Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

Теорія + практика = конкурентноспроможний випускник

Одним із головних завдань закладів вищої освіти є впровадження концепції студентоцентрованого навчання. При цьому особливий акцент робиться на тому, що  професійні вміння і навички, фахові компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти, забезпечать його конкурентоспроможність, затребуваність на ринку праці.

З метою набуття загальних та фахових компетентностей здобувачем вищої освіти, які необхідні для розв’язання діагностичних, реабілітаційних, корекційних проблем у галузі спеціальної освіти, важливим питанням є пошук різноманітних форм інтеграції науки з практикою.

Для подолання розриву між рівнем теоретичних знань і вмінням  їх застосовувати на практиці, була присвячена зустріч між студентами 4 курсу 404 СО та 405 СО груп спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету та Лілією Глінською, директором комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради Запорізької області.

Тема для обговорення «Корекційно-реабілітаційний супровід дітей з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю в інклюзивно-ресурсному центрі викликала інтерес у здобувачів вищої освіти.

Протягом спілкування майбутні спеціалісти дізналися від Лілії Глінської про кадрове забезпечення, вимоги до оснащення кабінетів в інклюзивно-ресурсному центрі, специфіку просвітницько-педагогічної роботи серед батьків. Найбільше зацікавлення у здобувачів освіти викликав перегляд відеоматеріалів корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, які проводилися фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

Ця зустріч ще раз довела справедливість слів великого математика XIX ст. Пафнутія Чебишева: «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії безкорисна і пагубна».

Наталія Кеда,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Новітні корекційно-розвиткові методики від переможного субгранту «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

На цьому тижні кафедрою прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було отримано новітнє корекційно-розвиткове обладнання та корекційні методики, на кошти, які здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із викладачами виграли в субгранті «LOGOLAB».

Здобувачі вищої освіти мають змогу відпрацьовувати та покращувати професійні уміння та навички, використовуючи великий набір для мозочкової стимуляції, спеціальну гарнітуру HS, балансувальну доріжку «Щлях джедая», дидактичний набір «Дари Фребеля», а також технічне обладнання: кольоровий принтер та ламінатор.

За допомогою цього спеціального навчально-методичного обладнання здобувачі вищої освіти можуть удосконалювати свої професійні комптентності та практично опробовувати новітні спеціальні засоби навчання та методики.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії разом зі здобувачами розпочали активно знайомитися та використовувати нове обладнання в освітньому середовищі.

Попереду тільки цікаве та тільки позитивні зміни!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедїі

 


 

Набуття здобувачами вищої освіти  компетентностей з академічної доброчесності!

07.02.2020 доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ з групою 206 ФДССО  було проведено тренінг щодо академічної доброчесності.

Під час тренінгу  здобувачі освіти 206 групи отримали розуміння того, чим саме є академічна доброчесність, а також процедур, які мають цю доброчесність забезпечувати.

В роботі в групах опрацювали глосарій основних термінів та понять, компетентності для дотримання академічної доброчесності, питання санкції, які можуть вживатися за порушення академічної доброчесності.

В ігровій формі розглянули питання:

 • Що таке принципи академічної доброчесності та чому вони важливі?
 • Чому здобувачі освіти списують?
 • Види недоброчесної поведінки та як вона шкодить самим учням?
 • Знання – основний капітал для здобуття успіху в майбутньому

Тренінг сприяв формуванню нової академічної культури, яка базуватиметься на довірі, чесності, прозорості, реальному навчанні, справжній науковій роботі.

За матеріалами доцента кафедри прикладної психології та логопедії

 Ольги СЕРБОВОЇ


Академічна доброчесність – важливий чинник якісної освіти!

Саме цьому був присвячений семінар-тренінг для першокурсників спеціальності 016 Спеціальна освіта, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, якій був проведений 6 лютого старшими викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Ганною СИЗКО та Наталею АНАСТАСОВОЮ.

Інтерактивні вправи та завдання допомогли учасникам зрозуміти що є в основі академічної доброчесності, програвання та обговорення ситуацій сприяли з’ясуванню порушень академічної доброчесності та шляхів їх подолання.

У ході тренінгу здобувачі вищої освіти дійшли висновку, що академічна доброчесність передбачає боротьбу із плагіатом як актом шахрайства в студентських наукових роботах; фабрикацією та фальсифікацією результатів наукових досліджень; обманом, списуванням, хабарництвом. В умовах висококонкурентного суспільства успішним може бути тільки той, хто має самостійно здобуті знання, навички, вміння, креативне мислення та поважне ставлення до здобутків інших.

Тож, давайте впроваджувати академічну доброчесність починаючи із себе!

 

 

Ганна СИЗКО,

Наталя АНАСТАСОВА,

старші викладачі

кафедри прикладної психології та логопеді

 


 

Челендж «Shporam.Net»

Період сесії – це завжди період підведення певних підсумків, у який поволі студент замислюється, що працювати потрібно було не заради оцінки, а задля власних знань. Проте, під час підготовки до семінарських, написання тез, курсових тощо іноді так хочеться звернутися до всіляких допоміжних засобів…

З цієї причини з ініціативи кафедри прикладної психології та логопедії та за підтримки студентського самоврядування БДПУ серед студентства спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти було запущено челендж «Shporam.Net». Здобувачі вищої освіти завзято занурились у творчий процес відображення власного погляду на наслідки порушення принципів академічної доброчесності і створили кумедні відео, в яких висвітлили своє бачення їх реалізації.

Відео можна переглянути за посиланням https://www.facebook.com/groups/1088317804710707/ .

 

 


 

Семінар-тренінг «Розвиток комунікативних вмінь у дітей старшого дошкільного віку із порушеннями мовленнєвого розвитку»

У рамках співпраці між викладачами Бердянського державного педагогічного університету та педагогами району 24.12.2019 на базі             КУ «Районний методичний кабінет» Бердянської районної ради Запорізької області відбувся семінар-тренінг для керівників закладів дошкільної освіти. Захід проведено старшим викладачем кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету Наталією КЕДОЮ.

Протягом методичної зустрічі було обговорено питання щодо подолання труднощів у комунікативній діяльності старших дошкільників з порушеннями мовлення. Під час практичного блоку учасники семінару-тренінгу ознайомилися з комунікативними іграми, які сприяють оволодінню вербальних і невербальних вмінь, зниженню емоційної напруги, підвищенню самооцінки як дітей з особливими потребами, так і їх однолітків з нормотиповим розвитком.

Семінар став майданчиком для обміну думками, професійними здобутками.

 

 


 


 

Переможний субгрант «LOGOLAB» від Edison Space Coworking

В цю суботу 7 грудня 2019 р. о 12.00 в конференцзалі Бердянського державного педагогічного університету відбувся завершальний етап навчання активної молоді м. Бердянська в рамках проєкту Concept School.

Активні, завзяті та творчі здобувачі вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта Олеся Морозова, Крістіна Улітіна та Аліна Новікова презентували соціальний проєкт «Науково-дослідний центр інклюзивної освіти «LOGOLAB». Учасники спрямували свою увагу на активний розвиток Навчального консультативного логопедичного пункту з подальшою перспективою трансформування у науково-дослідну лабораторію інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.

Здобувачі отримали неоціненний досвід, цікаві знайомства та феєричні емоції від участі у Проєкті. Конкурсанти за підримки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії Наталі Анастасової та Марії Зверяки завзято та активно підійшли до вирішення та представлення зазначеної проблеми перед поважними членами журі Concept School та іншими учасниками Проєкту.

Після інтенсивного та продуктивного навчання учасники мали змогу змагатися за грант у 1000$ на реалізацію соціально значущих проблем м. Бердянська. Студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта на високому рівні презентували свій проєкт, одержали чесну перемогу й отримали грант на придбання обладнання для Логопедичної лабораторії ФДССО БДПУ.

