Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

Прийміть найщиріші вітання!

 


 

Прийміть найщиріші вітання!

 


 

Прийміть найщиріші вітання з нагоди Вашого ювілею!

 


Немає межі досконалості! Підвищуємо майстерність здобувачів вищої освіти за допомогою майстер класу з живопису ONLINEЯк малювати олією на полотні, які матеріали потрібні для живопису олією, що потрібно для живопису олією в цілому? Відповіді на ці та інші питання Ви знайдете на катедрі початкової освіти та мистецтв БДПУ.15 травня в 11.10 старша викладачка Ольга  КАЧЕРОВА разом із здобувачами освіти 21ПО гр. в онлайн режимі на платформі zoom провела майстер клас  з олійного живопису, та за 1 годину разом із студентами намалювали картину «Подих літа».Олійний живопис – це захоплюючий та яскравий світ, який Ви самостійно створюєте на полотні за допомогою олійних фарб, пензликів та мастихінів. Отримуйте новий досвід, знімайте стрес, заряджайтесь позитивом та надихайтесь – пишіть картини для себе та близьким. Спробувати себе в ролі художника, створити свою неповторну картину здатен кожен із вас – запрошуємо до БДПУ!


Організація проєктної діяльності молодших школярів засобами дистанційної освіти в умовах НУШ15 травня у рамках Днів науки доценткою катедри початкової освіти Катериною СТЕПАНЮК був проведений онлайн воркшоп  «Організація проєктної діяльності молодших школярів засобами дистанційної освіти».У Новій українській школі, відповідно до Державного стандарту початкової освіти (2018) одним із найважливіших питань є збільшення часу спілкування між учнями, учителем та учнями в класі, заміна репродуктивних технологій та методів навчання діяльнісними, продуктивними, проєктними. В умовах запровадження карантину важливим є налагодження дистанційного взаємозв’язку вчителя із здобувачами освіти. Саме тому на вимогу часу був проведений воркшоп для майбутніх учителів початкової школи. У реальному часі студенти 31 ПО групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв працювали з електронним конструктором книг writereader.com та представили у ролі укладачів власні книжечки для молодших школярів «Казки Василя Сухомлинського». Крім казки студенти розмістили коротку інформацію про видатного педагога, дібрали ілюстрації та сформували запитання за змістом прочитаного твору.  Важливим та зручним є можливість застосування конструктору навіть з телефону, доступ до редагування вчителем учнівських робіт та перегляд книжечок класу на поличці.Зазначимо, що досвід роботи з електронним конструктором writereader.com дозволяє додати до власної методичної скарбнички майбутніх учителів початкової школи іще один інструмент презентації результатів проєктної діяльності та розширить досвід використання електронних онлайн ресурсів у освітньому процесі Нової української школи.

 

За матеріалами катедри початкової освіти

 


ПЕРЕВЕРНУТЕ НАВЧАННЯ  В УМОВАХ НУШ14 травня ц.р., застосовуючи соціальну мережу Facebook, було проведено круглий стіл на тему «Перевернуте навчання іноземної мови в умовах НУШ». Метою заходу було ознайомлення з особливостями організації навчання англійської мови в початковій школі за технологіями перевернутого навчання. (група 41ПО, викладач − Ганна УДОВИЧЕНКО).Під час  обговорення студенти Марина Стельмах та Вікторія Хамула зазначили, що ця технологія дозволяє «перевернути» звичний освітній процес таким чином: домашнім завданням для учнів є перегляд відповідних відео фрагментів з навчальним матеріалом наступного уроку, учні самостійно проходять теоретичний матеріал, а у класі час використовується на виконання практичних завдань. Студенти Фаїна Тодорюк та Лілія Плотнікова визначили, що важливими перевагами такого навчання на уроках іноземної мови в умовах Нової української школи є розвиток самостійності у школярів,  стимулювання отримання додаткових знань та їх ефективне закріплення, спонукання учнів вчитися один у одного та ділитися власним досвідом.


Особливості навчання молодших школярів цифрового покоління на уроках математики в початковій школі У рамках Днів науки в Бердянському державному педагогічному університеті, 15 травня ц. р., у режимі он-лайн, застосовуючи платформу Zoom, було проведено практичне заняття «Особливості навчання молодших школярів цифрового покоління на уроках математики в початковій школі».Під час конференції студенти 31 ПО групи під керівництвом старшої викладачки катедри початкової освіти Тетяни НІКОНЕНКО мали можливість не тільки познайомитися з особливостями роботи здобувачів початкової освіти – представників цифрового покоління на уроках математики в умовах НУШ, але й продемонструвати різні форми та методи роботи направлені на навчання через діяльність і розкриття нового знання в контексті навчального дослідження.Майбутні вчителі початкової школи з цікавістю брали участь, адже розуміють, що незабаром стануть активними учасниками освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти.


Навчаємося самі, щоб навчати іншихВесна 2020 року стала новою сторінкою в історії світової та української освіти: глобальна проблема поширення коронавірусу зумовила  активізацію дистанційної форми навчання здобувачів як шкільної, так і вищої освіти. Отже, сьогодні перед учителями ЗЗСО та викладачами ЗВО стоїть важливе завдання: обрати платформу й засоби, які забезпечать належний рівень організації освітнього процесу.  На допомогу педагогічним працівникам  за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України було створено  оглядові освітні серіали, які висвітлюють алгоритми  організації навчальної взаємодії  вчителів/ викладачів і здобувачів освіти на період дистанційного навчання, особливості онлайн-сервісів і онлайн-інструментів, а також специфіку їх використання в освітньому процесі.Доцентка кафедри початкової освіти Лада ЧЕМОНІНА, ознайомившись зі змістом серіалів «Карантин: онлайн-сервіси для вчителів» і «Цифрові навички для вчителів», успішно пройшла тестування й отримала відповідні сертифікати. Нові знання ця викладачка успішно реалізує під час  лекцій і практичних занять зі студентами денної та заочної форм навчання.ОС Цифрові навички для вчителівТест на загальну цифрову грамотністьОглядовий освітній серіал «Карантин_ онлайн-сервіси для вчителів» 2020

ЦІКАВІ ІСТОРІЇ – ЗАПОРУКА МІЦНИХ ЗНАНЬ

  • Як зацікавити учнів новою темою?
  • Чому розповідь учителя про важливість здобуття знань з мови не дає очікуваних результатів?
  • Які методи навчання доцільно використовувати на уроках мови з метою формування компетенцій учнів початкової школи?

Саме на ці питання шукали відповіді студенти 31 групи факультету ППОМ  14 травня 2020 р. на майстер-класі, який проводила їхня кураторка кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри початкової освіти Лада Чемоніна.

Зазначений захід було організовано на платформі ZOOM, що дозволило забезпечити якісний аудіо- та відеозв’язок, а також демонстрацію  презентації, на слайдах якої лекторка подала основний матеріал з теми «Сторітелінг як засіб формування компетенцій здобувачами початкової освіти на уроках мови».

