Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

Відкрита лекція з дисципліни «Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання»

 

29 листопада 2019 р. кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Алла Омеляненко провела відкрите лекційне заняття в академічних групах 202 ДО, 203 ДО з дисципліни ««Дошкільна лінгводидактика, культура мовлення та виразне читання».

Лекційне заняття проведено відповідно до тематичного плану робочої і навчальної програм дисципліни. Структура побудови лекції відповідає вимогам вищої школи. Викладач звернула увагу присутніх на актуальність вивчення означеної теми, визначила основну літературу та план заняття.

Лектор активно залучала здобувачів вищої освіти до діалогу, ставила запитання (уточнюючі, проблемні, навідні) під час обговорення методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного віку. Лекцію супроводжував влучно підібраний різноманітний наочний матеріал: презентація, відео, плакати, іграшки, схеми малюнки тощо. Це дозволило лекторові застосовувати прийоми розповіді, показу, характеристики, пояснення, коментування і зберегти стійку увагу слухачів протягом всього заняття.

На лекції були присутні викладачі кафедри дошкільної освіти к. п. н., доцент Тетяна Єськова, к. п. н., старший викладач Юлія Семеняко, асистенти Леся Мороз-Рекотова та Наталя Григор’єва. Присутні відмітили високу професійну майстерність Алли Омеляненко, її неповторний стиль викладання, застосування широкого спектру інтерактивних прийомів взаємодії з аудиторією, культуру мовлення, вміння підтримувати дисципліну в аудиторії, надання теоретичного базису для практичного вправляння й формування необхідних професійних компетенцій тощо.

Доцент Алла Омеляненко продемонструвала особливу організацію взаємодії студентів і викладача, яка носить назву «ділового спілкування», або дидактичного спілкування викладача і студентів, яке було детерміноване метою, змістом, методами і формами роботи.

Слід відзначити, як найголовнішу, особливість прочитаної лекції, її практично-орієнтовану, тобто компетентнісну основу змісту.

Загалом заняття було проведене на високому науково-педагогічному рівні й одержало схвальні відгуки.

 

Юлія Семеняко

к. п. н., старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри

 


 

Воркшоп – активна форма професійного зростання

 

30 листопада 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти ФДССО Ірина Улюкаєва (к.п.н., доцент), Юлія Семеняко (к.п.н., ст.викладач) та Леся Мороз-Рекотова (асистент) взяли участь в авторському вокршопі «Вільна освітня діяльність дошкільників як сучасний тренд зарубіжної педагогіки, або що варто запроваджувати в Україні?». Спікером навчального семінару виступила Катерина Крутій, доктор педагогічних наук, професор кафедри дошкільної та початкової освіти Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Захід об’єднав понад 70 педагогів із різних куточків країни, які зібралися у м. Запоріжжя.

Професор К. Крутій акцентувала увагу учасників на питаннях перспектив розвитку дошкільної освіти на засадах ідей та положень педагогіки італійського педагога Марії Монтессорі. Відтак, актуальним завданням закладів дошкільної освіти сьогодні є спонукання дитини до гармонійного всебічного саморозвитку, що відбувається у спеціально створеному педагогом середовищі, у якому дитина займає провідну роль, а вихователь лише допомагає їй у цьому.

За 6 годин інтенсивної роботи фахівці дошкільної освіти отримали чималу кількість інформації. По-перше, розглянули китайську освітню практику «ANJI PLAY», проект Естонії «Читацьке гніздо» (Буккроссинг); ознайомилися з технологію «Стіни, стеля та підлога, які говорять» (європейський підхід до освітнього простору), філософією італійської методики Редджіо Еміліа; дізналися про «Педагогіку калабані» (український підхід до здоров’ятворення) та актуальний тренд європейської дошкільної освіти «Лісові школи».

По-друге, у форматі «світового кафе» обговорили особливості вибору культурної освітньої практики, підходу, методики чи технології під конкретні можливості закладу освіти.

По-третє, учасники вчилися використовувати трендові форми та методи роботи в груповій роботі під час воркшопу. У ході активної взаємодії визначали можливі ризики, що можуть виникати в процесі впровадження закордонних освітніх технологій, а також шукали причину їх появи та можливі шляхи уникнення.

Воркшоп був насиченим та живим, що не могло не викликати захват. Викладачі кафедри дошкільної освіти поділитися досвідом своєї роботи і переконалися, що доцільна інтеграція вітчизняних та зарубіжних технологій дошкільної освіти сприятиме формуванню життєвих компетентностей дитини, які стануть фундаментом для формування творчої самостійної особистості.

По завершенню воркшопу всі учасники отримали сертифікати про навчання та практичні кейси матеріалів.