Здобувачі та викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виражають подяку молодіжній громадській організації Edison Space Coworking за підтримки американського фонду USAID за втілення інкубатору ідей Проєкту.

Наталя Анастасова

старший викладач кафедри

прикладної психології та логопедії

ФДССО

 

 


Україно-британський форум «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті»

 

Минулого тижня доцент кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Цибуляк мала можливість взяти участь у Форумі «Досконалість викладання і навчання у вищій освіті», який був організований Британською Радою в Україні за партнерства Інституту вищої освіти НАПН України та AdvanceHE (Велика Британія) і підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного агентства забезпечення якості вищої освіти.

Мета форуму – започаткувати національну платформу для фахового обговорення і обміну кращими практиками з питань вдосконалення викладання у вищій освіті. Під час заходу ключовими проблемами для обговорення стали:

 • Досконалість викладання як пріоритет розвитку Європейського простору вищої освіти та національної політики України. Спікери: Світлана Калашнікова, Директор Інституту вищої освіти НАПН України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Олег Шаров, Генеральний директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих, Міністерство освіти і науки України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти; Михайло Винницький, голова Секретаріату, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.
 • Досвід Великої Британії щодо вдосконалення викладання у вищій освіті. Спікери: Ієн Холл, Керівник партнерських програм, Advance HE (Велика Британія); Джулі Болдрі Карренс, Генеральний директор, Higher Ideas (Велика Британія);  Саймон Вільямс, Директор, Британська Рада в Україні).
 • Презентація досвіду університетів України щодо професійного розвитку викладачів. Спікери: Володимир Бугров, Проректор з науково-педагогічної роботи, Київський національний університет імені Тараса Шевченка;  Наталія Віннікова, Проректор з наукової роботи, Київський університет Бориса Грінченка; Тарас Добко, Перший проректор, Український католицький університет, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти)

Форум став першим у серії заходів нової трирічної програми, спрямованої на підвищення якості викладання у вищій освіті України. Тому під час заходу Британська Рада представила нову Програму, спрямовану на розвиток досконалості викладання і навчання у вищій освіті України (Ukraine Higher Education Teaching Excellence Programme). Реалізація Програми відбуватиметься протягом 2019 – 2022 років. До участі в Програмі були запрошені заклади вищої освіти, які прагнуть розбудовувати систему вдосконалення викладання у власній установі. Детальні умови та вимоги до закладів вищої освіти мають бути оприлюднені 10 грудня цього року.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 


 

Культура академічної доброчесності починається з себе

 

У сучасному світі доброчесність є фундаментом особистісного зростання людини. Вища освіта через навчання і дослідження фактично скріплює цей фундамент елементами академічної доброчесності, які покликані виховувати чесність, гідність, повагу до себе та інших. Недарма в Бердянському державному педагогічному університеті розроблено проєкт Положення про академічну доброчесність.

Для популяризації культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти сьогодні, 6 грудня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії Ганна ЛОПАТІНА та Наталя ЦИБУЛЯК провели зустріч з теми «Академічна доброчесність». Під час заходу учасники не тільки різнобічно розглядали поняття академічної доброчесності, знайомилися з Проєктом, а й обговорювали значення формування культури академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти для професійно-особистісного розвитку.

 


Коворкінг «Медіація – інноваційний метод врегулювання конфліктів»

Сьогодні, 28 листопада, фахівці психологічної служби нашого міста разом із доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Наталєю ЦИБУЛЯК  обговорювали проблему врегулювання конфліктів в освітньому просторі закладів загальної середньої освіти.

Учасники заходу працювали над визначенням цілей, принципів, специфіки та особливостей медіації в закладах освіти. У рамках зустрічі фахівці розглядали етапи медіаційного процесу, а також мали можливість застосувати базові техніки роботи медіатора під час розгляду запропонованих кейсів. Крім того, практичні психологи обговорювали можливість і доцільність створення «Служби порозуміння» у закладах освіти.

Комфортна атмосфера та продуктивна робота усіх учасників коворкінгу сприяла пошуку відповідей на важливі питання реалізації практик відновлення в освітньому просторі.


 

14.11.2019 відбувся майстер-клас «Використання педагогічних пісочниць у логопедичній роботі», що провела член Української асоціації корекційних педагогів, асистент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Марія ЗВЕРЯКА з нагоди святкування 20річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО.

У ході майстер-класу учасники ознайомились з історією техніки, розглянули матеріальну базу для організації праці: різновиди пісочниць, піску, предмети, фігурки. Були розглянуті основні напрямки корекційної роботи – розвиток перцептивних відчуттів та пошукових рухів, розвиток дрібної моторики.

Під час роботи відбувалися малювання на піску композицій, вигадування історій, створення пісочної анімації в групах. Здобувачі мали змогу взаємодіяти з зображенням, відкрили для себе можливості піску, а також техніки роботи з піском на усіх етапах логопедичних занять.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, по іншому подивились на пісок зрозуміли як його використовувати у розвитку дрібної моторики, мови та мислення дітей.

 


 

 

«МИ ПРОТИ ДИСКРИМІНАЦІЇ!»

27 листопада цього року доцентом кафедри прикладної психології та логопедії Ольгою СЕРБОВОЮ в рамках виховного заходу для здобувачів освіти групи 206 ФДССО було проведено інформаційну сесію «Дискримінація в Україні: які групи найбільш обмежені в користуванні правами» (за матеріалами Національного демократичного інституту по міжнародним питанням NDI)

В рамках інформаційної сесії здобувачі ознайомилися з основними  поняттями «Стереотип-Упередження-Дискримінація», опрацьовані реальні кейси щодо фактів дискримінації в Україні.  Мета інформаційної сесії – сформувати розуміння дискримінації, розвинути емпатію стосовно вразливих груп, показати, що дискримінації можливо протидіяти. Під час тренінгу вдалося створити комфортну атмосферу, студенти вільно висловлювалися, поважаючи думку один одного. Інформаційна сесія пройшла продуктивно, заплановано ряд подібних заходів.

 


Приємна новина!

Приємно повідомити про вихід нового наукового видання «Хрестоматія з логопедії». До складу авторського колективу ввійшли завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії Олена Ревуцька та доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Євгенія Линдіна.

У посібнику подані науково-методичні роботи з логопедії та логопсихології вітчизняних учених. Хрестоматія відповідає вимогам навчальних програм курсів за спеціальністю 016.01. Спеціальна освіта. Логопедія. Буде корисною здобувачам вищої освіти, спеціальним педагогам і психологам, медичним та соціальним працівникам.

 


 

Плідна співпраця з Андріївською спеціалізованою різнопрофільною школою

 

Понад 10 років триває плідна співпраця між викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету і вчителями сільських закладів загальної середньої освіти Бердянського району.

Для продовження доброї традиції 20 листопада 2019 року доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна та старший викладач Наталія Кеда відвідали Андріївську спеціалізовану різнопрофільну школу І-ІІІ ст. Бердянської РР.

Головною метою цього візиту було підвищення рівня інклюзивної компетентності педагогів закладу загальної середньої освіти та проведення профорієнтаційної роботи з учнями випускних класів.

Євгенія Линдіна розповіла майбутнім здобувачам вищої освіти про діяльність університету, діючі факультети, спеціальності і можливості для реалізації професійного і творчого потенціалу студентів в університеті. Наталія Кеда, під час семінару, ознайомила фахівців психологічної служби спеціалізованої різнопрофільної школи з технологіями підтримки батьків, педагогів в умовах інклюзивної освіти.

Після заходів викладачами БДПУ була проведена консультативна робота з батьками, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та надані відповіді на запитання вчителів інклюзивних класів щодо усунення порушень читання і письма у школярів початкової школи.

 


 

Нові знання, практичні вміння!

