Berdyansk State Pedagogical University

Rector's reception office:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Address:

4, Schmidta St., Berdiansk, Zaporizhzhia  oblast Temporarily moved to: 66, Zhukovs`ki St., Zaporizhzhia

Events

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ІІ Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв і талантів «LOVE-STAR»: студенти БДПУ у числі переможців!

 

Вітаємо здобувачів вищої освіти спеціальності 014.13 Середня освіта (Музичне мистецтво), переможців ІІ Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв і талантів «LOVE-STAR», який відбувся 12–14 лютого 2022 року за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Висловлюємо подяку керівнику, доцентці кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Олені Бузовій за підготовку призерів і переможців!

Дар’я Кудрявцева – ГРАН-ПРІ фестивалю-конкурсу в номінації «Академічний вокал»,

Олександра Назаренко – лауреатка І премії в номінації «Естрадний вокал»,

Кирило Азаров – лауреат І премії в номінації «Академічний вокал»

Дарина Денега – лауреатка ІІ премії в номінації «Естрадний вокал»,

Олександр Евін – лауреат ІІ премії в номінації «Естрадний вокал»,

Яна Коваленко (ФФСК) – лауреатка І премії в номінації «Естрадний вокал».

Щиро вітаємо нашу талановиту молодь із перемогою та бажаємо нових творчих злетів!!!

 

 

За інформацією кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

 


 


 

Вітаємо з Днем народження!

 

Сьогодні наша колега, неповторна і чарівна Олена Горецька, святкує День народження!
Ось уже багато років ми працюємо пліч-о-пліч і за цей час Ви стали справжнім професіоналом своєї справи, у якого вчиться молоде покоління і яким не перестає захоплюватися, адже Ваша неповторність і харизматичність завжди приємні і хвилюючі!
День народження не просто свято, це, перш за все, момент внутрішнього зльоту, найсильнішого душевного розквіту. Тому ми хочемо побажати Вам завжди впевнено крокувати життєвою стежкою і радувати оточуючих невичерпним добром, безцінним теплом і позитивом! Гарний настрій і почуття оптимізму стали Вашими постійними супутниками. Хай так триває багато років!
З днем ​​народження, шановна Олено Віталіївно! Прийміть щирі вітання від усього колективу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв! Нехай Ваші задуми перетворюються в успішні справи. Нехай те, що Ви робите, завершується очікуваними результати і високими винагородами. Нехай життя буде гармонійним і щасливим. Нехай у серці завжди живе любов, яка буде надихати і окриляти. Черпайте натхнення в своїй родині, для якої ви найкраща мама і дружина. А ми, Ваші колеги, завжди Вас підтримаємо.
Зі святом!

 

 

 


 

Зірковий випуск магістрів ОПП «Початкова освіта» на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв

 

15 грудня 2021 року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв  Бердянського державного педагогічного університету  відбулося урочистя з нагоди вручення дипломів здобувачам другого (магістерського) рівня освітньо-професійної програми 013 Початкова освіта.

Звертаючись до випускників, деканка факультету, докторка педагогічних наук, професорка, заслужена працівниця освіти і науки України Людмила Коваль  привітала їх з успішним складанням підсумкової атестації й побажала щасливої долі кожному, творчих злетів на вчительській ниві, яку вони свідомо обрали. Людмила Вікторівна запевнила, що це зірковий випуск магістрів: молодих та креативних педагогів. Більша частина з них уже долучаються до розбудови Нової української школи у різних школах нашого міста та регіону. А факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв  отримує схвальні відгуки від стейкхолдерів про підготовку фахівців за ОПП «Початкова освіта».

До привітань долучилася кураторка групи, доцентка катедри початкової освіти Тетяна Ніконенко , яка побажала всім випускникам не спинятися на досягнутому, а впевнено йти до нових звершень у професійному та особистому житті.

Виступ Олександра Евіна та Олександри Назаренко зробили атмосферу свята незабутньою, подарували святковий настрій.

Пролунав останній університетський дзвоник для наших випускників, але колектив викладачів катедри початкової освіти впевнений, що магістри ОПП «Початкова освіта» стануть справжніми майстрами, відданими вчительській справі, а значить напишуть ще не одну славну сторінку в історії факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету .

 

 

 

За матеріалами катедри початкової освіти

 


 

Новий досвід експерта навчальних програм: перевірка фахових компетентностей випускників

 

Відповідно до наказу КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради від 21.09.2021 №184 при науково-методичний раді утворено експертну комісію з експертизи програм з позашкільної освіти. Експертом програм художньо-естетичного напряму з хореографії (сучасний танець) призначено завідувачку кафедри  теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, заслужену працівницю культури України Олену Мартиненко, яка має багаторічний досвід роботи керівника відомого в місті танцювального колективу «МарЛен» та звання керівника гуртка-методиста.

За її словами, це гарний досвід не лише підвищити рівень професійної майстерності, а й перевірити, яких знань і вмінь під час навчання в Бердянському державному педагогічному університеті набули випускники спеціальності «Хореографія». Адже саме експертиза навчальних програм допомагає розумітися викладачу, який саме знань не вистачає керівнику хореографічного колективу щодо проєктування та планування освітнього процесу.

Дводенний семінар проводила доцентка кафедри теорії та методики виховання, соціології, доцентка «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради «Тренінг для педагогів закладів позашкільної освіти «Складання навчальних програм з позашкільної освіти» В.М. Могілевська. Здобувачі вищої освіти третього курсу, які були присутні на  тренінгу зі складання навчальних програм, змогли перевірити остаточний рівень знань з даної теми, яка вивчалася ними в попередньому семестрі. Такий досвід навчання допомагає розширити рівень знань і практичних умінь, а також сприяє зацікавленню майбутнього фахівця в отриманні додаткової інформації під час неформальної освіти.

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Перевірка фахової компетентності хореографів-практиків під час конкурсних програм

 

18 вересня в рамках дня міста відбувся Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв і талантів «Золотий апельсин», у якому взяли участь хореографічні колективи міста Бердянська та Маріуполя.

До складу журі конкурсу було запрошено завідувачку кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, заслужену працівницю України Олену Мартиненко. За її словами, «оцінювати творчу діяльність інших – це дуже відповідальна справа, бо за кожним керівником стоїть труд дітей, яких потрібно не образити, а мотивувати до ще кращих результатів, зберегти та підтримати їх любов до хореографічного мистецтва, навчити сприймати об’єктивну оцінку журі». Пані Олена зазначила, що на цьому конкурсі здебільшого оцінювала не колективи, а свою роботу як викладача дисциплін циклу професійної підготовки: «Мистецтво балетмейстера», «Теорія і методика роботи з хореографічним колективом». Під час перегляду та аналізу хореографічних постановок потрібно було дати відповіді на важливі питання: «Як хореографи-практики вміють застосувати в практичній діяльності знання та навички, отримані протягом навчання?», «Які типові помилки простежувалися в творчих роботах?», «Як осучаснити зміст освітніх компонентів, щоб якість навчання була кращою, а фахівці більш компетентними?» та ін., бо учасниками конкурсу були колективи під керівництвом випускників спеціальності «Хореографія» (Олена Ковтун, Яна Павленко, Анна Матвєєва, Валерія Ревва) та здобувачі освіти денної форми навчання (Євгенія Дашкевич – 2 курс магістратури, Сніжана Пархоменко – 4 курс, Марина Мосейчук – 2 курс).

До складу журі ввійшли компетентні та знані хореографи України: Денис Паукштелло – викладач Харківської державної академії культури і мистецтв, багаторазовий чемпіон України, тренер чемпіонатів світу з сучасної хореографії, суддя Української федерації спортивного танцю, хореограф-постановник та Ганна Лазарева – викладачка вищої категорії класичної хореографії, артистка балету Харківського національного театру опери та балету М. Лисенка, лауреатка міжнародних та всеукраїнських конкурсів виконавців та балетмейстерів, членкиня національної хореографічної спілки України. Слід відмітити, що члени журі були єдиної думки при оцінюванні творчих робіт.

Олена Мартиненко отримала подяку за майстерність, професіоналізм, плідну й ефективну роботу у складі фахового журі, забезпечення об’єктивної та якісної оцінки досвіду роботи конкурсантів на міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв і талантів «Золотий апельсин». А, головне, це можливість зустрітися і поспілкуватися з випускниками і студентами, які обрали професію хореографа та з великою вдячністю вчаться самі і вчать інших, прислухаються до порад, коректно сприймають зауваження та рекомендації, з повагою і гордістю говорять про навчання в Бердянському державному педагогічному університеті.

 

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

Творчий початок нового навчального року

 

Навчання на спеціальності «Хореографія» передбачає активну участь у концертній діяльності,  яка є важливою складовою набуття танцювального досвіду, сценічної культури, оцінки сформованості рівня виконавської компетентності, сформованої під час освітнього процесу. Тому хореографи БДПУ приступили до навчання ще наприкінці серпня, готуючись до однієї з важливих подій – «ДНЯ ЗНАНЬ», який передбачає вітання першокурсників зі вступом у найкращий ЗВО Азовського узбережжя.

Традиційний захід відбувся в нетрадиційній формі –  міні подорожі локаціями університетських пам’яток. Завданням хореографів було танцювальне оформлення артоб’єктів БДПУ, які презентували першокурсникам: «Коло знань», «Валізка», «Дерево бажань». Кожний вихід відрізнявся креативним підходом у його композиційному рішенні: гумористично-сатиричне обігравання заселення в гуртожиток із головним атрибутом арт-об’єкту – валізкою; лірично-романтичний настрій біля «Дерева бажань» під живий музичний супровід концертмейстерки Ольги СМОЛКИ ; національно-патріотичне забарвлення танцювального оформлення пісні «Сорочка-вишиванка» у виконанні студентки спеціальності «Музичне мистецтво» Валерії ДЯДЮН та інструментального твору «Аркан» виконаного учасниками народного інструментального ансамблю «Барвисті музики» (керівник Павло КОСЕНКО ). До танцювального флешмобу біля «Кола знань» окрім хореографів були залучені й здобувачі інших спеціальностей і навіть студенти-першокурсники спеціальності «Хореографії», які ще до початку навчання отримали «бойове концертне хрещення».

А далі на студентів чекали концертні виступи під час Дня міста. Танцювальні колективи «МарЛен»  (керівник Олена МАРТИНЕНКО ) і «Калина» (керівник Руслан ПАВЛЕНКО ) гідно представили БДПУ на концертних майданчиках. Першокурсники також були залучені до танцювальної родини і на рівних з іншими виступали в хореографічній постановці «Мій Бердянськ».

Попереду хореографів очікує активна підготовка до ДНЯ ВЧИТЕЛЯ – одного з найважливіших та найулюбленіших концертних заходів нашого рідного альма-матер.

 

 

 

За матеріалами кафедри теорії та

методики навчання мистецьких дисциплін

 


 

День української мови та писемності в режимі online

 

Шануючи традиції, студентство та викладачі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв 9 листопада відсвяткували День української мови та писемності у дистанційному режимі.

Студентська рада факультету записала відео на поезію Лесі Українки «Слово, чому ти не тверда криця…». Також студентство долучилося до акції єднання навколо рідної мови – написання ХХ ювілейного радіо диктанту разом з усією Україною.

А родзинкою цього дня став квіз у сторіс на Instagram-сторінці факультету @fppom_bdpu. В інтерактивній формі було проведено опитування серед здобувачів вищої освіти щодо володіння українською мовою.

Завдяки креативним ідеям та студентської ради факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вдалося цікаво, незвичайно та креативно провести День української писемності та мови.

 

 

 


НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК – НОВІ ОРІЄНТИРИ РОЗВИТКУ ФАКУЛЬТЕТУ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ТА МИСТЕЦТВ

 

20 серпня 2020 року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв відбулися збори трудового колективу, на яких обговорювалося питання про стан діяльності кафедр та перспективи розвитку на наступний навчальний рік. Завідувачки кафедр (професорка Алла КРАМАРЕНКО, доцентка Олена МАРТИНЕНКО, професорка Лариса ЛІСІНА, доцентка Олена ГОРЕЦЬКА) доповіли про найважливіші досягнення викладачів і здобувачів вищої освіти, ілюструючи матеріалами презентацій.

З пріоритетними напрямами діяльності факультету в наступному навчальному році ознайомила декан факультету професор, доктор педагогічних наук, заслужений працівник освіти Людмила КОВАЛЬ, закцентувавши увагу на таких позиціях: створенні позитивного іміджу спеціальності, факультету й університету; підвищенні якості вищої освіти в контексті акредитаційних вимог Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти; активізації наукової та міжнародної діяльності у зв’язку з інтеграцією до Європейського освітнього простору; формуванні потужного кадрового потенціалу як основи успішної реалізації освітньої діяльності на факультеті; розвитку студентського самоврядування та працевлаштуванні випускників.

Серед проблем декан виокремила першочерговим для кожної спеціальності визначення стратегії розвитку й відповідно унікальності чинних освітньо-професійних програм. Важливим у цьому аспекті Людмила Вікторівна назвала урахування позитивного досвіду практики підготовки фахівців за аналогічними ОПП у вітчизняних та зарубіжних ЗВО, впровадження Державних галузевих стандартів, ідей Концепції Нової української школи тощо.

Однією з найскладніших проблем для факультету декан назвала орієнтир кожного викладача на зміни педагогічного мислення, в основі якого має бути створення студентоцентрованого освітнього середовища; внутрішня та зовнішня мобільність як викладачів, так і здобувачів вищої освіти; нові підходи до отримання вищої освіти в межах формальної, інформальної  та неформальної освіти.

Стратегічним завданням на факультеті є оновлення змісту освітніх компонентів ОПП, ураховуючи її мету, завдання, загальні й фахові компетентності, програмні результати навчання, критерії оцінювання за кожним видом роботи (особливо самостійної). Серед пріоритетів діяльності актуальним є дотримання правил академічної доброчесності, прозорість підготовки фахівців за різними ОПП, про що має дбати кожен  на факультеті.

Завершуючи, декан факультету Людмила КОВАЛЬ привітала з початком нового навчального року й побажала здоров’я, натхнення, нових творчих ідей і готовності спокійно й виважено сприймати будь-які виклики часу.

