Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

Бердянський слід «Червоної рути»

Наша країна здавна славиться своїми культурними здобутками. Скільки надзвичайно мелодійних пісень, що гріють душу віршів, запальних танців та надзвичайно чарівного живопису «народилося» завдяки талановитим українцям. Важко переоцінити внесок композиторів та виконавців пісень у скарбницю нашої неньки України. Саме тому, 15 вересня у актовій залі головного корпусу БДПУ відбулась виставка, присвячена 50-річчю пісні Володимира Івасюка «Червона рута». Цей захід було проведено у рамках проєкту «Яка твоя історія», організаторами якої є Чернівецький музей Володимира Івасюка, музей історії Бердянського порту та Бердянський державний педагогічний університет.

Захід розпочався з прослуховування пісні-іменинниці. Директор музею Бердянського морського порту Євген Денисов розказав про родину відомого композитора Володимира Івасюка, а також наголосив на тому, що заспівавши «Червону руту» за кордоном ти обов’язково відчуєш фідбек, адже цю пісню знають далеко за межами нашої країни.

Філологи, журналісти та історики з неабиякою цікавістю слухали історію життя та тернистого шляху Івасюка, адже деякі члени його родини проживали у Бердянську, а мати і взагалі навчалась у нашому університеті.

Професорка Ольга Харлан, завідувачка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства БДПУ поділилася спогадами про батька композитора Михайла Григоровича, який викладав у Чернівецькому державному університеті. Ольга Дмитрівна розказала, що Михайло Івасюк був енциклопедично освіченою людиною, майстерно проводив лекції з літератури, з легкістю вписуючи постаті українських митців у світовий контекст. Напевно, Володимир саме від батька успадкував тонкий талант до написання своїх творів.

Професор Ігор Лиман, завідувач кафедри історії та філософії БДПУ, звертаючись до одного з томів виданої Історії БДПУ («Бердянський інститут соціального виховання. Педагогічний інститут. Учительський інститут (1932 – 1953 роки). Упорядники: В.М. Константінова, І.І. Лиман. Матеріали з історії Бердянського державного педагогічного університету. Том ІV. К.: «Освіта України», 2009. 782 с.), підтвердив, що мати Володимира Івасюка, Софія Корякіна навчалася і закінчила з відзнакою Осипенківський учительський інститут.

У свою чергу, музей Бердянського морського порту дав можливість студентам та викладачам ФФСК і ГЕФ доторкнутися до історії написання пісні – у актовій залі були розміщені стенди з сімейними фотографіями Василя Івасюка, його листами. Ймовірно, враження, отримані талановитим композитором, під час численних відвідин нашого міста, стали поштовхом до створення «Червоної рути», стала неофіційним спортивним гімном України, який залюбки слухають люди різних поколінь та поглядів. Наразі кожен, хто прагне дізнатися про тернистий шлях автора цього шедевру, може відвідати Музей історії БДПУ.

 

 

Дарина Тестова, студентка 2Ж групи

Фотографії: Світлана Литовченко,

завідувачка навчальної лабораторії телерадіожурналістики

 


 

Intro для журналістів

 

Сьогодні, 15 вересня  четвертий корпус Бердянського державного педагогічного університету радо зустрів своїх першокурсників. Завідувачка кафедри соціальних комунікацій Юлія Мельнікова показала майбутнім журналістам лекційні аудиторії, оновлений комп’ютерний клас, а також телестудію та кабінет радіожурналістики, оснащені новітнім обладнанням. Після цього першокурсники дізналися багато корисної інформації щодо майбутнього навчання від свого куратора Анжеліки Шульженко. Журналісти-початківці мали змогу поринути в атмосферу своєї професійної діяльності, що їх неабияк зацікавила. Сподіваємось, що вони стануть майбутньою гордістю нашого університету.

 

Дарина Тестова, студентка 2Ж групи

Фотографії: Світлана Литовченко,

завідувачка навчальної телерадіолабораторії

 


 

Медіафестиваль «Праволюдяність 2020»

 

Ось і добіг кінця третій щорічний медіафестиваль «Праволюдяність: Mediafest-3». Ще на початковій стадії підготовки до онлайн-конференції, незмінні куратори фестивалю Константин Шендеровський та Ірина Віртосу запропонували долучитися до фестивального дійства під назвою «COVID-19: нові виклики й можливості для прав людини та медіа в Україні». Онлайн івент тривали з 4 по 13 вересня та зібрали 83 учасників та учасниць, з яких 59 студентів, 24 викладачі з 21 університету України та навіть одна старшокласниця. Організаторами фестивалю традиційно виступили Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA та Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН). А творити відео допомагала потужна команда Real Stories Production.

Під час медіафесту усі бажаючи мали нагоду поспілкуватися наживо з крутими правозахисниками та правозахисницями – Ларисою Денисенко, Оленою Розвадовською, Наталією Гладких, Юлією Сачук, Миколою Ябченком, Христиною Кіт, Альоною Луньовою, Іриною Сєловою, Віталієм Єловим, Маргаритою Тулуп, Анною Медко, Людмилою Панкратовою, Юлією Бєліковою та іншими.

Паралельно з майстер-класами від досвідчених професіоналів, 5 груп, розподілені за власними уподобаннями, готували відеопродукти за темами: «Розвиток інклюзивного суспільства», «Права дитини», «Конфлікт і права людини», «Місця несвободи та права людини» та «Рівні права для жінок і чоловіків».

Хоч учасники заходу знаходилися одночасно у різних містах країни, це аж ніяк не заважало їм плідно співпрацювати, пропонувати все більше нових ідей та версій до відеоробіт. Старий добрий ZOOM об’єднав їх погляди, голоси та візуалізував живу присутність. Одні створювали сценарії, інші пробували себе в ролі оператора, треті терпляче монтували, четверті вживалися в роль вигаданих персонажів та намагалися відчути на собі реальні проблеми соціуму.