Викладачка не тільки розкрила сутність понять сторітелінг і педагогічний сторітелінг, схарактеризувала види й основні сюжетні лінії педагогічного сторітелінгу, а й розкрила секрети створення цікавих навчальних оповідань і казок і способи їх використання на уроках мови.

За результатами ознайомлення з досвідом застосування  названого вище методу навчання майбутні вчителі початкової школи, об’єднавшись у групи, написали цікаві історії про незвичайні пригоди жителів Мовної країни для учнів 1–4 класів, як-от: «Казка про те, як утворюються нові СЛОВА», «Казка про розділові знаки», «Сім братів-відмінків».

Переконані, що подібні заходи сприяють поступовому перетворенню сьогоднішніх студентів факультету, де готують першого вчителя, на компетентних фахівців нового типу, здатних виконувати роль коуча, фасилітатора, тьютора, модератора в індивідуальній освітній траєкторії молодшого школяра.


“Цифровізація освіти: майбутнє чи сьогодення?”: веб-квест до Днів наукиЦікавою формою проведення цьогорічних заходів до Днів науки в БДПУ виявився веб-квест для студентів груп с16 та 31ПО на тему “Цифровізація освіти: майбутнє чи сьогодення?”, який було організовано старшим викладачем катедри початкової освіти Мариною НЕСТЕРЕНКО.Робота здобувачів вищої освіти на цьому заході відбувалася в форматі “онлайн-зустріч в Zoom, інструктаж – проходження веб-квесту – онлайн-зустріч в Zoom, обговорення результатів, рефлексія”.У ході виконання завдань квесту учасники ознайомилися з сутністю тенденції цифровізації освіти, усвідомили в яких формах відбувається цей процес, відкрили та дослідили для себе цікаві сайти професійної спрямованості, а також добре “прокачали” свої аналітичні та пошукові навички. Шукачів “скарбів” не зупинили навіть досить складні завдання, тому всі завершили роботу успішно й отримали в подарунок якісні дидактико-методичні матеріали для вчителя початкової школи.Отримані знання стануть майбутнім учителям в нагоді під час викладання інформатики в початковій школі, а практика роботи в онлайн-сервісі для створення веб-квестів дозволить з легкістю організувати подібний захід для здобувачів початкової освіти.

 

За матеріалами катедри початкової освіти


Природотерапія як технологія біо(еко)етичної діяльності вчителя Нової української школи 14 травня ц.р., застосовуючи платформу Zoom, було проведено круглий стіл “Природотерапія як технологія біо(еко)етичної діяльності вчителя Нової української школи”. Метою заходу було ознайомлення з педагогічним досвідом учителів НУШ із здоров’язберігаючих технологій та представлення власних розробок з усунення емоційного перевантаження здобувачів початкової освіти (групи м11ПО, с26 ПО, викладач – професорка, завідувачка катедри початкової освіти Алла КРАМАРЕНКО).Так, варто вказати, що магістрантки Валерія Коваленко та Валерія Дуднік, опрацьовуючи визначену проблему, брали участь в I міжнародній науково-практичній конференції “INNOVATIVE DEVELOPMENT OF SCIENCE AND EDUCATION”, яка відбулася 29-31 березня ц.р. у м. Афіни (Греція), (http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/INNOVATIVE-DEVELOPMENT-OF-SCIENCE-AND-EDUCATION-29-31.03.20.pdf). Вони представили теоретичні позиції із застосування цієї технології.А Оксана МАЛЮГА, Діана ПОНОМАРЕНКО та Юлія МОРОЗ, працюючи в початковій школі, поділилися власним педагогічним досвідом із формування природовідповідної поведінки в здобувачів початкової освіти. Мали можливість також висвітлити основні напрямки практичної діяльності на міжнародному рівні (тези – 8 міжнародна науково-практична конференція “Perspectives of world science and education”, яка відбулася 22-24 квітня ц.р. у м. Осака (Японія), (URL: http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/04/PERSPECTIVES-OF-WORLD-SCIENCE-AND-EDUCATION_22-24.04.2020.pdf).Під час обговорення представленої теми Юлія ПЕРЧИЦЬ  та Юлія ЛОГОЗИНСЬКА виокремили складники цієї технології та шляхи її вдосконалення на практиці. Здобувачі вищої освіти с26 гр. розкрили технологію природотерапії на засадах ноосферної освіти.Зазначимо, що вивчаючи дисципліну «Біо(еко)етична діяльність вчителя початкової школи», майбутні фахівці мали можливість отримати компетентності щодо екологізації освітнього простору в умовах НУШ та опанувати сучасні методики здоров язбереження здобувачів початкової освіти на практиці. Саме сучасний стан здоров’я молодших школярів та міжнародні заходи щодо збереження та зміцнення імунітету в цей нелегкий час спонукали до наукової дискусії  в цьому напрямку.

 

За матеріалами катедри початкової освіти

 


Мовно-літературна компетентність учителя Нової української школиМетою початкової освіти є всебічний розвиток особистості дитини, оволодіння ключовими і предметними компетентностями, що забезпечують її готовність до життя в суспільстві, продовження навчання в основній школі. Ці проблеми розглядалися 12 травня 2020 ц.р. доцентом катедри початкової освіти Ларисою ПОПОВОЮ та здобувачами вищої освіти 21 групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. В рамках днів науки була проведена онлайн-конференція «Мовно-літературна компетентність учителя Нової української школи».Майбутні фахівці докладно розглянули питання розвитку пізнавального інтересу до рідного слова, читання, дитячої книжки; познайомилися з LEGO-технологією як однією з найвідоміших і поширених нині педагогічних систем у світі, особливостями її застосування в період навчання грамоти; підготовили презентації, у яких розкрили свої погляди на сучасну початкову освіту під кутом тих завдань, які постають перед Новою українською школою.

