Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

8 жовтня в актовій залі головного корпусу БДПУ, в рамках «Тижня педагогіки», студентами бакалаврату гуманітарно-економічного факультету факультету було представлено майстер-клас з педагогічної майстерності (керівник – доцент кафедри педагогіки Голік О. Б. , а саме – літературно-музичну композицію «Україна – понад усе!». Сюжет розгортається у період трагічної історії УПА, коли молоді дівчата проводжали у бій своїх коханих чоловіків з надією на їхнє повернення. Постанова змальовує образ традиційних проводів, присяги вояків, жіночої скорботи та впевненої рішучості до помсти за полеглих. Помсти, в першу чергу, за долю України. Літературно-музична композиція спрямована на виховання патріотичних почуттів у школярів та студентів, допомагає у вивченні історії нашої держави шляхом її креативного втілення в театралізованій формі. У процесі написання сценарію, режисури та акторського втілення образів, студенти-історики набули професійних навичок, які сприятимуть подальшому розвитку педагогічної техніки та будуть використані в майбутній педагогічній діяльності при підготовці фрагментів театралізованих уроків та виховних заходів.


У вівторок 8 жовтня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ в рамках проведення тижня педагогіки відбувся педагогічний квест «МАНДРИ В МАЙБУТНЄ».

Організатори цього заходу − викладачі кафедри педагогіки (доценти Олена Голуб, Надія Щербакова, Анжеліка Лесик) і студенти магістратури ФППОМ ставили за мету в цікавій та невимушеній атмосфері співпраці й творчості долучити студентів I курсу спеціальності 013 Початкова освіта до вирішення актуальних педагогічних проблем.

Студенти, учасники квесту, об’єдналися в чотири команди, кожна з яких рухалась за окремим маршрутом та розв’язувала на спеціально створених локаціях різні цікаві завдання щодо особливостей педагогічної діяльності вчителя початкових класів в умовах НУШ. Зокрема, вони аналізували висловлювання відомих педагогів з позиції сучасності, згадували казки свого дитинства, розгадували ребуси, занурювалися у світ педагогічних понять.

Останньою локацією була лабораторія НУШ. Атмосфера сучасного освітнього простору надихнула учасників педагогічного квесту на міркування про те, яким має бути образ вчителя Нової української школи.

Усі завдання майбутні фахівці виконували вправно і швидко. Вони узагальнили та поповнили свої педагогічні знання і водночас налаштувалися на подальшу наполегливу працю з опанування майбутньої спеціальності.

Закінчився педагогічний квест нагородженням команд-учасників почесними грамотами, а також солодкими подарунками від профкому БДПУ.

 

 


 

На факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв Тиждень педагогіки традиційно відкрився фотовиставкою. Її організатор – доцент кафедри педагогіки Л.Г. Ярощук. Цього року студенти представили свої роботи «Перші кроки до омріяної професії». Експонатами виставки стали світлини, виконані на досить якісному рівні майбутніми педагогами, які намагалися передати свої різноманітні відчуття від спілкування з молодшими школярами. Студенти креативно підійшли до виконання завдань, проявили сумління в оформленні своєї роботи.


ФЕСТИВАЛЬ НАУКИ НА КАФЕДРІ ПЕДАГОГІКИ

На кафедрі педагогіки факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (http://bdpu.org/faculties/fppom/) фестиваль науки традиційно розпочався фотовиставкою. Її організатор – доцент кафедри педагогіки Л.Г. Ярощук . Цього року студенти представили свої роботи «Все починається з любові, все починається з добра (В. Сухомлинський)». Експонатами виставки стали більше ста світлин, виконаних на досить якісному рівні, майбутніми учителями, які намагалися передати свої різноманітні відчуття від подорожі в музей Василя Олександровича Сухомлинського. Студенти змогли відчути атмосферу Павлиської середньої школи, побувати в квартирі великого Вчителя, вклонитися Людині, яка все своє серце віддала дітям.

Уже стало доброю традицією у межах проведення фестивалю науки в Бердянському державному педагогічному університеті звітувати про результати студентських наукових досліджень на засіданнях секцій. Так, цьогорічне обговорення наукових проблем майбутніх педагогів присвячене різним аспектам реалізації концептуальних засад ключової реформи освіти на різних рівнях навчання.

