Бердянський державний педагогічний університет

Приймальна ректора:

(06153) 36244
rector@bdpu.org.ua

Адреса:

Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

Новини

Підсумкова атестація по-новому

У цьому році за модернізованою програмою відбувся комплексний кваліфікаційний іспит зі спеціальності 053 Психологія для студентів денної та заочної форм навчання, який включав в себе теоретичну та практичну складові. Новим випробуванням для випускників було саме виконання практичних завдань, для вирішення яких вони мали застосувати весь арсенал умінь з практичної психології та продемонструвати рівень своєї практичної підготовки до майбутньої професійної діяльності.

Так кожен із здобувачів вищої освіти мав можливість показати себе як психолога-професіонала: стати тренером й провести елемент тренінгової вправи; реалізовувати себе в ролі психолога-консультанта, допомагаючи клієнтові на індивідуальній консультації; розкрити свої психодіагностичні вміння,  інтерпритуючи продукти діяльності людини; робити висновки щодо особистості клієнта.

Дійсно, це були хвилюючі та незабутні моменти програвання маленької частинки професійного життя психолога. Бажаємо вам, наші дорогі випускники, зберегти ці теплі спогади та з впевненістю крокувати в майбутнє.

 

Наталія СЕРДЮК

старший викладач кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

Практична підготовка студентів-психологів

У березні-травні на спеціальності 053 Психологія успішно пройшла навчальна (психолого-діагностична), навчальна (психологічна, ознайомлювальна) та виробнича (консультативно-психокорекційна) практика здобувачів І рівня вищої освіти денної форми навчання. У зв’язку з введенням загальнодержавного карантину, вперше практика проходила із застосуванням дистанційних форм навчання. Проте, студенти-практиканти вміло застосували свої знання та вміння й успішно виконали всі види завдань, передбачених програмою практики, а саме:

  • провели діагностичне дослідження психологічних особливостей різних вікових груп (учні, студенти, дорослі);
  • підготували презентації просвітницької, профілактичної та професійної тематики («Стоп булінг!», «Моя майбутня професія», «Запобігання торгівлі людьми», «Права та обов’язки учнів» та ін.);
  • підготували буклети та відеороліки з метою популяризації спеціальності 053 Психологія (https://drive.google.com/file/d/1oV_24jbiTHK1kbVTw9hjCj-4Rwjm0Nm1/view?usp=sharing );
  • розробили інфографіку запрошення на навчання на спеціальність 053 Психологія та поширили її у соціальних мережах.

Студенти-практиканти виконали усі вимоги, передбачені програмою та уміло застосовували звої знання на практиці. Тож можна стверджувати, що практика пройшла успішно, а здобувачі сформували та засвоїли основні програмні компетентності.

 

                                                         Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«Науковий онлайн-простір»

Робота у діджиталізованому просторі для наукових працівників вже не у новизну, саме тому традиційні дні науки у Бердянському державному педагогічному університету відбулися онлайн.

Викладачі кафедри психології разом із здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія, підготували заходи, що проводилися дистанційно, але не менш плідно.

12 травня відбулося засідання студентської наукової секції «Сучасні орієнтири психологічної науки: традиції, досвід, інновації», на якій було висвітлено результати студентських досліджень з актуальних проблем психології. Здобувачі освіти захищали власні наукові здобутки з різноманітної психологічної тематики, а саме: психологічне здоров’я молоді, розвиток емоційного інтелекту, мобінг в освіті, міжособистісні стосунки підлітків, анімалотерапія з гіперактивними дітьми, основні поглиначі часу студентів першокурсників тощо.

За результатами конференції доповідачі були відмічені грамотами: за практичну значимість наукового-дослідження – Буркут Тетяну (3 курс, заочна форма навчання); за психологічну ерудованість – Якушеву Ганну; за нестандартність викладу матеріалу – Цимбалюка Кирила (1 курс, денна форма навчання) та за кращу наукову доповідь – Клішко Юлію (3 курс, денна форма навчання).

Інноваційною формою науково-практичної роботи було проведення здобувачами вищої освіти 4 курсу вебінару «Поради психолога: як зберегти психічне здоров’я у стресовій ситуації»  для всіх бажаючих. Ведучих – Дар’ю Павленко та Ірину Стратулат нагороджено грамотами БДПУ за професійну спрямованість їх онлайн-розробки.

В останні дні наукового тижня відбувся онлайн майстер-клас Вікторії Федорик за темою «Майстерня душевної краси» для здобувачів освіти 1-4 курсів, де учасники мали змогу визначити рівень задоволення власних базових потреб, ступінь балансу тіла, розуму та душі; віднайти способи, які підтримуватимуть душевний спокій та психічне здоров’я.

А завершенням фестивалю науки було проведення круглого столу викладачів кафедри психології за темою «Трансформація життєвих перспектив особистості: онтогенетичний аспект» (платформа ZOOM), де були окреслені перспективи подальших наукових досліджень викладачів кафедри психології.

Вимоги часу розширюють можливості проведення Днів науки, залучаючи усіх тих, хто активно займається науково-дослідницькою діяльністю, прагне виявляти свої творчі здібності, висвітлювати свої наукові здобутки.

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«Профілактика емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину»

З початком карантину виникла необхідність організації дистанційного навчання. І для багатьох освітян це виявилося неабияким викликом.

На запит міського відділу освіти кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Фролова Ольга провела для Бердянських учителів науково-практичний семінар «Профілактика емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину», який відбувся 7 та 8 травня в дистанційному режимі на платформі Zoom. Всього були присутні близько 60 освітян.

На семінарі розглядали особливості організації дистанційного навчання в закладах освіти та психологічні труднощі, які пов’язані з цим процесом. Обговорюючи ці проблеми, спільно було визначено особливості карантинного режиму, а саме: самоізоляція; перехід до дистанційної форми роботи навчання та спілкування; постійне перебування в колі родини; труднощі розмежування особистісного та робочого режимів; більша завантаженість та енергозатратність; психологічний дискомфорт тощо. Разом розробили пам’ятку профілактики емоційного та професійного вигорання освітян під час карантину, де серед основних рекомендацій визначено: конструктивне планування професійної діяльності в дистанційному режимі; організація продуктивного зворотного зв’язку з учнями, батьками, колегами; інформаційна гігієна; використання арт-терапевтичних технік для відновлення власних ресурсів та подолання емоційного та професійного вигорання.

Саме проблема психологічної самодопомоги була актуальна для освітян.

Спочатку, за допомогою мозкового штурму, учасники разом склали список психологічних та особистісних ресурсів, актуальних для сьогоднішньої ситуації карантинного навчання. А для їх розкриття ведуча запропонувала ряд технік, що допоможуть у збереженні фізичного та психічного здоров’я освітян.

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету


 

«Традиційний тиждень психології у нетрадиційному форматі»

Під час дистанційного навчання у студентів БДПУ з’явилася можливість використовувати час з неабиякою користю. А у викладачів кафедри психології  – зробити матеріал для вивчення сучасним та діджиталізованим. Гарною нагодою для цього стало професійне свято «лікарів людських душ» – Всеукраїнський День психолога, що відмічався 23 квітня.

Традиційний тиждень психології у Бердянському державному педагогічному університеті, приурочений до Дня психолога,  вперше пройшов у режимі онлайн. Та можна сказати впевнено – це тільки на користь! Новий формат став гарною можливістю для здобувачів вищої освіти усіх курсів спеціальності 053 Психологія взяти участь у інтерактивних заходах, а також приєднати студентів-випускників та інших бажаючих пізнати різні межі психологічної науки.

Викладачі кафедри психології підготували для учасників багато цікавих заходів. Розпочали з конкурсу есе на тему «Ціна часу». Протягом тижня на електронну адресу кафедри надходили есе, що надсилали активні й креативні здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія, після чого, наприкінці тижня, було визначено найкращий твір. Переможцем стала студентка 3 курсу Клішко Юлія. Вітаємо її!

Хедлайнерами тижня психології стали психологічні онлайн-квести! Такий формат привабив не лише студентів, а й людей, що цікавляться психологією. Квест містив у собі завдання, відповівши на які, учасники мали змогу отримати ключ-код, щоб вийти з онлайн квест-кімнати! Було дійсно захопливо й пізнавально!

Найбільш активні й люблячі психологію студенти, долучилися до онлайн майстер-класів «Сила позитивного мислення» із Вікторією Федорик та «У пошуках чарівної палички» із Мариною Радіоновою. Такий формат майстер-класів дав змогу ведучим розширити межі своєї викладацької майстерності, а усім присутнім краще пізнати себе та відточити практичні навички, не виходячи з дому.

Не один рік на діджитал просторах є популярними челенджі. Ми йдемо в ногу з часом, а тому один з таких із назвою #даруйемоцію був проведений на сторінці кафедри психології у Instagram та Facebook. Радіємо, що до челенджу приєдналися і випускники спеціальності 053 Психологія.

Бонусом для саморозвитку учасників тижня психології стала “Скарбничка психолога” – добірка корисних платформ із книгами, вебінарами, курсами та відео з психології. За допомогою них студенти матимуть змогу брати участь у незалежному навчанні, що є однією із головних складових психологічної самоосвіти.

Як будь-яке свято, День психолога не минув без привітань. Здобувачі вищої освіти спеціальності 053 Психологія змонтували відео-привітання, побажавши викладачам кафедри психології нових досягнень у професійній діяльності, позитивних емоцій та студентів, які завжди будуть тішити своїми успіхами у навчанні. У свою чергу, викладачі кафедри привітали студентів, зробивши фото-колаж із побажаннями. Майже всі проявили креативність – адже це одна із головних здібностей професійного психолога, чи не так?

Підсумувавши, можна сказати, що свято психології вдалося, незважаючи на ситуацію, що спонукала зробити його онлайн. Як результат – тиждень психології у БДПУ вийшов цікавим, інтерактивним та сучасним. Отже, на цьому кафедра психології не зупиняється. До нових зустрічей онлайн!

 

Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету


20.04.2020 Святковий тиждень!
Кожного дня на тебе чекають цікаві заходи, інформація, поради психолога, вітання, тести.
Шукай цікавинки на сторінці кафедри психології в Instagram та Facebook і поринь у вихор подій та позитивних емоцій!
21.04.2020 Поділися гарним настроєм з друзями!
Запрошуємо підтримати челлендж #даруйемоцію.
Розпочинаємо конкурс есе на тему “Ціна часу”.
Надсилайте есе на електронну пошту кафедри : psuxolog2014bdpu@gmail.com
22.04.2020
Втомлений від сірих буднів? Не нудьгуй! Приходь психологічний квест онлайн! Цікаво? Ласкаво просимо!
23.04.2020 Вітаємо з День психолога! 
Майстер-клас онлайн “Сила позитивного мислення” із Вікторією Федорик. Знадобитися платформа ZOOM.
24.04.2020
Скільки разів за життя ти мріяв отримати чарівну паличку?
Долучайся до майстер-класу онлайн “у пошуках чарівної палички” разом із Мариною РАДІОНОВОЮ на сторінці у Facebook.
25.04.2020
Бонус для саморозвитку – “Скарбничка психолога”. Добірка корисних платформ із книгами, вебінарами, курсами, відео з психології.
Підведення підсумків конкурсу есе “Ціна часу”, вітання переможця.

 

Я – професіонал в МАК

Якщо вже й підвищувати власний професіоналізм – то навчатися варто лише у кращих! Такий девіз супроводжував викладачів кафедри психології  Олену Горецьку, Тетяну Малихіну, Ольгу Фролову та Марину Радіонову протягом проходження тридцяти годинного навчального курсу Ірини Лебідь «Я – професіонал в МАК». Зміст курсу передбачав оволодіння знаннями стосовно використання МАК в терапевтичних відносинах, в діагностичній роботі над батьківським сценарієм, в роботі на отримання ресурсів тощо. А завдяки чуйному керівництву чудового тренера та різноманіттю метафоричних асоціативних карт, учасники не тільки навчилися новим фішкам ведення терапії, але й пірнули в глибини власної підсвідомості.

Таким чином, подібне навчання сприяє гармонійному зростанню викладачів як професіоналів та особистостей!

Тож, друзі, працюйте над собою, вдосконалюйтеся й МАК вам на допомогу!

  

Знайомство з потенційною професією

Важко уявити кращий спосіб знайомства старшокласників з професією психолога, аніж спілкування з її представниками, які на власному досвіді можуть розповісти про професійні переваги та надбання. Цього тижня для випускників закладів загальної середньої освіти смт Велика Новосілка та с. Старомлинівка Донецької області таким провідником до спеціальності 053 Психологія стала завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії Марина Радіонова, яка у співпраці з доцентом кафедри теорії та методики викладання мистецьких дисциплін Анеттою Омельченко та завідувачкою кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Ольгою Харлан, розповіла про особливості організації освітнього процесу в Бердянському держаному педагогічному університеті та передала любов до власної професії.

Метою цих профорієнтаційних зустрічей було інформування учнівської молоді про особливості вступної кампанії у 2020 році, правила вступу до БДПУ, науково-методичну базу та студентське самоврядування університету, знайомство з потенційними професіями, можливостями працевлаштування та особистісного зростання протягом здобуття І рівня вищої освіти.

Дякуємо за організацію та співпрацю у проведенні зустрічей адміністраціям ЗЗСО та випускниці факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Олені Хараберюш.

 


 

Готові до змін!

Під час традиційного Дня психологічних ігор в БДПУ на базі навчальної психолого-консультативної лабораторії асистентом кафедри психології Вікторією Федорик було проведено гру «Шляхи змін».

