Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

ФОТО ЧЕЛЕНЖ ВІД СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

З 25 жовтня по 22 листопада тривав фото челендж організований здобувачами 3-го курсу спеціальності 231 Соціальна робота в рамках вивчення дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника» під керівництвом кандидата педагогічних наук Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

В рамках фото челенджу здобувачами були розроблені цікаві завдання та організована робота протягом п’яти тижнів: участники креативно представляли себе, фотографували свої улюблені місця відпочинку, ділились дитячими фото та максимально проявляли креативність.

Усі учасники плідно попрацювали та отримали свої заохочення у вигляді подарунків та сертифікатів.

Переможцями фото челенджу стали: Антон Сердюченко — I місце, Катерина Крижановська — II місце, Яна Хотюн з Катериною Клюй — III місце. Вітаємо переможців та запрошуємо всіх долучатись до інших наших ініціатив.

 

 

 

Анастасія СЕРДЮЧЕНКО,

здобувачка 3-го курсу 304 СР-групи

першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

зі спеціальності 231 Соціальна робота.

 


 

ПРО НЕФОРМАЛЬНУ ОСВІТУ: РІВНИЙ-РІВНОМУ

 

Наприкінці листопада, Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела онлайн лекцію про неформальну  освіту. Захід був організований в рамках освітньої компоненти «Технології неформальної освіти» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для здобувачів заочної форми навчання.

Наталя бере активну участь у освітніх заходах національного та міжнародного рівня, тому їй було, чим поділитися зі здобувачами.

«Загалом ми встигли обговорити, де шукати можливості для саморозвитку (як офлайн, так і онлайн, що зараз актуально), якими ресурсами користуватися та що отримують учасники від відвідування неформальних освітніх проєктів», – розповіла  Наталя.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н., доцент

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ЗАДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ҐЕНДЕРНОЇ РІВНОСТІ

 

Протягом листопада Наталя Рибнікова, здобувачка І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота провела цикл онлайн лекцій про 5 Ціль сталого розвитку – ґендерна рівність.

Лекції були проведені для здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота різних рівнів та форми здобуття освіти. Загальна кількість учасників становила 45 людей. Дані навчальні заходи є частиною соціального проєкту, який реалізовує Наталя як переможниця програми «SDG-Амбасадори» 2020.

Цілі сталого розвитку (SDG), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекції проходили в інтерактивному форматі. Оскільки важливо розповісти не тільки про ґендерну рівність існуючі проблеми, а надати прості та конкретні рекомендації, які може робити будь-яка людина для досягнення Цілі №5».

Переможці цьогорічної програми «SDG-Амбасадори» від Центру «Розвиток КСВ» підготували путівник з 510 простими кроками, які ви можете зробити вже сьогодні, щоб почати досягати цілей сталого розвитку.

Ознайомитися з цими кроками можна за посиланням: https://csr-ukraine.org/materials/putivnyk-sdg/

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ПИШАЄМОСЯ ПЕРЕМОЖЦЕМ

 

У Міжнародний день студента Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької обласної державної адміністрації провело нагородження переможців обласного конкурсу «Студент року-2020». У номінації «Студент-патріот» переміг студент 2 курсу магістратури спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти МАКСИМ ШЕНДЛЕР.

Максим завжди мріяв стати військовим, і коли його питали: «А чому соціальна робота?», відповідав «Командир повинен добре розуміти підлеглих, оцінювати їх психологічний стан».

Чотири роки навчання промчали швидко. Вони були наповнені спілкуванням, роботою у волонтерському загоні та студраді факультету, участю у різноманітних культурно-дозвіллєвих заходах.

Вступивши до магістратури Максим подав заяву для проходження строкової служби в лавах Національної гвардії України. Життя закрутилося ще з більшою силою:  фізична підготовка, оволодіння зброєю, відрядження в зону операції об’єднаних сил, ротація, заняття в університеті, знов відрядження для оволодіння спеціальністю кінолога, зустрічі зі студентами факультету…

Минув рік служби. Запорізька обласна державна адміністрації за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, вірність військовій присязі  оголосила Максиму Шендлеру подяку.

А тепер у Максима ще й грамота обласної адміністрації як у переможця конкурсу «Студент-року».

Максим, студенти факультету пишаються тобою!

 

 

Голова студради ФДССО

Віта Тихенька

 


 

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ – НЕ ЗАВАДА ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЯКІСНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

 

Дистанційне навчання вносить свої корективи в освітній процес, що відображається у формах взаємодії зі здобувачами вищої освіти. Однак, якісне навчання та дотримання усіх процедурних аспектів організації освітнього процесу має відбуватися за будь-яких умов, а магістерські кваліфікаційні роботи написані з дотриманням усіх правил академічної доброчесності.

Так, 30 жовтня ц.р., за ініціативи Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, відбулась настановча зустріч щодо написання магістерських робіт для магістрів-першачків. У рамках якої були:

– презентовані Положення університету щодо особливостей написання кваліфікаційних робіт та запобігання академічного плагіату (Положення про випускні кваліфікаційні роботи студентів (магістрантів); Положення про академічну доброчесність у Бердянському державному педагогічному університеті; Положення про виявлення та запобігання академічному плагіату у Бердянському державному педагогічному університеті);

– розподілені магістри за керівниками-викладачами;

– надані рекомендації щодо якісного написання кваліфікаційних робіт.

На заході були присутні усі здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти та керівники магістерських робіт з числа науково-професорського складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. В рамках настановчої зустрічі вдалось познайомитися ближче зі здобувачами, обговорити основні помилки у плануванні та написанні магістерської роботи та поділитися лайфхаками успішного написання магістерських робіт.

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н.

 

світлини з архіву кафедри

 


 

 


 

Підвищуємо майстерність співпраці зі стейкхолдерами в рамках круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти»

 

28 жовтня 2020р. завідувачка, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у роботі круглого столу «Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця у галузі соціальної роботи».

Захід відбувся в он-лайн режимі за ініціативи кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка і зібрав понад 90 учасників. До обговорення долучились представники закладів вищої освіти України, які здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 23 «Соціальна робота», державних та громадських організацій – надавачів соціальних послуг, а також студенти та аспіранти спеціальності 231 «Соціальна робота».

Основна дискусія на Круглому столі розгорталася навколо шляхів і способів побудови соціального діалогу між університетами, які здійснюють професійну підготовку соціальних працівників, і роботодавцями, як кінцевими бенефіціарами цих послуг.

 

У рамках роботи Круглого столу “Партнерство роботодавця та закладу вищої освіти: підготовка конкурентоспроможного фахівця в галузі соціальної роботи” відбулася стратегічна сесія “Фахівець у галузі соціальної роботи в умовах сучасного ринку праці”.

Мета стратегічної сесії: пошук шляхів взаємодії між представниками закладів вищої освіти, здобувачами освіти та роботодавцями з метою підвищення рівня конкурентоспроможності фахівців у галузі соціальної роботи на ринку праці.

Організаційна рамка: учасників заходу було об’єднано у 3 групи а саме:

“Роботодавці” (управлінці та представники державних та громадських організацій соціальної сфери)

“Здобувачі освіти” (студенти та аспіранти)

“Представники закладів вищої освіти” (науково-педагогічні працівники та адміністрація ЗВО, що здійснюють професійну підготовку фахівців в галузі соціальної роботи).

Представникам кожної групи пропонувалися до обговорення 2 запитання:

 1. Що ви готові зробити для того, щоб на ринку праці з’явився конкурентоспроможний фахівець у галузі соціальної роботи?
 2. Яких дій заради цього ви очікуєте від інших суб’єктів (двох інших груп відповідно)?

 

Інформація про учасників:

Спільноту роботодавців представили управлінці та фахівці Національного агентства кваліфікацій, Громадської організації “Зелене зростання”, Державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”, благодійна організація “Партнерство “Кожній дитині”, Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями Дарницького району міста Києва, Соціально-психологічного центру міста Славутич, Групи компаній “Укргаз”, Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Американської урядової організації Корпус миру США в Україні, Благодійної організації “100 відсотків життя”, Центру соціальної реабілітації дітей №1 Служби у справах дітей та сім’ї виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва, Громадської організації “Жінки і діти України – наше майбутнє”.

 

Спільноту здобувачів освіти представили студенти та аспіранти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Західноукраїнського національного університету, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Національного університету “Запорізька політехніка”.

 

Освітянська спільнота була представлена управлінцями та викладачами різних закладів вищої освіти України, а саме: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Відкритий міжнародний університет розвитку людини “Україна”, Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Комунальний заклад “Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради, Черкаський державний технологічний університет, Національний університет “Чернігівська політехніка”, Державний заклад вищої освіти “Університет менеджменту освіти”, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Західноукраїнський національний університет, Державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти”, Запорізький національний університет, Коледж економіки та соціальної роботи Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, Бердянський державний педагогічний університет, Державний заклад вищої освіти “Донбаський державний педагогічний університет”, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Державний заклад вищої освіти “Приазовський державний технічний університет”, Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

 

Узагальнюючи напрацьовані, в рамках стратегічної сесії, шляхи співпраці, можна відзначити наступні параметри, характерні для всіх груп:

– адаптація освітнього (навчального) матеріалу до сучасних підходів та практик;

– зміцнення практичного компоненту в процесі здобуття освіти;

– впровадження гнучкості в процесі взаємодії між усіма суб’єктами: студентами-викладачами-стейкхолдерами;

– налагодження ефективної тристоронньої комунікації;

– розширення форм взаємодії (практика/ стажування) до взаємовигідного партнерства з пошуку шляхів вирішення актуальних соціальних проблем та впровадження інновацій.

 

Круглий стіл продемонстрував актуальність та готовність до розвитку взаємовигідних професійних партнерств за принципом “win-win” з метою формування конкурентоздатного фахівця у галузі соціальної роботи на ринку праці та розвитку соціальної роботи в Україні загалом.

Ця подія стала впевненим кроком до налагодження соціального діалогу та конструктивної взаємодії між закладами вищої освіти, роботодавцями та здобувачами освіти у галузі соціальної роботи.

 

 

Катерина Петровська,

завідувачка кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

к.пед.н., доцент

 

світлини з архіву автора

 


 

БУДЬ ЛІДЕРОМ, ЯКОГО ПОТРЕБУЄ ГРОМАДА!

 

Саме під таким гаслом пройшов онлайн тренінг, де здобувачка І курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота та Амбасадорка Цілей сталого розвитку 2020 Наталя Рибнікова провела онлайн лекцію про 5-ту Ціль сталого розвитку.

Цілі сталого розвитку (ЦСР), які ще називають «Глобальними цілями» — це загальний заклик до дій, спрямованих на те, щоб покінчити з бідністю, захистити планету і забезпечити мир і процвітання для всі людей у світі.

Лекція була проведена в рамках тренінгу «GCMxCherkasy» для талановитої молоді в Черкасах від Global Changemakers.

«За час лекції мені вдалося розкрити важливість висвітлення поняття ґендерної рівності у суспільстві. Ми з учасниками розібрали, які стереотипи побутують у нашому суспільстві та як на них треба реагувати. Також я поділилася простими кроками, які може робити кожна людина для досягнення Глобальної Цілі №5», – каже Наталя.

Ідеї Наталі, дотримуючись яких, Україна швидше подолає ґендерну нерівність та досягне Цілі:

 • Розмовляти з батьками та родичами про ґендерну рівність.
 • Знати різницю між ґендером та статтю й розповідати про це своєму оточенню.
 • Бути нетолерантним\ою до будь-яких проявів ґендерної нерівності.
 • Вживати ґендерно-орієнтовану лексику (фемінітиви).
 • Засуджувати й висвітлювати прояв ґендерної дискримінації у своїх соціальних мережах.
 • Знати свої права та відстоювати їх.
 • Розроблювати, впроваджувати та підтримувати акції та проєкти для досягнення ґендерної рівності.
 • Розробити соціальну рекламу для обсміювання стереотивних уявлень.
 • Приєднуватися до рухів і ініціатив, наприклад, #HeForShe.
 • Скаржитись та банити контент в якому присутні дискримінаційні висловлювання.
 • При вихованні дітей не акцентувати увагу на гендерному коді кольору (наприклад, іграшок та одягу).
 • Не працювати в компанію, яка не дотримується стандартів ґендерної рівності та не звітує з КСВ.

 

Кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти пишається, що їх студенти від молодіжного активізму переходять до молодіжної участі й передають свої знання молодших студентам.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

Наталя Рибнікова – амбасадорка Цілей сталого розвитку

 

З 5 червня по 15 вересня здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Наталя Рибнікова брала участь у лідерській програмі для молоді «SDG-Амбасадори».

Мета Програми – познайомити молодь із SDGs, мотивувати на виконання SDG челенджів від компаній України, за виконання яких отримати почесне звання «SDG-Амбасадор/ка».

Цілі сталого розвитку ООН 2030 закликають до дій всі країни – бідні, багаті і з середнім рівнем доходу – щоб сприяти процвітанню та захисту планети. Згідно з Цілями, подолання бідності повинно реалізовуватися спільно із стратегіями, що сприяють економічному зростанню і задовольняють ряд соціальних потреб, включаючи освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, можливості працевлаштування, боротьбу з кліматичними змінами та захист навколишнього середовища.

Протягом літа учасники/ці програми кожного тижня виконували челенджі від українських компаній та організацій. Таким чином молодь на практиці дізналася, як реалізуються ЦСР в Україні й генерувала ідеї по їх впровадженню. Кожен челендж для учасників базувався на одній із Цілей сталого розвитку та передбачав використання дослідницьких, аналітичних та креативних підходів при виконанні. Завдання учасникам надавали представники/ці 1+1 media, Carlsberg, Career Hub, Фонду ООН у галузі народонаселення, Альфа-Банку, IDS Borjomi та Українського культурного фонду.

CSR Ukraine, експертна організація Центр «Розвиток КСВ» визначила 17 переможців лідерської програми для молоді «SDG-Амбасадори». Ними стали проактивні учасники, які протягом 3 місяців виконували завдання на тему Цілей сталого розвитку та набрали найбільшу кількість балів. Загалом до програми долучились 117 молодих людей з усіх куточків України. За кожний челендж учасникам та учасницям нараховувалися бали. За підсумком балів за всі челенджі Наталі вдалося вибороти звання амбасадорки Цілей сталого розвитку 2020.

Враження Наталі від Програми:

«Під час програми я мала змогу ознайомитися з цікавими практиками на шляху досягнення Цілей сталого розвитку багатьма провідними компаніями в Україні та світі; провела онлайн лекцію;  вчилася швидко знаходити креативні рішення; навчилася писати сценарій до відео, знімати й монтувати; разом з усіма учасниками нам вдалося згенерувати більше 1500 ідей (простих кроків), які може робити кожна людина, задля досягнення Цілей сталого розвитку. Кожна ідея була проаналізована та занесена до окремого посібника. Мені вдалося прокачати лідерські якості та навчилася знаходити сили й час там, де їх не було. Для мене ця Програма стала поштовхом до дій та досягнення своїх мрій. Вважаю, що Цілі сталого розвитку це кроки, у яких має бути обізнана кожна людина. Досягнення кожної цілі веде до процвітання, як нашої країни, так і світу в цілому».

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


Літня школа для майбутніх фахівців соціальної сфери

Під кінець серпня Наталі Рибніковій, здобувачці другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, пощастило стати учасницею Літньої школи для майбутніх фахівців соціальної сфери та психологів: допомога постраждалим від домашнього насильства.

Проблема гендернозумовленного та домашнього насильства є актуальною проблемою сьогодні. Ця тематика є предметом законодавчого регулювання та одним з провідних напрямів діяльності Міністерства соціальної політики та інших органів державної влади.

Однією з вимог для участі у програмі було проходження онлайн курсу «ДІМ (НЕ)БЕЗПЕКИ» (курс розміщено на сайті EdEra: https://nonviolence.ed-era.com/). На цьому курсі зібрано дуже багато корисної  та соціально важливої інформації, яка стосується означеної проблематики. В рамках участі у програмі, а саме триденної плідної та напруженої, однак цікавої роботи, учасники та учасниці заходу:

 • отримали практичні знання у сфері протидії домашньому насильству;
 • занурились у новели законодавства, що стосується протидії домашньому насильству;
 • дізналися, як треба реагувати на випадки домашнього насильства;
 • розглянули етапи ідентифікації постраждалих;
 • розібралися, які передбачені соціальні послуги й допомоги для постраждалих;
 • ознайомилися з кращими практиками протидії домашньому насильству.

Літня Школа була проведена з урахуванням усіх вимог та правил безпеки в умовах пандемії COVID-19. Захід організовувався в рамках проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні  «Посилення спроможності Міністерства соціальної політики України у протидії домашньому насильству».

 

Ці номери має знати кожен з нас. Не будьте осторонь насилля!

Національна “гаряча” лінія

0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)

працює цілодобово!

 

Національна дитяча лінія довіри

0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)

працює у будні з 12:00 до 16:00.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка другого (магістерського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

Світлини з архіву автора

 


 

ВОЛОНТЕРСЬКИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

 

Неформальна освіта – важлива складова професійної діяльності майбутніх соціальних працівників. Так, з ініціативи викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувач Олексій Кучерук відвідав практикум з волонтерського менеджменту Української Волонтерської Служби #УВС.

Метою навчання було надати активній молоді інформацію про організацію волонтерської діяльності на різних рівнях. В рамках триденного навчання учасники освітнього тренінгу мали можливість отримати теоретичні знання та практичні навички, які стануть у нагоді у діяльності Волонтерського загону «Палітра добра» і майбутній професійній діяльності.

 

 

 

Олексій Кучерук,

здобувач 4-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

 


 

ЦІКАВИЙ КВЕСТ ТА ІСТОРІЯ МІСТА

 

16 вересня здобувачі вищої освіти 2 та 3 курсів зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у квесті «Історія Бердянська в обличчях». Захід організований музеєм історії міста Бердянська і приурочений до 193-річчя рідного міста.

Метою заходу було в інтерактивній пізнавальній формі дізнатися про видатних особистостей міста, які зробили значний внесок у його розвиток. Завдання квесту були надзвичайно цікавими та пізнавальними. Така форма роботи з немісцевими здобувачами дозволила в цікавій невимушеній атмосфері  познайомити їх з історією та відомими постатями нашого міста.

Вирішуючи завдання квесту здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота проявляли активність та креативність, що у кінцевому результаті привело до фінальної станції, де на студентів очікував символічний подарунок від музею.

Думка студентів щодо квесту:

Аня Скорінова:

«Квест дуже сподобався, ми дізнались більше про місто та його історію. Отримали незабутні враження та неодмінно відвідаємо музей разом з друзями.»

Дякуємо працівникам музею історії міста Бердянська за можливість отримати новий досвід та розширити кругозір.

 

 

Анастасія Сердюченко,

здобувачка 3-го курсу

спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

Як наші викладачі голову Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України обирали

 

Викладачі Бердянського державного педагогічного університету: Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; Світлана Хатунцева, завідувачка кафедри біології, здоров’я людини та фізичної реабілітації та Анастасія Тургенєва, доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти взяли участь у XXV звітно-виборній конференції Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України (голова – Інна Тихомирова).

Нагадаємо, що Бердянська міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста України співпрацює з Бердянським державним педагогічним університетом у рамках благодійних акцій і проєктів, а також завжди радо відкриває двері студентам БДПУ для проходження практики.

Викладачі БДПУ разом із високоповажними гостями у складі Оксани Бекетової, голови Запорізької обласної організації Товариства Червоного Хреста України; Жанни Васильчик, голови Бердянської районної ради; Наталії Токмань, начальника управління праці та соціального захисту населення, заслухали звіт голови Інни Тихомирової з проведеної роботи за 5-річний термін. У доповіді Інна Тихомирова підкреслила, що «Червоний Хрест не залежить від політики, релігійних переконань, він приходить на допомогу всім, хто її потребує».

Також на конференції Інну Тихомирову знову обрали головою Бердянської міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України, адже робота проведена величезна.

Щиро вітаємо Інну Іванівну і дякуємо за співпрацю!

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

Світлини з архіву автора

 


 

«ЯК ЯКІСНО ПРАЦЮВАТИ З МОЛОДДЮ?» – ІНТЕРВ’Ю ІЗ СПІВАВТОРОМ ПОСІБНИКА.

 

Протягом минулого року Університетське слово публікувало статті про участь Антона Сердюченко (провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності та асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) в міжнародному навчальному курсі «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеному НГО «Youth for Exchange and Understanding» з метою переосмислення якості молодіжної роботи та неформальної освіти для YEU та членів-партнерів цієї організації, визначення сильних та слабких сторін, впливу і потенціалу молодіжної роботи і неформальної освіти в Європі.

Нещодавно було опубліковано посібник «Quality Label for Youth Work and Non-Formal Education», який є результатом роботи учасників курсу протягом 2019 року. Антон Сердюченко є одним із співавторів посібника.

Ми поспілкувались з Антоном, щоб дізнатись більше про курс та посібник.

 • Антоне, розкажіть про курс та чому вирішили брати в ньому участь?
 • Курс «The Wonderful Wizards of Youth Work» було створено за запитом багатьох членів-партнерів НГО «Youth for Exchange and Understanding» через те, що в багатьох країнах молодіжна робота як професія не є визнаною, і не регламентується законодавством, але працювати з молодими людьми необхідно і треба це робити якісно, системно і продуктивно.

Тому організатори вирішили зібрати близько 25 учасників з різних країн, які мають досвід роботи з молоддю і зможуть створити практичний посібник, який стане у нагоді для більшості громадських молодіжних та дитячих організацій.

Я взяв участь, тому що маю досвід та знання, які є релевантні тематиці курсу та можуть бути корисними для інших учасників, і навчання яке передбачалось під час зустрічей дало б мені закордонний досвід роботи з молоддю.

 • Розкажіть про опублікований посібник. Для кого він і для чого?
 • Опублікований посібник – це найкраща візуалізація роботи великої кількості людей протягом року в рамках цього проєкту. Я надзвичайно щасливий, що став його частиною.

В першу чергу, він буде корисний професіоналам, які працюють з молоддю в громадських організаціях, школах, університетах та закладах неформальної освіти.

Він складається з 12 розділів, які містять теоретичне обґрунтування важливості кожного з них та тест-систему, завдяки якій можна оцінити свою роботу і зрозуміти, що треба покращити і як це зробити.

 • Якою мовою опублікований посібник?
 • Враховуючи, що я був учасником міжнародного проєкту до якого були залучені представники молодіжної громади різних країн світу – робочою мовою була англійська, відповідно посібник надрукований також англійською. Але у мене є думки щодо його перекладу українською. З часом планую обговорити цю ідею з організаторами та іншими учасниками з України, оскільки зміст посібника має неоціненні ідеї, які можна використовувати у роботі з молоддю.

 

Ознайомитись з посібником!

Перша частина курсу.

Друга частина курсу.

Третя частина курсу.

 

Колектив кафедри соціальної роботи 

та інклюзивної освіти ФДССО, 

світлини з архіву Антона Сердюченко.


 

Використовуємо теорію на практиці

На думку здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота усі освітні компоненти є доцільними і вкрай важливими протягом навчання – цю тезу вдалося ще раз підтвердити протягом проходження дистанційної практики за спеціалізацією.