У рамках логопедичного тижня, присвяченого святкуванню 20-річчя спеціальності Логопедія, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ проводять майстер-класи. Так, 13.11.2019, старшим викладачем кафедри Аліною Синицею для здобувачів вищої освіти та фахівців-практиків був проведений майстер-клас з теми «Використання конструктора у роботі з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку». В професійному середовищі відомо, що конструювання є одним із сучасних видів діяльності у роботі логопеда з дітьми з порушеннями мовленнєвого розвитку, що сприяє розвитку дрібної моторики, структурно-логічного мислення, уяви, мовлення тощо. Учасники отримали не тільки нові цікаві знання, позитивні емоції, а ще важливі практичні вміння, що стануть їм у нагоді під час організації корекційно-розвиткової роботи.

 


15.11.2019 відбувся майстер-клас «ЛОГОПЕДІЯ ТА ОРТОДОНТІЯ: МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ ПІДХІД ПРИ ВИЯВЛЕННІ ТА УСУНЕННІ МОВЛЕННЄВИХ І МІОФУНКЦІОНАЛЬНИХ (ОРОФАЦІАЛЬНИХ) ПОРУШЕНЬ У ДІТЕЙ,  що провела член Української асоціації корекційних педагогів к.п.н., доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Олена РЕВУЦЬКА

Під час роботи майстер-класу було розкрито морфологічні особливості розвитку фізіологічних і патологічних прикусів та їх вплив на мовленнєвий розвиток дітей, закцентовано увагу на взаємозв’язку процесу формування зубощелепної системи і онтогенезу її основних функцій у дітей, визначено етіопатогенез зубощелепних аномалій, міофункціональних і мовленнєвих порушень у дітей та охарактеризовано комплексну роботу з виявлення і усунення мовленнєвих і міофункціональних порушень у дітей, під час якої запропоновано застосування міотерапії (артикуляційної міогімнастики) для відновлення міофункціональних проблем і деформацій зубощелепної системи у дітей з порушеннями мовлення.

Всі учасники заходу залишились задоволеними цікавим та корисним матеріалом, зрозуміли використання вестибулярних пластинок та трейнерів для корекції звуковимови, потренувалися у виконанні міогімнастики та діагностиці потологій прикусу, використовуючи ортодонтичні моделі. Майстер-клас дав не тільки знання, але й змогу поділитися досвідом, корисною інформацією.

 


 

Надзвичайно, феєрично, цікаво та незвично пройшов сьогодні майстер-клас, організований та проведений з нагоди святкування 20-річчя кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО для здобувачів 3 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта викладачами кафедри Ганною Лопатіною та Ганною Мицик з теми «Стимуляція мовленнєвої активності дітей».


7 листопада 2019 року у м. Києві відбувся ІІ З’їзд корекційних педагогів України «Актуальні проблеми навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами в освітніх реаліях України», присвячений 185-річчю Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та 100-річчю факультету спеціальної та інклюзивної освіти. На заході були присутні почесні гості з міністерства, ректори університетів, декани, завідувачи кафедр, випускники, аспіранти, студенти, загалом понад 500 учасників і запрошених гостей з усієї країни.

Бердянський державний педагогічний університет представила доцент кафедри прикладної психології та логопедії Євгенія Линдіна. Вона доповідала під час засідання круглого столу, який сприяв обміну досвідом між фахівцями у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.

Святкова та наукова атмосфера панувала на конференції. Чудові зустрічі, актуальна, наукова та цікава інформація ‑ все це додало наснаги для подальшої праці.

 

 


Майстер-клас в рамках ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

На кафедрі прикладної психології та логопедії 12 листопада цього року відбувся майстер-клас для здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з виготовлення дидактичного матеріалу для корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Учасниками майстер-класу були здобувачі 1 курсу спеціальності 016 Спеціальна освіта факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету.

Координатор майстер-класу ст..викладач Анастасова Н.М. запропоновувала майбутнім логопедам виготовити наочні демонстраційні матеріали для розвитку тактильних відчуттів, дрібної моторики, уяви та сенсорної пам’яті дітей. Здобувачі вищої освіти власноруч виготовляли ігри для дітей дошкільного віку, нейрологічні рукавички для покращення моторики рук  та активізації міжпівкульних зв’язків у головному мозку дітей з особливими потребами.

Всі присутні  проявили професійну зацікавленість, майстерність, отримали важливі практичні навички.

 

 


Відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!!! Спеціальності «Логопедія» 20 років!!!

11 листопада цього року на кафедрі прикладної психології та логопедії пройшло урочисте відкриття ТИЖНЯ ЛОГОПЕДІЇ!

Для здобувачів вищої освіти першого курсу викладачі кафедри провели захід «Логопедична прокачка», який викликав жвавий інтерес до обраної професії у першокурсників.

Протягом тижня здобувачів спеціальності очікує ряд цікавих пізнавальних заходів: майстер-класи від викладачів, кінолекторій,  інтерактивний захід «Битва поколінь логопедів».

Працює галерея «Фундатори корекційної педагогіки» та виставка «Публікації викладачів кафедри», організовано веселі перерви «Пізнаємо світ логопедії разом».

Тиждень обіцяє бути цікавим та насиченим!

Запрошуємо приєднатися до святкування!

 


Розвиваючись допомагай!

Під цим гаслом 9-10 листопада цього року у м. Одесі  відбулася  Міжнародна конференція «Сучасна практична логопедія. Нові стратегії», організатор – Асоціація Практикуючих  Логопедів України. Конференція зібрала понад 350 учасників – фахівців з України, Польщі, Молдови, Білорусії, Росії. Небайдужі однодумці – нейрореабілітологи, логопеди, психологи, неврологи два дні  ділилися досвідом, дізнавалися нового, спілкувалися.

Викладачі кафедри прикладної психології та логопедії виступили спікерами  на майстер-класах:

доцент  Сербова Ольга Вікторівна з темою: «Алгоритм і техніка написання лікувальних казок»

асистент  Зверяка Марія Сергіївна з темою: «Пісочна терапія – способи і варіанти роботи з дітьми в логопедії, педагогіці та психології».

Викладачі повернулися додому, натхненні, сповнені новими ідеями та бажанням ділитися новими знаннями.

 

 

 


Зустріч з практиками

31 жовтня цього року на запит кафедри прикладної психології та логопедії відбулася зустріч здобувачів вищої освіти з асистентом вчителя інклюзивного класу гімназії N 3 “Сузір’я”, випускницією факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Шульгою Поліною Вікторівною.
Тема, яку обговорювали: “Асистент вчителя: роль та відповідальність”, викликала зацікавленість здобувачів перш за все можливістю усвідомлення практичного аспекту отриманих під час аудиторного навчання знань. Здобувачі мали змогу отримати відповіді на важливі для себе питання щодо організації роботи асистента вчителя, особливостей командної роботи спеціалістів в умовах інклюзивної освіти, важливих методичних моментів, а також емоційного компоненту діяльності з дітьми з особливими освітніми потребами.
Такі зустрічі надихають майбутніх спеціалістів на продуктивне навчання, усвідомлення важливості якісної теоретичної та практичної підготовки, розуміння важливості та відповідальності обраної професії.

 


Зустріч з провідними фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні, 30 жовтня 2019 р. в БДПУ викладачі кафедри прикладної психології та логопедії організували та залучилися до зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з провідними фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР.

Поєднання теоретичних знань з практичною спрямованістю є фундаментом для формування фахових компетентностей та якісної підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія».
Директор інклюзивно-ресурсного центру Малуєва Тетяна, логопед та практичні психологи Центру долучилися до освітнього процесу, а саме виступили з інформативною доповідю про специфіку роботи ІРЦ та використання сучасних діагностичних методик. Поділилися власним досвідом з використання психодіагностичних методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Присутні мали змогу поставити актуальні питання про реалізацію напрямів роботи інклюзивно-ресурсного центру та вровадження нових підходів у процесі обстеження.