За матеріалами факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


ПРО МІЖНАРОДНЕ СТАЖУВАННЯ ДОЦЕНТОК КАФЕДРИ

ПЕДАГОГІКИ ІРИНИ БАРБАШОВОЇ І ЛІЛІЇ ЯРОЩУК

 

Ірина БАРБАШОВА, доцентка кафедри педагогіки Бердянського державного педагогічного університету, взяла участь в онлайн стажуванні на базі Університету Collegium Civitas у місті Варшаві (Республіка Польща), який відбувся з 23 червня по 15 липня 2020 року.

Команда ELPD за підтримки Центру польської освіти підготувала цікаву та насичену програму онлайн стажування педагогічних і науково-педагогічних працівників ЗВО I–IV рівнів акредитації незалежно від форм

власності та підпорядкування за допомогою програмного модулю ZOOM:

«Інтернаціоналізація вищої освіти. Організація навчального процесу та інноваційні методи навчання в закладах вищої освіти Польщі».

Collegium Civitas (див. світлини) – це сучасний недержавний університет, розташований у центрі Варшави. Collegium Civitas був заснований у 1997 році під патронатом п’яти науково-дослідних інститутів польської Академії наук: інституту фізіології і соціології, інституту історії, інституту політичних наук, інституту мистецтв і інституту славістики. Нині цей університет має репутацію кращого в Польщі вузу у вивченні міжнародних соціальних і політичних дисциплін. Університет акредитовано національною акредитаційною комісією і університетською акредитаційною комісією на конференції ректорів польських університетів. Collegium Civitas гордиться своїми сертифікатами якості освіти: the Kingston University London Certificate, the Trustworthy University Certificate and Certificate of University of Leaders 2011.

Лілія ЯРОЩУК, доцентка кафедри педагогіки Бердянського державного педагогічного університету, успішно пройшла програму міжнародного підвищення кваліфікації «Хмарні сервіси для онлайн навчання на прикладі платформи ZOOM», яке відбулося з 20 по 27 липня 2020 р. в місті Любліні (Республіка Польща).

Організатором міжнародного підвищення кваліфікації (вебінару) є Інститут науково-дослідний  Люблінського науково-технологічного парку і IESF Міжнародна фундація науковців та освітян, а також Асоціація міжнародного освітнього та наукового співробітництва.

Під час вебінару було отримано новий досвід та знання з використання хмарних сервісів для онлайн навчання з педагогіки, історії педагогіки, методології та методів наукових досліджень за підтримки  платформи ZOOM.

Сертифікати викладачок про проходження стажування та підвищення кваліфікації є документом, який підтверджує міжнародний досвід учасника.  Щиро дякуємо організаторам та засновникам за можливість вивчення європейського досвіду організації освітньої діяльності, де освітній процес зорієнтований на вимоги роботодавців.

 За інформацією викладачів кафедри педагогіки БДПУ

 


 

ДНІ НАУКИ НА КАТЕДРІ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ

Не зважаючи на те, що Всеукраїнський фестиваль наук–2020 вперше проводиться дистанційно, 12 травня ц.р. співробітники катедри початкової освіти підбили підсумки наукової діяльності за поточний навчальний рік. У засіданні наукової секції викладачів (платформа ZOOM) традиційно взяла участь декан факультету ППОМ – професорка Людмила КОВАЛЬ. Очільниця факультету виділила та проаналізувала напрями спільної наукової діяльності членів катедри в руслі імплементації ключової реформи Міністерства освіти і науки України «Нова українська школа», як-от:

  • підвищення кваліфікації викладачів;
  • сертифікація викладачів катедри;
  • участь у роботі Колегії Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації;
  • проведення дисертаційних досліджень (наукова школа професорки Людмили КОВАЛЬ (захист на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук – Юлія ТАРАНЕНКО, Тетяна НІКОНЕНКО, Марина НЕСТЕРЕНКО, готуються до захисту – Крістіна ПЕТРИК, Лідія ЧЕРЕДНИК);
  • організація та проведення Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції;
  • вивчення фінського та вітчизняного досвіду з проблеми оновлення змісту навчання в початковій школі;
  • публікації у фахових наукових виданнях;
  • проведення педагогічного фестивалю із залученням стейкхо́лдерів;
  • створення навчально-методичної лабораторії НУШ;
  • оновлення навчально-методичного забезпечення;
  • публікації в міжнародних наукових виданнях;
  • проведення курсів підвищення кваліфікації учителів;
  • участь викладачів у конференціях, вебінарах, науково-методичних

платформах на всеукраїнському та міжнародному рівнях з проблеми модернізації професійної підготовки майбутніх фахівців початкової освіти;

  • упровадження нових технологій навчання в освітній процес ЗВО;
  • наукова діяльність здобувачів вищої освіти.

Ознайомитись із напрямами наукової діяльності катедри початкової освіти на засадах Концепції Нової української школи можна за допомогою презентації, підготовленої деканом ФППОМ Людмилою КОВАЛЬ (технічне оформлення особистих портфоліо викладачів та унаочнення матеріалу – ст. викл. Марина НЕСТЕРЕНКО).

Кожен викладач мав змогу деталізувати доповідь професорки Людмили КОВАЛЬ, прозвітувавши про власні наукові досягнення за вказаний період, а їх було немало.

Фінальною нотою засідання наукової секції викладачів катедри початкової освіти стало визначення перспективних планів щодо подальшого впровадження ідей НУШ у систему вітчизняної  вищої освіти, а саме:

  • активізація діяльності викладачів з публікації наукових статей у журналах з високим імпакт-фактором (наявність статей – проф. Л.КОВАЛЬ, А.КРАМАРЕНКО, доц. О.ПОПОВА, К. СТЕПАНЮК, Л. ЧЕМОНІНА, ст.викл. Т.НІКОНЕНКО, інші – в науковому доопрацюванні);
  • оновлення навчально-методичних посібників з урахуванням змін, які відбулися в початковій школі, для здобувачів першого та другого рівнів вищої освіти (з методики природничої, громадянської, історичної освітніх галузей в початковій школі – проф. А. КРАМАРЕНКО; практикум з методики математики – проф. Л.КОВАЛЬ, ст.викл. Т.НІКОНЕНКО; з методики навчання української мови – доц. Л.ПОПОВА; з сучасних технологій природничої, громадянської, історичної освітніх галузей в початковій школі – проф. А. КРАМАРЕНКО, ст. викл. К.СТЕПАНЮК; з методики іноземної мови в початковій школі – ст.викл. А.УДОВИЧЕНКО та ін.);
  • планування закордонних стажувань викладачів з метою вивчення європейського досвіду підготовки педагогів у закладах вищої освіти (доц. О.ПОПОВА, К. СТЕПАНЮК, О. МАЛИЦЬКА, ст.викл. М.НЕСТЕРЕНКО та ін.);
  • участь в творчих проєктах художньо-естетичного спрямування (доц. О. МАЛИЦЬКА, ст. викл. О.КАЧЕРОВА);
  • стажування викладачів катедри в школах міста й області з метою ознайомлення з особливостями навчання здобувачів початкової освіти за різними методичними системами («Інтелект України», «На крилах успіху» та ін.);
  • поширення практики спільних публікацій зі студентами у фахових наукових виданнях України;
  • визначення викладачами напрямку наукових пошуків відносно комплексної теми кафедри «Підготовка майбутніх педагогів до роботи в умовах варіативності початкової освіти» тощо.

Сподіваємося, що наступного року перспективні наукові плани викладачів катедри стануть реальністю, яка дозволить вивести ФППОМ Бердянського державного педагогічного університету на якісно новий рівень підготовки фахівців у галузі початкової освіти.

Цього ж дня відбулося засідання студентської секції «Сучасні проблеми початкової освіти», на якому заслухано найкращі доповіді здобувачів, присвячених сучасним проблемам теорії і методики початкової освіти. Названий захід було проведено в умовах дистанційного навчання за допомогою платформи ZOOM (Головуюча секції – доценка Лада ЧЕМОНІНА, секретарка – старша викладачка Тетяна НІКОНЕНКО).

Усі презентовані дослідження мали науково-практичний характер. Ефективність пропонованих підходів до організації різних аспектів навчання здобувачів початкової освіти та підготовки майбутніх фахівців цієї галузі  підтверджені даними контрольних зрізів авторських досліджень.

За результатами голосування найкращою одноголосно визнано доповідь здобувачки першого рівня вищої освіти 41 гр. Марини СТЕЛЬМАХ (Наук. кер. – старша викладачка Тетяна НІКОНЕНКО). Марина на досить високому рівні представила засоби навчання математики в НУШ та їх практичне застосування в роботі із здобувачами початкової освіти, а саме розрахункові палички Кюізенера (довідка: Джордж КЮІЗЕНЕР – Бельгійський учитель початкової школи, який розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей).

М. СТЕЛЬМАХ у доповіді зазначила, що кольорові палички є багатофункціональним математичним посібником, який дає змогу «через руки» дитини формувати поняття числової послідовності, склад числа, що число з’являється в результаті рахунку і вимірювання. Діти швидко засвоюють додавання і віднімання, «більше-менше», «рівне», «вправо – вліво», «між», «довше», «вище»; вчаться ділити ціле на частини і вимірювати об’єкти умовними мірками. Слухачам було доведено, що набір сприяє розвитку дитячої творчості, фантазії, дрібної моторики, наочно-діяльного мислення, уваги, просторового орієнтування, сприйняття, комбінаторних, конструкторських здібностей, стимулює уяву, пізнавальну діяльність; привчають до порядку.

У цілому, доповіді майбутніх фахівців у галузі початкової освіти дозволили констатувати як широке коло професійних інтересів, так і досить високий рівень їх наукового потенціалу.

Також викладачами катедри було проведенні заходи методико орієнтованого спрямування із врахуванням впровадження Концепції НУШ на практиці.

Мовно-літературна освітня галузь початкової школи

Метою початкової освіти є всебічний розвиток особистості дитини, оволодіння ключовими і предметними компетентностями, що забезпечують її готовність до життя в суспільстві, продовження навчання в основній школі. Ці проблеми розглядалися 12 травня ц.р. доцентом катедри початкової освіти Ларисою ПОПОВОЮ та здобувачами вищої освіти 21 групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. В рамках днів науки була проведена онлайн-конференція «Мовно-літературна компетентність учителя Нової української школи».

Майбутні фахівці докладно розглянули питання розвитку пізнавального інтересу до рідного слова, читання, дитячої книжки; познайомилися з LEGO-технологією як однією з найвідоміших і поширених нині педагогічних систем у світі, особливостями її застосування в період навчання грамоти; підготовили презентації, у яких розкрили свої погляди на сучасну початкову освіту під кутом тих завдань, які постають перед Новою українською школою.

  • Як зацікавити учнів новою темою?
  • Чому розповідь учителя про важливість здобуття знань з мови не дає очікуваних результатів?
  • Які методи навчання доцільно використовувати на уроках мови з метою формування компетенцій учнів початкової школи?

Саме на ці питання шукали відповіді студенти 31 групи 14 травня ц.р. на майстер-класі, який проводила їхня кураторка кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри початкової освіти Лада Чемоніна.

Зазначений захід було організовано на платформі ZOOM, що дозволило забезпечити якісний аудіо- та відеозв’язок, а також демонстраціюпрезентації, на слайдах якої лекторка подала основний матеріал з теми «Сторітелінгяк засіб формування компетенцій здобувачами початкової освіти на уроках мови».

Викладачка не тільки розкрила сутність понять сторітелінг і педагогічний сторітелінг, схарактеризувала види й основні сюжетні лінії педагогічного сторітелінгу, а й розкрила секрети створення цікавих навчальних оповідань і казок і способи їх використання на уроках мови.

За результатами ознайомлення з досвідом застосування  названого вище методу навчання майбутні вчителі початкової школи, об’єднавшись у групи, написали цікаві історії про незвичайні пригоди жителів Мовної країни для учнів 1–4 класів, як-от: «Казка про те, як утворюються нові СЛОВА», «Казка про розділові знаки», «Сім братів-відмінків».

Переконані, що подібні заходи сприяють поступовому перетворенню сьогоднішніх студентівфакультету, де готують першого вчителя, на компетентних фахівців нового типу, здатних виконувати роль коуча, фасилітатора, тьютора, модератора в індивідуальній освітній траєкторії молодшого школяра.

 

Інформатична освітня галузь початкової школи

Цікавою формою проведення цього річних заходів до Днів науки в БДПУ виявився веб-квест для студентівгруп с16 та 31ПО на тему “Цифровізація освіти: майбутнє чи сьогодення?”, який було організовано старшим викладачем катедри початкової освіти Мариною НЕСТЕРЕНКО.

Робота здобувачів вищої освіти на цьому заході відбувалася в форматі “онлайн-зустріч в Zoom, інструктаж – проходження веб-квесту – онлайн-зустріч в Zoom, обговорення результатів, рефлексія”.

У ході виконання завдань квесту учасники ознайомилися з сутністю тенденції цифровізації освіти, усвідомили в яких формах відбувається цей процес, відкрили та дослідили для себе цікаві сайти професійної спрямованості, а також добре “прокачали” свої аналітичні та пошукові навички. Шукачів “скарбів” не зупинилинавітьдоситьскладнізавдання, тому всі завершили роботу успішно й отримали в подарунокякісні дидактико-методичніматеріали для вчителяпочатковоїшколи.

Отримані знання стануть майбутнім учителям в нагоді під час викладання інформатики в початковій школі, а практика роботи в онлайн-сервісі для створення веб-квестів дозволить з легкістю організувати подібний захід для здобувачів початкової освіти.

 

Природнича, здоровязбережувальна та соціальна освітні галузі початкової школи

14 травня ц.р., застосовуючи платформу Zoom, було проведено круглий стіл “Природотерапія як технологія біо(еко)етичної діяльності вчителя Нової української школи”. Метою заходу було ознайомлення з педагогічним досвідом учителів НУШ із здоров’язберігаючих технологій та представлення власних розробок з усунення емоційного перевантаження здобувачів початкової освіти (групи м11ПО, с26 ПО, викладач – професорка, завідувачка катедри початкової освіти Алла КРАМАРЕНКО).