У кожної групи відеоролики вийшли доволі гідними та пронизуючими, змушуючи задуматися та звернути увагу на людей, що потребують моральної підтримки та порозуміння.

В останній день фестивалю групи демонстрували свої напрацювання та ділилися враженнями, студенти та викладачі дякували одне одному за незамінний досвід колективної співпраці та за порушення таких важливих соціальних питань.

Не оминули обговорення тем, що захопили значну частину інформаційного простору – Російсько-Української війни на Донбасі, пропозицій вирішення проблем вимушених переселенців та епідемії коронавірусу,

Наостанок куратор Константин Шендеровський подякував усім учасникам онлайн-заходу за теплу атмосферу, за приємні відчуття та запропонував знову зустрітися вже наступного 2021 року і не залишатися осторонь та висвітлювати загалу порушення прав та їх наслідки для кожної людини.

 

Сергій Сінча,

магістрант БДПУ

 


 

Захищаючи свободу слова…

 

У сучасному світі правда втрачає свою першопочаткову потребу та значення. У часи постійних бізнесових війн та соціального непорозуміння досить важко, а іноді навіть небезпечно висловлювати власну думку, правдиво висвітлювати події. Часто бажання журналіста донести до аудиторії таку жадану правду призводило до невтішних наслідків. Через подібні ситуації 8 вересня визначається Міжнародний день солідарності журналістів, який пов’язують із днем страти відомого журналіста Юліуса Фучіка.

Студенти-журналісти 2Ж групи не змогли оминути дану тему та підготували презентацію про “Вбитих за правду”, у якій згадали журналістів, що постраждали від переслідування представниками влади та кримінальними авторитетами за свої гострі матеріали. Кожен присутній відчув атмосферу жалоби та гордості за героїв-журналістів, що ціною власного життя давали читачам змогу дізнатися таку важливу інформацію, захищали свободу слова.

По закінченню заходу, студенти віддали данину пам’яті загиблим журналістів хвилиною мовчання. Для нас, майбутніх медіафахівців, цей захід став своєрідним поштовхом до дій, висвітлення інформації, що має значення для сучасного суспільства, поштовхом для продовження справи своїх трагічно загиблих колег. “Це день, коли журналісти повинні показати свою згуртованість, свою відданість справі”, – зауважила завідувачка кафедри соціальних комунікацій Юлія Мельнікова.

Дарина Тестова, здобувачка першого (бакалаврського) рівня спеціальності Журналістика

Фото: Світлана Литовченко

 


 

Права людини як атрибут громадянського суспільства

 

Тема прав людини є невід’ємним складником у діяльності журналістів/ок. Особливої ваги вона набуває у викладацькій роботі. Упродовж 2019–2020 навчального року завдяки спеціальній партнерській програмі 26 викладачів і викладачок журналістики з різних закладів вищої освіти України опановували майстерність підготовки фахівців для медіадіяльності, заснованої на правах людини.

Підвищення кваліфікації і стажування в умовах спеціально сформованого експертного середовища було побудоване у форматі практикумів і семінарів, що дало можливість не тільки опановувати нові знання з тем, присвячених журналістській етиці, медіаправу, міжнародним та національним механізмам захисту прав людини, універсальному дизайну, але й сформувати нові навички викладання.

У рамках «Академії з прав людини для журналістів та журналісток» слухачі провели публічні заходи, присвячені основній темі Програми, розробили тексти лекцій з актуальних медіатем, здійснили науковий супровід студентських робіт другого Всеукраїнського конкурсу «Права людини в медіа: від розуміння до змін».

Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA, Програма розвитку ООН в Україні, Міністерство закордонних справ Данії, які виступили організаторами Програми, повсякчас сприяли навчанню в Академії. Для супроводу професійного стажування було створено спеціальну сторінку в мережі Фейсбук і сформовано ресурсний хаб Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка для студентів і викладачів «Права людини та медіадіяльність». Організатори дали можливість пройти також міжнародне стажування і взяти участь у Круглому столі «Формування та реалізації політики попередження і боротьби із сексуальними домаганнями та дискримінацією в університеті: вимоги та рекомендації ПРООН».

Інформаційне та методичне забезпечення, спілкування з найкращими представниками правозахисних медіа, благодійних фондів, волонтерських центрів та громадських організацій дало можливість повноцінно зануритися у тематику медіадіяльності, побудованої на цінностях прав людини.

По закінченню Програми учасники отримали сертифікати про успішне професійне стажування в обсязі 210 годин і підвищення кваліфікації викладача журналістики в обсязі 210 годин, сертифікат про міжнародне стажування від німецького мовника, Програму ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми медіапростору», збірник конспектів лекцій «Права людини та мас-медіа в Україні», календар з правозахисними реальними історіями та неодмінний атрибут року 2020 – захисну маску.

Звісно, що локдаун відкоригував роботу Академії – завершити її ми змушені були в онлайн форматі, проте ці обмеження ще раз довели, що права людини – це те, що стосується кожного з нас, і ті принципи універсального дизайну і доступності, про які йшлося на заняттях, є необхідними у сучасному світі.

Текст і фото – Юлія Мельнікова, завідувачка кафедри соціальних комунікацій

 


 

Права людини. Рівність. Толерантність

25 червня відбулося підбиття підсумків Конкурсу студентських журналістських робіт «Права людини в медіа: від розуміння до змін».

Урочиста конференція відбулася на платформі Zoom. Конкурсне журі, до складу якого увійшли медіа експерти та представники організаторів конкурсу – Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA та Програма розвитку ООН в Україні – визначило переможців у трьох номінаціях – графічні роботи, відео та письмові роботи.