Секція розпочалась із привітання деканом факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, професором Людмилою Вікторівною Коваль усіх присутніх і нагородила подякою доцента Ірину Анатоліївну Барбашову за керівництво науковою роботою магістранти Анни Дресвянникової, яка стала призером «ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Початкова освіта»»

Для виступу на студентській секції «Реалізація концептуальних засад ключової реформи освіти на різних рівнях навчання», на яку було подано 28 тез доповідей, було відібрано на конкурсній основі 7 найкращих, присвячених актуальним темам.

Під керівництвом викладачів кафедри педагогіки студенти презентували власне бачення оновлення початкової школи, ділилися враженнями про практичний педагогічний досвід, здобутий під час виробничої та асистентської практик, а також мали можливість продемонструвати актуальність магістерських робіт здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Презентація результатів досліджень викликала велику цікавість як у студентів, так і у викладачів. Хочеться відмітити не тільки велику кількість запитань до доповідачів присутніх викладачів і майбутніх учителів, але й високий рівень уміння формулювати запитання студентами.

Студенти, які були присутні на засіданні, активно долучилися до обговорення наукових проблем. Кращою одноголосно визначено доповідь студентки 42 ПО групи напряму підготовки 6.010102 «Початкова освіта» Юлії Логозинської та відзначено грамотою ректора «За найкращу наукову доповідь».

Із заключним словом звернулась завідувач кафедрою педагогіки, професор Лариса Олександрівна Лісіна до присутніх на секції студентів та викладачів і наголосила на важливості одержання досвіду дослідницької роботи та презентації її результатів для майбутньої професії ще в студентські роки. Відмітила високий рівень дослідницької культури майбутніх педагогів, і нагородила грамотами всіх доповідачів.

Наукова секція викладачів кафедри педагогіки, на якій виступи були об‘єднані темою «Підготовка майбутнього вчителя нової української школи: теоретичний аспект», проводилась у формі круглого столу. Було обговорено, як завжди з переходом до плідного диспуту, важливі проблеми підготовки фахівців, зокрема, розглянуто актуальність питання підготовки майбутнього вчителя до конструювання освітніх технологій та визначення критеріїв ефективності цієї підготовки, та актуалізовано важливість лінгводидактичної підготовки майбутніх учителів до моделювання уроку. Розглянуто вплив рівня розробленості теоретичних аспектів проблеми змісту методичних знань та вмінь майбутнього вчителя трудового навчання та технологій на ефективність його методичної підготовки. Обґрунтовано важливість сформованості пізнавальної активності, та її складової – пізнавального інтересу у вчителя, та на прикладі викладання історії педагогіки визначено шляхи активізації пізнавальних інтересів студентів на заняттях з історії педагогіки. Визначено роль психофізичних дій у діяльності вчителя, який є режисером і актором власної педагогічної діяльності. Зазначено, що поза увагою науковців залишився такий аспект, як виховання відповідальності в учнів і визначено напрямки підготовки майбутнього педагога до її формування у дітей молодшого шкільного віку. Характеризуючи педагогічний досвід з розвитку чуттєвої сфери молодших школярів, наголошувалось на недостатньому рівні усвідомлення вчителями особливостей функціонування сенсорних процесів дитячої особистості. Також було розглянуто актуальну теоретико-методичну проблему професійної підготовки майбутнього вчителя до організації навчального діалогу, досліджено проблеми лінгводидактичної підготовки майбутніх учителів початкової школи до моделювання уроку української мови. Також увагу приділено і вихованню моральної культури майбутніх учителів. Було доведено, що вивчаючи педагогічну діяльність відомих педагогів, студенти практично формують свою моральну культуру.

В рамках фестивалю науки в актовій залі головного корпусу БДПУ пройшли Конкурси сценічної майстерності. Вони стали завершальним етапом для студентів 3-го курсу гуманітарно-економічного факультету, 3-4 курсів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (http://bdpu.org/faculties/fppom/) з вивчення дисципліни «Організація і режисура виховних заходів» (викладач канд. пед. наук, доцент кафедри педагогіки Голік О.Б.