Так, варто вказати, що магістрантки Валерія Коваленко та Валерія Дуднік, опрацьовуючи визначену проблему, брали участь в Iміжнародній науково-практичній конференції “INNOVATIVEDEVELOPMENTOFSCIENCEANDEDUCATION”, яка відбулася 29-31 березня ц.р. у м. Афіни (Греція), (http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/INNOVATIVE-DEVELOPMENT-OF-SCIENCE-AND-EDUCATION-29-31.03.20.pdf). Вони представили теоретичні позиції із застосування цієї технології.

А Оксана МАЛЮГА, Діана ПОНОМАРЕНКО та Юлія МОРОЗ, працюючи в початковій школі, поділилися власним педагогічним досвідом із формування природовідповідної поведінки в здобувачів початкової освіти. Мали можливість також висвітлити основні напрямки практичної діяльності на міжнародному рівні (тези – 8 міжнародна науково-практична конференція “Perspectivesofworldscienceandeducation”, яка відбулася 22-24 квітня ц.р. у м. Осака (Японія), (URL: http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/PERSPECTIVES-OF-WORLD-SCIENCE-AND-EDUCATION_22-24.04.2020.pdf).

Під час обговорення представленої теми Юлія ПЕРЧИЦЬ  та Юлія ЛОГОЗИНСЬКА виокремили складники цієї технології та шляхи її вдосконалення на практиці. Здобувачі вищої освіти с26 гр. розкрили технологію природотерапії на засадах ноосферної освіти.

Зазначимо, що вивчаючи дисципліну «Біо(еко)етична діяльність вчителя початкової школи», майбутні фахівці мали можливість отримати компетентності щодо екологізації освітнього простору в умовах НУШ та опанувати сучасні методики здоров язбереження здобувачів початкової освіти на практиці. Саме сучасний стан здоров’я молодших школярів та міжнародні заходи щодо збереження та зміцнення імунітету в цей нелегкий час спонукали до наукової дискусії  в цьому напрямку.

 

Іноземна освітня галузь початкової школи

14 травня ц.р. (соціальна мережа Facebook) було проведено круглий стіл на тему «Перевернуте навчання іноземної мови в умовах НУШ». Метою заходу було ознайомлення з особливостями організації навчання англійської мови в початковій школі за технологіями перевернутого навчання. (група 41ПО, викладач − Ганна УДОВИЧЕНКО).

Під час  обговорення студенти Марина Стельмах та Вікторія Хамула зазначили, що ця технологія дозволяє «перевернути» звичний освітній процес таким чином: домашнім завданням для учнів є перегляд відповідних відео фрагментів з навчальним матеріалом наступного уроку, учні самостійно проходять теоретичний матеріал, а у класі час використовується на виконання практичних завдань. Студенти Фаїна Тодорюк та Лілія Плотнікова визначили, що важливими перевагами такого навчання на уроках іноземної мови в умовах Нової української школи є розвиток самостійності у школярів,  стимулювання отримання додаткових знань та їх ефективне закріплення, спонукання учнів вчитися один у одного та ділитися власним досвідом.

 

Математична освітня галузь початкової школи

15 травня ц. р. (платформа Zoom) було проведено практичне заняття «Особливості навчання молодших школярів цифрового покоління на уроках математики в початковій школі».

Під час конференції студенти 31 ПО групи під керівництвом старшої викладачки катедри початкової освіти Тетяни НІКОНЕНКО мали можливість не тільки познайомитися з особливостями роботи здобувачів початкової освіти – представників цифрового покоління на уроках математики в умовах НУШ, але й продемонструвати різні форми та методи роботи направлені на навчання через діяльність і розкриття нового знання в контексті навчального дослідження.

Майбутні вчителі початкової школи з цікавістю брали участь, адже розуміють, що незабаром стануть активними учасниками освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти.

 

Технологічна освітня галузь початкової школи

15 травня ц.р. доценткою катедри початкової освіти Катериною СТЕПАНЮК був проведений онлайн воркшоп  «Організація проєктної діяльності молодших школярів засобами дистанційної освіти».

У Новій українській школі, відповідно до Державного стандарту початкової освіти (2018) одним із найважливіших питань є збільшення часу спілкування між учнями, учителем та учнями в класі, заміна репродуктивних технологій та методів навчання діяльнісними, продуктивними, проєктними. В умовах запровадження карантину важливим є налагодження дистанційного взаємозв’язку вчителя із здобувачами освіти. Саме тому на вимогу часу був проведений воркшоп для майбутніх учителів початкової школи. У реальному часі студенти 31 ПО групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв працювали з електронним конструктором книг writereader.com та представили у ролі укладачів власні книжечки для молодших школярів «Казки Василя Сухомлинського». Крім казки студенти розмістили коротку інформацію про видатного педагога, дібрали ілюстрації та сформували запитання за змістом прочитаного твору.  Важливим та зручним є можливість застосування конструктору навіть з телефону, доступ до редагування вчителем учнівських робіт та перегляд книжечок класу на поличці.

Зазначимо, що досвід роботи з електронним конструктором writereader.com дозволяє додати до власної методичної скарбнички майбутніх учителів початкової школи іще один інструмент презентації результатів проєктної діяльності та розширить досвід використання електронних онлайн ресурсів у освітньому процесі Нової української школи.

 

Мистецька освітня галузь початкової школи

Як малювати олією на полотні, які матеріали потрібні для живопису олією, що потрібно для живопису олією в цілому? Відповіді на ці та інші питання Ви знайдете на катедрі початкової освіти та мистецтв БДПУ.

15 травня ц.р. в 11.10 старша викладачка Ольга  КАЧЕРОВА разом із здобувачами освіти 21ПО гр. в онлайн режимі на платформі zoom провела майстер клас  з олійного живопису, та за 1 годину разом із студентами намалювали картину «Подих літа».

Олійний живопис – це захоплюючий та яскравий світ, який Ви самостійно створюєте на полотні за допомогою олійних фарб, пензликів та мастихінів. Отримуйте новий досвід, знімайте стрес, заряджайтесь позитивом та надихайтесь – пишіть картини для себе та близьким.

Досить захопливою була нова форма висвітлення мистецької освітньої галузі –  «челендж художників», у якому взяли участь здобувачі вищої освіти 41ПО та 21ПО гр. під керівництвом кандидатки педагогічних наук, доцентки катедри початкової освіти Олени МАЛИЦЬКОЇ та старшої викладачки Ольги КАЧЕРОВОЇ.

Коли ми обираємо професію, якій хотіли б присвятити життя, ми зважаємо на свої вподобання, вміння, на те, що каже нам внутрішній голос. Є серед нас люди, які обирають свою справу тому, що не можуть її не робити. Серед них окреме місце займають художники. Вони віддають свій час, зусилля, емоції, натхнення аби висловити почуття та думки на полотні.

Є певна група людей, що цікавиться цим, але вона, на жаль, не збільшується істотно і це треба змінювати. Духовний розвиток має займати більшу частину в житті людей, ніж це є зараз. Втім сподіватимемось, що попит на живопис зросте, а разом з ним стануть вищими і моральні цінності людей. Художники витрачають безліч годин, думок, емоцій, зусиль, коштів, аби створити те, на що людина іноді дивиться кілька хвилин і відкидає. Можливо варто хоча б спробувати зрозуміти щось нове, на перший погляд дивне? Інакше прогресу бути не може.

Переходьте за посиланням (https://www.youtube.com/watch?v=7j_nBa7yPGU&feature=youtu.be), переглядайте та творіть разом з нами, з художниками БДПУ! Усім позитиву та натхнення! Беріть фарби та полотна, красу – в буденність!

На такій цікавій ноті закінчуємо звітування щодо Днів науки на катедрі початкової освіти. Бажаємо всім творчої наснаги, розкриття власного наукового потенціалу та збагачення найкращими ідеями наукової скарбнички справжніх професіоналів.

За матеріалами катедри початкової освіти

 


 


 

МІЖНАРОДНА НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ МАГІСТРІВ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ

Магістри початкової освіти окрім дистанційного навчання не зупиняють вдосконалюватися як майбутні науковці.

Так, студентки Валерія Коваленко та Валерія Дуднік брали участь в I міжнародній науково-практичній конференції “INNOVATIVE DEVELOPMENT OF SCIENCE AND EDUCATION”, яка відбулася 29-31 березня ц.р. у м. Афіни (Греція), (http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/INNOVATIVE-DEVELOPMENT-OF-SCIENCE-AND-EDUCATION-29-31.03.20.pdf).

Магістрантки підготували тези на тему: «ПРИРОДОТЕРАПІЯ ЯК СКЛАДОВА БІО(ЕКО)ЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ» (керівниця – професорка, завідувачка катедри початкової освіти Алла КРАМАРЕНКО). Вивчаючи дисципліну «Біо(еко)етична діяльність вчителя початкової школи», майбутні фахівці мали можливість отримати компетентності щодо екологізації освітнього простору в умовах НУШ та опанувати сучасні методики здоров’язбереження здобувачів початкової освіти на практиці. Саме сучасний стан здоров’я молодших школярів та міжнародні заходи щодо збереження та зміцнення імунітету в цей нелегкий час спонукали до наукових пошуків в цьому напрямку. Наукові доповіді оргкомітетом було відзначено.

Вітаємо дівчат та бажаємо наступних вдалих наукових пошуків!

Dudnik Valeriia          Kovalenko Valeriia

 

За матеріалами катедри початкової освіти

 


 

Вітаємо переможницю Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт

Уже третій рік поспіль студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв стають переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 013 Початкова освіта, який проводився в Вінницькому державному педагогічному університеті  імені Михайла Коцюбинського. Цього разу наш заклад освіти представляла студентка третього курсу Карина Тімченко, яка презентувала результати наукової роботи на тему: «Мовленнєвий розвиток молодших школярів засобами мультимедіа», виконаної під керівництвом кандидатки педагогічних наук, доцентки катедри початкової освіти Лади Чемоніної.

За рішенням авторитетного журі нашу студентку нагороджено дипломом ІІ ступеня. Вітаємо переможницю, пишаємось її досягненнями та бажаємо подальших наукових і творчих успіхів!

Колектив викладачів кафедри і студентів спеціальності 013 Початкова освіта щиро дякує деканці факультету ППОМ, докторці педагогічних наук, професорці Людмилі Коваль за допомогу та підтримку у вихованні молодого покоління науковців.

конкурсна робота рейтинг

Викладачі і студенти ФППОМ


 

 

Визначили переможців І туру Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка»

 

20 лютого викладачами кафедри педагогіки було організовано й проведено І тур Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» серед студентів, які навчаються за спеціальностями 013 «Початкова освіта», 014 «Середня освіта (за предметними спеціалізаціями)» та 015 «Професійна освіта». Завданням олімпіади є виявлення педагогічно обдарованих студентів, розвиток та реалізація їх професійних здібностей, а також стимулювання творчих пошуків.

У І турі брали участь студенти 2-их та 3-іх курсів з чотирьох факультетів: гуманітарно-економічного; психолого-педагогічної освіти та мистецтв, фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти, філології та соціальних комунікацій в загальній кількості 35 осіб.

За умовами проведення олімпіади її учасники виконували тестові завдання різного рівня складності та розв’язували педагогічні ситуації за результатом перегляду відеоролика. Це дозволило виявити їхні знання з усіх розділів педагогіки, уміння критично аналізувати сучасні тенденції в освіті.

За підсумками І етапу Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» призові місця посіли Валерія БІЛИК, Діана ФЛІНТА, Дар’я БЛИЗНЮК (2 курс ФФМКТО), Єлизавета СТОЙЧЕВА (3 курс ФФМКТО), Аліна НЕСТЕРЕНКО та Владислава ПРОЦЕНКО (3 курс ГЕФ), Валерія БАРАБАШ (3 курс ФППОМ), Дарина СКУРАТОВСЬКА (2 курс ФФСК).

Щиро вітаємо призерів та всіх учасників олімпіади й бажаємо в подальшому досягти нових наукових звершень, наполегливо працювати над підвищенням рівня педагогічної майстерності, зберігати й розвивати найкращі традиції Бердянського державного педагогічного університету.


 


 

Професія першого вчителя: труднощі та переваги

Як і кожна професія, робота вчителя початкової школи вимагає значних емоційних, інтелектуальних, матеріальних та інших витрат. У сукупності вони створюють суттєву перепону до омріяного професіоналізму, сповнену страхів і упереджень.

Минулого тижня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв кураторами академічних груп спеціальності 013 Початкова освіта Мариною Нестеренко та Мариною Радіоновою було проведено бінарну кураторську годину на тему «Професія першого вчителя: труднощі та переваги».

На цьому заході було об’єднано здобувачів вищої освіти першого та другого курсів, які ще тільки починають робити перші кроки до успішного оволодіння обраним фахом. Так, методом мозкового штурму учасниками було визначено ряд ключових повсякденних професійних проблем, з якими стикається навіть найкомпетентніший учитель початкової школи та які він має вміти ефективно розв’язувати. Але студенти навіть не встигли злякатися, адже на противагу окресленим труднощам було наведено ряд аргументів та стратегій, за допомогою яких будь-які негаразди можна вирішити просто й ефективно.

Ця частина роботи була максимально переконливою, адже власним досвідом подолання таких труднощів та секретами успішної педагогічної діяльності ділилися молоді та перспективні вчителі початкових класів із різних куточків Запорізької та Дніпропетровської областей: Юлія Оглобліна (м. Дніпро), Яна Сенченко (м. Бердянськ), Марина Хлепітько (смт. Чернігівка), Олена Усик (смт. Більмак). Усі вони – випускники факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету.

Комунікацію з експертами-практиками було налагоджено за допомогою відеоінтерв`ю, які демонструвалися студентам та розкривали  сутність ряду проблем, зокрема стосовно реального розміру оплати праці вчителя, кількості дітей у класі та особливостей взаємодії з ними на уроці, матеріально-технічного оснащення кабінетів, взаємин з батьками учнів, секретів ефективного розподілу робочого часу на рутинну роботу та педагогічну творчість, а також емоційних ресурсів і джерел натхнення для отримання задоволення від роботи.

