо викладачам кафедри за підтримку та допомогу».

А колектив кафедри соціальної роботи у свою чергу радіє, що маємо таких активних студентів! Так тримати!

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти БДПУ

Світлини з архіву кафедри


 

І ТУР ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ «СОЦІАЛЬНА РОБОТА» І «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

18 лютого на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти відбувся І-й тур Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Модератором проведення заходу виступила доцент Наталя ЗАХАРОВА.

Усього у першому турі олімпіади з профільних спеціальностей прийняло участь 26 здобувачів вищої освіти, з яких – 17 за напрямом «Соціальна робота» та 9 – за напрямом «Соціальна педагогіка».

Програма І туру олімпіади передбачала блок тестових завдань з фахових дисциплін та виконання практичних завдань. Конкуренція була серйозна, адже кожен з учасників має високий рівень теоретичної підготовки і гідний представляти наш університет на Всеукраїнському рівні.

За результатами І туру зі спеціальності «Соціальна робота» найбільшу кількість балів отримала здобувачка 4-го курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Наталія Рибнікова (61 бал);

На другому місті – здобувач 3-го курсу Олексій Кучерук (55 балів).

Переможцем І туру за спеціальністю «Соціальна педагогіка» стала здобувачка 2-го курсу Сердюченко Анастасія із результатом в 48 балів.

Тож ці здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота рекомендовані до участі у другому турі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка».

Вітаємо всіх учасників І туру олімпіад зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» та готуємось представляти наш Університет на Всеукраїнському рівні.

Бажаємо успіхів і натхнення!

 

Наталія ЗАХАРОВА,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук,

доцент

 

світлини з архіву кафедри

 


 

ЗАСІДАННЯ РАДИ РОБОТОДАВЦІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

19 лютого відбулась перша робоча зустріч Ради роботодавців кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету зі спеціальності 231 Соціальна робота. Організаторами та модераторами зустрічі виступили гаранти освітньо-професійних програм доценти Катерина ПЕТРОВСЬКА («Соціальна робота та практична психологія»)  та Анастасія ТУРГЕНЄВА( «Соціальна робота та соціальна педагогіка»).

У рамках зустрічі було визначено склад Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота, яка включає 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування. Зокрема, до складу стейкходерів спеціальності 231 «Соціальна робота» ввійшли:

ПИЛИПЕНКО Ярослава – координатор соціальних проектів Релігійної Місії «Карітас-Спес-Бердянськ» Харківсько-Запорізької Дієцезії Римсько-Католицької Церкви;

МІЛАКУМОВ Володимир – керівник комунальної установи «Бердянський геріатричний пансіонат» Запорізької обласної ради;

ПОЛОЖЕНЦЕВА Анастасія – завідувач відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

БАТУЛИНСЬКА Тетяна – директор Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

ПЄЙЧЕВА Світлана – директор Бердянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

КОПИЦЯ Наталія – керівник ГО «Жінка майбутнього»;

ШОСТАК Олена – заступник директора з виховної роботи Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №  11 Бердянської міської ради Запорізької області;

ШЕНДЛЕР Ірина – директор комунального закладу «Обласний соціальний центр матері та дитини» Запорізької обласної ради;

ПЕЙЧЕВ Дмитро – директор комунальної установи «Обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» Запорізької обласної ради.

На засіданні були присутні усі представники Ради роботодавців, а також співробітники кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. У ході робочої зустрічі зі стейкхолдерами відповідно до порядку денного обрано Голову (Олена ШОСТАК), Заступника (Ярослава ПИЛИПЕНКО) та Секретаря (Дмитро ПЕЙЧЕВ) Ради роботодавців; обговорено мету, завдання та організаційне забезпечення співпраці роботодавців та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; затверджено перспективний план роботи на 2020 рік; презентовано освітньо-професійні програми підготовки фахівців освітніх ступенів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Окрім формальних завдань, покладених на Раду роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота, враховуючи зацікавленість потенційних роботодавців, було обговорено проблеми у підготовці майбутніх соціальних працівників із врахуванням практичного досвіду, а також окреслені перспективні напрями підвищення якості професійної підготовки соціальних працівників.

Наступна зустріч із Радою роботодавців для обговорення конструктивних ідей щодо внесення змін до змісту та обсягу освітніх компонентів освітньо-професійних програм планується на кінець квітня.

Сподіваємося, що плідна співпраця державних та недержавних організацій у галузі соціальної роботи м. Бердянська та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти дозволить здійснювати професійну підготовку майбутніх соціальних працівників на ще більш високому науково-практичному рівні.

Дякуємо представникам Ради роботодавців за цікавість і небайдужість до майбутнього нашого рідного міста та України. Адже соціальні працівники – це агенти національних змін і транслятори вірних загальнолюдських цінностей.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук

 

світлини з архіву кафедри

 


 

Яскраві барви Дня Святого Валентина

 

День Святого Валентина здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти провели яскраво, різнобічно та захоплююче. Святково прикрашений валентинками хол факультету задавав усім піднесеного настрою. Студенти спеціальності «Дошкільна освіта» зробили яскраву фотозону «LOVE IS…» та креативно-романтичні композиції, а ще – кожен охочий міг зробити фото з янголятком та купідоном.

Окрім святкових світлин та обіймів із симпатичними амурчиками всі бажаючі могли витягнути валентинку чи листа-привітання зі «Скрині кохання та побажань». Студенти активно вітали один одного, а також висловлювали щиру прихильність улюбленим викладачам.

Цього дня на факультеті панувала весела та дружня атмосфера й молодь залишилася задоволеною участю у святкуванні Дня Святого Валентина.

Кафедра дошкільної освіти вітає всіх зі святом! Кохання – це велика сила, яка рухає світом. Кохайте і будьте коханими! Нехай закоханість надихає Вас творити шедеври та великі відкриття!

 

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


 

Новітні корекційно-розвиткові методики від переможного субгранту «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

На цьому тижні кафедрою прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було отримано новітнє корекційно-розвиткове обладнання та корекційні методики, на кошти, які здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із викладачами виграли в субгранті «LOGOLAB».

Здобувачі вищої освіти мають змогу відпрацьовувати та покращувати професійні уміння та навички, використовуючи великий набір для мозочкової стимуляції, спеціальну гарнітуру HS, балансувальну доріжку «Щлях джедая», дидактичний набір «Дари Фребеля», а також технічне обладнання: кольоровий принтер та ламінатор.

За допомогою цього спеціального навчально-методичного обладнання здобувачі вищої освіти можуть удосконалювати свої професійні комптентності та практично опробовувати новітні спеціальні засоби навчання та методики.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії разом зі здобувачами розпочали активно знайомитися та використовувати нове обладнання в освітньому середовищі.

Попереду тільки цікаве та тільки позитивні зміни!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедїі

 


 

Набуття здобувачами вищої освіти  компетентностей з академічної доброчесності!

07.02.2020 доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ з групою 206 ФДССО  було проведено тренінг щодо академічної доброчесності.

Під час тренінгу  здобувачі освіти 206 групи отримали розуміння того, чим саме є академічна доброчесність, а також процедур, які мають цю доброчесність забезпечувати.

В роботі в групах опрацювали глосарій основних термінів та понять, компетентності для дотримання академічної доброчесності, питання санкції, які можуть вживатися за порушення академічної доброчесності.

В ігровій формі розглянули питання:

 • Що таке принципи академічної доброчесності та чому вони важливі?
 • Чому здобувачі освіти списують?
 • Види недоброчесної поведінки та як вона шкодить самим учням?
 • Знання – основний капітал для здобуття успіху в майбутньому

Тренінг сприяв формуванню нової академічної культури, яка базуватиметься на довірі, чесності, прозорості, реальному навчанні, справжній науковій роботі.

За матеріалами доцента кафедри прикладної психології та логопедії

 Ольги СЕРБОВОЇ


 

Академічна доброчесність – важливий чинник якісної освіти!

Саме цьому був присвячений семінар-тренінг для першокурсників спеціальності 016 Спеціальна освіта, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, якій був проведений 6 лютого старшими викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Ганною СИЗКО та Наталею АНАСТАСОВОЮ.

Інтерактивні вправи та завдання допомогли учасникам зрозуміти що є в основі академічної доброчесності, програвання та обговорення ситуацій сприяли з’ясуванню порушень академічної доброчесності та шляхів їх подолання.

У ході тренінгу здобувачі вищої освіти дійшли висновку, що академічна доброчесність передбачає боротьбу із плагіатом як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом. В умовах висококонкурентного суспільства успішним може бути тільки той, хто має самостійно здобуті знання, навички, вміння, креативне мислення та поважне ставлення до здобутків інших.

Тож, давайте впроваджувати академічну доброчесність починаючи із себе!

 

 

Ганна СИЗКО,

Наталя АНАСТАСОВА,

старші викладачі

кафедри прикладної психології та логопеді


 

Домашнє насильство – щоденний злочин

 

З 20–23 січня цього року здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Рибнікова брала участь у тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований Радою жінок Донеччини за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні.

Актуальність тематики тренінгу не викликає сумніву і є важливою проблемою сьогодення. На жаль, більшість громадян ніколи не замислювались над питанням домашнього насильства, і більше того, – несвідомо толерує жорстоке поводження з дітьми як «спосіб виховання» (більше 50% дорослих в Україні так вважають) або таке саме ставлення до жінок/чоловіків. Згідно дослідження ОБСЄ щодо насильства над жінками в Україні 7 з 10 жінок за своє життя зазнавали насильства, і лише 7 з 100 про це заявили. Лише половина жінок (50%) вважає себе дещо поінформованою про те, що роботи в разі насильства.

Під час тренінгу учасники та учасниці мали можливість ознайомитися з оновленим законодавством, заявами та методичною документацією, що стосується проблем насильства. Також вони дізналися про стадії життєвого циклу сім’ї, цикли насильства, як виявляти випадки домашнього насильства та реагувати на них, розібралися з видами та формами профілактики, індикаторами прихованих форм домашнього насильства, визначили союзників, які зможуть їх підтримати у побудові комплексного підходу у створенні громади, вільної від насильства.

Хочемо наголосити, що участь у тренінгах такого плану дає можливість розширити знання, які ми отримаємо під час навчання та професійно зростати.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

Челендж «Shporam.Net»

Період сесії – це завжди період підведення певних підсумків, у який поволі студент замислюється, що працювати потрібно було не заради оцінки, а задля власних знань. Проте, під час підготовки до семінарських, написання тез, курсових тощо іноді так хочеться звернутися до всіляких допоміжних засобів…

З цієї причини з ініціативи кафедри прикладної психології та логопедії та за підтримки студентського самоврядування БДПУ серед студентства спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було запущено челендж «Shporam.Net». Здобувачі вищої освіти завзято занурились у творчий процес відображення власного погляду на наслідки порушення принципів академічної доброчесності і створили кумедні відео, в яких висвітлили своє бачення їх реалізації.

Відео можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/groups/1088317804710707/ .

 

 


 

ШКОЛА ВОЛОНТЕРІВ ПРО СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Школа волонтерів Волонтерського загону «Палітра добра», створеного на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (керівник: доц. Тургенєва А. О.) користується популярністю. Ми щасливі поділитися тим, що цього року ми навчили вже 2 групи волонтерів.

У цьому навчальному семестрі Школа волонтерів відкрила двері для школярів та здобувачів ВО нашого університету всіх курсів та освітніх програм. Модераторами Школи волонтерів були Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»), Наталя Рибнікова, Альона Руденко та Аліна Новікова (здобувачки І рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»).

Метою діяльності Школи є підготовка здобувачів вищої освіти та школярів старших класів до волонтерської діяльності у соціальній сфері.

За час навчання у школі учасники дізналися про можливості волонтерства в Україні та закордоном, безкоштовні подорожі, обміни, проекти, форуми, конференції; вивчили види волонтерства та навчилися їх розрізняти. Завдяки палким дискусіям з’ясували, які риси характеру притаманні універсальному волонтеру; вдосконалювали власні вербальні й невербальні навички спілкування; розбиралися, як легше запам’ятовувати ім’я великої кількості людей та, звичайно, практикувалися. Більше трьох місяців учні обох школ під керівництвом досвідчених студентів відвідували цікаві тренінгові заняття, присвячені питанням «Волонтерства в Україні», «Пізнання себе», «Управління життєвими ситуаціями та прийняття рішень», «Можливостям для молоді», «Методиці фору-театру», а заключним етапом став об’єднаний виступ учнів обох шкіл волонтерів у форматі форум-театру.

Сутність методики форум-театру, полягає у пошуку, разом із глядачами, шляхів вирішення конкретної проблеми чи можливості виходу зі складної життєвої ситуації. Участь у подібному заході сприяє розвитку креативності, нестандартного, варіативного мислення у вирішенні проблем різних соціальних груп.

Згідно слів волонтерів, метод форум-театру дав можливість не тільки усвідомити важливість і актуальність проблем, що були запропоновані, але й сформувати ставлення до різних видів поведінки, здобути навички самоаналізу, самокритики та самопошуку варіантів вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, включаючи можливості підсвідомості та емоційного інтелекту.

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

 


 

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА МАЙСТЕРНЯ

20 грудня ц. р. ініціативна група факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у складі канд. пед. наук, доц. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталі ЗАХАРОВОЇ та здобувачів вищої освіти спеціальності Соціальна робота Наталі РИБНІКОВОЇ  та Антона СЕРДЮЧЕНКО (організатор  –  ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталія МИХАЙЛЕНКО) відвідали заклади загальної середньої освіти м. Токмака та Токмацького району Запорізької області з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Представники педагогічного колективу та школярі були ознайомлені з історією та сучасним станом Бердянського державного педагогічного університету: діяльністю факультетів та спеціальностями, за якими готують фахівців; професорсько-викладацьким складом; матеріально-технічною базою; роботою органів студентського самоврядування. Крім того, майбутні соціальні працівники, спираючись на власний успішний досвід, розповіли про можливості особистісного розвитку, реалізації професійного та творчого потенціалу студентської молоді.

Спілкування з учнівською молоддю проходило в інтерактивному форматі – школярам було запропоновано ознайомитися з формулою успішного вибору професії, проаналізувати власні ресурси, необхідні для освоєння того чи іншого виду професійної діяльності, визначити конкретні кроки на шляху до омріяної професії. Крім того, було презентовано відеоролик про насичене життя факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який викликав жвавий інтерес та емоційний відгук серед учнівської молоді, а також роздаткові матеріали у вигляді буклетів, що містять усю необхідну інформацію для майбутнього абітурієнта.

Дирекція закладів привітно та тепло приймала гостей, надавала технічне забезпечення та висловлювала інтерес щодо подальшої співпраці.

 

 

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Семінар-тренінг «Розвиток комунікативних вмінь у дітей старшого дошкільного віку із порушеннями мовленнєвого розвитку»

У рамках співпраці між викладачами Бердянського державного педагогічного університету та педагогами району 24.12.2019 на базі             КУ «Районний методичний кабінет» Бердянської районної ради Запорізької області відбувся семінар-тренінг для керівників закладів дошкільної освіти. Захід проведено старшим викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Наталією КЕДОЮ.

Протягом методичної зустрічі було обговорено питання щодо подолання труднощів у комунікативній діяльності старших дошкільників з порушеннями мовлення. Під час практичного блоку учасники семінару-тренінгу ознайомилися з комунікативними іграми, які сприяють оволодінню вербальних і невербальних вмінь, зниженню емоційної напруги, підвищенню самооцінки як дітей з особливими потребами, так і їх однолітків з нормотиповим розвитком.

Семінар став майданчиком для обміну думками, професійними здобутками.

 


 


 

ДО СЕСІЇ І НА СЕСІЇ ЖИВУТЬ СТУДЕНТИ ВЕСЕЛО

 

12 грудня викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота стали учасниками інтелектуально-розважального шоу «Інтуїція».

Захід відбувся в рамках підсумкової екзаменаційної роботи з дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника». Організаторами шоу виступили здобувачі 3-го курсу під керівництвом доцента Анастасії Тургенєвої.

Інтелектуально-розважальне шоу, яке було представлене на розсуд глядачів є аналогом шоу, яке транслювалося на новому каналі «Суперінтуїція». Головними героями заходу виступили Анна Скорінова (здобувачка 3-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота) та доцент Сергій Улюкаєв. Їм належало вгадати неправдиві факти про викладачів та студентів керуючись логікою або інтуїцією.