За матеріалами катедри початкової освіти


Нові форми Всеукраїнського фестивалю наук 12 травня ц. р. в рамках Всеукраїнського фестивалю науки на ФППОМ відбулося засідання студентської секції «Актуальні проблеми початкової освіти», на якому заслухано найкращі доповіді здобувачів, присвячених сучасним проблемам теорії і методики початкової освіти. Названий захід було проведено в умовах дистанційного навчання за допомогою платформи ZOOM (Головуюча секції – доценка Лада ЧЕМОНІНА, секретарка – старша викладачка Тетяна НІКОНЕНКО).Усі презентовані дослідження мали науково-практичний характер. Ефективність пропонованих підходів до організації різних аспектів навчання здобувачів початкової освіти та підготовки майбутніх фахівців цієї галузі  підтверджені даними контрольних зрізів авторських досліджень.За результатами голосування найкращою одноголосно визнано доповідь здобувачки першого рівня вищої освіти 41 гр. Марини СТЕЛЬМАХ (Наук. кер. – старша викладачка Тетяна НІКОНЕНКО). Марина на досить високому рівні представила засоби навчання математики в НУШ та їх практичне застосування в роботі із здобувачами початкової освіти, а саме розрахункові палички Кюізенера (довідка: Джордж КЮІЗЕНЕР – Бельгійський учитель початкової школи, який розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей).М. СТЕЛЬМАХ у доповіді зазначила, що кольорові палички є багатофункціональним математичним посібником, який дає змогу «через руки» дитини формувати поняття числової послідовності, склад числа, що число з’являється в результаті рахунку і вимірювання. Діти швидко засвоюють додавання і віднімання, «більше-менше», «рівне», «вправо – вліво», «між», «довше», «вище»; вчаться ділити ціле на частини і вимірювати об’єкти умовними мірками. Слухачам було доведено, що набір сприяє розвитку дитячої творчості, фантазії, дрібної моторики, наочно-діяльного мислення, уваги, просторового орієнтування, сприйняття, комбінаторних, конструкторських здібностей, стимулює уяву, пізнавальну діяльність; привчають до порядку.У цілому, доповіді майбутніх фахівців у галузі початкової освіти дозволили констатувати як широке коло професійних інтересів, так і досить високий рівень їх наукового потенціалу.

 

За матеріалами катедри початкової освіти


 Відкриття лабораторії НУШ


Дистанційні технології в діїВиконуючи П 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID– 19, спричиненої коронавірусомSARS – CoV-2», наказів ректора Бердянського державного педагогічного університету, викладачі катедри початкової освіти проводять заняття зі здобувачами вищої освіти згідно з розкладом за допомогою дистанційних технологій. Так, доцентка Ольга ПОПОВА (навчальні дисципліни «Педагогічна етика», «Професійна етика») дистанційно знайомить студентів 11 ПО гр та 32-П гр. з теоретичними відомостями, пропонує опрацювати різні наукові джерела, а потім відповісти на запитання репродуктивного і творчого характеру. Взаємодія викладачки й майбутніх учителів початкової школи, майбутніх практичних психологів відбувається у віртуальному просторі: вони перебувають за своїми комп’ютерами, смартфонами й обмінюються думками за допомогою Інтернету.Таке спілкування є досить ефективним, оскільки не обмежує в часі й просторі учасників комунікації, надає можливість майбутнім фахівцям додатково опрацювати різні інформаційні джерела і, разом з тим, привчає до самостійності, формує почуття відповідальності, а отже, створює якісне освітнє середовище.


 

ПИТАННЯ НУШ ОПАНОВУЮЧИ

Викладачі катедри початкової освіти, враховуючи всі нововведення НУШ, постійно опрацьовують пілотні матеріали з майбутніми фахівцями. Оновлені методики навчання здобувачів початкової світи передбачають ґрунтовну підготовку тих, хто вже завтра буде з малюками відкривати світ знань та робити власні дослідження.

Так, у період карантину доцентка катедри початкової освіти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Лариса ПОПОВА проводить заняття з методики навчання мовно-літературної освітньої галузі дистанційно. З початком нового робочого тижня студенти отримують завдання опрацювати теоретичний матеріал та виконати низку вправ практичного характеру в контексті НУШ. Виконані завдання пересилаються на e-mail викладача, усі роботи перевіряються, студенти отримують вичерпний коментар відносно кожної роботи та бали за їх виконання.

У разі необхідності відбувається контакти через різні види телефонного зв’язку (повідомлення,  телефон, telegra). 

За матеріалами катедри початкової освіти


Дистанційна освіта майбутніх учителів початкової школи в Бердянському державному педагогічному університеті На факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв протягом трьох тижнів здійснюється дистанційна освіта майбутніх учителів початкової школи. Викладачами катедри початкової освіти організовано дистанційну освіту для здобувачів першого (бакалаврського) рівня через онлайн-зустрічі на платформі Zoom, електронну пошту, соціальні спільноти Вайбер та Фейсбук.

Зокрема, доценткою катедри Катериною Степанюк за допомогою сервісу https://www.writereader.com організовано спільну проєктну діяльність «Казки Василя Сухомлинського» зі студентами 31 ПО групи.

Зазначимо, що усі викладачі катедри успішно адаптували освітній процес до умов карантину та пропонують здобувачам вищої освіти мультимедійні презентації, майстер-класи, здійснення спільної дослідницької та проєктної діяльності. Тритижневий досвід застосування технологій дистанційного навчання доводить, що карантин не перешкода для здобуття освіти, а час опанування нових форм он-лайн взаємодії зі студентами.

 

За матеріалами катедри початкової освіти


ДИСТАНЦІЙНА ОСВІТА З ДИСЦИПЛІН ІНФОРМАТИЧНОЇ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІПереведення освітнього процесу в площину дистанційної взаємодії зі студентами змусила використовувати всі можливі ресурси для забезпечення якості пофесійної підготовки майбутніх учителів початкової школи.За спільним рішенням самих здобувачів вищої освіти старша викладачка дисциплін інформатичної освітньої галузі катедри початкової освіти Марина Нестеренко проводить онлайн-лекції за допомогою засобів для конференц-зв`язку, вбудованих у соціальних мережах Instagram і Facebook. Зв`язок якісний, за часом не обмежений, доступний не тільки користувачам персональних комп`ютерів, а й усім, хто володіє більш-менш сучасним смартфоном.Перевірка рівня сформованості передбачених дисципліною компетенцій відбувається через аналіз результатів виконання студентами практичних завдань, які вони надсилають електронною поштою. Консультації, ознайомлення з результатами оцінювання та будь-яка інша комунікація зі здобувачами відбувається цілодобово через месенжери.


МІЖНАРОДНА НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ МАГІСТРІВ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИМагістри початкової освіти окрім дистанційного навчання не зупиняють вдосконалюватися як майбутні науковці.Так, студентки Валерія Коваленко та Валерія Дуднік брали участь в I міжнародній науково-практичній конференції “INNOVATIVE DEVELOPMENT OF SCIENCE AND EDUCATION”, яка відбулася 29-31 березня ц.р. у м. Афіни (Греція), (http://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2020/03/INNOVATIVE-DEVELOPMENT-OF-SCIENCE-AND-EDUCATION-29-31.03.20.pdf).Магістрантки підготували тези на тему: «ПРИРОДОТЕРАПІЯ ЯК СКЛАДОВА БІО(ЕКО)ЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ» (керівниця – професорка, завідувачка катедри початкової освіти Алла КРАМАРЕНКО). Вивчаючи дисципліну «Біо(еко)етична діяльність вчителя початкової школи», майбутні фахівці мали можливість отримати компетентності щодо екологізації освітнього простору в умовах НУШ та опанувати сучасні методики здоров’язбереження здобувачів початкової освіти на практиці. Саме сучасний стан здоров’я молодших школярів та міжнародні заходи щодо збереження та зміцнення імунітету в цей нелегкий час спонукали до наукових пошуків в цьому напрямку. Наукові доповіді оргкомітетом було відзначено.Вітаємо дівчат та бажаємо наступних вдалих наукових пошуків!