Усі стратегії подолання професійних труднощів, які студентам запропонували до розгляду експерти, фіксувалися на гілках інтелектуальної карти, що, загалом, дозволило візуалізувати цілісну картину, яка стала мотиватором для майбутніх вчителів початкової школи.

Окремою родзинкою заходу стала особиста присутність декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмили Коваль, яка щедро ділилася власним досвідом учителювання та надихала всіх присутніх на подальше успішне оволодіння фахом.

Активно рефлексуючи, здобувачі дійшли висновку, що, маючи в своєму арсеналі високий рівень психологічної культури, стресостійкості, гнучкості мислення, креативності, готовність позитивно взаємодіяти з усіма учасниками освітнього процесу, велику вмотивованість, любов до дітей і власної роботи, усі проблеми з легкістю віршуються та втрачають свою актуальність на фоні дитячого сміху та вдячних поглядів батьків і вихованців. Як результат – студенти виявили бажання якнайшвидше перевірити отримані знання та вміння на власному досвіді під час педагогічної практики.

Висловлюємо щиру вдячність декану факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Людмилі Коваль за стимулювання до пошуку сучасних форм професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи та підтримку в реалізації інноваційних ідей, експертам, які люб’язно погодилися взяти участь у заході та поділилися своїм досвідом, і майбутнім «зіркам» Нової української школи – нашим дорогим здобувачам за активність!

 

Старший викладач кафедри початкової освіти Марина НЕСТЕРЕНКО

Завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина РАДІОНОВА


Єднаємося навколо державної мови

 

Напередодні Дня української писемності та мови Українське радіо влаштує традиційну акцію “Всеукраїнський радіодиктант національної єдності“. Цього року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв студенти та викладачі активно долучилися до написання тексту, який у прямому ефірі читав відомий мовознавець, автор підручників і посібників з української мови та літератури Олександр Авраменко. До речі, він складав тексти диктантів останні 13 років. Як і анонсували засоби масової інформації, цього року автор вніс у текст кілька елементів на перевірку нової редакції правопису.

Тож опановуймо державну мову і пишаймося тим, що ми – українці.

 

 

Факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв

 


 

Шість тижнів в Новій українській школі

З 16 вересня по 26 жовтня 2019 року студенти 4 курсу спеціальності «Початкова освіта» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету проходили педагогічну практику в початковій школі закладів загальної середньої освіти міста, району та області.

У період проходження практики студенти ознайомилися з організацією освітнього процесу в школі та основними напрямами діяльності вчителя. Під час виробничої практики здобувачі вищої освіти виконали у повному обсязі освітню, виховну і позакласну роботу згідно індивідуального плану.

Основною метою педагогічною практики було ознайомлення з особливостями  роботи в Новій українській школі та іншими системами навчання «На крилах успіху», «Інтелект» тощо.

Факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв отримав багато схвальних відгуків від директорів шкіл міста, району, області про рівень підготовки майбутніх учителів початкової школи.

За результатами проходження педагогічної практики кращі студенти отримали запрошення від адміністрації шкіл після закінчення Бердянського державного педагогічного університету стати членами педагогічного колективу.

 

 


 

У рамках вивчення навчальної дисципліни «Методика навчання історії педагогіки у закладах вищої освіти» доценти кафедри педагогіки Олена Голуб та Олександр Голік організували відвідування студентами першого і другого курсу магістратури факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв університетського заходу «Ніч у БДПУ».

Студенти факультету і гості поринули в стародавню історію нашого навчального закладу – від самого початку існування чоловічої гімназії і крізь століття – аж до сьогодення. Гості заходу були у захваті від побаченого і дізналися про цікаві сторінки історії нашого вишу.

Майбутні викладачі закладу вищої освіти набули досвіду в проведенні інноваційних нестандартних заходів роботи з історії педагогіки.

 


 

Сьогодні голова профкому В. Г. Лола, декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Л. В. Коваль, студенти, колеги, друзі, однодумці вітали І. А. Барбашову з ювілеєм. Лунали спогади, слова вдячності, щирі побажання міцного здоров’я, щастя і благополуччя в родині та успіху в усіх починаннях, здійснення надій і сподівань.


Бердянський геріатричний пансіонат осяяло мистецьким зорепадом!

1 листопада студенти та викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін яскравим концертним дійством привітали працівників соціальної сфери з професійним святом.

Зразковий ансамбль естрадного танцю «МарЛен», народний фольклорний ансамбль «Хуртовина», народний ансамбль інструментальної музики «Барвисті музики», ансамбль народного танцю «Калина» та студенти-вокалісти спеціальності «Музичне мистецтво» подарували глядачам гарний настрій, чудові враження.

«Вже 10 рік поспіль традиційно в цей день до нас приїздять студенти та колективи кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Бердянського державного педагогічного університету, щоб подарувати нам свято,- говорить директор пансіонату В. Мілокумов,- працівники щирими оплесками зустрічали студентів спеціальностей «Музичне мистецтво» та «Хореографія». Ми вдячні за увагу та кожен раз отримуємо незабутні враження від таланту молоді».

За матеріалами та світлинами кафедри

теорії та методики навчання

мистецьких дисциплін


 


«Феєрія танцю довжиною в 20 років»

 

З нагоди 20-річчя спеціальності «Хореографія» на базі Бердянського державного педагогічного університету та Центру дитячо-юнацької творчості імені Є. Руднєвої 10-12 жовтня відбувся обласний семінар-практикум «Діалог актуальних дискурсів хореографічної освіти: теорія, методика, практика».

На початку семінару учасників привітали та побажали плідної роботи проректор з науково-педагогічної роботи БДПУ, кандидат філологічних наук, доцент Ліпич Вікторія Миколаївна, декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Коваль Людмила Вікторівна, директор ЦДЮТ Балабан Олег Костянтинович.

Учасниками семінару стали як студенти, так і художні керівники провідних колективів Запорізької області. Упродовж 2-х інформаційно-насичених днів на учасників чекали фахові зустрічі, ексклюзивні дискусії, покази авторських методик, цікаві обговорення тощо. Круглий стіл за темою «Стратегії підвищення якості роботи хореографічних колективів у закладах позашкільної освіти» доповідали Олена Мартиненко та Юлія Тараненко; «Жива бібліотека» за темою «Урахування вікових особливостей дітей при навчанні хореографії» проводила заступник директора з НМР ЦДЮТ Марина Масютіна; Відкрите заняття з вихованцями ансамблю танцю «МарЛен» на тему «Впровадження гімнастичної палиці на початковому етапі навчання дітей класичному танцю» за авторською методикою Олени Мартиненко. 11 жовтня викладачі кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін Тетяна Фурманова та Руслан Павленко провели фрагменти практичних занять зі студентами спеціальності «Хореографія» на тему: «Методичний аспект навчання основам класичного та народно-сценічного танців».  Завідувач кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін, кандидат педагогічних наук, доцент Олена Мартиненко провела майстер-клас «Розвиток самопізнання майбутніх учителів хореографії на основі мистецтва перформансу». Хореограф Юлія Тараненко та  практичний психолог Тетяна Кулікова провели майстер-клас з арт-терапії. Після закінчення семінару всі учасники були нагороджені сертифікатами.

Яскравим завершенням обласного семінару-практикуму став ювілейний концерт, присвячений 20-річчю спеціальності «Хореографія». у якому взяли участь студенти, випускники та найкращі хореографічні колективи міста та області, зокрема народний театр танцю «Золушка», академічний фольклорно-хореграфічний ансамбль «Славутич», ансамбль народного танцю «Борисфен» та  хореографічний ансамбль «Територія дитинства» керівниками яких є студенти та випускники спеціальності «Хореографія».

 

 

 

 

За матеріалами та світлинами кафедри теорії та методики навчання мистецьких дисциплін

 


30 жовтня 2019 року першокурсники факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв продемонстрували свій дебют «Видатний факультет» (за мотивами мюзиклу «The Greatest Showman)».

Студенти спеціальностей «Початкова освіта», «Психологія», «Музичне мистецтво» та «Хореографія» виражали творчими можливостями своє бачення руху до омріяної професії. Вони довели, що обрали найкращий факультет Бердянського державного педагогічного університету!

Із дебютом привітали першокурсників проректор з науково-педагогічної роботи доц. В.М. Ліпич, декан факультету проф. Л.В. Коваль та голова профспілкового комітету доц. В.Г. Лола, які побажали впевнено та наполегливо здобувати освіту своєї мрії та продовжувати дарувати неповторні емоції ще багато разів на сцені Бердянського державного педагогічного університету!

А приємним сюрпризом для першокурсників від декана факультету стало неформальне спілкування зі смаколиками біля шоколадних фонтанів!

 


Чарівні мелодії знов підкорюють серця

Упродовж останніх років Бердянськ стає привабливим майданчиком для проведення різноманітних фестивалів, творчих мистецьких конкурсів та інших культурно-масових заходів. І цьому сприяють не лише гостинність нашого міста і краса морських пейзажів, а й забезпеченість облаштованими за сучасними вимогами концертними залами та відповідною інфраструктурою. Стосовно мистецьких конкурсів – зростає не лише їх кількість, але й географія учасників та представництво членів журі.

Тож бердянська молодь, яка навчається різним видам мистецтв у чисельних аматорських студіях та спеціалізованих навчальних закладах, має нагоду продемонструвати себе, обмінятися досвідом і отримати поради провідних фахівців не тільки України, а й ближнього і дальнього зарубіжжя.

Так, 28 жовтня у міському центрі культури і мистецтв «Нафтохімік» усі бажаючі змогли доторкнутись до секретів хореографічного мистецтва під час майстер-класу, який провів Григорій Чапкіс, народний артист України, володар премій «Людина третього тисячоліття» і «Золотий фонд нації», кавалер ордена Св. Станіслава. Паралельно майстер-клас з вокалу провела заслужена діячка мистецтв України Вікторія Касьянова, професорка кафедри теорії та методики музичної освіти, хорового співу і диригування факультету мистецтв НПУ ім. М. П. Драгоманова, кавалер Ордена Святої Варвари.

Ці заходи відбувались в рамках Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу мистецтв «Чарівні мелодії» (25–28 жовтня 2019), який вже втретє збирає талановиту молодь у жанрах вокального та інструментального виконавства, хореографії, образотворчого мистецтва. Дружня, невимушена атмосфера, теплі яскраві фарби полотен юних художників, що прикрашали залу дозволили молодим артистам сконцентрувати свою увагу, врегулювати емоції і спрямувати зусилля на досягнення мети – продемонструвати свою майстерність з максимальною віддачею.

У номінації «інструментальний жанр» представила свою сольну програму студентка 4-го курсу ФППОМ спеціальності «Музичне мистецтво» Регіна Голкіна (клас доцента Косенка П.Б., концертмейстер Гайнетдінова Г.Ю.) і, підкоривши глядачів і компетентне журі (яке складалось з представників України, Болгарії, Білорусі, Китаю) виконанням на скрипці чарівної «Мелодії» М. Скорика, отримала звання Лауреата І ступеня у старшій віковій категорії.

Бажаємо нашій конкурсантці професійного росту, подальших успіхів і звершень у служінні мистецтву.

 

 

За матеріалами та світлинами доцента кафедри

теорії та методики навчання

мистецьких дисциплін

Павла КОСЕНКА

 


СВЯТКУВАННЯ ХЕЛЛОВІНА НА ФАКУЛЬТЕТІ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ  ТА МИСТЕЦТВ БДПУ

 

Як переконують дослідники, у ніч на 1 листопада грань між потойбічним світом і нашою реальністю стає майже непомітною. Є різні погляди на те, чи варто святкувати Хелловін, але студенти другого та четвертого курсів спеціальності 013 Початкова освіта під керівництвом викладачів кафедри початкової освіти: доцентки Олени Малицької та ст. викл. Ольги Качерової – спробували творчо представити власне бачення. Вони задекорували рекреаційний простір на третьому поверсі 5-Б корпусу університету, прикрасили кажанами, павутинням, павуками – дуже багато всього страхітливого, а на вході до цього помістили відьму з мітлою.

До речі, студенти не лише активно працювали, а й залюбки коментували свої витвори. «Саме в цей день будь-який студент нашого факультету має прекрасну можливість перетворити всі свої жахливі ідеї у реальність», – поділилася Вікторія Хамула, студентка 41 групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

 

Подробиці можна побачити в соціальній мережі Фейсбук (світлини до тексту зроблені Павлом Косенком).

 


8 жовтня в актовій залі головного корпусу БДПУ, в рамках «Тижня педагогіки», студентами бакалаврату гуманітарно-економічного факультету факультету було представлено майстер-клас з педагогічної майстерності (керівник – доцент кафедри педагогіки Голік О. Б. , а саме – літературно-музичну композицію «Україна – понад усе!». Сюжет розгортається у період трагічної історії УПА, коли молоді дівчата проводжали у бій своїх коханих чоловіків з надією на їхнє повернення. Постанова змальовує образ традиційних проводів, присяги вояків, жіночої скорботи та впевненої рішучості до помсти за полеглих. Помсти, в першу чергу, за долю України. Літературно-музична композиція спрямована на виховання патріотичних почуттів у школярів та студентів, допомагає у вивченні історії нашої держави шляхом її креативного втілення в театралізованій формі. У процесі написання сценарію, режисури та акторського втілення образів, студенти-історики набули професійних навичок, які сприятимуть подальшому розвитку педагогічної техніки та будуть використані в майбутній педагогічній діяльності при підготовці фрагментів театралізованих уроків та виховних заходів.


У вівторок 8 жовтня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ в рамках проведення тижня педагогіки відбувся педагогічний квест «МАНДРИ В МАЙБУТНЄ».

Організатори цього заходу − викладачі кафедри педагогіки (доценти Олена Голуб, Надія Щербакова, Анжеліка Лесик) і студенти магістратури ФППОМ ставили за мету в цікавій та невимушеній атмосфері співпраці й творчості долучити студентів I курсу спеціальності 013 Початкова освіта до вирішення актуальних педагогічних проблем.