Даний метод діагностико-психокорекційної роботи в останнє десятиліття став дуже популярним не лише серед психологічної спільноти, а й серед суспільства в цілому. Адже кожного разу учасники отримують нові інсайти стосовно власного запиту та, спираючись на отримані «підказки свідомості», приймають доленосні рішення та змінюють власне життя.

Так сталося і цього разу, адже завдяки майстерності ведучої учасники визначилися з власними життєвими цілями; усвідомили внутрішньо особистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього!

Дякуємо ведучій за співпрацю та професіоналізм! До нових зустрічей!

 


 

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ – ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ

 

На минулому тижні зі здобувачами вищої освіти спеціальності 053 Психологія проводилася низка заходів та кураторських годин присвячених актуальній сьогодні в науковому світі темі академічної доброчесності.

Студенти спеціальності 053 Психологія разом зі своїми кураторами Фроловою Ольгою, Колпакчи Оленою, Сердюк Наталією, Жук Наталею, Радіоновою Мариною з’ясували, що в основі академічної доброчесності лежить чесність, порядність у виконанні своїх обов’язків; довіра, справедливість, повага та відповідальність.

Здобувачі вищої освіти мали можливість поглибити свої знання щодо принципів академічної доброчесності, дізнатись про види порушень доброчесності в навчанні та те, як їм можна запобігти.

За допомогою метафоричних карток, інтерактивних ігор, дискусій та мозкового штурму здобувачі вищої освіти розігрували ситуації академічної недоброчесності та прийшли до висновку, що кожен учасник освітнього процесу – здобувач, викладач, науковець – повинен розуміти і поважати один одного і починати впроваджувати академічну доброчесність з себе, і це стане базою для формування доброчесного академічного середовища.

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


 

Шляхи без стресу

Початок нового навчального семестру – це завжди досить напружений період. Адже після тривалого відпочинку треба зібратися з думками та налаштуватися на навчання й роботу. Інколи така зміна обставин може викликати негативні емоції, які викликають труднощі у процесі адаптації й погіршують психоемоційні стани людини.

З метою запобігання цьому явищу, 13 лютого, волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії акцію «Шляхи емоційної саморегуляції», яка передбачала усне опитування учасників освітнього процесу БДПУ, а також розповсюдження пам’яток з конкретними рекомендаціями стосовно прийомів захисту від стресу та покращення настрою.

Зокрема, результати опитування показали, що всі учасники акції розуміють поняття «емоційної саморегуляції» та підкреслюють важливість уміння керувати власними емоціями, аби запобігти виникненню проблем у психоемоційній сфері та конфліктів із близькими. Серед найбільш ефективних засобів зняття психоемоційного напруження та покращення настрою учасники освітнього процесу називають заняття спортом (фітнес, йога, танці); дихальні вправи; позитивне мислення; спілкування з друзями або прогулянки; створення затишної атмосфери за допомогою теплої ковдри, гарячого чаю та улюбленого фільму чи музики тощо.

Отже, можна зробити висновок, що учасники акції мають засоби боротьби зі стресом та негативними емоціями, однак не виключають їх присутності у власному житті. Тому, щоб покращити їх настрій та подякувати за чесні відповіді, волонтерки лабораторії – майбутні психологині – Альона Іванова, Наталя Гордєєва та Вікторія Буткова разом з рекомендаціями дарували невеличкі смаколики – «вітамінки радості та щастя».

Марина РАДІОНОВА

завідувачка навчальної психолого-консультативної лабораторії

Бердянського державного педагогічного університету


 

Крок до визначення власного майбутнього

Викладачі кафедри психології як ніхто розуміють важливість професійного самовизначення студентів – майбутніх фахівців. Саме тому доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Фролова Ольга організувала пізнавальну екскурсію до Бердянського міськрайонного центру зайнятості для студентів 4 курсу спеціальності 053 Психологія факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Центр зайнятості забезпечує комплексне вирішення питань, пов’язаних з реалізацією державної політики зайнятості в місті, соціальною підтримкою, працевлаштування та професійної орієнтації незайнятого населення.

Провідний фахівець з профорієнтації  Бердянського міськрайонного центру зайнятості Корнієнко Ольга Валеріївна провела інформаційну зустріч та інтерактивну екскурсію для студентів. Повідомила про сучасний стан ринку праці та повідомила, що Бердянського міськрайонного центру зайнятості завжди може надати допомогу у вирішенні питання працевлаштування.

Щиро дякуємо за відкриті двері.

 

    Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


 

Ділимось інформацією зі старшокласниками

23 січня 2020 року асистентка кафедри психології Федорик Вікторія зустрілася зі старшокласниками КЗО «Покровська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2».

Школярам було надано інформацію про діяльність Бердянського державного педагогічного університету, факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та спеціальності, за якими готують фахівців у нашому закладі вищої освіти.

Старшокласникам було запропоновано експрес діагностику особливостей характеру та професійних інтересів, щоб вони мали змогу пересвідчитися у правильності власного професійного вибору.

Наприкінці зустрічі учні отримали рекламну продукцію, що містить необхідну інформацію для майбутніх абітурієнтів.

Щиро вдячні дирекції закладу за гостинний прийом.

 

Вікторія Федорик,

асистент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


Вітаємо студента 4 курсу спеціальності 053 Психологія Гнатюка Дениса, який брав участь у змаганнях на кубок України з бадмінтону у м. Дніпро серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату та посів 1 місце в одиночній категорії.

Нашому студенту запропонували стати кандидатом у збірну України з парабадмінтону.

Пишаємося та бажаємо подальших перемог!

 

 


«Психолог – покликання на все життя»

Кожного року на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв родина психологів поповнюється новими членами. Цей рік – не виключення, тому що 27 листопада студенти першого курсу спеціальності 053 Психологія пройшли традиційний обряд посвяти у психологи.

Звичайно, традиції – це дуже добре, але викладачі кафедри психології , рухаючись у ногу з часом, вигадують нові формати проведення посвят. На цей раз, цікавим заходом стала гра «Хто ж психолог?»,  до якої були залучені як першачки, так і здобувачі вищої освіти старших курсів. Команди «Голівуд» та «Інсайт» продемонстрували цікавий двобій ерудованості, логіки та інтелекту в конкурсах «Вгадай картинку», «По губах», «Де логіка?», «Психологічний бліц», «Історії з життя». Виявили активність і вболівальники, які підтримували команду та заробляли бонусні бали для команд-фаворитів. Кожна команда була неперевершеною, але у фінальному випробуванні переміг «Інсайт» – команда старшокурсників.

Привітала старшокурсників з перемогою, а першокурсників з посвятою  декан факультету Коваль Людмила Вікторівна. Вона побажала першокурсникам стати справжніми професіоналами,  дружньою командою і викликати лише гордість у своїх викладачів.

Горецька Олена Віталіївна  – завідувачка кафедри психології нагородила кожного першокурсника нагрудним значком «Я – психолог» та на правах керівника всього колективу кафедри «включила» їх до нашої великої дружньої сім’ї. А щоб свято було приємнішим і «солодким», гравці були нагороджені смаколиками та заохочувальними призами.

Шановні психологи-першокурсники, нехай навчання приносить вам не тільки знання і досвід, але й задоволення! Пишайтеся обраною професією, адже бути психологом – це престижно та популярно, а психологія – це мистецтво спілкування, розуміння, підтримки й допомоги.

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету 

 

 


Безцінний практичний досвід

Здобувачі спеціальності 053 Психологія – волонтери навчальної психолого-консультативної лабораторії (http://bdpu.org/faculties/fppom/structure-fppom/npkl/) Ганна Муковоз, Дар’я Куньо, Дар’я Павленко та Віталій Крикунов  провели тренінгове заняття з командної взаємодії для учасників благодійного цільового проекту “Access Alumni Civic Engagement Program 2019 – 2020” з Бердянська та Запоріжжя.

Це були захопливі години роботи, яка складалася з вправ, спрямованих на розвиток лідерських якостей та згуртування старшокласників, де підлітки підтримували один одного, діяли як одне ціле задля досягнення спільної мети.

Дякуємо керівникам проекту Богдані Салюк та Ірині Школі за співпрацю й надання можливості нашим майбутнім випускникам уже сьогодні отримати безцінний досвід тренерської майстерності.

 

                                                                  Кафедра психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності

Іноді людина не розуміє власної унікальності, не знає своїх талантів та шляхів їх реалізації, тому важливою умовою є усвідомлення того, що настав час для розкриття та саморозвитку.

Викладачі кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету завжди готові прийти на допомогу в самопізнанні та самовдосконаленні.

Доцент кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Тетяна Малихіна провела майстер-клас «Моя унікальність або Чим мене обдарував Рід?», на якому кожний учасник зміг розкрити власну унікальність, усвідомити свою неповторність, знайти ресурси, які передані нам по Роду та допомагають розкрити таланти і здібності.

 

Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності Допомога здобувачам у розкритті власної унікальності

Кафедра психології 

Бердянського державного педагогічного університету 

 


 

«День мудрості та натхнення»

Листопад у БДПУ розпочався акцією «День мудрості та натхнення», яка була організована та проведена волонтерами навчальної психолого-консультативної лабораторії В. Бутковою, Н. Гордєєвою, А.  Гордієнко, А. Івановою, Н. Поляковою – студентами спеціальності 053 Психологія   За допомогою вербалізації актуальних переживань та проблем учасники акції мали змогу звільнитися від небажаних негативних емоцій та отримати мотиваційне завдання, яке наповнить їх ресурсами та новими ідеями – взяти психологічний «якір» у вигляді смаколиків.

Акцію підтримало понад 50 учасників освітнього процесу, які мали змогу усвідомити про важливість життя та необхідність змін.

День мудрості та натхнення День мудрості та натхнення

День мудрості та натхнення

 

Кафедра психології

Бердянського державного

педагогічного університету


Дебют першокурсника 2019

 

Декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Коваль Людмила Вікторівна зі студентами 1 курсу спеціальності 053 Психологія


«Шляхи змін»

Одним з ефективних способів визначення вірного напряму та успішного досягнення мети наших здобувачів освіти є проходження трансформаційної психологічної гри «Шляхи змін», з якою завітала до навчальної  психолого-консультативної лабораторії асистент кафедри психології Вікторія Федорик.

Завдяки майстерності ведучої гравці з’ясували, чого їм не вистачає та що заважає отримати бажане у навчанні, самореалізації та особистому житті; усвідомили власні внутрішньоособистісні суперечності та бар’єри; визначилися з діями, які необхідно виконати задля досягнення очікуваного результату та обрали власний шлях успішного майбутнього.

Тож, в черговий раз переконуємося, що психологічні ігри – це чудовий діагностичний та терапевтичний інструмент.

 

Кафедра психології

Факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Пізнай себе»

25 жовтня 2019 року старша викладачка кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Наталія Сердюк брала  участь у святі «День учня», що проводиться вже не перший рік в Урожайнівському НВК Токмацького району. У рамках цього свята викладачка провела зі старшокласниками міні-тренінг «Пізнай себе», де особливу увагу приділила професійному самовизначенню молоді.

Приносимо щиру вдячність за гостинний прийом адміністрації Урожайнівського НВК Токмацького  району Запорізької області.

Сердюк Наталя Іванівна

старший викладач кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


 

«З візитом до міської ради»

28 жовтня 2019 року відбулося навчання апарату міської ради та структурних підрозділів виконкому. Запрошеною для виступу стала кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету Черезова Ірина Олександрівна.

Головною метою візиту Ірини Олександрівни стало розкриття теми «Синдром емоційного вигорання: профілактика та шляхи виходу», що є актуальною для працівників міської ради та структурних підрозділів виконкому.

Ірина Олександрівна змістовно розкрила тему, привела переконуючі приклади та провела експрес-методику що була направлена на самодіагностику рівня емоційного вигорання у працівників міської ради та структурних підрозділів виконкому.

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Відкриття меморіальної аудиторії В.К. Демиденка»

Напередодні Дня працівників освіти відбулося відкриття меморіальної аудиторії Василя Купріяновича Демиденка, 90-річчя з дня народження якого вшановували у березні цього року.

Знаний вчений, добра і чуйна людина, Василь Купріянович на всіх ввірених йому посадах виявляв професіоналізм та повагу до людей.

15 років ректорства, 20-річний досвід керування кафедрою психології – ці та інші періоди життя Василя Купріяновича тісно переплітаються з історією Бердянського державного педагогічного університету.

Звання доктора психологічних наук, члена кореспондента Академії педагогічних наук України, наукові досягнення – ці щаблі життєвого шляху є результатом наполегливості, працелюбності Василя Купріяновича.

Ми пишаємося тим, що мали змогу працювати з Василем Купріяновичем Демиденко, людиною з великої літери, вчителем учителів.

 

Черезова Ірина Олександрівна

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету

 


Форум однодумців

Викладачі кафедри психології Сердюк Н.І.та Федорик В.В. брали участь у дводенному Форумі союзників (м. Запоріжжя).

Головним організатором першого подібного заходу в Україні виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» у співпраці з НДІ (Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин), EVZ (FOUNDATION REMEMBRANCE RESPONSIBILITY FUTURE) та Посольством Великої Британії в Україні.

Захід був розрахований на фахівців найрізноманітніших галузей, зокрема, соціальної сфери, медіа, психології, які вирішують питання розповсюдження ідей рівності та недискримінації людей в сучасному суспільстві.