 

Юлія СЕМЕНЯКО

к.п.н., старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 

 


ПЕРША ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ

 

В організації освітнього процесу у закладі вищої освіти суттєвим є забезпечення взаємодії теорії та практики у підготовці майбутніх фахівців дошкільної освіти. Система підготовки фахівців дошкільної освіти у педагогічному університеті є складним процесом, показником результативності якого виступає вміння випускників самостійно розв’язувати складні професійні завдання, засвоювати інноваційні технології, приймати нестандартні рішення у освітньому процесі в закладі дошкільної освіти.

Педагогічна практика в закладі дошкільної освіти є важливою ланкою у системі вищої педагогічної освіти, вона збагачує та доповнює теоретичну підготовку здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Дошкільна освіта та практична психологія», «Дошкільна освіта та логопедія» Спеціальності 012 «Дошкільна освіта» слугує серйозною перевіркою готовності до педагогічної діяльності.

З педагогічної практики повернулися здобувачі 3 курсу 301 групи спеціальності «Дошкільна освіта». Це була їхня перша зустріч з дітьми раннього віку, яка була цікавою та хвилюючою. Користуючись набутими знаннями, майбутні вихователі показали свою компетентність у різних видах роботи: самостійно складали календарні та перспективні плани освітньої роботи; організовували і проводили всі режимні процеси з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей; розробляли конспекти занять та розважальних заходів і проводили їх з дітьми. З ентузіазмом та творчим натхненням вони брали участь у підготовці та проведенні у ЗДО «Осінніх свят».

Про свої враження та досягнення здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розказали на звітній конференції. У презентаціях та фотозвітах вони показали найкращі моменти своєї діяльності, поділилися здобутками та зазначили, що практика з дітьми відкрила для них можливість пізнати краще педагогічну діяльність та зрозуміти, що вони зробили правильний вибір щодо своєї майбутньої професії. А від роботи з дітьми отримали багато позитивних емоцій, вражень та захоплення від їх діяльності.

Практика дала можливість відчути себе справжніми вихователями.

Успіхів нашим майбутнім вихователям у їх професійній діяльності!

 

Тетяна Єськова

к.п.н., доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


 

Місточок у формуванні мовної особистості

З метою підвищення поінформованості педагогів щодо розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі Осипенківського закладу дошкільної освіти «Пролісок» доцентом кафедри дошкільної освіти Бердянського державного педагогічного університету Аллою Омеляненко http://bdpu.org/faculties/fdsso/structure-fdsso/kaf-doshkilna-osvita/composition-kaf-doshkilna-osvita/omelyanenko/  проведено методичне об’єднання.

До змістовного дискусійного обговорення були запрошені вихователі закладів дошкільної освіти та вчителі початкових класів Бердянського району. У ході заходу Алла Омеляненко надала учасникам методичні рекомендації та поради щодо застосування засобів, форм та методів розвитку зв’язного мовлення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. На одностайне переконання науковців і практиків, широкого застосування набуває використання моделей у навчанні дітей складати описи, розповіді та роздуми.

Спікер Алла Омеляненко використовувала активні ігрові ситуації: складання моделі опису за аналогією, відтворення порушеної послідовності елементів моделі серіаційного ряду, створення власних варіантів моделей, створених  за кольором  та геометричними фігурами. Всі учасники методичного об’єднання зазначили єдність та наступність на місточку між теорією та практикою, між закладом дошкільної освіти та початковою школою, які сприятимуть ефективному формуванню мовної особистості дитини дошкільного  та молодшого шкільного віку.

Засідання методичного об′єднання пройшло результативно, було визначено перспективи подальшої плідної співпраці.

 

Алла Омеляненко,

доцент кафедри дошкільної освіти ФДССО, к.п.н.

 

 

 


Перемога молодих науковців!

12 листопада в Запорізькій обласній державній адміністрації відбулося урочисте нагородження переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді в галузі науки.

Голова облдержадміністрації Віталій Туринок взяв участь в урочистій зустрічі, присвяченій нагородженню переможців обласного конкурсу для обдарованої молоді у галузі науки. Вітаючи переможців конкурсу, Віталій Туринок зазначив, що дуже важливо, аби українська молодь розвивалась і тим самим розвивала нашу державу. Він наголосив, що обласний конкурс є саме тією платформою, яка дає можливість нашій молоді випробувати себе в різноманітній діяльності, застосувати на практиці отримані знання, проявити свої здібності, і нарешті, успішно реалізуватися в суспільстві.

За повідомленням Управління молоді, фізичної культури та спорту облдержадміністрації, у цьому році на розсуд конкурсної комісії було подано 130 робіт. Загалом, наукові роботи були подані у 16 номінаціях.

За підсумками засідань конкурсної комісії було визначено переможців.

Радіємо, що переможцем у номінації «Педагогічні та психологічні науки» стала старший викладач кафедри дошкільної освіти ФДССО, кандидат педагогічних наук, Юлія Семеняко.