Студенти, учасники квесту, об’єдналися в чотири команди, кожна з яких рухалась за окремим маршрутом та розв’язувала на спеціально створених локаціях різні цікаві завдання щодо особливостей педагогічної діяльності вчителя початкових класів в умовах НУШ. Зокрема, вони аналізували висловлювання відомих педагогів з позиції сучасності, згадували казки свого дитинства, розгадували ребуси, занурювалися у світ педагогічних понять.

Останньою локацією була лабораторія НУШ. Атмосфера сучасного освітнього простору надихнула учасників педагогічного квесту на міркування про те, яким має бути образ вчителя Нової української школи.

Усі завдання майбутні фахівці виконували вправно і швидко. Вони узагальнили та поповнили свої педагогічні знання і водночас налаштувалися на подальшу наполегливу працю з опанування майбутньої спеціальності.

Закінчився педагогічний квест нагородженням команд-учасників почесними грамотами, а також солодкими подарунками від профкому БДПУ.

 


 

На факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв Тиждень педагогіки традиційно відкрився фотовиставкою. Її організатор – доцент кафедри педагогіки Л.Г. Ярощук. Цього року студенти представили свої роботи «Перші кроки до омріяної професії». Експонатами виставки стали світлини, виконані на досить якісному рівні майбутніми педагогами, які намагалися передати свої різноманітні відчуття від спілкування з молодшими школярами. Студенти креативно підійшли до виконання завдань, проявили сумління в оформленні своєї роботи.


 

Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти програма


 

Матеріали конференції


 

ВІТАННЯ

 Колектив кафедри початкової освіти щиро вітає старшого викладача кафедри Марину Нестеренко з успішним захистом кандидатської дисертації на тему «Підготовка майбутніх учителів до моделювання уроків в умовах варіативності початкової освіти» за спеціальністю13.00.04 – теорія та методика професійної освіти.

Публічний захист відбувся 20 вересня 2019 року під час засідання спеціалізованої вченої ради Д 18.092.01 при Бердянському державному педагогічному університеті. Науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Людмила Коваль.

Бажаємо успішного втілення задумів, наснаги, натхнення та нових наукових досягнень!


У 2019 році Державною службою якості освіти України почалася сертифікація педагогічних працівників. Доцент початкової освіти Лариса Попова та доцент кафедри педагогіки Олена Голуб були відібрані експертами для оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації.

У квітні 2019 року вищеназвані викладачі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вивчали практичний досвід учасників сертифікації в м. Приморську Запорізької області. З 23 вересня 2019 року починається другий етап сертифікації. У зв’язку з цим 18 вересня наших колег було запрошено на Інструктивно-методичну нараду освітніх експертів з питань вивчення практичного досвіду вчителів початкових класів під час їх сертифікації до Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Модераторами наради були: завідувач кафедри початкової освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Олена Нікулочкіна та методист Тетяна Гуркова.


 

У Бердянському державному педагогічному університеті відкрили лабораторію Нової української школи

3 вересня 2019 року відбулося урочисте відкриття лабораторії Нової української школи в Бердянському державному педагогічному університеті.

Реформа Міністерства освіти і науки України «Нова українська школа» ставить перед усіма освітянами нові завдання, одним із яких є підготовка висококваліфікованого фахівця, агента змін, який уміє вчитись упродовж усього життя.

Сьогодні студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв мають можливість стати представниками нової формації педагогів, які здатні не просто передавати знання дітям, а вчити їх креативно та творчо мислити. Надійним помічником на цьому шляху для них буде лабораторія Нової української школи.

Ректор університету Ігор Богданов та декан факультету Людмила Коваль гостинно запросили всіх присутніх до тієї аудиторії, в якій відбуватимуться магічні процеси: вчорашні школярі за допомогою досвідчених викладачів перетворюватимуться в Майстрів педагогічної справи!

Викладачі кафедри початкової освіти, які на чолі з деканом факультету докторкою педагогічних наук, професоркою Людмилою Коваль та завідувачкою кафедри докторкою педагогічних наук, професоркою АллоюКрамаренко протягом 2018-2019 навчального рокурозробили власний дизайн лабораторії, де було враховано кольорову гаму між стінами, шафами, відповідним оснащенням аудиторії, сонцезахисними ролетамий індивідуальними партами, що легко поєднуються в різні комбінації для парної та групової діяльності.

З метою опанування електронним навчанням у початковій освіті для майбутніх педагогів придбано інтерактивну дошку SMART SBM 680 V з мультимедійним проектором. Викладачі кафедри початкової освіти пройшли спеціальне навчання, що дозволить ефективно використовувати програмне забезпечення для створення інтерактивних слайдів на заняттях з методик навчання освітніх галузей відповідно до Концепції Нової української школи.

Лабораторія налічує вісім осередків: осередок учителя, творчості, навчання, мови та читання, досліджень, відпочинку, математичний та ігровий. Відповідно до кожного осередку ретельно підбиралося обладнання:  роботехніка, цеглинки для творчих занять LEGOSYSTEM, тематична зона з корковими дошками, колекції корисних копалин, гербарні зразки за різними темами, об’ємні геометричні фігури з розгортками, танаграми, набори геометричних тіл, математичні планшети, рахункові палички Кюїнзера, ваги демонстраційні, набори пісочних годинників, лабораторні набори для дослідів з природознавства, дитячиймікроскоп, конструктор для вивчення різних конструкцій та механізмів, набір музичних інструментів, скрині для зберігання дидактичного матеріалу, килимок-конструктор з пазлів, крісло-груша, дитячий ігровий диван пуф «Веселка» тощо.

Стіни прикрашені комплектом різноманітних стендів для початкової школи, які придбали у постачальника Elizlabs.

Колектив викладачів і студентів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв висловлює  щиру подяку керівництву університету, яке прониклося ідеєю створення лабораторії та виділило кошти на придбання обладнання для неї.

Упевнені, що створене кафедрою початкової освіти у Бердянському державному педагогічному університеті освітнє середовище навчальної лабораторії стане потужним осередком формування високопрофесійних учителів початкової школи.


 

 


Нотатки тижня психології

Хотілося б з вами поділитися яскрвмим враженнями й передати позитивні спогади про цікаву мавндрівку до світу психології.

23 квітня Україна святкувала Всеукраїнський день психолога. А якщо душа бажає свята – зроби його сам. Тож, ми так і вчинили! А щоб не втратити жодної цікавинки, ми занотовували події кожного заходу. Цікаво? Тоді читайте!

 

Нотатка 1 «Не спробувавши, ніхто не знає, на що він здатний»

Професія психолога – це покликання. Чим раніше ти це зрозумієш – тим легшим буде твій шлях до професійного становлення. Психологічна гра «Хто ж психолог», яка була проведена викладачами кафедри психології 20 квітня з учасниками гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ, допомогла учням старших класів зрозуміти, що обрати професію психолога – означає обрати спосіб життя.

Так, учасники гри мали змогу дізнатися, що психолог повинен володіти різними важливими професійними навичками: умінням слухати, відчувати емоційний стан клієнта, прогнозувати можливі наслідки вчинків; в нього має бути добре розвинуті інтуїція та креативність. І на цій грі ми в цьому переконались.

 

Нотатка 2 «Струни моєї душі»

Розкажи мені про мене… Отже, 23 квітня зранку на студентів БДПУ чекало веселе й корисне випробовування – експрес-діагностики. Всі бажаючі мали змогу визначити свої психологічні особливості, рівень життєвої енергії, соціальної адаптації, особистісні якості за допомогою «чарівних малюнків». Студенти жваво й активно скористалися нагодою розширити таким чином свої знання про самих себе.

А ще студенти спеціальності Психологія провели конкурс на найкрекативніше вітання викладачів з їх професійним святом. Перемогли студенти 2 курсу, які створили «смачний» символ «Псюхе» – знак психології.

 

Нотатка 3 «Калейдоскоп всесвіту хитнувся, і в ньому склався зовсім інший візерунок»

Викладачі кафедр психології в подарунок для студентів провели фестиваль «Психологічний калейдоскоп», який дозволив майбутнім психологам ознайомитися з новітніми техніками практичної психології та арт-терапії.

А саме, на майстер-класі «Вузлик зав’яжеться – вузлик розв’яжеться», який провела доцента кафедри Жук Н.В., студенти спробували почути й зрозуміти про що нагадують, попереджають та як оберігають їх «вузлики» у житті.

 

Хоча назва майстер-класу старшого викладача Сердюк Н.І. була «Стороннім вхід заборонено», усі бажаючі могли долучитися до нього та познайомитися із гранями власних психологічних границь через призму яких  сприймається світ та вибудовуєються взаємини з іншими; визначити ресурси, які допоможуть захистити особистій простір.

 

Доля Роду твого в тобі повториться.

І тільки тоді зупиниться витись клубок –

Коли секрет поколінь врешті решт оголиться.

Чи  усвідомити зможеш урок?

Майстер-клас «Послання роду», проведений доцентом Малихіною Т.П., дозволив студентам поринути у глибини родинних зв’язків.

 

Доцент Карапетрова О.В. допомогла студентам пережити багато емоцій та навчитися керувати власними почуттями на майстер-класі «Чарівний сплав: емоцій суміш і розмаїття почуттів…

 

 «Життятеатр, а люди в ньому актори»

Старший викладач Колпакчи О.В. на майстер-класі «Калейдоскоп історій» надала унікальну можливість студентам прожити колективний емоційний досвід та створити ситуацію експромту. За допомогою театралізованої імпровізації вони змогли пережити життєві історії – власні та інших людей – які дивують, захоплюють, надихають.

 

Про здоровий спосіб життя знають усі!

А про медитацію, Хто і Що знає?

– Яким чином медитація співвідноситься зі здоровим способом життя?

– Чому здоровий спосіб життя це мистецтво?

На ці питання і багато інших студенти змогли отримати відповіді на майстер класі старшого викладача Кідалової М.М. «Медитація: мистецтво здорового способу життя».

 

Секрет професійного успіху розкрила Радіонова М.С. – завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії на майстер-класі «Моє покликання». Студенти мали змогу краще пізнати себе, визначити власні пріоритети та цінності, життєве покликання та отримати «чарівні ліки» від лінощів та прокрастинації. А на майстер-класі ««Вийшло медвежа з барлоги» або «Виходимо із зимової сплячки»» студенти-психологи активізували власну пізнавальну діяльність, гармонізували емоційні стани, розкрили ресурси та підвищили мотивацію для досягнення поставлених цілей.

 

Нотатка 4 «Видатний учитель, наставник, особистість з великої літери»

Щедра українська земля на талановитих, розумних, добрих, з загостреним почуттям відповідальності та масштабним баченням майбутнього особистостей. Саме таким словами згадуємо Василя Купріяновича Демиденка, доктора психологічних наук, професора, члена-кореспондента АПН України, автора понад 200 наукових праць, які залишаються актуальними й дотепер. Василя Купріяновича вже 15 років немає серед викладачів Бердянського державного педагогічного університету, але традиції й помисли відомого психолога продовжують жити.

Знагоди вшанування його 90-річчя, 25 квітня кафедра психології провела Всеукраїнську науково-практичну інтернет-конференцію з міжнародною участю «Навчання, виховання та розвиток у контексті життєвих перспектив особистості», в якій брали участь більше 80-ти науково-педагогічних й педагогічних працівників закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти; науковців, здобувачів освіти з різних регіонів України та зарубіжжя.

Нотатка 5 «Воістину серйозне прагнення до якоїсь мети

                                    половина успіху в її досягненні»

«Прийшов, побачив та обрав!» – саме цим керувалися викладачі кафедри  психології, які запросили учасників гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ на каву з психологами. Гуртківцям була запропонована екскурсія університетом, навчальною психолого-консультативною лабораторією; ознайомлення зі спеціальністю 053 Психологія та організовано доцентом Фроловою О.В. коучінг «Філософія котячого життя». Через метафору кота учасники говорили про характерні риси домашніх улюбленців, які можуть бути корисними й у нашому повсякденному житті: в школі, вдома, у колі друзів. По завершенню, гуртківці навчилися опановувати стрес, оберігати власну незалежність, потайки впливати на все, взагалі пізнати філософію життя.

 

На нашу думку, тиждень психології, який провела кафедра психології,  виявився яскравим, професійно насиченим, позитивним. Радіємо за майбутніх фахівців, що вони мають змогу долучитися до професійного світу психолога та отримати цінний досвід надання психологічної допомоги іншим.

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Ще один переможець на факультеті психолого – педагогічної освіти та мистецтв у конкурсі наукових робіт

23 квітня 2019 року на базі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Початкова освіта».

Серед численних наукових робіт, яких було подано близко 80, членами журі було обрано і рекомендовано до захисту 20 кращих, а їх авторів персонально запрошено публічно представити результати досліджень.

До членів журі конкурсу увійшла доктор педагогічних наук, професор нашого Бердянського державного  педагогічного  університету Людмила Коваль.

У відбірковому турі конкурсу випала можливість представляти   факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв студентці 1 курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти  Анні Дресвянниковій. Вона успішно презентувала роботу  на тему «Формування колірних уявлень як складника сенсорної сфери першокласників» (науковий керівник – доцент Ірина Барбашова), яка за результатами публічного виступу-захисту посіла почесне друге місце.

Викладачі і студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вітають Анну Дресвянникову з призовим місцем і бажають їй творчого натхнення, цікавих наукових знахідок і нових перемог!

Кафедра початкової освіти


 

Креативна фотозона до Великодня дарує емоції

На першому поверсі 5б корпусу студенти 4 курсу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, с-ція «Образотворче мистецтво» (декан – професор Людмила Коваль) робили яскраві світлини до Великодня, таким чином підводячи підсумки власних творчих пошуків напередодні цього дня.

Фотозону з нагоди прекрасного свята креативна команда створювала під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри початкової освіти, члена спілки дизайнерів України Олени Малицької.

Символи Великодня яскраво представлені в поєднанні янголів, писанок, гілля верби над центром композиції – клаптика живої природи, яка наче оновлюється після тривалого очікування сонячних променів, весняних сподівань.