Dudnik Valeriia          Kovalenko Valeriia

 

За матеріалами катедри початкової освіти

 


 

Вітаємо переможницю Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт

Уже третій рік поспіль студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв стають переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 013 Початкова освіта, який проводився в Вінницькому державному педагогічному університеті  імені Михайла Коцюбинського. Цього разу наш заклад освіти представляла студентка третього курсу Карина Тімченко, яка презентувала результати наукової роботи на тему: «Мовленнєвий розвиток молодших школярів засобами мультимедіа», виконаної під керівництвом кандидатки педагогічних наук, доцентки катедри початкової освіти Лади Чемоніної.

За рішенням авторитетного журі нашу студентку нагороджено дипломом ІІ ступеня. Вітаємо переможницю, пишаємось її досягненнями та бажаємо подальших наукових і творчих успіхів!

Колектив викладачів кафедри і студентів спеціальності 013 Початкова освіта щиро дякує деканці факультету ППОМ, докторці педагогічних наук, професорці Людмилі Коваль за допомогу та підтримку у вихованні молодого покоління науковців.

конкурсна робота рейтинг

Викладачі і студенти ФППОМ


 

На сторожі академічної доброчесностіОскільки однією з ознак правової держави є реалізація законів і дотримання принципу верховенства права, питання про академічну доброчесність сьогодні в Україні є дуже актуальним.Викладачі кафедри початкової освіти, канд.пед.наук, доцент Лада ЧЕМОНІНА та канд.пед.наук, доцент Олена МАЛИЦЬКА, стоять на сторожі реалізації етичних принципів і правил, визначених Законом України «Про освіту». Під час проведення навчальних занять і кураторських годин вони разом зі студентами 31ПО та 41ПО груп активно обговорюють ціннісні складові та шляхи дотримання найвищих моральних і правових норм академічної доброчесної поведінки всіма учасниками освітнього процесу, що створює сприятливі умови для підготовки конкурентоспроможних фахівців та презентації результатів наукової діяльності факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв на всеукраїнському та міжнародному рівнях.

За матеріалами катедри початкової освіти


Академічна доброчесність – пріоритет у наукових пошуках майбутніх учителів початкової школиЗміст виховної роботи на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв минулого тижня було присвячено проблемі академічної доброчесності.Кураторами академічних груп було проведено ряд заходів, спрямованих на ознайомлення молоді з означеним питанням. Результати анонімного анкетування засвідчують, що лише третина студентів знайомі з поняттям “академічна доброчесність”, ще менша кількість усвідломлюють ступінь особистої відповідальності за плагіат, а 96% опитуваних зізналися, що вдавалися до недоброчесних практик під час навчання в школі й університеті.У ході дискусії (група 11 ПО, куратор – старший викладач кафедри початкової освіти Марина НЕСТЕРЕНКО) було визначено основні причини, через які здобувачі вищої освіти нечесно використовують чужі наукові досягнення (лінь, брак часу, бажання отримати хорошу оцінку, надмір інформації, нецікавий предмет пошуку), виявлено особистісні якості, що становлять академічну доброчесність людини (чесність, відповідальність, повага, справедливість, мужність і т.і.), а за допомогою тренінгових вправ студенти усвідомили конкретні шляхи уникнення плагіату та активно ділилися своїми думками з колегами.Узагальнюючи матеріал, студентами було створено медійний матеріал із забезпечення плагіату в наукових наробках.

 

 

 За матеріалами катедри початкової освіти


Навчати успішно? EASILY!31 січня 2020 року на базі Запорізького національного університету було проведено науково-методичну платформу «Навчати успішно? Easily!». Мета цього заходу – забезпечити науково-методичний супровід професійної діяльності вчителів початкової школи для 3 класу.У роботі платформи взяли участь декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, доктор педагогічних наук, професор Людмила КОВАЛЬ та кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри початкової освіти Тетяна НІКОНЕНКО.Відкрила науково-методичну платформу Тетяна КАМЕНЩУК, директор навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти, старший науковий співробітник лабораторії психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи та розповіла про вплив психологічних особливостей сучасних дітей на їхню здатність ефективно засвоювати навчальний матеріал початкової школи. Вона зазначила, що сучасні діти, які виростають у постійному спілкуванні з новітніми цифровими технологіями, досить сильно відрізняються від попередніх поколінь. Вони не гірші, але не й кращі, вони просто інші. А тому й навчати їх треба по-іншому.

У цьому руслі, Світлана СКВОРЦОВА, член-кореспондент НАПНУ, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри математики та методики її навчання Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського висвітлила у своїй доповіді особливості навчання дітей цифрового покоління, де зробила акцент на розробленій нею методичній системі, яка ґрунтується на психологічних закономірностях навчання, що покладено в основу чинних підручників з математики в контексті Нової української школи.

Оксана ОНОПРІЄНКО, кандидат педагогічних наук, завідувач відділу початкової освіти Інституту педагогіки НАПН України доповнила співавтора та зробила акцент на організацію навчальних досліджень на уроках математики в умовах Нової української школи. Під час навчання здобувачі освіти мають досліджувати, робити певні висновки, розказала про оновлену структуру підручника в 3 класі, про те, що кожний розділ буде закінчуватися проектом, який учні зможуть зробити самостійно під керівництвом учителя.

Під час заходу всі учасники платформи мали можливість живого спілкування з авторами чинних підручників з математики, які розроблені за типовою програмою під керівництвом Олександри САВЧЕНКО.

Окрім того висвітлені були питання щодо інформатичної та технологічної складових курсу «Я досліджую світ», було встановлено скайп-зв’язок з модератором Мариною КОРНІЄНКО, заслуженим учителем України, співавтором чинних підручників з інформатики.

У кінці заходу було проведено майстер-класи учителями початкової школи Запорізької області, під час яких була можливість обмінятися досвідом, професійними ідеями, дати відповідь на запитання.

В результаті роботи всі учасники науково-методичної платформи отримали сертифікати.