Бажаємо успішного втілення всіх творчих і наукових задумів, наснаги в професійному зростанні й майбутніх наукових пошуках!

 

Колектив кафедри дошкільної освіти ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 


Екологічний квест як освітня технологія

 

Професійна підготовка педагогів дошкільної освіти, здатних здобувати і творчо застосовувати знання, уміти знаходити конструктивні рішення, вимагає від закладів вищої освіти удосконалення такого виду навчальних занять, як практичні заняття.

Метою проведення практичних занять є не тільки набуття майбутніми вихователями психолого-педагогічних знань, а й вироблення умінь правильно їх застосовувати в конкретних життєвих ситуаціях. Це забезпечить формування ключових компетентностей, необхідних конкурентоспроможному фахівцю для успішної професійної діяльності. Вирішенню цього завдання сприяє впровадження в освітній процес сучасних методів навчання, серед яких вагоме місце займають ігрові навчальні технології, зокрема – квест.

Уже стало гарною традицією в ході вивчення дисципліни «Технологія формування екологічної культури дітей дошкільного віку» проводити Сіті Квест (розважальну гру на місцевості з елементами міського орієнтування, під час якої здобувачі вищої освіти вирішують неординарні інтелектуальні завдання природничо-екологічного змісту).

7 листопада 2019 року, під керівництвом старшого викладача кафедри дошкільної освіти ФДССО Юлії Семеняко, було проведено екологічний квест «Молодь за чисте довкілля». Учасниками були здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності «Дошкільна освіта» 401-402 груп.

Програма квесту передбачала проходження командами, у певній послідовності, 12 станцій, на яких учасникам необхідно було виконати завдання, що стосувались знань рослинного й тваринного світу, екологічного маркування продукції, життєвих звичок у стилі сталого розвитку тощо. Загалом квест був непростий, змусив ворушити звивинами: вирішувати ребуси, анаграми; відгадувати загадки про охорону природи та збереження довкілля чистим; викреслювати зайві слова; шифрувати; збирати екологічні слова; створювати з природних матеріалів фігури; представити стінівку.

Варто відзначити креативність команд у розробці виробів із вторинної сировини (поліетиленових пакетів, паперу, газет, пластикових пляшок).

У результаті проходження квесту вдалося привернути увагу студентів до екологічних проблем довкілля, дбайливого ставлення до природи, сформувати вміння працювати в команді. Такі заходи сприяють професійному спрямуванню студентів та їх розвитку.

Юлія Семеняко зазначила, що проведене у сучасній формі практичне заняття викликало у всіх, як організатора так і учасників, масу позитивних емоцій та велике бажання проводити подібні заходи спілкування з природою й надалі.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


 

Компетентнісний підхід у практику закладів дошкільної освіти

7 листопада 2019 року асистент кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова була спікером на методичному об’єднанні вихователів груп молодшого дошкільного віку.

Круглий стіл з обговорення актуальних питань сенсорно-пізнавального розвитку дітей дошкільного віку проходив на базі ЗДО 28 «Малятко» м. Бердянська.

Леся Мороз-Рекотова провела зі слухачами декілька сенсорно-пізнавальних ігор, які передбачали унаочнення дефініцій «компетенція» та «компетентність». Свій інтерактив вона розпочала з давньої української загадки, відгадка якої потребувала від присутніх компетентності з народознавства, й у процесі колективного обговорення відповідь знайшли. Обговорюючи процес пошуку відгадки, присутні зізналися, що ніколи не розглядали процес відгадування під таким кутом.

Далі взаємодія передбачала виконання вправ з включенням якомога більшої кількості перцептивних відчуттів (тактильних, баричних, візуальних тощо). Сенсорно-пізнавальна руханка стала своєрідним поштовхом до виникнення низки запитань, які й обговорювали одразу ж, у процесі руху. На завершення – Леся Мороз-Рекотова запропонувала виконати завдання «Створи фігуру», над яким учасники методичного об’єднання думали доволі довго. Причиною цьому слугувала стереотипізація дій, відмова від пошуку нових шляхів та способів, через що ніхто не помітив підказку у самому завданні. Зрештою, ці стереотипи вдалося подолати у процесі колективного розмірковування над варіантами виконання цього завдання.

Учасники подякували Лесі Мороз-Рекотовій за інтерактив, який спонукав їх до саморозвитку та висловили сподівання на подальшу співпрацю.