Так, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти у складі  Наталі Рибнікової, Альони Руденко та Альони Харченко вміло застосовують знання з дисципліни «Рекламно-інформаційні технології у соціальній роботі» (викладач: Катерина ПЕТРОВСЬКА) під час виробничої практики зі спеціалізації.

На цьому тижні, під керівництвом методистів практики з числа викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачі займалися методичним напрямком роботи педагога соціального, зокрема:

 • розробили плакат на тему «Булінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою профілактики віктимної поведінки школярів та попередження проявів булінгу у шкільному середовищі.
 • склали план роботи педагога соціального ЗЗСО на місяць.
 • розробили плакат на тему «Кібербулінг та його вплив на свідомість підлітків» з метою набуття учнями навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.
 • розробили пам’ятку для батьків щодо попередження сімейних конфліктів.
 • розробили сценарій соціально-педагогічного тренінгового заняття на тему: «Згуртованість учнівського колективу».
 • розробили гугл-анкету «А чи знаєте Ви, куди звертатися у разі складних життєвих ситуацій?» з метою підвищення обізнаності учнів щодо поведінки у разі виникнення складних життєвих ситуацій, а також популяризації спеціальності 231 Соціальна робота. (https://docs.google.com/forms/d/1zIoPgPhkTb2nl49EKduFnQ05LMpO_Jd35OWfh25qf_0/edit).

Не дивлячись на те, що практика дистанційна, здобувачі у повному обсязі виконують завдання і формують компетентності передбачені програмою практики за спеціалізацією.

ПЛАКАТ-Кібербулінг.-ДОД-6

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

ЗУСТРІЧ КАФЕДРИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ З ВИПУСКНИКАМИ І РОБОТОДАВЦЯМИ

На карантині викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти проводять не тільки пари, але активно організовують роботу із випускниками та роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота.

Так, зокрема 14 травня за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої відбулась онлайн-зустріч із випускниками спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка». В рамках якої викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та випускники обговорили актуальні питання професійної підготовки майбутніх соціальних працівників. Актуалізували сильні та слабкі сторони освітньо-професійних програм спеціальності 231 Соціальна робота і визначили перспективні напрями роботи. Зазначимо, що така форма співпраці є дуже ефективною, оскільки дає можливість отримати зворотній зв’язок зі студентами, які завершили навчання на спеціальності і працюють за фахом і покращити якість професійної підготовки нинішніх здобувачів.

15 травня відбулась друга запланована зустріч із роботодавцями спеціальності 231 Соціальна робота за ініціативи завідувачки кафедри Катерини Петровської та доцента кафедри Анастасії Тургенєвої. Нагадаємо, що до складу Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота входить 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування.

На порядку денному були питання, присвячені:

 • оцінці якості навчальних планів та освітньо-професійних програм підготовки фахівців (ознайомлення з проектом ООП 2020 р.; внесення пропозицій щодо коригування переліку навчальних дисциплін);
 • участі у розробці змісту інформаційно-методичного та матеріально-технічного забезпечення вибіркової складової навчальних планів;
 • участі в оцінці якості експертизи підготовки випускників (можливості взаємодії в контексті даного питання – укладання планів співпраці, участь у розробці ООП, коригування програм практики, діяльність Ради роботодавців);
 • моніторингу якості підготовки фахівців серед випускників та провідних роботодавців.

До зустрічі кожен роботодавець був ознайомлений із проектом освітньо-професійних програм кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти на 2020 рік, а також із навчальними і робочими програмами до кожної освітньої компоненти, в рамках аналізу яких заповнив анкету роботодавця і вніс свої пропозиції щодо їх можливого змісту.

Результати анкетування були оприлюдненні і презентовані всьому складу роботодавців і активно обговорювалися під час зустрічі. Наразі професорсько-викладацький склад кафедри активно аналізує пропозиції та можливість їх запровадження в освітньо-професійні програми кафедри.

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ЯК КАФЕДРА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ ДНІ НАУКИ 2020 СВЯТКУВАЛА

Щорічно професорсько-викладацьким складом кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти в рамках Днів студентської науки в БДПУ традиційно планується низка заходів, які були б цікавими та актуалізовували здобутки і досягнення у науці. Однак, запровадження карантину внесло свої корективи у план заходів. Не дивлячись на перепону у вигляді карантину Дні науки 2020 на кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти видались надзвичайно цікавими та насиченими як для здобувачів вищої освіти, так і для викладачів. Традиційні та інноваційні формати заходів, цікаві наукові дискусії, обмін думками та науковий стимул – усе це стало можливим завдяки злагодженій та професійній діяльності викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка».

Дні науки 2020 кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти почались з 11 травня, коли був оголошений челенж «Моє найбільше досягнення у навчанні і науці», у рамках якого викладачі та студенти могли похвалитися найбільшим досягненням та отримати схвалення. В рамках обмеженого спілкування, виявилось, що так важливо ділитися досягненнями аби підтримувати власну психологічну стійкість.

12 травня кафедрою організовано та проведено традиційний захід у рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю науки  – студентська наукова секція «Актуальні проблеми соціальної роботи та інклюзивної освіти» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталії Миколаївни Захарової. У рамках секції здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» мали змогу представити результати роботи у рамках магістерських досліджень, обмінятися думками, досягненнями та отримати науковий стимул на подальші наукові звершення.

Не дивлячись на те, що захід проводився у класичному науковому форматі – у ньому знайшлося місце як для формальної так і неформальної частини, яку дуже полюбляють наші здобувачі.

Формальна частина заходу передбачала звіт про наукову та міжнародну діяльність наших студентів, а також наукові та публіцистичні доповіді студентів у рамках магістерських і перспективних досліджень під керівництвом професорсько-викладацького складу кафедри. Тематика доповідей різноманітна, актуальна та відзначається інноваційними підходами.

Здобувачка 1 курсу магістратури Елизавета Петренко в доповіді за матеріалами магістерського дослідження на тему: «Профілактика схильності до вживання наркотичних речовин у підлітковому середовищі» (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова) представила інноваційні форми роботи з учнями: квест, тренінг, печа-куча та ін..чим викликала зацікавленість не тільки здобувачів, а й наукового керівника.

Здобувачка 4 курсу факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Клочко (науковий керівник – ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Михайленко) презентувала доповідь на тему гендерних досліджень: «Подолання гендерних стереотипів у сприйнятті                        чоловіка-керівника та жінки-керівника».

Результати роботи над магістерським дослідженням на тему: «Формування правової культури у дітей «групи ризику» представила здобувачка І курсу магістратури факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ліана Лантух (науковий керівник – доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталя Захарова). Студентка доповіла про стан проведення констатувального експерименту в умовах карантину та спрогнозувала подальшу роботу над соціально-педагогічною програмою з учнями.

Результатом студентської мобільності в умовах освітньої євроінтеграції є участь у міжнародних програмах та проектах. Так, неодноразово здобувачка 4 курсу Наталя Рибнікова приймала участь у подібних заходах. У цьому році вона була учасником зимової школи з допомоги постраждалим від торгівлі людьми (м. Чернігів), форуму «Career talks 3.0» (м. Київ), тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» (м. Маріуполь).

Наталя розповіла про зв’язок формальної та неформальної освіти в контексті підготовки соціальних працівників, спираючись на власний досвід та мотивуючи студентів до саморозвитку інструментами неформальної освіти.

Обговорення доповідей мали конструктивний та практично направлений характер.

Приймаючи участь у різних університетських та факультетських заходах студенти розширюють свій світогляд, доповнюють спектр зацікавленості новими темами та підтримують статус БДПУ як сучасної вищої школи України. За результатами презентацій та обговорення доповідей учасники секції були нагороджені грамотами.

З 13 травня стартувала  онлайн-вікторина  «Науковий та навчальний lifestyle» у соціальній мережі Facebook – принципово нова та інноваційна для БДПУ форма активізації студентських наукових досліджень, яку розробила та впровадила старший викладач кафедри Анастасія Сергіївна Попова у 2019 році. Онлайн-вікторина тривала з 13 травня 12.00 до 16 травня 18.00, у рамках чіткого дедлайну. Метою вікторини було активізувати пошуково-дослідницькі навички здобувачів вищої освіти у контексті знання про науковий та навчальний стиль життя своїх викладачів та студентів БДПУ, а також навчити працювати у чітко визначених часових рамках. Переможцем вікторини стала Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 4-го курсу зі спеціальності 231 «Соціальна робота».

13 травня в рамках плану заходів на Дні науки 2020 викладачами було організовано онлайн-зустріч із здобувачами вищої освіти заочної форми на тему «Академічна доброчесність в університеті».

Не дивлячись на карантин і зміну формату, можемо констатувати – ніщо не може бути перепоною для змістовних і якісних Днів науки. Головне бажання і трішки фантазії! Варто пам’ятати, що Дні науки – це свято не лише науковців, які мають наукові здобутки! Це свято кожного, хто щодня відкриває для себе нову істину!

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

світлини з архіву кафедри


 

ПРО ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЮ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИЦЬ

 

У рамках професійно-орієнтованої (навчальної) практики здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота Рибнікова Наталя, Руденко Альона та Харченко Альона провели онлайн-лекцію на тему «Безпека спілкування в інтернеті та профілактика кібербулінгу» для учнів 8 класу ЗЗСО №11 м. Бердянськ.

Метою лекції була профілактика віктимної поведінки школярів, набуття ними навичок протидії проявам кібербулінгу у соціальних мережах, а також сприяння безпечній поведінці та спілкуванню у мережі Інтернет.

Кібербулінг — це новітня форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою нашкодити, принизити людину з використанням мережі Інтернет.

Згідно досліджень ЮНІСЕФ кожен шостий підліток в Україні стикався з цькуванням, погрозами чи шахрайством у соціальних мережах. Тому ми вважаємо тему кібербулінгу надзвичайно актуальною, особливо в умовах карантину. Працюємо в онлайн-режимі за програмою практики у співпраці із соціальними педагогами закладів освіти. У нас в запасі ще багато цікавих онлайн-ідей!

Карантин практиці – не перешкода! Долаймо труднощі спільно з викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

НОВІ ЗНАННЯ НА КАРАНТИНІ ЗАСОБАМИ НЕФОРМАЛЬНОЇ ОСВІТИ

Нові знання на карантині – необхідні для того, щоб залишатися в гармонії з собою і крокувати у ногу з часом. Не дивлячись на те, що викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти вже майже 2 місяці працюють у дистанційному режимі, не виключенням є певні проблемні ситуації, які потребують нових знань, умінь та навичок!

Так, Катерина Петровська, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, дистанційно підвищила кваліфікацію під час вебінару «Скринкасти, або форми і методи подачі навчального матеріалу під час дистанційного навчання» та набула компетентностей, передбачених стандартами освіти.

А також, враховуючи важливість впровадження інклюзивної практики в закладах освіти необхідністю є постійне підвищення кваліфікації у цій галузі. В рамках освітнього проекту «На урок», Катерина Петровська, успішно завершила дистанційний онлайн-вебінар «Створення інклюзивного середовиа в закладі освіти» та набула професійної та інклюзивної компетентностей, передбачених стандартами освіти.

Отриманими знаннями маємо звичкку ділитися на кафедральних планерках. Долаємо труднощі у співпраці з дружньою командою кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти!

webinar278125203183376455715857932

webinar2361252033079654805568891

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

ПРАКТИКА НА КАРАНТИНІ: МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

На карантині освітній процес майбутніх соціальних працівників за розкладом. Так, із 27 квітня для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (соціальних педагогів і психологів) розпочався 2-й етап проходження професійно-орієнтованої (навчальної) практики на базі закладів загальної середньої та дошкільної освіти.

Оскільки заклади освіти, усі без винятку, працюють в режимі карантину – працюємо зі школярами та дошкільнятами в рамках практики в онлайн-режимі, відповідно до оновленої програми з урахуванням змін, що вносились і були затверджені кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти у зв’язку із пандемією COVID-19.

Залежно від обраної бази практики здобувачі вищої освіти вже встигли:

 • детально визначити зміст програми практики, скласти візитну картку установи та ознайомитися із соціально-педагогічним паспортом загальної середньої освіти №11;
 • вивчити нормативні документи та ділову документацію соціального педагога школи (плани, журнали, картки, соціальні паспорти учнів);
 • зафіксували у щоденнику практики інформацію про практичні аспекти діяльності соціального педагога, про його функціональні обов’язки, напрями та види діяльності;
 • склали конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини на тему «Моя дружня сім’я», спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, позитивного настрою, встановлення контакту з дітьми;
 • розробили програму дослідження особистісної сфери дітей;
 • складали план-конспект ігрового заняття для дітей молодшого дошкільного віку та їх родини, спрямованого на забезпечення емоційного комфорту, за допомогою арт-терапевтичних методик;
 • у ході онлайн бесіди з батьками нами з’ясовано індивідуальні особливості дітей;
 • склали програму психологічного аналізу проведення онлайн занять для молодшої групи ЗДО;
 • проаналізували документацію психолога ЗДО;
 • разом з методистом склали програму дослідження особистісної сфери дітей молодшого дошкільного віку.

Ми дякуємо викладачам кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за безперервну підтримку та допомогу в організаційних питаннях реалізації запланованої програми практики. Нам вдалося швидко перелаштуватися до нових реалій. Це доводить, що ми є підготовленими випускниками – майбутніми фахівцями соціальної роботи, оскільки вміємо реагувати на нові виклики та швидко вирішувати будь-які непередбачувані ситуації.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ОП «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

Під час карантину викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти використовують час із користю для професійного розвитку та самовдосконалення.

Так, зокрема Анастасія Попова, старший викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти пройшла онлайн курс «Діалог та медіація: Шлях до порозуміння» на освітній платформі Prometheus.

Метою курсу було оволодіння знаннями та навичками щодо пошуку кроків до порозуміння, особливостей подолання конфліктів та розробки власного алгоритму ефективного діалогу.

Актуальність даного курсу полягає у тому, що викладачі належать до типу професії «людина-людина», де ефективне і конструктивне спілкування із різною аудиторією – важлива складова успішності професійної діяльності. Не виключенням є і різні конфліктні ситуації, які викладачі повинні вміти вирішувати із максимальною користю для всіх сторін конфлікту. Адже, можливість віднайти діалог та спільну мову навіть у найскладнішій ситуації – це поєднання кількох надзвичайно важливих сфер: дипломатії та культури, конфліктології та медіації, історії та мистецтва. Відповідальний крок на зустріч іноді надзвичайно важкий, але як саме його треба зробити та хто має його зробити першим? – це важливі знання і навички, які кожен повинен вміти застосовувати у своєму житті.

До того ж, користь цього курсу полягає у тому, що Анастасія Попова викладає дисципліну «Медіація в соціальній сфері» на другому (магістерському) рівні вищої освіти та зможе використати отриману інформацію для вдосконалення теоретичних і практичних складових освітньої компоненти. До того ж, за вимогами акредитації освітніх програм викладачі повинні мати підтверджене сертифікатом, дипломом, науковими доробками право викладати ту чи іншу дисципліну. Тому, карантин – це можливість витратити вивільнений з дороги на роботу час на корисні знання, які сприятимуть професійному вдосконаленню, саморозвитку та якісній професійній діяльності.

Медіація_шлях до порозуміння

 

 

Посилання на онлайн-курс (можливо стане у нагоді):

https://edx.prometheus.org.ua/courses/course-v1%3APrometheus%2BMEDIATE101%2B2020_T1/

За матеріалами кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти


 

КАРАНТИН ОЧИМА ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

Для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота карантин – це не відпочинок, не канікули та зовсім не розваги. Це нові виклики, задачі, ідеї та можливості.

Ми сумуємо за тією надихаючою атмосферою, яка панує у стінах нашого університету, за можливістю слухати лекції в аудиторії і відповідати, переборюючи страх публічних виступів. Саме у такі моменти ми і відчуваємо себе справжніми студентами.

Але ще на початку березня ми думали інакше, ми тяжко прокидалися вранці і говорили, знову в університет, знову пари, знову відповідати, знову самостійна, знову домашні завдання, знову їхати у маршрутці і ще багато таких «знову»…. І чи хтось з нас міг собі уявити, що все різко зміниться в одну мить?

І зараз би повернути те відчуття «знову»… прийти в університет, попити каву з одногрупниками, поспілкуватися або порадитися з викладачами у приватній бесіді, посидіти на парах, вдягнути нову сукню та похизуватися новою зачіскою або новою прикрасою. А ще «знову» відвідати цікавезні заходи, які проводять для нас студентське самоврядування, викладачі та адміністрація університету. На карантині роль студента сприймається зовсім по іншому, і вже хочеться «знову» на повну використовувати цей статус.

Сьогодні, вже по іншому сприймаємо навчання та інакше дивимось на ті можливості, які мали, коли «знову» ходили на пари. На карантині стаємо відповідальніші та розуміємо, що багато залежить і від нас – від нашого бажання вчитися, від нашої відповідальності. Намагаємося використовувати карантин максимально з користю і звісно, ж спілкуємося з викладачами та своїми одногрупниками та друзями про дистанційне навчання, шукаємо позитивні та негативні сторони. Кожен має свою думку стосовно дистанційної освіти, але ми так скучили за один одним, що вирішили об’єднатися і спільно провести дослідження щодо позитивів і негативів навчання за допомогою дистанційних технологій серед здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота.

До позитивної сторони дистанційного навчання здобувачі вищої освіти віднесли:

 • Освоєння сучасних технологій та каналів спілкування.
 • Можливість більше часу приділяти неформальній освіті.
 • Почали ще більше цінувати живе спілкування зі студентами та викладачами.
 • Можливість ефективно розподілися свій час (не марнувати час на дорогу) та дотримуватися режиму дня.
 • Підвищення комп’ютерної грамотності.
 • Можливість більше часу проводити у сімейному колі.
 • Можливість прокидатися дещо пізніше.

На думку здобувачів вищої освіти негативними аспектами виключно дистанційної роботи є:

 • Відсутність живого спілкування та емоцій.
 • Недостатньо якісне технічне забезпечення.
 • Поганий Інтернет зв’язок.
 • Відсутня можливість проводити практичні заняття.
 • Перебої з електропостачанням.
 • Велике навантаження на зір.
 • Відбувається гірше засвоєння лекційних матеріалів.
 • Вдома є інші члени сім’ї, що часто викликає незручності.
 • Домашня атмосфера не мотивує до продуктивної навчальної діяльності.

Не зважаючи, що існує досить багато негативних моментів, студенти та викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти успішно справляються з усіма викликами: проводять лекції та семінарські заняття за розкладом; мотивують та постійно підтримують контакт між собою.

Не можна не відмітити такий величезний позитивний ефект, що студенти справді скучили за живим спілкуванням між собою, викладачами та стінами університету. Маємо надію, що, коли ми «знову» повернемося з карантину – будемо це більше цінувати те, що маємо. Скоріше б уже те «знову»…

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

ЛІДЕРСТВО В ОСВІТІ  / АБО ВЧИТЕЛІ МАЙБУТНЬОГО

З 13 по 17 квітня цього року завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська взяла участь у семінарі-форумі Liberal arts. Це інтелектуальна платформа для зустрічі, діалогу й співпраці вчителів майбутнього, які приймають виклики сучасності та підтримують модель “навчання впродовж життя”.

З 2017 року в Україні серію відкритих форумів для вчителів про лідерство в освіті та розвиток цілісної особистості ініціювала та щорічно проводить Українська академія лідерства.

#LA_ULA Українська Академія Лідерства – це 10-місячна освітня програма розвитку для випускників шкіл віком від 16 до 18 років. Програма допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, усвідомлено обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості. Подробиці на офіційному сайті академії: ual.ua.

Упродовж 5 днів онлайн-зустрічей обговорювалися питання, що є наразі, в реаліях дистанційного навчання, дуже актуальними:  суспільні виклики в новій онлайн-реальності; із якими викликами стикнулися вчителі в новій онлайн-реальності?; сила команди, лайфхаки як працювати з командою; мистецтво рефлексій, як здобути та не втратити зв’язок з учнями; нові освітні рішення; в яких мережах ловити підлітків? тощо.

Лекції та робота в групах проходила у додатку Zoom. Команда проєкту працювала злагоджено як в технічному, так і в організаційному плані. Модератори та спікери (Орися Демська, Любомир Шимків, Яна Козаченко та ін.) на відмінно виконали свою місію. Цінною стала така форма роботи як  читання та обговорення текстів (Читання як досвід), коли ми мали можливість обговорити, поділитися власними думками та почуттями щодо прочитаних уривків із роману Альбера Камю «Чума». Також корисним було поспілкуватися з співзасновником та керівником студії онлайн-освіти EdEra, консультантом та експертом з дистанційного навчання, координатором проектів ОБСЄ Україна Іллею Філіповим.

Участь у форумі дала можливість поділитися досвідом організації дистанційного навчання у нашому університеті, отримати відповіді на ті питання, які турбують кожного викладача, вчителя долученого до цього процесу.

 

Катерина ПЕТРОВСЬКА,

доцентка, завідувачка кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

 к.пед.н.,доцент

 


 

ВІТАЄМО НАТАЛЮ РИБНІКОВУ

з перемогою у конкурсі творчих робіт

«Погляд молоді»

 в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту

«Євроінтеграція в освіті, науці і культурі»

Не навчанням єдиними славляться здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Як поєднувати корисне із необхідним – наші студенти добре знають і вміють. Адже професія соціального працівника – це не тільки рутина, але і щоденна креативність і майстерність фахівця навчити та надихнути свого клієнта ставати кращим із дня у день.

Не виключенням є і наша зірочка, Наталя Рибнікова – талановита та розумна студентка, якій вдається поєднати якісну професійну підготовку у стінах університету, різні заходи неформальної освіти для професійного самовдосконалення та творчість.

Цього разу, Наталя Рибнікова стала переможцем конкурсу творчих наукових робіт «Погляд молоді» в рамках реалізації Міжнародного наукового проекту «Євроінтеграція в освіті, науці і культурі». Тематика конкурсу була орієнтована на реалізацію в творчих молодіжних розробках уявлень сучасного студентства про нашу планету і майбутнє людської цивілізації, інтеграційних процесах в суспільстві, культурі, мистецтві.

 

Вітаємо нашу

Наталю Рибнікову!

Бажаємо успіхів і натхнення,

яскравого сонечка, міцного здоров’я,

океан позитивних емоцій, море щасливих подій!

Пишаємося і дякуємо,

що обрала спеціальність 231 Соціальна робота

 

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

ЯК ПРАЦЮЮТЬ НА КАРАНТИНІ МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ ТА ЇХ ВИКЛАДАЧІ

Дистанційне навчання на карантині для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота – це виклик, який ми прийняли та вже більше місяця намагаємося якісно і змістовно організувати освітній процес.

За допомогою дистанційних технологій Скайп, Moodle, Zoom зустрічаємося зі студентами денної та заочної форм не тільки на парах онлайн за рокзладом, але і проводимо консультації зі здобувачами, спілкуємося з їхніми батьками.

Не оминув карантин і проведення виховних заходів – суміщуємо корисне з необхідним. Щовівторка та щотверга збираємося всім складом здобувачів спеціальності 231 Соціальна робота та викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти для того, щоб обговорити важливі та хвилюючі питання кожного на карантині, а також підготуватися до акредитації.