За матеріалами кафедри початкової освіти


ВИВЧАЄМО ПЕДАГОГІЧНИЙ ДОСВІД КРАЩИХ УЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ В МІСТІ Учителька ЗЗСО № 3 м. Бердянська Інна ЗЮЗІНА на підтвердження звання вчитель вищої категорії, учитель-методист 5 грудня 2019 року провела інтегрований урок у 4 класі з літературного читання та «Основ здоров’я», який відвідали студентки 4 курсу спеціальності 013 Початкова освіта факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв разом з доценткою кафедри початкової освіти Ларисою ПОПОВОЮ.Реалізуючи міжпредметну інтеграцію, спрямовану на забезпечення цілісності знань та вмінь здобувачів початкової освіти, учасники освітнього процесу змогли «вийти» за межі окремих навчальних предметів, що сприяло формуванню в дітей цілісної картини світу.Учителька вдало організувала роботу молодших школярів, застосувавши для цього сучасні технології навчання, що сприяло формуванню кожної особистості та розвитку індивідуальних творчих здібностей.Під час аналізу уроку майбутні вчителі початкової школи відзначили майстерність педагога загалом і вміння переконувати учнів у необхідності здорового способу життя, застосувавши вдалі приклади.Вважаємо, що відвідування студентками-випускницями таких уроків як взірців вчительської компетентності позитивно впливатиме на необхідність їх подальшого саморозвитку та самовдосконалення.


30 жовтня 2019 року першокурсники факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв продемонстрували свій дебют «Видатний факультет» (за мотивами мюзиклу «TheGreatestShowman)».Студенти спеціальностей «Початкова освіта», «Психологія», «Музичне мистецтво» та «Хореографія» виражали творчими можливостями своє бачення руху до омріяної професії. Вони довели, що обрали найкращий факультет Бердянського державного педагогічного університету!Із дебютом привітали першокурсників проректор з науково-педагогічної роботи доц. В.М. Ліпич, декан факультету проф. Л.В. Коваль та голова профспілкового комітету доц. В.Г. Лола, які побажали впевнено та наполегливо здобувати освіту своєї мрії та продовжувати дарувати неповторні емоції ще багато разів на сцені Бердянського державного педагогічного університету!А приємним сюрпризом для першокурсниківвід декана факультету стало неформальне спілкування зі смаколиками біля шоколадних фонтанів!


 

СВЯТКУВАННЯ ХЕЛЛОВІНА НА ФАКУЛЬТЕТІ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ  ТА МИСТЕЦТВ БДПУЯк переконують дослідники, у ніч на 1 листопада грань між потойбічним світом і нашою реальністю стає майже непомітною. Є різні погляди на те, чи варто святкувати Хелловін, але студенти другого та четвертого курсів спеціальності 013 Початкова освіта під керівництвом викладачів кафедри початкової освіти: доцентки Олени Малицької та ст. викл. Ольги Качерової – спробували творчо представити власне бачення. Вони задекорували рекреаційний простір на третьому поверсі 5-Б корпусу університету, прикрасили кажанами, павутинням, павуками – дуже багато всього страхітливого, а на вході до цього помістили відьму з мітлою.До речі, студенти не лише активно працювали, а й залюбки коментували свої витвори. «Саме в цей день будь-який студент нашого факультету має прекрасну можливість перетворити всі свої жахливі ідеї у реальність», – поділилася Вікторія Хамула, студентка 41 групи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

 

Подробиці можна побачити в соціальній мережі Фейсбук (світлини до тексту зроблені Павлом Косенком).


Профорієнтація як орієнтирЩе тільки почався новий навчальний рік, а факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету дбає про набір 2020!11 жовтня ц.р. декан факультету Людмила Коваль та заступники декана Віра Бурназова, Катерина Степанюк, Анжелика Лесик відвідали КЗВО “Дніпровський педагогічний коледж” з профорієнтаційною роботою.


Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти програма

Матеріали конференції


ВІТАННЯ Колектив кафедри початкової освіти щиро вітає старшого викладача кафедри Марину Нестеренко з успішним захистом кандидатської дисертації на тему «Підготовка майбутніх учителів до моделювання уроків в умовах варіативності початкової освіти» за спеціальністю13.00.04 – теорія та методика професійної освіти.Публічний захист відбувся 20 вересня 2019 року під час засідання спеціалізованої вченої ради Д 18.092.01 при Бердянському державному педагогічному університеті. Науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Людмила Коваль.Бажаємо успішного втілення задумів, наснаги, натхнення та нових наукових досягнень!


У Бердянському державному педагогічному університеті відкрили лабораторію Нової української школи3 вересня 2019 року відбулося урочисте відкриття лабораторії Нової української школи в Бердянському державному педагогічному університеті.Реформа Міністерства освіти і науки України «Нова українська школа» ставить перед усіма освітянами нові завдання, одним із яких є підготовка висококваліфікованого фахівця, агента змін, який уміє вчитись упродовж усього життя.Сьогодні студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв мають можливість стати представниками нової формації педагогів, які здатні не просто передавати знання дітям, а вчити їх креативно та творчо мислити. Надійним помічником на цьому шляху для них буде лабораторія Нової української школи.Ректор університету Ігор Богданов та декан факультету Людмила Коваль гостинно запросили всіх присутніх до тієї аудиторії, в якій відбуватимуться магічні процеси: вчорашні школярі за допомогою досвідчених викладачів перетворюватимуться в Майстрів педагогічної справи!Викладачі кафедри початкової освіти, які на чолі з деканом факультету докторкою педагогічних наук, професоркою Людмилою Коваль та завідувачкою кафедри докторкою педагогічних наук, професоркою АллоюКрамаренко протягом 2018-2019 навчального рокурозробили власний дизайн лабораторії, де було враховано кольорову гаму між стінами, шафами, відповідним оснащенням аудиторії, сонцезахисними ролетамий індивідуальними партами, що легко поєднуються в різні комбінації для парної та групової діяльності.З метою опанування електронним навчанням у початковій освіті для майбутніх педагогів придбано інтерактивну дошку SMART SBM 680 V з мультимедійним проектором. Викладачі кафедри початкової освіти пройшли спеціальне навчання, що дозволить ефективно використовувати програмне забезпечення для створення інтерактивних слайдів на заняттях з методик навчання освітніх галузей відповідно до Концепції Нової української школи.Лабораторія налічує вісім осередків: осередок учителя, творчості, навчання, мови та читання, досліджень, відпочинку, математичний та ігровий. Відповідно до кожного осередку ретельно підбиралося обладнання:  роботехніка, цеглинки для творчих занять LEGOSYSTEM, тематична зона з корковими дошками, колекції корисних копалин, гербарні зразки за різними темами, об’ємні геометричні фігури з розгортками, танаграми, набори геометричних тіл, математичні планшети, рахункові палички Кюїнзера, ваги демонстраційні, набори пісочних годинників, лабораторні набори для дослідів з природознавства, дитячиймікроскоп, конструктор для вивчення різних конструкцій та механізмів, набір музичних інструментів, скрині для зберігання дидактичного матеріалу, килимок-конструктор з пазлів, крісло-груша, дитячий ігровий диван пуф «Веселка» тощо.Стіни прикрашені комплектом різноманітних стендів для початкової школи, які придбали у постачальника Elizlabs.Колектив викладачів і студентів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв висловлює  щиру подяку керівництву університету, яке прониклося ідеєю створення лабораторії та виділило кошти на придбання обладнання для неї.Упевнені, що створене кафедрою початкової освіти у Бердянському державному педагогічному університеті освітнє середовище навчальної лабораторії стане потужним осередком формування високопрофесійних учителів початкової школи.


