Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Безікович (Бесікович) Абрам Соломонович

Наукометрика

Безікович (Бесікович) Абрам Соломонович

11.01.1891, м. Бердянськ – 02.11.1970, м. Кембрідж

Випускник Бердянської чоловічої гімназії, математик. Народився в караїмській сім’ї Соломона Безіковича, який працював ювеліром. 6 червня 1908 р. отримав свідоцтво зрілості Бердянської чоловічої гімназії. Вже з дитинства захоплювався математикою, у 1912 р. закінчив Петербурзький університет і опублікував статтю з теорії ймовірності. Коли в ході Першої світової війни в 1916 р. в Пермі відкрилося відділення столичного університету, Безікович А. став працювати там професором математики.

У 1920 р. він повернувся до Петрограда, де викладав математику в alma mater і педагогічному інституті.

На початку 1920 р. молодий учений направив документи для здобуття стипендії Рокфеллера для навчання за кордоном, але радянська влада заборонила виїзд, навіть не чекаючи результатів конкурсу. Тоді Абрам Соломонович зважився на втечу і вночі перейшов кордон з Фінляндією.

Наприкінці 1924 р. почав працювати в Копенгагені, таки отримавши річну дотацію від фонду Рокфеллера.

У 1925 р. На кілька місяців приїхав до Оксфорда, де познайомився з математиком Г. Харді і той рекомендував Безіковича в університет Лівер-пуля. Пропрацювавши в цьому університеті в 1926 – 1927 рр., Безікович А. перебрався до Кембриджа і осів там назавжди. Спочатку був університетським лектором, а з 1930 р. Став fellow Трініті коледжу Кембриджа, де і працював до відставки. Там виховав плеяду відомих учених, серед яких – видатний математик і фізик Герман Бонді. Проблематика вивчення Безіковича А. була пов’язана з теорією періодичних функцій.

За розвиток математики вчений отримав низку нагород і в 1934 р. Був обраний членом Лондонського Королівського товариства.

Вийшов у відставку в 1958 р., після чого здійснив кілька поїздок до США, де читав лекції в університетах. При цьому домівкою Абрама Соломоновича залишався Кембридж. Про зустрічі в Кембриджі з Абрамом Безіковичем згадував професор Річард Кейнс – праправнук Чарльза Дарвіна і племінник економіста Джона Кейнса.

І. І. Лиман