У рамках заходу була надзвичайно запекла боротьба. Але все ж таки перемогла дружба. А всі учасники та організатори заходу отримали можливість дізнатись багато цікавинок як про викладачів так і про своїх друзів.

Тож, з упевненістю можемо стверджувати, що і на сесії можна отримувати задоволення і натхнення від навчання.

Дякуємо організаторам заходу Юлії Піддубній, Анастасії Євтушенко, Анастасії Караулановій, Анастасії Чорній, Олексію Кучереку, Олені Горі, Анастасії Зарубіній, Катерині Ончевій, Катерині Грабаренко та ідейному натхненнику доценту Анастасії Тургенєвій за настрій і натхнення!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


 

ЦІКАВА ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

Виробнича практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота  добігла до кінця. На цей раз майбутнім соціальним працівникам випала нагода попрацювати у територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населення при Бердянському Інтегрованому центрі підтримки.

Метою дiяльностi територіального центра  соціального обслуговування є надання соцiальних послуг громадянам, якi опинилися у складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщеним особам, людям з iнвалiдністю, громадянам похилого вiку, дiтям з особливими потребами, людям без певного місця проживання).

За час проходження практики студентам вдалося вивчити правила внутрішнього розпорядку центру; напрямки діяльності, режим роботи, структуру установи; історію розвитку, зміст посадових обов’язків керівника установи та керівників відділів; ознайомитися з відомчим підпорядкуванням бази практики, основними нормативно-правовими документами, що регламентують її діяльність; правилами внутрішнього розпорядку, джерелами фінансування територіального центру, формами контролю та нагляду за фінансово-господарською діяльністю установи, аналітично-інформаційною довідкою щодо діяльності територіального центру соціального обслуговування; структурними підрозділами, що входять до складу територіального центру відповідно до нормативних документів; вимогами, які пред’являються до працівників даної установи, їх духовного світу і особистісних якостей; з основними функціональними обов’язками посадових осіб територіального центру, інноваційними соціальними практиками в системі соціального обслуговування, особливостями виявлення одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціального обслуговування; порядком здійснення обстеження матеріально-побутових умов; визначенні потреб у необхідності надання різних видів послуг, організацією та наданням соціального обслуговування громадянам, котрі цього потребують; пакетом документів, необхідних для влаштування до структурних підрозділів територіального центру, а також з умовами припинення обслуговування структурними підрозділами територіального центру.

Окрім отриманих фундаментальних теоретичних знань щодо діяльності центру, у рамках завдань практики здобувачами вищої освіти були проведені соціально-педагогічні тренінгові заняття з наступних тем: «Комунікація та її основи», «Міжособистісні конфлікти та шляхи їх подолання», інтерактивна лекція «Розвиток пам’яті у людей похилого віку», виставка з декоративно-прикладного мистецтва «Дивовижний підводний світ», заняття з оздоровчої фізкультури, кінолекторій та заняття з інформаційних технологій.

Навчання має бути нерозривним із практикою, і майбутні соціальні працівники змогли у цьому переконатися. Здобувачі 403 групи дякують кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти за організацію проходження практики в соціальних центрах різного спрямування.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


 

CAREER TALKS ТА МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

На початку грудня ц. р. Наталя Рибнікова, здобувачка І (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, взяла участь у Всеукраїнському форумі «Career talks 3.0: навички для успіху».
Метою заходу було об’єднання молодих та активних людей всієї України для вирішення важливих проблем. Організаторами форуму виступили Міністерство культури, молоді та спорту України, Державна установа «Всеукраїнський молодіжний центр», Центр «Розвиток КСВ», платформа Career Hub та Фонд ООН у галузі народонаселення.

Захід об’єднав лідерів думок, ТОП-менеджерів та активних молодих людей з усієї України, в тому числі через онлайн-трансляцію заходу для всіх регіонів країни. Учасники дізналися про найбільш актуальні ідеї, тренди та поради з розвитку навичок та кар’єри від реальних ТОП-менеджерів. Генеральним бізнес-партнером форуму виступив АТ «Райффайзен Банк Аваль». Навчальний партнер: n.cubator. Інформаційні партнери: U-report, AIESEC в Україні.

Програмою заходу було передбачено:

 • виступи топ-менеджерів про навички, що ведуть до успіху в кар’єрі у державному, громадському, міжнародному та корпоративному секторах, а також у підприємництві;
 • живе спілкування з експертами в малих групах на тему розвитку ключових навичок на думку молоді;
 • історії молоді про кар’єру в українських компаніях;
 • підписання Пакту заради молоді-2020 новими роботодавцями;
 • вирішення молоддю практичних кейсів від роботодавців;
 • можливості для молоді щодо практики/стажування/працевлаштування від компаній;
 • симуляційна гра роботи компанії.

Інсайти за час форуму:

 • у світі, що змінюється, у кожного є шанс стати зіркою;
 • сила – не в знанні, сила – в обміні знаннями;
 • відчувайте себе суперменом на співбесіді;
 • люди, процеси і технології – ключові елементи змін;
 • іноді, для того, щоб побачити всю картинку, необхідно піднятися високо в небо та подивитися на все з висоти гелікоптера.

Важливо зазначити, що заходи неформальної освіти є важливим елементом професійного розвитку майбутніх соціальних працівників та усіх небайдужим молодих людей. Адже кому, як не нам змінювати світ на краще.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


 

Майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками»

 

Сьогодні на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  було проведено майстер-клас «Новорічна іграшка своїми руками» для вихователів закладів дошкільної освіти міста Бердянська. Мета майстер-класу: навчити педагогів виготовляти іграшки-саморобки, які можна використовувати в освітній роботі з дітьми. Особливістю цього заходу було навчання педагогів виготовленню м’яких іграшок з фетру та надання їм привабливості за допомогою інших матеріалів: ґудзиків, намистинок, мережива тощо.

Використовувати такі іграшки можна в сюжетно-рольових, дидактичних іграх, як роздавальний матеріал на заняттях, як новорічні прикраси для ялинки та подарунки. Участь у  таких майстер-класах є дуже корисною для фахівців дошкільної освіти, оскільки надає їм можливість поєднати свої теоретичні знання з практичною діяльністю, розкрити свої творчі здібності, навчитись створювати гарні речі своїми руками і вдосконалити свої фахові компетентності.

Організувала цей захід та поділилася секретами майстерності доцент кафедри дошкільної освіти Тетяна Єськова.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н, доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЕКСКУРСІЯ НА ВИСТАВКУ«РАДЯНСЬКИЙ ДАВИД» ДО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ І. БРОДСЬКОГО

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати дивовижну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Радянський Давид». На виставці були представлені 30 робіт І. Бродського, частина з яких зберігається у фондах Одеського художнього музею і була показана в Бердянську вперше. Яскравим доповненням виставки стала лекція куратора виставки «Радянський Давид» Кирила Липатова «Ісаак Бродський, як прокламатор тоталітарної політики стосовно мистецтва».

Споглядаючи представлені на виставці експонати, які дали можливість дізнатися більше про мистецтво радянського періоду нашої держави і викликали зацікавленість, глядачі мали можливість поглибити свої знання з історії. «Радянський Давид» показав своїм глядачам, яким чином художник може стати ключовим елементом пропаганди, формувати суспільство та змінювати цілі країни. Проект «Мистецтво в авангарді суспільних змін» реалізується в рамках Проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

Тетяна ЄСЬКОВА

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

Переможний субгрант «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

В цю суботу 7 грудня 2019 р. о 12.00 в конференцзалі Бердянського державного педагогічного університету відбувся завершальний етап навчання активної молоді м. Бердянська в рамках проєкту Concept School.

Активні, завзяті та творчі здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта Олеся Морозова, Крістіна Улітіна та Аліна Новікова презентували соціальний проєкт «Науково-дослідний центр інклюзивної освіти «LOGOLAB». Учасники спрямували свою увагу на активний розвиток Навчального консультативного логопедичного пункту з подальшою перспективою трансформування у науково-дослідну лабораторію інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.

Здобувачі отримали неоціненний досвід, цікаві знайомства та феєричні емоції від участі у Проєкті. Конкурсанти за підримки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії Наталі Анастасової та Марії Зверяки завзято та активно підійшли до вирішення та представлення зазначеної проблеми перед поважними членами журі Concept School та іншими учасниками Проєкту.

Після інтенсивного та продуктивного навчання учасники мали змогу змагатися за грант у 1000$ на реалізацію соціально значущих проблем м. Бердянська. Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта на високому рівні презентували свій проєкт, одержали чесну перемогу й отримали грант на придбання обладнання для Логопедичної лабораторії ФДССО БДПУ.

Здобувачі та викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виражають подяку молодіжній громадській організації Edison Space Coworking за підтримки американського фонду USAID за втілення інкубатору ідей Проєкту.

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО

 

 


Україно-британський форум «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті»

 

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Цибуляк мала можливість взяти участь у Форумі «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті», який був організований Британською Радою в Україні за партнерства Інституту вищої освіти НАПН України та AdvanceHE (Велика Британія) і підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного агентства забезпечення якості вищої освіти.

Мета форуму – започаткувати національну платформу для фахового обговорення і обміну кращими практиками з питань вдосконалення викладання у вищій освіті. Під час заходу ключовими проблемами для обговорення стали:

 • Досконалість викладання як пріоритет розвитку Європейського простору вищої освіти та національної політики України. Спікери: Світлана Калашнікова, Директор Інституту вищої освіти НАПН України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Олег Шаров, Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих, Міністерство освіти і науки України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Михайло Винницький, голова Секретаріату, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
 • Досвід Великої Британії щодо вдосконалення викладання у вищій освіті. Спікери: Ієн Холл, Керівник партнерських програм, Advance HE (Велика Британія); Джулі Болдрі Карренс, Генеральний директор, Higher Ideas (Велика Британія);  Саймон Вільямс, Директор, Британська Рада в Україні).
 • Презентація досвіду університетів України щодо професійного розвитку викладачів. Спікери: Володимир Бугров, Проректор з науково-педагогічної роботи, Київський національний університет імені Тараса Шевченка;  Наталія Віннікова, Проректор з наукової роботи, Київський університет Бориса Грінченка; Тарас Добко, Перший проректор, Український католицький університет, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти)

Форум став першим у серії заходів нової трирічної програми, спрямованої на підвищення якості викладання у вищій освіті України. Тому під час заходу Британська Рада представила нову Програму, спрямовану на розвиток досконалості викладання і навчання у вищій освіті України (Ukraine Higher Education Teaching Excellence Programme). Реалізація Програми відбуватиметься протягом 2019 – 2022 років. До участі в Програмі були запрошені заклади вищої освіти, які прагнуть розбудовувати систему вдосконалення викладання у власній установі. Детальні умови та вимоги до закладів вищої освіти мають бути оприлюднені 10 грудня цього року.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 

 

 


Культура академічної доброчесності починається з себе

 

У сучасному світі доброчесність є фундаментом особистісного зростання людини. Вища освіта через навчання і дослідження фактично скріплює цей фундамент елементами академічної доброчесності, які покликані виховувати чесність, гідність, повагу до себе та інших. Недарма в Бердянському державному педагогічному університеті розроблено проєкт Положення про академічну доброчесність.

Для популяризації культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти сьогодні, 6 грудня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК провели зустріч з теми «Академічна доброчесність». Під час заходу учасники не тільки різнобічно розглядали поняття академічної доброчесності, знайомилися з Проєктом, а й обговорювали значення формування культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти для професійно-особистісного розвитку.

 

 


 

МІЙ ІДЕАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

 

5 грудня в рамках підсумкового заняття з дисципліни «Інклюзивна освіта» відбувся конкурс проєктів «Мій ідеальний заклад інклюзивної освіти». Захід відбувся за ініціативи Ольги Гуренко, першого проректора БДПУ, професора кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та викладачів Наталі Михайленко та Анастасії Попової.

Усього здобувачами вищої освіти зі спеціальностей «Спеціальна освіта», «Дошкільна освіта» і «Соціальна робота» було представлено 11 проєктів ідеальних закладів дошкільної та загальної середньої освіти:

 • «Сучасний інклюзивний заклад дошкільної освіти» (розробники: Віта Тихенька, Ольга Хоружа, Аліна Алєксова);
 • «Інклюзивний заклад дошкільної освіти» (розробники: Анастасія Дегурко, Дар’я Дядюра, Світлана Корабльова, Єлизавета Тяпіна, Дар’я Хакімзянова);
 • «Сучасний інклюзивний ЗДО та його комплектування» (розробники: Юлія Книш, Христина Соловйова, Ліна Нехайчук);
 • «Філософський підхід до організації закладів інклюзивної освіти» (розробник Олексій Кучерук);
 • «Інклюзивна школа нашої мрії» (розробники: Анастасія Євтушенко, Катерина Грабаренко);
 • «Освітній заклад інклюзивного спрямування «Довіра» (розробники: Марія Пігурнова, Анна Черватюк, Анастасія Яцкевич, Аліна Кондратенко);
 • «#Школабезбар’єрів» (розробники: Олена Богачова, Мирослава Богданова, Вікторія Коваленко, Кароліна Руденко, Тамара Чеботарьова);
 • «Інклюзивна школа – школа майбутнього» (розробники: Анастасія Сич, Анна Дубовенко, Катерина Бухар, Анна Скоробогатова);
 • «Інклюзивна школа майбутнього» (розробники: Анастасія Гараєва, Катерина Мінасуєва, Анастасія Селіверстова, Тетяна Мороз);
 • «Сучасна інклюзивна школа» (Поліна Мінченко, Анастасія Добридник).

Серед представлених проектів усі були надзвичайно цікавими та оригінальними, мали комплексне унаочнення у вигляді трьохвимірних моделей, віртуальних екскурсій. Важливою складовою при розробці кожного проєкту було використання інноваційних та креативних підходів, а також співвіднесення творчих ідей із практикою впровадження та перспективами розвитку інклюзивної освіти.

За результатами обговорення були виділені проекти у номінації:

«Креативний проєкт» – «#Школабезбар’єрів», який розробили здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Спеціальна освіта» у складі Олени Богачової, Мирослави Богданової, Вікторії Коваленко, Кароліни Руденко, Тамари Чеботарьової;

«Інноваційний проєкт» – «Інклюзивний заклад дошкільної освіти», розробниками якого виступили здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Дошкільна освіта» у складі Анастасії Дегурко, Дар’ї Дядюри, Світлани Корабльвої, Єлизавети Тяпіної, Дар’ї Хакімзянової.

Не дивлячись на те, що лише два проєкти були відзначені грамотами за креативність та інноваційність, усі розробки варті уваги не лише у рамках дисципліни «Інклюзивна освіта», але і на більш високих рівнях.

Підсумовуючи, Ольга Гуренко зазначила, що сучасні здобувачі вищої освіти – це агенти змін у сфері освіти, адже майбутні фахівці вже зараз бачать недоліки і, головне, розуміють, що потрібно зробити для їх усунення. А головне – знають у якому напрямку необхідно рухатись, щоб зробити нашу країну кращою.

 

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО, к.п.н.

 

Світлини з архіву кафедри


Відкрита лекція з дисципліни «Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання»

 

29 листопада 2019 р. кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Алла Омеляненко провела відкрите лекційне заняття в академічних групах 202 ДО, 203 ДО з дисципліни ««Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання».

Лекційне заняття проведено відповідно до тематичного плану робочої і навчальної програм дисципліни. Структура побудови лекції відповідає вимогам вищої школи. Викладач звернула увагу присутніх на актуальність вивчення означеної теми, визначила основну літературу та план заняття.

Лектор активно залучала здобувачів вищої освіти до діалогу, ставила запитання (уточнюючі, проблемні, навідні) під час обговорення методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного віку. Лекцію супроводжував влучно підібраний різноманітний наочний матеріал: презентація, відео, плакати, іграшки, схеми малюнки тощо. Це дозволило лекторові застосовувати прийоми розповіді, показу, характеристики, пояснення, коментування і зберегти стійку увагу слухачів протягом всього заняття.

На лекції були присутні викладачі кафедри дошкільної освіти к. п. н., доцент Тетяна Єськова, к. п. н., старший викладач Юлія Семеняко, асистенти Леся Мороз-Рекотова та Наталя Григор’єва. Присутні відмітили високу професійну майстерність Алли Омеляненко, її неповторний стиль викладання, застосування широкого спектру інтерактивних прийомів взаємодії з аудиторією, культуру мовлення, вміння підтримувати дисципліну в аудиторії, надання теоретичного базису для практичного вправляння й формування необхідних професійних компетенцій тощо.