Проводимо планерки онлайн для того щоб поділитися досвідом, обговорити проблеми та знайти ефективні рішення. Хоча карантин багато хто сприймає як можливість відпочити, але не викладачі кафедри. Оскільки справ тільки щодня додається, розробити складові для електронних курсів, скласти тести та залити їх Moodle, подумати як будемо приймати екзамени у заочної форми, а також як організувати практику і державну підсумкову атестацію, перевірити всі роботи онлайн, мотивувати здобувачів виконувати все вчасно та якісно, заспокоювати батьків, що навчання відбувається, підготувати звіти про виконану на карантині роботу і багато іншого.

Карантин – це можливість для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти приділити декілька годин, зекономлених на дорозі на роботу, на підвищення кваліфікації. Кожен з викладачів кафедри вже щонайменше отримав один сертифікат і отримав новий досвід та нові знання.

Сприймаємо цей час як можливість стати професійнішими, мобільними та більш сучасними. Адже на карантині опановуємо нові для себе можливості, які обов’язково використаємо у майбутньому.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)


 

Неформальна освіта майбутніх соціальних працівників: зимова школа від ОБСЄ

З 25–28 лютого цього року Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти брала участь у Зимовій школі для майбутніх соціальних працівників та психологів з допомоги постраждалим від торгівлі людьми.

Захід організовувався у рамках діяльності Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні», що реалізувався за фінансової підтримки урядів Канади та США.

Наталя Рибнікова пройшла серйозний відбір серед претендентів на участь у такому масштабному заході. У конкурсному відборі перевага надавалася кандидатам, які пройшли онлайн-курс «Протидія торгівлі людьми в Україні» (курс розміщений на сайті EdEra: https://courses.ed–era.com/courses/course–v1:EdEra_OSCE+ST101+ST101/about) та надали відповідний сертифікат.

Загальною метою проекту було посилення спроможності органів державної влади у сфері протидії торгівлі людьми, а також посилення спроможності державних органів та громадських організацій надавати відповідну допомогу постраждалим від торгівлі людьми.

Активно подискутувати та навчатись основним поняттям у сфері протидії торгівлі людьми, обговорити ризики потрапляння в такі ситуації, шляхи їх уникнення та практично відпрацьовувати методики, які застосовуються при наданні допомоги людям, які пережили ситуацію торгівлі людьми зібралося 25 учасників з усієї України.

Протягом чотирьох днів учасники заходу мали можливість отримати додаткові знання у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема, що стосується тенденцій та ризиків даної проблеми, шляхів уникнення потрапляння в такі ситуації та про національний механізм надання допомоги особам, які постраждали від такого явища. Майбутні соціальні працівники та психологи були ознайомлені з кращими європейськими практиками соціальної роботи при наданні соціальних послуг та допомоги постраждалим.

Родзинкою програми став майстер-клас з базових навичок попередження професійного та емоційного вигорання при роботі зі складними клієнтами та пошуку власних ресурсів для відновлення. Також учасники встигли зняти соціальний ролик на задану тематику і презентувати його.

Соціальний працівник чи психолог має бути готовим чи готовою до комунікації з особами, які постраждали від торгівлі людьми, вміти уникати ретравматизації, визначити нагальні потреби постраждалих, надати їм підтримку та допомогу у поверненні до нормального життя. Тому, неформальна освіта та розширення теоретичних знань є важливою складовою професійного розвитку майбутніх соціальних працівників.

Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


 

АКАДЕМІЧНО ДОБРОЧЕСНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

27 лютого ц.р. для здобувачів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» денної та заочної форм навчання був організований тренінг-семінар «Академічна доброчесність: від теорії до практики». Організатором та модератором заходу виступив асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Антон СЕРДЮЧЕНКО за підтримки Катерини ПЕТРОВСЬКОЇ (завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) та Анастасії ТУРГЕНЄВОЇ (доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти ).

Під час зустрічі було обговорені питання, пов’язанні із визначенням сутності, принципів академічної доброчесності, а також основними порушеннями в цій сфері.

Захід передбачав двосторонню роботу, тому учасники ділились власними думками та баченням шляхів вирішення цієї проблеми, розбирали кейс-ситуації, а також співвідносили термінологію і значення видів порушення академічної доброчесності.

Завершили роботу учасники закріпленням отриманих знань за допомогою онлайн-сервіса опитувань «KAHOOT» в якому змагались між собою в швидкості написання правильних відповідей щодо розуміння сутності академічної доброчесності та її важливості при підготовці висококваліфікованих соціальних працівників.

Антон СЕРДЮЧЕНКО,

асистент Кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти,

провідний фахівець наукового відділу з інноваційної діяльності

Світлини з архіву кафедри

 


 

НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

З 18 по 22 лютого Анна Скорінова та Андрій Вареник, здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 2-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота взяли участь у тренінгу «Всі разом: Залучення громади до системи раннього реагування на випадки домашнього насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований за підтримки Ради жінок Донеччини за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення.

5-ти денний тренінг-марафон передбачав насичену програму, яка складалась з різних освітніх модулів, спрямованих на формування знань, умінь та навичок, необхідних для роботи з жертвами домашнього насильства у майбутній професійній діяльності.

Аанна та Андрій діляться враженнями: «

Вражень маса, інформації багато, але через те, що вона подається в творчій формі, то і сприймається легше. Багато спілкування, обговорення дуже активне і цікаве. Відчувається професіоналізм тренерів, що теж дуже радує. Зустріли привітно, всі проблеми і питання вирішуються швидко! Дякуємо викладачам кафедри за підтримку та допомогу».

А колектив кафедри соціальної роботи у свою чергу радіє, що маємо таких активних студентів! Так тримати!

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти БДПУ

Світлини з архіву кафедри


 

І ТУР ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ «СОЦІАЛЬНА РОБОТА» І «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»

18 лютого на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти відбувся І-й тур Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» для здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота. Модератором проведення заходу виступила доцент Наталя ЗАХАРОВА.

Усього у першому турі олімпіади з профільних спеціальностей прийняло участь 26 здобувачів вищої освіти, з яких – 17 за напрямом «Соціальна робота» та 9 – за напрямом «Соціальна педагогіка».

Програма І туру олімпіади передбачала блок тестових завдань з фахових дисциплін та виконання практичних завдань. Конкуренція була серйозна, адже кожен з учасників має високий рівень теоретичної підготовки і гідний представляти наш університет на Всеукраїнському рівні.

За результатами І туру зі спеціальності «Соціальна робота» найбільшу кількість балів отримала здобувачка 4-го курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Наталія Рибнікова (61 бал);

На другому місті – здобувач 3-го курсу Олексій Кучерук (55 балів).

Переможцем І туру за спеціальністю «Соціальна педагогіка» стала здобувачка 2-го курсу Сердюченко Анастасія із результатом в 48 балів.

Тож ці здобувачі зі спеціальності 231 Соціальна робота рекомендовані до участі у другому турі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка».

Вітаємо всіх учасників І туру олімпіад зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» та готуємось представляти наш Університет на Всеукраїнському рівні.

Бажаємо успіхів і натхнення!

 

Наталія ЗАХАРОВА,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук,

доцент

 

світлини з архіву кафедри

 

 


 

ЗАСІДАННЯ РАДИ РОБОТОДАВЦІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 231 СОЦІАЛЬНА РОБОТА

 

19 лютого відбулась перша робоча зустріч Ради роботодавців кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Бердянського державного педагогічного університету зі спеціальності 231 Соціальна робота. Організаторами та модераторами зустрічі виступили гаранти освітньо-професійних програм доценти Катерина ПЕТРОВСЬКА («Соціальна робота та практична психологія»)  та Анастасія ТУРГЕНЄВА( «Соціальна робота та соціальна педагогіка»).

У рамках зустрічі було визначено склад Ради роботодавців зі спеціальності 231 Соціальна робота, яка включає 9 організацій державних і недержавних спеціалізованих служб у галузі соціальної роботи на чолі з керівниками їхніх структурних підрозділів різних рівнів підпорядкування. Зокрема, до складу стейкходерів спеціальності 231 «Соціальна робота» ввійшли:

ПИЛИПЕНКО Ярослава – координатор соціальних проектів Релігійної Місії «Карітас-Спес-Бердянськ» Харківсько-Запорізької Дієцезії Римсько-Католицької Церкви;

МІЛАКУМОВ Володимир – керівник комунальної установи «Бердянський геріатричний пансіонат» Запорізької обласної ради;

ПОЛОЖЕНЦЕВА Анастасія – завідувач відділення Притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

БАТУЛИНСЬКА Тетяна – директор Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

ПЄЙЧЕВА Світлана – директор Бердянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

КОПИЦЯ Наталія – керівник ГО «Жінка майбутнього»;

ШОСТАК Олена – заступник директора з виховної роботи Бердянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №  11 Бердянської міської ради Запорізької області;

ШЕНДЛЕР Ірина – директор комунального закладу «Обласний соціальний центр матері та дитини» Запорізької обласної ради;

ПЕЙЧЕВ Дмитро – директор комунальної установи «Обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» Запорізької обласної ради.

На засіданні були присутні усі представники Ради роботодавців, а також співробітники кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти. У ході робочої зустрічі зі стейкхолдерами відповідно до порядку денного обрано Голову (Олена ШОСТАК), Заступника (Ярослава ПИЛИПЕНКО) та Секретаря (Дмитро ПЕЙЧЕВ) Ради роботодавців; обговорено мету, завдання та організаційне забезпечення співпраці роботодавців та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти; затверджено перспективний план роботи на 2020 рік; презентовано освітньо-професійні програми підготовки фахівців освітніх ступенів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота.

Окрім формальних завдань, покладених на Раду роботодавців спеціальності 231 Соціальна робота, враховуючи зацікавленість потенційних роботодавців, було обговорено проблеми у підготовці майбутніх соціальних працівників із врахуванням практичного досвіду, а також окреслені перспективні напрями підвищення якості професійної підготовки соціальних працівників.

Наступна зустріч із Радою роботодавців для обговорення конструктивних ідей щодо внесення змін до змісту та обсягу освітніх компонентів освітньо-професійних програм планується на кінець квітня.

Сподіваємося, що плідна співпраця державних та недержавних організацій у галузі соціальної роботи м. Бердянська та кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти дозволить здійснювати професійну підготовку майбутніх соціальних працівників на ще більш високому науково-практичному рівні.

Дякуємо представникам Ради роботодавців за цікавість і небайдужість до майбутнього нашого рідного міста та України. Адже соціальні працівники – це агенти національних змін і транслятори вірних загальнолюдських цінностей.

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

кандидат педагогічних наук

 

світлини з архіву кафедри

 


 

Домашнє насильство – щоденний злочин

 

З 20–23 січня цього року здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Наталя Рибнікова брала участь у тренінгу «Комплексний підхід у розбудові громади, вільної від насильства» у м. Маріуполь. Захід був організований Радою жінок Донеччини за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні.

Актуальність тематики тренінгу не викликає сумніву і є важливою проблемою сьогодення. На жаль, більшість громадян ніколи не замислювались над питанням домашнього насильства, і більше того, – несвідомо толерує жорстоке поводження з дітьми як «спосіб виховання» (більше 50% дорослих в Україні так вважають) або таке саме ставлення до жінок/чоловіків. Згідно дослідження ОБСЄ щодо насильства над жінками в Україні 7 з 10 жінок за своє життя зазнавали насильства, і лише 7 з 100 про це заявили. Лише половина жінок (50%) вважає себе дещо поінформованою про те, що роботи в разі насильства.

Під час тренінгу учасники та учасниці мали можливість ознайомитися з оновленим законодавством, заявами та методичною документацією, що стосується проблем насильства. Також вони дізналися про стадії життєвого циклу сім’ї, цикли насильства, як виявляти випадки домашнього насильства та реагувати на них, розібралися з видами та формами профілактики, індикаторами прихованих форм домашнього насильства, визначили союзників, які зможуть їх підтримати у побудові комплексного підходу у створенні громади, вільної від насильства.

Хочемо наголосити, що участь у тренінгах такого плану дає можливість розширити знання, які ми отримаємо під час навчання та професійно зростати.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО

зі спеціальності 231 Соціальна робота

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 

Світлини з архіву автора


 

ШКОЛА ВОЛОНТЕРІВ ПРО СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Школа волонтерів Волонтерського загону «Палітра добра», створеного на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (керівник: доц. Тургенєва А. О.) користується популярністю. Ми щасливі поділитися тим, що цього року ми навчили вже 2 групи волонтерів.

У цьому навчальному семестрі Школа волонтерів відкрила двері для школярів та здобувачів ВО нашого університету всіх курсів та освітніх програм. Модераторами Школи волонтерів були Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»), Наталя Рибнікова, Альона Руденко та Аліна Новікова (здобувачки І рівня вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»).

Метою діяльності Школи є підготовка здобувачів вищої освіти та школярів старших класів до волонтерської діяльності у соціальній сфері.

За час навчання у школі учасники дізналися про можливості волонтерства в Україні та закордоном, безкоштовні подорожі, обміни, проекти, форуми, конференції; вивчили види волонтерства та навчилися їх розрізняти. Завдяки палким дискусіям з’ясували, які риси характеру притаманні універсальному волонтеру; вдосконалювали власні вербальні й невербальні навички спілкування; розбиралися, як легше запам’ятовувати ім’я великої кількості людей та, звичайно, практикувалися. Більше трьох місяців учні обох школ під керівництвом досвідчених студентів відвідували цікаві тренінгові заняття, присвячені питанням «Волонтерства в Україні», «Пізнання себе», «Управління життєвими ситуаціями та прийняття рішень», «Можливостям для молоді», «Методиці фору-театру», а заключним етапом став об’єднаний виступ учнів обох шкіл волонтерів у форматі форум-театру.

Сутність методики форум-театру, полягає у пошуку, разом із глядачами, шляхів вирішення конкретної проблеми чи можливості виходу зі складної життєвої ситуації. Участь у подібному заході сприяє розвитку креативності, нестандартного, варіативного мислення у вирішенні проблем різних соціальних груп.

Згідно слів волонтерів, метод форум-театру дав можливість не тільки усвідомити важливість і актуальність проблем, що були запропоновані, але й сформувати ставлення до різних видів поведінки, здобути навички самоаналізу, самокритики та самопошуку варіантів вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, включаючи можливості підсвідомості та емоційного інтелекту.

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 

 


 

ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА МАЙСТЕРНЯ

20 грудня ц. р. ініціативна група факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у складі канд. пед. наук, доц. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталі ЗАХАРОВОЇ та здобувачів вищої освіти спеціальності Соціальна робота Наталі РИБНІКОВОЇ  та Антона СЕРДЮЧЕНКО (організатор  –  ас. кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Наталія МИХАЙЛЕНКО) відвідали заклади загальної середньої освіти м. Токмака та Токмацького району Запорізької області з метою проведення профорієнтаційної роботи.

Представники педагогічного колективу та школярі були ознайомлені з історією та сучасним станом Бердянського державного педагогічного університету: діяльністю факультетів та спеціальностями, за якими готують фахівців; професорсько-викладацьким складом; матеріально-технічною базою; роботою органів студентського самоврядування. Крім того, майбутні соціальні працівники, спираючись на власний успішний досвід, розповіли про можливості особистісного розвитку, реалізації професійного та творчого потенціалу студентської молоді.

Спілкування з учнівською молоддю проходило в інтерактивному форматі – школярам було запропоновано ознайомитися з формулою успішного вибору професії, проаналізувати власні ресурси, необхідні для освоєння того чи іншого виду професійної діяльності, визначити конкретні кроки на шляху до омріяної професії. Крім того, було презентовано відеоролик про насичене життя факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, який викликав жвавий інтерес та емоційний відгук серед учнівської молоді, а також роздаткові матеріали у вигляді буклетів, що містять усю необхідну інформацію для майбутнього абітурієнта.

Дирекція закладів привітно та тепло приймала гостей, надавала технічне забезпечення та висловлювала інтерес щодо подальшої співпраці.

 

 

 

Наталя РИБНІКОВА,

здобувачка вищої освіти І (бакалаврського) рівня

спеціальності Соціальна робота 

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

 


 

ДО СЕСІЇ І НА СЕСІЇ ЖИВУТЬ СТУДЕНТИ ВЕСЕЛО

 

12 грудня викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота стали учасниками інтелектуально-розважального шоу «Інтуїція».

Захід відбувся в рамках підсумкової екзаменаційної роботи з дисципліни «Анімаційна діяльність соціального працівника». Організаторами шоу виступили здобувачі 3-го курсу під керівництвом доцента Анастасії Тургенєвої.

Інтелектуально-розважальне шоу, яке було представлене на розсуд глядачів є аналогом шоу, яке транслювалося на новому каналі «Суперінтуїція». Головними героями заходу виступили Анна Скорінова (здобувачка 3-го курсу зі спеціальності 231 Соціальна робота) та доцент Сергій Улюкаєв. Їм належало вгадати неправдиві факти про викладачів та студентів керуючись логікою або інтуїцією.

У рамках заходу була надзвичайно запекла боротьба. Але все ж таки перемогла дружба. А всі учасники та організатори заходу отримали можливість дізнатись багато цікавинок як про викладачів так і про своїх друзів.

Тож, з упевненістю можемо стверджувати, що і на сесії можна отримувати задоволення і натхнення від навчання.

Дякуємо організаторам заходу Юлії Піддубній, Анастасії Євтушенко, Анастасії Караулановій, Анастасії Чорній, Олексію Кучереку, Олені Горі, Анастасії Зарубіній, Катерині Ончевій, Катерині Грабаренко та ідейному натхненнику доценту Анастасії Тургенєвій за настрій і натхнення!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 

 


 

ЦІКАВА ПРАКТИКА МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

 

Виробнича практика здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота  добігла до кінця. На цей раз майбутнім соціальним працівникам випала нагода попрацювати у територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) населення при Бердянському Інтегрованому центрі підтримки.

Метою дiяльностi територіального центра  соціального обслуговування є надання соцiальних послуг громадянам, якi опинилися у складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщеним особам, людям з iнвалiдністю, громадянам похилого вiку, дiтям з особливими потребами, людям без певного місця проживання).

За час проходження практики студентам вдалося вивчити правила внутрішнього розпорядку центру; напрямки діяльності, режим роботи, структуру установи; історію розвитку, зміст посадових обов’язків керівника установи та керівників відділів; ознайомитися з відомчим підпорядкуванням бази практики, основними нормативно-правовими документами, що регламентують її діяльність; правилами внутрішнього розпорядку, джерелами фінансування територіального центру, формами контролю та нагляду за фінансово-господарською діяльністю установи, аналітично-інформаційною довідкою щодо діяльності територіального центру соціального обслуговування; структурними підрозділами, що входять до складу територіального центру відповідно до нормативних документів; вимогами, які пред’являються до працівників даної установи, їх духовного світу і особистісних якостей; з основними функціональними обов’язками посадових осіб територіального центру, інноваційними соціальними практиками в системі соціального обслуговування, особливостями виявлення одиноких непрацездатних громадян, які потребують соціального обслуговування; порядком здійснення обстеження матеріально-побутових умов; визначенні потреб у необхідності надання різних видів послуг, організацією та наданням соціального обслуговування громадянам, котрі цього потребують; пакетом документів, необхідних для влаштування до структурних підрозділів територіального центру, а також з умовами припинення обслуговування структурними підрозділами територіального центру.

Окрім отриманих фундаментальних теоретичних знань щодо діяльності центру, у рамках завдань практики здобувачами вищої освіти були проведені соціально-педагогічні тренінгові заняття з наступних тем: «Комунікація та її основи», «Міжособистісні конфлікти та шляхи їх подолання», інтерактивна лекція «Розвиток пам’яті у людей похилого віку», виставка з декоративно-прикладного мистецтва «Дивовижний підводний світ», заняття з оздоровчої фізкультури, кінолекторій та заняття з інформаційних технологій.

Навчання має бути нерозривним із практикою, і майбутні соціальні працівники змогли у цьому переконатися. Здобувачі 403 групи дякують кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти за організацію проходження практики в соціальних центрах різного спрямування.

 

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


CAREER TALKS ТА МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ

На початку грудня ц. р. Наталя Рибнікова, здобувачка І (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота, взяла участь у Всеукраїнському форумі «Career talks 3.0: навички для успіху».
Метою заходу було об’єднання молодих та активних людей всієї України для вирішення важливих проблем. Організаторами форуму виступили Міністерство культури, молоді та спорту України, Державна установа «Всеукраїнський молодіжний центр», Центр «Розвиток КСВ», платформа Career Hub та Фонд ООН у галузі народонаселення.

Захід об’єднав лідерів думок, ТОП-менеджерів та активних молодих людей з усієї України, в тому числі через онлайн-трансляцію заходу для всіх регіонів країни. Учасники дізналися про найбільш актуальні ідеї, тренди та поради з розвитку навичок та кар’єри від реальних ТОП-менеджерів. Генеральним бізнес-партнером форуму виступив АТ «Райффайзен Банк Аваль». Навчальний партнер: n.cubator. Інформаційні партнери: U-report, AIESEC в Україні.

Програмою заходу було передбачено:

 • виступи топ-менеджерів про навички, що ведуть до успіху в кар’єрі у державному, громадському, міжнародному та корпоративному секторах, а також у підприємництві;
 • живе спілкування з експертами в малих групах на тему розвитку ключових навичок на думку молоді;
 • історії молоді про кар’єру в українських компаніях;
 • підписання Пакту заради молоді-2020 новими роботодавцями;
 • вирішення молоддю практичних кейсів від роботодавців;
 • можливості для молоді щодо практики/стажування/працевлаштування від компаній;
 • симуляційна гра роботи компанії.

Інсайти за час форуму:

 • у світі, що змінюється, у кожного є шанс стати зіркою;
 • сила – не в знанні, сила – в обміні знаннями;
 • відчувайте себе суперменом на співбесіді;
 • люди, процеси і технології – ключові елементи змін;
 • іноді, для того, щоб побачити всю картинку, необхідно піднятися високо в небо та подивитися на все з висоти гелікоптера.

Важливо зазначити, що заходи неформальної освіти є важливим елементом професійного розвитку майбутніх соціальних працівників та усіх небайдужим молодих людей. Адже кому, як не нам змінювати світ на краще.

Наталя Рибнікова,

здобувачка першого (бакалаврського)

рівня ВО зі спеціальності 231 Соціальна робота

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 

 


МІЙ ІДЕАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

 

5 грудня в рамках підсумкового заняття з дисципліни «Інклюзивна освіта» відбувся конкурс проєктів «Мій ідеальний заклад інклюзивної освіти». Захід відбувся за ініціативи Ольги Гуренко, першого проректора БДПУ, професора кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та викладачів Наталі Михайленко та Анастасії Попової.