Здобувачі вищої освіти ознайомились з матеріалом та мали змогу на власному досвіді апробувати використання даних методик. Цей захід посприяв розширенню знань та оволодінню практичними вміннями та навичками майбутніх спеціалістів щодо впровадження нових технологій діагностики дітей з особливими освітніми потребами. Викладачі та випусники дуже вдячні за продуктивну співпрацю та сподіваються на подальші зустрічі.

 

 

 


Зустріч з провідними фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру

Сьогодні, 30 жовтня 2019 р. в БДПУ викладачі кафедри прикладної психології та логопедії організували та залучилися до зустрічі здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта з провідними фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР.

Поєднання теоретичних знань з практичною спрямованістю є фундаментом для формування фахових компетентностей та якісної підготовки здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта освітньо-професійної програми «Логопедія. Спеціальна психологія».
Директор інклюзивно-ресурсного центру Малуєва Тетяна, логопед та практичні психологи Центру долучилися до освітнього процесу, а саме виступили з інформативною доповідю про специфіку роботи ІРЦ та використання сучасних діагностичних методик. Поділилися власним досвідом з використання психодіагностичних методик для проведення комплексної оцінки розвитку дитини. Присутні мали змогу поставити актуальні питання про реалізацію напрямів роботи інклюзивно-ресурсного центру та вровадження нових підходів у процесі обстеження.

Здобувачі вищої освіти ознайомились з матеріалом та мали змогу на власному досвіді апробувати використання даних методик. Цей захід посприяв розширенню знань та оволодінню практичними вміннями та навичками майбутніх спеціалістів щодо впровадження нових технологій діагностики дітей з особливими освітніми потребами. Викладачі та випусники дуже вдячні за продуктивну співпрацю та сподіваються на подальші зустрічі.

 

 


Агенти змін у вищій освіті

Упродовж 22-23 жовтня 2019 р. вищої освіти на базі Запорізького національного університету Ганна Лопатіна – доцент кафедри прикладної психології та логопедії з професорами Вікторією Константіновою, Марією Греб, доцентами Оксаною Калібердою, Віталієм Осіповим та колегами з інших закладів освіти взяли участь у дводенному навчальному тренінгу Національного агентства із забезпечення якості з підготовки експертів з акредитації освітніх програм. Професіоналізм заступника голови НАЗЯВО Наталії Стукало, тренерів Катерини Сіріньок-Долгарьової та Наталії Краснікової зарядив учасників тренінгу оптимізмом, надав готовність нести якісні зміни в систему вищої освіти.

Насичені цікавими кейсами, симуляціями зустрічей, питаннями-відповідями дні пролетіли як одна мить! Нові знання та набутий досвід, позитивні емоції від професійного спілкування надихають, тож, агентам змін у вищій освіті – бути!

Ганна Лопатіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

 

 


Майстер-клас із глинотерапії «Практики подолання професійного вигорання»

Чи замислювалися ви як провести суботній день насичено, продуктивно та корисно? Для здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 19 жовтня став максимально корисним днем, адже їм випала унікальна можливість відвідати майстер-клас із глинотерапії юнгіанського консультанта Вікторії Віткалової (м. Київ), що проводився на базі студії творчого розвитку «Інсайт».

Під час майстер-класу учасники дізналися, що глинотерапія, поєднуючи в собі переваги арт-терапії та тілесної терапії, допомагає усвідомити себе, знову і знову знаходити контакт із самим собою, «подружитися» зі своїм тілом. Створюючи фігури з глини, студенти поверталися до тілесних відчуттів, до забутих почуттів, знаходили несподівані скарби та приховані внутрішні ресурси. Це захід  дав несподівано багато тілесного, емоційного і практичного досвіду.

Майстер-клас пройшов на одному диханні! Дякуємо Вікторії Віткаловій за секрети та тонкощі глинотерапії, якими вона щедро ділилася, а також віру в себе і свій майбутній успіх! Щиро дякуємо нашій викладачці Марії Зверяці за організацію зустрічі та можливість  практично ознайомитися з техніками глинотерапії!

 

Зінаїда Коваленко,

здобувачка вищої освіти 405 групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Фото з архіву здобувачів вищої освіти 405 групи

 


 

Навчання та розвиток: процеси, які завжди надихають та захоплюють.

Чотири дні  в Харівському Центрі психології та розвитку Plin! В атмосфері професіоналізма, майстерності, взаємопідтримки, довіри до світу та себе!

Так розпочався курс із тілесно-орієнтованої терапії в напрямку бодинаміки під керівництвом справжнього майстра своєї справи, автора програми Вікторії Черткової. Участь у програмі взяла й старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії Тетяна Сущинська.

Багато практики та самопізнання! Дивовижне поєднання роботи з тілом та психікою! І перша тема курсу  про період, з якого й починається життя людини: зачаття,  народження та перші три місяці життя. Наше тіло зберігає пам’ять про те, що дитина ще не усвідомлює. Як це відображується в тілесному профілі вже дорослої людини, та як це пов’язане з  психологічними функціями? Саме на ці питання шукали відповідь учаснику курсу.

Із вдячністю за чудову атмосферу та ґрунтовні знання Вікторії Чертковій, асистентам  курсу та групі!

Тетяна Сущинська,

старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії

 

 

 


Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості

26 та 27 вересня  викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Ганна ЛопатінаОльга Сербова та Наталя Цибуляк  брали участі в роботі ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Соціокультурні та психологічні виміри становлення особистості», яка проходила на базі соціально-психологічного факультету Херсонського державного університету. Цей захід об’єднав близько 200 учасників із усіх областей України та із зарубіжжя, зокрема представників 4 наукових установ, 28 закладів вищої освіти та 5 інших установ України, 4 закладів вищої освіти Білорусі та 4 закладів вищої освіти Узбекистану.

Програма конференції передбачала пленарне та секційні засідання, презентацію авторських шкіл, відкриті лекції провідних науковців, навчальні семінари, творчі майстерні, майстер-класи, роботу круглих столів. Поєднання різних форм дозволило учасникам обмінятися досвідом, науковими напрацюваннями, досягненнями та відкриттями.

Щира вдячність спільноті Херсонського державного університету за гостинність та організацію такої потужної конференції!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Бережи здоров’я змолоду

Особливого значення в наш час набуває проблема формування гармонійно розвиненої, суспільно активної, фізично досконалої та здорової особистості. Саме питанню пропаганди здорового способу життя був присвячений велнес-тренінг для 202ДО групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який провела куратор і старший викладач  кафедри прикладної психології та логопедії Наталя Кеда. Протягом заходу здобувачі вищої освіти 202ДО групи дали відповідь на важливе запитання: «Людина в житті може йти двома шляхами: один веде її до здоров’я, інший – від здоров’я». Закінчилась зустріч спортивним змаганням із боулінгу.

Чугай Яна,

здобувач вищої освіти 202ДО групи

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


 

Адаптаційний тренінг

17 вересня здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта (спеціалізація: практична психологія) у межах вивчення навчальної дисципліни «Арт-терапія» організували та провели адаптаційний тренінг «Шлях героя» для першокурсників факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти. Застосовуючи елементи ізотерапії, казкотерапії та метафоричні асоціативні картки, майбутні фахівці під керівництвом доцента кафедри прикладної психології та логопедії Н. Цибуляк спонукали 101ДО групу до обговорення та усвідомлення власних цілей навчання у закладі вищої освіти,  а також можливих труднощів і ресурсів щодо їх подолання у процесі професійної підготовки. Важливою та цікавою стала спільна робота майбутніх фахівців над прийняттям образу себе як здобувача вищої освіти.

Проведення таких форм практичних занять, з одного боку, дозволяє здобувачам другого (магістерського) рівня вищої освіти отримати практичний досвід і набути відповідних професійних компетенцій зі спеціалізації «Практична психологія», а з іншого, сприяє психологічній адаптації до умов навчання у закладі вищої освіти, конкретизації та корекції уявлень та очікувань щодо навчання, а також спонукає до пошуку оптимальних моделей поведінки в процесі професійної підготовки.