Доцент Алла Омеляненко продемонструвала особливу організацію взаємодії студентів і викладача, яка носить назву «ділового спілкування», або дидактичного спілкування викладача і студентів, яке було детерміноване метою, змістом, методами і формами роботи.

Слід відзначити, як найголовнішу, особливість прочитаної лекції, її практично-орієнтовану, тобто компетентнісну основу змісту.

Загалом заняття було проведене на високому науково-педагогічному рівні й одержало схвальні відгуки.

 

Юлія Семеняко

к. п. н., старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри

 


Воркшоп – активна форма професійного зростання

 

30 листопада 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти ФДССО Ірина Улюкаєва (к.п.н., доцент), Юлія Семеняко (к.п.н., ст.викладач) та Леся Мороз-Рекотова (асистент) взяли участь в авторському вокршопі «Вільна освітня діяльність дошкільників як сучасний тренд зарубіжної педагогіки, або що варто запроваджувати в Україні?». Спікером навчального семінару виступила Катерина Крутій, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної та початкової освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Захід об’єднав понад 70 педагогів із різних куточків країни, які зібралися у м. Запоріжжя.

Професор К. Крутій акцентувала увагу учасників на питаннях перспектив розвитку дошкільної освіти на засадах ідей та положень педагогіки італійського педагога Марії Монтессорі. Відтак, актуальним завданням закладів дошкільної освіти сьогодні є спонукання дитини до гармонійного всебічного саморозвитку, що відбувається у спеціально створеному педагогом середовищі, у якому дитина займає провідну роль, а вихователь лише допомагає їй у цьому.

За 6 годин інтенсивної роботи фахівці дошкільної освіти отримали чималу кількість інформації. По-перше, розглянули китайську освітню практику «ANJI PLAY», проект Естонії «Читацьке гніздо» (Буккроссинг); ознайомилися з технологію «Стіни, стеля та підлога, які говорять» (європейський підхід до освітнього простору), філософією італійської методики Редджіо Еміліа; дізналися про «Педагогіку калабані» (український підхід до здоров’ятворення) та актуальний тренд європейської дошкільної освіти «Лісові школи».

По-друге, у форматі «світового кафе» обговорили особливості вибору культурної освітньої практики, підходу, методики чи технології під конкретні можливості закладу освіти.

По-третє, учасники вчилися використовувати трендові форми та методи роботи в груповій роботі під час воркшопу. У ході активної взаємодії визначали можливі ризики, що можуть виникати в процесі впровадження закордонних освітніх технологій, а також шукали причину їх появи та можливі шляхи уникнення.

Воркшоп був насиченим та живим, що не могло не викликати захват. Викладачі кафедри дошкільної освіти поділитися досвідом своєї роботи і переконалися, що доцільна інтеграція вітчизняних та зарубіжних технологій дошкільної освіти сприятиме формуванню життєвих компетентностей дитини, які стануть фундаментом для формування творчої самостійної особистості.

По завершенню воркшопу всі учасники отримали сертифікати про навчання та практичні кейси матеріалів.

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

ФОТО-ТЕАТР «СВІТ БЕЗ НАСИЛЛЯ»

 

1 грудня здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»  і за сумісництвом активні члени Волонтерського загону «Палітра добра» (керівник: доцент Анастасія ТУРГЕНЄВА) взяли участь у фото-театрі «Світ без насилля!» у рамках міжнародної акції «16 Днів проти гендерного насильства». Організатором заходу виступила громадська організація «Жінка майбутнього» за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру та фінансування Європейського Союзу.

Фото-театр «Світ без насилля» – це новий тип заходу для нашого міста, у рамках якого проходило театралізоване дійство Фото-театр, де головні ролі грали великі фотографії, вистава «Кожному своє…» Театральної студії “Теремок” та народного драматичного театру (керівник Світлана Орищенко).

Захід об’єднав усіх небайдужих до проблем насильства, не виключенням стали і студенти БДПУ – майбутні соціальні працівники.

Нагадаємо, що ГО «Жінка майбутнього» є одним із партнерів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, з яким ми співпрацюємо для забезпечення нерозривного зв’язку теоретичної і практичної підготовки наших здобувачів.

 

Анастасія ПОПОВА,

ст. викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 


Інформаційно-просвітницькі заходи до всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

1 грудня Україна разом зі світовою спільнотою традиційно долучається до заходів, присвячених боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу. Не виключенням стала і кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти, яка традиційно кожного року організовує і проводить інформаційно-просвітницькі заходи для здобувачів вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету і жителів міста Бердянськ.

Так, з 28 по 29 грудня викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачами вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» у співпраці з Благодійною організацією «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», Благодійним фондом «Сподівання» провели низку заходів, присвячених актуальній проблемі – боротьбі зі СНІДом.

У рамках проведення днів інформаційно-просвітницьких заходів волонтерами Волонтерського загону «Палітра добра» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої спільно з БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя» було організовано та проведено благодійну акцію «Коробка хоробрості» зі збору іграшок для дітей, що є пацієнтами маніпуляційного кабінету Дитячої поліклініки КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання» та Запорізького обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.

29 листопада мешканці міста Бердянська, здобувачі ВО та викладачі БДПУ мали можливість долучитися до вуличної соціальної акції «Червона стрічка».

У співпраці з фахівцями кабінету «Довіри» КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання», БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», БФ «Сподівання» 29 листопада організовано соціальну акцію «Не будь дитиною, пройди тест на ВІЛ» (експрес-тестування з діагностики ВІЛ-інфекції ВІЧ: на ВІЧ) для здобувачів вищої освіти, викладачів і всіх небайдужих до свого здоров’я.

Однак, підбиття підсумків проведених інформаційно-просвітницьких заходів для викладачів і здобувачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти не ставить крапку у плануванні і організації профілактичних заходів, присвячених проблемі ВІЛ/СНІДу. Адже про цю проблему не можна забувати.

Оскільки Знати – означає упередити!

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти ФДССО,  к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)

 


 

Коворкінг «Медіація – інноваційний метод врегулювання конфліктів»

Сьогодні, 28 листопада, фахівці психологічної служби нашого міста разом із доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Наталєю ЦИБУЛЯК  обговорювали проблему врегулювання конфліктів в освітньому просторі закладів загальної середньої освіти.

Учасники заходу працювали над визначенням цілей, принципів, специфіки та особливостей медіації в закладах освіти. У рамках зустрічі фахівці розглядали етапи медіаційного процесу, а також мали можливість застосувати базові техніки роботи медіатора під час розгляду запропонованих кейсів. Крім того, практичні психологи обговорювали можливість і доцільність створення «Служби порозуміння» у закладах освіти.

Комфортна атмосфера та продуктивна робота усіх учасників коворкінгу сприяла пошуку відповідей на важливі питання реалізації практик відновлення в освітньому просторі.


 

 

14.11.2019 відбувся майстер-клас «Використання педагогічних пісочниць у логопедичній роботі», що провела член Української асоціації корекційних педагогів, асистент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Марія ЗВЕРЯКА з нагоди святкування 20річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО.

У ході майстер-класу учасники ознайомились з історією техніки, розглянули матеріальну базу для організації праці: різновиди пісочниць, піску, предмети, фігурки. Були розглянуті основні напрямки корекційної роботи – розвиток перцептивних відчуттів та пошукових рухів, розвиток дрібної моторики.

Під час роботи відбувалися малювання на піску композицій, вигадування історій, створення пісочної анімації в групах. Здобувачі мали змогу взаємодіяти з зображенням, відкрили для себе можливості піску, а також техніки роботи з піском на усіх етапах логопедичних занять.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, по іншому подивились на пісок зрозуміли як його використовувати у розвитку дрібної моторики, мови та мислення дітей.

 

 


«МИ ПРОТИ ДИСКРИМІНАЦІЇ!»

27 листопада цього року доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ в рамках виховного заходу для здобувачів освіти групи 206 ФДССО було проведено інформаційну сесію «Дискримінація в Україні: які групи найбільш обмежені в користуванні правами» (за матеріалами Національного демократичного інституту по міжнародним питанням NDI)

В рамках інформаційної сесії здобувачі ознайомилися з основними  поняттями «Стереотип-Упередження-Дискримінація», опрацьовані реальні кейси щодо фактів дискримінації в Україні.  Мета інформаційної сесії – сформувати розуміння дискримінації, розвинути емпатію стосовно вразливих груп, показати, що дискримінації можливо протидіяти. Під час тренінгу вдалося створити комфортну атмосферу, студенти вільно висловлювалися, поважаючи думку один одного. Інформаційна сесія пройшла продуктивно, заплановано ряд подібних заходів.

 


 

Акція «16 днів проти насилля»

26 листопада здобувачі вищої освіти зі спеціальності  «Соціальна робота» та доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва долучились до заходу «Знай свій безпечний маршрут» у рамках міжнародної щорічної акції «16 днів проти насильства». Захід відбувся за сприяння відділу молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради, громадської асоціації «Жінка майбутнього» та ГО «Переселенці та громада разом» на базі художнього музею імені І. Бродського.

У рамках заходу майбутні соціальні працівники в інтерактивній формі змогли ознайомитися із безпечними маршрутом порятунку від різних форм насилля, а також програти та вирішити реальні кейси.

 

Для довідок

Акція «16 днів проти насилля» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково – 25 листопада – Міжнародний день проти насильства щодо жінок, 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Головною метою акції є збільшення у громадян розуміння та обізнаності про всі форми насильства, створення соціального простору, вільного від насильства. Нагадаємо, що здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» традиційно щороку долучаються до такої акції і сприяють здійсненню профілактичної роботи серед мешканців міста.

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н. 

світлини з архіву кафедри

 


 

Акція «16 днів проти насильства»

25 листопада активні члени волонтерського загону «Палітра добра» (керівник: доц. А. Тургенєва) з числа здобувачів вищої освіти зі спеціальностей  «Соціальна робота», «Спеціальна освіта» та доценти кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва, Сергія Улюкаєва долучились до міжнародної щорічної акції «16 днів проти насильства»  спільно із фахівцями Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Акція «16 днів проти насилля» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково – 25 листопада – Міжнародний день проти насильства щодо жінок, 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Головною метою акції є збільшення у громадян розуміння та обізнаності про всі форми насильства, створення соціального простору, вільного від насильства. Нагадаємо, що здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» традиційно щороку долучаються до такої акції і сприяють здійсненню профілактичної роботи серед мешканців міста.

 

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 


 

ПЕРША ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ

 

В організації освітнього процесу у закладі вищої освіти суттєвим є забезпечення взаємодії теорії та практики у підготовці майбутніх фахівців дошкільної освіти. Система підготовки фахівців дошкільної освіти у педагогічному університеті є складним процесом, показником результативності якого виступає вміння випускників самостійно розв’язувати складні професійні завдання, засвоювати інноваційні технології, приймати нестандартні рішення у освітньому процесі в закладі дошкільної освіти.

Педагогічна практика в закладі дошкільної освіти є важливою ланкою у системі вищої педагогічної освіти, вона збагачує та доповнює теоретичну підготовку здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Дошкільна освіта та практична психологія», «Дошкільна освіта та логопедія» Спеціальності 012 «Дошкільна освіта» слугує серйозною перевіркою готовності до педагогічної діяльності.

З педагогічної практики повернулися здобувачі 3 курсу 301 групи спеціальності «Дошкільна освіта». Це була їхня перша зустріч з дітьми раннього віку, яка була цікавою та хвилюючою. Користуючись набутими знаннями, майбутні вихователі показали свою компетентність у різних видах роботи: самостійно складали календарні та перспективні плани освітньої роботи; організовували і проводили всі режимні процеси з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей; розробляли конспекти занять та розважальних заходів і проводили їх з дітьми. З ентузіазмом та творчим натхненням вони брали участь у підготовці та проведенні у ЗДО «Осінніх свят».

Про свої враження та досягнення здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розказали на звітній конференції. У презентаціях та фотозвітах вони показали найкращі моменти своєї діяльності, поділилися здобутками та зазначили, що практика з дітьми відкрила для них можливість пізнати краще педагогічну діяльність та зрозуміти, що вони зробили правильний вибір щодо своєї майбутньої професії. А від роботи з дітьми отримали багато позитивних емоцій, вражень та захоплення від їх діяльності.

Практика дала можливість відчути себе справжніми вихователями.

Успіхів нашим майбутнім вихователям у їх професійній діяльності!

 

Тетяна Єськова

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри


Приємна новина!

Приємно повідомити про вихід нового наукового видання «Хрестоматія з логопедії». До складу авторського колективу ввійшли завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії Олена Ревуцька та доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Євгенія Линдіна.

У посібнику подані науково-методичні роботи з логопедії та логопсихології вітчизняних учених. Хрестоматія відповідає вимогам навчальних програм курсів за спеціальністю 016.01. Спеціальна освіта. Логопедія. Буде корисною здобувачам вищої освіти, спеціальним педагогам і психологам, медичним та соціальним працівникам.

 


 

Плідна співпраця з Андріївською спеціалізованою різнопрофільною школою

 

Понад 10 років триває плідна співпраця між викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету і вчителями сільських закладів загальної середньої освіти Бердянського району.

Для продовження доброї традиції 20 листопада 2019 року доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна та старший викладач Наталія Кеда відвідали Андріївську спеціалізовану різнопрофільну школу І-ІІІ ст. Бердянської РР.

Головною метою цього візиту було підвищення рівня інклюзивної компетентності педагогів закладу загальної середньої освіти та проведення профорієнтаційної роботи з учнями випускних класів.

Євгенія Линдіна розповіла майбутнім здобувачам вищої освіти про діяльність університету, діючі факультети, спеціальності і можливості для реалізації професійного і творчого потенціалу студентів в університеті. Наталія Кеда, під час семінару, ознайомила фахівців психологічної служби спеціалізованої різнопрофільної школи з технологіями підтримки батьків, педагогів в умовах інклюзивної освіти.

Після заходів викладачами БДПУ була проведена консультативна робота з батьками, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та надані відповіді на запитання вчителів інклюзивних класів щодо усунення порушень читання і письма у школярів початкової школи.

 

 


 

ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ БДПУ

20 листопада відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів вищої освіти та викладачів Бердянського державного педагогічного університету.

Захід відбувся за підтримки Ради молодих учених БДПУ (голова РМУ Анастасія Попова). Презентував цифрові інструменти Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота»член ради молодих вчених ФДССО).

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки Антон презентував цифрові можливості (сервіси, платформи та додатки), які можуть урізноманітнити процес навчання та викладання, як наприклад, сервіс для швидкого створення відео, безкоштовний, але потужний, інструмент для обробки фото, сервіс для створення онлайн-розкладу заходів з повною інформацією про спікерів, локації, час та необхідною інформацією та багато іншого.

Презентація пройшла в інтерактивній формі, глядачі мали можливість переконатись в простоті та швидкості використання деяких сервісів одразу. За традицією, Антон зробив селфі з учасниками, яке разом з ними і оформив для статті.

«Я надзвичайно радий, що на сьогоднішню зустріч прийшло так багато людей. Це говорить про те, що в нашому університеті студенти та викладачі бачать сенс та перспективи використання цифрових технологій в навчання та викладанні. Тим паче, що матеріально-технічне забезпечення дозволяє проводити подібні презентації, відео-конференції та лекції або семінарські заняття» – зауважив Антон.

 

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО

зі спеціальності «Соціальна педагогіка»

Світлини з архіву кафедри


 

Місточок у формуванні мовної особистості

З метою підвищення поінформованості педагогів щодо розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі Осипенківського закладу дошкільної освіти «Пролісок» доцентом кафедри дошкільної освіти Бердянського державного педагогічного університету Аллою Омеляненко http://bdpu.org/faculties/fdsso/structure-fdsso/kaf-doshkilna-osvita/composition-kaf-doshkilna-osvita/omelyanenko/  проведено методичне об’єднання.

До змістовного дискусійного обговорення були запрошені вихователі закладів дошкільної освіти та вчителі початкових класів Бердянського району. У ході заходу Алла Омеляненко надала учасникам методичні рекомендації та поради щодо застосування засобів, форм та методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. На одностайне переконання науковців і практиків, широкого застосування набуває використання моделей у навчанні дітей складати описи, розповіді та роздуми.

Спікер Алла Омеляненко використовувала активні ігрові ситуації: складання моделі опису за аналогією, відтворення порушеної послідовності елементів моделі серіаційного ряду, створення власних варіантів моделей, створених  за кольором  та геометричними фігурами. Всі учасники методичного об’єднання зазначили єдність та наступність на місточку між теорією та практикою, між закладом дошкільної освіти та початковою школою, які сприятимуть ефективному формуванню мовної особистості дитини дошкільного  та молодшого шкільного віку.