Саме тут студенти, викладачі та гості нашого ЗВО  можуть сфотографуватися та отримати неймовірні емоції щастя, добра та позитиву святого Великодня.

Дякуємо Олені Малицькій за можливість отримувати естетичне задоволення від перетворення буденних речей власноруч, працюючи в команді.

За матеріалами кафедри початкової освіти


 

 

ТИЖДЕНЬ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ

 


ІІ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ ПОЧАТКОВА ОСВІТА

Ранок 18 квітня в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка розпочався із зустрічі та реєстрації учасників ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності Початкова освіта. Випробувати свої сили цьогоріч приїхали 57 учасників із 29 ЗВО України, що готують фахівців із початкової освіти.

Урочисте відкриття Олімпіади розпочалося з вітального слова проректора з наукової роботи, доктора фізико-математичних наук, професора Івана Михайловича Конета, який розповів про історію педагогічного факультету та університету загалом, а також наголосив, що минулого року відсвяткували 100-річчя з дня заснування закладу освіти — перших 100 років успіху. Іван Михайлович представив усім присутнім склад журі й апеляційну комісію – 16 провідних науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти України, а також побажав наснаги та перемоги.

До привітань долучилися Лабунець Віктор Миколайович, декан педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор, і Гудима Наталія Василівна, завідувач кафедри теорії та методик початкової освіти, кандидат філологічних наук, доцент.

Привітали учасників інтелектуальних змагань також голова журі — Пантюк Микола Павлович, проректор з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки та методики початкової освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, та голова апеляційної комісії — Богданець-Білоскаленко Наталія Іванівна, доктор педагогічних наук, головний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України.

Наш університет представляли студентки 41 групи – Оксана Малюга та Ангеліна Захряпа. Майбутні фахівці в перший день олімпіади виконували тестові завдання з педагогіки та методик початкового навчання, а на другий – демонстрували фрагмент уроку для учнів початкової школи. Наші студенти були відзначені грамотами у номінаціях: «Ініаціативний підхід» (О. Малюга) та «Ентузіазм» (А.Захряпа).

Перебування у місті Кам’янець-Подільському запам’яталось також цікавими екскурсіями, які підготували для учасників олімпіади.

За можливість отримати незабутні враження від мальовничих краєвидів України та досвід олімпійських змагань майбутні фахівці початкової освіти вдячні ректору БДПУ, професору Ігорю Тимофійовичу Богданову   та викладачам ФППОМ.

 

                                                   Студентка 41 групи ФППОМ Оксана Малюга


СПЕЦІАЛЬНСТЬ АКРЕДИТУВАЛИ ТА ІДЕЇ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО ДЛЯ НУШ ВИВЧАЛИ

З  15 квітня по 17 квітня ц.р. у Кременчуцькому педагогічному коледжі імені А. С. Макаренка завідувач кафедри початкової освіти Алла Крамаренко (https://bdpu.org.ua/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/composition-kaf-poch-osvity/kramarenko/ ) разом із завідувачем методичного кабінету Ржищівського гуманітарного коледжу, викладачем вищої категорії Наталією Рябоконь працювала у складі експертної комісії з проведення чергової акредитаційної експертизи підготовки молодших спеціалістів зі спеціальності 5.01010201 «Початкова освіта».

Зазначимо, що з 1987 року Коледж очолює як директор, а нині як виконуючий обов’язки директора Заслужений працівник освіти, відмінник освіти, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Іван Гальченко. Презентуючи заклад, Іван Гальченко, а також заступник директора з навчальної роботи – канд.пед.н. Віктор Шакотько, завідуюча відділення початкової освіти  Юлія Ступак із гордістю демонстрували здобутки власних вихованців, їх призові місця, які вони посіли поза межами області, навіть – за кордоном. Комісія отримала позитивні враження від відвідування модернізованого дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «ЕРУДИТ», призначеного також для системної освітньої роботи по підготовці до участі у Всеукраїнських учнівських, студентських олімпіадах та конкурсах Малої академії наук учнів шкіл Полтавської області та студентів коледжу.

В контексті демонстрації власних здобутків з впровадження Концепції НУШ викладачі коледжу представили тренінгові заняття з педагогіки, захист педпрактики студентів, а також запропонували відвідати відреставрований педагогічно-меморіальний музей імені Василя Сухомлинського, що у Павлиші Онуфріївського району, оскільки сучасна концепція Нової української школи бере витоки з педагогіки Сухомлинського – це є повага до особистості, її гідності, партнерство вчителя й учня.

Над реставрацією музею працювали півроку. Він отримав новий зовнішній вигляд і наповнення. Кожен зал має свій тематичний напрямок. Перший презентує послідовників Сухомлинського. Другий – біографічний. Третій – знайомить відвідувачів із Сухомлинським як директором школи і науковцем. Є і меморіальна частина – там відтворені умови, в яких жив педагог. Це вітальня, кухня, родинна кімната, бібліотека і робочий кабінет.

«Зовсім інша концепція, яка передбачає представлення Василя Сухомлинського як учителя, педагога, науковця, але разом із тим і як звичайну людину. Експозиції музею змінені і доповнені – багато з’явилося нових експонатів, які раніше не виставлялися. Їх надала донька педагога – Ольга Сухомлинська, яка брала безпосередню участь у цій роботі», – розповіла директор музею Світлана Різник. Приємно, що теперішній директор продовжує використовувати педагогічні практики Сухомлинського. А відвідувачі мають нагоду переглянути педагогічний скарб педагога-гуманіста, скореговувати власну педагогічну діяльність в умовах НУШ за здобутками В.Сухомлинського.

У цілому робота експертної комісії пройшла на відповідному рівні. Разом з тим, завідувач кафедри мала нагоду поспілкуватися зі студентами коледжу, розповісти про власний ЗВО та запросити на навчання.

 

За матеріалами кафедри початкової освіти


ПЕРША СПРОБА  СТАЛА ВДАЛОЮ

Несподіваною мистецькою подією стало відкриття 16 квітня 2019 р. у Бердянському художньому музеї ім. І.І. Бродського виставки робіт студентів  спеціальності Початкова освіта. Образотворче мистецтво факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. «Природи та мистецтва гармонійний світ». Це перша спроба молодих дарувань познайомити місцевих жителів і гостей нашого міста із власними творчими досягненнями.

На виставку завітали гості: проректор з науково-педагогічної роботи, канд. філол. наук, доц. В.М. Ліпич, викладачі та студенти факультету ППОМ.

Присутніх привітала провідний викладач зі спеціальності Образотворче мистецтво канд. пед. наук., доц. кафедри початкової освіти  О.В. Малицька, яка розкрила особливості фрактальної графіки як напрямку в сучасному образотворчому мистецтві.

Контекст культурної події передбачав перфоманс (подарунок від студентів спеціальності Хореографія),виступи декана факультету доктора пед. наук , проф.  Л.В. Коваль, проректора з науково-педагогічної роботи, канд. філол. наук, доц. В.М. Ліпич і майбутніх фахівців у галузі початкової освіти й образотворчого мистецтва.

Після урочистої частини програми всі присутні мали можливість ознайомитись із виставковим матеріалом. Гості відчули гармонійне поєднання природи і мистецтва, творчості і майстерності. Тож побажаємо молодим і талановитим студентам натхнення, креативності, упевненості й успіхів у навчанні. Із нетерпінням чекаємона нові творчі зустрічі у виставкових залах!

 

 



Опанували, дискутували, проблеми НУШ розглядали

На засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.04 у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди 20 березня ц. р. відбувся успішний захист дисертації «Теорія і практика методичної підготовки майбутніх учителів початкової школи» докторантки Ірини Упатової (Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія») на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

Робота виконана під науковим керівництвом доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри природничо-математичних дисциплін Олени Іонової (Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди). Офіційні опоненти – Алла Крамаренко – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри початкової освіти БДПУ; Лідія Хомич – доктор педагогічних наук, професор, заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України (м. Київ); Оксана Шквир – доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії – відзначили високий рівень підготовки дисертаційної роботи, велику кількість публікацій за темою дисертації та належний фаховий рівень дисертантки.

Під час обговорення спільною була наукова думка стосовно ключових змін, якими розпочато впровадження Державного стандарту початкової школи, концепції «Нова українська школа» (2018 р.). А вони вимагають реалізації випереджальної методичної підготовки фахівців, які мають вирішувати проблеми оновлення початкової ланки загальної середньої освіти, сформоване методичне мислення, здатність здійснювати методичну рефлексію, дотримуватися позиції педагога-фасилітатора, спроможні до навчання й розвитку впродовж життя.

Дисертантка успішно побудувала свій захист, представила власні методичні наробки, які пройшли відповідну апробацію.

Присутні члени спеціалізованої вченої ради одноголосно віддали свої голоси за присудження наукового ступеня доктора педагогічних наук Ірині Упатовій.

 

                                     За матеріалами кафедри початкової освіти 

 


День фінської освіти

15 березня у Києві проходив День фінської освіти. Це офіційний старт і презентація проекту «Навчаємося разом», що передбачає підтримку фінськими експертами реформи шкільної освіти в Україні.

У відкритті проекту взяли участь Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Генеральний директор Фінської національної агенції з освіти Оллі-Пекка Хайнонен, Посол Фінляндії в Україні Юха Віртанен, Керівник сектору співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Стефан Шленінг, вчителі та викладачі з усієї України, модератор заходу – куратор соціальної ініціативи «Право на освіту» Наталія Мосейчук.

Міністр освіти та науки Лілія Гриневич на відкритті проекту зазначила: “В першу чергу нас об’єднують з фінською освітою цінності. Ми хочемо і вже поклали в основу реформи інтерес і підтримку кожної дитини. Ми виходимо з того, що кожна дитина має почуття гідності, має потенціал, який можна розвивати. І ми маємо знайти спосіб, щоб підтримати кожну дитину… Наші колеги, фінські експерти, об’єднані з нами цією метою”.

У роботу проекту включено факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ (декан – професор Людмила Коваль), викладачі якого вже брали участь у численних тренінгах, курсах з проблеми підготовки майбутніх учителів початкової школи в умовах НУШ. Вже неодноразово піднімалося питання процесу модернізації професійної підготовки майбутнього першого вчителя в ЗВО, проте горизонтальна траєкторія підготовки вчителів дещо виключала цей аспект. Відповідно у рамках цього проекту будуть задіяні численні ЗВО за підтримки фінських колег, які працюватимуть та координуватимуть зусилля з вище окресленої підготовки.

На презентацію проекту були запрошені керівники численних міськво та завідувачі кафедр початкової освіти ЗВО (завідувач кафедри початкової освіти ФППОМ – професор Алла Крамаренко).

У цілому проект спрямовано на підвищення якості освіти та суспільне сприйняття української освіти. Планується спільна розробка нової комунікаційної стратегії МОН щодо підвищення обізнаності широкого загалу щодо концепції Нової української школи. Також буде надано підтримку в розробці сучасних навчальних матеріалів, в тому числі для учнів з особливими потребами.

У рамках Дня фінської освіти відбулась виставка сучасного шкільного обладнання.

Наступним етапом проекту є робота над розробками програм з методик навчання предметів відповідно до вимог НУШ.

 

 

 За матеріалами кафедри початкової освіти

 


28 лютого 2019 був проведений І  етап Всеукраїнської студентської олімпіаду зі спеціальності ” Музичне мистецтво” . У І етапі було передбачено участь у 2 номінаціях: “Сольний спів” і “Інструментальне виконавство”.  Участь брали студенти 2-4 курсів навчання та магістранти спеціальності “Музичне мистецтво”. Оцінювало учасників олімпіади компетентне журі, до складу якого входило 6 викладачів кафедри теорії і методики навчання мистецьких дисциплін, очолювала журі доцент, кандидат педагогічних наук Омельченко А.І. У кожній номінації було 2 тури, де учасники презентували музичний твір, показували інформаційну обізнаність у галузі художньо-естетичних, мистецько-професійних знань.

У номінації “Інструментальне виконавство” брав участь студент 4 курсу Танов Олександр, який за кількістю балів отримав І місце.

У номінації “Сольний спів” участь брали сім студентів, які за кількістю балів отримали наступні місця: Азаров Кирило, Джупанов Олександр, Пономарьова Анастасія, Кисельова Ірина – І місце, Петренко Ірина, Демянець Ігор – ІІ  місце, Подорожко Вероніка – ІІІ місце. Студенти показали високий рівень підготовки, наявність художньо- естетичної досвідченості, виконавської майстерності.

Готували студентів до олімпіади викладачі кафедри теорії і методики навчання мистецьких дисциплін: кандидат  педагогічних наук, доцент Косенко П.Б.,  кандидат  педагогічних наук, доцент Бузова О.Д.,  кандидат  педагогічних наук, доцент   Пащенко І.М.

За рішенням журі студентам-переможцям було рекомендовано взяти участь у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади, який відбудеться 16-17 квітня у Центральноукраїнському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка (м. Кропівницький).


 

Булінгу – СТОП!

Проблема булінгу є актуальною не тільки в нашій державі, а й далеко за її межами.  Сьогодні Україна входить в першу десятку країн світу за поширеністю шкільного терору.  Так, за даними звіту фонду ЮНІСЕФ 2017 року приблизно 67%  наших юних співвітчизників стали або жертвами, або кривдниками, або свідками булінгу, із них 24% учнів – жертви  цькувань у колі школярів.

Знайти шляхи подолання цієї проблеми намагалися студенти 21 групи ФППОМ на засіданні круглого столу «Булінгу – СТОП!», яке відбулося 25 лютого 2019 р. Разом зі своїм куратором Ладою Чемоніною  майбутні фахівці в галузі початкової освіти з’ясували сутність поняття булінг, обговорили його прояви і причини. Цікавим елементом засідання названого вище круглого столу стало проведення Л. Чемоніною вправи «Чому так сталося?», яка допомогла присутнім через рольову гру пояснити причини появи серед учнів агресорів, жертв і  пасивних спостерігачів. Своєрідним підсумком спільної роботи студентів і викладача стала низка порад і для дітей, і для дорослих щодо подолання булінгу.