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Запрошуємо до навчального консультативного логопедичного пункт

Навчальний консультативний логопедичний пункт, який функціонує на базі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, знову запрошує до активної співпраці здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта та 012 Дошкільна освіта (спеціалізація «Спеціальна освіта»).

Нагадаємо, що діяльність навчального консультативного логопедичного пункту зорієнтована на формування практичних умінь і навичок здобувачів вищої освіти; формування професійно-значущих якостей для самореалізації у майбутньому; оволодіння сучасними технологіями психолого-педагогічної та соціальної діяльності, уміннями та навичками продуктивної взаємодії з дітьми та їх батьками; отримання експериментального матеріалу для написання наукових робіт.

Ви маєте унікальну  можливість отримати практичний досвід професійної логокорекційної допомоги дітям раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку з мовленнєвими порушеннями під керівництвом наставників – викладачів кафедри прикладної психології та логопедії.

Запрошуємо усіх зацікавлених здобувачів вищої освіти –  майбутніх фахівців!

 

Наталя Анастасова,

старший викладач

кафедри прикладної психології та логопедії


Тренінг для тренерів

З 5 по 7 вересня доцент кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ольга Сербова взяла участь у  тренінгу для тренерів інформаційних сесій (м. Київ). Цей захід був організований Національним Демократичним Інститутом Міжнародних відносин. Основну увагу під час тренінгу приділялося поняттям дискримінації, захищеним ознакам і способам протидії дискримінації. Поєднання різноманітних активних методів навчання сприяло опануванню учасниками професійних технік організації та проведення інформаційних сесій з проблеми протидії дискримінації серед різних груп населення.

Ольга Сербова,

кафедри прикладної психології та логопедії

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


Занурення у юнгіанське консультування

Минулої суботи, 25 травня, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Ганна Лопатіна, Ольга Сербова та Наталя Цибуляк взяли участь у  III Всеукраїнській науково-практичній конференції “Юнгіанське консультування: теорія і практика”, яка була організована Київським юнгіанським інститутом та Навчально-науковим інститутом психології Університету “КРОК”.

Наші викладачі  мали можливість відвідати понад 25 майстер-класів,  які були різноманітні за змістом і спрямованістю.

Щиро дякуємо за яскраву, помітну в житті психологічної спільноти науково-практичну подію!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Наука і життя

Науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти є одним із важливих засобів підвищення якості підготовки висококваліфікованих фахівців, які здатні творчо використовувати в практичній діяльності новітні наукові досягнення. Однією з форм залучення майбутніх спеціалістів до такого виду діяльності є проведення кінолекторію. Такий захід дозволяє разом із героями кінострічки прожити різноманітні життєві ситуації, проаналізувати їх з позиції майбутньої професійної діяльності, а також побачити нерозривний взаємозв’язок реального життя та науки.

У рамках університетського Фестивалю науки викладачів кафедри прикладної психології та логопедії організувала проведення двох різних за змістом і спрямуванням кінолекторіїв. Так, 16  травня здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти аналізували з позиції коучингового підходу кінострічку «Цілитель Адамс» (модератор – к. психол. н., доц. Н. Цибуляк). Цей фільм про труднощі професійно-особистісного розвитку людини: від пошуку свого професійного покликання до його втілення. Під час перегляду учасники обговорювали етапи професійної самореалізації особистості: розуміння того, чим людина хоче займатися у житті, які здібності їй необхідно розвивати; етап професійного навчання та його значення для розкриття її потенцій; труднощі, з якими людина стикається на шляху реалізації свого покликання та стратегії їх подолання. Утім головне, що палкі дискусії щодо сюжету та продемонстрованих життєвих  ситуацій кінострічки «Цілитель Адамс» спонукали здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти не тільки до практичної реалізації наявних знань, а й до формування професійної позиції та ціннісних орієнтацій, пошуку власного «алгоритму професійного успіху», усвідомлення власної відповідальності за професійний та особистісний розвиток і саморозвиток.

17 травня здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти залучилися до перегляду кінострічки «Мій янгол охоронець» (модератор – к. пед. н., доц. Є. Линдіна). Сюжет фільму оповідає історію одинадцятирічної дівчинки на ім’я Анна, яка подала до суду на своїх власних батьків. Адвоката, який взявся за цю справу, суть питання змусила стрепенутися. Дівчинка була зачата в пробірці тільки з однією метою, щоб бути постачальником органів для хворої сестри Кейт. Кейт хвора лейкімією і кожного разу потребує то крові, то плазми, то кісткового мозку. Цього разу сестрі потрібна одна нирка. Але молодша сестричка розуміє своє існування на цій землі і суперечить батькам, бо не згодна з подібною поведінкою своїх родичів. Присутніх на перегляді здобувачів вищої освіти ця історія не залишила байдужими. Палка дискусія, обговорення, продумування кінцівки фільму та щирі сльози були тому підтвердженням.

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Науковий логопедичний квест

16 травня цього року в рамках Всеукраїнського фестивалю науки на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ пройшов науковий логопедичний квест.

Під час івенту здобувачі вищої освіти активно розв’язували логопедичні головоломки й ребуси, створювали скоромовки та відгадували зашифровані слова за профілями артикуляції звуків. Всі без винятку учасники команд поринули в атмосферу завзятого суперництва, однак, це не завадило пануванню дружньої атмосфери та отриманню яскравих емоцій.

Дякуємо всім за активну участь у науковому логопедичному квесті та за цікаве проведення часу разом!

 


 

Пікнік не простий, а науковий!

На славу видався сьогодні науковий пікнік, організований студентами та викладачами кафедри прикладної психології та логопедії ФДССО. Цікаві наукові історії, ігри, конкурси, а також усілякі наукові таємниці… зробили цей день яскравим, веселим, ресурсним. Смаколики «Для гарного настрою» та «Для світлих думок» додали бадьорості та збагатили організми для подальших наукових пошуків. А наші талановиті Дарина Литвиченко та Михайло Люсов додали музично-романтичної окраси цьому заходу.

Свято науки продовжується! Попереду – не менше цікаві івенти.


АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СПЕЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА ПРИКЛАДНОЇ ПСИХОЛОГІЇ

Довгоочікуваною подією цього року стало засідання наукової секції «Спеціальна освіта та прикладна психологія» для здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, що проходило в рамках університетського Фестивалю науки.

Із привітальними словами до учасників заходу звернулася декан факультету, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева. Вона зазначила, що проведення такого заходу – добра університетська традиція, яка дозволяє підвести певні підсумки наукової діяльності викладачів і студентів за навчальний рік, а також окреслити орієнтири для подальшої наукової роботи. Приємно, що наукові досягнення здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти цього року були відзначені численними перемогами у Всеукраїнських олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт. Такі здобутки є результатом кропіткої, наполегливої та старанної роботи як здобувачів вищої освіти, так і їхніх наукових керівників.