Усього здобувачами вищої освіти зі спеціальностей «Спеціальна освіта», «Дошкільна освіта» і «Соціальна робота» було представлено 11 проєктів ідеальних закладів дошкільної та загальної середньої освіти:

 • «Сучасний інклюзивний заклад дошкільної освіти» (розробники: Віта Тихенька, Ольга Хоружа, Аліна Алєксова);
 • «Інклюзивний заклад дошкільної освіти» (розробники: Анастасія Дегурко, Дар’я Дядюра, Світлана Корабльова, Єлизавета Тяпіна, Дар’я Хакімзянова);
 • «Сучасний інклюзивний ЗДО та його комплектування» (розробники: Юлія Книш, Христина Соловйова, Ліна Нехайчук);
 • «Філософський підхід до організації закладів інклюзивної освіти» (розробник Олексій Кучерук);
 • «Інклюзивна школа нашої мрії» (розробники: Анастасія Євтушенко, Катерина Грабаренко);
 • «Освітній заклад інклюзивного спрямування «Довіра» (розробники: Марія Пігурнова, Анна Черватюк, Анастасія Яцкевич, Аліна Кондратенко);
 • «#Школабезбар’єрів» (розробники: Олена Богачова, Мирослава Богданова, Вікторія Коваленко, Кароліна Руденко, Тамара Чеботарьова);
 • «Інклюзивна школа – школа майбутнього» (розробники: Анастасія Сич, Анна Дубовенко, Катерина Бухар, Анна Скоробогатова);
 • «Інклюзивна школа майбутнього» (розробники: Анастасія Гараєва, Катерина Мінасуєва, Анастасія Селіверстова, Тетяна Мороз);
 • «Сучасна інклюзивна школа» (Поліна Мінченко, Анастасія Добридник).

Серед представлених проектів усі були надзвичайно цікавими та оригінальними, мали комплексне унаочнення у вигляді трьохвимірних моделей, віртуальних екскурсій. Важливою складовою при розробці кожного проєкту було використання інноваційних та креативних підходів, а також співвіднесення творчих ідей із практикою впровадження та перспективами розвитку інклюзивної освіти.

За результатами обговорення були виділені проекти у номінації:

«Креативний проєкт» – «#Школабезбар’єрів», який розробили здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Спеціальна освіта» у складі Олени Богачової, Мирослави Богданової, Вікторії Коваленко, Кароліни Руденко, Тамари Чеботарьової;

«Інноваційний проєкт» – «Інклюзивний заклад дошкільної освіти», розробниками якого виступили здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Дошкільна освіта» у складі Анастасії Дегурко, Дар’ї Дядюри, Світлани Корабльвої, Єлизавети Тяпіної, Дар’ї Хакімзянової.

Не дивлячись на те, що лише два проєкти були відзначені грамотами за креативність та інноваційність, усі розробки варті уваги не лише у рамках дисципліни «Інклюзивна освіта», але і на більш високих рівнях.

Підсумовуючи, Ольга Гуренко зазначила, що сучасні здобувачі вищої освіти – це агенти змін у сфері освіти, адже майбутні фахівці вже зараз бачать недоліки і, головне, розуміють, що потрібно зробити для їх усунення. А головне – знають у якому напрямку необхідно рухатись, щоб зробити нашу країну кращою.

 

 

Анастасія ПОПОВА,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО, к.п.н.

 

Світлини з архіву кафедри


 

 

ФОТО-ТЕАТР «СВІТ БЕЗ НАСИЛЛЯ»

 

1 грудня здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»  і за сумісництвом активні члени Волонтерського загону «Палітра добра» (керівник: доцент Анастасія ТУРГЕНЄВА) взяли участь у фото-театрі «Світ без насилля!» у рамках міжнародної акції «16 Днів проти гендерного насильства». Організатором заходу виступила громадська організація «Жінка майбутнього» за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру та фінансування Європейського Союзу.

Фото-театр «Світ без насилля» – це новий тип заходу для нашого міста, у рамках якого проходило театралізоване дійство Фото-театр, де головні ролі грали великі фотографії, вистава «Кожному своє…» Театральної студії “Теремок” та народного драматичного театру (керівник Світлана Орищенко).

Захід об’єднав усіх небайдужих до проблем насильства, не виключенням стали і студенти БДПУ – майбутні соціальні працівники.

Нагадаємо, що ГО «Жінка майбутнього» є одним із партнерів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, з яким ми співпрацюємо для забезпечення нерозривного зв’язку теоретичної і практичної підготовки наших здобувачів.

 

Анастасія ПОПОВА,

ст. викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 


Інформаційно-просвітницькі заходи до всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

1 грудня Україна разом зі світовою спільнотою традиційно долучається до заходів, присвячених боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу. Не виключенням стала і кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти, яка традиційно кожного року організовує і проводить інформаційно-просвітницькі заходи для здобувачів вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету і жителів міста Бердянськ.

Так, з 28 по 29 грудня викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачами вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» у співпраці з Благодійною організацією «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», Благодійним фондом «Сподівання» провели низку заходів, присвячених актуальній проблемі – боротьбі зі СНІДом.

У рамках проведення днів інформаційно-просвітницьких заходів волонтерами Волонтерського загону «Палітра добра» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої спільно з БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя» було організовано та проведено благодійну акцію «Коробка хоробрості» зі збору іграшок для дітей, що є пацієнтами маніпуляційного кабінету Дитячої поліклініки КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання» та Запорізького обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.

29 листопада мешканці міста Бердянська, здобувачі ВО та викладачі БДПУ мали можливість долучитися до вуличної соціальної акції «Червона стрічка».

У співпраці з фахівцями кабінету «Довіри» КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання», БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», БФ «Сподівання» 29 листопада організовано соціальну акцію «Не будь дитиною, пройди тест на ВІЛ» (експрес-тестування з діагностики ВІЛ-інфекції ВІЧ: на ВІЧ) для здобувачів вищої освіти, викладачів і всіх небайдужих до свого здоров’я.

Однак, підбиття підсумків проведених інформаційно-просвітницьких заходів для викладачів і здобувачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти не ставить крапку у плануванні і організації профілактичних заходів, присвячених проблемі ВІЛ/СНІДу. Адже про цю проблему не можна забувати.

Оскільки Знати – означає упередити!

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти ФДССО,  к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)

 


 

ПРОДОВЖУЮЧИ ТЕМУ: «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

З 25 по 27 листопада здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» прослухали курс лекцій від фахівців Мобільної бригади Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Анастасії Положенцевої, Оксани Конівець у рамках відзначення Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками та міжнародної щорічної акції «16 днів проти насильства».

Метою проведення лекцій було інформування майбутніх соціальних працівників про соціальні послуги, що надаються постраждалим від домашнього насильства в м. Бердянськ.

У рамках лекційних зустрічей фахівці БМЦСССДМ розповіли теоретичні аспекти, що стосуються проблеми насильства, а також представили практичні кейси та реальні випадки із конкретним алгоритмом дій у тій чи іншій ситуації.

Отримані знання для майбутніх соціальних працівників є надзвичайно важливим, оскільки передбачають практико-орієнтований характер і мають чіткі реальні інструкції до виконання.

Нагадаємо, що Бердянський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є одним із партнерів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, з яким ми співпрацюємо для забезпечення нерозривного зв’язку теоретичної і практичної підготовки наших здобувачів.

 

Анастасія ПОПОВА,

ст.викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри


Акція «16 днів проти насилля»

26 листопада здобувачі вищої освіти зі спеціальності  «Соціальна робота» та доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва долучились до заходу «Знай свій безпечний маршрут» у рамках міжнародної щорічної акції «16 днів проти насильства». Захід відбувся за сприяння відділу молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради, громадської асоціації «Жінка майбутнього» та ГО «Переселенці та громада разом» на базі художнього музею імені І. Бродського.

У рамках заходу майбутні соціальні працівники в інтерактивній формі змогли ознайомитися із безпечними маршрутом порятунку від різних форм насилля, а також програти та вирішити реальні кейси.

 

Для довідок

Акція «16 днів проти насилля» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково – 25 листопада – Міжнародний день проти насильства щодо жінок, 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Головною метою акції є збільшення у громадян розуміння та обізнаності про всі форми насильства, створення соціального простору, вільного від насильства. Нагадаємо, що здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» традиційно щороку долучаються до такої акції і сприяють здійсненню профілактичної роботи серед мешканців міста.

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н. 

світлини з архіву кафедри


 

Акція «16 днів проти насильства»

25 листопада активні члени волонтерського загону «Палітра добра» (керівник: доц. А. Тургенєва) з числа здобувачів вищої освіти зі спеціальностей  «Соціальна робота», «Спеціальна освіта» та доценти кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва, Сергія Улюкаєва долучились до міжнародної щорічної акції «16 днів проти насильства»  спільно із фахівцями Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Акція «16 днів проти насилля» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково – 25 листопада – Міжнародний день проти насильства щодо жінок, 10 грудня – Міжнародний день прав людини. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Головною метою акції є збільшення у громадян розуміння та обізнаності про всі форми насильства, створення соціального простору, вільного від насильства. Нагадаємо, що здобувачі вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» традиційно щороку долучаються до такої акції і сприяють здійсненню профілактичної роботи серед мешканців міста.

 

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 


 

ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ БДПУ

20 листопада відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів вищої освіти та викладачів Бердянського державного педагогічного університету.

Захід відбувся за підтримки Ради молодих учених БДПУ (голова РМУ Анастасія Попова). Презентував цифрові інструменти Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота»член ради молодих вчених ФДССО).

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки Антон презентував цифрові можливості (сервіси, платформи та додатки), які можуть урізноманітнити процес навчання та викладання, як наприклад, сервіс для швидкого створення відео, безкоштовний, але потужний, інструмент для обробки фото, сервіс для створення онлайн-розкладу заходів з повною інформацією про спікерів, локації, час та необхідною інформацією та багато іншого.

Презентація пройшла в інтерактивній формі, глядачі мали можливість переконатись в простоті та швидкості використання деяких сервісів одразу. За традицією, Антон зробив селфі з учасниками, яке разом з ними і оформив для статті.

«Я надзвичайно радий, що на сьогоднішню зустріч прийшло так багато людей. Це говорить про те, що в нашому університеті студенти та викладачі бачать сенс та перспективи використання цифрових технологій в навчання та викладанні. Тим паче, що матеріально-технічне забезпечення дозволяє проводити подібні презентації, відео-конференції та лекції або семінарські заняття» – зауважив Антон.

 

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО

зі спеціальності «Соціальна педагогіка»

Світлини з архіву кафедри


 

«НАШІ ВИПУСКНИКИ – ЦЕ НАШІ КОЛЕГИ – НАША ГОРДІСТЬ!»

 

15 листопада професорсько-викладацький склад кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти організував круглий стіл «Наші випускники – наші колеги» приурочений до 20-ти річчя кафедри та святкування професійного свята – Дня працівника соціальної сфери. Модераторами заходу виступили доцент Наталя Захарова та асистент Наталя Михайленко.

Круглий стіл зібрав більш ніж 20 випускників спеціальностей «соціальна педагогіка» та «соціальна робота» різних років, які сьогодні є знаними практиками та науковцями у галузі соціальної роботи, соціальної педагогіки і не тільки…

Під час заходу згадали основні віхи історії та становлення кафедри, зростання її науково-педагогічного складу та професійної майстерності випускників різних років. Слова привітання лунали від наших викладачів, і за сумісництвом, колишніх випускників – Ольги Гуренко, першого проректора нашого університету, Катерини Петровської, завідувачки кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, Анастасії Тургенєвої, доцента нашої кафедри. З теплими словами вдячності до викладачів звернулись колишні студенти, а сьогодні, досвідчені практики. Приємним сюрпризом стало музичне вітання від колишнього випускника і за сумісництвом тата нашого студента.

Круглий стіл дозволив зануритися і викладачам і нашим колегам у найкращі роки їхнього життя – студентства. Згадували цікаві та смішні курйози, мудрі поради викладачів, які супроводжують випускників протягом їхнього професійного життя, розповідали про свої професійні здобутки та мрії, обговорювали перспективи розвитку та актуальні проблеми соціальної роботи та соціальної педагогіки

Випускники спеціальностей «соціальна робота» та «соціальна педагогіка» – це знак якості нашого університету. А для професорсько-викладацького складу найголовніший знак якості їх діяльності – це професійність та успіх випускників! Для викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти найбільшою нагородою і визнанням діяльності є те, що наші випускники формують традиції успішної практики і професійної доброчесності, рекомендують нас, а також приводять навчатися до нас своїх дітей, онуків, сестер, колег.

Не дивлячись на те, що випускники спеціальностей «соціальна робота» та «соціальна педагогіка» перегорнули вже давно сторінку студентського життя, не завершується наша дружба та співпраця з багатьох професійних питань! Ми працюємо разом з Вами, щоб зробити людей добрішими, освіту практико-орієнтованішою, людей щасливішими, а світ кращим!

І, з впевненістю можемо сказати: «Наші випускники – це наші колеги – наша гордість!»

 

Наталя Захарова,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н,

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Світлини з архіву кафедри

 


 

ЦІКАВІ ТА ПРАКТИКО-ОРІЄНТОВАНІ ЗАНЯТТЯ – НЕ ІННОВАЦІЯ, А ТРАДИЦІЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

15 листопада ц.р. здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота мали можливість поспілкуватися з соціальним працівником благодійної організації «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Ганною Карташовою. Зустріч відбулася за ініціативи доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої в рамках вивчення дисципліни «Організація роботи з різними соціальними групами».

Практичне заняття мало на меті ознайомити аудиторію з особливостями організації соціальної роботи з ВІЛ-інфікованими та наркозалежними клієнтами. Ганна поділилася з майбутніми фахівцями соціальної сфери досвідом роботи з ВІЛ-інфікованими клієнтами у КНП «Бердянський центр первинної медико-санітарної допомоги» БМР та державній установі «Бердянська виправна колонія (№77)». Наголосила на важливості формування прихильності клієнтів до лікування, ефективної взаємодії між соціальними працівниками та лікарями.

Наприкінці зустрічі здобувачі мали можливість задати питання та отримати безліч цінних порад, які здобуваються лише досвідом.

Дякуємо за співпрацю БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя»!

 

Анастасія ТУРГЕНЄВА,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

світлини з архіву кафедри

 

 

 


МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИИКИ ТА РОЗБУДОВА УНІВЕРСИТЕТУ ТРЕТЬОГО ВІКУ В БЕРДЯНСЬКУ

 

Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота у складі Наталі Рибнікової, Альони Руденко, Альони Харченко та Аліни Новікової розпочали свою виробничу практику в Комунальній установі «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Бердянської міської ради під керівництвом викладачів кафедри соціальної роботи Наталі Михайленко та Анастасії Попової.

Метою дiяльностi Територіального центра  соціального обслуговування є надання соцiальних послуг громадянам, якi опинилися у складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщеним особам, людям з iнвалiдністю, громадянам похилого вiку, дiтям з особливими потребами, людям без певного місця проживання).

Дівчата вже встигли ознайомитися із метою та завданнями, які ставить перед собою територіальний центр соціального обслуговування та основними напрямками діяльності його структурних підрозділів. Майбутні соціальні працівниці  познайомилися із учасниками гуртків та склали індивідуальний план роботи на період проходження практики. Здобувачі вищої освіти Харченко Альона, Руденко Альона та Новікова Аліна провели спортивно-оздоровчі заняття для людей похилого віку, а Рибнікова Наталя майстер-клас з декоративно-ужиткового мистецтва.

Навчання в університеті має бути нерозривним із практикою, а знайти підхід до клієнтів – справа складна і творча. Але, здобувачі зі спеціальності «Соціальна робота» не бояться труднощів, їм все по плечу і навіть більше!

Здобувачі 403 групи дякують професорсько-викладацькому складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за організацію проходження практики в соціальних центрах різного спрямування.

 

Наталя Рибнікова,

здобувач І рівня вищої освіти

зі спеціальності «Соціальна робота»

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора

 


 

ВУЛИЧНА АКЦІЯ «НІ НАСИЛЛЮ В СІМЇ»

13 листопада Анастасія Сердюченко (спеціальність «Соціальна робота») та Циганкової Вікторії (спеціальність «Дошкільна освіта») здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та активні волонтери загону «Палітра добра» (керівник: доц. А. Тургенєва) долучились до вуличної акції «Ні насиллю в сім’ї». Організаторами заходу виступили відділ молоді та спорту Бердянської міської ради та Бердянське товариство Червоного Хреста України.

Метою акції є здійснення просвітницької роботи та ознайомлення молоді  з актуальністю проблем насильства в сім’ї, поширення інформації щодо видів насилля та способів його уникнення.

 

Анастасія Сердюченко

здобувачка І рівня ВО 2-го курсу

спеціальності 231 «Соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


 

ІНФОРМАЦІЙНІ ДНІ ERASMUS+

 

З 4 по 8 листопада Анастасія Попова, заступник декана з наукової та міжнародної діяльності ФДССО, голова Ради молодих учених (ст. викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти) брала участь в інформаційному тижні національного офісу Erasmus+ в рамках «Програми Європейського Союзу у сфері освіти, професійного розвитку, молоді та спорту (2014 – 2020 рр.)». П’ятиденний марафон корисної та цікавої інформації, пов’язаної з міжнародною діяльністю закладів освіти об’єднав понад 2 тисячі учасників з України, Австрії, Франції, Німеччини, Словаччини, Палестини, Тунісу та Польщі у стінах головного корпусу Національного університету імені Тараса Шевченка.

Метою заходу було ознайомлення, мотивація, обмін досвідом та встановлення партнерських відносин між працівниками закладів освіти, здобувачами ВО у контексті міжнародної співпраці Erasmus+.

Програма інформаційного тижня була дуже насиченою, кожен день роботи мав свій тематичний напрям і передбачав ознайомлення із конкретною програмою, а також досвідом українських та закордонних університетів щодо особливостей її впровадження та реалізації у стінах їх закладів освіти.

Перший день активної роботи розпочався з «Міжнародного інформаційного дня програми Еразмус+ в Україні – конкурс 2020 р.» на якому представники Міністерств та комітетів виконавчої влади представили пріоритети розвитку освіти і науки України, що є важливим для обрання тематики проектів. Керівники національних офісів з Австрії, Тунісу та Палестини окреслили основні питання, пов’язанні із пошуком партнерів і специфіки уникнення дублювання, а також надали корисні поради щодо проектних пропозицій та синергії з іншими проектами у рамках програми Еразмус+.

Другий день «Міжнародної мобільності програми Еразмус+: як успішно подавати заявки та якісно впроваджувати проекти мобільності» передбачав розгляд стану реалізації, рекомендацій для ефективного впровадження та бачення на майбутнє особливостей міжнародної кредитної мобільності між українськими університетами та університетами країн-членів Програми. Також були представлені статистичні звіти представників національних офісів з Литви, Німеччини, Польщі  щодо співпраці з українськими ЗВО.

Третій день передбачав розгляд питань та кращих українських практик, пов’язаних із індивідуальними можливостями викладачів та здобувачів ВО у рамках співпраці КА1 та КА 2 програм ЕРАЗМУС+. Заклади вищої освіти із потужними міжнародними, проектними відділами та відділами академічної мобільності ділилися досвідом щодо організації академічної мобільності та презентували результати своєї діяльності для широкого загалу викладачів та здобувачів ВО з усіх куточків України.

У рамках четвертого дня програмою було заплановано проведення VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Європейська інтеграція вищої освіти України в контексті Болонського процесу: студентоцентроване навчання, викладання та оцінювання як частина системи забезпечення якості вищої освіти», спікерами якої виступили Леонід Губернський, ректор Національного університету імені Тараса Шевченка, Єгор Стадний, заступник міністра освіти і науки України, Сергій Квіт, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Василь Кремінь, президент Академії педагогічних наук України та інші не менш впливові освітяни України та Європи.

Заключний день роботи у рамках інформаційного тижня Еразмус+ передбачав доповіді щодо особливостей подання проектних заявок, а також поради та рекомендації від проектних команд українських університетів у рамках конкурсу Жана Моне.

За підсумками роботи кожного інформаційного дня учасники отримували іменні сертифікати та мали можливість поспілкуватися з колегами щодо їх досвіду міжнародної діяльності, впровадження програм Еразмус+.

Шановні колеги, дедлайни щодо подання проектних заявок на програми Еразмус+ ще відкриті щонайменш до початку лютого. Не втрачайте можливостей, ознайомлюйтеся із діяльністю Erasmus+ офісу в Україні за посиланням https://erasmusplus.org.ua/ та висувайте креативні та інноваційні ідеї! Можливо саме Ваша команда у 2020 отримає грант!

 

Анастасія ПОПОВА, 

заступник декана з наукової

та міжнародної діяльності ФДССО,

голова Ради молодих учених БДПУ

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти, к.п.н.

 

Світлини з архіву автора

 

 


ЇДЬ, АБИ ЗМІНИТИСЯ

Саме таке гасло червоною ниткою проходило крізь увесь проект «GoXchange», в якому брала участь Наталя Рибнікова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота.
З 27 жовтня по 3 листопада активна молодь з усієї України зібралася у місті Херсон для навчання та створення проектів у рамках молодіжного обміну, який відбувся за підтримки Міністерства молоді та спорту України, громадської організації «Глобал Офіс» за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC).
«GOxChange» – національні обміни молоддю з метою формування відповідального лідерства, підвищення рівня громадської активності, міжрегіональної взаємодії та мобільності молоді. Під час програми учасники та учасниці обмінювалися досвідом, досліджували місто, навчалися один в одного і зустрічалися з видатними громадськими та культурними діячами, а також розробляли корисні проекти.
Програма молодіжного обміну мала насичений розклад, який передбачав візити до громадських організацій міста, екскурсії, прослуховування лекцій відомих журналістів, істориків, політологів, екологів та соціальних підприємців м. Херсон. Учасникам проекту випала можливість побачити Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олеся Гончара, яка має професійно обладнані інклюзивні класи, 3д принтер, 1 000 000 книжок і унікальні рідкісні видання українською, російською та іноземними мовами, видані до 1924 р., а також колекції рукописів, книг з автографами, мініатюрних видань. Студенти побачили Херсонські гори або «місця щасливих людей», де був знятий однойменний кліп Кузьми Скрябіна. Наприкінці проекту учасники й учасниці познайомилися з Головою обласної державної адміністрації Херсонської області Юрієм Гусєвим та дізналися, що таке індекс щастя.
Фінальним результатом проектом була розробка проекту на одну із запропонованих тем за методом «дизайн-мислення». Наталя, здобувачка зі спеціальності 231 «Соціальна робота», обрала сферу освіти і разом з командою захищала створений проект під назвою «Включайся», що мав на меті створення кімнати можливостей для студентів в їхніх університетах.
Проект об’єднав молодь із різних куточків України, представників профільних інституцій та партнерських організацій. Сподіваємося, що змінимо спільними зусиллями світ на краще.

Наталя Рибнікова,
здобувачка першого (бакалаврського) рівня ВО
зі спеціальності 231 Соціальна робота
факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти
 
Світлини з архіву автора
 

 

 


І першокурсники ФДССО – чудово впорались!

Розпочинаючи «Дебют першокурсників» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, його ведучі – відомі та знані в університеті Аріна Калініна та Антон Сердюченко, зокрема, зазначили: «Наше сьогодення – це час сучасних гаджетів і технологій, найкрутіших відеороликів та актуальних хештеґів, численних селфі та надзвичайних челенджів… Це – час Інстаграму, Твітеру, Фейсбуку та YouTube і, звичайно, час блогерів. І ми відкриваємо YouTube-канал «Першокурсник ФДССО»…

І пішло-поїхало: дебютанти разом із залом жартівливо-пісенно-танцювально «ютубили», «френдили», «лайкали»… Надзвичайним був і виступ майбутніх соціальних працівників (куратор ст. викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, к.п.н. А. Попова), які вразили нестандартним підходом до дебюту, сценкою з доцентом кафедри Сергієм Улюкаєвим та запальним танцем.