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву кафедри

 


«У тренді новітніх концепцій у дошкіллі»

25 жовтня 2019 року викладачі кафедри дошкільної освіти БДПУ Юлія Семеняко та Леся Мороз-Рекотова взяли участь у ІІ Всеукраїнському науково-практичному семінарі проєкту «Впевнений старт – 2019»  (#VS_Fest-2019), організованому науковою радою НАПН України «Проблеми дошкілля», Інститутом психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Інститутом проблем виховання НАПН України та видавництвом «Українська академія дитинства».  Учасників семінару вітали президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, директор Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України Сергій Максименко, начальник відділу дошкільної освіти департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України Тамара Панасюк та науковий керівник проєкту Тамара Піроженко.

Викладачі стали активними учасниками майстер-класів від переможців Всеукраїнського конкурсу перспективного педагогічного досвіду впровадження програмно-методичного комплексу «Впевнений старт: старший дошкільний вік» у номінації «Взаємодія педагогічної команди» (заклад дошкільної освіти №1/185 МВС України «Берегиня» Гайдай А.В., Ратушняк Ж.П.), в номінації «В десятку» (Балаклійський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №4, Харківська область, Іванченко Н.М., Дашевська О.М).

Авторські майстер-класи програмно-методичного комплексу для середнього дошкільного віку були сповнені креативу, сучасних засобів навчання та взаємодії. Доктор педагогічних наук, професор Наталія Гавриш, розкрила особливості роботи з технологією фокусного навчання дітей середнього дошкільного віку, кандидат педагогічних наук Оксана Корнєєва демонструвала можливості роботи з online-сервісами для згуртування педагогів-однодумців.  Леся Мороз-Рекотова інструктувала досвічених учасників майстер-класу щодо створення хештегів, рекомендації цікавих інформативних сторінок освітянських online-груп тощо.

Юлія Семеняко брала участь в авторському майстер-класі кандидата педагогічних наук Ольги Безсонової, присвяченого питанням здоровʼязбереження. Учасники проводили експрес-діагностику дотримання здорового способу життя, апробовували ігри-естафети, ігри на розвиток швидкості реакції, добирали способи використання підручних предметів у якості фізкультурного обладнання тощо.

Атмосфера натхненного спілкування з однодумцями та плани на майбутнє – посмак від участі у цьому семінарі!

 

 

Леся Мороз-Рекотова,

асистент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Дебют першокурсників – яскраве свято талантів та творчих здібностей!

 

Дебют першокурсника – щорічний найяскравіший захід для першокурсників університету, який дає їм можливість показати свої таланти і творчі здібності. Такий довгоочікуваний, він зібрав разом велику дружню родину факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти: дебютантів-першокурсників, студентів ІІ-IV курсів, викладачів, батьків та друзів. У неймовірно теплій атмосфері в цей день гості та учасники події вкотре впевнились у тому, що студенти ФДССО талановиті, здібні, яскраві, мають гарне почуття гумору та з гордістю несуть звання студента-дошкільника.

Розпочалось свято з привітання ведучих та відкриття YouTube-каналу «Першокурсник ФДССО». Запальним танцем старшокурсників було задано шалений настрій заходу в цілому. Кожна група дебютантів постаралася на славу в своєму прагненні якомога яскравіше, повніше, цікавіше представити глядачам ту спеціальність, яку вони обрали.

Новоспечені здобувачі вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) разом із куратором (ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н. Ю. Семеняко) підкорювали публіку запальним танцем, веселими жартами та  сценками, які не тільки розсмішили зал, але й нагадали, що сесія вже не за горами. Оригінальна презентація кожного студента групи не залишила сумнівів – кожен першокурсник – є унікальним, креативним, розумним і талановитим!

Зал активно підтримув дебютантів оплесками та вигуками «Молодці!». Після закінчення заходу завідувачка кафедрою дошкільної освіти кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва у своєму привітальному слові підкреслила, що студентське життя не обмежується лише лекціями, практичними заняттями та сесіями, в ньому завжди має бути місце дружбі, творчості та веселим пригодам.

Тижні виснажливих репетицій, роботи над сценарієм і переживання були винагороджено сповна: голова профспілкового комітету, депутат міської ради Віталій Лоли, подарував смачні торти, а заступник декана ФДССО з виховної роботи Надія Кот із задоволенням вручила кожній групі запашну піцу.

Завдячуючи кропіткій роботі викладацького та студентського складів, глядачі отримали безмежну кількість позитивних емоцій, а батьки студентів-першокурсників ще раз пересвідчились у правильності вибору спеціальності своїх дітей. Адже факультет дошкільної, спеціальної та соціальної освіти – це не просто місце, де випускники шкіл отримують професію, це велика родина!

Бажаємо нашим першокурсникам подальшого натхнення, вдосконалення та розвитку своїх талантів!

