Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Сьомик Валентин Петрович

Наукометрика

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Сьомик Валентин Петрович

20.05.1939, м. Бердянськ Запорізької обл. Випускник БДПІ ім. П. Д. Осипенко.

Закінчив школу № 5 із золотою медаллю і фізико-математичний факультет Бердянського педінституту, кілька місяців працював на кафедрі математики, згодом вступив до аспірантури Інституту кібернетики АН УРСР, захистив кандидатську дисертацію з трансляторів з алгоритмічних мов для перших радянських ЕОМ, був направлений у нововідкритий московський Інститут електронних керуючих машин, лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ» в 1981 р., завідувач відділу Інституту проблем інформатики АН СРСР.

З 1974 р. Сьомик В. був одним із головних конструкторів Системи малих ЕОМ в СРСР і країнах РЕВ, керівник спільних робіт з дослідження і створення програмного забезпечення для СМ ЕОМ і вимірювально-обчислювальних комплексів і автоматизованих робочих місць на їх основі, яких тільки в СРСР було випущено більше 60 тис. З 1983 р. Сьомик В. брав участь у фундаментальних дослідженнях зі створення нових поколінь обчислювальних систем країн РЕВ і здійснював наукове керівництво найважливішим комплексним науковим проектом «Технологія програмного забезпечення ЕОМ нових поколінь». Сьомик В. є автором понад 90 наукових робіт, опублікованих у нашій країні і за кордоном. Ці роботи становлять теоретичну основу для проектування перспективних засобів програмного забезпечення ЕОМ. Протягом багатьох років Сьомик В. викладав в МІРЕА на базовій кафедрі «Системне програмування». За його активної участі підготовлено й випущено понад 250 кваліфікованих фахівців у галузі обчислювальної техніки.

Валентин Петрович народився вБердянську20 травня 1939 р. у скромній, але дуже шанованій робітничій родині: батько працював залізничним майстром на дослідному нафтомаслозаводі.

Закінчивши школу№ 5із золотою медаллю, навчався (1956-1961) на фізико-математичному факультеті Бердянського педінституту за спеціальністю «Математика і фізика».

Наступним етапом життя стало навчання в аспірантурі Інституту кібернетики АН УРСР (1961–1964), згодом робота в цій науковій установі, захист кандидатської дисертації за темою «Деякі питання автоматизації складання трансляторів» (1965). Подальший життєвий шлях Валентина Петровича пов`язаний з Інститутом електронних керованих машин (м. Москва) та Інститутом проблем інформатики (РАН).

Лауреат державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ» (1981).

З 1974 р. Сьомик В. П. був одним з головних конструкторів Системи малих ЕОМ в СРСР і країнах РЕВ, керівник спільних робіт з дослідження та створення програмного забезпечення для СМ ЕОМ і вимірювально-обчислювальних комплексів та автоматизованих робочих місць на їх основі, яких тільки в СРСР було випущено більше 60 тисяч. В 1981 році він став лауреатом державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ».

З 1983 р. Сьомик В. П. брав участь у фундаментальних дослідженнях щодо створення нових поколінь обчислювальних систем країн-членів РЕВ і здійснював наукове керівництво по найважливішому комплексному науковому проекту «Технологія програмного забезпечення ЕОМ нових поколінь», під якими тоді в першу чергу розумілися персональні ЕОМ, інтелектуальні ЕОМ 5-го покоління і цифрові мережі на їх основі.

Численні наукові роботи (понад 110) В. П. Семика, опубліковані в СРСР і за кордоном, складають теоретичну основу для проектування перспективних засобів програмного забезпечення ЕОМ і використовується в навчальних цілях донині. За його участі в МІРЕА підготовано понад 250 кваліфікованих спеціалістів в галузі обчислювальної техніки.

Він вперше організував технологічну систему виробництва програм як промислового продукту, що охоплює повний життєвий цикл від проектування до застосування в народному господарстві. Одним з результатів цієї системи було створення в Бердянську відділу, а потім і філії ІПІАН та Фонду алгоритмів і програм АН СРСР в його складі, засновником і куратором яких, природньо, був Валентин Петрович, що і зіграло в свій час провідну роль в інформатизації міста.

Помер В. П. Сьомик в Москві 10 грудня 1990 року. Похований на батьківщині в Бердянську.

Пам`ятають вченого і в Інституті проблем інформатики РАН. В 2009 році у світ вийшло видання «Валентин Петрович Сёмик» із серії «Материалы к биобиблиографии ученых ИПИ РАН».

Література:

Семик Валентин Петрович // Энциклопедия Бердянска : в 3 т. – Мелитополь, 2015. – Т. 3 : С – Я. – С. 60-61.

Тонких Н. Памяти выдающегося ученого: наследие Валентина Сёмика / Наталия Тонких // Бердян. ведомости. – 2013. – 6 июня (№ 23). – С. 13.

Сосницкий А. Ученый с мировым именем: памяти выдающегося ученого, организатора науки и человека бердянца Сёмика Валентина Петровича / Александр Сосницкий // Півден. зоря. – 2012. – 11 груд. ( № 140). – С. 3

Сьомик Валентин Петрович: [некролог] // Півден. зоря. – 1990. – 14 груд. (№ 198). – С. 4.

***

Сукач Г. Каталог конвертов : Бердянск и бердянцы. Бердянск. Страницы истории. Художественный музей им. И.И.Бродского. Фауна Азовского моря. Спорт в Бердянске / Г. Б. Сукач. – Бердянск: Типография ЧП «Пустовик Ю. А.», 2004. – 70 с. : 8 открыток. – Из содерж. : № 50 : В. П. Сьомик. – С. 27.

https://zounb.zp.ua/resourse_/2019/5