Засідання методичного об′єднання пройшло результативно, було визначено перспективи подальшої плідної співпраці.

 

Алла Омеляненко,

доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО, к.п.н.

 

 


Нові знання, практичні вміння!

У рамках логопедичного тижня, присвяченого святкуванню 20-річчя спеціальності Логопедія, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ проводять майстер-класи. Так, 13.11.2019, старшим викладачем кафедри Аліною Синицею для здобувачів вищої освіти та фахівців-практиків був проведений майстер-клас з теми «Використання конструктора у роботі з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку». В професійному середовищі відомо, що конструювання є одним із сучасних видів діяльності у роботі логопеда з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку, що сприяє розвитку дрібної моторики, структурно-логічного мислення, уяви, мовлення тощо. Учасники отримали не тільки нові цікаві знання, позитивні емоції, а ще важливі практичні вміння, що стануть їм у нагоді під час організації корекційно-розвиткової роботи.

 


15.11.2019 відбувся майстер-клас «ЛОГОПЕДІЯ ТА ОРТОДОНТІЯ: МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ ПІДХІД ПРИ ВИЯВЛЕННІ ТА УСУНЕННІ МОВЛЕННЄВИХ І МІОФУНКЦІОНАЛЬНИХ (ОРОФАЦІАЛЬНИХ) ПОРУШЕНЬ У ДІТЕЙ,  що провела член Української асоціації корекційних педагогів к.п.н., доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Олена РЕВУЦЬКА

Під час роботи майстер-класу було розкрито морфологічні особливості розвитку фізіологічних і патологічних прикусів та їх вплив на мовленнєвий розвиток дітей, закцентовано увагу на взаємозв’язку процесу формування зубощелепної системи і онтогенезу її основних функцій у дітей, визначено етіопатогенез зубощелепних аномалій, міофункціональних і мовленнєвих порушень у дітей та охарактеризовано комплексну роботу з виявлення і усунення мовленнєвих і міофункціональних порушень у дітей, під час якої запропоновано застосування міотерапії (артикуляційної міогімнастики) для відновлення міофункціональних проблем і деформацій зубощелепної системи у дітей з порушеннями мовлення.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, зрозуміли використання вестибулярних пластинок та трейнерів для корекції звуковимови, потренувалися у виконанні міогімнастики та діагностиці потологій прикусу, використовуючи ортодонтичні моделі. Майстер-клас дав не тільки знання, але й змогу поділитися досвідом, корисною інформацією.

 


 

«НАШІ ВИПУСКНИКИ – ЦЕ НАШІ КОЛЕГИ – НАША ГОРДІСТЬ!»

 

15 листопада професорсько-викладацький склад кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти організував круглий стіл «Наші випускники – наші колеги» приурочений до 20-ти річчя кафедри та святкування професійного свята – Дня працівника соціальної сфери. Модераторами заходу виступили доцент Наталя Захарова та асистент Наталя Михайленко.

Круглий стіл зібрав більш ніж 20 випускників спеціальностей «соціальна педагогіка» та «соціальна робота» різних років, які сьогодні є знаними практиками та науковцями у галузі соціальної роботи, соціальної педагогіки і не тільки…

Під час заходу згадали основні віхи історії та становлення кафедри, зростання її науково-педагогічного складу та професійної майстерності випускників різних років. Слова привітання лунали від наших викладачів, і за сумісництвом, колишніх випускників – Ольги Гуренко, першого проректора нашого університету, Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, Анастасії Тургенєвої, доцента нашої кафедри. З теплими словами вдячності до викладачів звернулись колишні студенти, а сьогодні, досвідчені практики. Приємним сюрпризом стало музичне вітання від колишнього випускника і за сумісництвом тата нашого студента.

Круглий стіл дозволив зануритися і викладачам і нашим колегам у найкращі роки їхнього життя – студентства. Згадували цікаві та смішні курйози, мудрі поради викладачів, які супроводжують випускників протягом їхнього професійного життя, розповідали про свої професійні здобутки та мрії, обговорювали перспективи розвитку та актуальні проблеми соціальної роботи та соціальної педагогіки

Випускники спеціальностей «соціальна робота» та «соціальна педагогіка» – це знак якості нашого університету. А для професорсько-викладацького складу найголовніший знак якості їх діяльності – це професійність та успіх випускників! Для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти найбільшою нагородою і визнанням діяльності є те, що наші випускники формують традиції успішної практики і професійної доброчесності, рекомендують нас, а також приводять навчатися до нас своїх дітей, онуків, сестер, колег.

Не дивлячись на те, що випускники спеціальностей «соціальна робота» та «соціальна педагогіка» перегорнули вже давно сторінку студентського життя, не завершується наша дружба та співпраця з багатьох професійних питань! Ми працюємо разом з Вами, щоб зробити людей добрішими, освіту практико-орієнтованішою, людей щасливішими, а світ кращим!

І, з впевненістю можемо сказати: «Наші випускники – це наші колеги – наша гордість!»

 

Наталя Захарова,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н,

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 

 


ЦІКАВІ ТА ПРАКТИКО-ОРІЄНТОВАНІ ЗАНЯТТЯ – НЕ ІННОВАЦІЯ, А ТРАДИЦІЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

15 листопада ц.р. здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота мали можливість поспілкуватися з соціальним працівником благодійної організації «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Ганною Карташовою. Зустріч відбулася за ініціативи доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої в рамках вивчення дисципліни «Організація роботи з різними соціальними групами».

Практичне заняття мало на меті ознайомити аудиторію з особливостями організації соціальної роботи з ВІЛ-інфікованими та наркозалежними клієнтами. Ганна поділилася з майбутніми фахівцями соціальної сфери досвідом роботи з ВІЛ-інфікованими клієнтами у КНП «Бердянський центр первинної медико-санітарної допомоги» БМР та державній установі «Бердянська виправна колонія (№77)». Наголосила на важливості формування прихильності клієнтів до лікування, ефективної взаємодії між соціальними працівниками та лікарями.

Наприкінці зустрічі здобувачі мали можливість задати питання та отримати безліч цінних порад, які здобуваються лише досвідом.

Дякуємо за співпрацю БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя»!

 

Анастасія ТУРГЕНЄВА,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 

 


Надзвичайно, феєрично, цікаво та незвично пройшов сьогодні майстер-клас, організований та проведений з нагоди святкування 20-річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО для здобувачів 3 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта викладачами кафедри Ганною Лопатіною та Ганною Мицик з теми «Стимуляція мовленнєвої активності дітей».

 


Перемога молодих науковців!

12 листопада в Запорізькій обласній державній адміністрації відбулося урочисте нагородження переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді в галузі науки.

Голова облдержадміністрації Віталій Туринок взяв участь в урочистій зустрічі, присвяченій нагородженню переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки. Вітаючи переможців конкурсу, Віталій Туринок зазначив, що дуже важливо, аби українська молодь розвивалась і тим самим розвивала нашу державу. Він наголосив, що обласний конкурс є саме тією платформою, яка дає можливість нашій молоді випробувати себе в різноманітній діяльності, застосувати на практиці отримані знання, проявити свої здібності, і нарешті, успішно реалізуватися в суспільстві.

За повідомленням Управління молоді, фізичної культури та спорту облдержадміністрації, у цьому році на розсуд конкурсної комісії було подано 130 робіт. Загалом, наукові роботи були подані у 16 номінаціях.

За підсумками засідань конкурсної комісії було визначено переможців.

Радіємо, що переможцем у номінації «Педагогічні та психологічні науки» стала старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО, кандидат педагогічних наук, Юлія Семеняко.

Бажаємо успішного втілення всіх творчих і наукових задумів, наснаги в професійному зростанні й майбутніх наукових пошуках!

 

Колектив кафедри дошкільної освіти ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


7 листопада 2019 року у м. Києві відбувся ІІ З’їзд корекційних педагогів України «Актуальні проблеми навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами в освітніх реаліях України», присвячений 185-річчю Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та 100-річчю факультету спеціальної та інклюзивної освіти. На заході були присутні почесні гості з міністерства, ректори університетів, декани, завідувачи кафедр, випускники, аспіранти, студенти, загалом понад 500 учасників і запрошених гостей з усієї країни.

Бердянський державний педагогічний університет представила доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна. Вона доповідала під час засідання круглого столу, який сприяв обміну досвідом між фахівцями у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.

Святкова та наукова атмосфера панувала на конференції. Чудові зустрічі, актуальна, наукова та цікава інформація ‑ все це додало наснаги для подальшої праці.

 


МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИИКИ ТА РОЗБУДОВА УНІВЕРСИТЕТУ ТРЕТЬОГО ВІКУ В БЕРДЯНСЬКУ

 

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота у складі Наталі Рибнікової, Альони Руденко, Альони Харченко та Аліни Новікової розпочали свою виробничу практику в Комунальній установі «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Бердянської міської ради під керівництвом викладачів кафедри соціальної роботи Наталі Михайленко та Анастасії Попової.

Метою дiяльностi Територіального центра  соціального обслуговування є надання соцiальних послуг громадянам, якi опинилися у складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщеним особам, людям з iнвалiдністю, громадянам похилого вiку, дiтям з особливими потребами, людям без певного місця проживання).

Дівчата вже встигли ознайомитися із метою та завданнями, які ставить перед собою територіальний центр соціального обслуговування та основними напрямками діяльності його структурних підрозділів. Майбутні соціальні працівниці  познайомилися із учасниками гуртків та склали індивідуальний план роботи на період проходження практики. Здобувачі вищої освіти Харченко Альона, Руденко Альона та Новікова Аліна провели спортивно-оздоровчі заняття для людей похилого віку, а Рибнікова Наталя майстер-клас з декоративно-ужиткового мистецтва.

Навчання в університеті має бути нерозривним із практикою, а знайти підхід до клієнтів – справа складна і творча. Але, здобувачі зі спеціальності «Соціальна робота» не бояться труднощів, їм все по плечу і навіть більше!

Здобувачі 403 групи дякують професорсько-викладацькому складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за організацію проходження практики в соціальних центрах різного спрямування.

 

Наталя Рибнікова,

здобувач І рівня вищої освіти

зі спеціальності «Соціальна робота»

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора

 

 


ВУЛИЧНА АКЦІЯ «НІ НАСИЛЛЮ В СІМЇ»

13 листопада Анастасія Сердюченко (спеціальність «Соціальна робота») та Циганкової Вікторії (спеціальність «Дошкільна освіта») здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та активні волонтери загону «Палітра добра» (керівник: доц. А. Тургенєва) долучились до вуличної акції «Ні насиллю в сім’ї». Організаторами заходу виступили відділ молоді та спорту Бердянської міської ради та Бердянське товариство Червоного Хреста України.

Метою акції є здійснення просвітницької роботи та ознайомлення молоді  з актуальністю проблем насильства в сім’ї, поширення інформації щодо видів насилля та способів його уникнення.

 

Анастасія Сердюченко

здобувачка І рівня ВО 2-го курсу

спеціальності 231 «Соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


Екологічний квест як освітня технологія

 

Професійна підготовка педагогів дошкільної освіти, здатних здобувати і творчо застосовувати знання, уміти знаходити конструктивні рішення, вимагає від закладів вищої освіти удосконалення такого виду навчальних занять, як практичні заняття.

Метою проведення практичних занять є не тільки набуття майбутніми вихователями психолого-педагогічних знань, а й вироблення умінь правильно їх застосовувати в конкретних життєвих ситуаціях. Це забезпечить формування ключових компетентностей, необхідних конкурентоспроможному фахівцю для успішної професійної діяльності. Вирішенню цього завдання сприяє впровадження в освітній процес сучасних методів навчання, серед яких вагоме місце займають ігрові навчальні технології, зокрема – квест.

Уже стало гарною традицією в ході вивчення дисципліни «Технологія формування екологічної культури дітей дошкільного віку» проводити Сіті Квест (розважальну гру на місцевості з елементами міського орієнтування, під час якої здобувачі вищої освіти вирішують неординарні інтелектуальні завдання природничо-екологічного змісту).

7 листопада 2019 року, під керівництвом старшого викладача кафедри дошкільної освіти ФДССО Юлії Семеняко, було проведено екологічний квест «Молодь за чисте довкілля». Учасниками були здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Дошкільна освіта» 401-402 груп.

Програма квесту передбачала проходження командами, у певній послідовності, 12 станцій, на яких учасникам необхідно було виконати завдання, що стосувались знань рослинного й тваринного світу, екологічного маркування продукції, життєвих звичок у стилі сталого розвитку тощо. Загалом квест був непростий, змусив ворушити звивинами: вирішувати ребуси, анаграми; відгадувати загадки про охорону природи та збереження довкілля чистим; викреслювати зайві слова; шифрувати; збирати екологічні слова; створювати з природних матеріалів фігури; представити стінівку.

Варто відзначити креативність команд у розробці виробів із вторинної сировини (поліетиленових пакетів, паперу, газет, пластикових пляшок).

У результаті проходження квесту вдалося привернути увагу студентів до екологічних проблем довкілля, дбайливого ставлення до природи, сформувати вміння працювати в команді. Такі заходи сприяють професійному спрямуванню студентів та їх розвитку.

Юлія Семеняко зазначила, що проведене у сучасній формі практичне заняття викликало у всіх, як організатора так і учасників, масу позитивних емоцій та велике бажання проводити подібні заходи спілкування з природою й надалі.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


 

Компетентнісний підхід у практику закладів дошкільної освіти

7 листопада 2019 року асистент кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова була спікером на методичному об’єднанні вихователів груп молодшого дошкільного віку.

Круглий стіл з обговорення актуальних питань сенсорно-пізнавального розвитку дітей дошкільного віку проходив на базі ЗДО 28 «Малятко» м. Бердянська.

Леся Мороз-Рекотова провела зі слухачами декілька сенсорно-пізнавальних ігор, які передбачали унаочнення дефініцій «компетенція» та «компетентність». Свій інтерактив вона розпочала з давньої української загадки, відгадка якої потребувала від присутніх компетентності з народознавства, й у процесі колективного обговорення відповідь знайшли. Обговорюючи процес пошуку відгадки, присутні зізналися, що ніколи не розглядали процес відгадування під таким кутом.

Далі взаємодія передбачала виконання вправ з включенням якомога більшої кількості перцептивних відчуттів (тактильних, баричних, візуальних тощо). Сенсорно-пізнавальна руханка стала своєрідним поштовхом до виникнення низки запитань, які й обговорювали одразу ж, у процесі руху. На завершення – Леся Мороз-Рекотова запропонувала виконати завдання «Створи фігуру», над яким учасники методичного об’єднання думали доволі довго. Причиною цьому слугувала стереотипізація дій, відмова від пошуку нових шляхів та способів, через що ніхто не помітив підказку у самому завданні. Зрештою, ці стереотипи вдалося подолати у процесі колективного розмірковування над варіантами виконання цього завдання.

Учасники подякували Лесі Мороз-Рекотовій за інтерактив, який спонукав їх до саморозвитку та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


Майстер-клас в рамках ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

На кафедрі прикладної психології та логопедії 12 листопада цього року відбувся майстер-клас для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з виготовлення дидактичного матеріалу для корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Учасниками майстер-класу були здобувачі 1 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Координатор майстер-класу ст..викладач Анастасова Н.М. запропоновувала майбутнім логопедам виготовити наочні демонстраційні матеріали для розвитку тактильних відчуттів, дрібної моторики, уяви та сенсорної пам’яті дітей. Здобувачі вищої освіти власноруч виготовляли ігри для дітей дошкільного віку, нейрологічні рукавички для покращення моторики рук  та активізації міжпівкульних зв’язків у головному мозку дітей з особливими потребами.

Всі присутні  проявили професійну зацікавленість, майстерність, отримали важливі практичні навички.

 


Відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!!! Спеціальності «Логопедія» 20 років!!!

11 листопада цього року на кафедрі прикладної психології та логопедії пройшло урочисте відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

Для здобувачів вищої освіти першого курсу викладачі кафедри провели захід «Логопедична прокачка», який викликав жвавий інтерес до обраної професії у першокурсників.

Протягом тижня здобувачів спеціальності очікує ряд цікавих пізнавальних заходів: майстер-класи від викладачів, кінолекторій,  інтерактивний захід «Битва поколінь логопедів».