 

Юлія Семеняко,

старший викладач кафедри дошкільної  освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 

 


Ювілейні віншування

 

Днями відзначила свій ювілей Алла Михайлівна Богуш, доктор педагогічних наук, професор, академік, заслужений діяч науки і техніки України, провідний учений у галузі дошкільної освіти України. Створена А. М. Богуш наукова школа відкрила новий етап у розвитку української дошкільної лінгводидактики – етап систематичних експерементальних досліджень, що здійснюються вже понад 25 років за такими напрямами: історичний аспект становлення й розвитку вітчизняної дошкільної лінгводидактики; методика розвитку мовлення і навчання дітей рідної мови; методика навчання дітей української мови в російськомовних дошкільних закладах; підготовка студентів дошкільних факультетів до навчання дітей української мови тощо.

Алла Михайлівна виплекала цілу плеяду наукових однодумців, які всіляко примножують ідеї свого вчителя, пристрасно і самовіддано сприяють розвитку дошкільної освіти. До наукової школи професора Богуш А. М. належать 18 докторів і 60 кандидатів педагогічних наук! Серед цієї наукової спільноти – декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева!

Під керівництвом академіка А. М. Богуш Лариса Іванівна двічі захищала дисертації: у 1994 р. – на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за темою «Українська народна казка як засіб формування зв’язного монологічного мовлення в дітей дошкільного віку», а в 2014 р. – на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за темою «Теоретичні і методичні засади навчання дітей старшого дошкільного віку української мови в полікультурному просторі».

У святковий день зі всієї України зібралися науковці різних поколінь, об’єднаних вдячностю людині, яка є для них науковою мамою, Вчителем. З привітаннями і побажаннями міцного здоров’я, неодмінного втілення всіх творчих і наукових задумів, довгої плідної праці, здійснення мрій і великого красивого жіночого щастя до ювілярки звернулася професор, декан ФДССО Лариса Іванівна Казанцева.

Тепла зустріч з однодумцями подарувала приємні емоції!

 

Юлія Семеняко

ст. викладач кафедри дошкільної освіти, к.п.н.

світлини з архіву кафедри


Профорієнтаційна робота триває!

З метою проведення інформаційно-розʼяснювальної діяльності 24 жовтня 2019 року асистентка кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва, доцентка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ганна Александрова, методистка навчального відділу з підвищення кваліфікації Людмила Костенко відвідали загальноосвітні школи Чернігівського району Запорізької області. У рамках профорієнтаційної роботи було проведено бесіду з учнями 10 і 11 класів загальноосвітніх шкіл І–ІІІ ступенів у селах Обіточному, Новополтавка, мст Чернігівка, Верхньотокмацького, Богданівського опорних закладів загальної середньої освіти, а також ОНВЗ Чернігівська ЗОШ ім. А. М. Темника Чернігівської селищної ради.

Викладачі ознайомили учнів із правилами вступної компанії, зробили акцент на перспективності професій, які вони зможуть отримають у БДПУ, престижності навчання саме в нашому закладі. Під час проведення профорієнтаційної роботи було презентовано відеоматеріал про навчання в університеті, буклети з роз’яснювальною інформацією про факультети..

Позитивні емоції переповнювали наших випускників, які тепер працюють учителями у деяких із вищевказаних шкіл, під час зустрічі з викладачами. Вони ділилися приємними спогадами зі своїми учнями про студентські роки і висловлювали вдячність викладачам БДПУ за ґрунтовні знання. Не тільки учні, але й учителі зацікавилися перспективою навчання в магістратурі Бердянського державного педагогічного університету.

Щиро дякуємо адміністрації шкіл Чернігівського району Запорізької області за гостинність та співпрацю.

 

Наталя Григор’єва

асистентка кафедри дошкільної освіти ФДССО

світлини з архіву автора

 


 

«Майстерня професійного зростання»

Досвід освітньої діяльності закладів вищої освіти переконує, що ефективно вирішувати питання підготовки майбутніх фахівців можна лише за активної участі у цьому процесі викладачів, тобто  їх самовдосконалення.

Професійне самовдосконалення – свідомий, цілеспрямований процес підвищення рівня власної професійної компетенції і розвитку професійно значущих якостей відповідно до соціальних вимог, умов професійної діяльності і власної програми розвитку. Основним змістом самоосвіти є вдосконалення наявних у викладача знань, умінь і навичок з метою досягнення бажаного рівня професійної компетенції.

26 жовтня ц.р. викладачі кафедри дошкільної освіти Леся Мороз-Рекотова та Юлія Семеняко взяли активну участь у семінарі «Ігри для інтелектуального розвитку дитини» (м. Київ). Організатором заходу стала Академія талановитих керівників. Учасників заходу гостинно об’єднала альтернативна школа IndeVersal. Семінар став майданчиком для активного спілкування, обміну ідеями, досвідом, знаннями фахівців-дошкільників, які небайдужі до змін в освітній сфері України.

Метою заходу було популяризація сучасних педагогічних ідей та передового досвіду в сфері освітніх послуг, формування в учасників заходів прагнення до педагогічної творчості і самореалізації.