Форум об’єднав учасників спільним девізом: «Активістська палітра: що можу зробити я». Підіймалися питання формування активістської життєвої позиції, свободи власного вибору, життєвого стилю, толерантного ставлення до інших тощо. Формат проведення був різноманітний, зокрема, панельна та групова дискусії, міні-тренінг, воркшоп та спілкування з «живою книгою».

Отриманий досвід буде корисним у професійній діяльності практичних психологів.

 

Кафедра психолоії
факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Ділилися досвідом»

7 червня, в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького, в рамках проведення ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Особистісно-професійний розвиток учителя Нової української школи: світові освітні практики, український контекст», викладачі Бердянського державного педагогічного університету провели майстер-класи для практичних психологів та вчителів шкіл міста та району на теми: «Сімейний міф: рамки ілюзій – ілюзія рамок» (кандидат психологічних наук, доцент кафедри прикладної психології та логопедії Сербова О.В.), та «Розвиток емоційного інтелекту в освітньому просторі НУШ» (старший викладач кафедри психології Колпакчи О.С.). Учасники майстер-класу вчилися розуміти та регулювати свої емоції; розвивати емпатійні здібності; ознайомилися з різними способами реагування на критику; дізналися як справлятися з конфліктами та стресами в ході освітнього процесу та отримали практичні інструменти розвитку емоційного інтелекту.


Запросили в гості до поліції

Студенти-психологи факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв разом із викладачем кафедри психології Черезовою І.О. відвідали Бердянський відділ національної поліції з метою ознайомлення зі специфікою роботи експертів-криміналістів. Студентів зустрів керівник Бердянського сектору Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Кальчев Ю.В., який провів цікаву екскурсію лабораторіями експертно-криміналістичного сектору.

Студенти мали змогу ознайомитись із напрямами роботи сектору, різними видами експертиз, обладнанням.

Цікавою була інформація Кальчева Ю.В. щодо специфіки експертів-криміналістів та їх участі у процесі розкриття правопорушень. Студенти мали змогу безпосередньо побачити як працюють експерти-криміналісти, а також самостійно попрацювати на деякому обладнанні.

Приємним було знайомство з колективом експертів-криміналістів, які з захопленням розповідали про свою роботу та цікаві історії з власного досвіду. Сподіваємося, що і надалі співпраця Бердянського державного педагогічного університету з національною поліцією нашого міста буде міцнішати.

 

Черезова І.О.,

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


«Нові горизонти професіоналізму»

 

Викладачки кафедри психології Горецька О.В., Жук Н.В., Малихіна Т.П., Фролова О.В., 26 травня завершили навчання за спеціалізованою програмою терапевтичного тренінгу «Особливості використання метафоричних асоціативних карт (МАК) у сімейному консультуванні».

Терапевтичний тренінг вразив своєю багатоплановістю. Формат проведення був орієнтований на практику застосування МАК в роботі з сімейними проблемами. Відбулося знайомство з новими колодами метафоричних карт, апробація яких дозволила визначитися, які з них в першу чергу хотілося б використовувати в своїй роботі. Були докладно розібрано техніки діагностики і терапії з використанням МАК. Вийшло добре пропрацювати особисті запити і отримати ефективний інструмент для індивідуального і групового сімейного консультування.

Особливої уваги заслуговує особистість тренера – Ірини Лебедь, яка  створила довірчу і психологічно безпечну атмосферу в групі. Тренерка завжди дивує новими колодами МАК, які сама створює.

Отримані вміння роботи з метафоричними асоціативними картами відкривають нові горизонти в професійній діяльності викладачів кафедри психології.

 

 

Малихіна Тетяна Петрівна

доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


«Stories that move»

 

Викладачі кафедри психології Фролова О.В., Колпакчи О.С., Радіонова М.С. та Сердюк Н.І. брали участь у дводенному семінарі з професійного розвитку по використанню освітньої онлайн-платформи «Stories that move».

Цей семінар проводився в рамках європейського освітнього проекту «Stories that move. Навчаємося протидіяти дискримінації», який реалізується в Україні ГО «Простір толерантності» за сприяння Дому Анни Франк (Амстердам, Нідерланди), партнерства з Українським центром вивчення історії Голокосту та фінансової підтримки Фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє».

Викладачі опанували навички роботи з платформою, яку можна використовувати на лекційних та практичних заняттях онлайн і офлайн; аналізували відеоінтерв’ю підлітків, які діляться про свій досвід інтеграції в суспільство та зазнали булінгу і дискримінації; засвоїли нові методи надання психологічної допомоги цій категорії школярів.

По закінченню семінару кожен учасник отримав сертифікат міжнародного зразка.

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


«Увага, знавці! Що у чорному ящику?»

 

Понеділок, 13 травня. Для  студентів-психологів Дні науки розпочалися з проведення інтелектуальної психологічної гри «Що? Де? Коли?», яка вже стала доброю традицією спеціальності 053 Психологія та кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету .

езмінними організаторами популярної інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?» були  завідувач кафедри психології, доцент Олена Віталіївна Горецька та доцент Ольга Василівна Фролова. А питання, що були підготовлені викладачами кафедри психології, мали психологічну спрямованість і вимагали від знавців не лише гнучкості та логічності мислення, а й наявності певного багажу знань в сфері психології.

Для кращого занурення в атмосферу інтелектуальної гри, було створено всі умови: музичний супровід, що був ідентичним оригінальній грі, відео-запитання для справжніх знавців, та найбільша інтрига гри – чорний ящик. А емоційне розвантаження всім присутнім забезпечили студенти спеціальності Музичне мистецтво.

Не дивлячись на те, що участь у інтелектуальному штурмі брали студенти як молодших курсів, так і старших, вони показали високий рівень ерудованості та кмітливості, оскільки виграли цю гру, правильно відповівши на запитання шести секторів.

За результатами гри, учасники команди студентів були нагороджені дипломами психологічної інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?». Кращим знавцем визнано студентку 3 курсу Павленко Дар’ю, яка отримала заповітну сову. Окремою приємністю було привітання від профспілки університету у вигляді добрих побажань та солодкого подарунку. Не залишилася осторонь й команда кафедри психології – питання доцента Горецької Олени  самими учасниками було визнано найцікавішим.

З упевненістю можна сказати, що Дні науки на кафедрі психології Бердянського державного педагогічного університету мали успішний старт. Тому з гарним настроєм та заряджені позитивними емоціями можемо зануритися у наукову діяльність.

 

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

 


 


Нотатки тижня психології

Хотілося б з вами поділитися яскрвмим враженнями й передати позитивні спогади про цікаву мавндрівку до світу психології.

23 квітня Україна святкувала Всеукраїнський день психолога. А якщо душа бажає свята – зроби його сам. Тож, ми так і вчинили! А щоб не втратити жодної цікавинки, ми занотовували події кожного заходу. Цікаво? Тоді читайте!

 

Нотатка 1 «Не спробувавши, ніхто не знає, на що він здатний»

Професія психолога – це покликання. Чим раніше ти це зрозумієш – тим легшим буде твій шлях до професійного становлення. Психологічна гра «Хто ж психолог», яка була проведена викладачами кафедри психології 20 квітня з учасниками гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ, допомогла учням старших класів зрозуміти, що обрати професію психолога – означає обрати спосіб життя.

Так, учасники гри мали змогу дізнатися, що психолог повинен володіти різними важливими професійними навичками: умінням слухати, відчувати емоційний стан клієнта, прогнозувати можливі наслідки вчинків; в нього має бути добре розвинуті інтуїція та креативність. І на цій грі ми в цьому переконались.

 

Нотатка 2 «Струни моєї душі»

Розкажи мені про мене… Отже, 23 квітня зранку на студентів БДПУ чекало веселе й корисне випробовування – експрес-діагностики. Всі бажаючі мали змогу визначити свої психологічні особливості, рівень життєвої енергії, соціальної адаптації, особистісні якості за допомогою «чарівних малюнків». Студенти жваво й активно скористалися нагодою розширити таким чином свої знання про самих себе.

А ще студенти спеціальності Психологія провели конкурс на найкрекативніше вітання викладачів з їх професійним святом. Перемогли студенти 2 курсу, які створили «смачний» символ «Псюхе» – знак психології.

 

Нотатка 3 «Калейдоскоп всесвіту хитнувся, і в ньому склався зовсім інший візерунок»

Викладачі кафедр психології в подарунок для студентів провели фестиваль «Психологічний калейдоскоп», який дозволив майбутнім психологам ознайомитися з новітніми техніками практичної психології та арт-терапії.

А саме, на майстер-класі «Вузлик зав’яжеться – вузлик розв’яжеться», який провела доцента кафедри Жук Н.В., студенти спробували почути й зрозуміти про що нагадують, попереджають та як оберігають їх «вузлики» у житті.

 

Хоча назва майстер-класу старшого викладача Сердюк Н.І. була «Стороннім вхід заборонено», усі бажаючі могли долучитися до нього та познайомитися із гранями власних психологічних границь через призму яких  сприймається світ та вибудовуєються взаємини з іншими; визначити ресурси, які допоможуть захистити особистій простір.

 

Доля Роду твого в тобі повториться.

І тільки тоді зупиниться витись клубок –

Коли секрет поколінь врешті решт оголиться.

Чи  усвідомити зможеш урок?

Майстер-клас «Послання роду», проведений доцентом Малихіною Т.П., дозволив студентам поринути у глибини родинних зв’язків.

 

Доцент Карапетрова О.В. допомогла студентам пережити багато емоцій та навчитися керувати власними почуттями на майстер-класі «Чарівний сплав: емоцій суміш і розмаїття почуттів…

 

 «Життятеатр, а люди в ньому актори»

Старший викладач Колпакчи О.В. на майстер-класі «Калейдоскоп історій» надала унікальну можливість студентам прожити колективний емоційний досвід та створити ситуацію експромту. За допомогою театралізованої імпровізації вони змогли пережити життєві історії – власні та інших людей – які дивують, захоплюють, надихають.

 

Про здоровий спосіб життя знають усі!

А про медитацію, Хто і Що знає?

– Яким чином медитація співвідноситься зі здоровим способом життя?

– Чому здоровий спосіб життя це мистецтво?

На ці питання і багато інших студенти змогли отримати відповіді на майстер класі старшого викладача Кідалової М.М. «Медитація: мистецтво здорового способу життя».

 

Секрет професійного успіху розкрила Радіонова М.С. – завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії на майстер-класі «Моє покликання». Студенти мали змогу краще пізнати себе, визначити власні пріоритети та цінності, життєве покликання та отримати «чарівні ліки» від лінощів та прокрастинації. А на майстер-класі ««Вийшло медвежа з барлоги» або «Виходимо із зимової сплячки»» студенти-психологи активізували власну пізнавальну діяльність, гармонізували емоційні стани, розкрили ресурси та підвищили мотивацію для досягнення поставлених цілей.

 

Нотатка 4 «Видатний учитель, наставник, особистість з великої літери»

Щедра українська земля на талановитих, розумних, добрих, з загостреним почуттям відповідальності та масштабним баченням майбутнього особистостей. Саме таким словами згадуємо Василя Купріяновича Демиденка, доктора психологічних наук, професора, члена-кореспондента АПН України, автора понад 200 наукових праць, які залишаються актуальними й дотепер. Василя Купріяновича вже 15 років немає серед викладачів Бердянського державного педагогічного університету, але традиції й помисли відомого психолога продовжують жити.

Знагоди вшанування його 90-річчя, 25 квітня кафедра психології провела Всеукраїнську науково-практичну інтернет-конференцію з міжнародною участю «Навчання, виховання та розвиток у контексті життєвих перспектив особистості», в якій брали участь більше 80-ти науково-педагогічних й педагогічних працівників закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти; науковців, здобувачів освіти з різних регіонів України та зарубіжжя.

Нотатка 5 «Воістину серйозне прагнення до якоїсь мети

                                    половина успіху в її досягненні»

«Прийшов, побачив та обрав!» – саме цим керувалися викладачі кафедри  психології, які запросили учасників гуртка «Психологічні студії» ЦДЮТ на каву з психологами. Гуртківцям була запропонована екскурсія університетом, навчальною психолого-консультативною лабораторією; ознайомлення зі спеціальністю 053 Психологія та організовано доцентом Фроловою О.В. коучінг «Філософія котячого життя». Через метафору кота учасники говорили про характерні риси домашніх улюбленців, які можуть бути корисними й у нашому повсякденному житті: в школі, вдома, у колі друзів. По завершенню, гуртківці навчилися опановувати стрес, оберігати власну незалежність, потайки впливати на все, взагалі пізнати філософію життя.

 

На нашу думку, тиждень психології, який провела кафедра психології,  виявився яскравим, професійно насиченим, позитивним. Радіємо за майбутніх фахівців, що вони мають змогу долучитися до професійного світу психолога та отримати цінний досвід надання психологічної допомоги іншим.

 

 

Кафедра психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Увага! Увага! Увага! Тепер ми є на Facebook!

Слідкуйте за новинами кафедри психології, долучайтеся до активної взаэмодії та обмінюйтеся з нами емоціями та думками.

Будемо раді бачити позначку «Подобається» від кожного, хто до нас завітав.

Посилання для на сторінку: https://www.facebook.com/psyhohlogyBDPU/


Видатна постать Бориса Давидовича Прайсмана

У ці березневі дні ми вшановуємо пам’ять Бориса Давидовича Прайсмана, кандидата психологічних наук, доцента, якому виповнюється 100 років з дня народження.

Він народився 20 березня 1919 в м. Києві. По закінченню школи навчався в Київському педагогічному інституті на факультеті педагогіки і психології Диплом про вищу освіту з відзнакою отримав в 1946 році, здобувши кваліфікацію викладача педагогіки і психології та звання викладача педагогічного училища.