 


Ще один переможець на факультеті психолого – педагогічної освіти та мистецтв у конкурсі наукових робіт23 квітня 2019 року на базі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Початкова освіта».Серед численних наукових робіт, яких було подано близко 80, членами журі було обрано і рекомендовано до захисту 20 кращих, а їх авторів персонально запрошено публічно представити результати досліджень.До членів журі конкурсу увійшла доктор педагогічних наук, професор нашого Бердянського державного  педагогічного  університету Людмила Коваль.У відбірковому турі конкурсу випала можливість представляти   факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв студентці 1 курсу ІІ (магістерського) рівня вищої освіти  Анні Дресвянниковій. Вона успішно презентувала роботу  на тему «Формування колірних уявлень як складника сенсорної сфери першокласників» (науковий керівник – доцент Ірина Барбашова), яка за результатами публічного виступу-захисту посіла почесне друге місце.Викладачі і студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вітають Анну Дресвянникову з призовим місцем і бажають їй творчого натхнення, цікавих наукових знахідок і нових перемог!

Кафедра початкової освіти


 

Креативна фотозона до Великодня дарує емоціїНа першому поверсі 5б корпусу студенти 4 курсу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, с-ція «Образотворче мистецтво» (декан – професор Людмила Коваль) робили яскраві світлини до Великодня, таким чином підводячи підсумки власних творчих пошуків напередодні цього дня.Фотозону з нагоди прекрасного свята креативна команда створювала під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри початкової освіти, члена спілки дизайнерів України Олени Малицької.Символи Великодня яскраво представлені в поєднанні янголів, писанок, гілля верби над центром композиції – клаптика живої природи, яка наче оновлюється після тривалого очікування сонячних променів, весняних сподівань.Саме тут студенти, викладачі та гості нашого ЗВО  можуть сфотографуватися та отримати неймовірні емоції щастя, добра та позитиву святого Великодня.Дякуємо Олені Малицькій за можливість отримувати естетичне задоволення від перетворення буденних речей власноруч, працюючи в команді.

За матеріалами кафедри початкової освіти


 

ТИЖДЕНЬ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ


ІІ ЕТАП ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ СТУДЕНТСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ ПОЧАТКОВА ОСВІТАРанок 18 квітня в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка розпочався із зустрічі та реєстрації учасників ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності Початкова освіта. Випробувати свої сили цьогоріч приїхали 57 учасників із 29 ЗВО України, що готують фахівців із початкової освіти.Урочисте відкриття Олімпіади розпочалося з вітального слова проректора з наукової роботи, доктора фізико-математичних наук, професора Івана Михайловича Конета, який розповів про історію педагогічного факультету та університету загалом, а також наголосив, що минулого року відсвяткували 100-річчя з дня заснування закладу освіти — перших 100 років успіху. Іван Михайлович представив усім присутнім склад журі й апеляційну комісію – 16 провідних науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти України, а також побажав наснаги та перемоги.До привітань долучилися Лабунець Віктор Миколайович, декан педагогічного факультету, доктор педагогічних наук, професор, і Гудима Наталія Василівна, завідувач кафедри теорії та методик початкової освіти, кандидат філологічних наук, доцент.Привітали учасників інтелектуальних змагань також голова журі — Пантюк Микола Павлович, проректор з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки та методики початкової освіти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, та голова апеляційної комісії — Богданець-Білоскаленко Наталія Іванівна, доктор педагогічних наук, головний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України.Наш університет представляли студентки 41 групи – Оксана Малюга та Ангеліна Захряпа. Майбутні фахівці в перший день олімпіади виконували тестові завдання з педагогіки та методик початкового навчання, а на другий – демонстрували фрагмент уроку для учнів початкової школи. Наші студенти були відзначені грамотами у номінаціях: «Ініаціативний підхід» (О. Малюга) та «Ентузіазм» (А.Захряпа).Перебування у місті Кам’янець-Подільському запам’яталось також цікавими екскурсіями, які підготували для учасників олімпіади.За можливість отримати незабутні враження від мальовничих краєвидів України та досвід олімпійських змагань майбутні фахівці початкової освіти вдячні ректору БДПУ, професору Ігорю Тимофійовичу Богданову   та викладачам ФППОМ.

 

                                                   Студентка 41 групи ФППОМ Оксана Малюга


СПЕЦІАЛЬНСТЬ АКРЕДИТУВАЛИ ТА ІДЕЇ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО ДЛЯ НУШ ВИВЧАЛИЗ  15 квітня по 17 квітня ц.р. у Кременчуцькому педагогічному коледжі імені А. С. Макаренка завідувач кафедри початкової освіти Алла Крамаренко (http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/composition-kaf-poch-osvity/kramarenko/ ) разом із завідувачем методичного кабінету Ржищівського гуманітарного коледжу, викладачем вищої категорії Наталією Рябоконь працювала у складі експертної комісії з проведення чергової акредитаційної експертизи підготовки молодших спеціалістів зі спеціальності 5.01010201 «Початкова освіта».Зазначимо, що з 1987 року Коледж очолює як директор, а нині як виконуючий обов’язки директора Заслужений працівник освіти, відмінник освіти, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Іван Гальченко. Презентуючи заклад, Іван Гальченко, а також заступник директора з навчальної роботи – канд.пед.н. Віктор Шакотько, завідуюча відділення початкової освіти  Юлія Ступак із гордістю демонстрували здобутки власних вихованців, їх призові місця, які вони посіли поза межами області, навіть – за кордоном. Комісія отримала позитивні враження від відвідування модернізованого дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «ЕРУДИТ», призначеного також для системної освітньої роботи по підготовці до участі у Всеукраїнських учнівських, студентських олімпіадах та конкурсах Малої академії наук учнів шкіл Полтавської області та студентів коледжу.В контексті демонстрації власних здобутків з впровадження Концепції НУШ викладачі коледжу представили тренінгові заняття з педагогіки, захист педпрактики студентів, а також запропонували відвідати відреставрований педагогічно-меморіальний музей імені Василя Сухомлинського, що у Павлиші Онуфріївського району, оскільки сучасна концепція Нової української школи бере витоки з педагогіки Сухомлинського – це є повага до особистості, її гідності, партнерство вчителя й учня.Над реставрацією музею працювали півроку. Він отримав новий зовнішній вигляд і наповнення. Кожен зал має свій тематичний напрямок. Перший презентує послідовників Сухомлинського. Другий – біографічний. Третій – знайомить відвідувачів із Сухомлинським як директором школи і науковцем. Є і меморіальна частина – там відтворені умови, в яких жив педагог. Це вітальня, кухня, родинна кімната, бібліотека і робочий кабінет.«Зовсім інша концепція, яка передбачає представлення Василя Сухомлинського як учителя, педагога, науковця, але разом із тим і як звичайну людину. Експозиції музею змінені і доповнені – багато з’явилося нових експонатів, які раніше не виставлялися. Їх надала донька педагога – Ольга Сухомлинська, яка брала безпосередню участь у цій роботі», – розповіла директор музею Світлана Різник. Приємно, що теперішній директор продовжує використовувати педагогічні практики Сухомлинського. А відвідувачі мають нагоду переглянути педагогічний скарб педагога-гуманіста, скореговувати власну педагогічну діяльність в умовах НУШ за здобутками В.Сухомлинського.У цілому робота експертної комісії пройшла на відповідному рівні. Разом з тим, завідувач кафедри мала нагоду поспілкуватися зі студентами коледжу, розповісти про власний ЗВО та запросити на навчання.