«Людина повинна бути обізнаною про те, що вона пише!» – заявила Уповноважена з прав людини у Верховній раді Людмила Денисова.

У вітальному слові Постійної представниці ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої прозвучало, що глобальна, смертельно небезпечна та багатовимірна криза, спричинена COVID-19, продовжує стояти на шляху людського розвитку, поглиблюючи бідність, посилюючи нерівність та ставлячи під загрозу демократію і права людини. Пані Ґерчева закликала усе людство «об’єднатися, щоб подолати кризу та викорінити усі види насильства та дискримінації»!

Загалом на конкурс було подано понад 170 робіт від студентів 25 університетів та одного журналістського гуртка. Конкурс мав на меті сприяти якісним змінам у журналістській освіті, стимулювати розвиток медіадіяльності на цінностях прав людини. Перемогли у конкурсі 24 студенти, які подавали роботи індивідуально або у співавторстві. Усі вони отримали цінні подарунки та спеціальні призи.

І хоча бердянці виступили у Конкурсі за олімпійським принципом – головне участь, а не перемога, усі були раді долучитися до правозахисної тематики та журналістської діяльності, побудованої на основах прав людини, рівності та недискримінації.

Текст і фото – Світлана Литовченко, «Університетське слово»

 


 

Фінальний акорд конкурсу «Права людини в медіа: від розуміння до змін»

Студенти-журналісти БДПУ,  Вікторія Мельник, Ростислав Генералов, Сергій Сінча, Дар’я Демченко взяли участь у Конкурсі студентських журналістських робіт на тему «Права людини в медіа: від розуміння до змін» є спільною ініціативою Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центру прав людини ZMINA та проєкту ПРООН «Права людини для України», який впроваджується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Цього року до оргкомітету було подано 171 роботу, загалом – 267 авторів та авторок із 25 університетів та одного журналістського гуртка.

Науковий супровід конкурсних робіт бердянських учасників здійснювала завідувачка кафедри соціальних комунікацій доц. Юлія Мельнікова у межах професійного стажування / підвищення кваліфікації викладача журналістики за програмою  «Академія з прав людини для журналістів та журналісток».

Церемонія підведення підсумків та нагородження Конкурсу студентських робіт за участі почесної гості заходу Людмили Денісової, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини відбудеться 25 червня о 16.00 на платформі ZOOM. Переможців й переможниць у кожній з категорії (письмові, відео- та аудіроботи й графічні роботи) назвуть представники Real Stories Production, Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Zmina.info, Програми Розвитку ООН.

Модеруватиме захід Ірина Славінська, продюсерка Радіо Культура, координаторка кампанії проти сексизму в медіа та політиці «Повага».

 

Анастасія Носко, доцент кафедри соціальних комунікацій

 


 

Важливий подарунок для майбутніх журналістів

16 червня бібліотека кафедри соціальних комунікацій Бердянського державного педагогічного університету збагатилася новою навчальною і художньою літературою.

Дві торбинки корисних видань – підручників та посібників, важливих для формування професійних навичок майбутніх працівників телебачення та радіо, подарувала нам директорка «ТБ-Бердянськ» Дарина Братанова.

У рамках громадської ініціативи телевізійників «подаруй TVкниги Alma mater», крім навчальних посібників Івана Омелянюка «Цифрове ефірне телебачення», Івана Мащенка «Телевізійні аномалії», Романа Ширмана «Умное телевидение» та його літературно-художнього видання «Теперь я буду любить тебя», в дарунок кафедрі Дарина Григорівна передала книги з особистої бібліотеки.

Діяльність Клубу «Подаруй Книгу!» розпочалася 2016 року під час XXІІ Київського міжнародного Телерадіоярмарку. Мета цієї громадської культурної ініціативи полягає у благодійному (безоплатному) зборі та передачі навчальної і художньої літератури.  Цьогорічна акція «Подаруй TVкниги про медіапрофесії Alma mater/ВНЗ» поповнила фонди 25 закладів вищої освіти.

Як зазначив на своїй Facebook-сторінці президент клубу Василь Яцура, «у міру сил купуємо по собівартості тиражні хвостики докризових книг-посібників про медіа, виданих моїм ТРК, та даруємо їх профільним ВНЗ – історія, теорія і практика – довічний скарб:) першоджерел для курсових, дипломних, дисертацій:)

Кафедра соціальних комунікацій щиро вдячна клубу «Подаруй книгу!», його президентові Василю Яцурі та директорці «ТБ-Бердянськ» Дарині Братановій за корисні та несподівані подарунки!

 

Дар’я Демченко, «Університетське слово»

Фото авторки

 


 

Сім’я – осередок збереження духовних і культурних традицій нації

15 травня відзначають міжнародний день сім’ї. Цей день встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році й покликаний привернути увагу світового співтовариства до проблем сім’ї, підвищити рівень поінформованості у цьому питанні та поглибити знання соціально-економічних і демографічних процесів.

Сім´я завжди була і залишається осередком збереження духовних і культурних традицій нації. Наявність у родині певних ритуалів свідчить про те, що вона згуртована. У кожному домі є свої способи відзначати ті чи інші свята, проводити обряди та святкувати важливі дати. Опираючись на це, поцікавимось у жителів міста, що вони вкладають в слово «сім’я» та які традиції присутні в їх родинах.

Ганна, 46 років

«Родина – це щоденна праця…праця над собою: промовчати, поступитися принципам. Уміти поєднувати лагідну мати – розуміючу дружину – домогосподарку. Уміння поставити на перше місце родину, а потім роботу… кар’єру.

Сімейні традиції: подорожі (зараз). Раніше: перегляд фільмів і їх обговорення.»