Під керівництвом викладачів кафедри прикладної психології та логопедії здобувачі вищої освіти презентували власне бачення актуальних проблем спеціальної освіти та прикладної психології, ділилися враженнями про науковий досвід. Їх доповіді були цікавими та змістовними, кожна відрізнялася своєю родзинкою. Студенти, які були присутні на засіданні, активно долучилися до обговорення актуальних питань спеціальної освіти та практичної психології.  Особливо вразила робота здобувача вищої освіти 4 курсу Ольги Бородовки на тему «Мультиплікаційні засоби як чинник емоційного розвитку дітей з логопатологією» (науковий керівник – к. пед. н., доц. О. В. Ревуцька). Ця доповідь одноголосно була визнана найкращою на засіданні секції. Подяками ректора за активну участь у науковій діяльності були нагороджені Ольга Бородовка та Ольга Свинаренко (науковий керівник – к. пед. н., доц. О. В. Ревуцька), Анна Редька (науковий керівник – к. пед. н., доц. Г. О. Лопатіна), Тетяна Качар, Вікторія Шамлі (науковий керівник – к. пед. н., доц. Є. Ю. Линдіна), Анастасія Панова (науковий керівник – к. психол. н., доц. О. В. Сербова), Мар’яна Тихонюк, Вікторія Коваленко (науковий керівник – к. психол. н., доц. Н. Ю. Цибуляк). Грамотами декана факультету були нагороджені Анастасія Жмайло за ґрунтовний аналіз наукової проблеми (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл.  Г. І. Сизко), Олександра Теряник за науковий студентський дебют (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл. – Т. С. Сущинська), Зінаїда Коваленко за креативний підхід (науковий керівник – ст. викл. Н. М. Анастасова), Діана Пічул за старанність та наполегливість (науковий керівник – ас. І. О. Самойленко). Приємною несподіванкою став науковий дебют здобувача вищої освіти І курсу Альони Луценко (науковий керівник – к. психол. н., ст. викл. О. С. Донченко).

Засідання секції «Спеціальна освіта та прикладна психологія» завершилося урочистим зверненням завідувача кафедри прикладної психології та логопедії доцента Олени Володимирівни Ревуцької. Вона висловила вдячність учасникам заходу за активну і змістову  наукову дискусію, а також побажала здобувачам вищої освіти нових наукових здобутків та успішної реалізації усіх професійних задумів.

Кафедра прикладної психології та логопедії пишається науковими досягненнями наших здобувачів вищої освіти! Вітаємо з перемогами та нагородами, а також зичимо подальших успіхів на науковій ниві!

 

За матеріалами кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Наукові маршрути викладачів кафедри прикладної психології та логопедії

Прогулюючись коридорами 5-го корпусу БДПУ, біля кафедри прикладної психології та логопедії, що на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, відучора можна переглянути фотосушку з дипломами, сертифікатами з різних країн світу, в яких ми, викладачі кафедри, стажувались або публікувалися. Також тут є виставка збірників закордонних наукових публікацій викладачів нашої кафедри та карта світу з навігаційними позначками, де ж ми-таки «засвітилися».

Фестиваль науки на факультеті триває. В нас ще багато цікавого!


Знайомтеся – на кафедрі прикладної психології та логопедії новий член! Але він ще не має імʼя та посади. Чекаємо на Ваші пропозиції!) 


Нові перемоги у Сумах

18-19 квітня ц. р. у стінах Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія». Бердянський державний педагогічний університет  представляла здобувач вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  спеціальності 016 Спеціальна освіта Дарія Коняхіна. Тема наукової роботи: «Корекція проявів диспраксії у дітей із порушеннями мовлення засобами кінезотерапії» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна).

Дарія яскраво представила наш університет, гідно захистила наукову роботу та аргументовано відповідала на запитання членів журі. Після підведення підсумків Дарія Коняхіна була нагороджена дипломом III ступеня у конкурсі студентських наукових робіт.

Враження від поїздки та участі у конкурсі Дарії складно передати словами: «Ця подія для мене наче якась казкова історія. Атмосфера була просто чарівною, адже довкола всі були дуже привітними, цікавими та, водночас, заклопотаними своєю справою. Виступати мені було майже не страшно, навпаки цікаво, адже дуже хотілося захистити ім’я рідного університету з гідністю.  Місто Суми – дуже гарне, люди – дуже класні. Дякую університету та науковому керівнику за можливість стати частинкою такого дійства та пережити ці незабутні емоції».

Вітаємо Дарію та її Ганну Лопатіну з перемогою! Бажаємо наснаги до нових наукових звершень!

 

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії

 


Здобутки молодих науковців

18-19 квітня ц. р. в Сумському державному педагогічному університету імені А. С. Макаренка відбувся ІІ етап ХV Всеукраїнської (з міжнародною участю) студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта. Участь в Олімпіаді взяли 26 учасників з різних закладів вищої освіти України. Бердянський державний педагогічний університет  представляли здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  3 та 4 курсів – Свінаренко Ольга та Качар Тетяна.

Перший день змагань учасники передбачав низку цікавих і різнопланових заходів, як-от: виконання комп’ютерних тестових завдань, визначення наукового апарату до запропонованої теми дослідження та розв’язання завдань на діагностику, а також презентація своїх закладів вищої освіти. Наші дівчата яскраво представили рідний університети і місто, подарувавши частинку тепла з сонячного Приазов’я. На другий день олімпіади відбувся захист наукових робіт із актуальних проблем сучасної корекційної педагогіки, інклюзивної освіти та спеціальної психології. Цей день був дуже хвилюючим для учасників, але наші дівчата продемонстрували витримку,  наполегливість і показали достойні результати.

За підсумками двох днів змагань здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти  Свінаренко Ольга нагороджена дипломом II ступеня, а Качар Тетяна отримала нагороду відразу в двох номінаціях «За найцікавіше дослідження та його «яскраве» представлення» і «Оригінальна авторська позиція». Члени журі разом з представниками Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка відзначили подякою професорсько-викладацький склад кафедри прикладної психології та логопедії.

Учасники із задоволенням відправились на екскурсію, на якій всі були у захваті гарною архітектурою та теплою атмосферою старинного міста Суми. Після підведення підсумків всіх чекав смачний святковий торт на честь проведення XV Всеукраїнської олімпіади студентської олімпіади зі спеціальності 016 Спеціальна освіта Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

Вітаємо наших дівчат та бажаємо їм успіхів і перемог у подальшій науковій діяльності!

 

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


Із Одеси – з яскравими враженнями та грамотами

З 18 по 20 квітня в колоритному м. Одеса на базі соціально-гуманітарного факультету Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічного університет імені К. Д. Ушинського» відбувся II етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Психологія». Випробувати свої сили цьогоріч приїхали 48 учасників, для яких «Психологія» не є спеціальністю.

Наш університет представляли здобувачі вищої освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Коваленко Вікторія (2 курс, спеціальність 016 Спеціальна освіта) і Тихонюк Мар’яна (3 курс, спеціальність 012 Дошкільна освіта). Майбутні фахівці в перший день олімпіади презентували та захищали проекти на тему «Психологічні засади професійного спілкування», а другого дня – виконували тестові завдання з психології та розв’язували психологічні ситуації.

Наші здобувачі вищої освіти були відзначені грамотами у номінаціях: «Психологічна грамотність» (Коваленко Вікторія) та «Наукова обґрунтованість відповідей» (Тихонюк Мар’яна).

За можливість отримати незабутні враження від колоритної Одеси майбутні фахівці вдячні рідному Бердянському державному педагогічному університету.

 

Наталя Цибуляк,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри прикладної психології та логопедії


 


Майбутні практичні психологи на виробничій практиці

17 квітня цього року на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбулася підсумкова конференція за результатами виробничої (психологічної) практики. Здобувачі вищої освіти 4 курсу 401 та 403 груп ділилися своїми враженнями від отриманого досвіду роботи на посаді практичного психолога закладу дошкільної освіти.

Майбутні фахівці проводили діагностичну, корекційну, консультативну та профілактичну роботу; розробляли конспекти психокорекційних та розвивальних занять; здійснювали допомогу в організації реабілітаційного процесу дітей з особливими освітніми потребами. На конференції дівчата поділилися цікавими випадками, що траплялись під час практики.

Триколенко Тетяна звітувала, що завдяки виробничій практиці вона перейнялася професією практичного психолога; засвоїла особливості здійснення системи діагностично-корекційної роботи; сформувала уявлення про особливості взаємодії практичного психолога з дітьми молодшого, середнього та старшого дошкільного віку; та впевнилася щодо зацікавленості обраною професією.

Сівакова Катерина зазначила, що важливою для неї була можливість спостерігати та аналізувати діяльність практичного психолога, завдяки чому вона навчилась осмислювати та використовувати в подальшому передовий психологічний досвід.

