Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

bdpu.zp@gmail.com
rector_bdpu@ukr.net

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4 Тимчасово переміщений до: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66

Сьомик Валентин Петрович

Наукометрика

Сьомик Валентин Петрович

20.05.1939, м. Бердянськ Запорізької обл. Випускник БДПІ ім. П. Д. Осипенко.

Закінчив школу № 5 із золотою медаллю і фізико-математичний факультет Бердянського педінституту, кілька місяців працював на кафедрі математики, згодом вступив до аспірантури Інституту кібернетики АН УРСР, захистив кандидатську дисертацію з трансляторів з алгоритмічних мов для перших радянських ЕОМ, був направлений у нововідкритий московський Інститут електронних керуючих машин, лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ» в 1981 р., завідувач відділу Інституту проблем інформатики АН СРСР.

З 1974 р. Сьомик В. був одним із головних конструкторів Системи малих ЕОМ в СРСР і країнах РЕВ, керівник спільних робіт з дослідження і створення програмного забезпечення для СМ ЕОМ і вимірювально-обчислювальних комплексів і автоматизованих робочих місць на їх основі, яких тільки в СРСР було випущено більше 60 тис. З 1983 р. Сьомик В. брав участь у фундаментальних дослідженнях зі створення нових поколінь обчислювальних систем країн РЕВ і здійснював наукове керівництво найважливішим комплексним науковим проектом «Технологія програмного забезпечення ЕОМ нових поколінь». Сьомик В. є автором понад 90 наукових робіт, опублікованих у нашій країні і за кордоном. Ці роботи становлять теоретичну основу для проектування перспективних засобів програмного забезпечення ЕОМ. Протягом багатьох років Сьомик В. викладав в МІРЕА на базовій кафедрі «Системне програмування». За його активної участі підготовлено й випущено понад 250 кваліфікованих фахівців у галузі обчислювальної техніки.

Валентин Петрович народився вБердянську20 травня 1939 р. у скромній, але дуже шанованій робітничій родині: батько працював залізничним майстром на дослідному нафтомаслозаводі.

Закінчивши школу№ 5із золотою медаллю, навчався (1956-1961) на фізико-математичному факультеті Бердянського педінституту за спеціальністю «Математика і фізика».

Наступним етапом життя стало навчання в аспірантурі Інституту кібернетики АН УРСР (1961–1964), згодом робота в цій науковій установі, захист кандидатської дисертації за темою «Деякі питання автоматизації складання трансляторів» (1965). Подальший життєвий шлях Валентина Петровича пов`язаний з Інститутом електронних керованих машин (м. Москва) та Інститутом проблем інформатики (РАН).

Лауреат державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ» (1981).

З 1974 р. Сьомик В. П. був одним з головних конструкторів Системи малих ЕОМ в СРСР і країнах РЕВ, керівник спільних робіт з дослідження та створення програмного забезпечення для СМ ЕОМ і вимірювально-обчислювальних комплексів та автоматизованих робочих місць на їх основі, яких тільки в СРСР було випущено більше 60 тисяч. В 1981 році він став лауреатом державної премії СРСР в галузі науки і техніки «За створення СМ ЕОМ».

З 1983 р. Сьомик В. П. брав участь у фундаментальних дослідженнях щодо створення нових поколінь обчислювальних систем країн-членів РЕВ і здійснював наукове керівництво по найважливішому комплексному науковому проекту «Технологія програмного забезпечення ЕОМ нових поколінь», під якими тоді в першу чергу розумілися персональні ЕОМ, інтелектуальні ЕОМ 5-го покоління і цифрові мережі на їх основі.

Численні наукові роботи (понад 110) В. П. Семика, опубліковані в СРСР і за кордоном, складають теоретичну основу для проектування перспективних засобів програмного забезпечення ЕОМ і використовується в навчальних цілях донині. За його участі в МІРЕА підготовано понад 250 кваліфікованих спеціалістів в галузі обчислювальної техніки.

Він вперше організував технологічну систему виробництва програм як промислового продукту, що охоплює повний життєвий цикл від проектування до застосування в народному господарстві. Одним з результатів цієї системи було створення в Бердянську відділу, а потім і філії ІПІАН та Фонду алгоритмів і програм АН СРСР в його складі, засновником і куратором яких, природньо, був Валентин Петрович, що і зіграло в свій час провідну роль в інформатизації міста.

Помер В. П. Сьомик в Москві 10 грудня 1990 року. Похований на батьківщині в Бердянську.

Пам`ятають вченого і в Інституті проблем інформатики РАН. В 2009 році у світ вийшло видання «Валентин Петрович Сёмик» із серії «Материалы к биобиблиографии ученых ИПИ РАН».

Література:

Семик Валентин Петрович // Энциклопедия Бердянска : в 3 т. – Мелитополь, 2015. – Т. 3 : С – Я. – С. 60-61.

Тонких Н. Памяти выдающегося ученого: наследие Валентина Сёмика / Наталия Тонких // Бердян. ведомости. – 2013. – 6 июня (№ 23). – С. 13.

Сосницкий А. Ученый с мировым именем: памяти выдающегося ученого, организатора науки и человека бердянца Сёмика Валентина Петровича / Александр Сосницкий // Півден. зоря. – 2012. – 11 груд. ( № 140). – С. 3

Сьомик Валентин Петрович: [некролог] // Півден. зоря. – 1990. – 14 груд. (№ 198). – С. 4.

***

Сукач Г. Каталог конвертов : Бердянск и бердянцы. Бердянск. Страницы истории. Художественный музей им. И.И.Бродского. Фауна Азовского моря. Спорт в Бердянске / Г. Б. Сукач. – Бердянск: Типография ЧП «Пустовик Ю. А.», 2004. – 70 с. : 8 открыток. – Из содерж. : № 50 : В. П. Сьомик. – С. 27.

https://zounb.zp.ua/resourse_/2019/5