 

Олександр, 29 років

«Сім’я – це кожен раз, повертаючись після контракту (я працюю моряком), бачити обличчя рідних, пригорнути їх до себе. Знати, що є той, хто чекає на тебе вдома. Сім’я – це можливість бути відвертим і нічого не приховувати, це постійна підтримка.

Традиції в моїй сім’’ї –це чаювання на кухні, перегляд кумедних (і не завжди цензурних) відео, новин, спільні святкування.»

Лілія, 24 роки

«Для мене родина – це дуже вузький круг людей. Бабуся, тато і мама. Так вже сталося, що ми не збираємо навколо себе всіх існуючих кровних родичів. Для мене це ніби місце, де тебе завжди зрозуміють, підтримають, дадуть пораду.

Нашою традицією є обговорення теорій заговору та політики. Жодні теревеньки за столом не обходяться без цього. Ми ділимося своїми думками стосовно будь-чого – від пришельців до геополітики.

Стала дорослою і зрозуміла – як цікаво слухати історії з дитинства моїх родичів, перепитувати у них про їх минуле. Бо це ніби частина мене і маленька історія, що стосується лише нас».

Євген, 23 роки
«Для мене сім’я – це ті люди, які є частиною мене, це підтримка, це мамина любов, рідні брати та сестри. Це той куточок, де мене завжди чекають та раді бачити.

Кожна сім’я різна, в кожної сім’ї є свої традиції… в нас все просто – сімейні вечори разом, святкування днів народження, дарування подарунків, перегляд фільмів увечорі та поїздки на море (ми їздимо на море всією сім’єю)»

 

 

Тетяна, 19 років
«Сім’я – це ті, завдяки кому ти є такою, якою є. Це перша і остання інстанція. Це ті, хто залишаться, коли всі підуть.

Моїй мамі пощастило народити мене у свій день народження. Якось подруга запитала її, чи в неї вже 19 років нема свята. Мама обурилась і відповіла, що в неї вже 19 років свято щодня.
Насправді наш день народження не про тусовки з друзями, то правда. Щороку ми збираємось разом, де б не були, хоч особливо не святкуємо. Кілька років тому ми жартома порахували разом, скільки нам буде в сумі, аби визначити, чи старші ми за бабусю. Так тепер щороку відзначаємо сумарний вік. Цього року виповнилось 67, наприклад. Чекаємо сторіччя, якщо доживемо, обов’язково влаштуємо грандіозну вечірку. Приходьте!»

Слід пам’ятати, що традиції – це не завжди щось грандіозне і якщо вам здається, що вони відсутні у вашому домі, то уважно придивіться. Навіть повсякденні, банальні дійства – це певні ритуали вашої родини: ранкова кава або обговорення подій ввечері, недільні походи до магазину або запланований прийом гостей. З таких, здавалось би, дрібниць, формується атмосфера затишку.

Емоції та враження об’єднують – не соромтеся ділитися переживаннями та радощами з «домашніми». Живіть у злагоді, мирі та нехай кожен день у вашому домі буде «Днем сім’ї».

 

Валерія Чорна, кореспондентка «Університетського слова»


 

Level up: як студентижурналісти практику проходитимуть

Дистанційне навчання для закладів освіти  триває – викладачі та студенти активно працюють завдяки можливостям інтернету.

8 травня у груповому відеочаті Messenger відбулась настановча конференція для студентів-журналістів третього курсу. Мотивували та інформували здобувачів вищої освіти керівники практики – викладачі кафедри соціальних комунікацій: доценти Юлія Мельнікова та  Анастасія Носко, асистент Олена  Созанська.

Під час роботи ми обговорили основні моменти, на які потрібно звернути увагу під час практики, викладачі надали нам методичні рекомендації щодо виконання завдань. Попри карантин, підготовка майбутніх журналістів буде проводитись відповідно до навчальних програм та робочих планів. Проходження навчально-ознайомчої практики з фаху відбудеться в онлайн-форматі у студентській газеті БДПУ «Університетське слово».  З 12 травня по 7 червня 2020 року студенти-журналісти «виточуватимуть пера» для написання своїх матеріалів.

 

Текст і фото – Валерія Чорна


«Наука в ліс не веде, а з лісу виводить»

Напередодні професійного свята Дня науки, який цьогорік відзначають 16 травня, у Бердянському державному педагогічному університеті зазвичай проводять тиждень науки. Педагоги різних кафедр організовують презентацію студентських наукових робіт. Однак у зв’язку з карантином, який встановила держава внаслідок пандемії COVID-19, зустріч проведуть дистанційно. За допомогою онлайн-платформ науковці матимуть змогу вислухати всі доповіді на суспільно-важливі теми та обговорити нагальні питання. Студентство та педагоги кафедри соціальних комунікацій не залишились осторонь. У вівторок 12 травня об 11 годині буде проведено засідання студентської секції, на якій майбутні журналісти презентуватимуть свої доповіді. Наприкінці заходу буде обрано декілька найкращих наукових робіт.


 

Дистанційні Дні науки у студентів-журналістів

12 травня у БДПУ розпочалися традиційні Дні науки, студенти-журналісти взяли участь у засіданні наукової секції «Медіа в Україні». Особливістю цьогорічних Днів науки-2020 є їх онлайн формат, тому усі виступи і дискусія відбулися у режимі відеоконференції на платформі Zoom. Студенти і викладачі активно ставили запитання колегам – майже кожна доповідь викликала дискусію, адже теми, обрані для досліджень, були актуальними і цікавими – це соціальна і спортивна журналістика, гумористичні програми, рекламний дискурс. Не обійшли увагою і тему, яка стала провідною у всіх світових  ЗМІ, – пандемію Covid-19 та її висвітлення.