Кажуть життя прожити не поле перейти. Життєве поле Бориса Давидовича було незміряне та різнобарвне. Була на ньому чорна рілля печалі – шлях рядового Першого Прибалтійського фронту та важке поранення, впадає в очі яскравим променем свіжа соковита трава з квітковим розмаїттям – радісне та щасливе сімейне життя – кохані дружина, дочка, син та онучки, а ще колосилася стигла пшениця – навчання в аспірантурі при Науково-дослідному інституті психології, вчителювання, викладання психології.

Доля розпорядилася так, що життєве поле Бориса Давидовича зустрілося з морем – з’явився бердянський період, довжиною в 64 роки. Наказом по Міністерству освіти від 1 листопада 1950 року він був призначений виконуючим обов’язки завідувача кафедри педагогіки Осипенківського учительського інституту, нині Бердянський державний педагогічний університет, в якому не збирався довго затримуватися, а пропрацював 49 років! І, як сам про це говорив – з задоволенням!

У 1954 році успішно захищає дисертацію «Розуміння молодшими школярами мотивів поведінки літературних персонажів» та одержує ступінь кандидата педагогічних наук (психологія), а у 1962 році – отримує учене звання доцента.

Педагогічний стаж роботи Бориса Давидовича становить близько 60 років. Лекції Бориса Давидовича з психології не можливо було не слухати. З перших його слів слухачі опинялися в полоні глибокої думки, ерудиції, легкого, обробленого, живописного слова. «Читання лекцій – розповідав Борис Давидович, – це як спектакль, в якому ти режисер й актор одночасно, а студенти – глядачі й учасники». Він міг утримувати напругу аудиторії, бо викладаючи традиційний матеріал про явища психіки; про роль психічних процесів у пізнанні світу, ілюстрував прикладами поведінки літературних персонажів. До речі, література, літературна творчість – духовне надбання сім’ї Бориса Давидовича. Дочка Лариса – відома поетеса. Збірки її віршів – це задушевна розмова про вічні моральні проблеми: любов, розлуку, самотність, розчарування. Пізніше проявився літературний талант і у сина Давида, спочатку у жанрі іронічної мікроатюри та поліатюри, а потім зявилася оригінальна філософська праця.

Людина живе, поки її пам’ятають. Пам’ять про Бориса Давидовича Прайсмана залишається в серцях  його колег – викладачів кафедр психології й  педагогіки.

 

Малихіна Тетяна Петрівна 

кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


Завітали до майбутніх студентів

Початок весни в багатьох людей символізується з наближенням тепла та відпочинку, з розквітом природи навкруги; із часом для мрій та кохання. А для школярів-сташокласників прихід весни означає одне – час для остаточного професійного самовизначення, складання іспитів та, найважливіше, вибору закладу вищої освіти, в якому хотілося б навчатись.

Так, 18 березня, в рамках проведення профорієнтаційної роботи, перший проректор Бердянського державного педагогічного університету, доктор педагогічних наук, професор  Гуренко Ольга Іванівна, відповідальний секретар приймальної комісії Скурська Марія Миколаївна та старший лаборант кафедри психології Варбанська Наталія Федорівна провели інформування старшокласників багатьох шкіл Куйбишевського району Запорізької області.

Профорієнтаційна робота була спрямована на формування у майбутніх абітурієнтів інтересу до закладу вищої освіти – Бердянського державного педагогічного університету. Старшокласники були ознайомлені зі структурою  університету, його специфікою навчальної діяльності, з позааудиторним життям студентів та правилами складання вступних іспитів. Ольга Іванівна наголосила на тому, що цього року значно покращився рівень матеріально-технічної бази університету, проводиться активна робота з територіального устрою, розбудовування паркових зон.

Приналежність Бердянського державного педагогічного університету до 7-ки чудес України та високе місце в рейтингу університетів України є вагомим важелем для того, щоб саме цей заклад вищої освіти був обраний для майбутніх абітурієнтів місцем навчання. Умови, створені у БДПУ, сприяють здобуттю  високого та якісного рівня професійної освіти, формуванню цілісної особистості, яка здатна активно проявити себе в різних сферах суспільного життя.

Старшим лаборантом кафедри психології Варбанською Наталією Федорівною була проведена експрес-діагностика, що стала корисною у рамках професійного самовизначення. Школярі мали змогу визначити особистісні риси, відкрити для себе нові стратегії поведінки та шляхи досягнення успіху в майбутній професії; досліджували лідерські якості.

По закінченню, учням був наданий інформаційний матеріал щодо правил вступу до закладу вищої освіти, складання вступних іспитів та рекламні буклети всіх факультетів.

Бердянський державний педагогічний університет запрошує до своїх лав усіх, хто бажає отримати якісну професійну підготовку,  здобути високий рівень освіти, отримати перспективу на подальше працевлаштування та цікаво провести найпрекрасніші студентські роки. Чекаємо на кожного!

 

Наталія Варбанська,

старший лаборант кафедри психології

Бердянського державного педагогічного університету


Говорили серцем

Провідник має бути тим світлим промінчиком, що не лише вказує правильний шлях, але й від тепла якого хочеться живитися та поширювати його далі. Цими словами можна охарактеризувати світле життя Василя Купріяновича Демиденка, який сприяв науковим досягненням багатьох своїх послідовників, які й сьогодні плідно працюють на розбудову Бердянського державного педагогічного університету та вітчизняної освіти.

Науковий доробок В.К. Демиденка – члена-кореспондента АПН України, доктора психологічних наук, профессора – по праву можна віднести до провідництва в українській освіті ХХ-ХХІ ст.

У своїх працях Василь Купріянович не відходить від юнацького захоплення історією та майстерно поєднує наукові традиції з новою в ті часи психологічною наукою. У колі його інтересів були проблеми морального виховання, актуальні питання психології вищої школи, мовленнєвий розвиток особистості, розвиток і формування внутрішнього світу учнів, навчання та виховання, професійного становлення, формування педагогічної майстерності у студентів тощо.

У день народження Василя Купріяновича Демиденка, 13 березня, викладачі кафедри психології   та студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв вшанували пам’ять відомого психолога, учителя й наставника, який виховав цілу плеяду науковців.

Так, було проведено виставку, на якій представлено фото-матеріали, рукописи, наукові праці Василя Купріяновича та його наставників; екскурсію до музею історії БДПУ, під час якої професор, доктор історичних наук Ігор Ігорович Лиман розповів цікаві факти з історії нашого університету, його видатних викладачів, що не залишило байдужим жодного першокурсника.

А 14 березня кафедрою психології проведено круглий стіл на тему «Провідницькі ідеї В. К. Демиденка» для студентів спеціальності 053 Психологія. Етапи життєвого шляху та наукової діяльності В.К. Демиденка були представлені його ученицями – кандидатами психологічних наук, доцентами Іриною Олександрівною Черезовою та Наталею Валентинівною Жук. А світлими спогадами про Василя Куприяновича як особистість, ученого та наставника поділилися почесні гості заходу. Зокрема, декан факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв, професор, доктор педагогічних наук Людмила Вікторовна Коваль розповіла про співпрацю з В.К. Демиденком під час відкриття в університеті спеціальності «Практична психологія» та була вражена повагою до нього відомих науковців, суспільних діячів.

Потоцька Тетяна Федорівна – член ради ветеранів БДПУ, доцент, кандидат педагогічних наук, згадала те, як Василь Куприянович, цінуючи її як висококваліфікованого учителя, дав путівку до професійного життя, запросивши до роботи в інститут.

Ще однією людиною, до долі якої торкнувся Василь Куприянович – Баханов Костянтин Олексійович – професор, доктор педагогічних наук, підкреслив такі його особисті унікальні якості як народність, щирість, готовність домогати, принциповість, відповідальність. Саме Костянтин Олексійович виступив ініціатором, упорядником та науковим редактором збірки наукових праць Демиденко В.К.

Людину пам’ятають за її вчинки і відповідальність за їхні наслідки перед суспільством і власним сумлінням.

Тож пам’ятаймо знаного вченого, викладача, щиру серцем людину Василя Куприяновича Демиденко.

 

 

 

Матеріали та світлини кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Ми всі з нетерпінням чекаємо весни, адже це природний час для нових починань та важливих рішень, особистісних трансформацій.

На початку березня доцент кафедри психології Фролова Ольга Василівна, разом зі студентами різних спеціальностей Бердянського державного педагогічного університету, розібралися як робити правильний вибір, щоб не обрати «кота у мішку». На Всеукраїнському інтерактивному занятті з медіаграмотності  “Не віррр-перевіррр”, що проходило одночасно по всій Україні, учасники, використовуючи методику, яку розробила міжнародна організація IREX в рамках проекту “Вивчай та розрізняй” за підтримки Посольств США та Великої Британії в Україні, навчилися відокремлювати факти від суджень, помічати спроби маніпулювання, «вимикати» емоції та приймати рішення.

Студенти поділилися позитивними враженнями з організаторами заходу та проявили бажання частіше брати участь у таких корисних заходах.

Кафедра психології висловлює вдячність Фроловій Ользі Василівні за її нестримний потяг до пізнання нового та бажання ділитися ним з іншими!

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 


«Ніколи не зупинятися на досягнутому!»

Саме під таким гаслом працюють викладачі кафедри психології, адже професія психолога потребує постійного професійного зростання. Так, старші викладачі кафедри Сердюк Наталя Іванівна та Колпакчи Олена Сергіївна пройшли незалежне професійне навчання у системі  міжнародних консультацій за темою  «Співпраця заради реформ в системі охорони психічного здоров’я дітей», яке відбулося за підтримки Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України 11–12 лютого 2019 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

В ході консультацій було розглянуто такі питання: насильство в школі та родині; праця з кризовими сім’ями; психіатрична та психологічна допомога дітям із агресивною, аутоагресивною поведінкою в школі та родині, терапевтичні втручання при спробах самогубства та самоушкодження у підлітків, що знаходяться в конфлікті з законом;  медико-психологічний супровід, організація лікування за місцем проживання та навчання, заклади для спеціалізованої психіатричної та психотерапевтичної допомоги дітям та підліткам із гіперкінетичними розладами поведінки, розладами аутистичного спектра, із емоційними розладами та руйнівною поведінкою; менеджмент інклюзивної освіти для дітей з вадами психічного здоров’я.

Забезпечивши широкий спектр знань, умінь та навичок з важливих питань у сфері охорони психічного здоров’я дітей, викладачі кафедри психології можуть поділитися досвідом зі здобувачами вищої освіти, а також впроваджувати ці знання в своїй викладацькій та професійній діяльності. Пишаємося нашими колегами та дякуємо за нескінченну жагу до знань.

 

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Хто ж психолог?

Традиційно кафедра психології проводить урочистий захід, на якому студентів першого курсу приймають до Братства психологів та до дружньої родини факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

У цьому році Посвята пройшла у форматі гри «Хто ж психолог?», на якій відбувся надзвичайний двобій між студентами старших курсів та першачками.

Команда першого курсу з символічною назвою «Агенти 053» змагалася у розумових батлах із старшокурсниками, а також проявила свою креативність, логіку, швидку реакцію та жагу до перемоги. У свою чергу, команда «бувалих» – «О.К.». (обізнані та креативні) тримала першокурсників у стані «бойової готовності». Так, у конкурсі на знання психологічних термінів вони отримали безумовну перемогу, підкорили всіх впевненістю у власних силах, згуртованістю, міцністю командного духу та цікавими історіями з  життя.

Панною Справедливість стала завідувач кафедри психології Горецька Олена Віталіївна, яка була взірцем об’єктивності й прикладом неухильного дотримання всіх правил гри.

Цікаві конкурси «Ми не скажемо, а покажемо», «Де логіка?», «Історії з життя» та інші мали психологічну спрямованість: сприяли розкриттю не тільки знань з психології, а й умінь використовувати їх на практиці, тим паче в  ігровій гумористичній формі.

Команди підтримки не давали гравцям пасти духом та активно вболівали за «своїх» разом із викладачами кафедри психології та деканом факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Коваль Людмилою Вікторовною, яка привітала першокурсників з посвятою та побажала професійного й особистісного зростання.

Перемогу в грі чесно вибороли старшокурсники, сприраючись на власний досвід та обізнаність. Для першокурсників це стало поштовхом до пізнання себе, розкриття власних ресурсів; мотиватором до отримання знань, накопичення досвіду практичної работи; розумінням того, що професія психолога – це покликання та любов на все життя.

Зі словами привітання до групи першого курсу звернулася їх куратор – Колпакчи Олена Сергіївна, яка побажала «Агентам 053» цікавого студентського життя та невичерпної жаги до оволодіння майбутньою пофесією.

І як доказ того, що наші першокурсники гідні носити звання Психолога, Олена Віталіївна Горецька  нагородила кожного нагрудним значком «Я – психолог» і, на правах керівника всього колективу кафедри, «включила» їх до нашої великої дружньої сім’ї. А щоб свято було приємнішим і «солодшим», студенти-психологи були нагороджені смачними призами для відновлення енергії.

Тож, шановні психологи-першокурсники, бажаємо вам терпіння та наснаги. Нехай навчання приносить вам не тільки знання і досвід, але й задоволення! Пишайтеся обраною професією, адже бути психологом – означає мати багатогранне, наповнене різними фарбами життя!

  

 

 

 

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


«Не потони в морі інформації»

під такою назвою 16 лютого відбувся перший з трьох цілоденних тренінгів для студентів нашого університету.