Було весело та цікаво: майже півторагодинне дійство, до якого долучилися й старшокурсники, викладачі, куратори груп, пролетіло як одна мить…

Завершальними акордами «віртуально-інтернетної мандрівки» стали щирі вітання дебютантам від керівників кафедр і, звичайно, традиційне – від голови профспілкового комітету, депутата міської ради Віталія Лоли, підкріплене знаменитими солодощами. А від деканату заступник декана Надія Кот із задоволенням вручила дівчатам здоровенні коробки з пахучою піцою…

Степан Герилів,

Журналіст

Світлини автора та Антона Сердюченка

 


Цифрові інструменти для студентів та викладачів ФДССО

23 жовтня відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів вищої освіти та викладачів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Розробником та спікером заходу був Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота», член ради молодих вчених ФДССО).

Зазначимо, що діджиталізація сьогодні є головним трендом розвитку освітніх систем майже в усіх країнах світу й охоплює всі рівні — від початкової освіти до магістрів та докторів наук. Наш університет теж перебуває в загальному тренді: оскільки матеріально-технічне забезпечення аудиторій дозволяє користуватися сучасними технологіями та спрощувати деякі організаційно-методичні аспекти роботи як викладачів так і студентів.

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки Антон презентував цифрові можливості (сервіси, платформи та додатки), які можуть урізноманітнити процес навчання та викладання, як наприклад, сервіс для моментального збору відповідей і демонстрації їх на екрані, ресурс для створення цифрових розповідей, історій або казок, онлайн-розклад заходу з повною інформацією про спікерів, локації, час та необхідною інформацією.

Під час презентації Антон, для прикладу, продемонстрував створення фото для публікації в мережі Інтернет, а також залучав слухачів випробовувати деякі сервіси одразу на презентації для кращого їх розуміння.

Антон дякує декану факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Ларисі Казанцевій, завідуючій кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерині Петровській, доценту кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвій та голові Ради молодих учених Анастасії Поповій за допомогу та підтримку в проведенні презентації.

 

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»,

член ради молодих вчених ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 

 


ЕКСКЛЮЗІЯ ТА КРЕАТИВ: СУМІСНІ РЕЧІ?

Здобувачі вищої освіти 33 групи спеціальності «Здоров’я людини» на занятті з дисципліни «Інклюзивна освіта» під керівництвом Наталі Захарової, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, продемонстрували креативний підхід до підготовки з теми «Основи соціальної ексклюзії» у форматі авторських кросвордів.

Здобувачами вищої освіти цікаво було сформульовано питання, використано міжнародну термінологію, що дозволило закріпити знання з даної теми та, для когось, відкрити щось нове.

Без сумніву, отриманні знання та досвід стануть у нагоді при проходженні педагогічної практики та у майбутній професійній діяльності.

 

Наталя Захарова,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО,

к. пед. н.

Світлини з архіву автора


 

ВДОСКОНАЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ – НЕВІДЄМНА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ВИКЛАДАЧІВ

 

10-12 жовтня ц.р. доцентка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва взяла участь у Всеукраїнському семінарі «Підготовка соціальних працівників до розвитку інтегрованих соціальних послуг в об`єднаних територіальних громадах» (м. Київ). Навчальний семінар відбувся в межах проекту «Громада для людини: підвищення компетентності громад для розвитку соціальних послуг», що реалізується Партнерством «Кожній дитині» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» і фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Анастасія Тургенєва пройшла конкурсний відбір та стала представником від нашого університету. Всього у заході взяло участь 26 вишів з 18 регіонів України, що здійснюють підготовку фахівців першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності «Соціальна робота». Учасників заходу гостинно об’єднав Київський університет імені Бориса Грінченка. На заході брали участь знані науковці та викладачі вишів у галузі соціальної роботи та соціальної педагогіки.

Метою заходу було формування спільного бачення щодо підготовки соціальних працівників та розуміння особливостей організації системи соціальної підтримки населення в ОТГ через впровадження моделі інтегрованих соціальних послуг на основі результатів проекту «Громада для людини».

Програма заходу передбачала ознайомлення учасників семінару із системою надання соціальних послуг в ОТГ, сформувати розуміння щодо основних функцій, повноважень та відповідальності ОТГ з питань соціального захисту, організацією та наданням соціальних послуг, забезпеченням прав дитини на рівні громади. У рамках навчальної взаємодії учасники отримали можливість обговорити шляхи й механізми співпраці з ОТГ у сфері підготовки соціальних працівників.

Також, модератори заходу у складі Тетяни Лях, Тетяни Спіріної, Жанни Савич викладачок кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Київського університету імені Бориса Грінченка представили програми навчальних дисциплін «Запровадження моделі інтегрованих соціальних послуг в ОТГ», «Соціально-педагогічна робота із вразливими сім`ями та дітьми», «Практикум із організації системи соціальної підтримки населення в ОТГ» для здобувачів другого (магістерського) освітнього рівня, електронними курсами до них, розробленими Тетяною Лях, завідувачем кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, та Тетяною Спіріною, доцентом цієї кафедри. Ці унікальні наукові продукти відповідають сучасним потребам ОТГ в розвитку інтегрованих соціальних послуг, а фахівців, які опанують їх, змінюватимуть практику соціальної роботи на краще, популяризуватимуть професію соціального працівника, підвищуватимуть його статус у громаді.

Заходи подібного формату є важливими для професійного вдосконалення науковців і практиків, покращення якості професійної підготовки у галузі соціальної роботи, а найголовніше сприяють консолідації та об’єднанню зусиль усіх небайдужих професіоналів, зацікавлених у розвитку своєю сфери діяльності.

 

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к.п.н.

Матеріали з архіву кафедри

 


Хто головний серед майбутніх соціальних працівників?

9 жовтня здобувачі вищої освіти зі спеціальності Соціальна робота старших курсів факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти за ініціативи куратора 103 СР групи Анастасії Попової провели інтелектуально-розважальне шоу «Хто головний?» для першокурсників спеціальності.

Мета заходу – знайомство першокурсників зі старшокурсниками в неформальній атмосфері, розкриття їх творчих та лідерських якостей, а також підняття рівня обізнаності про факультет та університет.

Ведучими заходу були здобувачі вищої освіти спеціальності «Соціальна робота» Наталя Рибнікова та Антон Сердюченко, а суддею  доцент Сергій Улюкаєв.

За результатами 7 раундів запеклої та інтелектуальної боротьби перемогла команда дівчат першого курсу у складі Олександри Нефедчеко, Єлизавети Давидхан, Анастасії Клименко.

Приємною винагородою для всіх учасників та організаторів заходу стала спільна гра в боулінг.

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО

зі спеціальності «Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри

 


МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ НА ФОРУМІ «КРИМ ОЧИМА МОЛОДІ»!

5-6 жовтня цього року здобувачка вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Рибнікова Наталя брала участь на Всеукраїнському молодіжному форумі «Крим очима молоді» у м. Ірпінь. Захід був організований за підтримки Міністерства молоді та спорту України спільно з Всеукраїнським молодіжним центром та Меджлісом кримськотатарського народу.

Форум об’єднав молодь із різних куточків України, представників профільних інституцій та партнерських організацій. Близько 140 молодих людей з усієї України, в тому числі – молодь, яка приїхала безпосередньо з окупованого півострова, відомі політики та відомі люди, зокрема режисери, сценаристи і письменники обговорювали спільні можливості для молодіжної співпраці.

Метою форуму було надання учасникам додаткової інформації про можливості для розкриття їхнього лідерського потенціалу, підвищення рівня обізнаності у сфері медійної грамотності, а також створення сприятливих умов для налагодження та посилення вже існуючої співпраці молоді з Криму з представниками молодіжних організацій з різних регіонів України.

Спікерами заходу виступили голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник міністра молоді та спорту Олександр Ярема, відомий режисер, сценарист та письменних Олег Сенцов. Кожен з яких наголошував на важливості розуміння думки молоді про сьогодняшню долю Криму,  про майбутнє нашої держави, а також необхідності розвитку діалогу молодих українців, в том числі українців з окупованого Криму у рамках створення спільних проектів.

Такі зустрічі мотивують сучасну молодь бути активними та небайдужими, оскільки відчувається підтримка з боку держави. Кому як не майбутнім соціальним працівникам змінювати майбутнє нашої країни на краще?!

Наталя Рибнікова,

здобувач І рівня вищої освіти

зі спеціальності «Соціальна робота»

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Світлини з архіву автора


ЦИФРОВІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ

7 жовтня ц.р. відбулась презентація цифрових інструментів та можливостей для здобувачів ІІ рівня вищої освіти зі спеціальності 231 Соціальна робота заочної форми навчання у рамках дисципліни «Безпека дітей та молоді у кіберпросторі» (викладач: доц. К. В. Петровська). Розробником та спікером заходу був Антон Сердюченко (здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота») та завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти, доцента Петровська Катерина.

У рамках заходу за допомогою сучасної смарт-дошки для здобувачів ВО були презентовані цифрові можливості для швидкого створення відео, фото та інфографік, які можна використовувати для презентації матеріалів на лекційних, семінарських заняттях та в професійній діяльності в закладах освіти. Розробниками також була передбачена можливість для інтерактивно-цифрової взаємодії та випробування різних інструментів зі смартфонами у контексті їх використання у закладах освіти.

Ми запитали Антона, чому він вирішив розробити цю презентацію, і ось його відповідь:

«Сучасні цифрові технології можуть полегшувати та різнобарвлювати формальне навчання, розвивати творчі та наукові здібності.  Під час міжнародних стажувань та навчальних візитів і тренінгів я накопичував інформацію, якою ділились учасники з країн Європи та Близького Сходу.     Я переконаний, що знаннями потрібно ділитись, тому і розробив цю презентацію. Впевнений, вона стане корисною студентам та викладачам нашого університету».

Сподіваємось, що майбутнім соціальним працівникам стане у нагоді корисний семінар, особливо в еру діджиталізації та інформатизації суспільства.

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри

 


 

ШКОЛА ВОЛОНТЕРІВ-2019 НА ФДССО СТАРТУВАЛА!

3 жовтня у стінах Бердянського державного педагогічного університету стартувала Школа волонтерів Волонтерського загону «Палітра добра», створеного на базі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (керівник: доц. Тургенєва А. О.).

Модератором Школи волонтерів вже другий рік поспіль є Антон Сердюченко, здобувач ІІ рівня вищої освіти спеціальності Соціальна робота, член волонтерського загону Палітра добра, секретар Ради молодих вчених ФДССО.

Цього року Школа волонтерів відкрила двері для школярів та здобувачів ВО нашого вишу. У ході першої зустрічі із майбутніми членами Волонтерського загону активні волонтери поділилися своїм досвідом, корисними порадами і провели декілька цікавих заходів для новачків.

Нагадаємо, що Волонтерський загін «Палітра добра», створений кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти (ран. Кафедра соціальної педагогіки) у 2006 році в рамках спеціалізованого формування «Студентська соціальна служба БДПУ» з метою поліпшення надання соціальних послуг студентській молоді та створення умов для її самореалізації.

Метою діяльності Школи є підготовка здобувачів вищої освіти та школярів старших класів до волонтерської діяльності у соціальній сфері.

У рамках підготовки, учасники дізнаються про можливості волонтерства в Україні та закордоном,  отримають знання щодо проведення тренінгових занять, форум-театрів та плейбек-театрів, а також візьмуть участь у соціальних акціях та ініціативах кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти факультету та місцевої громади.

 

 

Анастасія Тургенєва,

к.п.н., доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

Антон Сердюченко,

Здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності «Соціальна робота»

(світлини з архіву кафедри)


Насичений день волонтерів палітри добра

5 жовтня студенти  волонтерського загону Палітра добра (керівники Катерина Петровська та Анастасія Тургенєва) були учасниками двох міських фестивалів одночасно – «Равлик Фест 2019» та «Фестиваль думок. Бердянськ».

На фестивалі «Равлик Фест 2019» волонтери допомагали учасникам на анімаційних майстернях, лекціях «Motion design vs. Animation», «Застосування принципів анімації для оживлення персонажів тварин», воркшопі «Фенакістикоп-воркшоп» та панельних дискусіях, тощо.

На Фестивалі думок брали участь та модерували локації «Спорт у нашому житті», «Громада у смартфоні» та «Україна: вектори руху».

Дякуємо організаторам заходів за запрошення та можливості особистісного та професійного розвитку наших волонтерів!

Радіємо творити, допомагати та навчатись разом! Робимо себе та рідне місто краще!

 

Антон Сердюченко,
здобувач ІІ рівня ВО зі спеціальності
«Соціальна робота»

Світлини з архіву кафедри


 

Корисний навчальний візит

Минулого тижня здобувачі ІІ рівня вищої освіти заочної форми навчання зі спеціальності 231 Соціальна робота відвідали Комунальну установу «Обласний центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю» Запорізької обласної ради (м. Бердянськ) у рамках навчальної дисципліни «Організація роботи з різними соціальними групами» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої.

Під час навчального візиту здобувачі вищої освіти мали можливість ознайомитися із теоретичними і практичними основами організації соціальної роботи для людей з інвалідністю у дії, поспілкуватися із фахівцями та вихованцями центру.

Такі навчальні візити є дуже корисними для розвитку професійних знань майбутніх соціальних працівників. Адже під час них безпосередньо забезпечується стійкий зв’язок між теорією і практикою у рамках освітнього процесу.

 

Анастасія Тургенєва

доцент кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО, к п. н.

(світлини з архіву кафедри)


МАЙБУТНІ ПРЕДСТАВНИЦІ БІЗНЕСУ СЕРЕД НАС!

В серпні цього року, коли всі здобувачі вищої освіти відпочивали та набирались сил для наступного навчального року, студентка спеціальності «Соціальна робота» Рибнікова Наталя наснажувалась новими знаннями у Business Camp for women (Київ), в якості учасниці. Це унікальний проект створений Українським центром сприяння інвестиціям та торгівлі – ITFC за підтримки програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» для дівчат від 18 до 25 років. Наталі вдалося пройти суворий відбір і отримати місце у кемпі, адже серед 325 аплікантів відібрали лише 25.

Основною метою навчання у проекті було отримання знань та нового досвіду у галузі реалізації бізнес-ідей серед жінок. Участь у Business Camp for Women передбачала насичений перелік заходів, серед яких навчальні сесії та цікаві дискусії зі знаними спікерками та представницями бізнесу.

Під час кемпу на учасників чекали:

– п’ять днів навчання та мозкового штурму;

– індивідуальна та командна робота над проектами;

– практика, лекції та майстер-класи від професіоналів в таких сферах як: фінанси, комунікації, маркетинг, SMM;

– виїзні екскурсії на провідні підприємства, якими керують жінки;

– безцінний багаж практичних навичок для розвитку власної справи;

– години мотиваційних посиденьок;

–  корисні знайомства та приємна компанія.

Спікерки на власному досвіді розповідали учасницям як створити власний успішний бізнес, зайняти керівну посаду у великій компанії, збудувати неймовірну кар’єру та багато чого іншого!

Це були захоплюючі історії не тільки про бізнес, а й про те як розвивати власну особистість!

Такий досвід є дуже корисний для майбутніх соціальних працівників, адже сучасна соціальна робота виходить за межі повноважень держави, сучасні соціальні працівники – це соціально-відповідальні громадяни держави, активні учасники бізнесу та громади, які мають бути агентами змін та інноваційних трансформацій.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

Світлини з архіву кафедри


НАВЧАТИСЬ ЦІКАВО І НА КАНІКУЛАХ

В липні-серпні ц. р. Антон Сердюченко, студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти був учасником міжнародного тренінгового курсу «You(th) are not alone», створеного соціальною кооперацією «STUDIO PROGETTO» (Рекоаро-Терме, Італія).

Антон був одним з 20 учасників з Європи і Близького Сходу, які пройшли конкурсний відбір для участі в 10-ти денному курсі.

Загальна мета навчального курсу полягала у підготовці молодіжних працівників та молодіжних лідерів, які зможуть створити молодіжні соціальні підприємства на основі Конвенції ООН про права дитини та її 4-х принципів – виживання, захист, розвиток та участь для того, щоб підтримувати співпрацю молоді з переселенцями та місцевою молоддю.

Як зауважує Антон, навчальний курс був насичений різноманітними творчими завданнями, театралізованими перфомансами для дитячої аудиторії, створенням листівок з поясненнями 41 статті Конвенції ООН про права дитини та навіть мемів.

У ході навчання учасники мали можливість познайомитись із закладами типу «social cooperation» та «social enterprise», їх функціями в Італії, а також можливостями впливу на молодь та суспільство.

Загалом, поїздка видалась насиченою на нові знання та досвід, які Антон планує використовувати в майбутній професійній діяльності, а також ділитись ними зі студентами БДПУ.

Увага!

Для всіх, хто цікавиться можливостями для короткочасного навчання закордоном і в Україні Антон Сердюченко може провести зустріч в університеті з презентацією актуальних ресурсів для пошуку можливостей, рекомендаціями для подорожей та «запитання & відповідь» сесією у межах 2019-2020 навчального року

Для того, щоб не пропустити цю зустріч, реєструйтесь за посиланням і чекайте листа з інформацією про місце і дату проведення.

 

 

 

Антон Сердюченко,

студент-магістрант 2-го курсу

 спеціальності «Соціальна робота» ФДССО

світлини з архіву автора


Літня школа соціального лідерства-2019 у дії!

З 26 червня розпочала свою роботу літня школа соціального лідерства-2019 «Практики інклюзивного суспільства: від ідеї до стилю життя», яка зібрала у стінах одного з кращих педагогічних вишів країни – БДПУ понад 30 викладачів, аспірантів та здобувачів вищої освіти з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ніжинського державного університету імені М. Гоголя та Бердянського державного педагогічного університету.

Керівником школи є Олена Чуйко, доктор психологічних наук, професор кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Літня школа соціального лідерства вже вшосте проводиться для усіх, кому небайдужий розвиток нашої країни, при цьому концепція школи полягає у тому, що кожного року школа локалізується в різних містах, для того, щоб на практиці вивчити особливості лідерства.

Цього року у рамках професійної співпраці з професорсько-викладацьким складом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та за ініціативи Ольги Гуренко, першого проректора Бердянського державного педагогічного університету, доктора педагогічних наук, професора, літня школа «Практики інклюзивного суспільства: від ідеї до стилю життя» відбувається у стінах Бердянського державного педагогічного університету за організаційної та методичної підтримки професорсько-викладацького складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, зокрема завідувачки кафедри Катерини Петровської, доцентів кафедри Анастасії Тургенєвої, Сергія Улюкаєва, Наталії Захарової, здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка» у складі Антона Сердюченка, Наталії Рибнікової, а також представників студентського самоврядування БДПУ Дмитра Кіосова та його заступника Миколи Оверченка на базі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Програма літньої школи соціального лідерства-2019 має дуже насичений розклад цікавих, інтерактивних і практико-орієнтованих заходів, спрямованих на вирішення проблем соціальної інклюзії та ексклюзії різних груп людей, однак у ній є місце і спорту, а також активному інтелектуальному відпочинку для усіх учасників.

Робота літньої школи передбачала активне занурення у проблему соціальної інклюзії протягом п’яти днів, у межах яких учасники мали можливість познайомитись із собою інакшим, знайти однодумців та створити міцні команди, метою яких було вирішення складних питань тематики літньої школи.

Навіть у перший день, не дивлячись на яскраве сонечко, тепле море та втому після тривалої подорожі до нашого міста учасники школи були налаштовані отримувати нові знання та цікавий досвід.

Програма літньої школи передбачала наступні заходи.

Перший день почався після обіду і тривав до пізнього вечора. Розклад дня передбачав відкриття школи, на яке із привітальним словом завітала проректорка з науково-педагогічної роботи БДПУ Вікторія Ліпич, знайомство учасників, а також створення груп «інакших» однодумців, показ візитівок новостворених команд та цікаве обговорення проблем соціальної інклюзії у контексті інакшості. Модератором заходів виступила керівник школи соціального лідерства Олена Чуйко, доктор педагогічних наук професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Другий робочий день літньої школи почався із оздоровчої та наснажуючої практики йоги, яка зарядила бадьорістю всіх активістів і соціальних лідерів і підготувала до цікавих польових досліджень у групах щодо розпізнавання ознак упередження і забобон, які складались з теоретичної та практичної частини. До теоретичної частини роботи приєдналась і перша проректора БДПУ, ініціатор і модератор проведення школи у місті Бердянську Ольга Гуренко. Практична частина над проблемою розпізнавання ознак упередження і забобон передбачала роботу на природі у командах.

Цікавинкою другого дня школи стало проведення туристичного квесту та брейн-рингу для учасників літньої школи соціального лідерства цікавими місцями нашого курортного міста. Організатором заходу виступили доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Сергій Улюкаєв та здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» у складі Антона Сердюченка, Наталії Рибнікової, Андрія Уса, Максима Шендлера.

Важливим для поглиблення знань про соціальну інклюзію став перегляд фільму «1+1» в Антикафе «Час Є», який організували Анастасія Тургенєва, доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти і Катерина Музиченко, магістрантка Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Основним завданням роботи літньої школи протягом третього дня було створення міста щасливих людей, з’ясування причин, що провокують соціальну ізоляцію і знаходження шляхів її подолання. Наблизитись до оптимального пошуку допоміг форум-театр, організований і проведений Антоном Сердюченко, студентом-магістрантом спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Третій день роботи літньої школи випав на національне свято – День Конституції, тому символічним стало завдання – розроблення конституцій власних команд.

Четвертий день був спрямований на глибоке теоретичне занурення у методику створення і написання проекту про інклюзію, методику пошуку креативних ідей, а також особливостей роботи в умовах відсутності часу. Підсумування теоретичної частини у формі брейн-стормінгу дозволило систематизувати знання для створення власного проекту у рамках тематики соціальної інклюзії.

П’ятий день передбачав розробку власних проектів та їх представлення на розсуд своїх колег. Тематика проектів була різнопланова, кожен з них мав цікавий задум та ідею, який, сподіваємось, учасники літньої школи втілять у життя. За результатами діяльності школи кожен учасник був нагороджений сертифікатом про участь, а також символічним подаруночком на згадку про Бердянськ.

Під час проведення літньої школи організатори і учасники із захопленням використовували для роботи і відпочинку усі локації на території БДПУ і нашого чудового міста. Паркова зона, спортивний майданчик, аудиторії, гуртожиток – усі ці місця сприяли не тільки продуктивній роботі та відпочинку, але і предметом захоплення наших гостей комфортом, який створений для всіх, хто є відвідувачами, партнерами, студентами нашого університету.

Навіть термін проведення літньої школи, який захопив три вихідних святкових дні, погодні умови сприяли тому, щоб робота та відпочинок наших партнерів і гостей були цікавими, насиченими і продуктивними. Учасників надихали не тільки сміливі ідеї, але і можливість наповнитися і доторкнутися до української музичної і місцевої культури, завдяки заходам місцевого значення, які проводились у час роботи літньої школи соціального лідерства 2019.

Літня школа соціального лідерства 2019 – це захід, який дозволяє руйнувати стереотипи і рушити бар’єри, бути справжнім і не боятися покарання або осуду, бути своїм серед чужих і серед своїх.