Програма заходу передбачала ознайомлення учасників семінару зі способами тренування пам’яті, уваги, уяви, логічного мислення, спритності та швидкості реакції у дітей дошкільного віку. Спікер Марина Житник, педагог із 25-річним стажем, продемонструвала цікаві ігри, які спровокують немовленнєвих дітей до перших слів, а також прийоми для постановки та автоматизації звуків, веселої артикуляційної та дихальної гімнастики.

Також, учасники семінару разом грали у веселі рухливі ігри, які розвивають не тільки тіло, а й інтелект дитини, впливаючи на психічні процеси та мовлення; освоювали цікаві ритмічні, нейрогімнастичні, міогімнастичні, артикуляційні вправи, а також порадували себе масажем і самомасажем.

По закінченню заходу Леся Мороз-Рекотова відзначила, що отримала не тільки гарний настрій, натхнення, а і «їжу для розуму», цікаві рішення та корисні знайомства. Юлія Семеняко наголосила на тому, що організація заходів подібного характеру – це можливість «TAKE YOUR IDEA» – почерпнути для себе нові ідеї, зарядитися натхненням від експертів та інших учасників заходів.

Академія талановитих керівників – унікальна платформа, яка об’єднує експертів, педагогів, батьків і розкриває питання, що стосуються інновацій у сфері дошкільної освіти. Заходи подібного формату є важливими для професійного вдосконалення науковців, що сприяє обміну досвідом, опанування новими методиками і технологіями в організації освітнього процесу, знакомству і спілкуванню з фахівцями в галузі дошкільної освіти, педагогіки, а найголовніше сприяють об’єднанню зусиль усіх небайдужих професіоналів, зацікавлених у розвитку своєї фахової майстерності.

 

Юлія Семеняко

старший викладач кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


ЕКСКУРСІЯ НА НЕЗВИЧАЙНУ ВИСТАВКУ У ХУДОЖНЬОМУ МУЗЕЇ

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти мали можливість відвідати незвичайну виставку у Художньому музеї ім. І. Бродського «Світ дитинства очами художників». В експозиції представлені роботи з колекції музею. Це твори видатних художників кінця ХІХ-ХХ ст. (О. Бенуа, І. Творожникова, Ю. Репіна, Ф. Решетникова та ін.). Діти – головні герої всіх картин. Їх сюжети зачарували нас своєю добротою, щирістю, яскравими дитячими емоціями.

Яскравим доповненням виставки стали ілюстрації до відомих дитячих казок та творів, які виконані талановитими художниками-ілюстраторами. Споглядаючи представлені на виставці експонати, які викликали усмішки, всі пригадали теплі спогади свого дитинства і отримали заряд бадьорості та гарного настрою. Відвідування виставки сприяло розвитку художньо-естетичних компетентностей майбутніх фахівців дошкільної освіти.

 

 

Тетяна Єськова

доцент кафедри дошкільної освіти

світлини з архіву автора

 


Стартувала профорієнтаційна осінь

Профорієнтаія є важливою складовою роботи викладачів Бердянського державного педагогічного університету. 17 жовтня 2019 року методист навчального відділу з підвищення кваліфікації Л. Костенко та представники факультетів: дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (Н. Григор’єва), філології та соціальних комунікацій (Л. Алєксєєва), економіко-гуманітарного (М. Антощак) відвідали сім шкіл Бердянського району з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Під час зустрічі учні 11-х класів подивилися відеопрезентацію про роботу всіх факультетів університету. За сприяння адміністрації деяких шкіл бесіди проходили в комп’ютерних класах, що дало можливість абітурієнтам ознайомитися  з сайтом БДПУ.

Наталя Анатоліївна презентувала випускникам інформацію про цікаве та динамічне студентське дозвілля факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти; комфортні умови проживання у гуртожитку та навчання у сучасно обладнаних аудиторіях, а також наголосила на реальних можливостях працевлаштування випускників та актуальності спеціальностей факультету.

Викладачі щиро вдячні адміністраціям Новопетрівської, Осипенківської, Миколаївської, Берестянівської, Новотроїцької, Андріївської, Дмитрівської шкіл за співпрацю.

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григорєва


Сорок п’ять років дитячих усмішок

18 жовтня 2019 року завідувач кафедри дошкільної освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Ірина Улюкаєва та асистент кафедри дошкільної освіти Наталя Григор’єва відвідали заклад дошкільної освіти № 35 «Вишенька» з нагоди 45-річного ювілею. Святково прикрашена зала, хвилюючі спогади педагогів-ветеранів про відкриття і роботу садочка протягом цих років, щирі слова подяки від випускників, побажання продовжувати започатковані традиції і, звичайно, подарунки були головними атрибутами цього заходу.