На тренінгу, який проводили кандидат економічних наук Тетяна Несторенко та кандидат психологічних наук Ольга Фролова, учасники з’ясовували, чому медіаграмотність та критичне мислення є необхідними компетенціями майбутніх фахівців будь-якої сфери діяльності, досліджували, як знайти ознаки маніпулювання в повідомленнях масмедіа.
У ході невимушеного спілкування та обміну думками студенти факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та інших факультетів мали можливість не тільки розібратися у тому, що таке інформація, пропаганда, фейки та чим вони між собою відрізняються, але й познайомитися з основними інструментами аналізу будь-якого повідомлення масмедіа. А запропоноване завдання проаналізувати «Моє медіаполе» змусило учасників замислитись, чи завжди вони ефективно використовують свій час, який проводять в інтернеті.     Проведення тренінгу стало можливим завдяки підтримці Democracy Reporting International gGmbH (Німеччина), керівництву Бердянського державного педагогічного університету та, зокрема, гуманітарно-економічного факультету.
Проведення наступного тренінгу заплановано на 23 лютого цього року.

 

Тетяна Несторенко 

кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, підприємництва та фінансів гуманітарно-економічного факультету,

Наталія Варбанська

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…

15 лютого 2019 року  відзначалася  30 річниця виведення військ з Афганістану – місця, де відбулася одна з найтрагічніших війн другої половини ХХ століття.

Рішення ввести радянські війська до Афганістану ухвалено 12 грудня 1979 року. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання. Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року – 3340 днів (дев’ять років, один місяць, дев’ятнадцять днів).

Вшанування пам’яті загиблих героїв відбулося зі студентами спеціальності 053 Психологія, 013 Початкова освіта і напряму підготовки 6.030103 Практична психологія з метою вшанування загиблих земляків; патріотичного виховання сумлінних особистостей, формування ціннісного ставлення до Батьківщини; розширення знань студентів про події Єврореволюції та Афганської війни; усвідомлення цінності людського життя.

Куратором 11ПО групи Богдан Мариною Сергіївною було проведено кураторську годину на тему «Пам’ятаємо та пишаємося нашими земляками», приурочену 30-річю виведення військ з Афганістану. Під час кураторської години було переглянуто відеоролики-реквієми, присвячені вищезгаданим подіям; запалено свічки пам’яті та вшановано загиблих хвилиною мовчання.

Група 22П разом з їх куратором Фроловою Ольгою Василівною провели патріотичну бесіду “Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…», на якій студенти висвітлили минулі події у формі доповідей та роздумів на вищезгадану тему. Студенти 3 курсу 32П групи на чолі з Карапетровою Оленою Володимирівною провели кураторську годину «Афганістан – як це було» у формі вільних розповідей історій з життя родичів, що пам’ятають ці сумні події, а студенти 4 курсу 43ПП групи, під керівництвом куратора Сердюк Наталії Іванівни, вели диспут на тему «Афганістан – це подвиг», на якому розглянули факти та історичні відомості минулого військового конфлікту.

Зараз в Україні — понад 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько 8-ми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами. У складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях загинуло більш як 70 воїнів, серед яких і перший заступник голови Української Спілки ветеранів Афганістану,

Ця війна залишила довічний слід в історії та сім’ях загиблих, які, незважаючи ні на що, чесно виконували свій громадянський обов’язок, залишалися вірними присязі до кінця.

15 лютого ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах.

 

 

Наталія Варбанська,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету


Щаслива мама – щаслива дитина

Продовжуючи співпрацю з благодійною організацією «Майбутнє Є!» 8 лютого завідувачем навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, практичним психологом та арттерапевтом Мариною Богдан було проведено черговий тренінг. Така співпраця здійснюється в рамках реалізації проекту «Перетворення» та спрямована на надання психологічної допомоги вагітним жінкам та багатодітним матерям, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. Основною тезою зустрічі стала думка про те, що лише енергійно наповнена та впевнена у собі жінка може зробити щасливими своїх дітей та близьких, дати їм відчуття комфорту та любові. Саме тому тренінг отримав назву «Гармонізація емоційного стану методами арт-терапії» та був спрямований на визначення актуальних емоційних станів учасниць з їх наступною гармонізацією, зниження рівня тривоги, фіксація на позитивних емоціях, пошук ресурсів та джерел внутрішньої сили. В ході роботи застосовувалися різноманітні психотерапевтичні інструменти: метафоричні асоціативні карти «Коти» (автор О. Фролова), проективно-діагностичні картки «Горщики» (автор В. Назаревич), терапевтична казка (автор Р. Ткач), робота з пластиліном, мандалотерапія тощо.

По завершенню тренінгу було відмічено сприятливу психологічну атмосферу спокою та рівноваги, збалансування емоційних станів учасниць, усвідомлення ними необхідності турботи про внутрішню гармонію та збереження власного психічного здоров’я, що свідчить про ефективність проведеної роботи.

Марина Богдан,

завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії

Бердянського державного педагогічного університету


«Твоє життя – твій вибір»

Під таким гаслом 12 та 14 грудня у с. Новопетрівка та смт. Андріївка відбувся профорієнтаційний марафон, організований та проведений викладачами  кафедри  психології та студентами спеціальності Психологія та Хореографія факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету.

Головною метою цього яскравого заходу було щире бажання допомогти учням 9-11 класів визначити майбутню професійну діяльність, сприяти їх особистісному зростанню.

Формат марафону передбачав проведення цікавих та різноманітних майстер-класів. Так, на локації «Моє призначення», тренером якого була Наталя Сердюк ­– кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри психології, учнівські команди складали ціннісно-орієнтаційний портрет майбутнього фахівця, створювали особистісну формулу успіху, розкривали власні ресурси.

На майстер-класі «Сходинки до успішного майбутнього», що проводила Марина Богдан,  – практичний психолог, завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії, учні мали змогу визначитися з власними життєвими цілями та шляхами їх досягнення.

Натхненні та зацікавлені школярі мали змогу попрацювати у техніці  колажування разом із тренером – Оленою Колпакчи –­ старшим викладачем кафедри психології. За допомогою даної техніки учні мали змогу визначатися з типом професійної діяльності, що відповідає їх особистісним рисам та нахилам.

Дуже жваве обговорення викликали результати проведення експрес-діагностик, які проводила Наталія Варбанська – магістрантка  спеціальності Практична психологія. Така діагностика була корисною у рамках професійного самовизначення. Школярі мали змогу визначити  особистісні риси, відкрити для себе нові стратегії поведінки та шляхи досягнення успіху у майбутній професії; досліджували лідерські якості.

Студенти спеціальності Хореографія: Терехова Маргарита, Лисак Олександр, Фоменко Єлізавета, Шалімова Катерина створили для учнів атмосферу позитивного настрою. Вправи, проведені ними, були спрямовані на емоційне розвантаження, групову згуртованість.

Кожну групу  учнів супроводжували волонтери – студенти спеціальності Психологія: Лосєва Марія, Силка Катерина, Литвяк Владислава, Тягнирядно Анастасія, Білоножко Аліна, Антоненко Євгенія, Нікітіна Вікторія, Кейдун Юлія та Сокол Ярослава, які вміло координували роботу груп, підтримували учнів, виконували з ними психогімнастичні вправи, створювали сприятливий психологічний клімат у командах.

Формат марафону передбачав і зустрічі з батьками (41 особа). Олена Горецька – кандидат психологічних наук, завідувач кафедри психології та Ольга Фролова – кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ознайомили їх зі стратегіями обрання майбутньої професійної діяльності їх дітьми, типовими помилками у виборі професії, а також розкрили переваги навчання в нашому закладі вищої освіти.

Щиро дякуємо закладам загальної середньої освіти с. Новопетрівка та смт. Андріївка за гостинність, а районному центру соціальних сужб для сім’ї, дітей та молод за підтримку в організації марафону.

Сподіваємося, що інформація та здобутий практичний досвід будуть корисними при обранні майбутньої професії, адже вона повинна приносити задоволення та забезпечувати широку реалізацію власних можливостей.  Пам’ятайте, обираючи професію ви обираєте долю.

 


Волонтер за покликом серця

З нагоди Міжнародного дня волонтера 5 грудня у виконавчому комітеті відбулося урочисте відзначення найактивніших бердянців – людей, які за покликом серця допомагають армії, людям похилого віку, малозабезпеченим, особам з інвалідністю та переселенцям.

Це свято людей з добрими і чуйними серцями, які не проходять повз чужу біду, людей, які роблять свій внесок у захист України. Особливо важко переоцінити роль волонтерської діяльності в умовах, коли наша країна перебуває у надскладній ситуації, коли порушено територіальну цілісність, підірвано економіку.

Подякою міського голови за надання волонтерської допомоги щодо підтримки малозабезпечених, дітей з інвалідністю та осіб, які потребують соціальної допомоги була відзначена наша студентка 4 курсу напряму підготовки Практична психологія – Катерина Силка – дівчина з відкритим серцем, щирою душею, яка власними вчинками робить цей світ більш милосердним.

Вітаємо Катерину з цією нагородою. Хай вогник твого бажання допомагати людям  запалить інших до волонтерської діяльност!


Добро починається з тебе…

Вже традиційно 27 листопада в Україні проводиться день добрих справ під гарною назвою #ЩедрийВівторок. Цього року до акції приєдналася й кафедра психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Бердянського державного педагогічного університету, спрявши проведенню благодійного ярмарку Добра. Ініціаторами заходу виступила громадська організація «Переселенці та громади разом», яка всі виручені кошти від продажу виробів ручної роботи передала на підтримку дитячого центру «Острів друзів», що є осередком роботи з дітьми вимушено переселених осіб та з багатодітних сімей в с. Новопетрівка.

На ярмарку були представлені такі товари як декоративне мило, прикраси для волосся, гіпсові фігури для розфарбування, новорічні свічки, різноманітні смаколики тощо. Унікальність кожного виробу полягала в його неповторності, адже їх автори – волонтери та представники громадської організації – вкладали свої душі та щире бажання допомогти діткам.

Багато хто зі студентів чи викладачів БДПУ приєднався до цієї акції. Тому, сподіваємося, що організаторам вдалося запалити вогник добра в кожному з нас…

 


Свято студентського братства

Студентські роки найпрекрасніші, а студенти — напевно, самий веселий і безтурботний народ, але це, звичайно ж, не стосується «страшного» періоду  –  сесії. У такі дні допоможуть знання і тільки знання, а ще упевненість у власних силах. А ось якщо знань не вистачає, приходить час амулетів, ритуалів, прикмет, забобон і студентських повір’їв.

У студентському середовищі можна дізнатися безліч прикмет, які, як кажуть самі студенти, допоможуть успішно скласти всі іспити і заліки, щоб благополучно продовжити навчання в улюбленому навчальному закладі. Наприклад, майбутні психологи і педагоги перед особливо важким іспитом кричать у вікно «Шара, прийди!» і тримають в цей час залікові книжки відкритими, щоб спіймати «удачу за хвіст».

16 листопада до студентів психологів Шара таки прийшла!

Кафедра психології БДПУ привітала їх із Міжнародним днем студента та надала змогу отримати додаткові бонуси з психологічних дисциплін «на шару».

На студенство чекали  різноманітні завдання, але щоб їх вирішити, необхідно було проявити допитливість, уважність та кмітливість.

Найспритнішим студентам – Бутковій Вікторії (1 курс), Литвяк Владиславі (4 курс), Кейдун Юлії (4 курс) та Гемановій Марині (2 курс магістратури) було вручено сертифікати та особисті привітання завідуючою кафедри психології Горецькою Оленою Віталіївною.

Кафедра психології вітає усіх здобувачів освіти із днем юності та веселого студентва! Будьте енергійними, нехай вас не покидає радість життя, жага до нових відкриттів та віра у власні сили! Із днем студента!

 


 

Яскраві барви АРТДИВОСВІТУ

Вже сьомий раз поспіль на березі Азовського моря зібралися професіонали своєї справи – практичні психологи та арттерапевти з різних куточків України, об’єднані VII Всеукраїнським фестивалем практичної психології та арттерапії «АРТДИВОСВІТ», який було організовано та проведено Південно-східною українською асоціацією практичних психологів та арттерапевтів 15-16 вересня.

Не дивлячись на те, що фестиваль проводиться двічі на рік, кожна зустріч є унікальною, адже теми майстер-класів дивують своєю неповторністю та викликають в учасників інтерес й нестримне прагнення до нових знань та вражень.

Тому, протягом двох днів захоплені учасники мали змогу отримати нові інструменти роботи в напрямах: гештальттерапія, юнгіанське консультування, пісочна та ізотерапія, лялькотерапія, казкотерапія та звукотерапія, метафоричні асоціативні карти, психологічні трансформаційні ігри, тілесноорієнтовані та енергопрактики тощо. Найактуальнішими темами для учасників фестивалю стали цілепокладання, особистісна ефективність та самопізнання. Провівши понад 50 майстер-класів, провідні спеціалісти Києва, Херсону, Миколаєва, Львову, Запоріжжя, Маріуполя, Мелітополя та Бердянська мали змогу поділитися досвідом практичної діяльності, ознайомити учасників з власними авторськими розробками та методиками, поринути в глибини душі кожного присутнього та  разом з ним знайти ресурси для нових досягнень й успіхів. Тому, окрім професійних психологів фестиваль об’єднав й людей, які прагнуть до саморозвитку та самовдосконалення. Кожен отримав те, за чим прийшов: нові знання та професійні кейси, інсайти та трансформації, відповіді на особисті питання.