Керівник секції доц. Р. Костромицький зазначив, що «Науковий дискурс, крім власне дослідження і пошуку істини, – це вміння доводити свою точку зору та ставити влучні запитання». Доповіді Вікторії Грицай («Своєрідність ток-шоу соціальної тематики на українському телебаченні» науковий керівник – к.філол.н., доц. Людмила Кондакова ), Ростислава Генералова («Вигаданий образ Майкла Щура як складова іміджу Романа Вінтоніва» науковий керівник – канд.наук із соц. ком., доц. Анастасія Носко) та Ангеліни Кружкової («Висвітлення пандемії Коронавірусу як дискримінаційні практики у ЗМІ» науковий керівник – к.філол.н., доц. Юлія Мельнікова) визначені кращими.

Завкафедри Ю. Мельнікова подякувала за плідну роботу: «Була дискусія, прагнення істини, драйв і радість спілкування! Вітаю моїх першокурсниць з науковим дебютом! Дякую студентам-заочникам, що взяли участь – послухали, зрозуміли, як відбуваються наукові секції, отримали, сподіваюся, позитивний поштовх, дякую колегам за модерацію!».

 

Дар’я Демченко, фото – з архіву кафедри соціальних комунікацій


 

Наш переможець!

Радуємось із Вами перемозі й від душі дякуємо, що Ви взяли участь в 13-му щорічному Національному конкурсі «Благодійна Україна-2019», що Ви розділяєте з нами нашу місію добра й благочинності!

Дякуємо, що в важкі для нашої країни часи Ви залишаєтесь гідними і небайдужими до тих, хто потребує допомоги. Знаходите час і мужність проводити проекти, акції, займаєтесь благодійною та волонтерською діяльністю, допомагаєте тим і там, де в цьому є потреба. Тільки Ви і ваші вчинки спонукають десятки людей не зупинятися та рухатись далі, не дивлячись ні на які зовнішні обставини, кризи та перепони.

Щиро дякуємо за Ваше сумлінне втілення добра.

Цінуємо Вас, як волонтерів та благодійників, що зберігають та множать скарби людських цінностей. Сподіваємось на нашу подальшу співпрацю, бо тільки разом ми зможемо подолати перешкоди всіляких негараздів.

Від імені колективу та членів Асоціації благодійників України та Оргкомітету Національного конкурсу «Благодійна Україна» принагідно вітаємо Вас із Великодніми святами! Нехай ці дні – вісники оновлення, мрій і сподівань – принесуть Вам, Вашій родині та колегам мир, спокій, радість. Бережемо один одного та творимо добрі справи!

Асоціація благодійників України – це неприбуткова організація, яка обрала своєю місією єднання заради добра. Її мета – розвиток в Україні ефективного соціально-орієнтованого благодійництва, підвищення рівня довіри та відповідальності в благодійній діяльності, зростання професіоналізму та сталість у провадженні доброчинності.

Сьогодні Асоціація об’єднує понад 60 всеукраїнських та регіональних благодійних фондів, громадських і волонтерських організацій, соціально-відповідальний бізнес, приватних осіб. Свою діяльність ми скеровуємо на створення максимально сприятливих умов для розвитку благодійності в Україні, впровадження системи трансферу сучасних технологій ведення благодійної діяльності, модернізацію сучасного законодавства, яке регулює здійснення благочинної діяльності в Україні, широку популяризацію доброчинності в суспільстві. Якщо Ви бажаєте стати членом великої родини Асоціації благодійників України, просимо звертатись за нашим телефоном для уточнення деталей.

Також Ви можете зробити свій внесок у діяльність наступного Національного конкурсу «Благодійна Україна» та фінансово підтримати нашу діяльність і виготовлення сувенірної продукції. Усі деталі можна обговорити при особистій зустрічі чи за нашим контактним телефоном.

У додатку надсилаємо Диплом Конкурсу та бурштинового Ангела Добра, який вже незабаром стане Вашим.


 

Нова реальність – нові можливості

Розпочала роботу четверта сесія Академії з прав людини для викладачів/викладачок журналістики. Це спеціальна програма підвищення кваліфікації і стажування, однією зі слухачок якої є завідувачка кафедри соціальних комунікацій Юлія Мельнікова. Організатори – Інститут журналістики КНУ ім.Т. Шевченка, Центр прав людини #Zmina, UNDPUkraine/ПРООН в Україні. Остання сесія, на відміну від перших трьох, буде розтягнута у часі і просторі. І хоча звичний режим роботи був змінений відповідно до умов соціального дистанціювання, незмінно цікавими й актуальними є теми, які пропонуються для розгляду:
– нові виклики для прав людини через пандемію короно вірусу (Covid-19);
– формування та реалізація університетських політик попередження сексуальних домагань та дискримінації.
– особливості висвітлення медіатеми полонених, літніх людей, безпритульних людей, та людей із наркозалежністю;
– зміни клімату та загострення питань реалізації прав людини;
– висвітлення діяльності правозахисних організацій в Україні в медіа.

Навчання планується проводити двічі на тиждень до кінця квітня на платформі хмарних конференцій Zoom.