Працює галерея «Фундатори корекційної педагогіки» та виставка «Публікації викладачів кафедри», організовано веселі перерви «Пізнаємо світ логопедії разом».

Тиждень обіцяє бути цікавим та насиченим!

Запрошуємо приєднатися до святкування!

 

 

 


ІНФОРМАЦІЙНІ ДНІ ERASMUS+

 

З 4 по 8 листопада Анастасія Попова, заступник декана з наукової та міжнародної діяльності ФДССО, голова Ради молодих учених (ст. викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) брала участь в інформаційному тижні національного офісу Erasmus+ в рамках «Програми Європейського Союзу у сфері освіти, професійного розвитку, молоді та спорту (2014 – 2020 рр.)». П’ятиденний марафон корисної та цікавої інформації, пов’язаної з міжнародною діяльністю закладів освіти об’єднав понад 2 тисячі учасників з України, Австрії, Франції, Німеччини, Словаччини, Палестини, Тунісу та Польщі у стінах головного корпусу Національного університету імені Тараса Шевченка.

Метою заходу було ознайомлення, мотивація, обмін досвідом та встановлення партнерських відносин між працівниками закладів освіти, здобувачами ВО у контексті міжнародної співпраці Erasmus+.

Програма інформаційного тижня була дуже насиченою, кожен день роботи мав свій тематичний напрям і передбачав ознайомлення із конкретною програмою, а також досвідом українських та закордонних університетів щодо особливостей її впровадження та реалізації у стінах їх закладів освіти.

Перший день активної роботи розпочався з «Міжнародного інформаційного дня програми Еразмус+ в Україні – конкурс 2020 р.» на якому представники Міністерств та комітетів виконавчої влади представили пріоритети розвитку освіти і науки України, що є важливим для обрання тематики проектів. Керівники національних офісів з Австрії, Тунісу та Палестини окреслили основні питання, пов’язанні із пошуком партнерів і специфіки уникнення дублювання, а також надали корисні поради щодо проектних пропозицій та синергії з іншими проектами у рамках програми Еразмус+.

Другий день «Міжнародної мобільності програми Еразмус+: як успішно подавати заявки та якісно впроваджувати проекти мобільності» передбачав розгляд стану реалізації, рекомендацій для ефективного впровадження та бачення на майбутнє особливостей міжнародної кредитної мобільності між українськими університетами та університетами країн-членів Програми. Також були представлені статистичні звіти представників національних офісів з Литви, Німеччини, Польщі  щодо співпраці з українськими ЗВО.

Третій день передбачав розгляд питань та кращих українських практик, пов’язаних із індивідуальними можливостями викладачів та здобувачів ВО у рамках співпраці КА1 та КА 2 програм ЕРАЗМУС+. Заклади вищої освіти із потужними міжнародними, проектними відділами та відділами академічної мобільності ділилися досвідом щодо організації академічної мобільності та презентували результати своєї діяльності для широкого загалу викладачів та здобувачів ВО з усіх куточків України.

У рамках четвертого дня програмою було заплановано проведення VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Європейська інтеграція вищої освіти України в контексті Болонського процесу: студентоцентроване навчання, викладання та оцінювання як частина системи забезпечення якості вищої освіти», спікерами якої виступили Леонід Губернський, ректор Національного університету імені Тараса Шевченка, Єгор Стадний, заступник міністра освіти і науки України, Сергій Квіт, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Василь Кремінь, президент Академії педагогічних наук України та інші не менш впливові освітяни України та Європи.

Заключний день роботи у рамках інформаційного тижня Еразмус+ передбачав доповіді щодо особливостей подання проектних заявок, а також поради та рекомендації від проектних команд українських університетів у рамках конкурсу Жана Моне.

За підсумками роботи кожного інформаційного дня учасники отримували іменні сертифікати та мали можливість поспілкуватися з колегами щодо їх досвіду міжнародної діяльності, впровадження програм Еразмус+.

Шановні колеги, дедлайни щодо подання проектних заявок на програми Еразмус+ ще відкриті щонайменш до початку лютого. Не втрачайте можливостей, ознайомлюйтеся із діяльністю Erasmus+ офісу в Україні за посиланням https://erasmusplus.org.ua/ та висувайте креативні та інноваційні ідеї! Можливо саме Ваша команда у 2020 отримає грант!

 

Анастасія ПОПОВА, 

заступник декана з наукової

та міжнародної діяльності ФДССО,

голова Ради молодих учених БДПУ

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти, к.п.н.

 

Світлини з архіву автора

 


Розвиваючись допомагай!

Під цим гаслом 9-10 листопада цього року у м. Одесі  відбулася  Міжнародна конференція «Сучасна практична логопедія. Нові стратегії», організатор – Асоціація Практикуючих  Логопедів України. Конференція зібрала понад 350 учасників – фахівців з України, Польщі, Молдови, Білорусії, Росії. Небайдужі однодумці – нейрореабілітологи, логопеди, психологи, неврологи два дні  ділилися досвідом, дізнавалися нового, спілкувалися.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виступили спікерами  на майстер-класах:

доцент  Сербова Ольга Вікторівна з темою: «Алгоритм і техніка написання лікувальних казок»

асистент  Зверяка Марія Сергіївна з темою: «Пісочна терапія – способи і варіанти роботи з дітьми в логопедії, педагогіці та психології».

Викладачі повернулися додому, натхненні, сповнені новими ідеями та бажанням ділитися новими знаннями.

 

 

 

 

 


ЇДЬ, АБИ ЗМІНИТИСЯ

Саме таке гасло червоною ниткою проходило крізь увесь проект «GoXchange», в якому брала участь Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота.
З 27 жовтня по 3 листопада активна молодь з усієї України зібралася у місті Херсон для навчання та створення проектів у рамках молодіжного обміну, який відбувся за підтримки Міністерства молоді та спорту України, громадської організації «Глобал Офіс» за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC).
«GOxChange» – національні обміни молоддю з метою формування відповідального лідерства, підвищення рівня громадської активності, міжрегіональної взаємодії та мобільності молоді. Під час програми учасники та учасниці обмінювалися досвідом, досліджували місто, навчалися один в одного і зустрічалися з видатними громадськими та культурними діячами, а також розробляли корисні проекти.
Програма молодіжного обміну мала насичений розклад, який передбачав візити до громадських організацій міста, екскурсії, прослуховування лекцій відомих журналістів, істориків, політологів, екологів та соціальних підприємців м. Херсон. Учасникам проекту випала можливість побачити Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олеся Гончара, яка має професійно обладнані інклюзивні класи, 3д принтер, 1 000 000 книжок і унікальні рідкісні видання українською, російською та іноземними мовами, видані до 1924 р., а також колекції рукописів, книг з автографами, мініатюрних видань. Студенти побачили Херсонські гори або «місця щасливих людей», де був знятий однойменний кліп Кузьми Скрябіна. Наприкінці проекту учасники й учасниці познайомилися з Головою обласної державної адміністрації Херсонської області Юрієм Гусєвим та дізналися, що таке індекс щастя.
Фінальним результатом проектом була розробка проекту на одну із запропонованих тем за методом «дизайн-мислення». Наталя, здобувачка зі спеціальності 231 «Соціальна робота», обрала сферу освіти і разом з командою захищала створений проект під назвою «Включайся», що мав на меті створення кімнати можливостей для студентів в їхніх університетах.
Проект об’єднав молодь із різних куточків України, представників профільних інституцій та партнерських організацій. Сподіваємося, що змінимо спільними зусиллями світ на краще.

Наталя Рибнікова,
здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО
зі спеціальності 231 Соціальна робота
факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти
 
Світлини з архіву автора
 

 

 


Зустріч з практиками

31 жовтня цього року на запит кафедри прикладної психології та логопедії відбулася зустріч здобувачів вищої освіти з асистентом вчителя інклюзивного класу гімназії N 3 “Сузір’я”, випускницією факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Шульгою Поліною Вікторівною.
Тема, яку обговорювали: “Асистент вчителя: роль та відповідальність”, викликала зацікавленість здобувачів перш за все можливістю усвідомлення практичного аспекту отриманих під час аудиторного навчання знань. Здобувачі мали змогу отримати відповіді на важливі для себе питання щодо організації роботи асистента вчителя, особливостей командної роботи спеціалістів в умовах інклюзивної освіти, важливих методичних моментів, а також емоційного компоненту діяльності з дітьми з особливими освітніми потребами.
Такі зустрічі надихають майбутніх спеціалістів на продуктивне навчання, усвідомлення важливості якісної теоретичної та практичної підготовки, розуміння важливості та відповідальності обраної професії.

 


«У тренді новітніх концепцій у дошкіллі»

25 жовтня 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти БДПУ Юлія Семеняко та Леся Мороз-Рекотова взяли участь у ІІ Всеукраїнському науково-практичному семінарі проєкту «Впевнений старт – 2019»  (#VS_Fest-2019), організованому науковою радою НАПН України «Проблеми дошкілля», Інститутом психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Інститутом проблем виховання НАПН України та видавництвом «Українська академія дитинства».  Учасників семінару вітали президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, директор Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України Сергій Максименко, начальник відділу дошкільної освіти департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Тамара Панасюк та науковий керівник проєкту Тамара Піроженко.

Викладачі стали активними учасниками майстер-класів від переможців Всеукраїнського конкурсу перспективного педагогічного досвіду впровадження програмно-методичного комплексу «Впевнений старт: старший дошкільний вік» у номінації «Взаємодія педагогічної команди» (заклад дошкільної освіти №1/185 МВС України «Берегиня» Гайдай А.В., Ратушняк Ж.П.), в номінації «В десятку» (Балаклійський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №4, Харківська область, Іванченко Н.М., Дашевська О.М).

Авторські майстер-класи програмно-методичного комплексу для середнього дошкільного віку були сповнені креативу, сучасних засобів навчання та взаємодії. Доктор педагогічних наук, професор Наталія Гавриш, розкрила особливості роботи з технологією фокусного навчання дітей середнього дошкільного віку, кандидат педагогічних наук Оксана Корнєєва демонструвала можливості роботи з online-сервісами для згуртування педагогів-однодумців.  Леся Мороз-Рекотова інструктувала досвічених учасників майстер-класу щодо створення хештегів, рекомендації цікавих інформативних сторінок освітянських online-груп тощо.

Юлія Семеняко брала участь в авторському майстер-класі кандидата педагогічних наук Ольги Безсонової, присвяченого питанням здоровʼязбереження. Учасники проводили експрес-діагностику дотримання здорового способу життя, апробовували ігри-естафети, ігри на розвиток швидкості реакції, добирали способи використання підручних предметів у якості фізкультурного обладнання тощо.

Атмосфера натхненного спілкування з однодумцями та плани на майбутнє – посмак від участі у цьому семінарі!

 

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Дебют першокурсників – яскраве свято талантів та творчих здібностей!

 

Дебют першокурсника – щорічний найяскравіший захід для першокурсників університету, який дає їм можливість показати свої таланти і творчі здібності. Такий довгоочікуваний, він зібрав разом велику дружню родину факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти: дебютантів-першокурсників, студентів ІІ-IV курсів, викладачів, батьків та друзів. У неймовірно теплій атмосфері в цей день гості та учасники події вкотре впевнились у тому, що студенти ФДССО талановиті, здібні, яскраві, мають гарне почуття гумору та з гордістю несуть звання студента-дошкільника.

Розпочалось свято з привітання ведучих та відкриття YouTube-каналу «Першокурсник ФДССО». Запальним танцем старшокурсників було задано шалений настрій заходу в цілому. Кожна група дебютантів постаралася на славу в своєму прагненні якомога яскравіше, повніше, цікавіше представити глядачам ту спеціальність, яку вони обрали.

Новоспечені здобувачі вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) разом із куратором (ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н. Ю. Семеняко) підкорювали публіку запальним танцем, веселими жартами та  сценками, які не тільки розсмішили зал, але й нагадали, що сесія вже не за горами. Оригінальна презентація кожного студента групи не залишила сумнівів – кожен першокурсник – є унікальним, креативним, розумним і талановитим!

Зал активно підтримув дебютантів оплесками та вигуками «Молодці!». Після закінчення заходу завідувачка кафедрою дошкільної освіти кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва у своєму привітальному слові підкреслила, що студентське життя не обмежується лише лекціями, практичними заняттями та сесіями, в ньому завжди має бути місце дружбі, творчості та веселим пригодам.

Тижні виснажливих репетицій, роботи над сценарієм і переживання були винагороджено сповна: голова профспілкового комітету, депутат міської ради Віталій Лоли, подарував смачні торти, а заступник декана ФДССО з виховної роботи Надія Кот із задоволенням вручила кожній групі запашну піцу.

Завдячуючи кропіткій роботі викладацького та студентського складів, глядачі отримали безмежну кількість позитивних емоцій, а батьки студентів-першокурсників ще раз пересвідчились у правильності вибору спеціальності своїх дітей. Адже факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти – це не просто місце, де випускники шкіл отримують професію, це велика родина!

Бажаємо нашим першокурсникам подальшого натхнення, вдосконалення та розвитку своїх талантів!

 

Юлія Семеняко,

старший викладач кафедри дошкільної  освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 

 

 


Ювілейні віншування

 

Днями відзначила свій ювілей Алла Михайлівна Богуш, доктор педагогічних наук, професор, академік, заслужений діяч науки і техніки України, провідний учений у галузі дошкільної освіти України. Створена А. М. Богуш наукова школа відкрила новий етап у розвитку української дошкільної лінгводидактики – етап систематичних експерементальних досліджень, що здійснюються вже понад 25 років за такими напрямами: історичний аспект становлення й розвитку вітчизняної дошкільної лінгводидактики; методика розвитку мовлення і навчання дітей рідної мови; методика навчання дітей української мови в російськомовних дошкільних закладах; підготовка студентів дошкільних факультетів до навчання дітей української мови тощо.

Алла Михайлівна виплекала цілу плеяду наукових однодумців, які всіляко примножують ідеї свого вчителя, пристрасно і самовіддано сприяють розвитку дошкільної освіти. До наукової школи професора Богуш А. М. належать 18 докторів і 60 кандидатів педагогічних наук! Серед цієї наукової спільноти – декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева!

Під керівництвом академіка А. М. Богуш Лариса Іванівна двічі захищала дисертації: у 1994 р. – на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за темою «Українська народна казка як засіб формування зв’язного монологічного мовлення в дітей дошкільного віку», а в 2014 р. – на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за темою «Теоретичні і методичні засади навчання дітей старшого дошкільного віку української мови в полікультурному просторі».

У святковий день зі всієї України зібралися науковці різних поколінь, об’єднаних вдячностю людині, яка є для них науковою мамою, Вчителем. З привітаннями і побажаннями міцного здоров’я, неодмінного втілення всіх творчих і наукових задумів, довгої плідної праці, здійснення мрій і великого красивого жіночого щастя до ювілярки звернулася професор, декан ФДССО Лариса Іванівна Казанцева.

Тепла зустріч з однодумцями подарувала приємні емоції!

 

Юлія Семеняко

ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


Зустріч з провідними фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні, 30 жовтня 2019 р. в БДПУ викладачі кафедри прикладної психології та логопедії організували та залучилися до зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з провідними фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР.

Поєднання теоретичних знань з практичною спрямованістю є фундаментом для формування фахових компетентностей та якісної підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія».
Директор інклюзивно-ресурсного центру Малуєва Тетяна, логопед та практичні психологи Центру долучилися до освітнього процесу, а саме виступили з інформативною доповідю про специфіку роботи ІРЦ та використання сучасних діагностичних методик. Поділилися власним досвідом з використання психодіагностичних методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Присутні мали змогу поставити актуальні питання про реалізацію напрямів роботи інклюзивно-ресурсного центру та вровадження нових підходів у процесі обстеження.

Здобувачі вищої освіти ознайомились з матеріалом та мали змогу на власному досвіді апробувати використання даних методик. Цей захід посприяв розширенню знань та оволодінню практичними вміннями та навичками майбутніх спеціалістів щодо впровадження нових технологій діагностики дітей з особливими освітніми потребами. Викладачі та випусники дуже вдячні за продуктивну співпрацю та сподіваються на подальші зустрічі.

 

 


Профорієнтаційна робота триває!