Враховуючи побажання учасників попередніх фестивалів, організатори «АРТДИВОСВІТУ» ніколи не зупиняються на досягнутому й завжди привносять щось нове у програму зустрічей. Головною інтригою  цьогорічного свята психології та творчого розвитку стало створення колективної мандали, у процесі малювання якої брало участь близько 140 осіб. Неймовірна магія групової взаємодії дозволила з 8 сегментів, намальованих різними підгрупами, скласти одну цілісну мандалу, яка дуже влучно характеризує «АРТДИВОСВІТ»: зустріч різних учасників створює гармонійну команду, готову самовдосконалюватися та надихати інших!

А на перервах між майстер-класами, кожен присутній мав змогу зняти психічне навантаження за допомогою ритмічних пауз та танцювальних флеш-мобів. Таке переключення розумової діяльності на фізичні вправи сприяло встановленню гармонії між свідомістю та тілом, піднімало настрій та допомагало налаштуватися на нові відкриття.

Надзвичайно приємним є той факт, що кожного року кількість учасників фестивалю збільшується, а до команди спікерів та слухачів залучається все більше викладачів й студентів Бердянського державного педагогічного університету.

Чудовою традицією фестивалю також є залучення дітей учасників та спікерів. Так, доки батьки пізнають себе та розкривають власний потенціал, малюки разом з волонтерами–студентами БДПУ займаються творчістю та грають в захопливі ігри, відвідують розвивальні майстер-класи.

Члени правління Південно-східної української асоціації практичних психологів та арттерапевтів на правах організаторів фестивалю висловлюють подяку кожному, хто приєднався до організації та проведення найважливішого дійства в сфері психології та творчого розвитку.

Бажаємо Вам натхнення та чекаємо наступної зустрічі вже навесні – 18-19 травня 2019 року.

Марина Богдан

Завідувач навчальної психолого-консультативної

лабораторії кафедри психології

Автор фото:

Володимир Малихін

 


Майбутнє є!

Віра в щасливе майбутнє – це те, що надихає та мотивує кожного діяти, працювати, навчатися, народжувати та виховувати дітей. Проте, проблеми сьогодення часто примушують людину опускати руки та підкорятися складній ситуації. Саме в такі хвилини важливо, щоб поруч були люди, які тебе зрозуміють, допоможуть та підтримають у скрутну годину. Особливо це важливо для майбутніх мам, адже сила їх зв’язку з дитиною, що ще не народилася, зумовить все подальше життя нової особистості.

Тому надзвичайно приємним є той факт, що у м. Бердянську є благодійна організація «Майбутнє Є!», члени якої не байдужі й завжди поруч з людьми, які потребують допомоги. Так, нещодавно стартував проект «Перетворення», покликаний підтримати вагітних жінок, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. 21 вересня відбулася друга зустріч учасників проекту, де спікером стала завідувач навчальної психолого-консультативної лабораторії кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, практичний психолог та арттерапевт Марина Богдан. Вона провела для майбутніх матусь чотирьохгодинний тренінг «Щасливе материнство». За допомогою метафоричних асоціативних карт, ізотерапевтичних та релаксаційних вправ учасниці проекту змогли зняти психофізичну напругу; розкрити сильні риси власної особистості; усвідомити необхідність турботи про себе та майбутнього малюка, важливість збереження зв’язку «дитина-мати» та створення умов захисту, підтримки й комфорту для розвитку новонародженого; знайти зовнішні та внутрішні ресурси для покращення емоційного стану та налаштуватися на щасливе материнство.

Бажаємо організаторам та учасницям натхнення, гарного настрою та ресурсів на кожен день. Майбутнє є!


Традиційний VI Всеукраїнський фестиваль практичної психології та арттерапії «Артдивосвіт», який проводять в Бердянську двічі на рік, цієї весни перевершив усі надії та сподівання. Адже 19-20 травня на березі Азовського моря зустрілося більше 40 передових психологів із різних міст України (Київ, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Бердянськ) та близько 150 учасників (як мешканців міста, так і гостей з інших регіонів). Приєдналися до цього свята психології та творчого розвитку також студенти-психологи та викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Організаторами фестивалю як завжди виступала громадська організація «Південно-східна українська асоціація практичних психологів та арттерапевтів» в особі Фролової Ольги, Сербової Ольги та Богдан Марини.

Дружня атмосфера фестивалю дозволила кожному наповнитися яскравими емоціями та життєвою енергією, а майстер-класи різноманітного спрямування сприяли самопізнанню, саморозвитку та професійному зростанню як студентів, так і спеціалістів, що практикують у галузі психології. Завдяки величезному спектру представлених напрямів роботи – юнгіанське консультування, казкотерапія, робота з метафоричними асоціативними картами, танцювальна та ґудзикова терапія, звукотерапія та тілесно-орієнтовані практики, фінансова грамотність та цілепокладання, трансформаційні психологічні ігри та психодрама – кожен присутній мав змогу обрати майстер-клас до душі, отримати відповіді на хвилюючі питання та знайти ресурси для подальших досягнень.

Отримані позитивні відгуки надихають організаторів – Піденно-східну українську асоціацію практичних психологів та арттерапевтів на проведення подальших фестивалів, піднявши їх на ще вищий рівень.

Щиро дякуємо всім за співпрацю й участь у святі психології та творчого розвитку!


Дні науки: від психологічної теорії до практики

В Бердянському державному педагогічному університеті добігає кінця черговий навчальний рік. Настав час підбиття підсумків проведеної наукової та практичної роботи. Цього року Фестиваль науки на кафедрі психології проходив в новому форматі: окрім традиційних засідань наукових секцій було організовано та проведено ряд заходів теоретичної та практичної спрямованості, які охопили всіх студентів спеціальності 053 Психологія.

Так, 15 травня здійснила свою роботу наукова секція «Напрями та тенденції розвитку сучасної психології», в якій брали участь студенти 1–4 курсів. Загалом було прослухано одинадцять доповідей про результати дослідження з актуальних психологічних проблем. Кращі з них були відзначені грамотою ректора (Охота А.) та декана факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв (Варбанська Н.). Також, викладачами кафедри психології окремо було відзначено студентські доповіді, які мали свою родзинку та відповідали запиту сучасного суспільства. А саме, за найцікавіше дослідження та яскраву його презентацію було нагороджено Клішко Ю., за професійну спрямованість дослідження – Якушеву Г., за практичну значимість наукового дослідження – Андріяшину В., за нестандартність викладу матеріалу – Клочко Є., за психологічну ерудованість – Карацупу В., за оригінальне вирішення наукової проблеми – Нікітіну В.

У цьому році плідно працював науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», результати праці якого ми мали змогу спостерігати протягом навчального року, а підсумком стало проведення звітної конференції, на якій студентами було обґрунтовано актуальність дослідження впливу соціальних мереж на особистість та запропоновані ефективні методи корекції та профілактики залежності від них; висвітлені й основні досягнення: кінолекторій «Соціальні мережі», диспут «Соціальні мережі: за та проти», профілактична акція «День без соціальних мереж», проведена зі студентами та школярами, публікація наукових тез тощо.

Перспективу подальшої роботи гуртківці вбачають в проведенні експериментального дослідження психологічних особливостей формування залежності від соціальних мереж у різних вікових категорій, а також у розробці та впровадженні відповідних психокорекційних програм.

Водночас з роботою наукової секції, студенти 1 курсу розвивали критичне мислення та розширювали знання про особливості психоаналітичної роботи завдяки перегляду кінофільму «Небезпечний метод» з його подальшим психологічним аналізом.

Студенти 3 курсу мали вирішити практичне завдання – виразити щастя очима психолога в одній фотографії. Бачення учасників фотоквесту мали змогу оцінити як викладачі, так і студенти різних курсів та факультетів, прийнявши участь у анонімному голосуванні за краще фото. За результатами конкурсу перемогу отримали Ніколаєнко К. та Антоненко Є., які своєю фотороботою довели, що щасливим можна бути в будь-якому віці.

Дні науки в БДПУ стали значимою подією для випускників – студентів 4 курсу, які цього дня захищали власні арттерапевтичні проекти – «Книга мого життя», зроблені власними руками. Роботи студентів вразили глибиною роздумів, високим рівнем самопізнання та саморефлексії, здивували неординарністю підходів до їх оформлення. Захищаючи власні доробки, студенти відмітили ресурсність процесу створення книги та планують у майбутньому продовжити роботу над їх заповненням, визначаючи значимі події свого життя.

У ці ж дні сертифікований спеціаліст із Запоріжжя – Тетяна Хвостенко – провела для наших студентів шестигодинний тренінг «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», який дав змогу проналізувати власне ставлення до грошей, визначити шкідливі фінансові звички, розподілити кошти на основні статті витрат та навчитися керувати власними фінансовими ресурсами.

Завершенням днів науки на кафедрі психології стало проведення IV студентської інтелектуальної психологічної гри «Що? Де? Коли?». Виявилося, що питання з історії психології, глибинної та загальної психології, патопсихології та арттерапії не стали проблемою для збірної команди студентів 1-4 курсів. Адже вони отримали беззаперечну перемогу, що викликаю почуття гордості у викладачів-психологів.

Таким чином, продуктивна наукова та практична праця приносить свої плоди. Тому бажаємо нашим студентам не зупинятися на досягнутому, а й надалі рухатися до своєї мети, підкорюючи нові вершини наукової ниви.

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


12 травня до стін навчальної психолого-консультативної лабораторії БДПУ завітали вихованці «Психологічних студій» центру дитячо-юнацької творчості ім. Є. М. Руднєвої. До складу «Психологічних студій» належать учні з багатьох шкіл міста Бердянська, які цікавляться психологією. Для гостей була проведена екскурсія, під час якої вони дізнались про заснування лабораторії, основні завдання та види діяльності лабораторії. Також у них була змога пройти експрес-діагностику та дізнатись багато цікавого про свої особистісні якості. Інтерес до професії психолога в екскурсантів зміцнішав, вони залишились задоволеними та пообіцяли брати участь у заходах лабораторії.


Від студентів до школярів

Свою роботу продовжує науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», який працює на кафедрі психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв під керівництвом Горецької Олени та Богдан Марини. Гуртківці дуже активно залучаються до різних форматів роботи й не обмежуються тільки студентським середовищем. Так, одна з найактивніших учасниць гуртка – Катерина Силка – організувала та провела профілактичну акцію «День без соціальних мереж» разом зі студентами-практикантами Ставенко Ганною та Пустовойтом Іллею, волонтерами-учнями 10-В класу та шкільним психологом Нейчевою Тетяною.

Даний захід проводився студентами напряму підготовки 6.030103 Практична психологія для школярів старших класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 (м. Бердянськ) в рамках проходження навчальної психолого-діагностичної практики. Метою такого заходу було інформування старшокласників про актуальність проблеми залежності від соціальних мереж, причини її виникнення, згубні наслідки та методи боротьби. Для закріплення отриманої інформації учням було роздано інформаційні буклети з практичними рекомендаціями щодо попередження розвитку даного виду технологічної адикції.

Приємно вразила активність школярів, їх обізнаність та усвідомлення масштабу негативного впливу зловживання соціальними мережами на їх фізичне та психічне здоров’я. Сподіваємося, що проведення подібних заходів сприятиме ефективному розподілу часу школярів, конструктивному застосуванню ними інформаційних ресурсів та безпечному використанню соціальних мереж.

Висловлюємо щиру подяку адміністрації школи за співпрацю та допомогу в проведенні акції.

 

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


 

Метелики з тижня психології…

З давніх-давен людей цікавило, що таке душа і як вона виглядає. Згідно давньогрецької міфології чисту душу символізувала богиня Психея, яка зображувалася з крилами метелика. Цей образ зберігся й до наших часів. Саме Метелик став головним мотивом цьогорічного Тижня психології, який традиційно організовує кафедра психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв та присвячує його Всеукраїнському дню психолога.

23 квітня, у цей святковий для психологів день, відбулося відкриття Тижня психології, символом якого став Метелик бірюзового кольору. На початку було презентовано «дорожню карту», яка візуалізувала заплановані заходи; проведено експрес-діагностику «Ефект метелика» на визначення потенціалу власної особистості; роздано практичні завдання для студентів на весь святковий тиждень.

Головним заходом другого дня стало проведення IV Регіонального фестивалю практичної психології та арт-терапії «Психологічний калейдоскоп», в рамках якого було проведено більше десяти майстер-класів різної спрямованості. Тренерами стали викладачі та співробітники кафедри психології Малихіна Тетяна, Фролова Ольга, Сердюк Наталія, Колпакчи Олена, Богдан Марина, Ляхор Тетяна, студентка 4 курсу Сафонова Віра та запрошена гостя – арттерапевт та казкотерапевт – Омельницька Світлана. Майстер-класи «Мета – компас життєвого шляху», «Дерево роду», «Секрет успіху», «Спіраль самопізнання», «Трансформація метелика» та інші отримали позитивні результати та відгуки від учасників.

Цікаві доповіді, яскраві презентації та вражаючий фільм про знаного вченого Л.С. Виготського підготували студенти другого курсу спеціальності «Психологія» під керівництвом Дорошенко Марини в рамках заходу з циклу «Життя видатних психологів».

Четвертого дня студентів чекав сюрприз – гра-квест «Слідопит», яка мала на меті більш детально познайомити їх з життям кафедри психології, факультету та університету. Найобізнанішими виявилися студенти 4 курсу, але відрив першого та другого курсів був невеликий. Тому з впевненістю можемо сказати – наші студенти не лише активні та енергійні, а й надзвичайно кмітливі.