Дякуємо колегам з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, зокрема Олені Чуйко, доктору психологічних наук, професору кафедри соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка та її команді аспірантів і студентів, Ніжинського державного університету імені М. Гоголя, зокрема  за ініціативу, натхнення, підтримку і готовність співпрацювати.

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


 

Антон Сердюченко: «До наших студентів і Рада Європи прислухається»

В червні ц. р. Антон Сердюченко, студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти був учасником другої частини міжнародного навчального курсу «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеного НГО «Youth for Exchange and Understanding» (Нові Сад, Сербія).

Як ми повідомляли раніше, Антон є одним з 25 учасників зі всієї Європи і вже вдруге протягом навчального семестру подорожує з навчальними візитами в рамках проекту «The Wonderful Wizards of Youth Work», метою якого є розробка показників якості роботи з молоддю, переосмислення принципів, практики та створення теоретичної підготовки для молодіжних працівників. Цього разу зустріч активної молоді відбулась у Сербії, у місті Нові Сад (минулого разу Бельгія, Брюсель). Це місце було обрано не випадково, оскільки в цьому році – це молодіжна столиця Європи.

На початку навчального візиту, учасники отримали свої напрацювання від експертів, які були підготовлені за результатами тижневої роботи в Брюсселі в квітні протягом першої поїздки, в які внесли свої правки і оформили це в більш чіткий і системний документ.

Під час роботи в Сербії, учасники відвідували тематичні зустрічі з представниками НГО, які безпосердньо працюють з молоддю, брали участь у квестах та спілкувались з молоддю для того, щоб більш глибоко проаналізували молодіжну роботу в Європейському Союзі та Європі в цілому і підготували другу частину документу, яку знову ж таки передали команді експертів, яка проаналізує ці напрацювання і презентує учасникам під час третьої і вже фінальної частини проекту у вересні.

 

Антон Сердюченко,

студент-магістрант

спеціальності «соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву автора

 


Як неформали залік складали

Соціальна-педагогічна робота з неформальними молодіжними об’єднаннями не лише надзвичайно важлива, але й дуже складна. Можливості соціально-педагогічного впливу на більшість неформальних груп мінімальні, а наслідки його важко передбачити.

Для більш поглибленого вивчення характеристик деяких неформальних молодіжних об’єднань, а також узагальнення засвоєних знань, в рамках навчальної дисципліни «Соціально-педагогічна робота з творчими неформальними об’єднаннями відбулось залікове заняття, яке, у формі брифінгу, провела завідувач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерина Петровська.

Студенти спеціальності «Соціальна робота» мали змогу перевтілитися в лідерів різних субкультур, а саме: готів (Анастасія Євтушенко), байкерів (Олена Гора), золотої молоді (Анастасія Зарубіна), анімешників (Олексій Кучерук), графітчиків (Катерина Ончева), хіпстерів (Катерина Грабаренко) та рокерів (Юлія Піддубна).

Кожен із представників презентував своє об’єднання, розповів про його історію виникнення та цікаві особливості. Після чого усі присутні могли поставити питання та отримати вичерпні відповіді.

Проведення заліку в такій формі зробило його не тільки пізнавальним, а ще й дуже цікавим, адже студенти мали можливість відчути на власному досвіді що значить належати до якоїсь із субкультур, що неабияк допоможе у їх майбутній професійній діяльності.

Юлія Піддубна,

студентка 2-го курсу

спеціальності «Соціальна робота» ФДССО

Світлини з архіву кафедри


«ЗДАЙ КРОВ – ВРЯТУЙ ЖИТТЯ!»

«Здай кров – врятуй життя!» – під таким девізом пройшла вулична акція приурочена до Всесвітнього дня донора крові, яка відбулась 11 червня перед ТЦ «Дель Мар». Активними учасниками заходу, з числа студентства БДПУ, стали волонтери загону «Палітра добра» і за сумісництвом студенти спеціальності «Соціальна робота» під керівництвом Анастасії Тургенєвої, доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти.

Цього року організаторами акції виступили відділ молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради та Бердянське Товариство Червоного Хреста України.

Зазначимо, що такі соціальні акції є надзвичайно важливими, адже можуть допомогти врятувати чиєсь життя. Тому, якщо Ви не байдужі до чужих проблем і маєте трошки вільного часу, можете зробити добру справу – здати кров на станції переливання крові з 7:00 до 12:00 (субота, неділя – вихідні).

Будьте здоровими і щасливими!

 

Колектив кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти ФДССО

світлини з архіву кафедри


«Аліса в країні див»

 

Цікаві та практико-орієнтовані іспити – це можливо! Не вірите? Тоді ця стаття саме для Вас!

12 червня ц.р. здобувачі зі спеціальності «Соціальна педагогіка» поставили міні-спектакль «Аліса в країні див» для вихованців центру «Quo Vadis» Caritas-Spes-Berdiansk у рамках підсумкової роботи з дисципліни «Соціально-педагогічна робота у сфері дозвілля та основи сценарної роботи соціального педагога» під керівництвом завідувача кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерини Петровської та доцента Анастасії Тургенєвої.

Складання іспиту з дисципліни «Соціально-педагогічна робота у сфері дозвілля та основи сценарної роботи соціального педагога» у формі спектаклю або цікавої постанови вже стало традицією. Студенти, які вивчають цю дисципліну протягом навчального семестру мають право обрати формат іспиту – традиційний чи практико-орієнтований. І вже декілька років поспіль наші талановиті студенти дивують нас чудовими та видовищними заходами, при чому кожного року – це нове міні-шоу.

Не виключенням стали і студенти 403 групи «Соціальна педагогіка», які вирішили організувати перфоманс у вигляді казки «Аліса в країні див» для маленьких вихованців центру ” Quo Vadis” Caritas-Spes-Berdiansk.

Хочеться відмітити, що це дійсно було цікаво та талановито, починаючи від сценарію і закінчуючи акторською грою, реквізитом і маленькими дрібничками, які зробили виставу незабутньою для маленьких діток і змусили їх із захопленням спостерігати за чарівним дійством.

Організатори вистави у складі завідувача кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Катерини Петровської, доцента Анастасії Тургенєвої та студентів спеціальності «Соціальна педагогіка» продумали навіть маленькі подаруночки у вигляді смаколиків та тематичних розмальовок для глядачів. Чому вони були неймовірно раді!

Шановні студенти та колеги, які долучились до організації чарівної казки – безмежна вдячність за роботу, натхнення і посмішки! Ви найталановитіші!

Безмежно дякуємо нашим партнерам Вікторія КісельоваЯрослава ПилипенкоАнастасия Лазаренко та вихованцям і працівникам центру “Quo Vadis” Caritas-Spes-Berdiansk за допомогу у всіх наших починаннях і постійну співпрацю!

Побільше б таких захоплюючих іспитів, талановитих студентів і таких надійних партнерів!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри

 соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к. пед.н. ФДССО 

світлини з архіву кафедри


«Світ без насилля»

Наприкінці минулого тижня студенти спеціальностей «Соціальна робота» і «Соціальна педагогіка» і за сумісництвом активні члени Волонтерського загону «Палітра добра» під керівництвом доцента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої долучились до масштабної акції «Світ без насилля».

Акція відбулась 6 червня на Приморській площі міста Бердянськ як підсумковий захід робочої групи у рамках проекту «Єдність заради безпеки жінок Приазов’я», який реалізується ГО «Жінка Майбутнього». Програма акції передбачала цікаві заходи не тільки для дорослих, але і для дітей. Усі бажаючі могли долучитись до інтерактивних конкурсів, квестів та запальних танців.

Студенти-волонтери допомагали не тільки вирішувати організаційні питання, оформлювати захід, та координувати діяльність учасників акції, але і були активними глядачами та учасниками майстер-класів та цікавих заходів у рамках програми акції.

Нагадаємо, що викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» стали співорганізаторами проекту і 20 травня організували та провели квест, тематика якого була пов’язана із протидією множинної дискримінації та гендерно-обумовленого насильства по відношенню до жінок та дітей. Метою заходу було ознайомлення майбутніх соціальних працівників і соціальних педагогів із організаціями та особливостями їхньої діяльності, в контексті вирішення проблеми насильства у місті Бердянськ.

Студенти-волонтери загону «Палітра добра» є активними учасниками майже всіх масштабних заходів нашого міста. Так, вони здобувають безцінний досвід, розширюють коло професійних контактів, вчаться взаємодіяти та співпрацювати з різними категоріями населення та стають професійніше задля майбутнього України.

 

Анастасія Сердюченко,

здобувач вищої освіти 1-го курсу

спеціальності «Соціальна робота» ФДССО 

світлини з архіву кафедри


КАЗКИ УКРАЇНИ

З 31 травня по 2 червня здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» і за сумісництвом активні волонтери Волонтерського загону «Палітра добра» під керівництвом доцента кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасії Тургенєвої брали участь у Другому Всеукраїнському театральному фестивалі дитячих та юнацьких колективів «Казки України». Організаторами та засновниками театрального свята для талановитих дітей з усієї України виступила громадська організація «ФОРУМ-АРТ» спільно з Департаментом освіти і науки облдержадміністрації та Бердянською міською радою.

Цього року свято казок та щасливого дитинства об’єднало близько 150 учасників та мало на меті розвиток інклюзивного напрямку, підтримку дитячого та юнацького театрального мистецтва, а також залучення дітей з особливими потребами до участі у театральному процесі. Основу програми склали вистави чотирнадцяти дитячих та юнацьких театральних колективів, учасниками яких були діти віком до вісімнадцяти років.

Студенти спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» були залучені до організації та проведення цікавих заходів для учасників фестивалю, зокрема програми-знайомства для дітей з різноманітними іграми та вправами, майстер-класів, а також вирішення організаційних моментів.

Під час участі у фестивалі, у якості волонтерів, здобувачі вищої освіти зі спеціальностей «Соціальна робота» та «Соціальна педагогіка» поспілкувались з колегами і однодумцями, а також отримали цікаву інформацію та натхнення.

 

Катерина Тесленко,

здобувач-магістрант –1-го курсу

спеціальності «Соціальна робота»

(світлини з архіву кафедри)


МАЙБУТНІ СОЦІАЛЬНІ ПРАЦІВНИКИ НА NATIONAL MEDIA TALK

У 20-х числах травня здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» Наталія Рибнікова брала участь у другій національній конференції «National media talk – відверта розмова про медіа між виборчими перегонами» за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews. Учасниками конференції були відомі медіа експерти України та світу, представники різних медіа України («Opinionua.com», «Цензор. нет», 5 канал, радіо «Свобода», «TNS Україна», «Pluse One», «ICTV») та тільки 6 представників з числа здобувачів вищої освіти України, один з яких наша студентка.

Конференція була присвячена викликам сучасних медіа в Україні та їх важливості під час передвиборчого процесу. Джиліан Маккормак, Директорка програм Інтерньюз в Україні відкрила конференцію та зазначила, що «Навколо нас багато непевностей. Чи парламентські вибори відбудуться 21 липня? Які партії будуть брати участь? Хто переможе? Чи зміниться виборче законодавство? Яким буде новий президент? Пересічні громадяни рідко отримують особливий доступ до політиків та посадовців на відміну від журналістів. Тому важливо, щоб журналісти скористались таким привілейованим доступом до влади».

Сьюзан К. Фріц, Директорка Місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні і Білорусі, пояснила учасникам чому в умовах розбудови демократії, медіа відіграють дуже важливу роль: «Медіа необхідні для чесних та справедливих виборів. Бо вони підтримують відкритий процес, у якому виборці отримують адекватну інформацію для того щоб зробити свій вибір. Медіа мають бути високо професійними, точними і безсторонніми у висвітлені подій. Бо інакше вони просто не зможуть виконувати свій обов’язок перед суспільством».

Ключовим спікером конференції у 2019 році стала письменниця, лауреатка премії ім. Тараса Шевченка, Оксана Забужко. За її словами, журналістика помирає, «відбувається перехід репортажу з розповідей, монологів очевидця у бомбардування інформацією у новинному форматі. Ця зміна збіглась із тенденціями більш глибинними, а саме з синтезом політики та медіа у форматі маркетологічному. Сьогодні ми спостерігаємо перехід на рейки «маніпулятивної розважальності».

На відкритті конференції також відбулася презентація матеріалу від Детектор медіа про аналіз медіа під час виборів 2019. Згідно з його висновками, регіональні реформовані медіа досі залежать від представників влади, але рівень пропаганди значно знизився.

Участь здобувачів вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» у подібних заходах – дуже важлива, адже така форма неформальної освіти допомагає бути медіаграмотним та критично оцінювати будь-яку інформацію.

 

 

Наталя Рибнікова,

здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

світлини з архіву автора

 


ІЗ ХАРКОВА З ПЕРЕМОГОЮ!

Вітаємо

Євгенія Шалупню, здобувача вищої освіти ОС «Магістр»

зі спеціальності «Соціальна робота» та його наукового керівника

Тургенєву Анастасію Олександрівну (к.пед.н., доцент)

із перемогою

 у ІІ турі

Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка»

Творчого і наукового горіння та подальших звершень і перемог!

 

25-26 квітня ц.р., на передодні православного свята Великодня, вже третій рік поспіль в стінах Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка», в якій взяли участь 34 здобувачів вищої освіти з провідних університетів України.

Бердянський державний педагогічний університет, зокрема і кафедру соціальної роботи та інклюзивної освіти представляв Євгеній Шалупня – здобувач вищої освіти 1 курсу ОС «Магістр» спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (науковий керівник: Тургенєва А.О., к.пед.н., доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти).

Олімпіада тривала протягом двох днів та складалася з 3-х турів: І тур – теоретичний – тестування, написання термінологічного диктанту, розв’язання соціально-педагогічної ситуації; ІІ тур – науково-публічний захист власного наукового дослідження актуальної проблеми соціальної педагогіки; ІІІ тур – практичний – демонстрація фрагменту соціально-педагогічного заходу, де учасники повинні продемонструвати практичні вміння та навички у реалізації соціально-педагогічної діяльності.

За результатами 3-х турів, Євгеній Шалупня отримав найвищу суму балів та був нагороджений дипломом І ступеня за перемогу у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка».

Євгеній ділиться враженнями: «Головне, це отримувати задоволення від того, що ти робиш та чим займаєшся!

Хочу висловити щиру подяку науково-викладацькому складу  кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за допомогу, підтримку, мотивацію. І окрема вдячність моєму науковому керівнику Тургенєвій Анастасії Олександрівні (к.пед.н., доцент)».

 

 

Колектив кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти,

Євгеній Шалупня,

студент-магістрант спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

Світлини з архіву кафедри


ТРЕНІНГ «ОХОТА НА РОБОТУ»

Наприкінці квітня ц.р. студенти-магістранти спеціальності «Соціальна робота» Тесленко Катерина та Нехайчук Іван у рамках практики провели тренінгове заняття «Охота на роботу» (керівник: – к.п.н., доц. Н. М. Захарова) для вихованців Бердянської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І – ІІІ ступенів.

Студенти зустрілись з дев`ятикласниками та у ході цікавої інтерактивної роботи обговорювали актуальні питання пошуку роботи та працевлаштування в Україні. Під час тренінгу магістранти детально ознайомили учнів з етапами пошуку роботи та з основними джерелами інформації, які сприятимуть успішному та найскорішому працевлаштуванню в Україні. Увесь теоретичний матеріал був підкріплений виконанням цікавих практичних вправ, які неабияк сподобались вихованцям.

Учні проявляли зацікавленість до даної теми, оскільки пошук цікавої і перспективної роботи – складний процес, виконання якого потребуватиме від пошукувачів не тільки здібностей до конкретної сфери, але і механізмів пошуку роботу та навичок самопрезентації.

 

Катерина Тесленко,

студентка-магістрантка спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

Світлини з архіву автора


НІ ДНЯ БЕЗ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ЦІКАВИХ ЗНАЙОМСТВ

20-21 квітня ц. р. студентка 3 курсу спеціальності «соціальна робота» Наталя Рибнікова пройшла конкурсний відбір і стала учасницею першої англомовної Україно-Датської конференції з прав людини, організованої за підтримки Ліберальної демократичної ліги України*, Датської ліберальної молодіжної організації**, Датської соціал-ліберальної політичної молодіжної організації*** (Київ, Україна).

До участі було відібрано по одному представнику з кожної області України задля збереження різноманіття в думках та поглядах. Спікерами конференції виступили Дарія Гірна, Ольга Жмурина, Дана Павличко, Світлана Заліщук, Олена Сотнік, Богдан Бондаренко, Ірина Троян, Олена Шевченко, Артем Шуров, Дозефіна Даєр, Валерия Белоног, Андрей Колобов, Даня Столбунов.

У межах конференції проходили різноманітні воркшопи та панельні дискусії з відомими українськими та іноземними експертами. Темами конференції були демократія, свобода слова, вибори, вплив соціальних мереж на суспільство, молодіжний активізм, права людини та, права меншин тощо.

Протягом двох днів молоді українці з різних регіонів і гості з Данії мали можливість обговорити найгостріші проблеми сучасної України, послухати експертів-практиків, сучасні виклики для України у сфері свободи слова; як молодь через соціальні мережі може ефективно донести свою думку до влади та громади загалом; участь молоді у виборчих процесах; як долати стереотипи та створювати насправді інклюзивне суспільство з комфортним та безпечним простором для кожної людини.

Не менш важливі питання розглядалися під час панельної дискусії “Молодь, зміни та антикорупція”, одним з учасників якої став лідер National Youth Council of Ukraine – NYC Ukraine Andriy Kolobov. Він розповів про роль, досвід та найближчі кроки Національної молодіжної ради України, зокрема, й у підвищенні рівня участі молоді в процесах прийняття рішень на різних рівнях та виклики, з якими можуть стикатися молоді люди на цьому шляху. а також обмінятися досвідом залучення молоді до політики та активізму!

Важливо зазначити, що конференція пройшла на високому організаційно-практичному рівні, були запрошені професіонали у сфері побудови демократичних відносин як України, так і Данії. Було дійсно цікаво та по-справжньому професійно і дружньо!

Організаторами Україно-Датської конференції з прав людини виступили:

* Liberal Democratic League of Ukraine (ЛДЛУ) – неурядова неприбуткова організація, що об’єднує українців нової генерації для розбудови ліберальної демократії.

** DK Venstres Ungdom – VU – датська ліберальна молодіжна організація, метою якої є підтримка демократії, партисипації молоді, а також її адвокації у межах як політичної системи Данії, так і внутрішньопартійної структури. Venstres Ungdom діє як платформа, що дає змогу голосам молодих лібералів бути почутими під час публічних дискусій, з головною метою – підвищити рівень значення молоді у суспільстві.

*** DK Radikal Ungdom – датська соціал-ліберальна політична молодіжна організація, головними цілями якої є захист навколишнього природного середовища, покращення системи освіти, гармонізація гуманітарної та міграційної політики, а також посилення відносин з Європейським Союзом. Radikal Ungdom діє, аби підтримувати ідеї різноманіття та демократії як на національному, так і на міжнародному рівнях.

 

Наталя Рибнікова,

студентка 3-го курсу

спеціальності «соціальна робота» ФДССО

світлини з архіву автора

 


ДО РОЗУМНИХ І ТАЛАНОВИТИХ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «СОЦІАЛЬНА РОБОТА» І РАДА ЄВРОПИ ПРИСЛУХАЄТЬСЯ!

В квітні ц. р. Антон Сердюченко, студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти брав участь як учасник у першій частині міжнародного навчального курсу «The Wonderful Wizards of Youth Work», створеного НГО «Youth for Exchange and Understanding» (Брюсель, Бельгія).

Антон Сердюченко пройшов конкурсний відбір ще у грудні і став одним з 25 учасників цікавого європейського проекту, основною метою якого є поліпшення якості роботи з молоддю та неформальної освіти, що надається YEU, шляхом переосмислення принципів, практики та розбудови компетенції молодіжних працівників.

Учасники навчального курсу, разом із студентом-магістрантом спеціальності «соціальна робота» Антоном Сердюченко, протягом 2019 року будуть переосмислювати якість молодіжної роботи та неформальної освіти для YEU та членів-партнерів цієї організації, визначати сильні й слабкі сторони, вплив і потенціал молодіжної роботи і неформальної освіти в Європі. У рамках діяльності проектом передбачено створення спільної бази найкращих практик та моделей, визначення набору ключових компетенцій, необхідних для ефективної роботи з молоддю, а також поширення якісних принципів і методів роботи з молоддю, шляхом підвищення обізнаності різних країн щодо рекомендацій Ради Європи по роботі з молоддю та їх реалізації на місцевому, регіональному та національному рівнях.

У рамках цієї поїздки команда у складі зі студентом-магістрантом спеціальності «соціальна робота» Антоном Сердюченко розробила критерії якості роботи з молоддю і передала напрацювання команді експертів, яка складається з тренерів YEU та представників Ради Європи.

Під час наступної зустрічі учасники проекту планують вивчати моделі роботи з молоддю та в якості follow-up впроваджуватимуть отриманий досвід на локальному рівні, використовуючи свої напрацювання.

 

Антон Сердюченко,

студент-магістрант

спеціальності «соціальна робота» ФДССО

світлини з архіву автора


«СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ» «СЕРДЕНЬКО ЖИВИ»!

17 квітня ц.р. студенти спеціальності «соціальна педагогіка» і соціальна робота» й за сумісництвом активні члени Волонтерського загону «Палітра добра» (керівник – к.п.н., доц. Тургенєва А. О.) брали активну участь у ХIV Всеукраїнській акції благодійного фонду «Серце до серця» під гаслом «Серденько живи!». Головною метою цього року був збір коштів для закупівлі кардіологічного обладнання для дитячих лікарень у всіх областях України.

Цього року волонтерам загону «Палітра добра» (при кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти) вдалось зібрати 817 грн 55 коп. Усі кошти були передані координатором акції у м. Бердянськ Зайцевою Оксаною Ігорівною, співробітником Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді до Всеукраїнського фонду.

Нагадаємо, що кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти і здобувачі вищої освіти зі спеціальності «соціальна педагогіка» і «соціальна робота» є постійними учасниками акції, яка вже відбувається чотирнадцятий рік поспіль i за цей час уже встигла набути загальнонаціональної підтримки.

За роки проведення щорічних акцій «Серце до серця» за підтримки громадських організацій, органів студентського та учнівського самоврядувань, закладів освіти, органів державної влади та місцевого самоврядування, засобів масової інформації, бізнес-структур було зібрано 35 798 830,65 грн., за які придбано медичне обладнання та передано в безкоштовне користування в територіальні медичні об’єднання кожної області України.

Надзвичайно важливою є підтримка й допомога у проведенні цього суспільно-важливого благодійного проекту, який збирає всіх добрих і щирих людей, які хочуть допомогти дітям. А допомога – це більше, ніж слова….

Дякуємо організаторам акції за можливість зробити добру справу і хоч трохи допомогти бути в одному ритмі!

 

 

Альона Харченко,

студентка 3-го курсу

спеціальності «соціальна робота»

Факультету дошкільної,

спеціальної та соціальної освіти

світлини з архіву автора


«Ми у десятці найкращих!»