З метою проведення інформаційно-розʼяснювальної діяльності 24 жовтня 2019 року асистентка кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва, доцентка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ганна Александрова, методистка навчального відділу з підвищення кваліфікації Людмила Костенко відвідали загальноосвітні школи Чернігівського району Запорізької області. У рамках профорієнтаційної роботи було проведено бесіду з учнями 10 і 11 класів загальноосвітніх шкіл І–ІІІ ступенів у селах Обіточному, Новополтавка, мст Чернігівка, Верхньотокмацького, Богданівського опорних закладів загальної середньої освіти, а також ОНВЗ Чернігівська ЗОШ ім. А. М. Темника Чернігівської селищної ради.

Викладачі ознайомили учнів із правилами вступної компанії, зробили акцент на перспективності професій, які вони зможуть отримають у БДПУ, престижності навчання саме в нашому закладі. Під час проведення профорієнтаційної роботи було презентовано відеоматеріал про навчання в університеті, буклети з роз’яснювальною інформацією про факультети..

Позитивні емоції переповнювали наших випускників, які тепер працюють учителями у деяких із вищевказаних шкіл, під час зустрічі з викладачами. Вони ділилися приємними спогадами зі своїми учнями про студентські роки і висловлювали вдячність викладачам БДПУ за ґрунтовні знання. Не тільки учні, але й учителі зацікавилися перспективою навчання в магістратурі Бердянського державного педагогічного університету.

Щиро дякуємо адміністрації шкіл Чернігівського району Запорізької області за гостинність та співпрацю.

 

Наталя Григор’єва

асистентка кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву автора

 


 

«Майстерня професійного зростання»

Досвід освітньої діяльності закладів вищої освіти переконує, що ефективно вирішувати питання підготовки майбутніх фахівців можна лише за активної участі у цьому процесі викладачів, тобто  їх самовдосконалення.

Професійне самовдосконалення – свідомий, цілеспрямований процес підвищення рівня власної професійної компетенції і розвитку професійно значущих якостей відповідно до соціальних вимог, умов професійної діяльності і власної програми розвитку. Основним змістом самоосвіти є вдосконалення наявних у викладача знань, умінь і навичок з метою досягнення бажаного рівня професійної компетенції.

26 жовтня ц.р. викладачі кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова та Юлія Семеняко взяли активну участь у семінарі «Ігри для інтелектуального розвитку дитини» (м. Київ). Організатором заходу стала Академія талановитих керівників. Учасників заходу гостинно об’єднала альтернативна школа IndeVersal. Семінар став майданчиком для активного спілкування, обміну ідеями, досвідом, знаннями фахівців-дошкільників, які небайдужі до змін в освітній сфері України.

Метою заходу було популяризація сучасних педагогічних ідей та передового досвіду в сфері освітніх послуг, формування в учасників заходів прагнення до педагогічної творчості і самореалізації.

Програма заходу передбачала ознайомлення учасників семінару зі способами тренування пам’яті, уваги, уяви, логічного мислення, спритності та швидкості реакції у дітей дошкільного віку. Спікер Марина Житник, педагог із 25-річним стажем, продемонструвала цікаві ігри, які спровокують немовленнєвих дітей до перших слів, а також прийоми для постановки та автоматизації звуків, веселої артикуляційної та дихальної гімнастики.

Також, учасники семінару разом грали у веселі рухливі ігри, які розвивають не тільки тіло, а й інтелект дитини, впливаючи на психічні процеси та мовлення; освоювали цікаві ритмічні, нейрогімнастичні, міогімнастичні, артикуляційні вправи, а також порадували себе масажем і самомасажем.

По закінченню заходу Леся Мороз-Рекотова відзначила, що отримала не тільки гарний настрій, натхнення, а і «їжу для розуму», цікаві рішення та корисні знайомства. Юлія Семеняко наголосила на тому, що організація заходів подібного характеру – це можливість «TAKE YOUR IDEA» – почерпнути для себе нові ідеї, зарядитися натхненням від експертів та інших учасників заходів.

Академія талановитих керівників – унікальна платформа, яка об’єднує експертів, педагогів, батьків і розкриває питання, що стосуються інновацій у сфері дошкільної освіти. Заходи подібного формату є важливими для професійного вдосконалення науковців, що сприяє обміну досвідом, опанування новими методиками і технологіями в організації освітнього процесу, знакомству і спілкуванню з фахівцями в галузі дошкільної освіти, педагогіки, а найголовніше сприяють об’єднанню зусиль усіх небайдужих професіоналів, зацікавлених у розвитку своєї фахової майстерності.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


ЕКСКУРСІЯ НА НЕЗВИЧАЙНУ ВИСТАВКУ У ХУДОЖНЬОМУ МУЗЕЇ

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати незвичайну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Світ дитинства очами художників». В експозиції представлені роботи з колекції музею. Це твори видатних художників кінця ХІХ-ХХ ст. (О. Бенуа, І. Творожникова, Ю. Репіна, Ф. Решетникова та ін.). Діти – головні герої всіх картин. Їх сюжети зачарували нас своєю добротою, щирістю, яскравими дитячими емоціями.

Яскравим доповненням виставки стали ілюстрації до відомих дитячих казок та творів, які виконані талановитими художниками-ілюстраторами. Споглядаючи представлені на виставці експонати, які викликали усмішки, всі пригадали теплі спогади свого дитинства і отримали заряд бадьорості та гарного настрою. Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

 

Тетяна Єськова

доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Цифрові інструменти для студентів та викладачів ФДССО

23 жовтня відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів вищої освіти та викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Розробником та спікером заходу був Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота», член ради молодих вчених ФДССО).

Зазначимо, що діджиталізація сьогодні є головним трендом розвитку освітніх систем майже в усіх країнах світу й охоплює всі рівні — від початкової освіти до магістрів та докторів наук. Наш університет теж перебуває в загальному тренді: оскільки матеріально-технічне забезпечення аудиторій дозволяє користуватися сучасними технологіями та спрощувати деякі організаційно-методичні аспекти роботи як викладачів так і студентів.

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки Антон презентував цифрові можливості (сервіси, платформи та додатки), які можуть урізноманітнити процес навчання та викладання, як наприклад, сервіс для моментального збору відповідей і демонстрації їх на екрані, ресурс для створення цифрових розповідей, історій або казок, онлайн-розклад заходу з повною інформацією про спікерів, локації, час та необхідною інформацією.

Під час презентації Антон, для прикладу, продемонстрував створення фото для публікації в мережі Інтернет, а також залучав слухачів випробовувати деякі сервіси одразу на презентації для кращого їх розуміння.

Антон дякує декану факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ларисі Казанцевій, завідуючій кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерині Петровській, доценту кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвій та голові Ради молодих учених Анастасії Поповій за допомогу та підтримку в проведенні презентації.

 

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»,

член ради молодих вчених ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


Агенти змін у вищій освіті

Упродовж 22-23 жовтня 2019 р. вищої освіти на базі Запорізького національного університету Ганна Лопатіна – доцент кафедри прикладної психології та логопедії з професорами Вікторією Константіновою, Марією Греб, доцентами Оксаною Калібердою, Віталієм Осіповим та колегами з інших закладів освіти взяли участь у дводенному навчальному тренінгу Національного агентства із забезпечення якості з підготовки експертів з акредитації освітніх програм. Професіоналізм заступника голови НАЗЯВО Наталії Стукало, тренерів Катерини Сіріньок-Долгарьової та Наталії Краснікової зарядив учасників тренінгу оптимізмом, надав готовність нести якісні зміни в систему вищої освіти.

Насичені цікавими кейсами, симуляціями зустрічей, питаннями-відповідями дні пролетіли як одна мить! Нові знання та набутий досвід, позитивні емоції від професійного спілкування надихають, тож, агентам змін у вищій освіті – бути!

Ганна Лопатіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


Майстер-клас із глинотерапії «Практики подолання професійного вигорання»

Чи замислювалися ви як провести суботній день насичено, продуктивно та корисно? Для здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 19 жовтня став максимально корисним днем, адже їм випала унікальна можливість відвідати майстер-клас із глинотерапії юнгіанського консультанта Вікторії Віткалової (м. Київ), що проводився на базі студії творчого розвитку «Інсайт».

Під час майстер-класу учасники дізналися, що глинотерапія, поєднуючи в собі переваги арт-терапії та тілесної терапії, допомагає усвідомити себе, знову і знову знаходити контакт із самим собою, «подружитися» зі своїм тілом. Створюючи фігури з глини, студенти поверталися до тілесних відчуттів, до забутих почуттів, знаходили несподівані скарби та приховані внутрішні ресурси. Це захід  дав несподівано багато тілесного, емоційного і практичного досвіду.

Майстер-клас пройшов на одному диханні! Дякуємо Вікторії Віткаловій за секрети та тонкощі глинотерапії, якими вона щедро ділилася, а також віру в себе і свій майбутній успіх! Щиро дякуємо нашій викладачці Марії Зверяці за організацію зустрічі та можливість  практично ознайомитися з техніками глинотерапії!

 

Зінаїда Коваленко,

здобувачка вищої освіти 405 групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Фото з архіву здобувачів вищої освіти 405 групи

 

 


Навчання та розвиток: процеси, які завжди надихають та захоплюють.

Чотири дні  в Харівському Центрі психології та розвитку Plin! В атмосфері професіоналізма, майстерності, взаємопідтримки, довіри до світу та себе!

Так розпочався курс із тілесно-орієнтованої терапії в напрямку бодинаміки під керівництвом справжнього майстра своєї справи, автора програми Вікторії Черткової. Участь у програмі взяла й старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії Тетяна Сущинська.

Багато практики та самопізнання! Дивовижне поєднання роботи з тілом та психікою! І перша тема курсу  про період, з якого й починається життя людини: зачаття,  народження та перші три місяці життя. Наше тіло зберігає пам’ять про те, що дитина ще не усвідомлює. Як це відображується в тілесному профілі вже дорослої людини, та як це пов’язане з  психологічними функціями? Саме на ці питання шукали відповідь учаснику курсу.

Із вдячністю за чудову атмосферу та ґрунтовні знання Вікторії Чертковій, асистентам  курсу та групі!

Тетяна Сущинська,

старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії

 

 


 

Стартувала профорієнтаційна осінь

Профорієнтаія є важливою складовою роботи викладачів Бердянського державного педагогічного університету. 17 жовтня 2019 року методист навчального відділу з підвищення кваліфікації Л. Костенко та представники факультетів: дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (Н. Григор’єва), філології та соціальних комунікацій (Л. Алєксєєва), економіко-гуманітарного (М. Антощак) відвідали сім шкіл Бердянського району з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Під час зустрічі учні 11-х класів подивилися відеопрезентацію про роботу всіх факультетів університету. За сприяння адміністрації деяких шкіл бесіди проходили в комп’ютерних класах, що дало можливість абітурієнтам ознайомитися  з сайтом БДПУ.

Наталя Анатоліївна презентувала випускникам інформацію про цікаве та динамічне студентське дозвілля факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти; комфортні умови проживання у гуртожитку та навчання у сучасно обладнаних аудиторіях, а також наголосила на реальних можливостях працевлаштування випускників та актуальності спеціальностей факультету.

Викладачі щиро вдячні адміністраціям Новопетрівської, Осипенківської, Миколаївської, Берестянівської, Новотроїцької, Андріївської, Дмитрівської шкіл за співпрацю.

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григорєва


Сорок п’ять років дитячих усмішок

18 жовтня 2019 року завідувач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва та асистент кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва відвідали заклад дошкільної освіти № 35 «Вишенька» з нагоди 45-річного ювілею. Святково прикрашена зала, хвилюючі спогади педагогів-ветеранів про відкриття і роботу садочка протягом цих років, щирі слова подяки від випускників, побажання продовжувати започатковані традиції і, звичайно, подарунки були головними атрибутами цього заходу.

Більшість із педагогічного складу ЗДО № 35 – випускники факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, а деякі здобувають другу вищу освіту і зараз. Протягом багатьох років кафедра дошкільної освіти має тісну й плідну взаємодію з педагогічним колективом та адміністрацією «Вишеньки».  Викладачів запрошують на методичні об’єднання, семінари, майстер-класи тощо. Студенти ФДССО є частими гостями на педагогічних та управлінських практиках у цьому гостинному закладі дошкільної освіти.

Вітаємо з ювілеєм і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григор’єва


 

ЕКСКЛЮЗІЯ ТА КРЕАТИВ: СУМІСНІ РЕЧІ?

 

Здобувачі вищої освіти 33 групи спеціальності «Здоров’я людини» на занятті з дисципліни «Інклюзивна освіта» під керівництвом Наталі Захарової, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, продемонстрували креативний підхід до підготовки з теми «Основи соціальної ексклюзії» у форматі авторських кросвордів.

Здобувачами вищої освіти цікаво було сформульовано питання, використано міжнародну термінологію, що дозволило закріпити знання з даної теми та, для когось, відкрити щось нове.

Без сумніву, отриманні знання та досвід стануть у нагоді при проходженні педагогічної практики та у майбутній професійній діяльності.

 

Наталя Захарова,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

к. пед. н.

світлини з архіву автора

 


Педагогічна практика – перший крок до професійної діяльності

 

Педагогічна практика здобувачів вищої освіти – один із важливих етапів процесу становлення майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти.

З 15 жовтня поточного навчального року на свою першу педагогічну практику стартували 25 здобувачів І рівня вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта». Керівником практики, доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною Єськовою, було проведено настановчу конференцію, на якій майбутні практиканти ознайомилися з завданнями і змістом роботи, своїми правами і обов’язками, отримали зразки звітної документації. Базою для проходження педагогічної практики стали групи раннього віку закладів дошкільної освіти міста Бердянська.

За програмою практики перший тиждень – адаптаційно-ознайомлювальний, що дає можливість практикантам безпосередньо спостерігати роботу своїх старших колег – майстрів своєї справи, адже їх досвід роботи має неоціниме значення для формування особистості майбутнього педагога. Однак, уже з першого дня новоспечені фахівці стали хорошими помічниками вихователів, активно допомагаючи в усіх режимних процесах.

Професійне становлення вихователя – довготривалий процес, який починається від обрання професії до перших кроків самостійної роботи в закладі дошкільної освіти.

За І тиждень практики – море позитивних та яскравих вражень! Так тримати!

 

 

 

Юлія Семеняко,

к.п.н., старший викладач

кафедри дошкільної освіти ФДССО,

матеріали з архіву кафедри


 

ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ – НЕВІДЄМНА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ВИКЛАДАЧІВ

 

10-12 жовтня ц.р. доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва взяла участь у Всеукраїнському семінарі «Підготовка соціальних працівників до розвитку інтегрованих соціальних послуг в об`єднаних територіальних громадах» (м. Київ). Навчальний семінар відбувся в межах проекту «Громада для людини: підвищення компетентності громад для розвитку соціальних послуг», що реалізується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» і фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Анастасія Тургенєва пройшла конкурсний відбір та стала представником від нашого університету. Всього у заході взяло участь 26 вишів з 18 регіонів України, що здійснюють підготовку фахівців першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота». Учасників заходу гостинно об’єднав Київський університет імені Бориса Грінченка. На заході брали участь знані науковці та викладачі вишів у галузі соціальної роботи та соціальної педагогіки.

Метою заходу було формування спільного бачення щодо підготовки соціальних працівників та розуміння особливостей організації системи соціальної підтримки населення в ОТГ через впровадження моделі інтегрованих соціальних послуг на основі результатів проекту «Громада для людини».

Програма заходу передбачала ознайомлення учасників семінару із системою надання соціальних послуг в ОТГ, сформувати розуміння щодо основних функцій, повноважень та відповідальності ОТГ з питань соціального захисту, організацією та наданням соціальних послуг, забезпеченням прав дитини на рівні громади. У рамках навчальної взаємодії учасники отримали можливість обговорити шляхи й механізми співпраці з ОТГ у сфері підготовки соціальних працівників.

Також, модератори заходу у складі Тетяни Лях, Тетяни Спіріної, Жанни Савич викладачок кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Київського університету імені Бориса Грінченка представили програми навчальних дисциплін «Запровадження моделі інтегрованих соціальних послуг в ОТГ», «Соціально-педагогічна робота із вразливими сім`ями та дітьми», «Практикум із організації системи соціальної підтримки населення в ОТГ» для здобувачів другого (магістерського) освітнього рівня, електронними курсами до них, розробленими Тетяною Лях, завідувачем кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, та Тетяною Спіріною, доцентом цієї кафедри. Ці унікальні наукові продукти відповідають сучасним потребам ОТГ в розвитку інтегрованих соціальних послуг, а фахівців, які опанують їх, змінюватимуть практику соціальної роботи на краще, популяризуватимуть професію соціального працівника, підвищуватимуть його статус у громаді.