Під час вивчення даної дисципліни студенти дізнались багато цікавого: про специфіку організації та режисури виховних заходів, театралізовані уроки, оволоділи навичками режисера, розвинули інтелектуальні здібності та творчий потенціал, педагогічну техніку.

Отримані знання, студенти закріплювали шляхом розробки авторських сценаріїв, які вони зможуть використати на початку своєї педагогічної діяльності.

На розсуд глядачам студентами-істориками була представлена постановка «Українські Вечорниці». Головною задачею було: передача атмосфери життя українського селянина у кінці 18 століття, обрядів, звичаїв, традицій, які ми так любимо і пишаємось. Постановка була спрямована на учнів старшого шкільного віку. Метою цього дійства є формування уяви про традиції та обряди нашого народу, виховання любові до української культури та перенесення і ознайомлення учнів із минулим нашої країни.

Студенти-хореографи представили театралізовану виставу «Одне життя – один вибір», розраховану на учнів старших класів. Своєрідна філософська казка про добро і зло, кохання, життєві спокуси та моральні цінності.

Студенти-музиканти представили театралізовану виставу «Ніч у музичній школі», розраховану на учнів 3-4 класів. Метою вистави було зацікавлення молодших школярів музикою та ознайомлення їх із музичними інструментами , їх звучанням та роллю в оркестрі. Виховання високих моральних якостей, розвинення музичних здібностей.

Студенти пройшли всі етапи підготовки: від формування ідеї до втілення її у життя. Сценарій, музика, декорації, образи, акторська та режисерська діяльність є результатами їх плідної праці. Фрагменти казки, історичні факти, професійно поєднанні у виставах викликають відчуття естетичного задоволення та неабиякий інтерес.

Сподіваємось, що набуті студентами уміння і навички стануть у пригоді у подальшій професійній діяльності.

В рамках фестивалю науки 15.05.2019 р. та 16.05.2019 р. доцентом кафедри педагогіки А.О. Малихіним були організовані і проведені тематичні екскурсії до музею міста Бердянська «Освіта в Бердянську і Бердянському повіті наприкінці ХІХ – початку ХХ століття», «Організаційно-педагогічна діяльність барона М.О. Корфа в Бердянському повіті» для студентів 2 курсу факультету фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти. Під час екскурсії студенти факультету із зацікавленістю сприймали відомості про стан розвитку освіти в Бердянську і Бердянському повіті наприкінці ХІХ ст., про внесок Бердянського земства в становлення і розвиток шкільної справи, про відомих випускників Бердянської чоловічої гімназії, про діяльність М.О. Корфа щодо організації та проведення в стінах чоловічої гімназії, прогресивного на той період явища в житті педагогічної громадськості – вчительських з’їздів.

На нашу думку, погляд в педагогічне минуле сприятиме більш свідомому ставленню майбутніх педагогів до майбутньої професійної діяльності.


 


Олімпійські змагання з педагогіки

20 лютого 2019 року викладачами кафедри педагогіки було організовано й проведено І тур Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» серед студентів, які навчаються за спеціальностями 013 «Початкова освіта», 014 «Середня освіта (за предметними спеціалізаціями)» та 015 «Професійна освіта».

У І турі брали участь 37 студентів з 2-их та 3-іх курсів п’яти факультетів: гуманітарно-економічногопсихолого-педагогічної освіти та мистецтвфізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освітифізичного вихованняфілології та соціальних комунікацій.

Завданням олімпіади є виявлення педагогічно обдарованих студентів, розвиток та реалізація їх професійних здібностей, а також стимулювання творчих пошуків. За умовами проведення олімпіади її учасники виконали тестові завдання різного рівня складності, що дозволило виявити їхні знання з усіх розділів педагогіки, уміння критично аналізувати сучасні тенденції в освіті.