Заключним етапом тижня психології була презентація колажів, виконаних студентами-психологами. Тематикою індивідуального завдання для кожної групи стали відомі афоризми про професію психолога, яку вони обрали як майбутню. Автори колажів приємно вразили глибиною своїх міркувань, масштабами виконаної роботи, різнобарвністю талантів та креативністю.

Використання нових форматів роботи на цьому тижні довело, що наші студенти – майбутнє української психології – готові зосереджуватися на досягненні професійної мети та імпровізувати, а отже – готові розкритися як спеціалісти та особистості. Бажаємо їм подальших звершень та гармонії в душі. А всіх колег ми щиро вітаємо з професійним святом – Всеукраїнським днем психолога!!!

Марина Богдан

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото з архіву кафедри


День без соціальних мереж

Чи часто Ви помічаєте, що все більше часу активно використовуєте соціальні мережі, жадаєте постійно перебувати онлайн і не уявляєте власного життя без улюблених месенджерів? Якщо відповідь позитивна – це може свідчити про перші ознаки розвитку залежності від соціальних мереж…

Над вирішенням цього питання протягом навчального року працює науково-практичний гурток «Проблема залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві», створений на базі кафедри психології під керівництвом Олени Горецької та Марини Богдан.

В рамках роботи гуртка, 4 квітня – на міжнародний день Інтернету – було організовано та проведено профілактичну акція «День без соцільних мереж», мета якої – просвіта сучасної молоді щодо проблеми залежності від соціальних мереж та профілактика даного явища.

Так, цього дня всі бажаючі студенти та викладачі могли пройти експрес-діагностику на визначення схильності до даної залежності, взяти участь у тематичній вікторині, приєднатися до ідеї не використовувати цього дня соціальні мережі та отримати інформаційні буклети, розроблені студентами – учасниками гуртка.

Проведена робота показала, що проблема залежності від соціальних мереж є актуальною і потребує розробки ефективних методів її подолання.

Сподіваємося, що дана профілактична акція дозволила студентській молоді усвідомити цінність часу, важливість справжньої соціальної взаємодії, збереження психічного й фізичного здоров’я. Закликаємо кожного більше уваги приділяти спілкуванню з друзями поза Інтернет-простором, прогулянкам на свіжому подвір’ї, читанню книг, активному дозвіллю та оволодінню новими корисними навичками.

І пам’ятайте: реальне життя – це круто!

  

 


Інтелектуальний майстер-клас від школярів

 

Психологічна наука буде жити,

доки хоча б одна людина нею цікавиться…

 

Саме в цьому в черговий раз переконалися викладачі кафедри психології на ІІ інтелектуальній психологічній грі «Що? Де? Коли?» серед старшокласників освітніх закладів м. Бердянськ.

Цього року команду знавців склали учасники гуртка «Психологічні студії», які одержали стрімку перемогу, відповідаючи на питання психологічної спрямованості. Мабуть тому що їх керівники – Людмила Кашкарьова та Тетяна Ляхор – гарно підготували школярів та можуть по праву пишатися своїми вихованцями.

Команда знавців продемонструвала логіку, креативність мислення, вміння приймати командні рішення, брати на себе відповідальність, ерудованість, кмітливість, нестандартний підхід у розв’язанні психологічних завдань. Робота гравців була настільки злагодженою, що їх командних дух відчувався всіма присутніми.

При підготовці до цьогорічної гри у формуванні банку питань брали участь не лише викладачі, а й студенти, серед яких було оголошено конкурс, що стало родзинкою. Переможницею найцікавішого студентського питання стала Катерина Силка – студентка 3 курсу факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Питання було напрочуд цікаве та непросте, яке вимагало як психологічних так і історичних знань, але старшокласники і тут здивували, миттєво надавши правильну відповідь.

Захоплені ігровим азартом та новими враженнями, школярі навіть після отримання перемоги не зупинилися та продовжили відповідати на ще не розіграні питання. Зрештою, усі отримали позитивні емоції, а гравці – ще й подарунки.

Цього дня ніхто не пішов з порожніми руками. Кожного учасника-переможця гри було нагороджено пам’ятними дипломами та мотиваторами, а кращого гравця за версією школярів Марину Григораш – символом гри «Що? Де? Коли?» – дивовижним совеням.

Також було відмічено найцікавіше питання від викладачів кафедри за версією гравців, автором якого була Олена Горецька та найактивнішого студента – Станіслава Коломойця за вчасну допомогу знавцям.

Кафедра психології щиро вдячна за співпрацю та ерудованих вихованців Центру дитячо-юнацької творчості імені Є.М. Руднєвої, її директору та працівникам! Бажаємо кожному школяру гарного настрою, натхнення та нових перемог! До зустрічі на наступній психологічній грі!

 

 

Марина Богдан,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Фото Ганни Якушевої,

студентки 1 курсу спеціальності 053 Психологія

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


Тренінг для тренерів

З 10 по 14 березня викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Колпакчи Олена та Сердюк Наталія брали участь у тренінгу для тренерів «Тренерська школа з питань СОГІ», що був організований Запорізьким обласним благодійним фондом «Гендер Зед» в м. Буча Київської обл. Цей захід відбувся за сприяння Німецького благодійного фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє», який займається дотриманням прав і свобод людини, гендерною рівністю в суспільстві, покращенням умов для зміни громадянської думки з питань гендерної ідентичності.

Протягом п’яти днів було розглянуто цілий ряд актуальних теоретико-практичних питань з тем толерантності та дискримінації певних верств населення в сучасному суспільстві, а також методології проведення тренінгів з даної тематики. Практичною складовою тренінгу була робота в підгрупах з використанням активних методів навчання, які дозволили кожному учасникові відшліфувати власну майстерність та наповнити «тренерський чемоданчик» новими техніками, прийомами та методами.

Цікавим завершенням участі в школі тренерства стало проведення кожною підгрупою міні-тренінгу з подальшим його аналізом та формуванням конструктивних рекомендацій.

По закінченню тренінгу всі учасники отримали сертифікати.


Як допомогти ближнім…

У лютому в Бердянську стартував проект «Ініціативи Інфраструктурної Програми для України», основна мета якого – надання психосоціальної екстреної допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) зі східних областей, який здійснюється за підтримкою німецької федеральної компанії GIZ, що діє за дорученням уряду Німеччини.

Викладачі кафедри психології Фролова Ольга та Колпакчи Олена на запрошення громадської організації «Переселенці та громади разом» долучилися до цієї програми як психологи-тренери.

Формат проекту – серія інтерактивних тренінгів із використанням активних методик та арт-практик.

Соціально-психологічні тренінги «Створення образу майбутнього як засіб подолання кризового стану», «Через випробування до особистого та професійного зростання», «Особливості психолого-соціальної інтеграціії в місцеві громади», що проходять у молодіжному хабі «Маяк», є частиною психосоціальної підтримки вимушених переселенців.

Основна мета тренінгів – створення безпечного простору для налагодження соціальних та дружніх зв’язків, допомога в подоланні психологічної травматизації учасників тренінгів, знаходження нових ефективних стратегій управління своїм життям, розвиток культури діалогу, відновлення родинних і соціальних зв’язків.

Проведення цих тренінгів сприяє формуванню та розкриттю в учасників власних ресурсів та конкретних практичних дій для успішної інтеграції в нове соціальне оточення; підвищенню самооцінки та впевненості у власних можливостях; виявленню наявних особистісних здібностей, які допомагають адаптуватися в місцевих громадах.

«Наші переселенці потребують не тільки гуманітарної допомоги, а звичайного теплого людського спілкування та психологічної підтримки. Ми дуже сподіваємося, що після наших тренінгів у людей буде мотивація йти вперед». – зазначила Наталія Ярошенко – керівник ГО «Переселенці та громади разом».

Ольга Фролова

канд.психол.н., доцент кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


 

МАКові зустрічі

Відвідування навчальних тренінгів психологічної спрямованості – невід’ємна частина життя висококваліфікованого спеціаліста. Саме тому, викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв не припиняють навчатися та оволодівати новими інструментами надання психологічної допомоги.

Так, пройшовши шість модулів навчання, доценти Горецька Олена, Малихіна Тетяна, Жук Наталя, Карапетрова Олена, Фролова Ольга, старший викладач Сердюк Наталія та старший лаборант Богдан Марина оволоділи безцінними знаннями особливостей використання метафоричних асоціативних карт (МАК) та навичками роботи з ними в терапії та психологічному консультуванні. Результатом цього факту є отримання сертифікату про проходження 30-ти годинного незалежного навчання, який підтверджує право надавати кваліфіковану психологічну допомогу, використовуючи даний метод.

На чудових МАКових зустрічах кожен учасник мав змогу ознайомитися з різноманіттям колод метафоричних карт: від класичних німецьких до сучасних авторських; додати до власного професійного кейсу декілька нових технік роботи із різними психологічними проблемами; вдосконалити навички практичної діяльності та пройти особистісну терапію з метою гармонізації власного «Я» й отримання нових ресурсів. Родзинкою останньої сесії було поєднання метафоричних асоціативних карт з незвичним видом арттерапевтичної роботи – акватипією. Це гарний спосіб через відчуття пережити нові емоції й почуття, побачити світ «іншими очима».

Висловлюємо щиру подяку тренеру Ірині Лебідь – гештальт-консультанту, сертифікованому спеціалісту з роботи з метафоричними асоціативними картами (автор п’яти колод), акватерапії, пісочної терапії – за її професіоналізм та знання, якими вона щедро ділилася з нами протягом навчальних сесій.

Отже, у викладачів кафедри психології з’явилася нова традиція – продуктивно проводити вихідні, вдосконалюючи власну професійну майстерність та надихаючи власним прикладом студентів! До речі, найактивніші з них вже у ці вихідні на власному досвіді зможуть переконатися в ефективності використання МАК у практичній діяльності.


Із психологією в серці…

Початок робочого тижня на факультеті психолого-педагогічної освіти та мистецтв видався незвичним, адже в понеділок вся його дружня родина святкувала 15-річний ювілей спеціальності «Практична психологія».

Запалити серця присутніх допомогли студенти-хореографи Юлія Ярошенко, Сергій Лисенко, Валерія Пєлих та Микита Солонський, виконавши неповторне аргентинське танго! А створив та підтримував святкову атмосферу неповторний дует ведучих – старшого викладача кафедри психології Олени Колпакчи та студента першого курсу спеціальності «Психологія» Станіслава Коломойця.

Усе святкування було пронизано спогадами про значущі факти з життя спеціальності: достовірні та цікаві. Не залишився без уваги жоден аспект діяльності кафедри психології. Лунали слова безмежної подяки керівництву університету та ініціаторам відкриття спеціальності – декану факультету підготовки вчителів початкових класів Л.В. Коваль, завідувачу кафедри психології В.К. Демиденку.

Кожен згаданий факт був сповнений любові та тепла до рідної спеціальності. Відчувалося, що в підготовку свята вкладено багато сил, а кожне слово написано від душі. Тому окрему подяку хочеться висловити завідувачу кафедри психології, доценту О.В. Горецькій, доценту О.В. Фроловій, старшому викладачу Н.І. Сердюк та старшому лаборанту М.С. Богдан за неосяжну роботу, спрямовану на організацію святкування ювілею, за ініціативу та ентузіазм, за професіоналізм та душевне тепло, за небайдужість та власний внесок у розвиток спеціальності!

Протягом 15 років існування спеціальності успішно закінчили навчання 1455 студентів, які отримали кваліфікацію «практичний психолог». Кожен з них знайшов свій неповторний життєвий шлях, а отриманий фах сприяв їх особистісному та професійному становленню. Підтвердженням цього факту є безліч теплих слів подяки та спогадів, які звучали від запрошених випускників різних років, а також були надіслані у вигляді відеопривітань. А студенти – постійні волонтери кафедральних заходів – Влада Литвяк, Аліна Білоножко та Тетяна Гладких у веселій постановці про подружні стосунки довели, що креативність, почуття гумору та оптимізм – також важливі якості психолога.

Завершальним етапом святкування ювілею спеціальності «Практична психологія», а з 2015 року – «Психологія», став традиційний урочистий обряд посвяти першокурсників у психологи. Самопрезентація студентів була настільки вдалою та талановитою, що сумнівів не лишилося – вони свідомо обрали нашу спеціальність, а отже – бажають бути справжніми професіоналами своєї справи. Кожного студента групи 1 курсу було нагороджено нагрудним значком-мотиватором – унікальним атрибутом приналежності до братства психологів та великої дружньої сім’ї факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. І звичайно ж для активізації творчого потенціалу та інтелектуальної діяльності наші першокурсники отримали солодкі подарунки від голови профспілки університету, міського депутата В.Г. Лоли.

Отже, новий робочий тиждень для кафедри психології та студентів-психологів розпочався зі свята. Цього дня лунало безліч теплих привітань в адресу кафедри психології з невеликою, але дуже значущою подією в житті факультету – спеціальності «Психологія» 15 років!!! За що ми щиро вдячні!

Ми переконалися, що спеціальність «Психологія» має багатий потенціал і перспективи розвитку, а кожен з нас – творець та свідок її історії.


Вдалий старт у вирішення актуальної проблеми

Минулого тижня відбулася перша зустріч проблемної студентської групи, учасниками якої стали студенти різних курсів спеціальності «Психологія», присвяченої актуальній проблемі залежності від соціальних мереж в сучасному суспільстві»; науковими керівниками є доцент кафедри психології Олена Горецька та старший лаборант Марина Богдан.

Метою створення такої груп є дослідження психологічних причин та особливостей виникнення залежності від соціальних мереж; вивчення її впливу на психологічне здоров’я особистості; обґрунтування необхідності проведення профілактичних заходів.