 

За матеріалами кафедри початкової освіти


 

ПЕРША СПРОБА  СТАЛА ВДАЛОЮНесподіваною мистецькою подією стало відкриття 16 квітня 2019 р. у Бердянському художньому музеї ім. І.І. Бродського виставки робіт студентів  спеціальності Початкова освіта. Образотворче мистецтво факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. «Природи та мистецтва гармонійний світ». Це перша спроба молодих дарувань познайомити місцевих жителів і гостей нашого міста із власними творчими досягненнями.На виставку завітали гості: проректор з науково-педагогічної роботи, канд. філол. наук, доц. В.М. Ліпич, викладачі та студенти факультету ППОМ.Присутніх привітала провідний викладач зі спеціальності Образотворче мистецтво канд. пед. наук., доц. кафедри початкової освіти  О.В. Малицька, яка розкрила особливості фрактальної графіки як напрямку в сучасному образотворчому мистецтві.Контекст культурної події передбачав перфоманс (подарунок від студентів спеціальності Хореографія),виступи декана факультету доктора пед. наук , проф.  Л.В. Коваль, проректора з науково-педагогічної роботи, канд. філол. наук, доц. В.М. Ліпич і майбутніх фахівців у галузі початкової освіти й образотворчого мистецтва.Після урочистої частини програми всі присутні мали можливість ознайомитись із виставковим матеріалом. Гості відчули гармонійне поєднання природи і мистецтва, творчості і майстерності. Тож побажаємо молодим і талановитим студентам натхнення, креативності, упевненості й успіхів у навчанні. Із нетерпінням чекаємона нові творчі зустрічі у виставкових залах!

 

 Нова школа = новий учитель

Сьогодні вже не є новиною, що учні нової початкової школи – яскраві представники покоління Z. Вони – активні, відкриті для нових знань, відповідальні та цілеспрямовані, мають реалістичний погляд на майбутнє й уже зараз його планують. У питаннях освіти ці діти «сповідують» свободу та готові випробувати усталені  норми на міцність. Отже, сучасний учитель має бути мобільним, креативним, готовим докорінно змінити підходи до навчання  молодших школярів.

Викладачі кафедри початкової освіти http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/ активно працюють в руслі зміни власного професійного іміджу. Так, канд. пед. наук, доцент Лада Чемоніна http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/kaf-poch-osvity/composition-kaf-poch-osvity/chemonina/ на минулих вихідних стала учасницею двох тренінгів «Професійна креативність вчителя НУШ як інструмент навчання із майбутнього» та «Інтегрований урок в НУШ: створення і тестування, інтервізія», організовані навчальним центром для освітян України «ОСВІТНІЙ WEEKEND» при Академії інноваційного розвитку освіти на базі Інституту модернізації змісту освіти (м. Київ). Разом із колегами з Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського й учителями пілотних класів столичних ЗЗСО вона практично опробовувала методики формування креативності вчителя НУШ, вправлялась у розробці й проведенні інтегрованих уроків. Упевнені, що активне професійне життя наших викладачів матиме позитивний вплив на процес підготовки нової генерації вчителів початкової школи.

 

Чемоніна Лада В’ячеславівна (1) Чемоніна Лада В’ячеславівна 2 (1)

 

За матеріалами кафедри


Опанували, дискутували, проблеми НУШ розглядали

На засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.053.04 у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди 20 березня ц. р. відбувся успішний захист дисертації «Теорія і практика методичної підготовки майбутніх учителів початкової школи» докторантки Ірини Упатової (Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія») на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти.

Робота виконана під науковим керівництвом доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри природничо-математичних дисциплін Олени Іонової (Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди). Офіційні опоненти – Алла Крамаренко – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри початкової освіти БДПУ; Лідія Хомич – доктор педагогічних наук, професор, заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України (м. Київ); Оксана Шквир – доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії – відзначили високий рівень підготовки дисертаційної роботи, велику кількість публікацій за темою дисертації та належний фаховий рівень дисертантки.

Під час обговорення спільною була наукова думка стосовно ключових змін, якими розпочато впровадження Державного стандарту початкової школи, концепції «Нова українська школа» (2018 р.). А вони вимагають реалізації випереджальної методичної підготовки фахівців, які мають вирішувати проблеми оновлення початкової ланки загальної середньої освіти, сформоване методичне мислення, здатність здійснювати методичну рефлексію, дотримуватися позиції педагога-фасилітатора, спроможні до навчання й розвитку впродовж життя.

Дисертантка успішно побудувала свій захист, представила власні методичні наробки, які пройшли відповідну апробацію.

Присутні члени спеціалізованої вченої ради одноголосно віддали свої голоси за присудження наукового ступеня доктора педагогічних наук Ірині Упатовій.

 

                                     За матеріалами кафедри початкової освіти 

 


 

День фінської освіти

15 березня у Києві проходив День фінської освіти. Це офіційний старт і презентація проекту «Навчаємося разом», що передбачає підтримку фінськими експертами реформи шкільної освіти в Україні.

У відкритті проекту взяли участь Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Генеральний директор Фінської національної агенції з освіти Оллі-Пекка Хайнонен, Посол Фінляндії в Україні Юха Віртанен, Керівник сектору співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Стефан Шленінг, вчителі та викладачі з усієї України, модератор заходу – куратор соціальної ініціативи «Право на освіту» Наталія Мосейчук.

Міністр освіти та науки Лілія Гриневич на відкритті проекту зазначила: “В першу чергу нас об’єднують з фінською освітою цінності. Ми хочемо і вже поклали в основу реформи інтерес і підтримку кожної дитини. Ми виходимо з того, що кожна дитина має почуття гідності, має потенціал, який можна розвивати. І ми маємо знайти спосіб, щоб підтримати кожну дитину… Наші колеги, фінські експерти, об’єднані з нами цією метою”.