Заходи подібного формату є важливими для професійного вдосконалення науковців і практиків, покращення якості професійної підготовки у галузі соціальної роботи, а найголовніше сприяють консолідації та об’єднанню зусиль усіх небайдужих професіоналів, зацікавлених у розвитку своєю сфери діяльності.

 

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Матеріали з архіву кафедри

 


 

Хто головний серед майбутніх соціальних працівників?

9 жовтня здобувачі вищої освіти зі спеціальності Соціальна робота старших курсів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти за ініціативи куратора 103 СР групи Анастасії Попової провели інтелектуально-розважальне шоу «Хто головний?» для першокурсників спеціальності.

Мета заходу – знайомство першокурсників зі старшокурсниками в неформальній атмосфері, розкриття їх творчих та лідерських якостей, а також підняття рівня обізнаності про факультет та університет.

Ведучими заходу були здобувачі вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» Наталя Рибнікова та Антон Сердюченко, а суддею  доцент Сергій Улюкаєв.

За результатами 7 раундів запеклої та інтелектуальної боротьби перемогла команда дівчат першого курсу у складі Олександри Нефедчеко, Єлизавети Давидхан, Анастасії Клименко.

Приємною винагородою для всіх учасників та організаторів заходу стала спільна гра в боулінг.

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО

зі спеціальності «Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри


МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ НА ФОРУМІ «КРИМ ОЧИМА МОЛОДІ»!

5-6 жовтня цього року здобувачка вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Рибнікова Наталя брала участь на Всеукраїнському молодіжному форумі «Крим очима молоді» у м. Ірпінь. Захід був організований за підтримки Міністерства молоді та спорту України спільно з Всеукраїнським молодіжним центром та Меджлісом кримськотатарського народу.

Форум об’єднав молодь із різних куточків України, представників профільних інституцій та партнерських організацій. Близько 140 молодих людей з усієї України, в тому числі – молодь, яка приїхала безпосередньо з окупованого півострова, відомі політики та відомі люди, зокрема режисери, сценаристи і письменники обговорювали спільні можливості для молодіжної співпраці.

Метою форуму було надання учасникам додаткової інформації про можливості для розкриття їхнього лідерського потенціалу, підвищення рівня обізнаності у сфері медійної грамотності, а також створення сприятливих умов для налагодження та посилення вже існуючої співпраці молоді з Криму з представниками молодіжних організацій з різних регіонів України.

Спікерами заходу виступили голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник міністра молоді та спорту Олександр Ярема, відомий режисер, сценарист та письменних Олег Сенцов. Кожен з яких наголошував на важливості розуміння думки молоді про сьогодняшню долю Криму,  про майбутнє нашої держави, а також необхідності розвитку діалогу молодих українців, в том числі українців з окупованого Криму у рамках створення спільних проектів.

Такі зустрічі мотивують сучасну молодь бути активними та небайдужими, оскільки відчувається підтримка з боку держави. Кому як не майбутнім соціальним працівникам змінювати майбутнє нашої країни на краще?!

Наталя Рибнікова,

здобувач І рівня вищої освіти

зі спеціальності «Соціальна робота»

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора

 


 

ЦИФРОВІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

7 жовтня ц.р. відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів ІІ рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота заочної форми навчання у рамках дисципліни «Безпека дітей та молоді у кіберпросторі» (викладач: доц. К. В. Петровська). Розробником та спікером заходу був Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота») та завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, доцента Петровська Катерина.

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки для здобувачів ВО були презентовані цифрові можливості для швидкого створення відео, фото та інфографік, які можна використовувати для презентації матеріалів на лекційних, семінарських заняттях та в професійній діяльності в закладах освіти. Розробниками також була передбачена можливість для інтерактивно-цифрової взаємодії та випробування різних інструментів зі смартфонами у контексті їх використання у закладах освіти.

Ми запитали Антона, чому він вирішив розробити цю презентацію, і ось його відповідь:

«Сучасні цифрові технології можуть полегшувати та різнобарвлювати формальне навчання, розвивати творчі та наукові здібності.  Під час міжнародних стажувань та навчальних візитів і тренінгів я накопичував інформацію, якою ділились учасники з країн Європи та Близького Сходу.     Я переконаний, що знаннями потрібно ділитись, тому і розробив цю презентацію. Впевнений, вона стане корисною студентам та викладачам нашого університету».

Сподіваємось, що майбутнім соціальним працівникам стане у нагоді корисний семінар, особливо в еру діджиталізації та інформатизації суспільства.

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри

 

 


ШКОЛА ВОЛОНТЕРІВ-2019 НА ФДССО СТАРТУВАЛА!

3 жовтня у стінах Бердянського державного педагогічного університету стартувала Школа волонтерів Волонтерського загону «Палітра добра», створеного на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (керівник: доц. Тургенєва А. О.).

Модератором Школи волонтерів вже другий рік поспіль є Антон Сердюченко, здобувач ІІ рівня вищої освіти спеціальності Соціальна робота, член волонтерського загону Палітра добра, секретар Ради молодих вчених ФДССО.

Цього року Школа волонтерів відкрила двері для школярів та здобувачів ВО нашого вишу. У ході першої зустрічі із майбутніми членами Волонтерського загону активні волонтери поділилися своїм досвідом, корисними порадами і провели декілька цікавих заходів для новачків.

Нагадаємо, що Волонтерський загін «Палітра добра», створений кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти (ран. Кафедра соціальної педагогіки) у 2006 році в рамках спеціалізованого формування «Студентська соціальна служба БДПУ» з метою поліпшення надання соціальних послуг студентській молоді та створення умов для її самореалізації.

Метою діяльності Школи є підготовка здобувачів вищої освіти та школярів старших класів до волонтерської діяльності у соціальній сфері.

У рамках підготовки, учасники дізнаються про можливості волонтерства в Україні та закордоном,  отримають знання щодо проведення тренінгових занять, форум-театрів та плейбек-театрів, а також візьмуть участь у соціальних акціях та ініціативах кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти факультету та місцевої громади.

 

 

Анастасія Тургенєва,

к.п.н., доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

Антон Сердюченко,

Здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота»

(світлини з архіву кафедри)


Насичений день волонтерів палітри добра

5 жовтня студенти  волонтерського загону Палітра добра (керівники Катерина Петровська та Анастасія Тургенєва) були учасниками двох міських фестивалів одночасно – «Равлик Фест 2019» та «Фестиваль думок. Бердянськ».

На фестивалі «Равлик Фест 2019» волонтери допомагали учасникам на анімаційних майстернях, лекціях «Motion design vs. Animation», «Застосування принципів анімації для оживлення персонажів тварин», воркшопі «Фенакістикоп-воркшоп» та панельних дискусіях, тощо.

На Фестивалі думок брали участь та модерували локації «Спорт у нашому житті», «Громада у смартфоні» та «Україна: вектори руху».

Дякуємо організаторам заходів за запрошення та можливості особистісного та професійного розвитку наших волонтерів!

Радіємо творити, допомагати та навчатись разом! Робимо себе та рідне місто краще!

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри

 


Подих історії

 

Важлива роль у формуванні духовної особистості належить краєзнавству. Саме тому відвідування краєзнавчих музеїв є невід’ємною складовою освітнього процесу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Бердянськ – унікальне місто: його можна невтомно відкривати для себе заново, отримуючи нові враження та збагачуючи свої знання про минуле. Минуле, що досі присутнє на вулицях, якими ми крокуємо, геть про це не замислюючись.

Так, 2 жовтня 2019 року студенти І курсу спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) під керівництвом куратора, старшого викладача кафедри дошкільної освіти Юлії Семеняко відвідали Музей історії міста Бердянська.

Змістовна екскурсія дала можливість поринути відразу на декілька пластів історії. З експозиції музею студенти дізналися про три періоди розвитку міста: дорадянський, радянський та роки незалежності України. Особливу увагу відвідувачів привернула діорама «Бердянськ в минулому». У ній відтворено образ міста кінця 19 століття і Петропавлівської церкви, яка стояла на території нинішнього автовокзалу.

Екскурсовод цікаво розповіла про міста-побратими Бердянська та колекції самоварів і прасок кінця ХІХ – поч. ХХ століть. Майбутніх педагогів ознайомили з восковими фігурами двох найвидатніших жителів міста –бактеріолога, випускника Бердянської гімназії Володимира Хавкіна і літописця Василя Крижанівського. Без уваги першокурсників не залишили постать одного з засновників Бердянська – князя, генерал-губернатора М. Воронцова.

Також молодь мала змогу дізнатись про побут людей у нашому краї, яким було їх помешкання та предмети вжитку. У залах були представлені унікальні документи з історії міста, рідкісні фотографії, речі.

Щоб відобразити дух сучасного Бердянська першокурсників ознайомили з експозицією, де зібрана основна інформація про міських голів та їх внесок у розвиток культури та благоустрою Бердянська. Цікавою була інформація про людей, які прославляють місто в усьому світі.

Студенти висловили вдячність фахівцям закладу за змістову екскурсію. Для себе вони почерпнули багато нових знань та отримали натхнення продовжувати Екскурсія стала захоплюючою подорожжю в минуле й сприяла адаптації першокурсників до нового, але вже рідного міста.

Коли на твої очах оживає історія – це неповторний та цікавий досвід, який хочеться обов’язково повторити. Тож, і далі продовжуватимемо відкривати для себе таємниці Бердянська!

канд. пед.наук,

ст. викладач кафедри дошкільної освіти Юлія Семеняко


 

Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості

26 та 27 вересня  викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Ганна ЛопатінаОльга Сербова та Наталя Цибуляк  брали участі в роботі ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості», яка проходила на базі соціально-психологічного факультету Херсонського державного університету. Цей захід об’єднав близько 200 учасників із усіх областей України та із зарубіжжя, зокрема представників 4 наукових установ, 28 закладів вищої освіти та 5 інших установ України, 4 закладів вищої освіти Білорусі та 4 закладів вищої освіти Узбекистану.

Програма конференції передбачала пленарне та секційні засідання, презентацію авторських шкіл, відкриті лекції провідних науковців, навчальні семінари, творчі майстерні, майстер-класи, роботу круглих столів. Поєднання різних форм дозволило учасникам обмінятися досвідом, науковими напрацюваннями, досягненнями та відкриттями.

Щира вдячність спільноті Херсонського державного університету за гостинність та організацію такої потужної конференції!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


 

«Прекрасне – поруч із нами»

25 вересня 2019 року першокурсники спеціальності «Дошкільна освіта» разом із куратором, старшим викладачем кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Юлією Семеняко відвідали Бердянський міський художній музей ім. І. Бродського.
Старший науковий співробітник музею Алевтина Криванова ознайомила відвідувачів як із постійно діючою експозицією цього закладу, так і з персональною ювілейною виставкою Заслуженого художника України, Лауреата обласної мистецької премії в галузі образотворчого мистецтва та архітектури ім. Я. Луковицького, члена Національної спілки художників України Красьох Василя під символічною назвою «Духовними стежинами Святої Гори Афон».
Наша подорож у світ великих людей розпочалася з розповіді про видатного митця першої половини XX століття Ісаака Ізраїльовича Бродського, який зображав на полотні свої думки й переживання, намагаючись донести їх до людей завдяки фарбі чи олії. На виставці були представлені роботи відомих художників не тільки України, а й світу, зокрема: І. Айвазовського, Д. Бурлюка, С. Животовського, К. Коровіна, М. Мироненка та ін.
Слухаючи цікаві історії із життя художників здобувачі вищої освіти не тільки дізналися багато цікавого з історії культурної спадщини Бердянська, а й отримали незабутню естетичну насолоду від дотику до цих прекрасних і незвичайних витворів мистецтва.
Різноманітність художніх творів вразила майбутніх педагогів-дошкільників, подарувала чудовий настрій і приємні враження.
Попереду для першокурсників ще безліч запланованих екскурсій, подорожей, активностей та емоцій.

 

 

 

 

 

Кандидат педагогічних наук,
старший викладач кафедри дошкільної освіти
Юлія Семеняко

 

 

Бережи здоров’я змолоду

Особливого значення в наш час набуває проблема формування гармонійно розвиненої, суспільно активної, фізично досконалої та здорової особистості. Саме питанню пропаганди здорового способу життя був присвячений велнес-тренінг для 202ДО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який провела куратор і старший викладач  кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Кеда. Протягом заходу здобувачі вищої освіти 202ДО групи дали відповідь на важливе запитання: «Людина в житті може йти двома шляхами: один веде її до здоров’я, інший – від здоров’я». Закінчилась зустріч спортивним змаганням із боулінгу.

Чугай Яна,

здобувач вищої освіти 202ДО групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


Адаптаційний тренінг

17 вересня здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта (спеціалізація: практична психологія) у межах вивчення навчальної дисципліни «Арт-терапія» організували та провели адаптаційний тренінг «Шлях героя» для першокурсників факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Застосовуючи елементи ізотерапії, казкотерапії та метафоричні асоціативні картки, майбутні фахівці під керівництвом доцента кафедри прикладної психології та логопедії Н. Цибуляк спонукали 101ДО групу до обговорення та усвідомлення власних цілей навчання у закладі вищої освіти,  а також можливих труднощів і ресурсів щодо їх подолання у процесі професійної підготовки. Важливою та цікавою стала спільна робота майбутніх фахівців над прийняттям образу себе як здобувача вищої освіти.

Проведення таких форм практичних занять, з одного боку, дозволяє здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти отримати практичний досвід і набути відповідних професійних компетенцій зі спеціалізації «Практична психологія», а з іншого, сприяє психологічній адаптації до умов навчання у закладі вищої освіти, конкретизації та корекції уявлень та очікувань щодо навчання, а також спонукає до пошуку оптимальних моделей поведінки в процесі професійної підготовки.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Запрошуємо до навчального консультативного логопедичного пункт

Навчальний консультативний логопедичний пункт, який функціонує на базі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, знову запрошує до активної співпраці здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта та 012 Дошкільна освіта (спеціалізація «Спеціальна освіта»).

Нагадаємо, що діяльність навчального консультативного логопедичного пункту зорієнтована на формування практичних умінь і навичок здобувачів вищої освіти; формування професійно-значущих якостей для самореалізації у майбутньому; оволодіння сучасними технологіями психолого-педагогічної та соціальної діяльності, уміннями та навичками продуктивної взаємодії з дітьми та їх батьками; отримання експериментального матеріалу для написання наукових робіт.

Ви маєте унікальну  можливість отримати практичний досвід професійної логокорекційної допомоги дітям раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку з мовленнєвими порушеннями під керівництвом наставників – викладачів кафедри прикладної психології та логопедії.

Запрошуємо усіх зацікавлених здобувачів вищої освіти –  майбутніх фахівців!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії


МАЙБУТНІ ПРЕДСТАВНИЦІ БІЗНЕСУ СЕРЕД НАС!

В серпні цього року, коли всі здобувачі вищої освіти відпочивали та набирались сил для наступного навчального року, студентка спеціальності «Соціальна робота» Рибнікова Наталя наснажувалась новими знаннями у Business Camp for women (Київ), в якості учасниці. Це унікальний проект створений Українським центром сприяння інвестиціям та торгівлі – ITFC за підтримки програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» для дівчат від 18 до 25 років. Наталі вдалося пройти суворий відбір і отримати місце у кемпі, адже серед 325 аплікантів відібрали лише 25.

Основною метою навчання у проекті було отримання знань та нового досвіду у галузі реалізації бізнес-ідей серед жінок. Участь у Business Camp for Women передбачала насичений перелік заходів, серед яких навчальні сесії та цікаві дискусії зі знаними спікерками та представницями бізнесу.

Під час кемпу на учасників чекали:

– п’ять днів навчання та мозкового штурму;

– індивідуальна та командна робота над проектами;

– практика, лекції та майстер-класи від професіоналів в таких сферах як: фінанси, комунікації, маркетинг, SMM;

– виїзні екскурсії на провідні підприємства, якими керують жінки;

– безцінний багаж практичних навичок для розвитку власної справи;

– години мотиваційних посиденьок;

–  корисні знайомства та приємна компанія.

Спікерки на власному досвіді розповідали учасницям як створити власний успішний бізнес, зайняти керівну посаду у великій компанії, збудувати неймовірну кар’єру та багато чого іншого!

Це були захоплюючі історії не тільки про бізнес, а й про те як розвивати власну особистість!