 

Інформація кафедри соціальних комунікацій стосовно наукової та організаційної роботи у період соціального дистанціювання

  1. Доц. Мельнікова Ю. О. взяла участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Актуальні проблеми медіапростору» ( секція: Громадянські медіа / Bürgerlichen Medien), організовану Київським національним університетом імені Тараса Шевченка. Тема доповіді: Громадянське медіа Бердянська: розробка концепції (фото 1, 2).
  2. 9–10 квітня 2020 р. у Національному університеті «Запорізька політехніка» відбулася заочна ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Суспільство і особистість у сучасному комунікаційному дискурсі», у якій взяли участь студенти спеціальності «Журналістика» Ростислав Генералов, Кристина Точка, Сергій Сінча, Вікторія Грицай, магістрантка Дар’я Демченко зі своїми науковими керівниками Романом Костромицьким, Анастасією Носко, Юлією Мельніковою. Тези доповідей будуть представлені у збірнику «Суспільство і особистість у сучасному комунікаційному дискурсі: матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції» (фото 3, 4, 5).
  3. Доц. Роман Костромицький взяв участь у фіналі міського фестивалю дитячо-юнацької журналістики «Прес-хвиля 2019-2020». Він оцінював конкурсні роботи заочного туру фестивалю у номінації “Фоторепортаж” за темою “Життя у соціумі” і надав відеокоментар і поради щодо якості кадру (фото 6; коментар тут: https://www.facebook.com/lika.rudnickaya/videos/2761290620772300).

 

Зав.кафедри Юлія МЕЛЬНІКОВА


 

Карантин – не перешкода навчанню

У зв’язку з карантином більшість закладів освіти перейшли на дистанційне навчання, яке реалізується різними шляхами – викладачі надсилають студентам завдання, щоб не відставати від навчального процесу, та проводять онлайн конференції зі своїх дисциплін за допомогою спеціальних додатків. До такого способу проведення пар, із використанням платформи Zoom, залучилися і студенти-журналісти.

У режимі відеоконференції група 1ж разом з доценткою Юлією Мельніковою обговорювали тему «Авторське право у журналістиці», а студенти групи 4ж засвоювали принципи підготовки та написання фактчек-розслідувань разом із викладачем Анастасією Носко.

На думку студентів, такі інтерактивні заняття є доцільними, адже завдяки ним вони можуть краще розібратися у тому, що не зрозуміло, проконсультуватися з викладачем у форматі розмови, отримати новий досвід у роботі з подібними додатками. Те, що студенти знаходилися далеко від їх навчального закладу, зовсім не завадило провести продуктивні і повноцінні заняття, здобути важливі знання для майбутньої професії.

Микита Амелічев, студент 1Ж групи


 

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. На занятті з журналістського фаху зі студентами-другокурсниками заочного відділення переглядаємо медіапроєкти, підготовлені до цього свята.


 

Студенти на Азовській хвилі

Студентам спеціальності «Журналістика» завжди цікаво побувати в різних ЗМІ, подивитися на «внутрішню кухню» редакцій. Можливо, в майбутньому – на своє робоче місце. Не дивлячись на складні погодні умови, 6 лютого студенти-журналісти 4 курсу відвідали головну радіостанцію міста Бердянськ – «Азовська хвиля», 106.0 FM. Асистентка кафедри соціальних комунікацій, радіоведуча Олена Созанська, провела екскурсію територією медіахолдингу «PRO100». Вона показала студію телекомпанії «Юг» та продемонструвала на практиці, як треба спілкуватися у прямому ефірі «Азовської хвилі». Олена Володимирівна поділилась власним досвідом роботи у цій сфері, зазначила, що ця професія – суцільне задоволення.

Випускники поспілкувалися з музичним редактором радіостанції, Семеном Шатурський, який пояснив специфіку роботи діджея. Насамперед, він повинен відчувати ритм, музику, вміти імпровізувати, цікавитися новинами та бути завжди на позитиві. Радіоведучий повинен знати програму Sound Empire – автоматизація радіомовлення, яка містить вікно реклами та весь плейліст. Не менш важливою є програма Adobe Audition – редактор аудіофайлів, у якій можна монтувати записи, накладати на них музику. З Audition студенти знайомі, адже під час вивчення радіовиробництва створюють власні медіапродукти. Також ми мали змогу познайомитися з діджейкою, випускницею БДПУ, Кристиною Лисенко, яка у цей час була у прямому ефірі, записувала рекламні блоки та їх монтувала. Завдяки спілкуванню з професіоналами здалося, що нічого складного у цій професії немає. Треба працювати над собою, запам’ятовувати і з досвідом все стане на свої місця.

Вікторія Грицай,

студентка-журналістка 4Ж групи


 

XI конференція журналістів-розслідувачів

 

Цьогорічна конференція журналістів-розслідувачів, що проводиться уже в одинадцяте, зібрала 350 учасників з 13 країн світу: США, Канади, Австрії, Данії, Сербії тощо. Організовує цей захід Інститут розвитку регіональної преси – небюджетна громадська організація, заснована у 2006 році, яка сприяє розбудові демократичного громадянського суспільства шляхом розвитку професійних, життєздатних та плюралістичних ЗМІ в Україні.

Упродовж трьох неймовірно насичених днів тема «Журналістика розслідувань у новій медіа-реальності» обговорювалася у форматі дискусійних панелей, презентацій, воркшопів. Власним досвідом поділилися більш ніж півсотні спікерів.  Серед учасників була завідувачка кафедри соціальних комунікацій Юлія Мельнікова.

У рамках конференції паралельно надавалися юридичні консультації та відбувалися такі заходи: у холі упродовж трьох днів презентували програму перевірки будь-якої компанії чи фізичної особи в YouControl на плазмовому дисплеї в режимі лайф, провели фотоконкурс із тематичними атрибутами для учасників конференції. Команда Bihus.Info надала можливість долучитись до змін через викриття корупційних схем, дізнатись про нові IT-інструменти для розслідувачів і отримати правову допомогу від юристів, що зберегли понад мільярд гривень для бюджету за 2 роки. Представники лабораторії цифрової безпеки консультували з питань захисту соціальних мереж і пошти, сканування комп’ютера на віруси. Проводилися групові сеанси психотерапії для журналістів-розслідувачів. Працював пункт тестування на ВІЛ від Teenergizer, де всі охочі учасники та учасниці змогли пройти експрес-тест.