Солонська Юлія поділилася тим, що під час практики в ЗДО отримала перший досвід роботи з дітьми раннього та дошкільного віку, а отже хвилювалася. Проте, через декілька днів вона вже легко знаходила з усіма дітьми спільну мову та намагалась кожній дитині приділити свою увагу.

Таким чином, під час практики здобувачам в.о. вдалося виконати основні завдання з підготовки майбутніх фахівців у галузі практичної психології, що в подальшому сприятиме професійному зростанню майбутніх практичних психологів.

 

 


Незабутні враження від логопедичної практики

15 квітня цього року на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти пройшла підсумкова конференція за результатами виробничої (логопедичної) практики. Здобувачі вищої освіти 4 курсу 402 групи звітували про свої враження, про труднощі та успіхи, які в них виникали під час проходження практики.

Не можливо було не помітити, що здобувачі були вражені змістовністю та практичною орієнтованістю такого виду діяльності. Практика надала можливість майбутнім педагогам закріпити, розширити та конкретизувати отримані в процесі навчання теоретичні знання сформувати практичні вміння щодо навчання, виховання, діагностики й корекції порушень мовлення у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, надання консультативної допомоги батькам та педагогічним представникам закладів освіти та установ стосовно розвитку дітей з порушеннями мовлення, логопедизації освітнього середовища, забезпечення умов для їх соціалізації. Проходження практики сприяло набуттю системи професійно важливих якостей майбутніх фахівців, здатності їх протистояти стресовим ситуаціям, бути емоційно стійкими та витривалими, самостійними та наполегливими, впевненими у своїх силах, здібними до саморефлексії та емпатії.

Бази практики, зокрема заклади загальної середньої та дошкільної освіти, інклюзивно-ресурсні центри та корекційно-реабілітаційні установи, допомогли реалізуватись кожному здобувачеві вищої освіти, продемонструвати високий рівень оволодіння теоретичними знаннями,  креативності та творчості під час їх застосування в організації освітнього процесу вище зазначених закладах.

З позитивними враженнями залишились не тільки практиканти, але й адміністрація та педагогічний колектив закладів освіти і установ. Переважну більшість запросили, по закінченню навчання в університеті, зайняти посаду вчителів-логопедів або вихователів логопедичних груп.

Звіти здобувачів вищої освіти про проходження ними виробничої (логопедичної) практики дали змогу констатувати, що обрана професія є покликом їх серця.

Інна Самойленко,

асистент кафедри прикладної психології та логопедії


Воркшоп для педагогів Приморського району

Учора, 10 квітня 2019 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Приморської районної ради  для педагогічних працівників району відбувся воркшоп на тему «Інклюзивний освітній простір: психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладу загальної середньої освіти». Методичний захід проведено  викладачами кафедри прикладної психології та логопедії Бердянського державного педагогічного університету для педагогів закладів загальної середньої освіти Приморського району. Мета зустрічі – підвищення рівня інклюзивної компетентності учасників заходу.

З вітальним словом до присутніх звернулась начальник відділу освіти Приморської райдержадміністрації Ганна Володимирівна Карнаух.

Перед учасниками воркшопу виступили доцент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидат психологічних наук  О. В. Старинська,  старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидат психологічних наук          Т. С. Сущинська, асистент кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ Н. В. Кеда. Педагоги району розширили та поглибили фахову компетентність з таких питань: психолого-педагогічний супровід і надання педагогічної підтримки дітям з особливими освітніми потребами; особливості роботи з гіперактивними дітьми; складання індивідуальної програми розвитку.

Значних успіхів у питанні щодо впровадження інклюзивної освіти можна досягнути лише за активної участі в цьому процесі сім’ї. Кожна родина, в якій виховуються діти з порушеннями розвитку, стикається з екстраординарними проблемами і відчуває хронічний стрес. Тому з метою психологічної підтримки матерів дітей з особливими потребами, зняття депресивності, емоційного виснаження доцентом кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ, кандидатом психологічних наук О. В. Сербовою було проведено тренінг «Психологічна підтримка особистості в ході її наснаження (мобілізація ресурсів)».

Вдале поєднання науково-теоретичної і практичної частини заходу, наукове педагогічне та психологічне підґрунтя виступів сприяли досягненню мети воркшопу. Під час виступів та жвавих обговорень учасниками заходу було зроблено головний висновок: інклюзивна освіта – перший крок до визнання ціннісної значущості та поваги до особистості кожної дитини, прийняття її індивідуальності й неповторності, забезпечення її подальшого повноцінного та гідного життя в суспільстві. Якість освітнього процесу  значною мірою визначається тим, наскільки враховуються і реалізуються потенційні можливості навчан­ня та розвитку кожної дитини, її індивідуальні особливості. Якими б не були фізичні, інтелектуальні чи сенсорні порушення,  в дитини завжди є і резерви для компенсації та розвитку, використання яких може суттєво поліпшити якість її життя. Всі люди народжуються рівними і водночас різними, і кожна людина є особливою. Рівність полягає не в тому, щоб до всіх ставитися однаково, а в тому, щоб до кожного ставитися особли­во.

Учасники методичного заходу висловили слова подяки викладачам кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ.

 

За маеріалами кафедри прикладної психології та логопедії


Приємності студентських буднів

Будні здобувачів вищої освіти факультету дошкільної, соціальної та спеціальної освіти насичені навчанням, цікавим спілкуванням, активним відпочинком і творчими захопленнями. А ще дівчата ніколи не пропускають цікавинки, що відбуваються у рідному університеті. От і в четвер дівчата із 305 групи спеціальності 016 Спеціальна освіта із задоволенням відвідали виставку гуртків «Креативний дизайн» та «Талановиті малята» Центру дитячої та юнацької творчості м.Синельникове, що відбувалася в 2 корпусі БДПУ. Чудові роботи в техніці «Пластеліновий вітраж» не тільки захопили  майбутніх фахівців, а й відразу ж надихнули на те, як  можна використати  подібну техніку в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Тетяна Сущинська,

Старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії


Призове місце у конкурсі студентських наукових робіт

04 квітня 2019 року в місті Київ на базі Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» відбувся другий, заключний тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Актуальні проблеми інклюзивної освіти».  Участь у таких конкурсах є відображенням якості підготовки фахівців і школою становлення молодих науковців.

Наш університет гідно представила здобувачка вищої освіти 404 групи факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Редька Анна з науковою роботою на тему «Корекція диспраксичних проявів у дітей з порушеннями мовлення в умовах інклюзивної освіти» (науковий керівник – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Ганна Лопатіна). Наукова робота викликала неабиякий  науковий інтерес викликала у членів конкурсного журі. Анна Редька успішно захистила наукову роботу, презентувала роздатковий матеріал для педагогів і батьків, розроблений за авторським проектом, відповіла на численні питання і завоювала ІІІ місце!

Щиро вітаємо з перемогою та бажаємо нових досягнень на науковій ниві!

Ганна Лопатіна,

доцент кафедри прикладної психології та логопедії

Фото з архіву Ганни Лопатіної


Воркшоп для педагогів «Інклюзивний освітній простір»

03 квітня 2019 року в БДПУ на базі Компетентнісного центру інклюзивної освіти при факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної роботи відбувся воркшоп на тему «Інклюзивний освітній простір: психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладу загальної середньої освіти». Семінар проведено для педагогів закладів загальної середньої освіти Бердянського району, з якими протягом довгих років налагоджено плідну співпрацю. Мета воркшопу – підвищення рівня інклюзивної компетентності учасників заходу.

З вітальним словом до педагогів сільських шкіл Бердянського району і викладачів кафедри прикладної психології та логопедії звернулася декан факультету дошкільної, спеціальної та соціальної роботи БДПУ, доктор педагогічних наук, професор Лариса Іванівна Казанцева. Потім слухачів методичного заходу було запрошено до роботи в педагогічних майстернях. Для досягнення мети воркшопу доцентами кафедри прикладної психології та логопедії О. В. Ревуцькою, О. В. СтаринськоюЄ. Ю. Линдіною,  Н. Ю. Цибуляк і викладачами Н. М. Анастасовою, Г. І. Сизко, Т. С. Сущинською, Н. В. Кедою було створено умови для активної взаємодії, обміну досвідом роботи в межах проблематики локацій.