Такий досвід є дуже корисний для майбутніх соціальних працівників, адже сучасна соціальна робота виходить за межі повноважень держави, сучасні соціальні працівники – це соціально-відповідальні громадяни держави, активні учасники бізнесу та громади, які мають бути агентами змін та інноваційних трансформацій.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

Світлини з архіву кафедри


 

 

НАВЧАТИСЬ ЦІКАВО І НА КАНІКУЛАХ

В липні-серпні ц. р. Антон Сердюченко, студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти був учасником міжнародного тренінгового курсу «You(th) are not alone», створеного соціальною кооперацією «STUDIO PROGETTO» (Рекоаро-Терме, Італія).

Антон був одним з 20 учасників з Європи і Близького Сходу, які пройшли конкурсний відбір для участі в 10-ти денному курсі.

Загальна мета навчального курсу полягала у підготовці молодіжних працівників та молодіжних лідерів, які зможуть створити молодіжні соціальні підприємства на основі Конвенції ООН про права дитини та її 4-х принципів – виживання, захист, розвиток та участь для того, щоб підтримувати співпрацю молоді з переселенцями та місцевою молоддю.

Як зауважує Антон, навчальний курс був насичений різноманітними творчими завданнями, театралізованими перфомансами для дитячої аудиторії, створенням листівок з поясненнями 41 статті Конвенції ООН про права дитини та навіть мемів.

У ході навчання учасники мали можливість познайомитись із закладами типу «social cooperation» та «social enterprise», їх функціями в Італії, а також можливостями впливу на молодь та суспільство.

Загалом, поїздка видалась насиченою на нові знання та досвід, які Антон планує використовувати в майбутній професійній діяльності, а також ділитись ними зі студентами БДПУ.

Увага!

Для всіх, хто цікавиться можливостями для короткочасного навчання закордоном і в Україні Антон Сердюченко може провести зустріч в університеті з презентацією актуальних ресурсів для пошуку можливостей, рекомендаціями для подорожей та «запитання & відповідь» сесією у межах 2019-2020 навчального року

Для того, щоб не пропустити цю зустріч, реєструйтесь за посиланням і чекайте листа з інформацією про місце і дату проведення.

 

 

 

Антон Сердюченко,

студент-магістрант 2-го курсу

 спеціальності «Соціальна робота» ФДССО

світлини з архіву автора


Літня школа соціального лідерства-2019 у дії!

З 26 червня розпочала свою роботу літня школа соціального лідерства-2019 «Практики інклюзивного суспільства: від ідеї до стилю життя», яка зібрала у стінах одного з кращих педагогічних вишів країни – БДПУ понад 30 викладачів, аспірантів та здобувачів вищої освіти з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ніжинського державного університету імені М. Гоголя та Бердянського державного педагогічного університету.

Керівником школи є Олена Чуйко, доктор психологічних наук, професор кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Літня школа соціального лідерства вже вшосте проводиться для усіх, кому небайдужий розвиток нашої країни, при цьому концепція школи полягає у тому, що кожного року школа локалізується в різних містах, для того, щоб на практиці вивчити особливості лідерства.

Цього року у рамках професійної співпраці з професорсько-викладацьким складом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та за ініціативи Ольги Гуренко, першого проректора Бердянського державного педагогічного університету, доктора педагогічних наук, професора, літня школа «Практики інклюзивного суспільства: від ідеї до стилю життя» відбувається у стінах Бердянського державного педагогічного університету за організаційної та методичної підтримки професорсько-викладацького складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, зокрема завідувачки кафедри Катерини Петровської, доцентів кафедри Анастасії Тургенєвої, Сергія Улюкаєва, Наталії Захарової, здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка» у складі Антона Сердюченка, Наталії Рибнікової, а також представників студентського самоврядування БДПУ Дмитра Кіосова та його заступника Миколи Оверченка на базі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Програма літньої школи соціального лідерства-2019 має дуже насичений розклад цікавих, інтерактивних і практико-орієнтованих заходів, спрямованих на вирішення проблем соціальної інклюзії та ексклюзії різних груп людей, однак у ній є місце і спорту, а також активному інтелектуальному відпочинку для усіх учасників.

Робота літньої школи передбачала активне занурення у проблему соціальної інклюзії протягом п’яти днів, у межах яких учасники мали можливість познайомитись із собою інакшим, знайти однодумців та створити міцні команди, метою яких було вирішення складних питань тематики літньої школи.

Навіть у перший день, не дивлячись на яскраве сонечко, тепле море та втому після тривалої подорожі до нашого міста учасники школи були налаштовані отримувати нові знання та цікавий досвід.

Програма літньої школи передбачала наступні заходи.

Перший день почався після обіду і тривав до пізнього вечора. Розклад дня передбачав відкриття школи, на яке із привітальним словом завітала проректорка з науково-педагогічної роботи БДПУ Вікторія Ліпич, знайомство учасників, а також створення груп «інакших» однодумців, показ візитівок новостворених команд та цікаве обговорення проблем соціальної інклюзії у контексті інакшості. Модератором заходів виступила керівник школи соціального лідерства Олена Чуйко, доктор педагогічних наук професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Другий робочий день літньої школи почався із оздоровчої та наснажуючої практики йоги, яка зарядила бадьорістю всіх активістів і соціальних лідерів і підготувала до цікавих польових досліджень у групах щодо розпізнавання ознак упередження і забобон, які складались з теоретичної та практичної частини. До теоретичної частини роботи приєдналась і перша проректора БДПУ, ініціатор і модератор проведення школи у місті Бердянську Ольга Гуренко. Практична частина над проблемою розпізнавання ознак упередження і забобон передбачала роботу на природі у командах.

Цікавинкою другого дня школи стало проведення туристичного квесту та брейн-рингу для учасників літньої школи соціального лідерства цікавими місцями нашого курортного міста. Організатором заходу виступили доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Сергій Улюкаєв та здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» у складі Антона Сердюченка, Наталії Рибнікової, Андрія Уса, Максима Шендлера.

Важливим для поглиблення знань про соціальну інклюзію став перегляд фільму «1+1» в Антикафе «Час Є», який організували Анастасія Тургенєва, доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти і Катерина Музиченко, магістрантка Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Основним завданням роботи літньої школи протягом третього дня було створення міста щасливих людей, з’ясування причин, що провокують соціальну ізоляцію і знаходження шляхів її подолання. Наблизитись до оптимального пошуку допоміг форум-театр, організований і проведений Антоном Сердюченко, студентом-магістрантом спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Третій день роботи літньої школи випав на національне свято – День Конституції, тому символічним стало завдання – розроблення конституцій власних команд.

Четвертий день був спрямований на глибоке теоретичне занурення у методику створення і написання проекту про інклюзію, методику пошуку креативних ідей, а також особливостей роботи в умовах відсутності часу. Підсумування теоретичної частини у формі брейн-стормінгу дозволило систематизувати знання для створення власного проекту у рамках тематики соціальної інклюзії.

П’ятий день передбачав розробку власних проектів та їх представлення на розсуд своїх колег. Тематика проектів була різнопланова, кожен з них мав цікавий задум та ідею, який, сподіваємось, учасники літньої школи втілять у життя. За результатами діяльності школи кожен учасник був нагороджений сертифікатом про участь, а також символічним подаруночком на згадку про Бердянськ.

Під час проведення літньої школи організатори і учасники із захопленням використовували для роботи і відпочинку усі локації на території БДПУ і нашого чудового міста. Паркова зона, спортивний майданчик, аудиторії, гуртожиток – усі ці місця сприяли не тільки продуктивній роботі та відпочинку, але і предметом захоплення наших гостей комфортом, який створений для всіх, хто є відвідувачами, партнерами, студентами нашого університету.

Навіть термін проведення літньої школи, який захопив три вихідних святкових дні, погодні умови сприяли тому, щоб робота та відпочинок наших партнерів і гостей були цікавими, насиченими і продуктивними. Учасників надихали не тільки сміливі ідеї, але і можливість наповнитися і доторкнутися до української музичної і місцевої культури, завдяки заходам місцевого значення, які проводились у час роботи літньої школи соціального лідерства 2019.

Літня школа соціального лідерства 2019 – це захід, який дозволяє руйнувати стереотипи і рушити бар’єри, бути справжнім і не боятися покарання або осуду, бути своїм серед чужих і серед своїх.

Дякуємо колегам з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, зокрема Олені Чуйко, доктору психологічних наук, професору кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка та її команді аспірантів і студентів, Ніжинського державного університету імені М. Гоголя, зокрема  за ініціативу, натхнення, підтримку і готовність співпрацювати.

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри

 


Антон Сердюченко: «До наших студентів і Рада Європи прислухається»

В червні ц. р. Антон Сердюченко, студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти був учасником другої частини міжнародного навчального курсу «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеного НГО «Youth for Exchange and Understanding» (Нові Сад, Сербія).

Як ми повідомляли раніше, Антон є одним з 25 учасників зі всієї Європи і вже вдруге протягом навчального семестру подорожує з навчальними візитами в рамках проекту «The Wonderful Wizards of Youth Work», метою якого є розробка показників якості роботи з молоддю, переосмислення принципів, практики та створення теоретичної підготовки для молодіжних працівників. Цього разу зустріч активної молоді відбулась у Сербії, у місті Нові Сад (минулого разу Бельгія, Брюсель). Це місце було обрано не випадково, оскільки в цьому році – це молодіжна столиця Європи.

На початку навчального візиту, учасники отримали свої напрацювання від експертів, які були підготовлені за результатами тижневої роботи в Брюсселі в квітні протягом першої поїздки, в які внесли свої правки і оформили це в більш чіткий і системний документ.

Під час роботи в Сербії, учасники відвідували тематичні зустрічі з представниками НГО, які безпосердньо працюють з молоддю, брали участь у квестах та спілкувались з молоддю для того, щоб більш глибоко проаналізували молодіжну роботу в Європейському Союзі та Європі в цілому і підготували другу частину документу, яку знову ж таки передали команді експертів, яка проаналізує ці напрацювання і презентує учасникам під час третьої і вже фінальної частини проекту у вересні.

 

Антон Сердюченко,

студент-магістрант

спеціальності «соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву автора

 


Як неформали залік складали

Соціальна-педагогічна робота з неформальними молодіжними об’єднаннями не лише надзвичайно важлива, але й дуже складна. Можливості соціально-педагогічного впливу на більшість неформальних груп мінімальні, а наслідки його важко передбачити.

Для більш поглибленого вивчення характеристик деяких неформальних молодіжних об’єднань, а також узагальнення засвоєних знань, в рамках навчальної дисципліни «Соціально-педагогічна робота з творчими неформальними об’єднаннями відбулось залікове заняття, яке, у формі брифінгу, провела завідувач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська.

Студенти спеціальності «Соціальна робота» мали змогу перевтілитися в лідерів різних субкультур, а саме: готів (Анастасія Євтушенко), байкерів (Олена Гора), золотої молоді (Анастасія Зарубіна), анімешників (Олексій Кучерук), графітчиків (Катерина Ончева), хіпстерів (Катерина Грабаренко) та рокерів (Юлія Піддубна).

Кожен із представників презентував своє об’єднання, розповів про його історію виникнення та цікаві особливості. Після чого усі присутні могли поставити питання та отримати вичерпні відповіді.

Проведення заліку в такій формі зробило його не тільки пізнавальним, а ще й дуже цікавим, адже студенти мали можливість відчути на власному досвіді що значить належати до якоїсь із субкультур, що неабияк допоможе у їх майбутній професійній діяльності.

Юлія Піддубна,

студентка 2-го курсу

спеціальності «Соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву кафедри


«ЗДАЙ КРОВ – ВРЯТУЙ ЖИТТЯ!»

«Здай кров – врятуй життя!» – під таким девізом пройшла вулична акція приурочена до Всесвітнього дня донора крові, яка відбулась 11 червня перед ТЦ «Дель Мар». Активними учасниками заходу, з числа студентства БДПУ, стали волонтери загону «Палітра добра» і за сумісництвом студенти спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Цього року організаторами акції виступили відділ молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради та Бердянське Товариство Червоного Хреста України.

Зазначимо, що такі соціальні акції є надзвичайно важливими, адже можуть допомогти врятувати чиєсь життя. Тому, якщо Ви не байдужі до чужих проблем і маєте трошки вільного часу, можете зробити добру справу – здати кров на станції переливання крові з 7:00 до 12:00 (субота, неділя – вихідні).

Будьте здоровими і щасливими!

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


«Аліса в країні див»

 

Цікаві та практико-орієнтовані іспити – це можливо! Не вірите? Тоді ця стаття саме для Вас!

12 червня ц.р. здобувачі зі спеціальності «Соціальна педагогіка» поставили міні-спектакль «Аліса в країні див» для вихованців центру «Quo Vadis» Caritas-Spes-Berdiansk у рамках підсумкової роботи з дисципліни «Соціально-педагогічна робота у сфері дозвілля та основи сценарної роботи соціального педагога» під керівництвом завідувача кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерини Петровської та доцента Анастасії Тургенєвої.

Складання іспиту з дисципліни «Соціально-педагогічна робота у сфері дозвілля та основи сценарної роботи соціального педагога» у формі спектаклю або цікавої постанови вже стало традицією. Студенти, які вивчають цю дисципліну протягом навчального семестру мають право обрати формат іспиту – традиційний чи практико-орієнтований. І вже декілька років поспіль наші талановиті студенти дивують нас чудовими та видовищними заходами, при чому кожного року – це нове міні-шоу.

Не виключенням стали і студенти 403 групи «Соціальна педагогіка», які вирішили організувати перфоманс у вигляді казки «Аліса в країні див» для маленьких вихованців центру ” Quo Vadis” Caritas-Spes-Berdiansk.

Хочеться відмітити, що це дійсно було цікаво та талановито, починаючи від сценарію і закінчуючи акторською грою, реквізитом і маленькими дрібничками, які зробили виставу незабутньою для маленьких діток і змусили їх із захопленням спостерігати за чарівним дійством.

Організатори вистави у складі завідувача кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерини Петровської, доцента Анастасії Тургенєвої та студентів спеціальності «Соціальна педагогіка» продумали навіть маленькі подаруночки у вигляді смаколиків та тематичних розмальовок для глядачів. Чому вони були неймовірно раді!

Шановні студенти та колеги, які долучились до організації чарівної казки – безмежна вдячність за роботу, натхнення і посмішки! Ви найталановитіші!

Безмежно дякуємо нашим партнерам Вікторія КісельоваЯрослава ПилипенкоАнастасия Лазаренко та вихованцям і працівникам центру “Quo Vadis” Caritas-Spes-Berdiansk за допомогу у всіх наших починаннях і постійну співпрацю!

Побільше б таких захоплюючих іспитів, талановитих студентів і таких надійних партнерів!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри

 соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к. пед.н. ФДССО 

світлини з архіву кафедриІЗ ХАРКОВА З ПЕРЕМОГОЮ!

Вітаємо

Євгенія Шалупню, здобувача вищої освіти ОС «Магістр»

зі спеціальності «Соціальна робота» та його наукового керівника

Тургенєву Анастасію Олександрівну (к.пед.н., доцент)

із перемогою

 у ІІ турі

Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка»

Творчого і наукового горіння та подальших звершень і перемог!

 

25-26 квітня ц.р., на передодні православного свята Великодня, вже третій рік поспіль в стінах Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка», в якій взяли участь 34 здобувачів вищої освіти з провідних університетів України.

Бердянський державний педагогічний університет, зокрема і кафедру соціальної роботи та інклюзивної освіти представляв Євгеній Шалупня – здобувач вищої освіти 1 курсу ОС «Магістр» спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (науковий керівник: Тургенєва А.О., к.пед.н., доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти).

Олімпіада тривала протягом двох днів та складалася з 3-х турів: І тур – теоретичний – тестування, написання термінологічного диктанту, розв’язання соціально-педагогічної ситуації; ІІ тур – науково-публічний захист власного наукового дослідження актуальної проблеми соціальної педагогіки; ІІІ тур – практичний – демонстрація фрагменту соціально-педагогічного заходу, де учасники повинні продемонструвати практичні вміння та навички у реалізації соціально-педагогічної діяльності.

За результатами 3-х турів, Євгеній Шалупня отримав найвищу суму балів та був нагороджений дипломом І ступеня за перемогу у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка».

Євгеній ділиться враженнями: «Головне, це отримувати задоволення від того, що ти робиш та чим займаєшся!

Хочу висловити щиру подяку науково-викладацькому складу  кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за допомогу, підтримку, мотивацію. І окрема вдячність моєму науковому керівнику Тургенєвій Анастасії Олександрівні (к.пед.н., доцент)».