1  3

2

За матеріалами кафедри


І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з хореографії

21 лютого 2019 року на базі кафедри теорії і методики навчання мистецьких дисциплін  був проведений І етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Хореографія» під керівництвом зав. кафедри, к.п.н., доцента Мартиненко О.В. . Проведення Олімпіади передбачало виявлення і підтримку обдарованої студентської молоді, перевірку якості професійної підготовки студентів до педагогічної хореографічної діяльності, стимулювання та активізацію навчально-пізнавальної діяльності та творчого потенціалу студентів, пошук та розповсюдження нових педагогічних технологій.

Перший етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Хореографія» передбачав участь конкурсантів у 3 номінаціях:

1 номінаціябазовий рівень фахових хореографічних компетентностей (студенти 1-3 років навчання);

2 номінаціявищій рівень фахових хореографічних компетентностей (студенти 4 року навчання бакалаврату і 1 року навчання магістратури);

3 номінація − «Хореографія у спорті − інтегральна компетентність хореографа» (спортивно-бальна хореографія, чирлідинг, хіп-хоп тощо).

Олімпіада включала два тури. Перший – «Хореографічно-виконавський:

«Художня картина світу засобами хореографії» (соло, мала форма до 4-х осіб), який передбачав виявлення рівня хореографічно-виконавської майстерності, художнього світогляду та образного мислення конкурсантів. Другий – «Композиційно-педагогічний: «Українська тема в хореографії: сучасна інтерпретація» і був спрямований на виявлення: композиційно-постановної майстерності конкурсантів; здатності до художньо-творчого втілення української теми в хореографії; сформованості методичної компетентності; здатності до організації роботи колективу. Завдання ІІ туру Олімпіади були окремими для кожної номінації.

Оцінювали учасників олімпіади викладачі спеціальності «Хореографія» кафедри теорії і методики навчання мистецьких дисциплін БДПУ. Голова журі – завідувач кафедри, доцент, кандидат пед. наук, Заслужений працівник культури України Мартиненко О.В. Члени журі: к. пед. наук, доцент Сердюк Т.І., к. пед. наук, ст. викладач Тараненко Ю.П., ст. викладачі: Фурманова Т. І., Ємельянова О.Ю., викладач Павленко Р.В. Такий склад журі дозволив забезпечити об’єктивну оцінку теоретичних знань та хореографічних вмінь студентів.

В олімпіаді взяли участь п’ять студентів 1-4 курсів денної форми навчання.

За підсумками всіх завдань І–го етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з хореографії в І номінації 1 місце посіли Ярошенко Юлія (45-б група) і Олійник Людмила (45-б група), 2 місце – Коваленко Людмила (45-б група); в ІІ номінації 1 місце – Панькова Аліна (33-б група); в ІІІ номінації 3 місце – Бажаров Олег (23-б група).

Призери та переможці у номінаціях і за підсумками всіх завдань студентської олімпіади з хореографії були нагороджені грамотами.

Переможці І–го етапу Всеукраїнської студентської олімпіади  рекомендуються  до участі у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади, який відбудеться 9-12 квітня 2019 року на базі ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського.


 

Хто ж психолог?

Традиційно кафедра психології проводить урочистий захід, на якому студентів першого курсу приймають до Братства психологів та до дружньої родини факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

У цьому році Посвята пройшла у форматі гри «Хто ж психолог?», на якій відбувся надзвичайний двобій між студентами старших курсів та першачками.

Команда першого курсу з символічною назвою «Агенти 053» змагалася у розумових батлах із старшокурсниками, а також проявила свою креативність, логіку, швидку реакцію та жагу до перемоги. У свою чергу, команда «бувалих» – «О.К.». (обізнані та креативні) тримала першокурсників у стані «бойової готовності». Так, у конкурсі на знання психологічних термінів вони отримали безумовну перемогу, підкорили всіх впевненістю у власних силах, згуртованістю, міцністю командного духу та цікавими історіями з  життя.

Панною Справедливість стала завідувач кафедри психології Горецька Олена Віталіївна, яка була взірцем об’єктивності й прикладом неухильного дотримання всіх правил гри.

Цікаві конкурси «Ми не скажемо, а покажемо», «Де логіка?», «Історії з життя» та інші мали психологічну спрямованість: сприяли розкриттю не тільки знань з психології, а й умінь використовувати їх на практиці, тим паче в  ігровій гумористичній формі.

Команди підтримки не давали гравцям пасти духом та активно вболівали за «своїх» разом із викладачами кафедри психології та деканом факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Коваль Людмилою Вікторовною, яка привітала першокурсників з посвятою та побажала професійного й особистісного зростання.

Перемогу в грі чесно вибороли старшокурсники, сприраючись на власний досвід та обізнаність. Для першокурсників це стало поштовхом до пізнання себе, розкриття власних ресурсів; мотиватором до отримання знань, накопичення досвіду практичної работи; розумінням того, що професія психолога – це покликання та любов на все життя.

Зі словами привітання до групи першого курсу звернулася їх куратор – Колпакчи Олена Сергіївна, яка побажала «Агентам 053» цікавого студентського життя та невичерпної жаги до оволодіння майбутньою пофесією.

І як доказ того, що наші першокурсники гідні носити звання Психолога, Олена Віталіївна Горецька  нагородила кожного нагрудним значком «Я – психолог» і, на правах керівника всього колективу кафедри, «включила» їх до нашої великої дружньої сім’ї. А щоб свято було приємнішим і «солодшим», студенти-психологи були нагороджені смачними призами для відновлення енергії.

Тож, шановні психологи-першокурсники, бажаємо вам терпіння та наснаги. Нехай навчання приносить вам не тільки знання і досвід, але й задоволення! Пишайтеся обраною професією, адже бути психологом – означає мати багатогранне, наповнене різними фарбами життя!

  

 

 

 

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Запрошуємо Вас узяти участь

у ІІІ ІІІ Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції

«Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти»

 

Детальніше

 


 

Олімпійські змагання з педагогіки

20 лютого 2019 року викладачами кафедри педагогіки було організовано й проведено І тур Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» серед студентів, які навчаються за спеціальностями 013 «Початкова освіта», 014 «Середня освіта (за предметними спеціалізаціями)» та 015 «Професійна освіта».

У І турі брали участь 37 студентів з 2-их та 3-іх курсів п’яти факультетів: гуманітарно-економічногопсихолого-педагогічної освіти та мистецтвфізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освітифізичного вихованняфілології та соціальних комунікацій.

Завданням олімпіади є виявлення педагогічно обдарованих студентів, розвиток та реалізація їх професійних здібностей, а також стимулювання творчих пошуків. За умовами проведення олімпіади її учасники виконали тестові завдання різного рівня складності, що дозволило виявити їхні знання з усіх розділів педагогіки, уміння критично аналізувати сучасні тенденції в освіті.

За підсумками І етапу Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» ІІ місце посіли Кривицька Владислава (2 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Математика)) та Цибулька Владислав (2 курс, ФФМКТО спеціальність 015 Професійна освіта (Комп’ютерні технології); ІІІ місце – Проценко Владислава (2 курс, ГЕФ спеціальність Середня освіта (Історія)), Кузьменко Вікторія (3 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Математика)), Закора Маргарита (2 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології)).

Щиро вітаємо призерів та всіх учасників олімпіади й бажаємо в подальшому досягти нових наукових звершень, наполегливо працювати над підвищенням рівня педагогічної майстерності, зберігати й розвивати найкращі традиції Бердянського державного педагогічного університету .


Викладачі кафедри початкової освіти в Запоріжжі  пройшли курс підготовки з упровадження нового змісту початкової освіти

17-19 жовтня 2018 року на базі Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» відбувся тренінг для викладачів закладів вищої освіти Запорізької області щодо впровадження Концепції «Нова українська школа». Від Бердянського державного педагогічного університету взяли участь д. п. н., проф. Людмила Коваль, Алла Крамаренко, канд. пед. наук, доц. Катерина Степанюк та ст. викл. Тетяна Ніконенко.

Під час тренінгу викладачі мали можливість ознайомитися з новими професійними ролями та завданнями сучасного вчителя, з складанням освітніх програм, базовим навчальним планом, календарним плануванням, плануванням на тиждень та на день.

Особливу увагу було приділено проблемі інтеграції в освітньому процесі Нової української школи. Викладачі вчилися планувати навчання через діяльність за запитами учнів (Inquiry – based learning), а також мали можливість взяти участь в майстер-класах по інтегрованому курсу «Я досліджую світ», «Дослідницька діяльність першокласників», «Розвиток критичного мислення в освітньому процесі початкової школи», «Освітній потенціал гри з Lego».

Під час тренінгу викладачі мали можливість розглянути навчально-методичні особливості освітнього процесу в перших класах, а саме: формувальне оцінювання та методику «Входження в картину».

Надзвичайно цікавими були покази ранкових зустрічей та smart зарядка на свіжому повітрі.

Особливої уваги заслуговує під час тренінгу конструктор навчальних програм, формування інформаційно-цифрової компетентності молодшого школяра в Новій українській школі, нова фізкультура для сучасного покоління учнів та методика розробки компетентнісно зорієнтованих рухових завдань.

Робота на тренінгу була творчою, напруженою, проте продуктивною. Насамкінець хочемо висловити щиру вдячність тренерам Тетяні Гурі, Людмилі Черніковій, Олені Аксьоновій, Юлії Півненко, Ользі Петрик, Олені Андрющенко, Світлані Іванісовій, Світлані Покрові, які змогли організувати на високому науково-методичному рівні тренінги щодо впровадження Концепції «Нова українська школа».

   

Матеріали та світлини кафедри початкової освіти


Збірник матеріалів конференції 14.09.2018


 

Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти


Традиційний VI Всеукраїнський фестиваль практичної психології та арттерапії «Артдивосвіт», який проводять в Бердянську двічі на рік, цієї весни перевершив усі надії та сподівання. Адже 19-20 травня на березі Азовського моря зустрілося більше 40 передових психологів із різних міст України (Київ, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Бердянськ) та близько 150 учасників (як мешканців міста, так і гостей з інших регіонів). Приєдналися до цього свята психології та творчого розвитку також студенти-психологи та викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Організаторами фестивалю як завжди виступала громадська організація «Південно-східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів» в особі Фролової Ольги, Сербової Ольги та Богдан Марини.

Дружня атмосфера фестивалю дозволила кожному наповнитися яскравими емоціями та життєвою енергією, а майстер-класи різноманітного спрямування сприяли самопізнанню, саморозвитку та професійному зростанню як студентів, так і спеціалістів, що практикують у галузі психології. Завдяки величезному спектру представлених напрямів роботи – юнгіанське консультування, казкотерапія, робота з метафоричними асоціативними картами, танцювальна та ґудзикова терапія, звукотерапія та тілесно-орієнтовані практики, фінансова грамотність та цілепокладання, трансформаційні психологічні ігри та психодрама – кожен присутній мав змогу обрати майстер-клас до душі, отримати відповіді на хвилюючі питання та знайти ресурси для подальших досягнень.

Отримані позитивні відгуки надихають організаторів – Піденно-східну українську асоціацію практичних психологів та арттерапевтів на проведення подальших фестивалів, піднявши їх на ще вищий рівень.

Щиро дякуємо всім за співпрацю й участь у святі психології та творчого розвитку!


Дні науки: від психологічної теорії до практики

В Бердянському державному педагогічному університеті добігає кінця черговий навчальний рік. Настав час підбиття підсумків проведеної наукової та практичної роботи. Цього року Фестиваль науки на кафедрі психології проходив в новому форматі: окрім традиційних засідань наукових секцій було організовано та проведено ряд заходів теоретичної та практичної спрямованості, які охопили всіх студентів спеціальності 053 Психологія.

Так, 15 травня здійснила свою роботу наукова секція «Напрями та тенденції розвитку сучасної психології», в якій брали участь студенти 1–4 курсів. Загалом було прослухано одинадцять доповідей про результати дослідження з актуальних психологічних проблем. Кращі з них були відзначені грамотою ректора (Охота А.) та декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (Варбанська Н.). Також, викладачами кафедри психології окремо було відзначено студентські доповіді, які мали свою родзинку та відповідали запиту сучасного суспільства. А саме, за найцікавіше дослідження та яскраву його презентацію було нагороджено Клішко Ю., за професійну спрямованість дослідження – Якушеву Г., за практичну значимість наукового дослідження – Андріяшину В., за нестандартність викладу матеріалу – Клочко Є., за психологічну ерудованість – Карацупу В., за оригінальне вирішення наукової проблеми – Нікітіну В.

У цьому році плідно працював науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», результати праці якого ми мали змогу спостерігати протягом навчального року, а підсумком стало проведення звітної конференції, на якій студентами було обґрунтовано актуальність дослідження впливу соціальних мереж на особистість та запропоновані ефективні методи корекції та профілактики залежності від них; висвітлені й основні досягнення: кінолекторій «Соціальні мережі», диспут «Соціальні мережі: за та проти», профілактична акція «День без соціальних мереж», проведена зі студентами та школярами, публікація наукових тез тощо.

Перспективу подальшої роботи гуртківці вбачають в проведенні експериментального дослідження психологічних особливостей формування залежності від соціальних мереж у різних вікових категорій, а також у розробці та впровадженні відповідних психокорекційних програм.

Водночас з роботою наукової секції, студенти 1 курсу розвивали критичне мислення та розширювали знання про особливості психоаналітичної роботи завдяки перегляду кінофільму «Небезпечний метод» з його подальшим психологічним аналізом.

Студенти 3 курсу мали вирішити практичне завдання – виразити щастя очима психолога в одній фотографії. Бачення учасників фотоквесту мали змогу оцінити як викладачі, так і студенти різних курсів та факультетів, прийнявши участь у анонімному голосуванні за краще фото. За результатами конкурсу перемогу отримали Ніколаєнко К. та Антоненко Є., які своєю фотороботою довели, що щасливим можна бути в будь-якому віці.