Цей потужний захід відбувся за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI), Politiken Fonden, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Internews Ukraine, IREX та International Media Support (IMS), спільноти розслідувачів #n_ost, Інституту демократії, медіа та культурних обмінів (IDEM).

 

Дар’я Демченко, кореспондентка «Університетського слова»

Фото – з особистого архіву Ю. Мельнікової


 

Стажування як джерело натхнення

На чотири дні завідувачка кафедри соціальних комунікацій, доцентка Юлія Мельнікова та ще 25 освітян з усієї України занурилися в атмосферу недискримінації, цінностей прав людини, журналістської етики.

Друга сесії «Академії з прав людини для викладачів і викладачок журналістики», що проходила в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка  з 27 по 30 листопада, була об’єднана темою «Громадянська журналістика: іноземний досвід, рівність та недискримінація в роботі українських ЗМІ».

День, що відкривав роботу другої сесії, був присвячений моделі Громадянського телебачення Німеччини та імплементації досвіду в українських медіа.

Модерували знайомство «академіків» з моделлю громадянських медіа заступник директора Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, доцент Євген Цимбаленко і координатор Академії, доцент Костянтин Шендеровський. Від німецького мовника модель презентував професор Вольфаганг Рессман (Dr. Wolfgang Ressmann), Федеральний Голова Федеральної Асоціації Громадянських ЗМІ. Подробиці за посиланням: http://us.bdpu.org/stazhuvannia-iak-dzherelo-natkhnennia.html

 


Активна профорієнтаційна робота триває

Профорієнтація є важливою складовою професійної діяльності викладачів Бердянського державного педагогічного університету.                 26-29 листопада 2019 року робоча група у складі доцента кафедри соціальних комунікацій Людмили Кондакової, доцента кафедри комп’ютерних технологій в управлінні та навчанні й інформатики Ганни Алєксєєвої, асистента кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти                     Наталії Михайленко відвідала заклади загальної середньої освіти м. Волновахи та Волноваського району, м. Вугледара Донецької області. Загалом профорієнтаційною роботою було охоплено 19 шкіл даного регіону, близько 700 здобувачів загальної середньої освіти 9-11 класів.

Представники педагогічного колективу та школярі були ознайомлені з історією та сучасним станом Бердянського державного педагогічного університету: діяльністю факультетів та спеціальностями, за якими готують фахівців; професорсько-викладацьким складом; матеріально-технічною базою; роботою органів студентського самоврядування; перспективами стажування за кордоном та майбутнього працевлаштування; можливостями неформальної освіти та особистісного саморозвитку, які створює університет. Особлива увага школярів зверталася на вибір предметів ЗНО, необхідних для вступу, та свідомий вибір пріоритетів при поданні заяв до закладів вищої освіти під час вступної кампанії 2020 року.

Дякуємо за спряння в організації поїздки деканові факультету філології та соціальних комунікацій Валентині Юносовій, деканові факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти – Вікторії Жигірь, деканові факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти – Ларисі Казанцевій, а також висловлюємо щиру вдячність директорам шкіл та представникам педагогічного колективу за гостинний та теплий прийом!


 

«Містер Університет-2019»

Довгоочікувана подія – конкурс «Містер Університет-2019» – відбулася 28 листопада в актовій залі першого корпусу Бердянського державного педагогічного університету.

Церемонію вручення нагород проводила проректорка з науково-педагогічної роботи Вікторія Ліпич, яка висловила думку, що абсолютно всі учасники креативні, романтичні, стильні, розумні, неперевершені, сильні мужні та надійні, а тому гідні титулу «Містер Університет-2019» і всіх номінацій.

Цього року перемогу і легендарне звання «Містер Університет-2019» здобув Микола Оверченко (ГЕФ).

Почесне друге місце посів Кирило Азаров (ФППОМ), який отримав титул «Віце-містер Університету». Інші учасники також не залишилися без відзнак:

Містер Романтика – Богдан Лозінський (ФФМКТО)

Містер Популярність – Дмитро Мироненко (ФФСК)

Містер Стиль – Данило Мацухов (ФФКСЗЛ)

Містер Креатив – Богдан Корольов (ФДССО)


 

«Де живе твій страх»

26 листопада молода бердянська письменниця, випускниця Бердянського державного педагогічного університету, Дар’я Шатіло презентувала в Бердянському художньому музеї імені І. І. Бродського свою нову, вже четверту за рахунком, книгу «Де живе твій страх».

Послухати про творчий доробок та поспілкуватися із авторкою завітали студенти-філологи та студенти-журналісти, а також професорки кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ольга Харлан та Ольга Новик, асистентка Тетяна Свіца та доцент кафедри соціальних комунікацій Роман Костромицький.

 


Майстерня фотографії для юних кореспондентів

26 листопада у 4 корпусі Бердянського державного педагогічного університету відбувся майстер-клас з фотомайстерності від доцента кафедри соціальних комунікацій Романа Костромицького для юних кореспондентів –представників прес-центрів шкіл міста Бердянська.

У гості завітали ЗЗСО № 1 – редакція «Запальнички», ЗЗСО № 2 – редакція «The Citadel», багатопрофільна гімназія № 2 – редакція «Об’єктив», ЗЗСО № 3 – редакція «Стартуємо», гімназія № 3 «Сузір’я» – «Потійська, 13», ЗЗСО № 5 – редакція «Прогресивна молодь», ЗЗСО № 11 – редакція «SMASH: новий погляд», ЗЗСО № 20 – редакція «Юнкор», муніципальний ліцей – редакція «В камышах».