Вітаємо

Наталю Рибнікову, здобувача вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» та її наукового керівника

Петровську Катерину Володимирівну (к.пед.н., доцента)

із гідним результатом, високим рівнем оцінки наукових досягнень у ІІ турі

Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна робота» 

Творчого та наукового горіння та подальших звершень і перемог!

11-12 квітня ц.р. у стінах Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності  «Соціальна робота», в якій прийняли участь 56 здобувачів вищої освіти з 32 закладів вищої освіти України.

Бердянський державний педагогічний університет представляла Наталя Рибнікова, студентка 3-го курсу спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти (науковий керівник: Петровська К. В., завідувач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, к.пед.н., доцент). Олімпіада тривала протягом двох днів: у перший день учасники виконували тестові завдання та розробляли програму дослідницької роботи з визначення наукового апарату на запропоновану тему. Другого дня – відбувся захист проектних робіт, які заздалегідь були підготовлені учасниками олімпіади.

Наталя Рибнікова представляла соціальний проект на тему «Разом – ми сила». Мета проекту – втілення соціальних змін в інтересах внутрішньо переміщених осіб та представників місцевих громад шляхом розвитку комунікації, підвищення компетентності щодо реалізації соціальних прав, сприяння формуванню активної громадської позиції. Наталя Рибнікова, здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» гідно представила університет та увійшла до десятки найкращих учасників!

Думка Олімпійця (Наталії Рибнікової):

Вважаю, що наукові заходи такого формату є дуже корисними для здобувачів вищої освіти, оскільки дають можливість реалізувати свій творчий потенціал, розширити кругозір, подорожувати Україною і знайомитися з однодумцями.

Висловлюю щиру подяку науково-викладацькому складу кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти за всебічну допомогу та підтримку, своєму науковому керівнику Петровській К. В. (к.пед.н., доцент) за науковий супровід у написанні проектної роботи, Захаровій Н. М. (к.пед.н., доцент) за теоретичну підготовку і Котляру В. П. (к.пед.н., професор) за підготовку до написання програми дослідницької роботи.

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти ФДССО, к.пед.н.,

Рибнікова Наталя,

здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

Світлини з архіву кафедри

 


Засідання робочої групи проекту «Єдність заради безпеки жінок Приазовя»

3 квітня ц.р. в приміщенні Інтегрованого центру підтримки (ІЦП) м. Бердянськ відбулося засідання робочої групи проекту «Єдність заради безпеки жінок Приазов’я», ініціатором реалізації якого виступає ГО «Жінка майбутнього». Проект спрямований на профілактику та подолання наслідків гендерно-обумовленого та домашнього насильства відносно жінок та дітей, що мешкають на території м. Бердянськ та Бердянського району, та спирається на Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 113-р  «Про затвердження національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 р.

Засідання відвідали представники кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти – канд. пед. наук, доценти Улюкаєв С.Г., Тургенєва А.О., асистент Михайленко Н.В. Учасниками обговорювалися питання підписання меморандуму про співпрацю, шляхи просування адвокаційної кампанії, ідеї щодо планування та реалізації заходів, спрямованих на подолання проявів насильства та дискримінації серед населення.

Члени кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти активно підтримали ініціативу робочої групи щодо співпраці, а також висловили свої пропозиції щодо проведення спільних заходів в рамках даного проекту.

Тож сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

Михайленко Наталія,

асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

світлини з архіву кафедри


ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО-ГУМОРИСТИЧНИЙ БРЕЙН-РИНГ:  ПРАВДА ЧИ МІФ?

2 квітня ц. р. на факультеті дошкільної, спеціальної та соціальної освіти відбувся брейн-ринг, присвячений Міжнародному дню гумору. Незмінними організаторами заходу виступили доцент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Сергій Улюкаєв та студент-магістрант спеціальності «Соціальна робота» Антон Сердюченко.

Інтелектуальний захід вже вдруге збирає однодумців-інтелектуалів з числа здобувачів вищої освіти зі спеціальностей «соціальна робота», «дошкільна освіта», «спеціальна освіта» у межах 2-го семестру 2018-2019 н.р. Цього разу, в інтелектуально-гумористичному брейн-ринзі взяли участь 4 жіночі команди, яких підсилювали хлопці спеціальностей «соціальна робота» та «соціальна педагогіка» – незмінні переможці інтелектуальних заходів на факультеті. Захід мав на меті не тільки перевірити інтелектуальні здібності здобувачів вищої освіти, на рахунок Міжнародного дня гумору, але і розважити цікавими питаннями та дотепним гумором.

Не дивлячись на змагальний характер, брейн-ринг пройшов у дружній, невимушеній атмосфері. За результатами відповідей перемогла команда 303 групи спеціальності «Соціальна робота», яку підсилював здобувач вищої освіти зі спеціальності «Соціальна педагогіка» Тарасенко Денис.

Не дивлячись на перемогу лише однієї команди у брейн-ринзі солодкими подарунками були нагороджені усі учасники заходу завдяки підтримці профкому БДПУ!

Вітаємо усіх учасників з блискучою участю!

Особливу подяку висловлюємо організаторам заходу Сергію Герійовичу Улюкаєву та Антону Сердюченко, а також профкому БДПУ за солодку підтримку розумників і розумниць!

 

Наталя Рибнікова,

здобувач вищої освіти 3-го курсу

зі спеціальності «Соціальна робота»

ФДССО

(світлини з архіву кафедри)

 


ФОРУМ-ТЕАТР ДЛЯ ВИХОВАНЦІВ CARITASSPESBERDIANSK

28 березня ц.р. члени волонтерського загону «Палітра добра» (керівник: к.п.н., доцент Тургенєва А. О.) організували та провели форум-театр (детальну інформацію про форум-театр можна дізнатися тут: https://www.b17.ru/article/31359/). Захід відбувся у рамках професійної співпраці кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти та релігійної місії Caritas-Spes-Berdiansk.

Основною метою заходу було згуртування дитячого колективу та розвиток здібностей в учасників групи для поліпшення взаємодії між ними. Джокерами заходу із задоволенням виступили здобувачі вищої освіти зі спеціальності 231 «Соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Євгеній Шалупня та Юлія Піддубна.

На початку заходу джокери познайомились з учасниками в ігровій формі, провели вправи на командоутворення, знаття емоційної напруги, а після чого перейшли до актуалізації проблеми та написання сценарію. Несподіваним було те, що на етапі форуму та інтервенції, не дивлячись на незначний вік учасників, діти із зацікавленістю робили заміну акторів, обговорювали та робили висновки з приводу ситуації яка програється. По завершенню, ми дійшли до такого висновку: «Стався до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе».

Форму-театр, як форма роботи дуже сподобалась дітям, вони мали змогу програти свої соціальні ролі, подивитися на ситуації, які пов’язані зі взаємостосунками з іншої сторони, а іноді і кардинально протилежної.

 

Євгеній Шалупня,

здобувач вищої освіти ОС «Магістр»

 зі спеціальності 231 «Соціальна робота»

ФДССО.

(світлини з архіву автора)


21 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ КОЛЬОРОВИХ ШКАРПЕТОК І СОНЯЧНИХ ЛЮДЕЙ

Щороку 21 березня у світі відзначається Міжнародний день людини з синдромом Дауна. «Сонячні люди» – так називають тих, хто має генетичну аномалію, яку спричиняє присутність додаткової хромосоми у 21 парі.

Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція “LOTS OF SOCKS”.

День і місяць для цієї події були обрані зовсім не випадково — вони символічно позначають природу синдрому Дауна: березень обраний тому, що синдром Дауна являє собою трисомію (березень – третій місяць року) за 21 хромосомою (тому і 21 березня).

Здобувачі вищої освіти та викладачі факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти 21 березня долучились до світового фотофлешмобу Lots Of Socks

Ініціатором та організатором заходу у Бердянському державному педагогічному університеті виступила кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти на чолі з завідувачкою, кандидатом педагогічних наук, доцентом Катериною Петровською.

Метою флешмобу було звернення уваги суспільства на проблеми людей з синдромом Дауна. Долучитися до фотофлешмобу міг кожен студент, потрібно було лише одягти різнокольорові, непарні чи просто яскраві шкарпетки, сфотографуватися та викласти селфі у соціальних мережах. Таким чином демонструючи свою солідарність з людьми з непарною хромосомою, й водночас звернення на себе уваги перехожих, зрозуміти, як це — бути не таким, як більшість.

Дякуємо всім, хто взяв участь і є небайдужим і толерантним членом суспільства!

 

Анастасія Попова,

ст. викладач кафедри соціальної роботи

та інклюзивної освіти, к.п.н., ФДССО

(світлини з архіву кафедри)


Нефоральна освіта – важлива складова самоосвіти майбутніх соціальних працівників

У березні ц. р. студент-магістрант спеціальності «соціальна робота» Антон Сердюченко пройшов конкурсний відбір і став учасником 28 сесії EU Study Days in Ukraine організованої Представництвом Європейського Союзу в Україні у співпраці з Українським освітнім центром реформ в місті Суми.

EU Study Days є проектом Представництва Європейського Союзу в Україні, що дає можливість українським студентам та випускникам ВНЗ дізнатися більше про Європейський Союз та відносини між ЄС та Україною від ключових експертів у цій сфері. Крім того, проект має на меті створити мережу української молоді, яка спілкуватиметься й надалі для обміну досвідом та впровадження разом спільних ініціатив.

Єврошкола – це унікальна можливість для українських студентів та випускників ВНЗ:

 • отримати нові знання від найкращих експертів з Європейського Союзу та України;
 • вивчити ключові моменти у відносинах між Україною та Європейським Союзом у сферах політики, економіки, енергетики, безвізового режиму, освіти та прав людини;
 • поспілкуватися з представниками інституцій Євросоюзу та науковцями;
 • долучитися до мережі активної молоді для обміну досвідом та впровадження спільних ініціатив у майбутньому.

Робочі мови Єврошколи – українська та англійська. Знання англійської мови (вміння говорити та читати англійською, а також розуміти усне мовлення) є обов’язковим для участі.

Для подання заявки на участь в EU Study Days потрібно вибрати сесію, у якій би ви хотіли взяти участь та заповнити відповідну анкету.

На 29 сесію: http://bit.ly/EUStudyDays_Ternopil (дедлайн – 24 березня, 23:00);

На 30 сесію: http://bit.ly/EUStudyDays_Severodonetsk (дедлайн – 19 травня, 23:00);

На 31 сесію: http://bit.ly/EUStudyDays_Odesa (дедлайн – 16 червня, 23:00).


Антон Сердюченко,
студент
-магітсрант спеціальності
«Соціальна
робота»,

секретар Ради молодих вчених ФДССО,
кор. «УС»
.

вітлини з архіву автора)

 


Законодавчий театр про права жінок, що пережили насильство

11 березня ц.р. у Бердянському художньому музеї ім. І. Бродського відбувся законодавчий театр про права жінок, що пережили насильство.  Даний захід відвідали викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти – кандидат педагогічних наук, доцент Тургенєва А. О., асистент Михайленко Н. В. та студенти спеціальності «Соціальна робота» Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Вистава – результат роботи адвокаційної майстерні за участі активісток м. Бердянськ, що працюють з жінками, які пережили домашнє насильство. Формат заходу дозволив присутнім самим визначити, яку роль вони бажають зіграти: стати одним з акторів, глядачем чи активним учасником обговорення.

Під час перегляду вистави у відкритій дискусії відбулося планування подальших адвокаційних дій щодо протидії домашньому насильству, які необхідно реалізувати на місцевому та/або національному рівні за участі представників місцевої влади, громадських організацій й медіа. Активно обговорювалося питання механізму реалізації Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який було прийнято        11 січня 2019 р., а також проблема подальшого функціонування притулку для жінок, постраждалих від насильства, що діє у нашому місті з березня 2017 р., та мобільної бригади з надання соціально-психологічної допомоги                 м. Бердянськ та Бердянського району (працює з 2016 р.), діяльність якої спрямована на запобігання та протидію домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Театральна майстерня реалізовувалася громадським об’єднанням “Театр для діалогу” в рамках проекту UN Women Ukraine “Ґендерна рівність в центрі реформ, миру та безпеки” за підтримки уряду Швеції та за ініціативи Надії Волкової,  Ірини Чорної – учасниць минулорічного тренінгу для тренерок ГО «Театр для діалогу».

 

Рибнікова Наталя,

студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти


АКТИВНА ПРАКТИКА

26 лютого ц.р.  напередодні святкування 8 Березня – Міжнародного дня жінок в рамках проходження виробничої практики студенти 3-го курсу спеціальності «Соціальна робота» факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти Рибнікова Наталя, Харченко Альона і Руденко Альона організували та провели інтелектуально-розважальне шоу «Хто головний?» для вихованців Бердянського машинобудівного професійного ліцею.

Головна мета заходу – пропагування серед молоді гендерної рівності, створення позитивної та дружньої атмосфери, формування відповідальності та вміння працювати в команді. Формат шоу передбачав змагання команд юнаків та  дівчат у кмітливості, дотепності, креативності та швидкості. Запекла боротьба тривала протягом п’яти раундів та завершилася результатом 13:00 на користь дівчат.

Хоч команда дівчат і перемогла, однак питання «Хто головний?» все одно залишається риторичним.

Виконання конкурсних завдань відбувалося у невимушеній, позитивній атмосфері та супроводжувалося веселими жартами. Команди вболівальників активно підтримувала своїх фаворитів протягом всього заходу. І організатори, і учасники інтелектуально-розважального шоу отримали заряд бадьорості та гарного настрою на весь день.

 

Рибнікова Наталя,

студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву автора)


ПРОФІЛАКТИКА БУЛІНГУ В УЧНІВСЬКОМУ СЕРЕДОВИЩІ

На сьогоднішній день надзвичайно гостро постає проблема агресивних проявів у міжособистісних стосунках учнівської молоді. В освітній практиці визнано поширення явища шкільного булінгу, яке слід розглядати як тривалі, неодноразово повторювані дії фізичного та/або психологічного характеру з боку особи або групи осіб, які володіють певними перевагами (фізичними, психологічними тощо), вчинюваних з певною, визначеною метою (залякати, примусити зізнатися у чомусь, підвищити власний авторитет серед однолітків та ін.).

З метою попередження виникнення даного явища в учнівському середовищі в рамках проходження виробничої практики студенти 3-го курсу спеціальності «Соціальна робота» Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Рибнікова Наталя, Руденко Альона та Харченко Альона під керівництвом асистента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Михайленко Н. В. та фахівців Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  1 березня ц.р. провели тренінгове заняття «Профілактика шкільного булінгу» для учнів 7 класу Бердянського ЗЗСО     № 8 (с. Азовське).

Головна мета тренінгу – ознайомлення учнів з поняттям, формами та причинами булінгу, формування відповідальності, навичок ефективної взаємодії та безпечної поведінки. У ході проведення заняття учні засвоїли багато цікавої, але головне – корисної інформації, що допоможе їм не стати жертвою булінгу у майбутньому.

 

Наталя Рибнікова,

студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(фото з архіву автора)


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СОЦІАЛЬНОЇ СПРАВЕДЛИВОСТІ

Щорічно 20 лютого світовою спільнотою відзначається Всесвітній день соціальної справедливості. Метою цього свята є привернення уваги широкого кола громадськості, органів державного управління, організацій і підприємств до вирішення проблем соціальної справедливості на місцях.

Поява Всесвітнього дня соціальної справедливості пов’язана з рішенням Генеральної асамблеї ООН, яка 26 листопада 2007 р.  оголосила про запровадження цього міжнародного свята. 20 лютого було невипадково обрано датою для його святкування. Саме в цей день 1999 р. відбулася міжнародна зустріч у Копенгагені, на якій представники багатьох держав визначили основні принципи розвитку суспільства, серед яких особливе місце займає принцип соціальної справедливості. Вперше на міжнародному рівні офіційно це свято відзначили у 2009 р., в Ураїні ж воно було запроваджено 2011 р. за ініціативи Федерації профспілок України.

Студенти 3-го курсу спеціальності «Соціальна робота» Факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти не стояли осторонь святкування цієї дати. Рибнікова Наталя, Харченко Альона та Руденко Альона в рамках проходження виробничої практики під керівництвом асистента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Михайленко Н.В. та спеціалістів Бердянського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели інтерактивну лекцію на тему соціальної справедливості для учнів    10-11 кл. Бердянського НВК № 1 «Мрія» (с. Нововасилівка).

В рамках проведення заходу учні мали змогу ознайомитися з історією запровадження свята, з’ясувати сутність понять соціальної справедливості й несправедливості, відкрито висловити власну точку зору стосовно даного питання. Розуміння отриманої інформації старшокласники продемонстрували шляхом програвання запропонованих проблемних ситуацій.

За погодженням дирекції освітнього закладу, після закінчення заходу з учнями було проведено профорієнтаційну роботу, під час якої вони мали змогу ознайомитися зі спеціальностями, за якими готує фахівців факультет, перспективами майбутнього працевлаштування, можливостями неформальної освіти й особистісного розвитку, які пропонує університет.

 

Михайленко Н.В.,

асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти;

Рибнікова Н., студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота» Факультету дошкільної спеціальної та соціальної освіти.


НІ ДНЯ БЕЗ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

13 лютого, напередодні Дня закоханих, здобувачі вищої освіти 2-го курсу спеціальності «соціальна робота» долучились до міської вуличної акції присвяченої «Міжнародному дню презерватива», яка була організована та проведена відділом сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради та Бердянським товариством Червоного Хреста України.

Мета акції – сприяти широкому доступу, використанню та прийняттю суспільством презервативів, оскільки це є важливим чинником у глобальній боротьбі зі СНІДом. Ця проблема є наразі актуальною для усього суспільства, оскільки щорічно кількість ВІЛ-позитивних людей збільшується.

Сподіваємося, що своєю працею переконали частину жителів міста Бердянськ, які долучились до акції, про важливість та необхідність застосування бар’єрних засобів контрацепції з метою збереження власного здоров’я.

Юлія Піддубна,

здобувач вищої освіти 2-го курсу

зі спеціальності «соціальна робота»

ФДССО

(світлини з архіву кафедри)


Підведення підсумків ХІІІ Всеукраїнської благодійної акції ВБФ   «Серце до серця» —  «Почуй світ!»

8 лютого 2019 р. в приміщенні Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні відбулася прес-конференція з підбиття підсумків ХІІІ Всеукраїнської благодійної акції ВБФ «Серце до серця» — «Почуй світ!».

Акція проходила з 2 по 22 квітня 2018 р. у всіх регіонах України.          Її основна мета — збір коштів для дітей з вадами слуху та придбання медичного обладнання для дитячих лікарень відповідної області. Спільними зусиллями волонтерів вдалося зібрати близько 3 млн грн., з них 215 тис. — волонтерами Запорізької області. Завдяки цьому стало можливим придбання 29 індивідуальних слухових апаратів для маленьких жителів нашого регіону.

Не стояли осторонь цієї акції і студенти-активісти Волонтерського загону «Палітра добра» під керівництвом викладачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти – Анастасії Тургенєвої та Катерини Петровської. Вже котрий рік поспіль вони із задоволенням роблять добі справи разом Всеукраїнським благодійним фондом «Серце до серця».

Під час прес-конференції було виокремлено територіальні громади та освітні заклади Запорізької області, які взяли активну участь у проведенні акції. Серед них було відзначено і Бердянський державний педагогічний університет, зокрема кафедру соціальної роботи та інклюзивної освіти, волонтерський загін «Палітра добра».

Щиро дякуємо організаторам акції за можливість долучитися до здійснення доброї справи!

 

Михайленко Наталія,

асистент кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти

(світлини з архіву кафедри)


«З ВОЛОНТЕРСТВОМ СЕРЦІ»

5 грудня ц.р. студенти-тренери волонтерського загону «Палітра добра» з числа здобувачів вищої освіти зі спеціальності «соціальна робота» та волонтери-учні загону відточували майстерність проведення форум-театру у стінах Бердянського закладу загальної середньої освіти №11. Захід був організований як підсумкова робота після завершення школи волонтерів, яка діє при кафедрі соціальної роботи та інклюзивної освіти, а також приурочений до міжнародного дня волонтерів.

Більше 2-х місяців учні закладу загальної середньої освіти №11 під керівництвом студентів-магістрантів спеціальності «соціальна робота» відвідували цікаві тренінгові заняття волонтерського загону «Палітри добра», присвячені питанням «Волонтерства в Україні», «Пізнання себе», «Управління життєвими ситуаціями та прийняття рішень», «Можливостям для молоді», «Методиці фору-театру», а заключним етапом школи став виступ учнів школи волонтерів у форматі форум-театру.

Методика форум-театру полягає у тому, що модератор, так званий Джокер, разом із групою непрофесійних акторів за допомогою різних технік готує коротку виставу. У ролі джокерів були студенти 1 курсу магістратури спеціальності «соціальна робота» Сердюченко Антон та Шалупня Євген.

Темою вистави учасники обрали «Негативний вплив однолітків в сучасному суспільстві». Актори показали три підготовлені ситуації, після чого глядачам була надана можливість замінити когось із акторів, показати своє бачення ситуації, тим самим змінивши хід подій.

Особливістю вистави є те, що сюжети пропонують самі учасники, зазвичай, це конфліктні ситуації, з якими вони зустрічаються у житті. Вистава зупиняється в кульмінаційний момент: дискримінації, приниження, конфлікту чи фізичного насильства. Після першого перегляду глядацька аудиторія бере участь в обговоренні побаченого, пропонує варіанти вирішення.

Сутність методики форум-театру, полягає у пошуку, разом із глядачами, шляхів вирішення конкретної проблеми чи можливості виходу зі складної життєвої ситуації. Участь у подібному заході сприяє розвитку креативності, нестандартного, варіативного мислення у вирішенні проблем різних соціальних груп.

Згідно слів волонтерів, метод форум-театру дав можливість не тільки усвідомити важливість і актуальність проблем, що були запропоновані, але і сформувати ставлення до різних видів поведінки, здобути навички самоаналізу, самокритики та самопошуку варіантів вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, включаючи можливості підсвідомості та емоційного інтелекту.

 

Наталія Рибнікова,

студентка 3-го курсу

спеціальності «соціальна робота» ФДССО

(світлини з архіву автора)

 


ІНФОРМАЦІЙНО-ПРОСВІТНИЦЬКІ ЗАХОДИ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДом

1 грудня Україна разом зі світовою спільнотою традиційно долучається до заходів, присвячених боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу. Не виключенням стала і кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти, яка традиційно кожного року організовує і проводить інформаційно-просвітницькі заходи для здобувачів вищої освіти Бердянського державного педагогічного університету і жителів міста Бердянськ.

Так, з 3 по 5 грудня викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, здобувачами вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» у співпраці з Благодійною організацією «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», Благодійним фондом «Сподівання», Громадською організацією «Сяйво надії», працівниками кабінету «Довіри» КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання» провели низку заходів, присвячених актуальній проблемі – боротьбі зі СНІДом.

У рамках проведення тижня інформаційно-просвітницьких заходів «Ми – за життя без СНІДу!» 3 грудня кафедрою і здобувачами вищої освіти зі спеціальності «Соціальна робота» були організовані на перервах творчі виступи, пов’язані із проблематикою заходу, а також вулична соціальна акція «Червона стрічка». Основною метою якої є здійснення інформаційно-просвітницької роботи серед городян міста про проблему ВІЛ/СНІДу.