На першій зустрічі групи було наведено та обговорено багато цікавих фактів та прикладів впливу соціальних мереж на суспільство в цілому та на окремі категорії осіб. Також, в рамках даного заходу пройшов психологічний кінолекторій, на якому студенти мали змогу проаналізували історію виникнення мережі «Facebook», переглядаючи фільм «Соціальна мережа» (режисер Девід Фінчер). Аналіз фільму дозволив учасникам визначити психологічні причини занурення людей в віртуальне спілкування та швидкого розповсюдження соціальних мереж серед молоді. Обговорення актуальності даного питання стало першим кроком у роботі проблемної групи на шляху до детального вивчення впливу залежності від соціальних мереж на життя та психологічне здоров’я кожного її користувача.

Така форма роботи – це відмінний шанс для студентів-психологів попрактикуватися в аналізі психологічної проблематики, створити логічні карти (mind-map), які дозволяють розкрити шляхи її вирішення. У наступні місяці заплановано проведення ще декількох заходів із залученням всіх студентів факультету (акція, тренінг, експрес-діагностика). Тож, залишається побажати науковим керівникам і студентам успіхів у роботі. Із захопленням чекаємо наступних новин і позитивних результатів.

Павленко Дар’я та Карацупа Владислав,

студенти 2 курсу факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв,

учасники проблемної групи


«Терапевтична магія» МАК

Ці вихідні виявилися особливо продуктивними для викладачів кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Вони мали чудову можливість взяти участь у навчальному курсі «Метафоричні асоціативні карти в психології та психотерапіїї», ведучою якого була Ирина Лебідь – гештальт-консультант, сертифікований спеціаліст із роботи з метафоричними асоціативними картами (МАК), акватерапії, пісочної терапії, автор п’яти колод МАК.

Чергове навчання викладачів кафедри психології Наталі Жук, Ольги Фролової та ст. лаборанта Марини Богдан сприяло більш детальному знайомству з унікальним арт-терапевтичним методом роботи практичного психолога – метафоричними асоціативними картами.

Це був неоціненний досвід, адже навчання здійснювалося в «терапевтичному режимі». Майстерність практичної роботи вдосконалювалася шляхом опрацювання власних запитів, а різноманіття колод МАК не залишило байдужим жодного з учасників.

Щиро висловлюємо подяку тренеру Ірині Лебідь за приємне знайомство та високий професіоналізм, а організатору зустрічі Південно-східній українській ассоціації практичних психологів та арт-терапевтів на чолі з її головою Ольгою Фроловою – за можливість отримати нові знання та унікальні інструменти, які обов’язково стануть у нагоді в практичній діяльності.

З нетерпінням чекаємо наступної навчальної сесії!


«Моє місце» в суспільстві, в історії, в житті близьких

28 листопада студенти 33-34 груп спеціальності «Психологія», разом з викладачами кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Малихіною Т.П. та Сердюк Н.І. відвідали виставку «Моє місце», що представлена в Бердянському художньому музеї ім. І. І. Бродського.

Знайомство з цією виставкою проходило в інтерактивній формі. За допомогою роботи з хештегами студенти ознайомились з історіями життя вимушено переміщених людей із Луганської та Донецької областей та волонтерів. Це були розповіді про дружбу та підтримку, сім’ю й дітей, про розуміння особистої ролі в суспільному житті, про страхи і надії, втрати, нові можливості та людяність.

Участь в таких заходах дає можливість студентам усвідомити власну ідентичність, «своє місце» в житті країни та близьких людей.


Запрошуємо усіх бажаючих приєднатися до святкування 15-річчя спеціальності “Практична психологія”, яке відбудеться 11 грудня 2017 року о 12.00 в малій актовій залі.


Корисний і практичний семінар

17-18 листопада викладачі кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв Фролова Ольга та Сердюк Наталія брали участь в семінарі для вчителів «Сучасні виклики в українському суспільстві та безпечний простір в школі», що проходив у рамках проекту «Моє місце – інтеграційні заходи для дітей-переселенців у 4 південних областях України» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Під час семінару було розглянуто цілий ряд актуальних питань освітнього простору. Колективне обговорення проблеми «Вразливі групи у школі: як задовольняти їхні потреби», дозволило визначити психологічні особливості цієї категорії школярів, з’ясувати їх потреби та змоделювати напрями роботи освітян щодо надання їм кваліфікованої допомоги.

За допомогою активного групового обговорення питання «Профілактика емоційного вигорання педагогів» були виявлені самі поширені причини та оптимальні шляхи подолання емоційного виснаження вчителів.

Проблема ідентичності та людської гідності була реалізована за допомогою нової та ефективної методики роботи з хештегами, яка дозволила співставити власну ідентичність з хештегами пересувної виставки «Моє місце». Матеріали виставки можна використовувати для формування громадянських компетентностей згідно Державного стандарту базової повної загальної середньої освіти та Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

По закінченню семінару всі учасники отримали сертифікати.

Наталія Сердюк,

канд. психол. наук,

старший викладач кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв


29-30 листопада 2017 року
ІІ Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні проблеми прикладні та практичні проблеми психолого-педагогічної науки”.

 

Інформаційний лист_конференція 2017


11 листопада в рамках виховної роботи, за ініціативою викладачів кафедри психології та бажанням студентів факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв було організовано екскурсію до Дніпра. Першим пунктом нашої подорожі був унікальний музейний комплекс «Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова», в якому демонструються моделі космічних станцій, супутники, бойові ракети, експонати агрегатів, що входять до складу різних ракетних комплексів.

Наступною зупинкою був величезний розважальний центр Мост-Сіті. Його територія вражає своєю інфраструктурою: численні кафе, боулінг, кінотеатр, ігроленд та навіть фонтан, у який ми кинули монетки, щоб повернутися знову.

Кульмінацією екскурсії став довгоочікуваний візит до театру одного актора «КРИК», до речі, єдиного в Україні. Унікальність театру в тому, що лише одна людина є і актором, і режисером, і сценаристом, і сценографом, і музичним редактором, і костюмером, і гримером… Блискуча гра Народного артиста України Михайла Васильовича Мельника не залишає байдужим жодного глядацького серця.

І ось почалася вистава «Дикий» за мотивами С. Цвейга «Амок». Навколо було чути, як глядачі схлипують, не стримуючи сліз. Після завершення вистави Михайло Мельник зірвав море аплодисментів та овацій, і це зрозуміло, бо він зміг доторкнутися до кожного серця в залі. М.В. Мельника дуже любить молодь, якої в театрі переважна більшість, тому він ще й повчає її, закликає до здорового способу життя та активної громадської позиції. Його можна назвати своєрідним месією нашого часу!

Варто сказати що такі подорожі вже стали традицією і ми будемо продовжувати їх.

Доцент кафедри психології Фролова Ольга


У жовтні Фролова Ольга – доцент кафедри психології Бердянського державного педагогічного університету, керівник «Південно-східної української асоціації практичних психологів та арт-терапевтів» у складі робочої групи відвідала місто Берлін на запрошення німецького благодійного фонду  «Пам’ять, відповідальність і майбутнє (EVZ)».

Усього було запрошено 7 громадських організацій України та країн СНГ, які презентували свої ідеї щодо реалізації різноманітних проектів для своїх цільових груп.

Разом з партнерською організацією «Гендер Z», яка є ініціатором освітнього проекту «СОГІдарність: мультиплікація толерантності», та іншими партнерськими організаціями активісти працювали над створенням проектної заявки.  Основна мета проекту «СОГІдарність» –покращення умов для зміни громадської думки з питань гендерної ідентичності та протидія порушенню прав людини.

Протягом трьох днів у процесі фасилітації представники громадських організацій намагалися створити свій унікальний проект, який буде реалізовано вже в наступному році.

Після такої продуктивної та цікавої роботи для учасників робочої зустрічі були організовані екскурсії містом, що має сою історію та характер: Рейхстаг, найвідоміша будівля в Німеччині, Бранденбурзькі ворота, меморіал жертвам Голокосту.


Як найкраще зацікавити потенційних абітурієнтів? Звичайно ж розповісти, за що ви любите обрану професію. Саме такими теплими відгуками діляться викладачі кафедри психології зі старшокласниками шкіл м. Бердянськ, Бердянського, Чернігівського та Токмацького районів.

Так, свою відповідальну місію вже виконали Фролова Ольга та Богдан Марина, відвідавши Олексіївську ЗОШ (Смирновська об’єднана територіальна громада), Чернігівську ЗОШ ім. А.М. Темника, Чернігівську ЗОШ «Надія» та Чернігівську загальноосвітню школу-інтернат.

Дякуємо адміністрації шкіл за плідну співпрацю та допомогу у проведенні профорієнтаційної роботи.

На черзі ще багато запланованих цікавих та корисних заходів!


Ніколи не зупиняємося вчитися

Робота з сім’єю є одним з багатьох напрямів діяльності практичного психолога, яка передбачає використання як поглиблених знань фахівця так і володіння специфічними методами надання психологічної допомоги. Навіть працюючи індивідуально психологові важливо знати особливості сімейного консультування.

Тому викладачі кафедри психології не припиняють навчатися й оволодівати новими методиками та технологіями психологічного консультування. Так, чергове «навчальне заняття» відбулося цієї суботи в Бердянському державному педагогічному університеті, в якому брали участь співробітники кафедри психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв доцент Жук Наталя, старший викладач Колпакчи Олена та старший лаборант Богдан Марина.

Ведучою семінару з основ сімейного консультування «Робота з сімейною картою» став запрошений з міста Запоріжжя системний сімейний терапевт, гештальт-терапевт, супервізор – Ольга Говоруха.

В процесі семінару учасники мали змогу ознайомитися зі специфікою сімейного консультування та опрацювати декілька масштабних технік з системної сімейної терапії, спрямованих на глибоке осмислення родинних проблем та їх вирішення.

Подібні заходи систематично організовуються Південно-східною українською асоціацією практичних психологів та арт-терапевтів, членами якої є викладачі кафедри психології.

Радіємо тому, що у кожного бажаючого є можливість підвищити професійну кваліфікацію та оволодіти сучасними методами надання психологічної допомоги.

 


Світ професій – мій успіх і вибір!

Саме під такою назвою 25 вересня пройшов профорієнтаційний квест, організований кафедрою психології факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв.

Така форма профорієнтаційної роботи почала застосовуватися нещодавно, проте вже має успіх серед її учасників та студентів спеціальності «Психологія», які виступають в ролі волонтерів.

Цьогорічний квест був присвячений святкуванню 85-річчя університету та мав на меті ознайомити його учасників – учнів гуртка «Дебати» зі спеціальностями та професіями, які можна отримати в нашому університеті.

Так, три команди старшокласників (загалом 31 учень) вправно виконували завдання різної тематики та спрямованості, переходячи від однієї бази до іншої, за що отримували елементи фінальної таємниці, яку можна було розгадати лише доклавши спільних зусиль. Проходження квесту стало настільки захоплюючим, що гуртківці майже одночасно прибули до фінішу, де на них чекало останнє завдання – збирання пазлу із зображенням логотипу Бердянського державного педагогічного університету.

І з цією справою кмітливі та ерудовані команди впоралися миттєво, за що були нагороджені дипломами учасників квесту та смачними призами від голови профкому БДПУ, депутата міської ради Лоли Віталія Григоровича.

Кафедра психології висловлює подяку директору ЦДЮТ ім. Є.М. Руднєвої Балабану О.К., керівнику гуртка «Дебати» Масютіній М.Е., доценту кафедри психології Фроловій О.В. та студентам 4 курсу напряму підготовки 6.030103 Практична психологія за співпрацю та допомогу в організації та проведенні квесту.

 

Марина Богдан,

старший лаборант кафедри психології

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету 

Фото

Анни Якушевої,

студентки 1 курсу спеціальності 053 Психологія

факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв

Бердянського державного педагогічного університету

 

 

 


14 вересня 2017 року на базі факультету психолого-педагогічної освіти та мистецтв проходила Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Підготовка майбутніх педагогів у контексті стандартизації початкової освіти», присвячена 85-річчю заснування Бердянського державного педагогічного університету.

Метою конференції було обговорення стратегічних проблем модернізації вищої педагогічної освіти в контексті стандартизації початкової школи.

Співорганізаторами конференції стали Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України, Херсонський державний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Загалом долучитися до проведення конференції виявили бажання 237 науковців, аспірантів, молодих учених, студентів і вчителів, серед яких 22 доктори наук з різних регіонів України, Угорщини та Польщі. Вражає і географія учасників: Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова; Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського; Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка; ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки; Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка; Львівський національний університет імені Івана Франка; Київський національний університет культури та мистецтв; Національна музична академія України імені П.І.Чайковського; Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти; КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради; ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет»; Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука»; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка; Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини; Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія та інші.

Робота здійснювалася за 6 секціями, а саме: «Професійна підготовка майбутніх учителів початкової школи: стан та перспективи розвитку», «Психологічні аспекти підготовки майбутніх фахівців», «Актуальні проблеми підготовки магістрів початкової освіти», «Розвиток особистості молодшого школяра на етапі створення стандартів нового покоління», «Творчий потенціал мистецької освіти», «Актуальні проблеми підготовки здобувачів першого рівня вищої освіти».

За матеріалами конференції планується видання збірника наукових праць.

Колектив кафедри початкової освіти та організаційний комітет конференції висловлює подяку співорганізаторам та учасникам конференції.

Сподіваємось на плідну співпрацю в наступному році!

За матеріалами факультету

психолого-педагогічної освіти та мистецтв БДПУ