У роботу проекту включено факультет психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ (декан – професор Людмила Коваль), викладачі якого вже брали участь у численних тренінгах, курсах з проблеми підготовки майбутніх учителів початкової школи в умовах НУШ. Вже неодноразово піднімалося питання процесу модернізації професійної підготовки майбутнього першого вчителя в ЗВО, проте горизонтальна траєкторія підготовки вчителів дещо виключала цей аспект. Відповідно у рамках цього проекту будуть задіяні численні ЗВО за підтримки фінських колег, які працюватимуть та координуватимуть зусилля з вище окресленої підготовки.

На презентацію проекту були запрошені керівники численних міськво та завідувачі кафедр початкової освіти ЗВО (завідувач кафедри початкової освіти ФППОМ – професор Алла Крамаренко).

У цілому проект спрямовано на підвищення якості освіти та суспільне сприйняття української освіти. Планується спільна розробка нової комунікаційної стратегії МОН щодо підвищення обізнаності широкого загалу щодо концепції Нової української школи. Також буде надано підтримку в розробці сучасних навчальних матеріалів, в тому числі для учнів з особливими потребами.

У рамках Дня фінської освіти відбулась виставка сучасного шкільного обладнання.

Наступним етапом проекту є робота над розробками програм з методик навчання предметів відповідно до вимог НУШ.

 

 

 За матеріалами кафедри початкової освіти

 


Булінгу – СТОП!

Проблема булінгу є актуальною не тільки в нашій державі, а й далеко за її межами.  Сьогодні Україна входить в першу десятку країн світу за поширеністю шкільного терору.  Так, за даними звіту фонду ЮНІСЕФ 2017 року приблизно 67%  наших юних співвітчизників стали або жертвами, або кривдниками, або свідками булінгу, із них 24% учнів – жертви  цькувань у колі школярів.

Знайти шляхи подолання цієї проблеми намагалися студенти 21 групи ФППОМ на засіданні круглого столу «Булінгу – СТОП!», яке відбулося 25 лютого 2019 р. Разом зі своїм куратором Ладою Чемоніною  майбутні фахівці в галузі початкової освіти з’ясували сутність поняття булінг, обговорили його прояви і причини. Цікавим елементом засідання названого вище круглого столу стало проведення Л. Чемоніною вправи «Чому так сталося?», яка допомогла присутнім через рольову гру пояснити причини появи серед учнів агресорів, жертв і  пасивних спостерігачів. Своєрідним підсумком спільної роботи студентів і викладача стала низка порад і для дітей, і для дорослих щодо подолання булінгу.

1  3

2

За матеріалами кафедри


Запрошуємо Вас узяти участь

у ІІІ ІІІ Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції

«Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти»

 

Детальніше

 


 

УІКЕНД – ЧАС ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ

Підвищення власного професійного рівня пріоритетне завдання викладачів кафедри початкової освіти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Вони активно навчаються в центрах для освітян України, одним із яких є «ОСВІТНІЙ WEEKEND», організований Інститутом педагогіки НАПН України спільно з Громадською спілкою «Академія інноваційного розвитку освіти» на базі ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» (м. Київ).

Так, минулої суботи доц. Лада Чемоніна стала учасницею двох тренінгів – «GOOGLE-форми в роботі вчителя» і «Педагогічний сторітеллінг – як провести урок, розповідаючи історії», – під час яких вона не тільки отримала цікаву інформацію про інноваційні технології навчання, а й набула практичних умінь щодо організації на їх основі освітнього процесу в Новій українській школі. Викладач переконана, що такий активний відпочинок сприятиме як особистісному, так і професійному зростанню, а набуті компетенції стануть у нагоді під час здійснення підготовки на факультеті нової генерації вчителів початкової школи.


Уже третій рік поспіль, у рамках проведення тижня педагогіки, студенти спеціальності «Початкова освіта» факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв долучаються до таємниць минулого.

7 листопада усіх охочих було запрошено на майстер-клас із виготовлення Сонячного  коня. Усі присутні мали змогу розширити уявлення про народні традиції, виховання, історію, особливості виготовлення оберегових ляльок із мішковини, прядивної мотузки  та їх призначення.

Постійними організаторами заходу «Бабусині ляльки: виховний потенціал» виступили доцент кафедри педагогіки Лілія Ярощук та доцент кафедри початкової освіти Катерина Степанюк.

Зокрема, вони розкрили значення цього оберегу – символу  родючості і міцної влади, сили, добра і світла, що приносить у дім успіх і щастя. Символічною  є також грива коня, яка нагадує сонячні промені.

Привітала студентів декан факультету, яка зазначила, що сьогодні особливо гостро стоїть питання саме українських звичаїв, про які ми не можемо забувати.

Проведення такого майстер-класу свідчить, що сьогодні одним із улюблених занять все частіше стає хенд-мейд (від англ. hand made — речі, створені руками). Особливо популярним є виготовлення народних ляльок як витворів мистецтва, як об’єктів гри, як предметів побуту.

Усі учасники заходу ще раз переконалися, що створення мотанок з прядивної мотузки – це своєрідна психотерапія, яка позитивно впливає на емоційний стан людини, дозволяє створити казковий барвистий світ,  сонячний ранок та радість. Отже, мистецтво виготовлення української народної ляльки уже кілька років поспіль забезпечує формування  професійної компетентності майбутніх учителів початкової школи, пробуджує відчуття власного коріння.

 Викладачі ФППОМ


14 вересня 2017 року на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв проходила Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти», присвячена 85-річчю заснування Бердянського державного педагогічного університету.

Метою конференції було обговорення стратегічних проблем модернізації вищої педагогічної освіти в контексті стандартизації початкової школи.

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Херсонський державний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Загалом долучитися до проведення конференції виявили бажання 237 науковців, аспірантів, молодих учених, студентів і вчителів, серед яких 22 доктори наук з різних регіонів України, Угорщини та Польщі. Вражає і географія учасників: Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського; Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка; ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка; Львівський національний університет імені Івана Франка; Київський національний університет культури та мистецтв; Національна музична академія України імені П.І.Чайковського; Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти; КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради; ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука»; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші.

Робота здійснювалася за 6 секціями, а саме: «Професійна підготовка майбутніх учителів початкової школи: стан та перспективи розвитку», «Психологічні аспекти підготовки майбутніх фахівців», «Актуальні проблеми підготовки магістрів початкової освіти», «Розвиток особистості молодшого школяра на етапі створення стандартів нового покоління», «Творчий потенціал мистецької освіти», «Актуальні проблеми підготовки здобувачів першого рівня вищої освіти».

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Колектив кафедри початкової освіти та організаційний комітет конференції висловлює подяку співорганізаторам та учасникам конференції.

Сподіваємось на плідну співпрацю в наступному році!

За матеріалами факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