4 грудня для здобувачів Бердянського державного педагогічного університету кафедрою соціальної роботи та інклюзивної освіти у співпраці з представником Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, головою правління ГО «Сяйво надії» Оксаною Антолік була проведена Інтерактивна гра «Маршрут безпеки з профілактики ВІЛ/СНІДу».

5 грудня здобувачі вищої освіти та викладачі мали можливість бути слухачами цікавого, а головне корисного виступу Діхтяр К. В., лікаря-інфекціоніста кабінету «Довіри» КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання.

У співпраці з фахівцями кабінету «Довіри» КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання», БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя», БФ «Сподівання» організовано соціальну акцію «Не будь дитиною, пройди тест на ВІЛ» (експрес-тестування з діагностики ВІЛ-інфекції) для здобувачів вищої освіти, викладачів і всіх небайдужих до свого здоров’я.

З 3 по 5 грудня здобувачами вищої освіти спеціальності «соціальна робота» і викладачами кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти спільно з БО «Мережа 100 % життя. Запоріжжя» було організовано та проведено благодійну акцію «Коробка хоробрості» зі збору іграшок для дітей, що є пацієнтами маніпуляційного кабінету Дитячої поліклініки КУ БМР «Бердянське територіальне медичне об’єднання» та Запорізького обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Однак, підбиття підсумків проведених інформаційно-просвітницьких заходів для викладачів і здобувачів кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти не ставить крапку у плануванні і організації профілактичних заходів, присвячених проблемі ВІЛ/СНІДу. Адже про цю проблему не можна забувати.

Оскільки Знати – означає упередити!

 

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти ФДССО,  к.пед.н.

(світлини з архіву кафедри)

 


Навчаємося не тільки на парах!

23-24 листопада ц. р. студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота» Наталя Рибнікова брала участь у Національному форумі зайнятості молоді «Створюй колір свого майбутнього», що відбувся у м. Вінниця. Захід відбувся у рамках ініціативи «Пакт заради молоді-2020» за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Центру «Розвиток КСВ», Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні та департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації.

Програма форму була дуже насичена, але не менш цікава. У перший день учасники заходу спілкувались у форматі вечірнього ток-шоу «Україна мрії: що потрібно для молодих людей». Експерти обговорювали різноманітні питання і дізналися «У що інвестувати в першу чергу заради щасливого майбутнього молоді в Україні?». На другий, урочисто підписували «Пакт заради молоді-2020» у Вінницькій філармонії, а також  відвідали презентації кращих практик програм розвитку освіти, працевлаштування та підприємництва, майстер-класи з дизайн-мислення, ведення переговорів, фінансової грамотності, SMM і SEO, соціального підприємництва, ведення блогів, а також обговорювали платформи для реалізації та моніторингу Національного плану дій.

Отож, навчання і розвиток можуть бути цікавими не тільки на парах, а і у форматі неформальної освіти!

Наталія Рибнікова,
студентка 3-го курсу
спеціальності «соціальна робота» ФДССО
(світлини з архіву автора)


БУЛІНГ. ПРОТИДІЯ. РОЗРОБКА АЛГОРИТМІВ БОРОТЬБИ.

Несподівано та неочікувано, але булінг став новою реальністю для більшості українських шкіл. Від цькування страждає більше 67% учнів, інші – агресори та спостерігачі.

Ця проблема потребує вирішення і навіть маленькі кроки на шляху до її подолання сприятимуть зменшенню або взагалі зникненню явища булінга. З цією метою студенти спеціальності «Соціальна робота» (О. Теряник, А. Новікова), у рамках проходження професійно-орієнтованої практики провели тренінг для педагогів шкіл Бердянського району та Берестівської ОТГ на тему «Булінг. Розробка алгоритму заходів з профілактики булінгу у школі».

Основною метою тренінгу було ознайомлення педагогів з проблемою булінгу та спільна розробка заходів протидії цього явища. Тренінг передбачав опрацювання та аналіз законів та законопроектів, що стосуються булінгу, перегляд змістовної презентації «Сутність, структурні елементи, види булінгу», а також багато цікавих і корисних вправ у ході яких учасники намагалися самостійно визначити тип та шляхи розв’язання цькування.

Під час тренінгу вчителі розробили алгоритми протидії, методи роботи з жертвами, агресорами, спостерігачами, педагогами та батьками, які стикалися з проблемами булінгу.

 

Олександра Теряник

студентка 3-го курсу

спеціальності «соціальна робота»

ФДССО

(світлини з архіву автора)


 

НАШІ СТУДЕНТИ НА МІСЦІ НЕ СТОЯТЬ

27 жовтня ц.р. студентка 3 курсу спеціальності «соціальна робота» Наталя Рибнікова брала участь у цікавезному антифорумі «Вистава на 1000 акторів». Захід відбувався на Арт-Заводі Платформа у Києві. Тема вистави – інклюзивні реформи, сталі зміни та спроможна держава.

«Вистава на 1000 акторів» – це захід нового формату, який передбачає активну участь кожного учасника заходу і його вплив на сюжет. Як і у повсякденному житті, кожен мав змогу стати головним героєм і безпосередньо змінити сценарій.

Основна ідея заходу була була присвячена ідеї, що ні за яку ціну держава не повинна вирішувати за людей. На учасників чекав театр на 1000 осіб від творців соціального експерименту «Державотворення». Відібрані учасники мали можливість обрати, яку роль вони бажають грати: стати режисером вистави, створити соціальний відеоролик чи дізнатись про нові інструменти впливу на державу – все це і багато іншого було на антифорумі.

 

 

Наталія Рибнікова

студентка 3-го курсу спеціальності «соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву автора)


ПРОФОРІЄНТАЦІЙНИЙ ІНТЕНСИВ

27 жовтня ц.р. у закладі загальної середньої освіти № 11 Бердянської міської ради відбувся захід інноваційного типу «Профорієнтаційний інтенсив» для старшокласників та їх батьків. Ініціатором проведення була адміністрація, учні та батьки школи № 11. Співорганізатором заходу виступила кафедра соціальної роботи та інклюзивної освіти факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти у складі викладачів та студентів спеціальності «соціальна робота».

О 8-ій ранку учні, батьки, вчителі, викладачі та студенти вже були у стінах 11-ої школи і з нетерпінням чекали можливості з користю провести вихідні. Захід відкривали проректор БДПУ – д.п.н., проф. Гуренко Ольга Іванівна, директор школи – Міщенко Максим Вікторович, заступник з навчально-виховної роботи школи Шостак Олена Євгенівна.

Основною метою заходу було визначення нахилів та здібностей старшокласників, спрямованих на вибір конкретної професії, а також психолого-педагогічна підтримка батьків майбутніх абітурієнтів, пов’язана із формуванням відповідальної поведінки щодо вибору професії і закладу вищої освіти для своїх дітей.

Профорієнтаційний інтенсив передбачав проведення серії тренінгів для учнів та їх батьків у окремих групах упродовж дня. Усього учасників інтенсивну, з якими проводилась тренінгова робота було близько 50 осіб, об’єднані у чотири групи – 2 групи дітей (по 12-13 осіб) і 2 групи батьків (по 12-13 осіб).

Професорсько-викладацький склад кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти (д.п.н., проф. Гуренко О. І., к.п.н., доц. Петровська К. В., к.п.н., доц. Захарова Н. М., к.п.н., доц. Тургенєва А. О., к.п.н., доц. Улюкаєв С. Г., ст. викладач Попова А. С., ас-т Михайленко Н. В.) та старший викладач кафедри прикладної психології та логопедії (Донченко О. С.) працювали з батьками починаючи з 9 ранку і до 17 години. У межах програми заходу викладачі провели вправи на знайомство для батьків та формування їх командного духу, а також міні тренінги на теми «Теорія поколінь: чому ми їх не розуміємо», «Особливості періоду сепарації дитини у майбутньому», «Запобігання соціальних стереотипів та батьківських установ на вибір дитини», «Коучинговий підхід до родинного виховання. Змінюємося задля партнерства», «Шляхи уникнення/подолання конфліктних ситуацій з підлітками», «Розвиток емоційного, фізичного та творчого інтелекту дитини».

Студенти у складі 9 осіб (3-й курс: Аліна Новікова, Люсов Михайло, Наталя Клочко, магістри: Катерина Чаричанська, Катерина Дибко, Марія Отчич, Анастасія Нагорна, Антон Сердюченко, Євгеній Шалупня,) паралельно працювали у якості тренерів із двома групами старшокласників. Студентами-тренерами були проведені цікаві вправи на знайомство та формування командного духу для учнів школи, а також міні тренінги, з метою визначення пріоритетної професійної сфери «Людина-людина», «Людина-художній образ», «Людина-техніка», «Людина-природа», «Людина-знакова система».

Також, програмою заходу були передбачені цікаві екскурсії для старшокласників на успішні підприємства м. Бердянська разом із студентами-тренерами.

У рамках «Профорієнтаційного інтенсиву» після завершення тренінгової роботи з батьками проректор, д.п.н., проф. Гуренко Ольга Іванівна провела презентацію діяльності факультетів Бердянського державного педагогічного університету, а також розповіла про можливості для студентів, що створює адміністрація і професорсько-викладацький склад закладу вищої освіти БДПУ. Попова Анастасія Сергіївна (старший викладач кафедри) і Шалупня Євгеній (студент-магістрант спеціальності «Соціальна робота») презентували для батьків діяльність факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

Кінець заходу був яскравим і незабутнім, завдяки цікавим ігровим і танцювальним вправам. А рефлексія, проведена студентами-тренерами виявила важливість проведеної роботи для старшокласників та їх батьків.

 

Катерина Петровська,

завідувач кафедри соціальної роботи

 та інклюзивної освіти, к.п.н., доц.,

Анастасія Тургенєва,

доцент кафедри соціальної роботи

 та інклюзивної освіти, к.п.н.,

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри соціальної роботи

 та інклюзивної освіти

(світлини з архіву кафедри)


СПРОБУЄМО БУТИ ДРУЗЯМІ: УКРАЇНА – ПОЛЬЩА

 

Із 24 вересня по 1 жовтня ц. р. студентка 3 курсу спеціальності «Соціальна робота» Наталя Рибнікова брала участь в міжнародному проекті «Let’s Be Friends (м. Поронін, Польща, гори Татри), організаторами якого виступили Львівська міська молодіжна організація «Інститут українських студій».

Основними цілями проекту були промоція активної участі молоді в суспільному житті, розвиток особистих якостей молодих людей, інтеграція незрячої молоді у суспільство, розвиток дружніх відносин між Україною та Польщею.

Проект об’єднав 20 учасників з Польщі та України, більшість з яких мала проблеми з зором. Головним завданням для учасників була активна участь у заході, допомога з супроводом людей, що мають вади зору, а також переклад у разі необхідності.

Навчання у рамках проекту здійснювалося англійською мовою. Для учасників були проведені тренінги, спрямовані на розвиток імпровізаційних якостей та фільмостворення; після чого учасники апробували свою майстерність у школі м. Закопане.

Дякуємо організаторам проекту за можливість отримати нові знання, натхнення і досвід, який обов’язково будемо практикувати у навчальній і майбутній професійній діяльності.

Наталя Рибнікова,

студентка 3-го курсу

спеціальності «соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву автора)


Ні дня без нових знань

26 вересня ц.р. студенти спеціальності «соціальна робота» Альона Харченко, Аліна Новікова і Олена Сєрокващенко брали участь у загальноміському тренінгу «Працевлаштування неповнолітніх. Основні види порушення прав неповнолітніх у зв’язку з працевлаштуванням». Захід відбувся за підтримки відділу сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Бердянської міської ради на базі Інтегрованого центру надання соціальних послуг.

На тренінгу студенти отримали корисну інформацію, що стосується питань захисту порушених прав неповнолітніх, обов’язки роботодавців щодо особливостей організації роботи для працівників, перелік організацій, куди можна звертатися за допомогою, а також корисні практичні поради, що обов’язково стануть їм у нагоді у майбутній професійній діяльності.

Альона Харченко,
студентка 3-го курсу 
спеціальності «соціальна робота» 
факультету дошкільної, спеціальної 
та соціальної освіти
(світлини з архіву автора)


Навчатись і не зупинятись!

Викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти А. Тургенєва, А. Попова та студентка спеціальності «соціальна робота» Н. Рибнікова 8-9 вересня ц. р. брали участь у дводенному тренінг-марафоні «Відео для громадських активістів» у рамках проекту «Комунікація як інструмент єднання громади» ГО «Пролісок Бердянськ».

Метою тренінгу було навчити громадських активістів міста Бердянська, викладачів, студентів та усіх небайдужих до соціальної проблематики працювати з різними відео редакторами, створювати стріми, організовувати вебінари та залучати якомога більше людей робити гарні справи для розвитку свого міста.

У ході роботи на тренінгу учасники отримали не тільки багато цікавої та корисної інформації, але і мали змогу відразу відпрацювати навички, шляхом створення відео сюжетів, соціальних роликів та стрімів на актуальну соціальну проблематику.

Не забували викладачі кафедри поєднувати приємне і корисне під час навчання на тренінгу. Разом із громадськими активістами міста Бердянська був створений невеликий профорієнтаційний відеоролик «I LOVE BDPU», який можна переглянути за посиланням на сторінці кафедри у соціальні мережі Facebook https://www.facebook.com/socialna.robota/?modal=admin_todo_tour.

Дякуємо організаторам тренінгу, зокрема Івану Харченку, за можливість долучитися до нових знань, які неодмінно стануть у нагоді викладачам і студентам.

 

Анастасія Попова,

старший викладач кафедри

соціальної роботи та інклюзивної освіти

ФДССО

Світлини з архіву кафедри


НАШІ СТУДЕНТИ МАЙБУТНІХ ЗМІН АГЕНТИ

Студент спеціальності «соціальна робота» Михайло Люсов з 24 лютого по 4 бeрeзня ц.р. брав участь у трeнінгу «YABC (Молодь як агeнти змін)» у м. Київ, за підтримки Датського Товариства Чeрвоного Хрeста.

Метою тренінгу була підготовка трeнeрів-фасилітаторів під керівництвом досвідчених українських (Марина Кожeдуб) та міжнародних (Фархан Сохeйл (Пакістан)) тренерів, представників Чeрвоного Півмісяця.

У тренінгу взяли участь обрані волонтeри Товариста Чeрвоного Хрeста України, з усіх рeгіонів України, серед яких був студент 2-го курсу спеціальності «соціальна робота» факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти.

У ході роботи, учасники тренінгу отримали  цікаві та необхідні знання для професійного розвитку у галузі соціальної роботи. Під час навчання було розглянуто дeкілька актуальних тeм соціально-психологічного характeру, а самe: «Активнe слухання», «Eмпатія», «Критичнe мислeння», «Дискримінація: расова, гeндeрна, соціальна», «Посeрeдництво», «Інклюзія», «Нeнасильницькe спілкування» та ін. До того ж, учасники мали можливість спробувати себе у якості тренерів, провести пробні тренінги та отримати професійні вміння та навички, необхідні для тренерів, наставників та фасилітаторів.

По закінчeнню навчальної тренінгової програми учасники отримали сeртифікати про участь, які надають право проводити трeнінги у межах реалізації проекту YABC, а також самі матеріали.

Учасники тренінгу безмежно вдячні координаторам і організаторам програми «Молодь як агeнти змін» за можливість професійного розвитку і самовдосконалення, мотивацію бути найкращим фахівцем у своїй галузі.

Люсов Михайло,

студeнт 2-го курсу

спeціальності «соціальна робота»

 Факультeту дошкільної, спeціальної

та соціальної освіти

(світлини з архіву автора)


У ЄДНОСТІ ДУМОК І СПРАВ РОБИМО КРАЇНУ КРАЩОЮ!

23 березня ц.р. студенти 4-го курсу спеціальності «соціальна педагогіка» (М. Боровська, О. Король, Є. Кривуля) у рамках корекційно-реабілітаційної (виробничої) практики провели лекційне заняття на тему: «Перші кроки на шляху до інклюзії» на методичному об`єднанні вихователів дитячого санаторію «Бердянський».

Метою лекційного заняття було детальне ознайомлення вихователів дитячого санаторію з поняттям інклюзії та сучасним станом її впровадження в Україні. Лекція включала у себе інформаційний і практичний блоки. Під час інформаційного блоку студенти-практиканти розповіли про шляхи впровадження інклюзії у загальноосвітні школи, методи які педагоги та вихователі можуть використовувати у своїй практичній діяльності для того, щоб діти з особливими освітніми потребами почували себе повноправними членами суспільства і могли реалізувати свій потенціал у навчально-виховній діяльності.

Практичний блок заняття включав у себе перегляд мультиплікаційного фільму та виконання цікавих вправ, які вихователі зможуть використовувати у своїй повсякденній практиці. Зокрема, були проведені такі вправи «Політ на острів», «Скріпки», «Дерево та листя», «Емблема: Толерантне ставлення до дітей з особливими потребами».

Усі учасники активно брали участь у виконанні вправ, а також ставили проблемні й цікаві питання, що стосуються включення дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітню навчально-виховну діяльність. Оскільки розуміють необхідність і важливість її впровадження у контексті реалізації права кожної дитини на освіту відповідно до нової редакції Закону України «Про освіту». У ході підбиття підсумків лекційного заняття стала цікавою темою для обговорення, що стосується переваг і недоліків інклюзивної освіти, де кожен учасник лекції зміг висловити власну думку і запропонувати власне бачення реалізації інклюзивного освітнього процесу.

Студенти-практиканти спеціальності «соціальна педагогіка», викладачі кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти висловлюють щиру вдячність колективу вихователів дитячого санаторію «Бердянський» за можливість проведення лекційного заняття на актуальну тему, що турбує освітян усього світу. Адже лише у єдності думок, справ і небайдужості до проблем дітей з особливими освітніми потребами ми зможемо наблизитися до створення ідеальної моделі інклюзивної освіти для нашої України.

Марія Боровська,

студентка 4-го курсу спеціальності «соціальна педагогіка»

факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву студентки)


Навчальні пригоди Антона в Італії

В лютому цього року студент 4 курсу спеціальності «соціальна педагогіка» Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Антон Сердюченко пройшов конкурсний відбір і став учасником міжнародного навчального курсу «I.LAB – Intercultural Learning and Beyond!».

Навчання відбулось в березні в м. Тортона (Італія) на базі НГО «La Fenice» за підтримки «Youth for Exchange and Understanding International» та програми «Еразмус +».

Метою проекту було створення неформального навчального інструменту і його апробація у школах міста Тортона для учнів 11-15 років. Учасниками стали представники 15 країни світу (по 2 учасники з країни).

Завданнями проекту було:

створення спільної та динамічної лабораторії, спрямованої на створення інноваційних методологій та інструментів для міжкультурного діалогу та навчання;

сприяння професійному та особистому розвитку та покращення компетенції молодіжних працівників надаючи інструменти, знання та навички, корисні для того, щоб протистояти потребам міжкультурного діалогу між молодими людьми та їхніми громадами.

сприяння підвищенню якості роботи молоді на місцевому та європейському рівнях, беручи до уваги зміни та виклики сучасного суспільства щодо включення та інтеграції молоді з різним культурним походженням.

Команда Антона обрала сучасний інтерактивний метод форум-театру з проблематикою міжкультурного спілкування та гендерної нерівності. Оскільки в умовах глобалізаційних та інтеграційних процесів ці теми цікавлять активних громадян кожної держави і мають неабияку актуальність.

Важливо зазначити, що форум-театр отримав успішні відгуки учасників і фасилітаторами проекту було організовано виступ команди у театрі Тортони.

Антон Сердюченко,

Студент 4-го курсу спеціальності «соціальна педагогіка»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини з архіву автора)


НЕНАСИЛЬНИЦЬКЕ СПІЛКУВАННЯ:

ЩО ЦЕ І ЯК ЦЕ РОБИТЬСЯ?

Студент 2-го курсу спеціальності «соціальна робота» Михайло Люсов у якості сертифікованого тренера-фасилітатора «YABC (Молодь як агeнти змін)» з 19 по 21 березня проводив тренінги на тематику «Ненасильницьке спілкування» для студентів першого курсу Бердянського економіко-гуманітарного коледжу Бердянського державного педагогічного університету

Метою тренінгових занять було навчити студентів поводится гідно і толерантно у конфліктних ситуаціях, що можуть виникати у повсякденному житті. У рамках проведення тренінгів обговорювались такі теми як «Поняття «ненасильницьке спілкування», «Як навчитися спілкуватися спокійно в конфліктних і нестабільних ситуаціях», «Методи ненасильницького спілкування».

У ході проведення тренінгових занять студенти виявляли неабияку цікавість до означеної проблематики, із задоволенням брали участь у обговоренні важливих питань, а також моделювали ситуації, де учасники могли використовувати на практиці отримані знання про ненасильницьке спілкування.

Сподіваємося, що корисне і цікаве спілкування студентів коледжу й університету сприятиме тому, що світ стане добрішим.

Люсов Михайло,

студент 2-го курсу спеціальності «соціальна робота»

 факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

(світлини с архіву автора)


КОРИСНІ ВИХІДНІ ДЛЯ ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ

23-26 лютого ц.р. студентка-магістрантка спеціальності «соціальна робота» Олена Сєрокващенко взяла участь у тренінгу «Психосоціальна підтримка на рівні громади» для співробітників та волонтерів Товариства Червоного Хреста (м. Запоріжжя), в рамках програми «Підтримка населення України в зимовий період».

Надзвичайно цікавий захід об’єднав разом соціальних активістів із Запоріжжя, Мелітополя, Херсону та Бердянську під керівництвом авторитетних тренерів Галини Дрогомирецької (технічний радник з питань психосоціальної підтримки, тренер Національного Комітету Товариства Червоного Хреста України) та Анни Діденко (керівник відділу психосоціальної підтримки, тренер Національного Комітету Товариства Червоного Хреста України).

В рамках тренінгу учасниками були розглянуті наступні теми: «Кризові події», «Стрес. Реакції на стрес. Практичні методи боротьби зі стресом», «Психосоціальна підтримка», «Діти. Вразливість дітей. Реакції дітей на стрес та втрату. Насилля направлене на дітей», «Методи та форми надання психосоціальної підтримки вразливим категоріям населення», «Втрата і скорбота. Види та її реакції», «Перша психологічна допомога», «Підтримка співробітників та волонтерів. Самодопомога», «Створення системи підтримки».

Окрім насиченої теоретичної складової роботи під час навчання, тренінгом були передбачені різні тести, цікаві практичні інтерактиви, які були спрямовані на спільну колективну роботу, безліч відеоматеріалів.

У процесі навчання учасники тренінгу навчилися визначати вплив кризових ситуацій на громадян, шляхи подолання стресу, потреби вразливих груп населення в умовах кризових ситуацій, а також надавати першу психологічну допомогу. Неоціненним досвідом для усіх учасників тренінгу стало спілкування однодумців і небайдужих людей, готових поділитися власним досвідом і завжди прийти на допомогу у складних життєвих обставинах. По завершенню тренінгу всі учасники отримали позитивні враження, нові знання, професійні знайомства, ну і звісно, сертифікати учасників.

Студента 6-го курсу

спеціальності «соціальна робота»

Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти

Олена Сєрокващенко

(світлини з архіву автора)