Дні науки в БДПУ стали значимою подією для випускників – студентів 4 курсу, які цього дня захищали власні арттерапевтичні проекти – «Книга мого життя», зроблені власними руками. Роботи студентів вразили глибиною роздумів, високим рівнем самопізнання та саморефлексії, здивували неординарністю підходів до їх оформлення. Захищаючи власні доробки, студенти відмітили ресурсність процесу створення книги та планують у майбутньому продовжити роботу над їх заповненням, визначаючи значимі події свого життя.

У ці ж дні сертифікований спеціаліст із Запоріжжя – Тетяна Хвостенко – провела для наших студентів шестигодинний тренінг «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», який дав змогу проналізувати власне ставлення до грошей, визначити шкідливі фінансові звички, розподілити кошти на основні статті витрат та навчитися керувати власними фінансовими ресурсами.

Завершенням днів науки на кафедрі психології стало проведення IV студентської інтелектуальної психологічної гри «Що? Де? Коли?». Виявилося, що питання з історії психології, глибинної та загальної психології, патопсихології та арттерапії не стали проблемою для збірної команди студентів 1-4 курсів. Адже вони отримали беззаперечну перемогу, що викликаю почуття гордості у викладачів-психологів.

Таким чином, продуктивна наукова та практична праця приносить свої плоди. Тому бажаємо нашим студентам не зупинятися на досягнутому, а й надалі рухатися до своєї мети, підкорюючи нові вершини наукової ниви.

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


Із психологією в серці…

Початок робочого тижня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв видався незвичним, адже в понеділок вся його дружня родина святкувала 15-річний ювілей спеціальності «Практична психологія».

Запалити серця присутніх допомогли студенти-хореографи Юлія Ярошенко, Сергій Лисенко, Валерія Пєлих та Микита Солонський, виконавши неповторне аргентинське танго! А створив та підтримував святкову атмосферу неповторний дует ведучих – старшого викладача кафедри психології Олени Колпакчи та студента першого курсу спеціальності «Психологія» Станіслава Коломойця.

Усе святкування було пронизано спогадами про значущі факти з життя спеціальності: достовірні та цікаві. Не залишився без уваги жоден аспект діяльності кафедри психології. Лунали слова безмежної подяки керівництву університету та ініціаторам відкриття спеціальності – декану факультету підготовки вчителів початкових класів Л.В. Коваль, завідувачу кафедри психології В.К. Демиденку.

Кожен згаданий факт був сповнений любові та тепла до рідної спеціальності. Відчувалося, що в підготовку свята вкладено багато сил, а кожне слово написано від душі. Тому окрему подяку хочеться висловити завідувачу кафедри психології, доценту О.В. Горецькій, доценту О.В. Фроловій, старшому викладачу Н.І. Сердюк та старшому лаборанту М.С. Богдан за неосяжну роботу, спрямовану на організацію святкування ювілею, за ініціативу та ентузіазм, за професіоналізм та душевне тепло, за небайдужість та власний внесок у розвиток спеціальності!

Протягом 15 років існування спеціальності успішно закінчили навчання 1455 студентів, які отримали кваліфікацію «практичний психолог». Кожен з них знайшов свій неповторний життєвий шлях, а отриманий фах сприяв їх особистісному та професійному становленню. Підтвердженням цього факту є безліч теплих слів подяки та спогадів, які звучали від запрошених випускників різних років, а також були надіслані у вигляді відеопривітань. А студенти – постійні волонтери кафедральних заходів – Влада Литвяк, Аліна Білоножко та Тетяна Гладких у веселій постановці про подружні стосунки довели, що креативність, почуття гумору та оптимізм – також важливі якості психолога.

Завершальним етапом святкування ювілею спеціальності «Практична психологія», а з 2015 року – «Психологія», став традиційний урочистий обряд посвяти першокурсників у психологи. Самопрезентація студентів була настільки вдалою та талановитою, що сумнівів не лишилося – вони свідомо обрали нашу спеціальність, а отже – бажають бути справжніми професіоналами своєї справи. Кожного студента групи 1 курсу було нагороджено нагрудним значком-мотиватором – унікальним атрибутом приналежності до братства психологів та великої дружньої сім’ї факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. І звичайно ж для активізації творчого потенціалу та інтелектуальної діяльності наші першокурсники отримали солодкі подарунки від голови профспілки університету, міського депутата В.Г. Лоли.

Отже, новий робочий тиждень для кафедри психології та студентів-психологів розпочався зі свята. Цього дня лунало безліч теплих привітань в адресу кафедри психології з невеликою, але дуже значущою подією в житті факультету – спеціальності «Психологія» 15 років!!! За що ми щиро вдячні!

Ми переконалися, що спеціальність «Психологія» має багатий потенціал і перспективи розвитку, а кожен з нас – творець та свідок її історії.


Вдалий старт у вирішення актуальної проблеми

Минулого тижня відбулася перша зустріч проблемної студентської групи, учасниками якої стали студенти різних курсів спеціальності «Психологія», присвяченої актуальній проблемі залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві»; науковими керівниками є доцент кафедри психології Олена Горецька та старший лаборант Марина Богдан.

Метою створення такої груп є дослідження психологічних причин та особливостей виникнення залежності від соціальних мереж; вивчення її впливу на психологічне здоров’я особистості; обґрунтування необхідності проведення профілактичних заходів.

На першій зустрічі групи було наведено та обговорено багато цікавих фактів та прикладів впливу соціальних мереж на суспільство в цілому та на окремі категорії осіб. Також, в рамках даного заходу пройшов психологічний кінолекторій, на якому студенти мали змогу проаналізували історію виникнення мережі «Facebook», переглядаючи фільм «Соціальна мережа» (режисер Девід Фінчер). Аналіз фільму дозволив учасникам визначити психологічні причини занурення людей в віртуальне спілкування та швидкого розповсюдження соціальних мереж серед молоді. Обговорення актуальності даного питання стало першим кроком у роботі проблемної групи на шляху до детального вивчення впливу залежності від соціальних мереж на життя та психологічне здоров’я кожного її користувача.

Така форма роботи – це відмінний шанс для студентів-психологів попрактикуватися в аналізі психологічної проблематики, створити логічні карти (mind-map), які дозволяють розкрити шляхи її вирішення. У наступні місяці заплановано проведення ще декількох заходів із залученням всіх студентів факультету (акція, тренінг, експрес-діагностика). Тож, залишається побажати науковим керівникам і студентам успіхів у роботі. Із захопленням чекаємо наступних новин і позитивних результатів.

Павленко Дар’я та Карацупа Владислав,

студенти 2 курсу факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв,

учасники проблемної групи


Запрошуємо усіх бажаючих приєднатися до святкування 15-річчя спеціальності “Практична психологія”, яке відбудеться 11 грудня 2017 року о 12.00 в малій актовій залі.


9 листопада 2017 року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв у рамках Тижня педагогіки відбувся міжфакультетський Педагогічний брейн-ринг, на якому спільними зусиллями викладачів кафедри педагогіки організовано змагання команд «Розумники» (факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв), «Педагогіка в серці» (факультет філології та соціальних комунікацій), «Фрактали» (факультет фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти). Кожен із факультетів намагався зібрати в команду по 5 учасників – студентів різних курсів, які найкраще знають педагогіку.

Завдання, пропоновані учасникам, мали на меті виявити їхні педагогічні знання, логічне мислення, вміння діяти в непередбачуваних педагогічних ситуаціях тощо. Учасники команд проявили добрі знання з педагогіки, кмітливість та винахідливість, уміння нестандартно вирішувати складні педагогічні задачі.

Активність студентів під час брейн-рингу засвідчила їхню глибоку ерудованість і вміння працювати в команді, що є надзвичайно важливим на шляху становлення майбутнього педагога, незважаючи на отриманий фах.

У залі, де проходила гра панував позитивний настрій, атмосфера інтелектуальної жаги до перемоги кожної команди. Під час музичних пауз між конкурсами студенти спеціальності «Музичне мистецтво» Валерія Олійник та Карина Шатило дарували актуальні для цього заходу пісні.

Авторитетне журі (голова – професор Лісіна Л. О., члени – доценти Барбашова І. А., Голуб О. В., Голік О. Б.) об’єктивно оцінювало виконання командами кожного з 5-ти завдань. За результатами гри І місце між собою розділили команди «Педагогіка в серці» та «Фрактали», ІІ почесне місце посіла команда «Розумники».

Усі учасники отримали грамоти та солодкі подарунки, які люб’язно надав профспілковий комітет (голова – Лола В. Г.)

Переконані, що Педагогічний брейн-ринг, проведений викладачами кафедри (доцентами Малихіним А. О. та Щербаковою Н. М.) буде добрим початком колективних міжкафедральних заходів педагогічного спрямування і сприятиме формуванню іміджу університету.

  


 

Практика в дитячих оздоровчих таборах – важлива умова професійного становлення майбутнього фахівця

У рамках проведення Тижня педагогіки 6 листопада 2017 року відбувся захист практики в дитячих оздоровчих таборах (керівник – доцент Лесик А. С.), яку проходили студенти 33-34 груп спеціальності «Практична психологія» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Усі студенти погодилися, що літня педагогічна практика стала тим компонентом, який поєднав якісну теоретичну підготовку майбутніх практичних психологів з практичною діяльністю. Саме під час практики студенти мали можливість проявити себе як мудрі вихователі, креативні вожаті, просто добрі друзі дітей, які відпочивали цього літа в сонячному Бердянську, на узбережжі теплого Азовського моря.

Практика в дитячих оздоровчих таборах показала, що студенти, які систематично відвідували лекційні заняття, творчо підходили до виконання самостійних і практичних завдань з курсу «Методика виховної роботи в дитячих оздоровчих таборах», повністю готові до виконання професійних обов’язків працівників ДОТ.

Базами літньої педагогічної практики студентів третього курсу факультету ППОМ спеціальності «Практична психологія» були дитячі оздоровчі табори міста Бердянська та Бердянського району із цілодобовим режимом проживання: ДОЦ «Червона гвоздика», «Факел», «Молода гвардія», «Морська хвиля», «Райський куточок».

Під час захисту студенти продемонстрували свою зацікавленість різними проблемами організації практики в ДОТ, зокрема творчість у згуртуванні дитячого колективу, проведенні свят і тематичних заходів, можливість урахування індивідуально-психологічних особливостей дітей різних вікових груп.

Світлини з практики в ДОТ та захисту


 

Уже третій рік поспіль, у рамках проведення тижня педагогіки, студенти спеціальності «Початкова освіта» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв долучаються до таємниць минулого.

7 листопада усіх охочих було запрошено на майстер-клас із виготовлення Сонячного  коня. Усі присутні мали змогу розширити уявлення про народні традиції, виховання, історію, особливості виготовлення оберегових ляльок із мішковини, прядивної мотузки  та їх призначення.

Постійними організаторами заходу «Бабусині ляльки: виховний потенціал» виступили доцент кафедри педагогіки Лілія Ярощук та доцент кафедри початкової освіти Катерина Степанюк.

Зокрема, вони розкрили значення цього оберегу – символу  родючості і міцної влади, сили, добра і світла, що приносить у дім успіх і щастя. Символічною  є також грива коня, яка нагадує сонячні промені.

Привітала студентів декан факультету, яка зазначила, що сьогодні особливо гостро стоїть питання саме українських звичаїв, про які ми не можемо забувати.

Проведення такого майстер-класу свідчить, що сьогодні одним із улюблених занять все частіше стає хенд-мейд (від англ. hand made — речі, створені руками). Особливо популярним є виготовлення народних ляльок як витворів мистецтва, як об’єктів гри, як предметів побуту.

Усі учасники заходу ще раз переконалися, що створення мотанок з прядивної мотузки – це своєрідна психотерапія, яка позитивно впливає на емоційний стан людини, дозволяє створити казковий барвистий світ,  сонячний ранок та радість. Отже, мистецтво виготовлення української народної ляльки уже кілька років поспіль забезпечує формування  професійної компетентності майбутніх учителів початкової школи, пробуджує відчуття власного коріння.

 Викладачі ФППОМ


Сьогодні, 6 листопада 2017 року, на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв розпочався тиждень педагогіки, який традиційно відкривається фотовиставкою. Цього року студенти представляють свої роботи «Перші кроки до омріяної професії» (керівник – доцент кафедри педагогіки Л. Г. Ярощук).

Експонатами виставки є більше ста світлин, виконаних на досить якісному рівні, майбутніх учителів, які намагалися передати свої різноманітні відчуття від спілкування з молодшими школярами.

Студенти креативно підійшли до виконання завдань, проявили сумління в оформленні своєї роботи.

Кафедра педагогіки висловлює подяку всім, хто долучився до виставки, за творчу активність, наполегливість і відповідальність.

 

Світлини з архіву кафедри.

Викладачі кафедри педагогіки


Конкурс хореографічної майстерності “Танець – це життя!”

Танець-це життя положення


 


 

14 вересня 2017 року на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв проходила Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти», присвячена 85-річчю заснування Бердянського державного педагогічного університету.

Метою конференції було обговорення стратегічних проблем модернізації вищої педагогічної освіти в контексті стандартизації початкової школи.

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Херсонський державний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Загалом долучитися до проведення конференції виявили бажання 237 науковців, аспірантів, молодих учених, студентів і вчителів, серед яких 22 доктори наук з різних регіонів України, Угорщини та Польщі. Вражає і географія учасників: Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського; Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка; ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка; Львівський національний університет імені Івана Франка; Київський національний університет культури та мистецтв; Національна музична академія України імені П.І.Чайковського; Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти; КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради; ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука»; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші.

Робота здійснювалася за 6 секціями, а саме: «Професійна підготовка майбутніх учителів початкової школи: стан та перспективи розвитку», «Психологічні аспекти підготовки майбутніх фахівців», «Актуальні проблеми підготовки магістрів початкової освіти», «Розвиток особистості молодшого школяра на етапі створення стандартів нового покоління», «Творчий потенціал мистецької освіти», «Актуальні проблеми підготовки здобувачів першого рівня вищої освіти».

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Колектив кафедри початкової освіти та організаційний комітет конференції висловлює подяку співорганізаторам та учасникам конференції.

Сподіваємось на плідну співпрацю в наступному році!

За матеріалами факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