Майстер-клас проводився у рамках VIII Бердянського міського фестивалю шкільних прес-центрів «Прес-хвиля-19–20», організатором якого виступила студія «Юн-прес» Центру дитячо-юнацької творчості (керівник – Анжеліка Бабич). Кафедра соціальних комунікацій традиційно є партнером цього фестивалю, що дозволяє популяризувати спеціальність «Журналістика» в нашому закладі вищої освіти, зацікавити потенційних абітурієнтів та познайомити їх із матеріально-технічною базою, зокрема лабораторіями радіожурналістики та тележурналістики.

 


Тижневий інтенсив у Львові

У Львові відбулася 5-денна школа культурного менеджменту з 18 по 22 листопада.

Учасники курсу упродовж тижня мали змогу відвідати тренінги та майстер-класи з основ проектного менеджменту, техніки написання заявки, фандрейзингу та шляхів залучення ресурсів, інструментів налагодження командної роботи та комунікації.

Учасниками школи стали не тільки медійники, а й представники пластунів та волонтерських організацій, режисери та бібліотекари, головні редактори, студенти.

Бердянський державний педагогічний університет представляла завідувачка навчальної лабораторії телерадіожурналістики – Світлана Литовченко.

КАДРИ управління – проєкт, орієнтований підтримати розвиток аудіовізуального мистецтва в Україні через підсилення менеджменту творчих організацій.


Літературний альманах «Вітрила» дорослішає!

 

У малій актовій залі БДПУ студенти-філологи та викладачі кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства презентували тринадцятий випуск студентського літературного альманаху «Вітрила».

Кафедру соціальних комунікацій представляли зі своїми творчими здобутками студенти-журналісти Сергій Сінча, Людмила Кравченко та Дарина Тестова.

 


Дебютували філологи і журналісти

 

Фінальна серія щорічного фільму талантів молодого покоління закінчилася 20-го листопада дебютом факультету філології та соціальних комунікацій. Не можна сказати, що хтось був кращим, чи в когось щось не вийшло, адже це був неперевершеній виступ з піснями та сценками, танцями та віршами. Молоді та креативні, вони ще не мають якихось шаблонів, вони не обмежені в своїх прагненнях та мріях. Енергійні та сміливі, цілеспрямовані та неперевершені. Кожен з них став частинкою цього дійства, утворюючи цілісну феєрію талантів.

Приємно вразили журналісти-початківці своїм фотостартом – усіх глядачів на вході до актової зали чекала фотосушка, де були представлені роботи у різних жанрах – портрет, макрозйомка, міський пейзаж.

 


Всі ми рівні

Покоління молодих та креативних

Неочікувана зустріч


Важливі гості у студентів-журналістів
У середу, 30 жовтня, викладачі кафедри соціальних комунікацій та студенти-журналісти факультету філології та соціальних комунікацій зустрічали Координатора Державного Департаменту США з питань американської допомоги в країнах Європи та Євразії Джеймса Куліковскі. Разом із паном Джеймсом кафедру відвідали координаторка Державного Департаменту США з питань американської допомоги для України Ерін Спітцер, директорка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Сюзан Фрітц.

 


Журналісти відвідали редакцію «Південної зорі»

22 жовтня студенти другого курсу спеціальності журналістика разом з асистентом кафедри соціальних комунікацій Анжелікою Бабич відвідали редакцію міської газети «Південна зоря».

Юлія Тисленко розповіла історію газети, показала маленьку інсталяцію з додаткових газет: для дітей – «Дзензик», для садівників – «6 соток», для аналітиків – «Азовський вісник», які випускались до 2012 року.

Гості завітали до Світлани Тітової, яка розповіла про труднощі газетного видавництва сьогодні та реальні уповноваження журналіста. Студентам пощастило зустрітись та поставити кілька питань головному редактору Віктору Михайличенко. Він згадав, що привело його у журналістику, через які етапи пройшов та скромно назвав відомих людей, з якими йому пощастило спілкуватись.

Наприкінці молоді журналісти зайшли до Олександра Старикова. Він розказав про власні студентські роки, поділився особистим досвідом та порадив майбутнім колегам вже зараз напрацьовувати матеріал. Та запевнив, що редакція із задоволенням чекає на молодих спеціалістів.

Тетяна Волканова, кореспондентка «Університетського слова»

Фотографії: Анжеліка Бабич

 


«Методологія викладання журналістики конфлікту»

3-4 жовтня 2019 року доцентка кафедри соціальних комунікацій Анастасія Носко взяла участь у тренінгу з методології викладання журналістики конфлікту, що проводився Українським інститутом медіа та комунікацій (м. Київ)


Права людини в медіа: від розуміння до змін

26-28 вересня 2019 року завідувачка кафедри соціальних комунікацій, доцентка Юлія Мельнікова взяла участь у першій сесії підвищення кваліфікації в Академії з прав людини для викладачок журналістики (м. Київ).


Тренінг «Технології радіо: математика, лінгвістика, психологія і магія»

27 вересня 2019 року студенти-журналісти Анастасія Чередниченко (2ж) та Олександра Полякова (4ж) відвідали тренінг радіоведучої та співачки Соні Сотник («Радіо Рокс») на тему: «Технології радіо: математика, лінгвістика, психологія і магія», що відбувся в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.


 

Поповнення у журналістській родині

 


«Благослови, мати, весну зустрічати…»

Підтримай найкращий відеоролик!

Медіадизайн для журналістів

На честь Ганса Христіана Андерсена. Міжнародний день дитячої книги

Вікторина для перевірки знань з української мови

Майстерність телеведучого та радіоведучого для учасників «Юн прес»

Журналістика під час виборчий перегонів

Практика студентів-журналістів

Фактчек для журналістів

А конкурс триває!

Робота роботою, але зробити селфі – це святе

Масляна в гостях у студентів-журналістів

Масляна в гостях у студентів-журналістів