За підсумками І етапу Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Педагогіка» ІІ місце посіли Кривицька Владислава (2 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Математика)) та Цибулька Владислав (2 курс, ФФМКТО спеціальність 015 Професійна освіта (Комп’ютерні технології); ІІІ місце – Проценко Владислава (2 курс, ГЕФ спеціальність Середня освіта (Історія)), Кузьменко Вікторія (3 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Математика)), Закора Маргарита (2 курс, ФФМКТО спеціальність 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології)).

Щиро вітаємо призерів та всіх учасників олімпіади й бажаємо в подальшому досягти нових наукових звершень, наполегливо працювати над підвищенням рівня педагогічної майстерності, зберігати й розвивати найкращі традиції Бердянського державного педагогічного університету .


 

9 листопада 2017 року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв у рамках Тижня педагогіки відбувся міжфакультетський Педагогічний брейн-ринг, на якому спільними зусиллями викладачів кафедри педагогіки організовано змагання команд «Розумники» (факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв), «Педагогіка в серці» (факультет філології та соціальних комунікацій), «Фрактали» (факультет фізико-математичної, комп’ютерної та технологічної освіти). Кожен із факультетів намагався зібрати в команду по 5 учасників – студентів різних курсів, які найкраще знають педагогіку.

Завдання, пропоновані учасникам, мали на меті виявити їхні педагогічні знання, логічне мислення, вміння діяти в непередбачуваних педагогічних ситуаціях тощо. Учасники команд проявили добрі знання з педагогіки, кмітливість та винахідливість, уміння нестандартно вирішувати складні педагогічні задачі.

Активність студентів під час брейн-рингу засвідчила їхню глибоку ерудованість і вміння працювати в команді, що є надзвичайно важливим на шляху становлення майбутнього педагога, незважаючи на отриманий фах.

У залі, де проходила гра панував позитивний настрій, атмосфера інтелектуальної жаги до перемоги кожної команди. Під час музичних пауз між конкурсами студенти спеціальності «Музичне мистецтво» Валерія Олійник та Карина Шатило дарували актуальні для цього заходу пісні.

Авторитетне журі (голова – професор Лісіна Л. О., члени – доценти Барбашова І. А., Голуб О. В., Голік О. Б.) об’єктивно оцінювало виконання командами кожного з 5-ти завдань. За результатами гри І місце між собою розділили команди «Педагогіка в серці» та «Фрактали», ІІ почесне місце посіла команда «Розумники».

Усі учасники отримали грамоти та солодкі подарунки, які люб’язно надав профспілковий комітет (голова – Лола В. Г.)

Переконані, що Педагогічний брейн-ринг, проведений викладачами кафедри (доцентами Малихіним А. О. та Щербаковою Н. М.) буде добрим початком колективних міжкафедральних заходів педагогічного спрямування і сприятиме формуванню іміджу університету.

  


Практика в дитячих оздоровчих таборах – важлива умова професійного становлення майбутнього фахівця

У рамках проведення Тижня педагогіки 6 листопада 2017 року відбувся захист практики в дитячих оздоровчих таборах (керівник – доцент Лесик А. С.), яку проходили студенти 33-34 груп спеціальності «Практична психологія» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Усі студенти погодилися, що літня педагогічна практика стала тим компонентом, який поєднав якісну теоретичну підготовку майбутніх практичних психологів з практичною діяльністю. Саме під час практики студенти мали можливість проявити себе як мудрі вихователі, креативні вожаті, просто добрі друзі дітей, які відпочивали цього літа в сонячному Бердянську, на узбережжі теплого Азовського моря.

Практика в дитячих оздоровчих таборах показала, що студенти, які систематично відвідували лекційні заняття, творчо підходили до виконання самостійних і практичних завдань з курсу «Методика виховної роботи в дитячих оздоровчих таборах», повністю готові до виконання професійних обов’язків працівників ДОТ.

Базами літньої педагогічної практики студентів третього курсу факультету ППОМ спеціальності «Практична психологія» були дитячі оздоровчі табори міста Бердянська та Бердянського району із цілодобовим режимом проживання: ДОЦ «Червона гвоздика», «Факел», «Молода гвардія», «Морська хвиля», «Райський куточок».