Більшість із педагогічного складу ЗДО № 35 – випускники факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, а деякі здобувають другу вищу освіту і зараз. Протягом багатьох років кафедра дошкільної освіти має тісну й плідну взаємодію з педагогічним колективом та адміністрацією «Вишеньки».  Викладачів запрошують на методичні об’єднання, семінари, майстер-класи тощо. Студенти ФДССО є частими гостями на педагогічних та управлінських практиках у цьому гостинному закладі дошкільної освіти.

Вітаємо з ювілеєм і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

асистент кафедри дошкільної освіти

Наталя Григор’єва

 


Педагогічна практика – перший крок до професійної діяльності

 

Педагогічна практика здобувачів вищої освіти – один із важливих етапів процесу становлення майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти.

З 15 жовтня поточного навчального року на свою першу педагогічну практику стартували 25 здобувачів І рівня вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта». Керівником практики, доцентом кафедри дошкільної освіти Тетяною Єськовою, було проведено настановчу конференцію, на якій майбутні практиканти ознайомилися з завданнями і змістом роботи, своїми правами і обов’язками, отримали зразки звітної документації. Базою для проходження педагогічної практики стали групи раннього віку закладів дошкільної освіти міста Бердянська.

За програмою практики перший тиждень – адаптаційно-ознайомлювальний, що дає можливість практикантам безпосередньо спостерігати роботу своїх старших колег – майстрів своєї справи, адже їх досвід роботи має неоціниме значення для формування особистості майбутнього педагога. Однак, уже з першого дня новоспечені фахівці стали хорошими помічниками вихователів, активно допомагаючи в усіх режимних процесах.

Професійне становлення вихователя – довготривалий процес, який починається від обрання професії до перших кроків самостійної роботи в закладі дошкільної освіти.

За І тиждень практики – море позитивних та яскравих вражень! Так тримати!

 

 

 

Юлія Семеняко,

к.п.н., старший викладач

кафедри дошкільної освіти ФДССО,

матеріали з архіву кафедри

 

 


Подих історії

 

Важлива роль у формуванні духовної особистості належить краєзнавству. Саме тому відвідування краєзнавчих музеїв є невід’ємною складовою освітнього процесу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Бердянськ – унікальне місто: його можна невтомно відкривати для себе заново, отримуючи нові враження та збагачуючи свої знання про минуле. Минуле, що досі присутнє на вулицях, якими ми крокуємо, геть про це не замислюючись.

Так, 2 жовтня 2019 року студенти І курсу спеціальності «Дошкільна освіта» (102 група) під керівництвом куратора, старшого викладача кафедри дошкільної освіти Юлії Семеняко відвідали Музей історії міста Бердянська.

Змістовна екскурсія дала можливість поринути відразу на декілька пластів історії. З експозиції музею студенти дізналися про три періоди розвитку міста: дорадянський, радянський та роки незалежності України. Особливу увагу відвідувачів привернула діорама «Бердянськ в минулому». У ній відтворено образ міста кінця 19 століття і Петропавлівської церкви, яка стояла на території нинішнього автовокзалу.

Екскурсовод цікаво розповіла про міста-побратими Бердянська та колекції самоварів і прасок кінця ХІХ – поч. ХХ століть. Майбутніх педагогів ознайомили з восковими фігурами двох найвидатніших жителів міста –бактеріолога, випускника Бердянської гімназії Володимира Хавкіна і літописця Василя Крижанівського. Без уваги першокурсників не залишили постать одного з засновників Бердянська – князя, генерал-губернатора М. Воронцова.

Також молодь мала змогу дізнатись про побут людей у нашому краї, яким було їх помешкання та предмети вжитку. У залах були представлені унікальні документи з історії міста, рідкісні фотографії, речі.

Щоб відобразити дух сучасного Бердянська першокурсників ознайомили з експозицією, де зібрана основна інформація про міських голів та їх внесок у розвиток культури та благоустрою Бердянська. Цікавою була інформація про людей, які прославляють місто в усьому світі.

Студенти висловили вдячність фахівцям закладу за змістову екскурсію. Для себе вони почерпнули багато нових знань та отримали натхнення продовжувати Екскурсія стала захоплюючою подорожжю в минуле й сприяла адаптації першокурсників до нового, але вже рідного міста.

Коли на твої очах оживає історія – це неповторний та цікавий досвід, який хочеться обов’язково повторити. Тож, і далі продовжуватимемо відкривати для себе таємниці Бердянська!