Педагоги району розширили та поглибили фахову компетентність з таких питань: психолого-педагогічний супровід і надання педагогічної підтримки дітям з особливими освітніми потребами; складання індивідуального навчального плану; налагодження дружніх стосунків між учнями в класах з інклюзивним навчанням; особливості роботи з гіперактивними дітьми; шляхи подолання булінгу.

Організатори заходу – викладачі кафедри прикладної психології та логопедії, які є членами Бердянського осередку громадської організації «Українська Асоціація корекційних педагогів». Асоціація сприяє взаємодії між закладами освіти, професійному розвитку корекційних педагогів, фахівців, які надають освітні послуги особам з інтелектуальними порушеннями. Через це достатню увагу на методичному заході було приділено проблемі щодо організації корекційної роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями.

Учасники воркшопу отримали не тільки задоволення від професійного спілкування, а й сертифікати ГО «УАКП».

 

Наталія Кеда,

кафедри прикладної психології та логопедії БДПУ


Студентська наука

27 березня на базі Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2018/2019 навчальному році зі спеціальності «Спеціальна освіта (за нозологіями)».

Бердянський державний педагогічний університет гідно представили здобувачі вищої освіти 404 групи Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бородовка Ольга та Пастерчак Вікторія. Дівчата презентували дослідження «Мультиплікаційні засоби як чинник емоційного розвитку дітей з логопатологією» (наук.керівник: к.пед.н., доцент, завідувач кафедри прикладної психології та логопедії О. В. Ревуцька) та «Використання дидактичних ігор як засобу фонетико-фонематичного розвитку мовлення дітей з вадами мовлення» (наук.керівник: к.пед.н. доцент Є. Ю. Линдіна). Обидві яскраві доповіді були відмічені журі конкурсу грамотами за оригінальну методику наукового дослідження та оригінальність наукової ідеї.

Щиро вітаємо та бажаємо нових перемог!

 

Євгенія Линдіна,

доцент кафедри

прикладної психології та логопедії


Психолого-педагогічний супровід освітнього процесу дитини з розладами спектру аутизму

21 березня 2019 року  на базі Дніпровського педагогічного коледжу пройшла І Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання сучасної освіти: методологія, теорія, практика». У конференції взяли участь представники педагогічної та психологічної науки, спеціалісти-практики, аспіранти та здобувачі, а також студенти коледжу. Конференція тривала у формі пленарного та секційних засідань, під час яких науковці, експерти, дослідники, практичні педагоги  та психологи обговорили проблеми розвитку сучасної освіти крізь призму методологічних  питань, педагогічну спадщину видатних українських освітян та зробили акцент на використанні інноваційних педагогічних технологій, актуальних питаннях інклюзивної освіти. Доцент кафедри прикладної психології та логопедії Сербова Ольга Вікторівна у своєму виступі «Психолого-педагогічний супровід освітнього процесу дитини з розладами спектру аутизму» звернула увагу аудиторії на актуальність проблеми та представила основні напрямки корекційного впливу на розвиток і соціалізацію дітей в умовах інклюзивної освіти.

 

Ольга Сербова,

доцент кафедри прикладної

психології та логопедії


Педагогічна практика очима майбутніх логопедів

22 березня 2019 року відбулася підсумкова конференція з педагогічної практики в спеціальних закладах освіти у здобувачів освіти  спеціальності 016 Спеціальна освіта 304 групи та 305 групи  факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету. В урочистій формі було підведено підсумки досягнень і помилок, успіхів і труднощів, з якими зіткнулися майбутні фахівці-логопеди.

У теплій, дружній атмосфері майбутні логопеди ділилися своїми враженнями. Зокрема, здобувачі освіти розповідали про те, що нелегким виявився процес адаптації, перші дні практики. Непросто було налагодити контакт з дітьми, які мають  особливості розвитку; багато часу було потрібно для написання конспектів занять, добору та виготовлення наочності тощо. Однак, доброзичливе ставлення адміністрації, педагогів спеціальних закладів освіти; постійний супровід методистів кафедри прикладної психології та логопедії – все це сприяло формуванню впевненості в самостійній діяльності.

Учасники конференції висловили слова подяки викладачам кафедри прикладної психології та логопедії: Ревуцькій О.В., Лопатиній Г.О., Линдиній Є.Ю., Анастасовій Н. М. за ґрунтовну теоретичну та методичну базу проведення педагогічної практики. Пролунали слова вдячності на адресу Смирнової Н.Ф., керівника виробничої практики навчального відділу БДПУ,  за відбір таких закладів освіти м. Бердянська, в яких логопедичні кабінети обладнано за сучасними вимогами.

Учасниками конференції зроблено головний висновок: професія логопеда обрана за покликанням душі.

Здобувачі вищої освіти 304 та 305 груп

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


Логопед – не чарівник, а педагог!

За традицією, вже восьмий рік поспіль, члени Бердянського осередку УАКП, викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету разом зі здобувачами вищої освіти, що навчаються за спеціальністю Спеціальна освіта, святкують професійне свято Міжнародний день логопеда.

Протягом святкового тижня на факультеті були проведені різноманітні заходи, серед яких:

 • конкурс емблем спеціальності 016 Спеціальна освіта (координатор доц. Ревуцька О.В.); що в подальшому ми зможемо використовувати на студентських олімпіадах, конкурсах наукових робіт для представлення нашого університету.
 • перегляд та обговорення кінофільму «Чудо» (координатор доц. Линдіна Є.Ю.),
 • майстер-клас «Логопедична майстерня» для майбутніх фахівців-логопедів з виготовлення демонстраційного матеріалу для логокорекційних занять з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку (координатор ст. викладач Анастасова Н. М.);
 • конкурс студентських есе та презентація збірника «Моя професія – логопед» (координатор ас.Самойленко І.О.);
 • проведення волонтерами факультету «Крок назустріч» просвітницько-інформаційної та профорієнтаційної роботи серед мешканців міста Бердянськ (координатор ас. Мицик Г.М.).
 • на останок, 6 викладачів кафедри презентували свої доробки у вигляді навчальних посібників: Ревуцька О. В «Інноваційні технології в спеціальній освіті»; Лопатіна Г.О «Логопедичний масаж та гімнастика»; Ревуцька О. В., Линдіна Є. Ю. «Технології логопедичного обстеження»; Цибуляк Н.Ю. «Психологічний супровід професійної діяльності спеціального педагога»; Сербова О.В. «Соціально-психологічна реабілітація дітей з порушеннями психофізичного розвитку»; Сизко Г.І. «Сурдопсихологія»

Завершилося свято підбиттям підсумків конкурсів і нагородженням учасників грамотами та солодощами. Головне, що своє професійне свято логопеди нашого університету традиційно відзначають у дружній і теплій атмосфері та щоразу демонструють ґрунтовні знання та професійні вміння.

 

Олена Ревуцька,

завідувачка кафедри прикладної психології та логопедії


Творимо добрі справи

Протягом грудневих свят вихованці закладу «Турбота» одержували від викладачів кафедри прикладної психології та логопедії невеличкі солодкі подарунки, від смакування яких діти отримували задоволення.

На передодні новорічних свят викладачі кафедри прикладної психології та логопедії факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти надали підтримку дівчинці з церебральним паралічем, яка відвідує «Академію ремесел», придбавши кондитерські вироби,  виготовлені нею власноруч. Зібрані кошти пішли на операцію дівчинки.

 

Інна Сєчіна та Ганна Мицик,

асистенти кафедри прикладної психології та логопедії

Світлини з архіву кафедри