Під час захисту студенти продемонстрували свою зацікавленість різними проблемами організації практики в ДОТ, зокрема творчість у згуртуванні дитячого колективу, проведенні свят і тематичних заходів, можливість урахування індивідуально-психологічних особливостей дітей різних вікових груп.

Світлини з практики в ДОТ та захисту


Уже третій рік поспіль, у рамках проведення тижня педагогіки, студенти спеціальності «Початкова освіта» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв долучаються до таємниць минулого.

7 листопада усіх охочих було запрошено на майстер-клас із виготовлення Сонячного  коня. Усі присутні мали змогу розширити уявлення про народні традиції, виховання, історію, особливості виготовлення оберегових ляльок із мішковини, прядивної мотузки  та їх призначення.

Постійними організаторами заходу «Бабусині ляльки: виховний потенціал» виступили доцент кафедри педагогіки Лілія Ярощук та доцент кафедри початкової освіти Катерина Степанюк.

Зокрема, вони розкрили значення цього оберегу – символу  родючості і міцної влади, сили, добра і світла, що приносить у дім успіх і щастя. Символічною  є також грива коня, яка нагадує сонячні промені.

Привітала студентів декан факультету, яка зазначила, що сьогодні особливо гостро стоїть питання саме українських звичаїв, про які ми не можемо забувати.

Проведення такого майстер-класу свідчить, що сьогодні одним із улюблених занять все частіше стає хенд-мейд (від англ. hand made — речі, створені руками). Особливо популярним є виготовлення народних ляльок як витворів мистецтва, як об’єктів гри, як предметів побуту.

Усі учасники заходу ще раз переконалися, що створення мотанок з прядивної мотузки – це своєрідна психотерапія, яка позитивно впливає на емоційний стан людини, дозволяє створити казковий барвистий світ,  сонячний ранок та радість. Отже, мистецтво виготовлення української народної ляльки уже кілька років поспіль забезпечує формування  професійної компетентності майбутніх учителів початкової школи, пробуджує відчуття власного коріння.

 Викладачі ФППОМ


Сьогодні, 6 листопада 2017 року, на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв розпочався тиждень педагогіки, який традиційно відкривається фотовиставкою. Цього року студенти представляють свої роботи «Перші кроки до омріяної професії» (керівник – доцент кафедри педагогіки Л. Г. Ярощук).

Експонатами виставки є більше ста світлин, виконаних на досить якісному рівні, майбутніх учителів, які намагалися передати свої різноманітні відчуття від спілкування з молодшими школярами.

Студенти креативно підійшли до виконання завдань, проявили сумління в оформленні своєї роботи.

Кафедра педагогіки висловлює подяку всім, хто долучився до виставки, за творчу активність, наполегливість і відповідальність.

 

Світлини з архіву кафедри.

Викладачі кафедри педагогіки


 

Інформаційний лист

 


14 вересня 2017 року на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв проходила Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти», присвячена 85-річчю заснування Бердянського державного педагогічного університету.

Метою конференції було обговорення стратегічних проблем модернізації вищої педагогічної освіти в контексті стандартизації початкової школи.

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Херсонський державний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Загалом долучитися до проведення конференції виявили бажання 237 науковців, аспірантів, молодих учених, студентів і вчителів, серед яких 22 доктори наук з різних регіонів України, Угорщини та Польщі. Вражає і географія учасників: Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського; Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка; ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка; Львівський національний університет імені Івана Франка; Київський національний університет культури та мистецтв; Національна музична академія України імені П.І.Чайковського; Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти; КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради; ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука»; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші.

Робота здійснювалася за 6 секціями, а саме: «Професійна підготовка майбутніх учителів початкової школи: стан та перспективи розвитку», «Психологічні аспекти підготовки майбутніх фахівців», «Актуальні проблеми підготовки магістрів початкової освіти», «Розвиток особистості молодшого школяра на етапі створення стандартів нового покоління», «Творчий потенціал мистецької освіти», «Актуальні проблеми підготовки здобувачів першого рівня вищої освіти».

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Колектив кафедри початкової освіти та організаційний комітет конференції висловлює подяку співорганізаторам та учасникам конференції.

Сподіваємось на плідну співпрацю в наступному році!

За матеріалами факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