канд. пед.наук,

ст. викладач кафедри дошкільної освіти Юлія Семеняко

 


«Прекрасне – поруч із нами»

25 вересня 2019 року першокурсники спеціальності «Дошкільна освіта» разом із куратором, старшим викладачем кафедри дошкільної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Юлією Семеняко відвідали Бердянський міський художній музей ім. І. Бродського.
Старший науковий співробітник музею Алевтина Криванова ознайомила відвідувачів як із постійно діючою експозицією цього закладу, так і з персональною ювілейною виставкою Заслуженого художника України, Лауреата обласної мистецької премії в галузі образотворчого мистецтва та архітектури ім. Я. Луковицького, члена Національної спілки художників України Красьох Василя під символічною назвою «Духовними стежинами Святої Гори Афон».
Наша подорож у світ великих людей розпочалася з розповіді про видатного митця першої половини XX століття Ісаака Ізраїльовича Бродського, який зображав на полотні свої думки й переживання, намагаючись донести їх до людей завдяки фарбі чи олії. На виставці були представлені роботи відомих художників не тільки України, а й світу, зокрема: І. Айвазовського, Д. Бурлюка, С. Животовського, К. Коровіна, М. Мироненка та ін.
Слухаючи цікаві історії із життя художників здобувачі вищої освіти не тільки дізналися багато цікавого з історії культурної спадщини Бердянська, а й отримали незабутню естетичну насолоду від дотику до цих прекрасних і незвичайних витворів мистецтва.
Різноманітність художніх творів вразила майбутніх педагогів-дошкільників, подарувала чудовий настрій і приємні враження.
Попереду для першокурсників ще безліч запланованих екскурсій, подорожей, активностей та емоцій.

Кандидат педагогічних наук,
старший викладач кафедри дошкільної освіти
Юлія Семеняко


Дарувати радість дітям — легко!

Стало доброю традицією, що студенти ІІ курсу спеціальності «Дошкільна освіта» з нагоди Всесвітнього Дня захисту дітей щорічно організовують яскравий і захоплюючий захід – спортивні розваги для дітей закладів дошкільної освіти м. Бердянська. Під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри дошкільної освіти Надії Андріївні Кот майбутні вихователі продемонстрували практичні навички вивчення курсу «Теорія та методика фізичного виховання та валеологічної освіти».

Спортивні розваги дуже подобаються дошкільникам насамперед тому, що об’єднують їх спільними переживаннями, дарують відчуття перемоги. А головне – спортивні розваги допомагають формувати бажання бути сильними, спритними, витривалими, займатися спортом. Жвава ігрова форма проведення заходу, вдало підібраний музичний супровід, оформлення, акторська майстерність, яскраві оригінальні костюми надали святу особливого незабутнього колориту та викликали море вражень усіх присутніх.

Діти разом із запальними Малюком та Карслоном змагалися в силі, швидкості, кмітливості. Під енергійну музику вихованці гралиі виконували танцювальні рухи з Фіксиками – Сімкою, Шпулею та Масею. Радість і захоплені посмішки малюків викликали привітна Білосніжка та її подружки Ромашка та Розочка, жартівливий спортсмен Кіндеріно та ПеппіДовгапанчоха. Під фінальну пісню діти веселилися разом з батьками, педагогами і учасниками свята. На згадку про спільну розвагу малюки отримали медалі, фрукти та розмальовки.

Усмішки, аплодисменти та гарний настрій у всіх учасників розваги та присутніх були найвищою оцінкою практичної підготовки майбутніх фахівців дошкільної освіти.

Для студентів організація подібних заходів – відповідальний і водночас надзвичайно цікавий етап професійного становлення, адже тільки в реальних умовах можна зрозуміти всю складність, різноплановість та особливість роботи вихователя. Майбутні педагоги-дошкільники мали змогу проявити свою творчу особистість, професійну обізнаність та здібності, уміння створювати позитивну атмосферу взаємодії з дітьми.

Дитяча радість вкотре переконує всіх присутніх на дозвіллі у тому, якою великою справою є творити добро, дарувати дітям любов та об’єднувати зусилля заради майбутнього.

Як зазначила директор ЗДО № 39 «Веселка» Олена Юріївна Качерова: «Якщо ми любимо те, що ми робимо, то цедаєправильний результат. Отже, бажаю майбутнім колегам-дошкільникам крок за кроком іти до важливої цілі – бути конкурентоспроможним  висококваліфікованим фахівцем».

 

 

Юлія  Семеняко
асистент кафедри дошкільної освіти

На фото: найкращі моменти зустрічі з дітьми
Фото з архіву кафедри


 

29  вересня студенти першого курсу спеціальності Дошкільна освіта залучились до родинного свята, яке проводилось в ДНЗ №34. Посмішки дітей, величаві пісні для матусь, жартівливі сценки не залишили байдужими нікого.

Майбутні вихователі приготували для дітей подарунки, які виготовили власними руками під керівництвом доцента кафедри дошкільної освіти         Т. Л. Єськової у гуртку «Даруємо радість дітям».

 

проф. Л. І. Зайцева